Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Program Festiwalu Conrada 2017

Festiwal Conrada 2017Prezentujemy program dziewiątej edycji Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie, w Pałacu Czeczotki, w dniach 23–29 października pod hasłem przewodnim „Niepokój”. Temat zaczerpnięto z tomu Josepha Conrada Opowieści niepokojące. W tym roku jak zwykle na uczestników wydarzenia czekają liczne dyskusje, debaty, lekcje czytania oraz wieńczące festiwal wręczenie Nagrody Conrada dla najlepszego debiutanta. Oprócz tego organizatorzy przygotowali koncerty oraz spotkania z niemal setką znakomitych gości – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-21 09:43, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nowa powieść Johna Greena w Polsce jeszcze w listopadzie

Żółwie aż do końca, John GreenWydawnictwo Bukowy Las potwierdziło, że wyda nową powieść Johna Greena: Żółwie aż do końca. Książka, której amerykańska premiera zaplanowana jest na 10 października, prawdopodobnie ukaże się w listopadzie tego roku.

Autor Gwiazd naszych wina (Green John) oraz Papierowe miasta (Green John), jak przekonuje wydawca, powraca w swoim „niepodrabialnym, bezkompromisowym i dowcipnym stylu”, pisze o kwestiach kluczowych zarówno dla młodych ludzi, jak i dla dorosłych. Podobno szczegóły fabuły powieści aż do daty jej amerykańskiej premiery są pilnie strzeżone – zabroniono wręcz ujawniania nazwisk tłumaczy, by mogli pracować w spokoju. 

Tytuł Żółwie aż do końca to, przypomnijmy, nawiązanie do anegdoty zawartej w Krótkiej historii czasu Stephena Hawkinga

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-20 09:52, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nowa książka J.K. Rowling w listopadzie

Życie jest sztuką, J.K. RowlingJuż we wrześniu ukażą się w formie e-booka trzy nowe książki ze świata Harry’ego Pottera. Będą to przewodniki pogłębiające wiedzę fanów o Hogwarcie Szkole Magii i Czarodziejstwa, publikowane do tej pory na serwisie Pottermore. Tymczasem Wydawnictwo MEDIA RODZINA planuje polskie wydanie przemówienia, które J.K. Rowling wygłosiła na Uniwersytecie Harvarda w 2008 roku. Życie jest sztuką: O korzyściach płynących z porażki i o sile wyobraźni (zapow.) (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) – z ilustracjami Joela Hollanda – pojawi się w księgarniach 22 listopada 2017 roku. Prezentujemy informację od wydawnictwa na temat tej książki.

W 2008 roku J.K. Rowling wygłosiła wzruszającą przemowę dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Przemówienie, które ukazuje się po raz pierwszy w formie książkowej w języku polskim pt. Życie jest sztuką, zawiera cenne rady dla każdego, kto znalazł się w przełomowym momencie życia. Autorka zadaje trudne pytania o to, jak przyjmować porażki i jak skorzystać z siły wyobraźni dla własnego i wspólnego dobra. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-19 13:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Autorskie spotkanie z Aleksandrą Marininą

Aleksandra MarininaZapraszamy na spotkanie autorskie z Aleksandrą Marininą – jedną z najbardziej popularnych autorek kryminałów na świecie. Pisarkę będzie można zastać w księgarni Book Book w Warszawie już 25 września. Przekazujemy informację o autorce i więcej szczegółów na temat spotkania od organizatora wydarzenia: wydawnictwa W.A.B.

Aleksandra Marinina to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Zanim poświęciła się wyłącznie pisaniu, zajmowała się badaniem zachowań przestępczych i pracowała w milicji. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-19 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Tytułowy bohater książki „Charlie i fabryka czekolady” miał być czarnoskórym chłopcem

Charlie i fabryka czekoladyRoald Dahl chciał, by tytułowy bohater jego uwielbianej przez dzieci książki – Karol i fabryka czekolady (Dahl Roald) – był czarnoskórym chłopcem, powiedziała Liccy Dahl, wdowa po pisarzu, w wywiadzie przeprowadzonym dla BBC Radio 4. Zapytana, dlaczego ta koncepcja została zmieniona, odpowiedziała: „Nie wiem, ale to wielka szkoda”.

Biograf jej męża, Donald Sturrock, który był także obecny podczas rozmowy, zdradził, że to agentka Dahla doradziła mu zmianę koloru skóry Charliego. Według niej z czarnoskórą postacią trudno byłoby się utożsamić czytelnikowi. 

Ujawnienie pierwszego pomysłu na postać Charliego może zaskoczyć osoby, które oskarżały autora o rasizm zawarty w książce. Zarzut odwoływał się do tego, że Umpa-Lumpy w oryginalnej wersji były czarnymi pigmejami z Afryki. W latach 70. uwagę Krajowego Stowarzyszenia Postępu Ludzi Kolorowych zwróciła wiadomość o planowanej adaptacji filmowej powieści – podkreślono wtedy, że przywóz Umpa-Lumpów do fabryki może kojarzyć się z niewolnictwem. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-16 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 11

Prapremiera musicalu o wiedźminie

Miecz przeznaczeniaDzisiaj (15 września) w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się prapremiera pierwszego musicalu opartego na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego z dwóch zbiorów: Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej) i Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej). Zaadaptowane zostały: Miecz przeznaczenia, Kwestia ceny, Ostatnie życzenie, Coś więcej i Okruch lodu. Wojciech Kościelniak napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl, obiecujący mroczną fantasy z dużą dawką humoru, zabawy i seksu.

Reżyser musicalu ma już doświadczenie z przystosowaniem literatury na scenę – w Gdyni wystawił również Złego Leopolda Tyrmanda, a także Lalkę Bolesława Prusa i Chłopów Władysława Reymonta. Przyznaje on, że zaadaptowanie prozy Sapkowskiego nie było łatwe: z jednej strony muzyka rządzi się swoimi sprawami, trzeba napisać piosenki, ułożyć choreografię; z drugiej strony należy sprostać wymaganiom literatury – zbudować przekonujące postaci oraz opowiedzieć spójną i logiczną historię. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-15 15:01, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Kolejne spotkania z laureatami Narody Literackiej m.st. Warszawy

Nagroda Literacka m.st. Warszawy16 i 17 września zapraszamy na Literacki Piknik nad Wisłą! Odbędą się tam spotkania z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – Anną Janko, Magdaleną Kicińską oraz Ignacym Karpowiczem. Ponadto na bulwarach będzie można zobaczyć wystawę poświęconą historii Nagrody.

Poniżej prezentujemy informację prasową z informacjami o spotkaniach i plan Literackiego Pikniku nad Wisłą.

Literacki Piknik nad Wisłą przemieni bulwary w plenerowy salon książki. Nie zabraknie spotkań z popularnymi i cenionymi autorami. Podczas Pikniku zaprezentują się również wydawcy literatury pięknej, popularnonaukowej, reportażu, literatury dla dzieci i młodzieży, komiksów, książek artystycznych, albumów, poradników i przewodników, a także wydawcy gier. A to wszystko w jednej z najatrakcyjniejszych, rekreacyjnych przestrzeni Warszawy. 

Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-15 13:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Już wkrótce w Polsce thriller Agi Lesiewicz „Zaślepienie”

Zaślepienie, Aga LesiewiczPrezentujemy kolejną zapowiedź patronatu Biblionetki: Zaślepienie Agi Lesiewicz z Wydawnictwa Insignis. Zapraszamy do lektury informacji od wydawcy książki.

