Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Sherlockon 2017 – program i prelekcje

Sherlockon 2017Sherlockon Polska, pierwszy polski konwent fanów Sherlocka Holmesa, już w najbliższą sobotę 27 maja w warszawskim klubie Hybrydy. Jest już znany szczegółowy harmonogram wydarzenia.

Wśród aktorów czytających na scenie opowiadania A. C. Doyle’a pojawią się m.in. Adam Biedrzycki z Teatru Polskiego, Sebastian Swierszcz z Teatru Współczesnego czy Elżbieta Lewak z Teatru Ludowego. Dla początkujących pisarzy atrakcją będą warsztaty pisania kryminałów poprowadzone przez dziennikarkę Izę Tadrę.

Przez cały dzień od godz. 11 do godz. 19:40 w dwóch bocznych salach Hybryd („Voliera” i „Chillout room”) trwać będą prelekcje i panele dyskusyjne – wszystkich wystąpień odbędzie się ponad dwadzieścia.

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 09:18, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Rana Dasgupta laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

 Nagroda im. Ryszarda KapuścińskiegoJury 8. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż minionego roku uznało książkę Delhi. Stolica ze złota i snu Rany Dasgupty. Uroczyste wręczenie nagrody, której organizatorami są Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazeta Wyborcza", odbyło się w niedzielę, 21 maja br. w Warszawie. 

„W panoramicznym reportażu, wyrosłym z wielkiej tradycji powieści realistycznej, Rana Dasgupta dokonuje mistrzowskiej wiwisekcji indyjskiej metropolii – jednego z punktów węzłowych świata globalnego kapitalizmu. Dzięki swej wrażliwości na ludzkie opowieści i wyjątkowej ostrości widzenia pokazuje, że w dobie coraz dramatyczniejszych rozwarstwień nasza przyszłość staje się zarazem coraz bardziej wspólna” – napisano w uzasadnieniu jury. 

Czytaj całość »

Data dodania: przedwczoraj, 22:43, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA 2017

GdyniaKapituła 12. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono ponad 430 tytułów, to wynik lepszy w porówniu z ostatnimi edycjami Nagrody. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.

Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczy prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono w sumie 434 tytuły w poszczególnych kategoriach: eseistyka – 81, poezja – 182, proza – 111, przekład – 60. Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybrali dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2016 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-19 07:20, autor: lelka, komentarzy: 0

20 nominowanych do Nagrody „Nike” 2017

NikeJuż po raz 21. jury Nagrody Literackiej „Nike” wybierze polską książkę roku. Dzisiaj (18 maja) podczas Warszawskich Targów Książki ogłoszono listę 20 tytułów nominowanych w tegorocznej edycji najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Laureata Nike poznamy w październiku 2017 roku.

Jurorami tegorocznej edycji Nagrody „Nike” są: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Na początku września „Gazeta Wyborcza” ujawni nazwiska 7 finalistów. Wyboru laureata jury dokona w dniu wręczenia nagrody, czyli 1 października 2017 roku. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. 

Nagroda Literacka „Nike” przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę z wydanych w poprzednim roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie brane są pod uwagę wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-18 14:55, autor: lelka, komentarzy: 2

Warszawskie Targi Książki coraz bliżej

Warszawskie Targi KsiążkiNiemal 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń.

18 maja (czwartek) serdecznie zapraszamy na Stadion Narodowy na inaugurację święta wszystkich czytelników – Warszawskich Targów Książki, które odbędą się już po raz ósmy. Impreza zrzesza wszystkich biorących udział w tworzeniu i obiegu książki: autorów, wydawców, poligrafów, księgarzy, bibliotekarzy – a przede wszystkim czytelników. To idealna okazja, żeby spotkać się z ulubionymi pisarzami oraz zdobyć ich książki z autografem; wiele pozycji będzie także miało tu premierę. Targi potrwają do 21 maja.

Na Targach nie zabraknie znanych autorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wśród nich znajdą się Szczepan Twardoch, Łukasz Orbitowski, Janusz Rudnicki, Agata Tuszyńska i wielu, wielu innych. Charlotte Link odpowie na pytanie, czy istnieje przepis na bestseller, a David  Lagercrantz zaprezentuje piątą już część serii „Millenium”. Zapraszamy na stoisko Grupy PWN, która, we współpracy z Biblionetką i Czytam Polskie, w trakcie weekendu (20-21 maja) zorganizuje prezentacje książek oraz spotkania z polskimi autorkami. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-11 12:19, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

James Patterson pisze książkę o Aaronie Hernandezie

James PattersonAaron Hernandez to gwiazda amerykańskiego futbolu – od 2010 roku grał w drużynie New England Patriots. W 2013 roku jego kariera i życie osobiste załamało się, kiedy został oskarżony o zabójstwo półprofesjonalnego futbolisty – Odina Lloyda – i skazany na dożywocie. 19 kwietnia tego roku popełnił samobójstwo w swojej celi. Zaledwie tydzień po śmierci Hernandeza James Patterson ogłosił, że napisze kryminał oparty na tej historii.

Premierę książki zaplanowano na 2018 rok.

Bestsellerowy pisarz, twórca thrillerów z Aleksem Crossem wyznał, że w nowej powieści będzie śledził karierę sportowca od skromnych początków poprzez sukcesy i kontrakt na 40 milionów dolarów aż do zbrodni popełnionej w 2015 roku i śmierci 27-latka. Wydawca Pattersona ogłosił: „książka oparta na faktach zbada dramatyczny wzlot i upadek gwiazdy futbolu, historię morderstwa i szokujące sekrety, ale też historię jego pozostawionej młodej córki”.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-10 09:32, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Sobota z Książką w warszawskiej Kordegardzie

Wymienialnia KsiążekSerdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę (13 maja) do Warszawy na wydarzenia organizowane w Kordegardzie: rankiem będzie to spotkanie Bukklubu (godzina 14:00) oraz rozmowa o książce Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi Davida Fostera Wallace'a, po południu odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek (w godzinach 16:00-18:00).

Wymieniając książki, dajemy im nowe życie,  przywracamy je światu, pozwalając na nowo być czytanymi. Dzięki naszej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w czyjeś ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie.

Bukklub to natomiast comiesięczne rozmowy na temat wybranej książki, prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy: Martę Szarejko lub Marka Łuszczynę, którzy współpracowali m.in. z miesięcznikiem kulturalnym „Bluszcz”. 

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-09 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 8

Sherlockon 2017 – literatura pod lupą i konkurs

Sherlockon 2017Od książek wszystko się zaczyna. Słynny detektyw Sherlock Holmes narodził się na kartach powieści Arthura Conan Doyle’a Studium w szkarłacie w 1887 roku i choć od tamtej pory minęło równo 130 lat, fani pozostają wierni literackiemu kanonowi. Dlatego właśnie literackie tropy Sherlockonu chcemy Wam dziś przedstawić.

Przede wszystkim nie zabraknie samego pierwowzoru – na scenie głównej Hybryd pojawią się aktorzy scen warszawskich, którzy odczytają fragmenty opowiadań Conan Doyle’a. Sherlockon będzie także miejscem premiery zupełnie nowego wydania swoich przygód: przygotowanego przez Wydawnictwo Algo kompletu wszystkich wydań Doyle’a – nie tylko w nowej szacie graficznej, ale również w zupełnie nowym tłumaczeniu, które wydobywa na pierwszy plan przeróżne emocjonalne smaczki i relacje głównych bohaterów.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-09 08:14, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Stwórzmy własną mapę literacką

Mapa KsiążekZapraszamy do odwiedzin nowo powstałego serwisu dla miłośników literatury Mapa Książek (www.mapaksiazek.pl).

Celem strony jest stworzenie interaktywnej mapy pełnej miejsc z książek, gdzie każdy użytkownik ma możliwość dodania konkretnego miejsca, cytatu lub ciekawostki związanej z danym tytułem. Twórcy serwisu chcą utworzyć mapę z wieloma lokalizacjami, dzięki czemu będzie można sprawdzić gdzie dokładnie miały miejsce fikcyjne lub prawdziwe wydarzenia z książek. Na mapie można sprawdzić, gdzie znajduje się (i jak naprawdę się nazywa) zamek, w którym rozgrywa się akcja Hamleta. Można odbyć podobną podróż jak Doktor Bernard Rieux lub znaleźć położenie tytułowej wyspy z Hrabiego Monte Cristo.

Strona już działa, lecz wciąż jest w  budowie i czeka na uzupełnienie o kolejne miejsca – można to zrobić po zalogowaniu się na stronie.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-06 00:00, autor: Polecane, komentarzy: 16

Pyrkon 2017 – podsumowanie

Pyrkon 2017Fani fantastyki dobrze rozpoczęli tegoroczny weekend majowy – za nami Festiwal Pyrkon, który odbył się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 28-30 kwietnia. Dzisiaj prezentujemy podsumowanie tego fantastycznego szaleństwa.

W piątek olbrzymie zainteresowanie wzbudziło przybycie Nathaniela Buzolica, pierwszego w historii festiwalu gościa serialowego z zagranicy, znanego z takich serii, jak Pamiętniki wampirów czy The Originals. Aktor przez całe popołudnie spotykał się z fanami, rozdając autografy i niestrudzenie pozując do zdjęć.

