Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Raport Biblioteki Narodowej – jak i co czytaliśmy w 2016?

Stan czytelnictwa w Polsce 2016Wczoraj – 20.04.2017 – ukazał się raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2016 roku. Tradycyjne już badanie ujawniło, że w ubiegłym roku jakąkolwiek książkę przeczytało 37% respondentów w wieku co najmniej piętnastu lat, natomiast 10% czytało siedem lub więcej pozycji. 16% z nich nie pamięta, by przeczytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomość w sieci ani tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Tylko 45% osób z drugiej grupy potrafiło przywołać nazwisko autora i tytuł książki przynajmniej trzech przeczytanych pozycji.

Polacy najchętniej sięgali po Trylogię Henryka Sienkiewicza, drugie miejsce zajęła E.L. James z powieścią Pięćdziesiąt twarzy Greya. W powszechnym obiegu czytelniczym króluje literatura popularna, gatunkowa – szczególnie powieści romansowo-obyczajowe oraz sensacyjno-kryminalne. Tym, na co warto również zwrócić uwagę jest pojawienie się w ankietach nazwiska Katarzyny Bondy, autorzy raportu wnioskują, że można widzieć w tym przykład istotnej zmiany społecznej: coraz szybciej w krąg największej poczytności wkraczają polskie nowości wydawnicze.  

Zapraszamy do lektury wniosków i podsumowania tegorocznego raportu w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: przedwczoraj, 12:05, autor: Wiadomości, komentarzy: 12

Pyrkon 2017 – święto wszystkich miłośników fantastyki

Pyrkon 2017Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fantastyki do Poznania! Już w następny weekend (28.04–30.04) odbędzie się tam kolejna edycja festiwalu Pyrkon – największego takiego wydarzenia w Polsce i jednego z największych w Europie.  

Na wszystkich uczestników czeka moc atrakcji związanych z fantastyką we wszystkich jej przejawach – cosplay, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy nie z tej ziemi. Ponadto będzie możliwość spotkania się z wybitnymi twórcami – zarówno literatury (pojawią się m.in. Robert Wegner, Andrzej PilipiukSamantha Shannon), jak i gier, seriali, filmów. Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej: https://pyrkon.pl/2017/program/. Tam znajdziecie również wszystkie istotne informacje dotyczące nie tylko samego Pyrkonu, lecz także czasu i miejsca wydarzeń, dogodnego dojazdu czy zakupu biletów.

„Biblionetka” miała przyjemność zostać patronem medialnym tegorocznej edycji festiwalu i od czasu do czasu informować Was o najciekawszych wydarzeniach związanych z Pyrkonem. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-20 09:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

JA mam ZA DUŻO książek?! – czyli 6 wskazówek, jak poradzić sobie z wiosennymi porządkami

JA mam ZA DUŻO książek!?Święta Wielkanocne to idealny pretekst do wzięcia się za wiosenne porządki. Gdy już wygoniliście ostatnie koty spod łóżka, zatrzasnęliście drzwi do piwnicy za futrami, płaszczami i wełnianymi czapkami oraz wpuściliście nieco światła przez okna sprawnym ruchem nadgarstka, czas wreszcie stawić czoło prawdzie. Odwracacie się od pięknego słońca wpadającego do wnętrza przez świeżo umyte szyby, a tam – książki, książki, książki. Wsypują się z półek, niemo cierpią wepchnięte w najciemniejsze zakamarki, a stosik przy Waszym łóżku dawno przerósł uprawianą przez lata paprotkę. Uświadamiacie sobie, że kurier z kolejną paczką pod pachą już puka do drzwi… Przyznajcie to – nie macie miejsca na książki. 

Oto kilka wskazówek, jak nie stracić głowy przy sprzątaniu i zbudować sobie wymarzoną biblioteczkę.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-15 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 26

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Wesołych Świąt Wielkanocnych!Z okazji Świąt Wielkanocnych redakcja Biblionetki chciałaby złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim użytkownikom i użytkowniczkom.

 

Niech tych kilka dni przyniesie Wam dużo radości, spokoju oraz miłych spotkań w rodzinnym gronie. Być może nawet uda się nadrobić lekturowe zaległości, chociaż te najmniejsze (-:

 

 

Pamiętajcie też, żeby w poniedziałek pochować wszystkie książki!

Wesołych Świąt –

życzy redakcja Biblionetki.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-14 08:34, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Co Polacy myślą o ebookach i audiobookach?

Co Polacy myślą o ebookach i audiobookach?Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Nie oznacza to jednak, że wersje cyfrowe całkowicie wyparły książkę tradycyjną. Światowy Dzień Książki jest dobrym momentem, aby sprawdzić, co Polacy sądzą o innowacyjnych sposobach czytania oraz czy ebook, audiobook i książka tradycyjna będą ze sobą koegzystować.

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo przeprowadził badanie, które wykazało, że korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych. Jak świadczą wyniki, te dwie formy lektury uzupełniają się, a wybór nośnika zależy od sytuacji.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-13 15:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Kolej podziemna” Colsona Whiteheada nagrodzona Pulitzerem

Kolej podziemnaNa Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku ogłoszono laureatów Pulitzera – prestiżowej amerykańskiej nagrody przyznawanej corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. W kategorii „fikcja literacka” wyróżniony został Colson Whitehead za powieść Kolej podziemna. W uzasadnieniu wyboru jurorzy wskazali na „inteligentne wymieszanie realizmu i alegorii łączące przemoc wobec niewolników z dramatyczną ucieczką w micie, który przemawia do współczesnej Ameryki”. 

Książka skupia się na historii podróży młodej kobiety, Cory, uciekającej z plantacji bawełny w Georgii podziemną linią kolejową – autor oparł swój pomysł na historycznej Kolei Podziemnej stanowiącej system dróg ucieczki niewolników, potraktował jednak tę sieć dosłownie: u niego jest to rzeczywiście pociąg. Bez wątpienia powieść Whiteheada święciła tryumfy w ubiegłym roku – zarówno wśród krytyków (m.in. zdobyła National Book Award), jak i czytelników (uzyskała status bestsellera dzięki 825 tysiącom sprzedanych egzemplarzy). 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-13 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nietypowe ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Nagroda Literacka Miasta St. Warszawy29 marca na warszawskich ulicach, a także w ponad osiemdziesięciu klubokawiarniach i bibliotekach zostały ogłoszone nazwiska autorów nominowanych w 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Zgodnie ze starym obyczajem, tak zwani krzykacze ogłosili na ulicach stolicy nazwiska nominowanych w tym roku pisarzy. To nawiązanie do tradycji, a  równocześnie podkreślenie lokalności przyznawanej już po raz dziesiąty Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Podczas gdy przedstawiciele Jury przedstawiali nominacje na konferencji prasowej, tę samą informację z megafonów i radiowych głośników mogli usłyszeć warszawscy przechodnie, a także goście i czytelnicy klubokawiarni i bibliotek. 

Zobaczcie relację z wydarzenia w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-13 09:09, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Pyrkon już w tym miesiącu!

Pyrkon 2017Już za niecałe trzy tygodnie Poznań po raz kolejny stanie się stolicą polskiej fantastyki. Tegoroczna edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon rozpocznie się w piątek 28 kwietnia i potrwa aż do niedzieli 30 kwietnia, tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wszyscy, którzy nie zdążyli jeszcze kupić biletów na to wydarzenie, nadal mogą je nabyć na platformie Eventim, gdzie właśnie ruszyła druga tura sprzedaży. W wejściówki na trzy dni można zaopatrzyć się zarówno drogą internetową, jak i w wybranych księgarniach czy Media Markcie. Każdy bilet zakupiony w przedsprzedaży zawiera unikatowy kod, za którego pomocą można zapisać się jeszcze na 2 wybrane punkty programu i tym samym zapewnić sobie miejsce na najciekawszych wydarzeniach.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-11 13:26, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Asiunia i jej tato szczęściarz” – animacja na podstawie historii Joanny Papuzińskiej

Asiunia i jej tato szczęściarzTrwają prace nad filmem animowanym o historii profesor Joanny Papuzińskiej: Asiunia i jej tato szczęściarz.

Oto wojna ukazana z perspektywy małej dziewczynki, rówieśniczki przyszłych widzów. W łagodnej, pozbawionej okrucieństwa tonacji ten piękny wizualnie film poruszać będzie tematykę tożsamości, dziedzictwa historycznego, wagi rodzinnych więzi. Asiunia i jej tato szczęściarz to prawdziwa historia rodzinna Joanny Papuzińskiej, ukochanej przez dzieci autorki bajek i wierszy.

W rozwinięciu wiadomości zwiastun filmu.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-11 11:34, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Historia projektowania okładek w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Sztuka KsiążkiJuż 12 kwietnia (środa) o godzinie 17:00 zapraszamy na dwa wykłady na temat wybranych zagadnień z historii projektowania okładek. O projektach Mieczysława Bermana opowie Piotr Rypson, a serie wydawnicze lat 80. i 90. przybliży Olga Drenda. Wykłady odbędą się w MOCAK-u – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4. Wstęp wolny.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-11 08:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

20-23 kwietnia zakończenie wrocławskiego roku Światowej Stolicy Książki

Poczytaj mi WrocławEuropejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia. Od 20 do 23 kwietnia 2017 zapraszamy na weekend pełen literatury, który będzie zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. 

Z okazji zakończenia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 oraz dla uczczenia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w czasie weekendu 20–23 kwietnia kolejny raz we Wrocławiu dominować będzie literatura. Pod znanym już sprzed roku hasłem „Poczytaj mi Wrocław” kryje się mnóstwo wydarzeń, nie tylko literackich, w których będzie można uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-10 16:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Uczniowie biją rekord w masowym czytaniu książek

Jak nie czytam, jak czytam1 czerwca o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski będą bili rekord w masowym czytaniu książek. W zeszłym roku w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” wzięło udział 432 tys. osób z całej Polski. Wtedy prawie pół miliona uczestników czytało w jednym momencie. W szkołach, na rynkach miast, na wsiach, w parkach, w centrach handlowych, w metrze, na Giewoncie, a nawet pod wodą. Robiono manifestacje uliczne, festyny, flashmoby i filmy z dronów.

W tym roku młodzi ludzie zamanifestują, że – wbrew powszechnej opinii – czytają, a krytykujący ich dorośli mają się czego wstydzić. Do akcji może dołączyć każdy.

Przewodni cel akcji to promowanie mody na czytanie. Pokazanie, że nie jest ono domeną outsiderów, tylko ciekawą i odpowiednią dla każdego rozrywką. Kilkaset tysięcy uczniów chociaż przez chwilę będzie czytało książki. Czy doczytają je do końca? To się okaże. Akcja ma być impulsem, by zaczęli.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-07 11:13, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Wiersze w mieście”, czyli stolica ubrana w poezję

Wiersze w mieściePodczas kwietniowych spacerów po Warszawie będzie można natknąć się na wiersze rozsiane w kawiarniach, klubach, księgarniach, bibliotekach i przystankach. Czy to w drodze do pracy lub do szkoły, czy to w oczekiwaniu na przyjazd autobusu – nie da się ich przeoczyć. Organizatorzy akcji „Wiersze w mieście”, zainspirowanej przez kampanię „Wiersze w metrze”, chcą, by każdy warszawiak przeczytał w tym miesiącu choć jeden wiersz.

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-07 09:37, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Profesor Jerzy Vetulani nie żyje

Zmarł profesor Jerzy Vetulani, wybitny psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik i popularyzator nauki. Na początku marca profesor został potrącony przez samochód podczas spaceru. Doznał poważnych obrażeń i był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Miał 81 lat.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-07 08:24, autor: Eida, komentarzy: 7

Konkurs literacki „OKOlica literacka 2017”

Okolica literacka 2017Ośrodek Kultury Ochoty w Warszawie ogłasza konkurs literacki „OKOlica literacka 2017”.
Uczestnikami konkursu mogą być osoby do 35 roku życia zamieszkałe lub studiujące w Warszawie i miejscowościach podwarszawskich. Uczestnicy konkursu mogą składać niepublikowane utwory poetyckie (do 10 wierszy), prozatorskie (do 5 stron znormalizowanego maszynopisu, czyli maksimum 9000 znaków ze spacjami) oraz mini-eseje (także do 9000 znaków). Temat dowolny.
Prace wydrukowane w pięciu egzemplarzach (rękopisy nie będą brane pod uwagę) wraz z płytą CD zawierającą elektroniczną wersję utworów, należy wysłać na adres: Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, Warszawa do dnia 15 czerwca 2017 (decyduje data stempla pocztowego). Na kopercie należy dopisać: Konkurs literacki „OKOlica literacka 2017”. Prace muszą być oznaczone godłem (pseudonimem). Do prac należy dołączyć zaklejoną kopertę oznaczoną tym samym godłem, z danymi autora: imię, nazwisko, adres, telefon i e-mail.
W konkursie przewidziane są następujące nagrody: I nagroda w wysokości 1000 złotych, II nagroda w wysokości 600 złotych i III nagroda w wysokości 400 złotych.
Nagrody będą przyznawane bez względu na kategorie.
Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród są planowane w połowie września 2017.
O dokładnym terminie laureaci zostaną zawiadomieni na początku września.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-06 15:15, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Superbohaterowie Big Book Festival

Big Book FestivalPodróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje  spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej. 

Wśród gości Dużego Festiwalu Czytania w Warszawie w dniach 23-25 czerwca znajdą się autorzy z Europy, Azji i USA. – „To będzie festiwal odkryć i niespodzianek. Hasło edycji powrót do początku jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów i  zadziwień, próbowania nieznanych gatunków, poznawania autorów z daleka i nowych form uczestniczenia w literaturze. Taka będzie piąta edycja Big Book Festival: świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka“ – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, współtwórczynie wydarzenia.

Do Warszawy przyjedzie szesnastu autorów m.in. z Rosji, Danii, Niemczech, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-06 12:59, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Powstaje gra wideo na podstawie „Ulissesa” Jamesa Joyce’a

JoycestickStudenci bostońskiej uczelni pracują nad powstaniem gry wideo inspirowanej powieścią Jamesa Joyce'a Ulisses. Joycestick, jak została nazwana, zaprojektowano jako obraz rzeczywistości wirtualnej (VR, ang. virtual-reality game). Celem gry nie będzie ponowne opowiedzenie dzieła irlandzkiego pisarza, ale spotęgowanie doświadczenia lektury poprzez eksplorację kluczowych miejsc Dublina 1904 roku opisanych w powieści. Z jednej strony to okazja do zapoznania nowych czytelników z dziełem Joyce’a, z drugiej – pokazanie, jak wirtualna rzeczywistość może przysłużyć się literaturze.

Koordynator projektu, profesor Joseph Nugent, ma nadzieję przedstawić Joycestick na tegorocznym festiwalu Bloomsday w Dublinie. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-06 09:32, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Targi Książki Regionalnej Silesiana 2017

Targi Książki Regionalnej Silesiana 2017W dniach 2022 kwietnia 2017 roku odbędą się Targi Książki Regionalnej Silesiana 2017 w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu. 

Silesiana – Dolnośląski Salon Wydawniczy – to cykliczna impreza organizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku. Ma formę targów połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.

Książka regionalna prezentowana na targach „Silesiana – Dolnośląski Salon Wydawniczy” to z jednej strony książka dotycząca regionu, a z drugiej każda książka, bez względu na tematykę, która powstała w regionie – tzn. została wydana przez miejscowe wydawnictwo bądź napisana przez miejscowego autora.
 
Od roku 2012 w trakcie targów wręczana jest także Nagroda Wydawnicza Silesiana za publikację, której treść, autor i/lub forma edytorska najlepiej promuje Dolny Śląsk i stanowi wizytówkę regionu.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-05 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Dzieła braci Strugackich udostępnione w sieci za darmo

Strugaccy, Trudno być bogiem„Piraci wygrali” – można przeczytać na facebookowym profilu Andrieja Strugackiego, syna Borisa Strugackiego. Spadkobiercy klasyków literatury fantastycznej poddali się w walce z nieuczciwym rozpowszechnianiem spuścizny po braciach – Andriej i Maria, córka Arkadija Strugackiego, bezpłatnie udostępnili na rosyjskiej stronie internetowej wszystkie dzieła obu pisarzy.

Książki takie jak Poniedziałek zaczyna się w sobotę, Trudno być bogiem, Piknik na skraju drogi czy W krainie purpurowych obłoków zostały wycofane z internetowego obiegu w 2014 roku. Andriej i Maria Strugaccy umotywowali tę decyzję niezadowoleniem z nielegalnego ich rozpowszechniania – wszystkie oficjalne platformy dostosowały się do tej prośby, jednak pirackie strony nadal udostępniały powieści zarówno odpłatnie, jak i za darmo. Spadkobiercy pisarzy nie zgadzali się na dodawanie niekontrolowanych treści, na przykład reklam, do zawartości tych materiałów. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-04 11:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 19

Poczytaj mi Wrocław - Weekend Zamknięcia Światowej Stolicy Książki

Europejska Noc LiteraturyZapraszamy na konferencję prasową, na której ogłoszony zostanie program Weekendu Zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO, w tym m.in. szczegółowe informacje dotyczące 6. edycji Europejskiej Nocy Literatury i premiery Światowego Hymnu Książki.
Spotkanie odbędzie się w środę, 5 kwietnia, o godzinie 10:00 w Barbarze (Świdnicka 8c).

O wydarzeniach literackiego weekendu (20-23 kwietnia) opowiedzą:
Irek Grin – kurator ds. literatury ESK Wrocław 2016 i koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO
Katarzyna Janusik – koordynatorka Europejskiej Nocy Literatury
Agnieszka Franków-Żelazny – kuratorka ds. muzyki ESK Wrocław 2016, dyrektorka artystyczna Chóru NFM i dyrektorka programowa Akademii Chóralnej

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-04-04 08:15, autor: Wiadomości, komentarzy: 0