Już 27 września do polskich księgarń trafi nowy kryminał – thriller psychologiczny Zaślepienie. Jego autorką jest mieszkająca od 30 lat w Londynie Aga Lesiewicz, prezenterka radiowa, lektorka, tłumaczka, scenarzystka, producentka i reżyserka telewizyjna. W 2013 roku uraz kolana zmusił ją do rezygnacji z dotychczasowej kariery i zmobilizował do napisania pierwszej powieści: thriller psychologiczny Rebound wydany został w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Zaślepienie to druga powieść Agi Lesiewicz. Obie książki odniosły duży sukces i zyskały wiele entuzjastycznych recenzji. Teraz Zaślepienie debiutuje w Polsce.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-15 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Wspomnienia z ogólnopolskiego spotkania Biblionetkowiczów 2017

Zlot Biblionetkowiczów 2017Minęły dwa tygodnie od Ogólnopolskiego Zlotu Biblionetkowiczów, który w tym roku został zorganizowany w Nieborowie i przyciągnął bardzo dużą liczbę uczestników. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji – między innymi wycieczka po Muzeum Guzików w Łowiczu, spacery po kompleksie pałacowym w Nieborowie i Arkadii, a także ognisko i rozgrywki Dixita z nagrodami od redakcji (jak pisze atka08: „każda rozgrywka na normalnych zasadach będzie gorsza do wersji Biblionetkowej”).

Tegoroczny Zlot zorganizowała Olimpia – zadbała o najdrobniejszy szczegół i komfort uczestników, za co wszyscy serdecznie jej dziękujemy!

 

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-14 12:06, autor: Wiadomości, komentarzy: 6

Finaliści The Man Booker Prize 2017

Nagroda Bookera 201713 września ogłoszono listę sześciu finalistów Nagrody Bookera 2017. Nominowani zostali: Paul Auster, Emily Fridlund, Mohsin Hamid, Fiona Mozley, George Saunders i Ali Smith.

Sędziowie nagrody podkreślili, że wyróżnione powieści, każda na swój sposób, prowokuje i subtelnie kwestionuje nasze uprzedzenia dotyczące natury miłości, doświadczania czasu, naszej tożsamości, a nawet śmierci. Na liście znajdują się nazwiska trzech kobiet i trzech mężczyzn, ich książki podejmują szeroki wachlarz tematów – od zmagań rodziny próbującej zachować niezależność w wiejskich rejonach Anglii po historię miłosną między uchodźcami z bezimiennego miasta pogrążonego w wojnie domowej.

Mija czwarty rok, odkąd nagroda otwarta jest na pisarzy i pisarki różnych narodowości – w 2017 roku na liście znalazło się troje Amerykanów, Pakistańczyk mieszkający w Wielkiej Brytanii i dwie Brytyjki. 

Tytuły nominowane do nagrody w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-14 10:04, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Obietnica następcy” Trudi Canavan – patronat

Obietnica następcyObietnica następcy Trudi Canavan to kolejny patronat Biblionetki tego tygodnia. Od dzisiaj (13 września) będziecie mogli poznać zakończenie trylogii Prawo Milenium.

*

Od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem.

Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności.

W czasach gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla.

Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

nota wydawcy – Galeria Książki, 2017

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-13 11:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Lodorosty i bluszczary”. Wernisaż w Muzeum Literatury

Lodorosty i bluszczaryJutro (13 września) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Lodorosty i bluszczary, na które zapraszamy do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie o godzinie 18:00.

Wystawa została poświęcona twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, który przez ponad trzy dekady (od drugiej połowy lat 50. do końca lat 80.) pisał z myślą o najmłodszych odbiorcach. Utwory te stanowiły istotną część twórczości poety, który przez lata współpracował z pismami dziecięcymi – „Płomyczkiem” i „Świerszczykiem”. Opublikował także wiele książek dla dzieci. Drukiem ukazały się między innymi: Denerwujek (1961), Kolorowy kalendarzyk (1964), Urodziny motyla (1965), Zielona majka (1968), Śnieżne rymy białej zimy (1969) czy Wisła wpadła do Bałtyku (1987). Jerzy Ficowski, to w ogromnej mierze „poeta przyrody”, jej dynamika i rytm zmieniających się pór roku stanowią scenerię i tematykę wielu wierszy, które mimo upływu lat zachowują swoją niezwykłą energię językową i literacką.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-12 14:48, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Oto jestem” Jonathana Safrana Foera – recenzja

Oto jestemPrezentujemy recenzję jednej z najbardziej oczekiwanych książek tego roku – Oto jestem Jonathana Safrana Foera. Najnowszą powieść „cudownego dziecka amerykańskiej prozy” ocenił Bloom (Konrad Urbański).