Jednak nie tylko do niego ustawiały się długie kolejki wielbicieli – przez cały dzień trwały spotkania z innymi gośćmi Pyrkonu. W Strefie Literackiej natknąć się można było na Siri Pettersen czy Jakuba Ćwieka. Oboje pełnili także dyżur autografowy, podczas którego każdy fan mógł zdobyć podpisy swoich ulubionych autorów. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-05 11:28, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nagroda Literacka GDYNIA: nominacje po raz dwunasty!

Nagroda Literacka GdyniaPonad 430 tytułów zgłoszonych w czterech kategoriach: proza, esej, poezja i przekład literacki na język polski to wynik lepszy niż w ostatnich edycjach Nagrody. Dwudziestu nominowanych poznamy 18 maja podczas Warszawskich Targów Książki, a czterech laureatów – 2 września podczas uroczystej gali. W międzyczasie organizatorzy NLG zapraszają na dodatkowe wydarzenia literackie.

Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczy prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono ponad 430 tytuły.  Spośród nadesłanych zgłoszeń członkowie Kapituły wybiorą dwadzieścia najlepszych książek wydanych w 2016 roku, po pięć w każdej z czterech kategorii. Nominacje zostaną ogłoszone 18 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Następnie członkowie Kapituły wyłonią czterech laureatów, którzy otrzymają Gdyńskie Kostki Literackie oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych każda.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-05 08:04, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Odjazdowy Bibliotekarz – początek akcji

Odjazdowy BibliotekarzOdjazdowy Bibliotekarz to akcja promująca czytelnictwo i biblioteki, łącząca je z... jazdą na rowerze! W ten nietypowy sposób organizator, Fundacja Fenomen, pokazuje, że można jednocześnie realizować swoją pasję do książek i dwóch kółek. Zachęcamy bibliotekarzy, animatorów społecznych, członków grup nieformalnych do organizacji rajdu w swojej miejscowości. Jak to zrobić, gdzie szukać wsparcia oraz co zaoferować uczestnikom - o tym wszystkim na https://odjazdowybibliotekarz.pl/.

Dołącz do grona ponad 200 organizatorów lokalnych!

To kampania, na którą składają się przejazdy rowerowe bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki, bibliotek i rowerów organizowane w całym kraju. Pierwotnie akcja odbywała się podczas Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), a od 2012 roku wykracza poza te ramy czasowe.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-04 15:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 2

Pierwszy oficjalny zwiastun filmowej adaptacji „Mrocznej Wieży” Stephena Kinga

Mroczna WieżaOd 3 maja w Internecie można już zobaczyć pierwszy oficjalny zwiastun Mrocznej Wieży. Reżyser Nikolaj Arcel podjął się ambitnego zadania adaptacji magnum opus Stephena Kinga: wielotomowej opowieści o Rolandzie Deschainie, którego życiowym celem jest odnalezienie tytułowej Mrocznej Wieży: budynku stanowiącego istotę całego istnienia. Cykl nie tylko łączy motywy różnych gatunków (fantastyki, horroru czy westernu), lecz także elementy z innych książek Kinga. Premierę zapowiedziano na sierpień 2017 roku.

Film będzie kontynuacją powieści, nie ich bezpośrednią ekranizacją, lecz przeniesie na ekran wiele elementów i postaci znanych z Mrocznej Wieży. Roland znacznie różni się wyglądem od  swojego pierwowzoru. Jeden z twórców scenariusza, Akiva Goldsman, uspokaja jednak fanów serii, zdradzając, że sam Stephen King brał udział w pracy nad produkcją.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-04 11:41, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Majowe imprezy w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Giełda Książki BibliotecznejW maju serdecznie zapraszamy na imprezy organizowane przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Wszystkie niżej wymienione wydarzenia odbywają się w siedzibie biblioteki, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58.

22–26 maja 2017, godz. 10.00 – 18.00, hol biblioteczny, przy wejściu głównym

XXVII GIEŁDA KSIĄŻKI BIBLIOTECZNEJ

Co rok bibliotekarze oferują wrocławianom do kupienia kilka tysięcy używanych książek – są wśród nich publikacje wycofane z bibliotek oraz przyjmowane przez cały rok od tych, którzy nie mają już na nie miejsca w domu. Na giełdzie jest zawsze dużo książek z literatury pięknej polskiej i obcej, a także publikacje z różnych innych dziedzin, wśród nich, m.in. mnóstwo książek popularnonaukowych, trochę specjalistycznych, poradniki, albumy, publikacje o tematyce muzycznej, literatura piękna w językach obcych, czasopisma. Oprócz książek sprzedawane będą także płyty (kompaktowe i analogowe) z muzyką poważną i rozrywkową. Uwaga! Wszystkie książki, filmy i płyty – po 3 złote! To niemal na pewno najtaniej w mieście! Stoiska będą czynne od 10.00 do 18.00.

Więcej wydarzeń w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-05-04 08:59, autor: Wiadomości, komentarzy: 0