Pomoc

Jak zacząć

Wyobraź sobie, że przychodzisz do biblioteki pełnej książek i mówisz, że chciał(a)byś przeczytać coś dobrego, ale nie bardzo wiesz, co wybrać. Sympatyczna bibliotekarka poleca Ci kilkanaście książek, wszystkie idealnie trafiające w Twój gust. Marzenie? Niekoniecznie! Tak właśnie działa BiblioNETka, i to bez wychodzenia z domu, o każdej porze dnia i nocy...

Jeśli bibliotekarka Cię nie zna, nie będzie umiała niczego Ci polecić. Musisz jej najpierw powiedzieć, co już czytałeś i co Ci się podobało. W BiblioNETce robisz to, oceniając książki, które już czytałeś(aś). Na początek wystarczy około 30–40 ocen. Im więcej książek ocenisz, tym skuteczniej będzie działać BiblioNETka – i dla Ciebie, i dla innych. Oceń również te książki, które Ci się nie podobały – te oceny również są uwzględniane przez system polecający.

Książki można oceniać dopiero po zalogowaniu się (to tak jak wejście do biblioteki i powiedzenie bibliotekarce „dzień dobry”). Jeśli nie masz jeszcze konta w BiblioNETce, możesz założyć je tutaj. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami i jest całkowicie bezpieczne.

Jak ocenić książki, które już czytałeś(aś)? Możesz je wyszukiwać na różne sposoby. Najprościej – przeglądając katalog alfabetyczny książek i autorów; skorzystaj z linków na górze strony. Po wybraniu litery możesz tam również wybrać konkretny gatunek książek, co powinno ułatwić Ci przeglądanie. Wybrany gatunek jest zapamiętywany, gdy przechodzisz do następnych liter.

Inną metodą wyszukania znanej Ci książki jest skorzystanie z wyszukiwarki; znajduje się ona w menu, w lewej górnej części strony. Możesz tam wpisać fragment tytułu lub fragment nazwiska autora. W odpowiedzi otrzymasz wszystkich autorów i wszystkie książki zawierające poszukiwany wyraz lub jego część.

Po kliknięciu nazwiska autora dostaniesz listę wszystkich tytułów jego książek znajdujących się w bazie BiblioNETki. Po kliknięciu tytułu książki przejdziesz do strony zawierającej wszystkie informacje o danej pozycji. Znajduje się tam również pole „Twoja ocena”, gdzie możesz wybrać swoją ocenę, a później kliknąć przycisk „Oceń”, by ocena została zapamiętana przez system. W każdej chwili będziesz mógł ją zmienić.

Kiedy już ocenisz odpowiednią liczbę książek, możesz poprosić BiblioNETkę o polecenie Ci książek. Służy do tego opcja „Poleć książki” z menu po lewej. Po jej wybraniu zaznacz, jakie gatunki Cię interesują (możesz zaznaczyć dowolną ich liczbę), a wtedy BiblioNETka pokaże Ci listę jej zdaniem interesujących dla Ciebie książek. Prosimy o cierpliwość: baza jest już bardzo obszerna, a system polecania dość skomplikowany, musi to więc chwilę potrwać :)

Funkcje bardziej zaawansowane

Aby zobaczyć ocenione przez siebie książki, wybierz opcję „Moje oceny” w menu po prawej stronie (widać je tylko kiedy jesteś zalogowany(a)). Jeśli chcesz zmienić ocenę jakiejś książki, po prostu kliknij przy niej opcję „Zmień” i wybierz nową ocenę.

Jeśli chcesz ocenić książkę, której nie ma w bazie, to... najpierw się upewnij, że faktycznie jej nie ma. Jeżeli jest jej autor, to przejrzyj uważnie wszystkie jego książki – być może została wpisana z błędem? Zgłoś wtedy błąd, wchodząc na stronę książki i klikając „Zgłoś błąd” z menu po prawej stronie. A może książka została wydana pod innym tytułem i pod takim znajduje się już w bazie? Jeśli faktycznie nie ma interesującego Cię tytułu, na stronie autora kliknij „Dodaj nową książkę”. Uważnie wypełnij pola; postaraj się nie robić literówek w tytule; pamiętaj o wielkiej literze na początku; nie wpisuj znaku cudzysłowu. Nie dodawaj książek, które nie zostały przetłumaczone na polski, ani takich, które się jeszcze nie ukazały w Polsce, nawet jeśli są już w zapowiedziach wydawniczych! Po kliknięciu przycisku „Zapisz” książka znajdzie się w bazie, a Ty będziesz mógł (mogła) ją ocenić. Jeśli nie widzisz w menu pozycji „Dodaj nową książkę”, to znaczy, że oceniłeś(aś) jeszcze za mało książek – oceń co najmniej 30. Więcej w Regulaminie Katalogu >>

Jeśli w BiblioNETce nie ma autora, którego książkę chcesz dodać, to przede wszystkim sprawdź jeszcze raz, czy nie zrobiłeś(aś) błędu w nazwisku. Wpisz fragment nazwiska do wyszukiwarki i upewnij się, że tego autora faktycznie nie ma. Wtedy już możesz kliknąć „Dodaj autora” z menu po prawej stronie. Pamiętaj, że najpierw wpisujesz nazwisko, później zaś imię lub imiona. Pamiętaj o wielkich literach! Sprawdź, czy niechcący nie zrobiłeś(aś) literówki. Po kliknięciu przycisku „Dodaj” nowy autor pojawi się w bazie i możesz już dodawać jego książki. Jeśli nie widzisz w menu pozycji „Dodaj autora”, to znaczy, że oceniłeś(aś) jeszcze za mało książek – oceń co najmniej 30. Więcej w Regulaminie Katalogu >>

Jeśli chcesz podzielić się z innymi swoją oceną danej książki, to umieść w BiblioNETce swoją recenzję lub opinię na jej temat. Możesz to zrobić, wchodząc na stronę książki i klikając „Dodaj tekst” z menu po prawej stronie. Przejdziesz do strony, na której dokonasz wyboru między tekstem własnym (Twoja własna recenzja lub opinia) a tekstem cudzym (nota wydawnicza, cytat z książki, zawartość zbioru, informacja z okładki). Koniecznie używaj polskich znaków – niestety, nie możemy akceptować recenzji ani opisów niespełniających tego wymogu. Stosuj się do zasad polskiej ortografii i interpunkcji. Nie ograniczaj się do kilku zdań wyrażających zachwyt lub niesmak, ale spróbuj napisać parę słów o treści książki i wyjaśnić, dlaczego Ci się podobała lub nie podobała. Staraj się nie ujawniać szczegółów istotnych dla akcji (na przykład tego, kto jest mordercą), a jeśli koniecznie musisz coś takiego napisać, to uprzedź o tym na początku swojej recenzji. Więcej w regulaminie Działu Recenzji >>

Możesz również komentować cudze recenzje i opinie. Na stronie książki znajdziesz związane z nią recenzje (może nie być żadnych). Po kliknięciu tytułu recenzji przejdziesz na stronę zawierającą jej tekst, pod tekstem zaś znajdziesz link „Komentuj recenzję”. Możesz dodać swój komentarz. Pamiętaj, że powinien on dotyczyć treści recenzji lub Twojej opinii o książce, a nie osoby autora recenzji. Komentarze nic niewnoszące lub obraźliwe będą usuwane. Po powtórnym złamaniu tej zasady konto będzie blokowane. Jeśli natomiast chcesz wytknąć błąd w recenzji lub w opisie książki, prosimy o zgłoszenie błędu (menu po prawej stronie, „Zgłoś błąd”, dostępne również bez logowania), a nie o komentarz.

Kilka ważnych uwag na koniec:

  • Nie oceniaj książek, których nie czytałeś(aś), chyba że jesteś pewien(na), że nie spodobałyby Ci się – wtedy wybierz ocenę „Nie jestem zainteresowany(a)”.
  • Im więcej książek ocenisz, tym lepiej – system będzie mógł trafniej ocenić Twoje zainteresowania.
  • Jeśli czytałeś(aś) jakieś książki, których jeszcze nie ma w bazie danych – dopisz je! Im większa baza danych, tym lepiej będzie działał system.
  • Ważne są nie tylko oceny książek, które Ci się podobały, ale także tych, jakie zapadły Ci w pamięć jako nieciekawe. Jeśli widzisz taką książkę, oceń ją – to również poprawi pracę systemu.
  • Recenzje i opisy powinny się stosować do zasad polskiej ortografii i interpunkcji. Recenzje bez polskich znaków nie będą w ogóle akceptowane.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: