Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Biblionetkołaj 2017

Z przyjemnością przypominamy, że trwa kolejna edycja Biblionetkołaja. Już po raz dwunasty bawimy się w książkowego Mikołaja.

Jak co roku Biblionetkowicze obdarowują się prezentami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Biblionetka to jedyny portal, który prowadzi taką akcję. Jest ona wyjątkowa także z innego powodu – powstała z inicjatywy użytkowników portalu. Dzięki Biblionetkołajowi możemy sprawić innym odrobinę (a nawet dużą odrobinę) radości. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji - zabaw się w Mikołaja i wywołaj uśmiech na czyjeś na twarzy!

Zasady akcji są bardzo proste – wybieramy daną książkę z swojej biblioteczki, a następnie szukamy wśród użytkowników Biblionetki osoby, która poszukuje właśnie tej pozycji. Gdy znajdziemy taką osobę, piszemy na PW do Biblionetkowiczki il93, która w tym roku zajmuje się prowadzeniem akcji. W tytule PW należy podać nick osoby, której chcemy sprawić prezent, w treści wiadomości zaś podajemy link do profilu tejże osoby. W odpowiedzi uzyskacie adres, pod który należy wysłać prezent dla wybranej przez siebie osoby. Pamiętajcie, żeby nie wybierać użytkownika, który od dłuższego czasu nie jest aktywny w serwisie.

Więcej szczegółów o akcji znajdziecie tutaj: Biblionetkołaj 2017

Dziękujemy Biblionetkowiczce il93 za podjęcie tego jakże odpowiedzialnego i trudnego zadania. :) 

Czytaj całość »

Data dodania: dzisiaj, 12:58, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Konferencja „Wyspiański. Restart”

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Miasto Kraków zapraszają na konferencję Wyspiański. Restart, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Pałacu Krzysztofory.

Stanisław Wyspiański bez wątpienia należy do kręgu najbardziej znanych i zasłużonych postaci w kulturze polskiej. Nazywany czwartym wieszczem krakowski artysta cechował się wszechstronnymi uzdolnieniami – zajmował się dramaturgią, poezją, sztukami plastycznymi, architekturą, a nawet projektowaniem mebli. Do dziś jego dzieła frapują odbiorców i stanowią wyzwanie dla krytyków i badaczy. Właśnie te intrygujące i wciąż aktualne aspekty twórczości Wyspiańskiego stały się przedmiotem zainteresowania konferencji Wyspiański. Restart. Jej organizatorzy zauważyli bowiem, że sztuka Wyspiańskiego i jego postawa jako artysty są nam o wiele bliższe, niż się to wydaje.

Podczas konferencji odbędą się wykłady mistrzowskie, które poprowadzą kolejno: prof. dr hab. Ewa Miodońska-Brookes, prof. dr hab. Franciszek Ziejka oraz prof. dr hab. Maria Prussak. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o mniej znanych i niedokończonych pracach Wyspiańskiego, dialogiczności jego dramatów oraz o życiu i legendzie artysty. Odbędą się także debaty, w których udział wezmą m.in. prof. dr hab. Włodzimierz Szturc, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel oraz prof. dr hab. Dariusz Kosiński. Konferencja ma charakter performatywny – jej podstawą są dialog i interakcja między uczestnikami.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-17 18:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Zapowiedź wznowienia drugiego tomu „Zakonu Krańca Świata” Mai Lidii Kossakowskiej

22 listopada do księgarń trafi nowe wydanie 2. części cyklu Zakon Krańca Świata Mai Lidii Kossakowskiej, autorki bestsellerowego Siewcy Wiatru oraz cyklu Upiór Południa. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Nadszedł Koniec Świata.
A właściwie dwanaście Końców- każdemu wierzącemu według potrzeb. Były katastrofy ekologiczne i naturalne, wojna atomowa, atak kosmitów, zstąpienie Jeźdźców i wiele innych wersji Apokalipsy. Nieliczni sprawiedliwi szczęśliwcy trafili do swoich Rajów. Reszta ludzkości zdana jest sama na siebie i walczy o przetrwanie w świecie przepełnionym chaosem.

Lars Bergerson jest jednym z tych, którzy radzą sobie świetnie.
Jest Grabieżcą - człowiekiem, który potrafi podróżować pomiędzy wymiarami, wchodzić do Rajów i wynosić z nich wyjątkowo cenne przedmioty, zwane pryzami. Jest silny, niezależny i samowystarczalny. Nikogo nie potrzebuje, za nikogo nie jest odpowiedzialny. Do czasu, gdy na jego drodze staje Miriam - wychowana w sekcie, bezbrzeżnie naiwna, uroczo bezradna. W kłopotach, jakie ściągnie na głowę Larsa nie ma jednak nic uroczego.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-17 16:45, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Przyszli niedokonani” ukażą się w Biurze Literackim

Najnowszny tomik Joanny Roszak Przyszli niedokonani ukaże się w Biurze Literackim 22 stycznia 2018 roku.

Nominowana do najważniejszych nagród literackich za swoje poprzednie książki poetka podejmuje dotkliwy temat uchodźców. Znana z fonicznych wierszy Roszak wymaga od swoich odbiorców wrażliwości na dźwięki, nie tylko te otaczające nas na co dzień, lecz przede wszystkim na głosy ludzkie. Szczególnie wtedy, gdy głosy te należą do osób marginalizowanych, cierpiących, wołających o pomoc.

W zbiorze Przyszli niedokonani Joanna Roszak mówi w imieniu uchodźców językiem poezji. Odbiorcy zbombardowani medialnymi, „suchymi” informacjami o kolejnych tragediach natrafią w tych wierszach na dźwięki pełne emocji, wypowiadane przez ludzi uchodzących przed wojną, z samego środka ich prywatnych historii rozpiętych na dwa światy. Poetka z charakterystycznym zmysłem obserwacji porusza także temat przemijania i ulotności ludzkiego istnienia.

Poprzedni zbiorek, Tego dnia, ukazał się w 2015 roku. Roszak w typowej dla siebie w stylistyce poetyki minimalistycznej podejmuje w nim tematykę codzienności, okazując się wnikliwą obserwatorką otaczającego nas świata. Tomik Tego dnia był nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej w 2016 roku.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-17 15:25, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Zapowiedź „Tajemnic starego domu” Ilony Gołębiewskiej

Już niedługo w ręce czytelników i czytelniczek trafi najnowsza powieść Ilony Gołębiewskiej, autorki bestsellerowego Powrotu do starego domu. Powieść nosi tytuł Tajemnice starego domu i ukaże się 22 listopada.

Czasami wystarczy jedna chwila, by na kawałki rozpadł się na pozór idealny wizerunek rodziny, a jej mroczne tajemnice sprowadziły problemy na kolejne pokolenia. Alicja wiedzie spokojne i szczęśliwe życie w Pniewie, gdzie stoi jej stary drewniany dom. Kobieta odnalazła bezpieczna przystań, jednak los jej nie oszczędza i wciąż stawia na drodze wiele trudności, Jej spokój burzy odnaleziony przypadkiem dokument. Na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości z którymi musi się zmierzyć, by do końca poznać swoją rodzinę i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań. Czy po latach odnajdzie kobietę, która może być jej siostrą?

Okazuje się, że rodzinne sekrety sięgają znacznie dalszej przeszłości. Alicja chce rozwikłać zagadkę tajemniczych dokumentów, które jej dziadek tłumaczył w obozie zagłady, a po swoim cudownym ocaleniu ukrył pośród „polskich drzew na polskiej ziemi”.

Alicja porywa się także na rzecz z pozoru całkowicie niemożliwą. Pragnie adoptować Michałka, którego pokochała już przy pierwszym spotkaniu. Czy w realiach polskiego prawa samotna kobieta, która zbliża się do czterdziestki, ma jakiekolwiek szanse w sądzie? Kobieta podejmuje walkę o Michałka, w której  wspiera ją przyjaciółka Dorota i ukochany Adam.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-16 20:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 10

Böll na nowo – spotkanie w Goethe-Institut

Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Heinrich Böll – setna rocznica urodzin”, które odbędzie się 22 listopada o godzinie 18.00 w Bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a.

Cykl prowadzony przez Goethe-Institut poświęcony jest osobie i twórczości Heinricha Bölla, wybitnego pisarza, który za życia był niezwykle poczytnym autorem, a dziś został niemal zapomniany. Wystarczy przypomnieć, że uhonorowano go Nagrodą Nobla w 1972 za wkład w odrodzenie literatury niemieckiej. Böll debiutował w 1948 roku tomem opowiadań Człowiek z nożami. Do jego najsłynniejszych dzieł należą Chleb najwcześniejszych lat, Anioł milczał, Utracona cześć Katarzyny Blum, Billard o wpół do dziesiątej oraz Opiekuńcze oblężenie. Heinrich Böll był również przewodniczącym międzynarodowego Pen Clubu w latach 1971-1974, łączyła go zażyła przyjaźń z rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem.

Tematem spotkania jest refleksja nad problemem odchodzenia pisarzy w niepamięć, który dotknął nie tylko Heinricha Bölla, lecz także wielu innych autorów, nawet tych, których utwory znajdowały się na listach lektur szkolnych. Twórcy cyklu wraz z Agnieszką Drotkiewicz, pisarką i dziennikarką, oraz Helmutem Böttigerem, niemieckim krytykiem literackim i publicystą, zastanowią się, czy właśnie teraz nie nadeszła pora na przypomnienie twórczości niemieckiego pisarza oraz wskażą jego dzieła, po które warto sięgnąć.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-16 16:28, autor: Wiadomości, komentarzy: 4

Zapowiedź „Murder Park” Jonasa Winnera

Murder Park − nowy thriller Jonasa Winnera, obecnego na zagranicznych listach bestsellerów − to mroczny thriller, w wyrafinowany sposób grający z klasyką gatunku. Autor, znany polskim czytelnikom z bestsellerowej książki Cela, powraca z nową historią.  Sprytnie żagluje znanymi motywami, mając w zanadrzu niejedną niespodziankę. Nikt nie odgadnie, jak się zakończy upiorny weekend na wyspie.

Na Zodiac Island − samotnej kamienistej wyspie u wybrzeży Stanów Zjednoczonych − wiele lat temu mieścił się park rozrywki, którego motywem przewodnim były znaki zodiaku. Rodziny spędzały tu czas na karuzelach, strzelnicy i w tunelu strachu. Wszystko to kończy się, gdy na wyspie giną trzy kobiety. Zabójca, Jeff Bohner, zostaje zatrzymany i skazany, a park zostaje zamknięty.

Po latach, kiedy zbrodnie przechodzą do historii, prywatny inwestor postanawia wskrzesić Zodiac Island. Murder Park − nowy tematyczny park − ma być swoistym skansenem słynnych zabójców, których brutalne morderstwa wstrząsnęły światem. Przed oficjalnym otwarciem upiornego miasteczka do wybrzeży wyspy dopływa statek z dwunastką gości, zaproszonych tu na specjalny promocyjny weekend. Są wśród nich przedstawiciele mediów, ale też osoby, które pamiętają wyspę z dawnych czasów.

Odpływa ostatni prom, następny ma przybyć dopiero za trzy dni. Następuje załamanie pogody, urywa się łączność i… ginie jedno z nich. Mordercą musi być ktoś z zaproszonych gości lub organizatorów. Chyba, że zabójca przybył na wyspę wcześniej i czekał w ukryciu na przybycie promu… Odżywają pogłoski, że dwadzieścia lat temu pojmano i skazano niewłaściwego człowieka, a prawdziwy zbrodniarz wciąż jest na wolności. A wraz z pogłoskami kiełkuje strach, że to dopiero początek krwawej serii.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-16 14:21, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Powitajmy nowego redaktora – Dominikę

Dziś powitaliśmy nową osobę w naszym zespole redakcyjnym – Dominikę Dubielecką.

Dominika będzie zajmować się pisaniem tekstów dla Biblionetki oraz kwestiami organizacyjnymi, m.in. korespondecją i patronatami. Aby przełamać pierwsze lody, Dominika napisała dla Was kilka słów o sobie:

Hej, mam na imię Dominika i studiuję filologię polską. Od dziecka uwielbiałam czytać i otaczać się masą książek, więc cieszę się, że mogę współtworzyć Biblionetkę. Najbardziej fascynuje mnie proza XIX wieku, co jednak nie przeszkadza mi zaczytywać się w literaturze fantasy i science-fiction. Interesuję się również sztukami plastycznymi i w wolnej chwili poświęcam się rysowaniu. Jestem też wielką miłośniczką zwierząt, szczególnie psów i kotów, oraz różnego rodzaju słodkości, dlatego często piekę ciasta, ciasteczka i inne pyszności.

Przywitajmy zatem ciepło i serdecznie naszą nową koleżankę w gronie redakcyjnym.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-15 15:38, autor: Wiadomości, komentarzy: 11

Spotkanie z Agnieszką Stabro

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Wydaniwctwo MG zapraszają na spotkanie z Agnieszką Stabro i promocję jej najnowszej książki Masz na imię Camille.

Niedawno ukazała się książka Agnieszki Stabro Masz na imię Camille, będącą opowieścią o Camille Claudel – fascynującej rzeźbiarcie, której życie było pełne nie tylko burzliwych namiętności, lecz także osobistych tragedii. O życiu artystki i miejscu w nim Auguste'a Rodina, o sztuce i Paryżu z autorką książki będzie dyskutować Dorota Malinowska-Grupińska z Wydawnictwa MG.

Spotkanie odbędzie się 21.11.17 (wtorek) o godzinie 18.00 w  Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich​ Oddział Warszawa (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89).

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-15 15:05, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Mój Alex” Jenn Bennett – nowy patronat Biblionetki

Mamy przyjemność przedstawić nasz nowy patronat medialny – powieść Mój Alex autorstwa Jenn Bennett, której debiut Miłosne graffiti został nagrodzony RITA Award.

Bailey Rydell woli stare filmy od plotkowania z koleżankami. I czatowanie na forum dla takich jak ona kinomaniaków. Zwłaszcza że tu spotyka się z Alexem. Nie wie o nim dużo. Zna tylko jego internetowe przezwisko. Wie, że jest mądry i dowcipny. I że chyba się w nim zakochała…

Powinna się więc cieszyć, że przeprowadza się do Kalifornii, do leżącego przy słonecznej plaży miasteczka surferów, gdzie mieszka jej tata i… Alex. Ale Bailey ma mnóstwo wątpliwości (a co jeśli on jest paskudny?) i nie przyznaje się Alexowi, że tu jest. Ani że dostała pracę w tutejszym muzeum. Ani że codziennie czepia się jej mega wkurzający i mega atrakcyjny chłopak, Porter Roth.

Lecz życie jest o wiele bardziej pogmatwane niż filmy i wkrótce Bailey odkrywa tę zwodniczą cienką linię pomiędzy nienawiścią, miłością i czymkolwiek jeszcze, co zaczyna czuć do Portera.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-15 14:34, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Lot 7A” Sebastiana Fitzka – patronat Biblionetki

Lot 7A to najnowszy bestseller autora Pasażera 23. Niedługo po premierze książka wyprzedziła Początek Dana Browna i wzbiła się na pierwsze miejsca list bestsellerów „Der Spiegel” i niemieckiego Amazonu!

Poniżej przedstawiamy zarys fabuły:

Jest jedyna, śmiercionośna broń, której nie wykryje żadna kontrola. Każdy może ją wnieść na pokład. Każdy!

Buenos Aires – Berlin.

Na pokładzie 600 pasażerów. Wśród nich: Jeden psychiatra, który panicznie boi się latać. Jedna pacjentka, którą przed laty wyleczył ze zbrodniczych skłonności.

I miejsce 7A...

Mats Krüger, wybitny psychiatra, musi przezwyciężyć paniczny strach przed lataniem. Po śmierci żony wyemigrował do Argentyny (statkiem) i nie zmierzał wracać do Niemiec. Teraz po latach milczenia wzywa go córka Nele: wkrótce będzie rodzić i chce, by Mats był przy niej. Po kongresie psychiatrycznym poświęconym fobii przed lataniem Mats wsiada do samolotu rejsu Buenos Aires-Berlin. Lecz ledwie zapnie pas, zrozumie, że to nie turbulencje, spadek ciśnienia w kabinie czy terroryści okażą się najstraszliwszym zagrożeniem… Że przygotował się nie na ten strach...

Sebastian Fitzek – autor numer 1 w Niemczech, mistrz thrillerów psychologicznych wydawanych w 29 krajach (Pasażer 23, Przesyłka, Ostatnie dziecko, Odprysk, Odcięci). Wszystkie jego powieści pozostają przez wiele miesięcy na 1. miejscu list bestsellerów „Der Spiegel” i osiągają milionowe nakłady. W samych Niemczech sprzedano 9 000 000 egzemplarzy. Kilka zekranizowano. „The Times” nazwał go „mistrzem psychologicznej gry”.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-13 11:49, autor: PWNOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Zmarł Roman Bratny

Roman BratnyW niedzielę (05.11.), w wieku 96 lat zmarł Roman Bratny, pisarz, publicysta i scenarzysta filmowy, autor takich powieści, jak Kolumbowie rocznik 20, Śniegi płyną, Brulion czy Na bezdomne psy.

Kilka dni przed śmiercią mówił rodzinie: Tak naprawdę umarłem w 1944 roku, mając 20 lat. Reszta to dodatek, bonus i premia, którą dostałem. Większość moich przyjaciół tego nie dostała, choć zasługiwali bardziej niż ja. Wystarczy, bo to naprawdę wobec nich nie w porządku.

O śmierci pisarza poinformowała jego córka, Julia Bratny. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-06 16:01, autor: Małgorzata_, komentarzy: 4

Spotkanie z Szymonem Hołownią w Książnicy Kopernikańskiej

Szymon HołowniaZapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (Toruń, ul. Słowackiego 8)  na spotkanie z Szymonem Hołownią, które odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada. Wywiad rozpocznie się o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Informacja pochodzi od organizatorów wydarzenia.

Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press – po raz pierwszy w 2006 roku w kategorii wywiad i ponownie rok później w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Na koncie ma również nagrodę „Ślad”, MediaTory, Wiktora w kategorii największe odkrycie telewizyjne oraz Wiktora Publiczności. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, kanale Religia.tv, prowadził autorski program w TVP1, obecnie w stacji TVN współprowadzi program „Mam Talent!”, jest też felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej, m.in. Ludzie w czasach Jezusa (2016) oraz Instrukcja obsługi solniczki (2017). Do Torunia przywiezie swoje najnowsze wydawnictwo – Świętych pierwszego kontaktu

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-11-02 12:00, autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 2

Zamiast Halloween – pięć książek na Dziady!

HalloweenDziady to przedchrześcijańskie święto, czas obcowania żywych z umarłymi. Ich bogata tradycja sięga czasów słowiańskich. Kojarzymy je z maskami zwanymi karaboszki, ale też z wielką literaturą romantyczną, niektórzy łączą je nawet z obrzędami na cześć greckiego boga Dionizosa.

Obecnie uznawane są za polski odpowiednik Halloween, jednak nie mają nawet w połowie tak humorystycznego wydźwięku. W dawnych czasach wierzono, że w odpowiednim czasie duchy nawiedzają żywych, którzy oferują im jedzenie. Po chrystianizacji zastąpiono dziady Dniem Wszystkich Świętych.

Z okazji powracania do korzeni (i walki z konkurencją) prezentujemy pięć klasycznych polskich książek o duchach, potworach i w ogóle strasznych rzeczach. Jak zwykle zachęcamy do dzielenia się Waszymi ulubionymi powieściami grozy.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-10-31 12:19, autor: Wiadomości, komentarzy: 3