Dodany: 17.04.2020 16:46|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

KATALOG CZYTATEK

Ponieważ jest to moja czytatka nr 200., postanowiłem z tej okazji zrobić swoisty katalog czytatek - abym czy to ja, czy zainteresowany BNetkowicz mógł łatwo znaleźć, co też oczytatkowałem.

ZESTAWIENIA WSPOMNIENIOWE + PODSUMOWANIA LAT:

Lektury 2015r.
Lektury 2016r.
Statystyki czytelnicze roku 2015
Plany 2016
Lektury 2017r.
Lektury 2018r.
Lektury II.poł. 2013r. i 2014r.
Lektury 2019r.

Otwock literacki
[WOS] - Wielkie Oczyszczanie Schowka
Herezja, inkwizycja, mitologia
Stephen King - król memento mori
[tytuły]: Najsłynniejsze powieści literatury światowej: Leksykon (I)
[tytuły]: Najsłynniejsze powieści literatury światowej: Leksykon (II)
Wietrzenie schowka
KWP[7][2022-08-09]
KWP[8][2022-12-24]
KWP[9][2023-05-21]

SERIE:

"Nędznicy" o czytaniuNędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))
Huxley o czytaniuPo wielu latach (Huxley Aldous)
Siła czy moc czy BULLSHIT (I) - Wstępy i inne podstępy
Siła czy moc czy BULLSHIT (II cz.1.) - Kit silny czy mocny
Siła czy moc czy BULLSHIT (II cz.2.) - Kit silny czy mocny
W Gorodopolis o czytaniu - BESTSELLERYDemokrator (Gociek Piotr)
Steinbeck o czytaniu - Opowieść mówi o czytelniku/ Opowieść TotalnaNa wschód od Edenu (Steinbeck John)

NAGRODY KSIĄŻKOWE:

Nagroda Fandomu Polskiego im. J. Zajdla 1984--
National Book Award for Fiction 1950--
Nagroda Goncourtów 1903-1969
Nagroda Goncourtów 1970--
Nagroda Orange Prize (1996-2012) / Baileys Women's Prize for Fiction (2014--)
Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego 2008--
Nagroda Renaudot 1926--
Nagroda Wielkiego Kalibru 2004 --
Nagroda Literacka Unii Europejskiej 2009 --

OMÓWIENIA KSIĄŻEK (←książka, o której mowa w czytatce):

Samotność, matematyka i inne pitu-pituSamotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
brzmi znajomoWłaściwy porządek rzeczy (Limbaugh Rush)
Straszne "dobre wychowanie"Dobre wychowanie (Beaumont Émilie, Bélineau Nathalie)
"Czarny pająk" - ocena opowiadańCzarny pająk: Opowieści niesamowite z literatury niemieckojęzycznej (antologia; Bechstein Ludwig, Gotthelf Jeremias, Storm Theodor i inni)
Cytaty o (narodowym) socjalizmieCzerwony, brunatny i zielony socjalizm (Schüßlburner Josef)
Wszyscy powinniśmy porozmawiać o Kevinie!Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
Cenna powieść historycznaKorona śniegu i krwi (Cherezińska Elżbieta)
Spełniająca się wizja...Obóz świętych (Raspail Jean)
Parę cytatów z "Wymyślania wrogów"Wymyślanie wrogów i inne teksty okolicznościowe (Eco Umberto)
"By mogła zapanować Równość..." [obszerny cytat z genialnej satyry]Towarzysz Szmaciak czyli Wszystko dobre, co się dobrze kończy (Szpotański Janusz (pseud. Gnomacki Władysław, Oniegow Aleksander))
Parę uwag po lekturzeKrótka historia książek zakazanych: O ich prześladowaniach i potępieniach od starożytności do dziś (Fuld Werner)
Myszy, ludzie i znużenieMyszy i ludzie (Steinbeck John)
Lem o SF (przy okazji „Ubika”)Ubik (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred))
Smutek pod wulkanemPod wulkanem (Lowry Malcolm)
Czy małpa przemoże ducha w człowieku?Małpa i duch (Huxley Aldous)
Powrót do KsięgogroduLabirynt Śniących Książek (Moers Walter)
Wspaniała książka, koszmarni bohaterowieWichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis))
Św. Augustyn wyjaśnia i pytaWyznania (Augustyn św. (Augustyn z Hippony))
Huxley: mistycyzm, moralność, politykaSzara eminencja (Huxley Aldous)
Między H. Millerem a CoelhoNieznośna lekkość bytu (Kundera Milan)
Co z tą kulturą?Podróże z Herodotem (Kapuściński Ryszard)
Lekkoduch ZormpaGrek Zorba (Kazantzakis Nikos)
Skarbczyk mądrościCzarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu (Baum Lyman Frank)
Neandertalczycy jutraRezerwat (Ruyslinck Ward (właśc. Belser Raymond Charles Marie De))
Psucie rzeczywistościO wciskaniu kitu (Frankfurt Harry G.)
Książka kontra TVZabawić się na śmierć: Dyskurs publiczny w epoce show-businessu (Postman Neil)
"(...) nic złego nie robimy, stoimy i patrzymy (...)" *Śniła się sowa (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
Nieszczęście, o jakim się nawet nie marzyłoKrótki list na długie pożegnanie; Pełnia nieszczęścia (Handke Peter)
Bóg na wolnym rynkuEkonomia Boża i ludzka: Kazania wolnorynkowe (Gniadek Jacek)
Gdy teorie spiskowe okazują się faktem...Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego (Sumliński Wojciech)
"Pigmalion" i inżynieria społecznaPigmalion (Shaw George Bernard)
Brzydcy piękni ludziePrzeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret)
Co można zrobić ze śmiercią i cierpieniem?Ludzie na walizkach (Hołownia Szymon)
Cytaty z Middlemarch, cz. I.Miasteczko Middlemarch (Eliot George (właśc. Evans Mary Ann))
Cytaty z Middlemarch, cz. II.Miasteczko Middlemarch (Eliot George (właśc. Evans Mary Ann))
Upadek brytyjskiego szkolnictwaPensjonat pamięci (Judt Tony)
Powierzchowne, mało muzyczne, słabe historycznieDyrygent (Quigley Sarah)
CytatyGeniusz i bogini (Huxley Aldous)
Robinson filozofemPiętaszek czyli Otchłanie Pacyfiku (Tournier Michel)
Podziały polskieZabić ptaka (Ostrowska Ewa Maria (pseud. Zbyszewski Brunon lub Lane Nancy))
Obiektywnie o New Age - cytatkaNew Age (Dobroczyński Bartłomiej)
Matecznik żniwPan Żniw (Tryon Thomas)
Bond-IbiszPielgrzym (Hayes Terry)
Ksiądz, jaki winien byćDobra nowina (Grabski Maciej (pseud.))
Osadnicza miłość i nienawiśćOsadnicy (Curwood James Oliver)
Cenzura i protesty wobec pewnych książek100 zakazanych książek: Historia cenzury dzieł literatury światowej (Karolides Nicholas J., Bald Margaret, Sova Dawn B.)
Studnia grawitacyjna IslamuUległość (Houellebecq Michel)
"Małe [cenzura]", czyli romans gejowski (ale nie tylko)Małe życie (Yanagihara Hanya)
Bagno utopii mediów społecznościowychKrąg (Eggers Dave)
Pomyśl nad wiarą i jej otoczką...Nie i Amen (Ranke-Heinemann Uta)
Znajdźże sobie robotę, Martinie Eden!Martin Eden (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))
Ból istnienia po amerykańskuProfesor Stoner (Williams John Edward)
Ta dziwna KasikaKasika Mowka (Nowak Katarzyna T. (ur. 1964))
Przywiędła, niesmaczna klasykaGargantua i Pantagruel (Rabelais François)
"Tonio Kröger i inne opowiadania" - ocena opowiadańTonio Kröger i inne opowiadania (Mann Thomas (Mann Tomasz))
Ohyda dla dzieci?Kupa siku (Blake Stephanie)
Bezcelowe życie, bezcelowa książka (?)Uciekaj, Króliku (Updike John)
Bildungsroman potwora-filozofaKról Olch (Tournier Michel)
Austen konserwatystkąRozważna i romantyczna (Austen Jane)
Opiekuńcza dyktaturaO demokracji w Ameryce (Tocqueville Alexis de)
Wina zhańbionej?Tessa d'Urberville: Historia kobiety czystej (Hardy Thomas (Hardy Tomasz))
Oszukać systemZamek (Kafka Franz)
Rzecz o tle społeczno-historycznym czasów ChopinaPrzedpiekle sławy: Rzecz o Chopinie (Witt Piotr)
Do lasu coraz dalejWielki las (Faulkner William)
ŚpikOn (Papużanka Zośka)
Moralność od niemowlęciaTo tylko dzieci: Narodziny dobra i zła (Bloom Paul)
Pamiętnik jasnowidza, świadectwo epokiPamiętnik jasnowidza (Mustafa Akhara Jussuf (właśc. Marcinkowski Józef))
Sztukmistrz dzisiejszySztukmistrz z Lublina (Singer Isaac Bashevis)
"Ginekolodzy" - zamienił stryjek...?Ginekolodzy (Thorwald Jürgen (właśc. Bongartz Heinz))
Nie solić skryptury!Mitologia chrześcijaństwa: Kryzys wiary chrześcijańskiej (Rosa Peter de)
Lektura obowiązkowa gameraPlayer One (Cline Ernest)
Na małpi rozum, czyli SF bez "S"Planeta małp (Boulle Pierre)
Olfaktoryczna muzyka sferPachnidło (Süskind Patrick)
Kolumb nie był pierwszy...Zakazana historia odkrycia Ameryki (Molenda Jarosław)
Uleczyć swoją psychePozostać przy zdrowych zmysłach: Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia (Persaud Raj)
Werbel narodówBlaszany bębenek (Grass Günter)
ZabobonySto zabobonów: Krótki filozoficzny słownik zabobonów (Bocheński Józef M.)
Zagłuszanie istnieniaW cudacznym korowodzie (Huxley Aldous)
Głos śniących cerkwiPołemkowskie cerkwie w malarstwie Stanisława Jakubczyka (antologia; Ostoja-Solecki Andrzej, Garbaczewska-Pawlikowska Zofia)
Traktat semiotycznyKant a dziobak (Eco Umberto)
Użyteczni idioci ← https://www.biblionetka.plKsiążkowe wspomnienia z sierpnia 2016/book.aspx?id=36748
Sprzedawca transcendencjiElmer Gantry (Lewis Sinclair)
Englishman in Beverly HillsPo wielu latach (Huxley Aldous)
Prywatyzacja religiiNiewidzialna religia: Problem religii we współczesnym społeczeństwie (Luckmann Thomas)
Czy mogę być nieposłuszny?Obywatelskie nieposłuszeństwo (Thoreau Henry David)
Pejzaż w smoguPejzaż moralny: W jaki sposób nauka może określać wartości (Harris Sam)
Propaganda i dezinformacjaPsychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny (antologia; Volkoff Vladimir, < praca zbiorowa / wielu autorów >)
Krystyna i inne PRAWDZIWE postaciKrystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda))
Uwięzieni w biedzie - na własne życzenieElegia dla bidoków (Vance J. D. (Vance James David))
Uczta u GubernatoraGubernator (Warren Robert Penn)
Dżendery i inne choleryDżender domowy i inne historie (Klimko-Dobrzaniecki Hubert (Dobrzaniecki Hubert))
Ocean, który spala od środka ← cykl Wielki Północny Ocean
Żółw, który fruwałWszystkie nieba (Bauer Wojciech)
Migawka pokolenia YOsiem cztery (Nahacz Mirosław)
Contra spem speroChwast (Banach Iwona)
Esencja życia, ekstrakt szczęściaSłoneczne wino (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas))
Śnimy, że wojny nie byłoBilard o wpół do dziesiątej (Böll Heinrich)
Starcie feministki i konserwatystyBostończycy (James Henry)
Skandynawia wg PilipiukaRaport z Północy (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz))
Agonia miłościPogarda (Moravia Alberto (właśc. Pincherle Alberto))
"Od razu jest człowiek"Bez znieczulenia: Jak powstaje człowiek (Rigamonti Magdalena, Dębska Marzena, Dębski Romuald)
KukuczkaKukuczka: Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście (Kortko Dariusz, Pietraszewski Marcin)
Szatańskie przynudzanieSzatańskie wersety (Rushdie Salman)
Naprawić lewicęKoniec liberalizmu, jaki znamy: Requiem dla polityki tożsamości (Lilla Mark)
Meekhańskie déjà vuOpowieści z meekhańskiego pogranicza: Północ - Południe (Wegner Robert M. (pseud.))
Niedobitek romantyzmuMój przyjaciel Meaulnes (Alain-Fournier (właśc. Fournier Henri-Alban))
Egzystencjalista BarabaszBarabasz (Lagerkvist Pär Fabian)
Kevin wciąż intrygujeMusimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
Zła political fiction, głupkowaty realizm magicznyDom duchów (Allende Isabel)
Równość kontra "równość"Zabić drozda (Lee Harper)
Bajki z interpretacją pod tezęBajki filozoficzne (Piquemal Michel)
Dżungla bez litościKsięga dżungli (Kipling Rudyard)
"Nauka"Dlaczego wiara w naukę nas ogłupia? (Kreissl Reinhard)
Zwyczajni niezwyczajni w globalnej wiosceChrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Huxley - mistyka i psychodeliaDrzwi percepcji; Niebo i piekło (Huxley Aldous)
Lewa wizja przemianNiepowtarzalny urok likwidacji: Reportaże z Polski lat 90. (Lipiński Piotr, Matys Michał)
Patologia moralnościSedno sprawy (Greene Graham)
"Nowy dowód" Eugenidesa — ocena opowiadańNowy dowód (Eugenides Jeffrey)
Gar'Ingawi: Przypowieść moralna w świecie fantasyGar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna))
Gdzie nauka jest pustaCzarnoksięstwo w naukach społecznych (Andreski Stanisław)
Grzechy narodowe21 polskich grzechów głównych (Stankiewicz Piotr (ur. 1983))
Zbrodniarz Lenin, zbrodnicza idea ← https://www.biblionetka.plKsiążkowe wspomnienia z sierpnia 2016/book.aspx?id=15407
Granica grafomaniiGranica (Nałkowska Zofia (Rygier-Nałkowska Zofia))
Nie nadążam - i super! Naiwny. Super (Loe Erlend)
Wieloryb też człowiek! Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman)
Jak powieść totalnaJak suche liście (Huxley Aldous)
Donacje bez emocjiNie opuszczaj mnie (Ishiguro Kazuo)
Fundament z kości, zaprawa z krwi...Książkowe wspomnienia z sierpnia 2016Umiłowana (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony))
"Zgroza w Dunwich etc." - ocena opowiadańZgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści (Lovecraft H. P. (Lovecraft Howard Phillips))
Apokalipsa na czasieBastion (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl))
Moralność jest nienaturalnaMłyn na wzgórzu (Gjellerup Karl (Gjellerup Karol))
Źródłowy Robin HoodWesołe przygody Robin Hooda (Pyle Howard)
Sens Mszy Świętej, sens cierpienia, sens ofiaryMisterium paschalne (Bouyer Louis)
Mariaż sexworkerek i szwejówPantaleon i wizytantki (Vargas Llosa Mario)
Dziecko na smyczyPułapka nadopiekuńczości: Czy wyrządzamy krzywdę swoim dzieciom, starając się za bardzo? (Lythcott-Haims Julie)
Hrabio, honorem było Cię poznać! Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
"Wydech" Teda Chianga - ocena opowiadańWydech (Chiang Ted)
KolumbowieKolumbowie: Rocznik 20 (Bratny Roman (właśc. Mularczyk Roman))
Wysoko pseudowrażliwyCharlie (Chbosky Stephen)
Faust-MannDoktor Faustus (Mann Thomas (Mann Tomasz))
Pastylki pedagogiczneJak wychowywać dzieci: 365 pastylek pedagogicznych pogotowia rodzinnego (Pellegrino Pino)
Zła książka o "złej nauce"Zła nauka: Krótka historia dziwacznych przekonań, błędnych wniosków i niewiarygodnie głupich teorii (Zimmermann Linda)
Aborcja po bożemuZabijają dzieci: Wojna kultur o życie nienarodzonych (Bartosik Paweł)
Chaotyczny kosmosGra w klasy (Cortázar Julio)
Rodzice wkurzają i autor wkurza Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić (Burnett Dean)
Ocena "Opowiadań" Lema [WL 1969]Opowiadania (Lem Stanisław)
Dotyk zimyDotyk (Zentner Alexi)
"Heretycy" ChestertonaHeretycy (Chesterton Gilbert Keith)
BLM wiek temuRagtime (Doctorow Edgar Lawrence)
Duch prawWina (Schirach Ferdinand von)
Niewola po amerykańskuKolej podziemna: Czarna krew Ameryki (Whitehead Colson)
Rzymska sexworkerkaRzymianka (Moravia Alberto (właśc. Pincherle Alberto))
Żywieniowa inflacjaW obronie jedzenia: Manifest wszystkożerców (Pollan Michael)
Materiał źródłowy do histerii o tym jak będzie nigdyOpowieść podręcznej (Atwood Margaret)
Moralny diament Jane EyreDziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer))
"Kiedy umieram" FaulkneraKiedy umieram (Faulkner William)
Kevin atakuje po raz czwartyMusimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel)
Wychować w wierzeSkąd się biorą wierzące dzieci?: Jak skutecznie przekazać wiarę swoim dzieciom (Wołochowicz Mariola, Wołochowicz Piotr)
LudzideologiaSpisek tęczowej koalicji (Hughes Spenser)
Czasowe pozbawienie praw obywatelskichKsiążeczka wojskowa (Pawlak Antoni)
Miłosny idealizmW cieniu zakwitających dziewcząt (Proust Marcel)
"Czerwone liście" Faulknera - ocena opowiadańCzerwone liście (Faulkner William)
Rodzicielska paranoja czyli Jak podnieść sobie ciśnienie (na wesoło)Dzieci wolnego chowu: Jak wychować bezpieczne i samodzielne dzieci (i nie zwariować ze zmartwienia) (Skenazy Lenore)
Zajdel, który mnie kształtowałLimes inferior (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej))
Sedno doświadczenia absolutuNieśmiertelny diament: W poszukiwaniu prawdziwego ja (Rohr Richard)
Krakowski ProteuszCudze słowa (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław))
Kompleks wsi kontra "polski kolonializm"Cham niezbuntowany (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander))
Holenderskie arcydziełoOdkrycie nieba (Mulisch Harry)
Legenda kina vs. jadowity biografClint: Życie i legenda (McGilligan Patrick)
"Niegrzeczne", bo inneNiegrzeczne: Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera (Hołub Jacek)
Postpunk is not dead! Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz: Postpunk 1978-1984 (Reynolds Simon)
Marcel wchodzi na salonyStrona Guermantes (Proust Marcel)
Wiesiek, wielka sprawa, wielka historiaWiedźmin: Historia fenomenu (Flamma Adam)
Genialna wyobraźnia w "Cieplarni"Cieplarnia (Aldiss Brian Wilson)
Sodoma i GomoraSodoma i Gomora (Proust Marcel)
Nie pokonasz skłonności / Wielcy pisarze i Jedno Dzieło (wg Prousta)Uwięziona (Proust Marcel)
Aleksandryjskie przemiany miłości ← cykl Kwartet aleksandryjski
TyllTyll (Kehlmann Daniel)
Szaleństwo i literaturaSzaleństwo i literatura: Powiedziane, napisane (Foucault Michel)
Nowoczesne rewolucjeStrollowana rewolucja (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander))
Mordowanie duszyStiller (Frisch Max)
Smorzando miłościNie ma Albertyny (Proust Marcel)
W czasie jesteśmy gigantamiCzas odnaleziony (Proust Marcel)
Manguel i bibliotekaPożegnanie z biblioteką (Manguel Alberto)
Cykl "Syn zdrajcy" Milesa Camerona ← cykl Syn Zdrajcy
Biblia Red PilluPłeć i charakter (Weininger Otto)
Filozoficzne MuminkiDolina Muminków w listopadzie (Jansson Tove)
Idealistyczne urojenia ekoaktywistówApokalipsy nie będzie!: Dlaczego klimatyczny alarmizm szkodzi nam wszystkim (Shellenberger Michael)
"Póki nie było Internetu, tylko matka wiedziała, żeś debil"*Idiotokracja czyli Zmowa głupców (Szewczak Janusz)
Blockchain tech & econoKryptowaluty: Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów? (Bentyn Szczepan, Grzybkowski Michał)
Rosyjski mesjanizm i filofrankizmWojna i pokój (Tołstoj Lew)
Fascynująca muzyka współczesnaReszta jest hałasem: Słuchając XX wieku (Ross Alex (ur. 1968))

RECENZJE W POLECANYCH:
Mare tenebrarumMroki (Borszewicz Jarosław)
Mrok nasz powszedniJądro ciemności (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad))
Kaleka duszaZnikasz (Jungersen Christian)
Literacki Potwór Spaghetti Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć (Wojtaszczyk Kuba)
Miłość w cieniu depresji, miłość w ultrafiolecieWszystkie jasne miejsca (Niven Jennifer)
Meandry dziecięctwaAlfred i Ginewra (Schuyler James (Schuyler James Marcus))
Polski wiek w HimalajachPolskie Himalaje (Kurczab Janusz, Porębski Jerzy, Fusek Wojciech)

INNE:

Półka cierpliwych książek - o mojej półce z książkami
Przeczytać raz enty i spłodzić recenzję... - update czytelniczy z tamtego momentu
Największa radość miłośnika książek - o upodobaniu Adasia do książek
Dzień elsadora - moje opowiadanie
Próba udoskonalenia religii - Dunkerzy - jak w tytule, na podst. cytatu z Zabawić się na śmierć: Dyskurs publiczny w epoce show-businessu (Postman Neil)
Kac czytelniczy - jak w tytule
Myśli o tym, co KOT myśli ;) - jak w tytule
Deliberacje mickiewiczowskie - co miał na myśli Mickiewicz w "Stepach Akermańskich"?
Czarna przyszłość penitencjaryzmu? - przyczyny łamania prawa, na podst. Znikasz (Jungersen Christian)
10 lat! - mój BNetkowy jubileusz :)
Prof. Bogusław Wolniewicz nie żyje
Seksistowskie tytuły - jak w tytule
Stultitia - pobudzenie umysłu, niestałość uwagi, zmienność opinii i zamiarów na podst. Szaleństwo i literatura: Powiedziane, napisane (Foucault Michel)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 17.04.2020 17:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponieważ jest to moja czy... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ojeju, ależ kawał roboty! Pełen szacunek!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.04.2020 18:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Ojeju, ależ kawał roboty!... | dot59Opiekun BiblioNETki
Dziękuję :) Choć wcale nie było tak trudno, zajęło bodajże niespełna 1.5 godziny. Może też się skusisz na takie zestawienie? Byłaby nowa świecka tradycja BNetkowa ;)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 17.04.2020 18:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuję :) Choć wcale ni... | LouriOpiekun BiblioNETki
Właśnie sprawdziłam - mam 16 stron czytatek, z czego spora część to remanentki (12 rocznie, a od kiedy, nie sprawdzałam, ale 5 lat pewnie będzie). Nie mówię "nie", choć trochę mnie takie przedsięwzięcie przeraża...
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.04.2020 20:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie sprawdziłam - mam... | dot59Opiekun BiblioNETki
Największym wyzwaniem były te książkowe, bo każda musiała być otwarta. Napiszę może, jak sobie z tym radziłem (korzystając z notepad++):

1. Utworzenie kategorii dla czytatek (niektóre rozszerzałem)
2. "Obrabiam" naraz całą stronę czytatek, zaczynając od najstarszej (w moim przypadku 11., bo mam jeszcze parę prywatnych, których licznik nie łapie)
3. Korzystam z FireFoxa, więc używam skrótów PKM+j na otwarcie linka w nowej karcie, PKM+a na skopiowanie linka do schowka (PKM=Prawy Klawisz Myszy).
4. PKM+j dla czytatek książkowych, PKM+a dla innych, zbiorczych i wklejenie pod odpowiednią kategorią w n++
5. Na karcie czytatki F6, ctrl+C, w n++ ctrl+V, dodaję strzałkę, wracam do FF i PKM+a link do książki, kartę zamykam, w n++ ctrl+V
6. Utworzenie czytatki, przeklejenie wszystkiego z n++ do czytatki

Całkiem szybko idzie, szczególnie, gdy jest dużo czytatek zbiorczych :)

Na marginesie: wszystkim polecam korzystanie z osobnych edytorów tekstu, np. n++ przy pisaniu tekstów do BNetki, nawet komentarzy, aby przez przypadek przy dodawaniu tekstu BNetka nie zaliczyła zgona i nasze pisanie licho porwie ;)
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 17.04.2020 20:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Największym wyzwaniem był... | LouriOpiekun BiblioNETki
Uhu... ja to jestem informatyczna ciemna masa, Worda i Excela opanowałam, bo mi były potrzebne do pracy, ale jak sobie przeczytałam opis tego n++, to wymiękłam, bo w ogóle nie kumam, co tam napisali... Ale w Wordzie i na Chrome też chyba się to da zrobić, przynajmniej otwieranie linka PKM na pewno :-).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.04.2020 20:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Uhu... ja to jestem infor... | dot59Opiekun BiblioNETki
Eee, nie żartuj! n++ to po prostu wzbogacony notatnik/notepad :) Można z niego korzystać dokładnie w taki sam sposób, nie trzeba korzystać z formatowania w zadanym języku programowania czy porównywania tekstów. A jest dużo lepszy od worda czy xcla, bo nie narzuca nam swojego formatowania, jego obsługa jest prosta i intuicyjna, no i najważniejsze - w sposób ciągły zapamiętuje naszą pracę!
Użytkownik: Pingwinek 18.04.2020 05:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Uhu... ja to jestem infor... | dot59Opiekun BiblioNETki
To ja jestem jeszcze ciemniejsza, bo nawet nie kumam, co to jest PKM, a na pierwszej stronie w Google wyskakują mi rozkłady jazdy :P
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.04.2020 10:10 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja jestem jeszcze ciem... | Pingwinek
Pingwinku, nie czytasz uważnie - wyjaśniłem powyżej w nawiasie, że to Prawy Klawisz Myszy 😁
Użytkownik: Pingwinek 18.04.2020 10:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Pingwinku, nie czytasz uw... | LouriOpiekun BiblioNETki
I tu mnie masz, przeoczyłam! Przeraziłam się, jak mi dało po oczach milijonem szyfrów :D
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 17.04.2020 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponieważ jest to moja czy... | LouriOpiekun BiblioNETki

Świetne zestawienie, przejrzałam sobie znowu niektóre Twoje czytatki.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.04.2020 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetne zestawienie, pr... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Dzięki! W sumie ja też niektóre przejrzałem, nawet się zdziwiłem, że coś takiego napisałem albo przeczytałem :D
Użytkownik: Pingwinek 18.04.2020 05:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponieważ jest to moja czy... | LouriOpiekun BiblioNETki
W sumie dobra robota, Louri! Przyda się nie raz. Tzn. ja i tak korzystam czasami z Twoich czytatek, inspirują mnie zwłaszcza te z nagrodami książkowymi czy akcjami czytelniczymi i zestawieniami tematycznymi (nie tylko zresztą te Twoje), ale i inne, po prostu nie zawsze zostawiam ślad, że zaglądam. Zaprezentowany przez Ciebie katalog może jednak co nieco ułatwić (w każdym razie z pewnością nie utrudni) czy to poruszanie się po Twoim czytatniku, czy też penetrację interesujących mnie (i nie tylko mnie) tematów.

Twoje przekonanie o potrzebie przygotowania "przewodnika" po Twoim czytatniku boleśnie dowodzi, jak wymagające zadanie stanowi utrzymywanie w ryzach swojego czytelniczego pamiętnika. Wielekroć dziękowałam sobie w duchu za pomysł sprzed lat, z moich początków w Biblionetce, by przygotowywać jeden typ czytatek (który nazwać by trzeba chyba "omówieniami wrażeń z lektur"). Cieszy mnie własna konsekwencja, lecz nikomu, nawet sobie, nie mogę obiecać, że wytrwam. Snują mi się od jakiegoś czasu po głowie nieśmiałe myśli o podjęciu w przyszłym latach osobiście stworzonych wyzwań lekturowych - i zaangażowanie w ich realizację prowadzonego czytatnika może okazać się koniecznością. Czuję się doprawdy zagubiona, nie chciałabym zaprzepaścić dorobku, za jaki uważam przejrzysty, logicznie skonstruowany system zamieszczania treści w moim czytatniku (a w tej chwili mam w nim, bagatela, ponad 900 czytatek).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.04.2020 08:34 napisał(a):
Odpowiedź na: W sumie dobra robota, Lou... | Pingwinek
Miło mi, zapraszam do korzystania do woli :)

Organizacja "życia czytelniczego" to istotnie może być kłopot. Ja już kiedyś pisałem o paru szczegółach ze swojej (niniejsza czytatka jest kolejną cegiełką), ale napiszę jeszcze raz, może Cię natchnę albo ułatwię Twoje życie ;)

Otóż mam 2 googlesheety, które dotyczą książek i BNetki:

1. Statystyki czytelnicze - uzupełniane na bieżąco, wraz z flagami typu czy książka polskiego autora, czy własna półka, czy z akcji czytelniczej, czy była recenzja lub czytatki itp. Do tego statystyki zbiorcze dla miesięcy i roku - przy podsumowaniach rocznych mam gotowe wszystko bez żmudnego przedzierania się przez wątki wspomnieniowe i liczenia na palcach ;)

2. Schowek i kontrola CSA - dla tej drugiej akcji mam kilka arkuszy, w tym jeden z pełną listą, kontrolą tego, co czytam lub co zostało, a także miejscem, gdzie książkę będę mógł dostać. Co do schowka - w pierwszej kolumnie tytuł i autor książki, a w kolejnych sieci bibliotek, gdzie wprowadzam nr bbteki, w której dla danej sieci książkę można dostać. Czasem pomaga mi to "au rebours" - idąc do danej bbteki sprawdzam, które z zaschowkowanych książek są tam dostępne i wypożyczam hurtem, nadrabiając zaległości ;)
Użytkownik: Pingwinek 21.04.2020 12:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Miło mi, zapraszam do kor... | LouriOpiekun BiblioNETki
Rozmawialiśmy na ten temat m. in. pod moją czytatką o "Alefie" Coelho ;). Radzę sobie z organizacją mojego życia czytelniczego, wiele modyfikacji, które wprowadziłam, sprawdza się. Tym razem chodziło mi jedynie o okiełznanie czytatnika, w którym chciałabym konsekwentnie zachować taki system zamieszczania treści jak dotychczas, co może w przyszłości (na razie jeszcze odległej) nastręczyć trudności w związku z moją chęcią podjęcia pewnych wyzwań książkowych. Ale w końcu, mam nadzieję, wymyślę satysfakcjonujące rozwiązania ;)