Jonathan Safran Foer przebył długą drogę: od niezwykłej wyprawy w poszukiwaniu żydowskiej historii i tożsamości (Wszystko jest iluminacją), poprzez kilka innych mocnych książek, do Oto jestem – czyli parodii Odysei.

„Spójrz na Julię i Jacoba, małżeństwo z 16-letnim stażem. Czego im brakuje? Tego, co ich połączyło. Na początku zależało im, starali się, chcieli. Potem powołali do życia pierwszą istotę, dwie kolejne. Pojawiła się odpowiedzialność, jednocześnie każde z nich zaczęło się zamykać w sobie coraz mocniej, gubić w codzienności. Wygasło pożądanie, pojawił się wstyd, tajemnice”[1]. Czyżby Oto jestem było zatem powieścią o upadku małżeństwa, a tym samym – rodziny? Czyżby autor podjął jeden z najbardziej eksploatowanych motywów literackich? 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-12 12:29, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Ciotka Poldi i sycylijskie lwy” Mario Giordano – patronat

Ciotka Poldi i sycylijskie lwyJuż od dzisiaj będziecie mogli odbyć podróż do słonecznej Sycylii razem z ciotką Poldi. 12 września do księgarń trafiła książka Ciotka Poldi i sycylijskie lwy (Giordano Mario) – patronat Biblionetki. 

Widok na morze. Słońce. Spokój. Kiedy Poldi, tuż po swoich sześćdziesiątych urodzinach, przeprowadza się z Monachium na Sycylię, nie pragnie niczego więcej. Ale w swoich planach nie uwzględniła rodziny zmarłego eksmęża. Sycylijczycy z krwi i kości naturalnie chcą nauczyć Poldi zasad dolce vita. Koniec ze spokojem. A jakby tego było mało, pewnego dnia znika bez śladu Valentino, który pomagał Poldi w domu i ogrodzie. Czyżby dostał się w szpony mafii? Na drodze prywatnych poszukiwań Poldi spotyka atrakcyjnego commissario Montanę. Ten nie chce, by kobieta wtykała nos w śledztwo, ale kiedy bawarski wulkan wybuchnie, nic nie jest w stanie go zatrzymać… 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-12 10:36, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Książki dla dzieci na początek jesieni 2017

Książki dla dzieci na początek jesieni 2017Uf, pierwszy tydzień szkoły za nami – po znojach szkolnej rutyny wszystkim na pewno przyda się weekend odpoczynku. Zanim więc zagłębicie się w tegoroczne podręczniki i lektury, prezentujemy dwie nowości i trzy zapowiedzi wydawnicze przygotowane specjalne z myślą o uczniach. Znajdzie się tu coś dla miłośników historii, ciekawych życiorysów, ale też dla fanów humorystycznych perypetii szkolnych przyjaciół. Dzięki nim powoli wdrożycie się w szkolną codzienność, a przy tym odpoczniecie i przede wszystkim będziecie dobrze się bawić.

Proponowane książki przeznaczone są dla dzieci w wieku 7–13 lat.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-08 15:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Finaliści Nagrody Angelus 2017

Finaliści Angelusa 2017Jury, pod przewodnictwem Mykoły Riabczuka, ogłosiło listę siedmiu finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Wśród nominowanych znalazły się dwie książki polskich autorów: Galicyanie (Nowak Stanisław Aleksander) oraz Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika). Wyróżniono także twórców z Bośni, Rosji, Rumunii i Ukrainy. Zwycięzca zostanie ogłoszony 21 października podczas gali w Teatrze Capitol. Na uroczystości dowiemy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Finaliści Angelusa 2017: Dni króla (Florian Filip)Karbid (Lubka Andrij)Galicyanie (Nowak Stanisław Aleksander)Opowieści z ostatnich dni: Trylogia (Pawłow Oleg)Książka o Unie (Šehić Faruk)Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika)Dom kata (Tompa Andrea).

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-08 09:45, autor: Wiadomości, komentarzy: 2

„Ciotka Poldi i sycylijskie lwy” Maria Giordana – fragment

Ciotka Poldi i sycylijskie lwyW przyszłym tygodniu ukaże się patronat Biblionetki: Ciotka Poldi i sycylijskie lwy Maria Giordana. W związku z tym prezentujemy krótką informację od wydawcy i fragment tej przebojowej powieści.

Już 13 września odbędzie się premiera książki Maria Giordana Ciotka Poldi i sycylijskie lwy. To lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników lekkich kryminałów z gatunku cozy crime, lecz także dla amatorów dobrej literackiej rozrywki.

Jej główna bohaterka – ekscentryczna Ciotka Poldi – stała się postacią kultową. Dlaczego?

Aby czytelnik mógł sam się przekonać, wydawnictwo Initium udostępnia fragment powieści.

Zapraszamy!

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-07 15:21, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Książki z ilustracjami przedstawiającymi ludzi mają lepszy wpływ na prospołeczną postawę u dzieci

Książki dla dzieciOd wieków w bajkach dla dzieci (i nie tylko dla nich) przekazywano podstawowe prawa moralne poprzez postacie zwierząt. Wymieńmy choćby jednego z najstarszych autorów takich historii – Ezopa. Na pewno znacie też Bajki (Krasicki Ignacy), a ze współczesnych klasycznych historii Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) lub książkę Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne Alan A.)). Badania Instytutu Badań Edukacyjnych Uniwersytetu Toronto wykazały jednak, że dużo lepszy wpływ na najmłodszych mają opowieści przedstawiające ludzi.

Kanadyjscy naukowcy w ramach badania podzielili niemal sto dzieci w wieku 4–6 lat na trzy grupy i każdej z nich przeczytali jedną historię. Pierwszej książkę Mały Szop uczy się dzielić Mary Packard, w której zantropomorfizowane zwierzęta uczą się, że dzięki dzieleniu się z innymi, będziemy czuć się lepiej. Druga historia była identyczna z pierwszą, lecz ilustracje ze zwierzętami zastąpiono postaciami ludzkimi. Trzecia grupa była grupą kontrolną, nie miała związku ani ze zwierzętami, ani z ludźmi.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-07 11:05, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Fragment „Obietnicy następcy” Trudi Canavan

Obietnica następcyPrezentujemy fragment naszego przyszłotygodniowego patronatu – Obietnica następcy Trudi Canavan, trzeciego tomu trylogii fantasy Prawo Milenium. Książka dostępna będzie od 13 września.

W najnowszej części od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem.

Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności.

W czasach, gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla.

Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-06 10:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2017

Nagroda Literacka Nike 2017Dzisiaj (5 września) ogłoszono listę finalistów 21. edycji Nagrody Literackiej Nike 2017. Dwie powieści, dwa tomy poetyckie, dwa zbiory eseistyczne oraz reportaż zawalczą o najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. Laureata poznamy 1 października.

Wśród nominowanych znaleźli się: Serce (Franczak Radka), Paraliż przysenny (Jakubowska-Fijałkowska Genowefa), Żeby nie było śladów: Sprawa Grzegorza Przemyka (Łazarewicz Cezary), Dwanaście srok za ogon (Łubieński Stanisław), Włos Bregueta (Podsiadło Jacek), Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika), Las nie uprzedza (Środa Krzysztof).

Więcej informacji na temat wymienionych pozycji w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-05 13:58, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Zapowiedzi książkowe na wrzesień 2017

Wrześniowe zapowiedziDzisiaj wyglądamy przez okno nieco sceptycznie – początek września dla nikogo nie jest łaskawy. Czy to mżawka, czy ulewa, czy wreszcie wichura – zdecydowanie nie chce się wychodzić się z domu.

Z drugiej strony może to jeszcze nic straconego, bo wydawcy przygotowali na ten miesiąc kilka naprawdę wartych uwagi premier. W tym świetle zaszycie się w kącie z nową pozycją nie wygląda aż tak źle. Zanim jednak zasiądziecie w ulubionym fotelu z wybranymi tytułami, zapraszamy do lektury naszego zestawienia najbardziej oczekiwanych książek września

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-05 13:14, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Stacja Literatura 22: „Rozkład jazdy Stacji Literatura 22”

Stacja Literatura 22W drugim tygodniu września rozpoczyna się 22. edycja festiwalu Stacja Literatura. Dzisiaj zapraszamy do lektury szczegółowego programu wydarzenia.

Motywem przewodnim 22. edycji festiwalu Biura Literackiego jest hasło "Miłość, życie, śmierć" – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury, które staną się punktem wyjścia do kilkunastu wyjątkowych wydarzeń. Festiwal, którego inicjatorem i realizatorem od połowy lat 90. jest Artur Burszta i Biuro Literackie, tym razem skieruje uwagę uczestników na sprawy pierwsze: najbardziej uniwersalne i dotykające nas wszystkich.

Już w czwartek 7 września o godzinie 21:00 w Aparthotelu wernisaż wystawy malowanych pudełek Kory. Legenda polskiej muzyki rockowej zaprezentuje po raz pierwszy publicznie swoje prace plastyczne, które dotąd znali najbliżsi. Tego samego dnia o 22:00 „Live Set” – dyskusja o twórczości Tomasza Pułki z udziałem Pawła Kaczmarskiego, Marty Koronkiewicz i Andrzeja Sosnowskiego.

Więcej informacji po rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-04 11:03, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Ostateczna lista lektur szkolnych 2017/2018

Lektury szkolneJuż dzisiaj pierwsi uczniowie poszli do siódmej klasy zamiast do pierwszej gimnazjum. Nowa reforma szkolna wzbudza wiele emocji – pojawiało się dużo argumentów za i przeciw. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić ostateczną listę lektur szkolnych, która obowiązywać będzie w tym roku, rozpoczynając od 1 września.

W listopadzie 2016 roku ministerstwo zaprezentowało pierwszą wersję proponowanych książek dla uczniów. Sporo kontrowersji wzbudziły takie pozycje jak Igrzyska śmierci (Collins Suzanne) oraz Nela Mała Reporterka, którą czytać mieli uczniowie ósmej klasy podstawówki. Po uwzględnieniu kilku poprawek, MEN wypuścił oficjalny spis lektur. Na listę trafił na przykład komiks Szkoła latania (Christa Janusz) – na pewno atrakcyjny dla młodego czytelnika – jednak całkowicie usunięto takie klasyczne tytuły jak Ten obcy (Jurgielewiczowa Irena) oraz Pinokio (Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo)). Pojawiło się natomiast kilka współczesnych pozycji Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka oraz Jacka Dukaja. Mimo to słyszalne są argumenty przeciwko nowej liście – wskazuje się na zbyt wiele pozycji, raczej kosmetykę wysłużonego już kanonu i pozostawienie wielu przestarzałych książek.

Trudno prognozować już dzisiaj, jak sprawdzi się aktualna lista – na podsumowania przyjdzie czas za kilka lat.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-04 09:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Laureaci Literackiej Nagrody GDYNIA 2017

Nagroda Gdynia 2017W sobotę (2 września) podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni ogłoszono laureatów dwunastej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Nagrodę zdobyli Krzysztof Siwczyk, Michał SobolSalcia Hałas i Ryszard Engelking.

Spośród dwudziestu nominowanych kapituła pod przewodnictwem prof. Agaty Bielik-Robson wyróżniła Krzysztofa Siwczyka w kategorii eseistyka za Koło miejsca/Elementarz (Muzeum w Gliwicach). Za tom poetycki uhonorowano Michała Sobola za Schrony (Wydawnictwo Nisza), natomiast w kategorii proza laureatką została Salcia Hałas i jej Pieczeń dla Amfry (Wydawnictwo MUZA S.A.). Natomiast Ryszard Engelking  otrzymał nagrodę za nowe tłumaczenie Szkoły uczuć Gustave’a Flauberta (Wydawnictwo Sic!).

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-03 10:02, autor: Wiadomości, komentarzy: 3

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku