Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Rafał Kosik i Marta Kisiel laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla

W ten weekend w Toruniu podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon ogłoszono laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2017 rok. W kategorii „powieść” wyróżniony został Rafał Kosik za „Różaniec”, w kategorii „opowiadanie” nagrodzono Martę Kisiel za „Szaławiłę”.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich.

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii Powieść znalazło się osiemdziesiąt osiem utworów osiemdziesięciu jeden autorek i autorów opublikowanych przez trzydzieści pięć różnych wydawnictw.

Chciałbym podziękować Kasi, mojej żonie i redaktorce „Różańca”, bo już drugi raz chciałem zrezygnować w połowie pisania, ale przycisnęła mnie i dokończyłem – powiedział Rafał Kosik, odbierając dyplom i statuetkę. To drugi Zajdel autora, pierwszego dostał w 2009 roku za powieść „Kameleon”.

W kategorii Opowiadanie zgłoszono sto osiemdziesiąt dziewięć utworów. Były to teksty stu trzydziestu czterech polskich autorów i autorek wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w 59 zbiorach, antologiach, czasopismach i innych publikacjach.

Ja przepraszam, ale w życiu odbierałam tylko świadectwa szkolne. Dziękuję przede wszystkim moim czytelnikom. Dziękuję mojej szanownej Hardej Hordzie, ponieważ bardzo mi pomogła, kiedy się zacięłam w pracy nad „Szaławiłą”. Za inspirację dziękuję mojej redaktor prowadzącej Agnieszce Trzeszkowskiej i mojemu mężowi. Od razu mówię, że jeśli nie lubicie moich książek, to musicie pozbyć się tego faceta, bo tylko dzięki niemu piszę – powiedziała Marta Kisiel, odbierając swoje pierwsze wyróżnienie. Opowiadanie autorki można pobrać na oficjalnej stronie nagrody: KLIK.

 

Czytaj całość »

Data dodania: przedwczoraj, 09:33, autor: Wiadomości, komentarzy: 3

Olga Tokarczuk nominowana do Nowego Nobla

Jakiś czas temu informowaliśmy, że w związku ze skandalem w Akademii Szwedzkiej Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie w tym roku przyznana. Szwedzi postanowili jednak utworzyć Nową Akademię i przyznać „Nową Nagrodę Literacką”. Będzie się ona różnić nie tylko nazwą, lecz także przesłaniem. Uhonorowana zostanie książka opowiadająca historię „ludzi na całym świecie”.

„Założyliśmy Nową Akademię, aby przypomnieć ludziom, że literatura i kultura powinny promować demokrację, przejrzystość, empatię i szacunek, bez przywilejów, aroganckiej stronniczości i seksizmu. W czasach, gdy wartości ludzkie są coraz częściej kwestionowane, literatura staje się jeszcze ważniejszą przeciwwagą dla kultury milczenia i ucisku. Nowa Akademia uznaje to za tak istotne, że według niej największa nagroda literacka na świecie powinna zostać przyznana w 2018 roku. To jedyny cel, dla którego założyliśmy Nową Akademię”  – czytamy w oświadczeniu organizacji, która zjednoczyła 101 szwedzkich pisarzy, dziennikarzy, aktorów, muzyków i innych osób ze świata kultury.

Znamy już nominowanych do nagrody. Wśród 46 autorów znalazła się Olga Tokarczuk. Nominowani zostali także Margaret Atwood, Neil Gaiman, Haruki Murakami, J.K. Rowling czy Zadie Smith. Pełną listę można znaleźć tutaj: KLIK.

Do 14 sierpnia internauci mogą głosować na swoich faworytów. Trzech autorów z największą liczbą głosów przejdzie do kolejnego etapu, w którym zwycięzcę wyłoni profesjonalne jury. Poznamy go 14 października, a przyznanie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali 10 grudnia. Dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu – to niepowtarzalna okazja, by wpłynąć na przyznanie nagrody literackiej. Głosować można tutaj: KLIK.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-12 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 27

Cormoran Strike powróci w czwartym tomie!

Na koncie Roberta Galbraitha na Twitterze pojawiła się informacja o nadchodzącej premierze nowej książki. Premiera „Lethal White” została zaplanowana na zagranicznym rynku książkowym na 18 września.

J. K. Rowling napisała dotychczas pod pseudonimem Robert Galbraith trzy części serii o prywatnym detektywie Cormoranie Strike'u. Akcja najnowszej – „Zabójczej bieli” – ma się rozgrywać tuż po wydarzeniach opisanych w „Żniwach zła”. Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice.

Próbując wyjaśnić opowieść Billy’ego, Cormoran Strike i Robin Ellacott – kiedyś jego asystentka, a obecnie współpartnerka w interesie – idą krętym tropem, który prowadzi ich przez boczne uliczki Londynu do wewnętrznego kręgu w Parlamencie i pięknego, ale złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie dość, że śledztwo przypomina labirynt zagadek, to na dodatek prywatne życie Strike’a bardzo się skomplikowało. Odkąd zyskał sławę jako prywatny detektyw, nie może już działać zakulisowo, tak jak kiedyś. Co więcej, jego relacje z Robin, która jest teraz nieoceniona w prowadzeniu działalności, są dużo bardziej napięte, a osobiste stosunki między nimi – o wiele bardziej zawiłe.

Serię o Cormoranie Strike'u publikuje w Polsce Wydawnictwo Dolnośląskie. Data wydania „Zabójczej bieli” na naszym rynku nie jest jeszcze znana.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-12 09:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 7

Amerykańskie wydawnictwo opublikuje „Hardą” i „Królową” Elżbiety Cherezińskiej!

Wydawnictwo Tor, które jest częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Macmillan, nabyło prawa do anglojęzycznego wydania dwóch bestsellerowych tytułów „królowej współczesnej powieści historycznej” – Elżbiety Cherezińskiej.

Harda” oraz „Królowa” to opowieści o niezwykłej kobiecie, nie tylko z perspektywy polskiej historii, lecz także średniowiecznej Europy. Świętosława była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego, ale na kartach historii zapisała się przede wszystkim jako królowa Szwecji, Danii i Norwegii oraz matka króla Anglii.

Autorka z entuzjazmem wypowiada się o planowanym angielskim tłumaczeniu: Bardzo się cieszę, że to „Harda” ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce.

Elżbieta Cherezińska – pisarka i teatrolożka, zadebiutowała w 2008 roku opowieścią o łódzkim getcie „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. Jest autorką bestsellerowych cyklów „Północna Droga” i „Odrodzone Królestwo”, które utwierdziły jej dominującą pozycję wśród autorów powieści historycznej.

Macmillan Publishers to jedna z największych firm wydawniczych działających na globalnym rynku, publikująca książki dla dzieci i dorosłych we wszystkich kategoriach i formatach. Wiele z nich zdobywa znaczące nagrody. Tor jest najbardziej renomowanym wydawcą fantasy i science fiction na świecie. W swojej ofercie ma też szeroki wybór powieści historycznych i thrillerów, a także literaturę faktu.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-11 09:43, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Złoty Booker dla „Angielskiego pacjenta”

Powieść Michaela Ondaatje zdobyła Złotego Bookera, czyli wyróżnienie dla najlepszej książki w pięćdziesięcioletniej historii Nagrody Bookera. Jurorzy wybrali po jednej książce z pięciu dekad istnienia nagrody, a następnie ogłosili plebiscyt, w którym ludzie z całego świata mogli głosować na pięć wybranych pozycji. Lista prezentowała się następująco:

W wolnym kraju (Naipaul Vidiadhar Surajprasad)
Angielski pacjent (Ondaatje Michael)
W komnatach Wolf Hall (Mantel Hilary)
Lincoln w Bardo (zapow.) (Saunders George)
Moon Tiger (Penelope Lively).

Plebiscyt wygrał „Angielski pacjent”, który zdobył niemal 9 tys. głosów. Pierwszego Bookera otrzymał w 1992 roku.

Nawet przez sekundę nie wierzyłem, że jest to najlepsza książka na liście. Zwłaszcza gdy znajduje się obok prac autorstwa VS Naipaul, mistrza naszych czasów i tak ważnej pracy, jak „W komnatach Wolf Hall”. Podejrzewam i wiem, bardziej niż ktokolwiek inny, że „Angielski pacjent” wciąż ma w sobie kilka błędów – powiedział Michael Ondaatje.

Nagroda Bookera przyznawana  jest od 1969 roku w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki anglojęzycznej. Do 2013 roku otrzymywali ją jedynie twórcy pochodzący ze Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii i Zimbabwe. Najnowsze edycje są już otwarte dla wszystkich autorów piszących w języku angielskim. Tegoroczną laureatką Man Booker International Prize została  Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni”.

Głosowaliście w plebiscycie?„Angielski pacjent” był waszym faworytem?

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-11 09:22, autor: Wiadomości, komentarzy: 6

Helena Janeczek laureatką Nagrody Stregi

Helena Janeczek, urodzona w Niemczech autorka polskiego pochodzenia, na co dzień mieszkająca we Włoszech, otrzymała najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką, Premio Strega. Nazwa nagrody pochodzi od likieru strega – produkująca go firma była pierwszym fundatorem wyróżnienia. Podobnie jak w przypadku Nagrody Bookera, przyznaje się ją za konkretne dzieło i bierze pod uwagę tylko prozę. Nagroda jest przyznawana od 1947 roku – Janeczek to pierwsza od 15 lat kobieta, której ją przyznano.

Autorka została uhonorowana za książkę „Dziewczyna z Leicą”, opowiadającą o niemieckiej fotografce Gerdzie Taro (1910–1937), urodzonej w rodzinie polskich Żydów. Taro zmarła na skutek ran odniesionych w wypadku na froncie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Przeszła do historii jako pierwsza reporterka, która zginęła na froncie w czasie pracy.

– Nie przypominam Gerdy Taro – powiedziała laureatka nagrody, wręczonej w czwartek wieczorem w Rzymie. – Ona urodziła się odważna, ja nauczyłam się zdobywać na odwagę.

„Dziewczyna z Leicą” to szósta książka Janeczek, mieszkającej we Włoszech od ponad 30 lat. W 2010 roku wydała powieść „Jaskółki z Monte Cassino”, która przedstawia historię walk o wzgórze z udziałem żołnierzy z kilku kontynentów: Polaków, Amerykanów, Anglików, Hindusów, Nepalczyków i Maorysów z Nowej Zelandii.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-09 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 3

Sherlockon 2018 – relacja

W weekend 31 czerwca – 1 lipca odbył się na Ursynowie drugi zjazd fanów Sherlocka. Na miłośników detektywa czekały dwa dni wypełnione atrakcjami: warsztatami, prelekcjami, słuchowiskami, konkursami. Były również mobilne pokoje zagadek – do wyboru „Morderstwo w hotelu” i „Zaginięcie Sherlocka” – oraz tekturowe podobizny serialowego Sherlocka i Watsona, a także replika „Tardis”, czyli kultowej budki z serialu Doktor Who, z którymi uczestnicy konwentu chętnie robili sobie zdjęcia. Choć pogoda nie do końca dopisała, frekwencja jak najbardziej, przybyło bowiem kilkaset osób z całej Polski.

Konwent odbywał się stosunkowo daleko od centrum Warszawy, bo w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Na szczęście łatwo było trafić – w sobotę przed 11 autobus linii 709 był pełen fanów Sherlocka. Od samego rana działo się wiele: w tym samym czasie odbywało się kilka wydarzeń i czasem trudno było zdecydować, co wybrać. Pierwszego dnia czekały na uczestników zlotu między innymi takie wykłady, jak Wiktoriańscy seryjni mordercy czy Psychopaci przed sądem, przygotowane przez Koło Naukowe Paragraf. Bardzo ciekawy okazał się pokaz technik kryminalistycznych, który przeprowadzili kryminolodzy Marcin Mańczak i Jacek Cyran. Zainteresowaniem cieszyły się również gra w bingo i quiz wiedzy o Sherlocku.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-05 11:36, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Nominacje do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

W tegorocznej, trzeciej edycji Nagrody Literackiej „Juliusz”, spośród 126 zgłoszonych książek kapituła konkursu w składzie: dr hab. Anna Kałuża, dr Joanna Bednarek, dr hab. Alina Świeściak, dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Zbigniew Kadłubek, dr hab. Jakub Momro, dr hab. Kacper Bartczak, dr Michał Warchala oraz dr hab. Arkadiusz Żychliński (przewodniczący) wybrała pięć wydanych w ubiegłym roku pozycji. Oto one:

Floryda (Bogdał Grzegorz)

Lesbos (Lis Renata)

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu (Masłowska Dorota)

Dar meneli (Rybicki Robert)

Był sobie chłopczyk (Winnicka Ewa)

Patronem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” jest działający w XIX wieku lekarz i humanista – Juliusz Roger, autor zbioru „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”. Ten zabytek języka polskiego stanowi przykład poważnej naukowej refleksji nad kulturą lokalną, domową, której ośrodkiem są wspólnie wyznawane przez mieszkańców wartości. Właśnie ten rodzaj namysłu jest szczególną ideą Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Nagroda została zainicjowana przez samorząd Rybnika i zgodnie z regulaminem zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł.

W poprzednich latach wyróżniono Małgorzatę Czyńską za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń” oraz Monikę Muskałę za „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”. Tegorocznego laureata poznamy w październiku, podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-05 11:21, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Odnaleziono niepublikowany wcześniej dziennik José Saramago

Fundacja José Saramago wydała sensacyjne oświadczenie: wdowa po autorze odnalazła na jego komputerze niepublikowany do tej pory dziennik.

Za życia zmarłego w 2010 roku portugalskiego noblisty ukazało się pięć tomów jego dzienników. „Zeszyty z Lanzarote”, bo tak Saramago je nazywał, prowadził od 1993 roku, kiedy przeprowadził się na Wyspy Kanaryjskie. Gdy w 1998 roku dostał Nagrodę Nobla, spadło na niego wiele obowiązków, przez co nie miał czasu na zredagowanie kolejnego dziennika. Jak się jednak okazuje, szósty tom nie tylko powstał, lecz także był w osiemdziesięciu procentach kompletny. Niektóre fragmenty, istniejące wyłącznie w formie notatek, opracowała Pilar del Río, wdowa po pisarzu.

„Myślałam, że wszystko zostało opublikowane. Z konsternacją odkryłam, że nikt nie zdawał sobie sprawy, że ta książka istnieje” – oświadczyła Pilar del Río. – „Gdy pod koniec lutego przeglądałam komputer, zrobiłam to, czego nigdy wcześniej nie robiłam: otworzyłam folder o nazwie „zeszyty” – opowiadała podczas konferencji prasowej. Zaskoczyło ją, że w folderze, oprócz pięciu już opublikowanych dzienników, znajdował się szósty plik. „Szósty? Nie było szóstego zeszytu. Wiedziałam, że są teksty, które nie zostały uporządkowane, otworzyłam plik i o drugiej nad ranem znalazłam książkę” – powiedziała.

Dziennik powstawał w 1998 roku, a więc opisuje miesiące poprzedzające przyznanie Saramago Nagrody Nobla. Książka ma się ukazać na rynku hiszpańskojęzycznym jeszcze w tym roku, pod tytułem „El cuaderno del año del Nobel” („Zeszyt z roku Nobla”).

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-04 11:36, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Joanna Kulmowa laureatką Orfeusza

Jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj i Teresa Tomsia pośmiertnie przyznało Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki z 2017 roku Joannie Kulmowej. Wyróżniony został przedostatni tomik zmarłej w czerwcu poetki: „37”. Na prośbę męża statuetkę odebrała prof. Urszula Chęcińska, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Szczecinie, kierowniczka Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej.


W laudacji na cześć laureatki juror Antoni Libera napisał m.in.:  „Kruchość ludzkiej percepcji. Jej zagadkowy sens. Ulotność samego istnienia. Nieuchwytność wszystkiego – czasu, przestrzeni, siebie. Te wszystkie tematy i kwestie kojarzą Joannę Kulmową z uniwersum Leśmiana. Ale jej poetyka jest inna – zwiewna, aforystyczna, kreślona cienką kreską. Te wiersze to epifanie z granicy jawy i snu, istnienia i niebycia, z przedsionka nieistnienia. Niezwykłe osiągnięcie: uchwycić to wszystko w słowa. I nadać im jeszcze powab melancholijnej piosenki. Doprawdy, mistrzowski tom”.


Laureatami zostali także Michał Książek –  za „Północny wschód”, który uznano za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie), oraz Krzysztof Kuczkowski, który za tomik „Ruchome święta” otrzymał Orfeusza Honorowego, przyznanego po raz drugi w historii nagrody (pierwszym jego laureatem był w 2015 roku Feliks Netz).

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-03 10:39, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nagroda dla „Zgubnej trucizny”

W piątek, 29 czerwca, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, i Prezes PTPN, prof. Andrzej Gulczyński, ogłosili nazwiska laureatów Nagrody Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2017 roku.

Powieść kryminalna Katarzyny Kwiatkowskiej  „Zgubna trucizna” otrzymała nagrodę w kategorii literatury popularnonaukowej i beletrystyki.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-03 08:22, autor: mchpro, komentarzy: 4

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Kapituła w składzie: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz wybrała osiem książek nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Oto one:

 

1. Wiesław Helak, Nad Zbruczem; Arcana
2. Bartosz Jastrzębski, Vestigia Dei; Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
3. Mariola Kruszewska, Czereśnie będą dziczeć; Wydawnictwo w Podwórku
4. Krzysztof Kuczkowski, Ruchome święta; Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
5. Paweł Lisicki, Luter. Ciemna strona rewolucji; Fronda
6. Marian Sworzeń, Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa; Sic!
7. Bohdan Urbankowski, Źródła. Z dziejów myśli polskiej; Akces
8. Piotr Zaremba, Zgliszcza; Zysk i S-ka

 

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku, czyli setnej rocznicy urodzin twórcy. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.

Tegorocznego laureata poznamy 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Otrzyma on 8 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem Jedynie prawda jest ciekawa. W poprzednich edycjach wyróżnieni zostali m.in. Jacek Kowalski, Joanna Siedlecka oraz Andrzej Nowak.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-07-02 11:05, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nie żyje Harlan Ellison

Harlan Ellison, ceniony autor opowiadań sci-fi, zmarł we śnie w nocy z 28 na 29 czerwca. Amerykański pisarz, krytyk, wydawca i edytor antologii fantastycznych był również autorem scenariuszy do seriali takich jak „Star Trek” i „Po tamtej stronie”.

Najsłynniejszą pracą Ellisona jest wydawna w 1967 roku legendarna antologia „Niebezpieczne wizje”, która złamała wiele tabu w fantastyce i pokazała, że SF może być literaturą wysokich lotów.

- Uważam fantastykę za najszlachetniejszy z gatunków i dlatego ją uprawiam. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego bogactwa, głębi i potęgi obrazu, ani takiej różnorodności tropów, metafor i wzorców stanowiących dokładnie sedno tego, co w swojej psychologii zawarł Freud i piszący o archetypach Jung, ponieważ są tak uniwersalne i wywodzą się z naszych pierwotnych korzeni... Istnieje wytłumaczenie, dlaczego religijna prawica boi się Harry'ego Pottera, który sprzedaje się jak świeże bułeczki. Dzieje się tak, ponieważ siła fantazji jest zniewalająca i może śmiało stawić czoła pseudoreligijnemu prawicowemu bajdurzeniu. W fantastyce dostrzegamy ziarenko prawdy - mówił o gatunku science fiction.

Harlan Ellison był wielokrotnie nagradzany: za zekraniozowane opowiadanie „Chłopiec i jego pies” otrzymał w 1976 roku Nagrodę Saturna, za całokształt pracy wyróżniono go Nagrodą Brama Stokera oraz Nagrodą World Fantasy Award, wielokrotnie przyznawano mu też Nagrodę Locusa. Jednocześnie był postacią bardzo kontrowersyjną, znaną ze swoich mocnych wypowiedzi i wystąpień. Na okładce jednej z jego książek napisano, że jest „być może najbardziej kłótliwym człowiekiem na Ziemi”.

Ellison zmarł w wieku 84 lat.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-06-29 12:57, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu

Już po raz ósmy Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu współorganizuje razem z partnerami z Czech, Słowacji i Ukrainy międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. Gościem honorowym tegorocznej edycji będzie Turcja. Z czytelnikami spotka się 62 autorów z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Turcji, którzy zaprezentują się w ciągu 31 dni podczas ponad 300 równolegle odbywających się spotkań autorskich w 5 miastach Europy Środkowej i Wschodniej – Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie. Festiwal to wręcz wyjątkowa możliwość odkrywania literackiego świata poszczególnych krajów – gości honorowych, świata często niedostępnego w przekładach na język polski.  
W tym roku festiwal odbywa się pod znakiem Turcji, będzie się można spotkać z 31 znakomitymi twórcami literatury tureckiej. Do Wrocławia przyjadą wybitni autorzy i autorki powieści, opowiadań, poezji i dramatów, wśród nich m. in.: Nedim Gürsel, Oya Baydar, Tuna Kiremitçi, Özgür Mumcu, Şebnem İşigüzel, Murat Özyaşar, Gaye Boralıoğlu, Tarik Tufan, Iskender Pala, Aslı Perker, Ayfer Tunc, Yadé Kara.
Jak co roku do Wrocławia zawitają także ukraińscy, słowaccy i czescy autorzy: Dmytro Łazutkin (UA), Wiktoria Amelina (UA), Ostap Drozdow (UA), Petra Soukupová (CZ), Dušan Vicen (SK), Martin C. Putna (CZ), Ivana Dobrakovová (SK), Petra Dvořáková (CZ).
Festiwal to także święto literatury polskiej. Z polskich autorów obecni będą m.in. Olga Tokarczuk, laureatka tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera oraz Wioletta Grzegorzewska – nominowana do tej nagrody w roku ubiegłym. Fragmenty swoich książek zaprezentują m.in. Marcin Wroński, Ziemowit Szczerek, Paweł Sołtys (Pablopavo), Krzysztof Varga, Katarzyna Boni, Zbigniew Rokita, Jacek Inglot, Zbigniew Machej, Mariusz Czubaj, Zyta Rudzka, Jerzy Kronhold, Weronika Gogola. W turecki świat wprowadzą z kolei czytelników Max Cegielski oraz Polki mieszkające na stałe w Turcji: Agata Bromberek i Agata Wielgołaska.
Oficjalne otwarcie Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu odbędzie się 2 lipca 2018 r. o godzinie 19.00 w Mediatece, plac Teatralny 5. Festiwal zainaugurowany zostanie spotkaniem z mistrzem reportażu specjalizującym się w problematyce tureckiej – Witoldem Szabłowskim. O godz. 20.30 wystąpi pierwszy gość z Turcji: Tuna Kiremitçi – pisarz i muzyk. Jego książki traktujące o tragediach zwykłych ludzi, budzące smutek i śmiech zarazem, nazywane są turecką „ironią romantyczną”.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-06-28 10:27, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku