Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

„Dziennik podróży” Bolesława Stelmacha – najpiękniejsza książka świata

Dziennik podróżyWerdyktem jury prestiżowego konkursu 50 Books | 50 Covers nagroda dla najpiękniejszej książki świata trafiła do publikacji wydanej w 2016 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Dziennik podróży Bolesława Stelmacha to wyjątkowy dokument procesu powstawania Teatru w Budowie – Centrum Spotkania w Lublinie. Po wygranej w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2009 roku rozpoczęła się dla autora siedmioletnia podróż przez czas opracowywania nowej koncepcji i rekonstrukcji „współczesnych ruin”, czyli teatru operowego. Jego projektowanie i budowa rozpoczęły się w 1972 roku, by zakończyć się w 2016 roku. We wstępie możemy przeczytać: „książka to obraz okresu, obejmującego ponad czterdzieści cztery lata, widzianego z perspektywy siedmiu lat, podczas których autor zajmował się tym skrawkiem przestrzeni, a więc obraz subiektywny, na wskroś intymny”.

Za projekt graficzny Dziennika podróży odpowiedzialni są Idalia Smyczyńska i Robert Zając. 

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 18:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Nadmorskie święto książek z Nagrodą Literacką GDYNIA 2017

Nagroda Literacka GDYNIANagroda Literacka GDYNIA zaprasza do udziału w szóstym Nadmorskim Plenerze Czytelniczym, który odbędzie się w dniach 28-30 lipca na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni. W programie spotkaniami z pisarzami, bogata oferta książek przygotowana przez 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla najmłodszych, koncerty i pokazy filmowe. Tradycyjnie podczas Pleneru skorzystać będzie można z oferty kawiarni Nagrody Literackiej GDYNIA.

Tegoroczna edycja Pleneru to niepowtarzalne połączenie kiermaszu książek, spotkań literackich oraz wielu atrakcji dla dzieci i licznych wydarzeń artystycznych. Stoisko Nagrody Literackiej GDYNIA w formie Kawiarni Literackiej pojawi się na gdyńskim bulwarze wśród niemal 70. oficyn wydawniczych z całego kraju. W specjalnie zorganizowanej Czytelni Plenerowej goście będą mogli zapoznać się z książkami laureatów i autorów nominowanych do Nagrody.

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 10:09, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Dakota, Michał Piedziewicz – patronat Biblionetki

Dakota, Michał PiedziewiczDzisiaj ma premierę patronat Biblionetki: Dakota autorstwa Michała Piedziewicza (Wydawnictwo MG). To trzecia powieść – po książkach Dżoker oraz Domino – skupiająca się na historii Gdyni i  jej mieszkańców.

Lata osiemdziesiąte XX wieku. W życie siedemnastoletniej Aśki wbiega o rok starszy gitarzysta. Dziewczyna wkrótce dołącza do jego zespołu, to czas koncertów w gdyńskim Domu Kultury Kolejarza, gonitw z zomowcami, ale także zbliżających się matur i najważniejszych wyborów życiowych. Perypetiom Aśki przygląda się Łucja – jej babka, pamiętająca czasy powstawania Gdyni. Przygląda się również Marek, nieco zgorzkniały, bo ciężko doświadczony małoletnią miłością, młodszy brat. Wkrótce Aśka z Łucją pasjonują się telewizyjną debatą Wałęsa Miodowicz, a rzeczywistość nabrzmiewa do zmiany. Przychodzi wolność, z nią dobrodziejstwa wolnego rynku, a zamiast muzyki i miłości ważne zaczynają być kariery. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-19 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Ciekawostki z życia Jane Austen

Jane AustenDzisiaj – 18 lipca – przypada okrągła, dwusetna, rocznica śmierci Jane Austen. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć Wam o autorce Dumy i uprzedzenia, Emmy czy Rozważnej i romantycznej. Jane Austen była świetną obserwatorką życia społecznego klas wyższych początku XIX wieku, do tego obdarzoną wyśmienitym, ironicznym poczuciem humoru. Oto sześć faktów z życia pisarki, o których mogliście nie wiedzieć.   

1. Mimo że Jane Austen nigdy nie wyszła za mąż, była zaręczona… przez jedną noc

Oświadczyny przyjęła 2 grudnia 1802 roku, dwa tygodnie przed swoimi 27 urodzinami. Wedle rodzinnej tradycji, Jane Austen ze swoją siostrą udały się w odwiedziny do Alethei i Catherine Bigg w Manydown Park. Podczas spotkania brat ich przyjaciółek, Harris Bigg-Wither, złożył Jane propozycję. Harris, ponad pięć lat młodszy od swojej wybranki, był – według Caroline Austen – bardzo nijaką osobowością, niezręczną, a nawet nieokrzesaną. O przyjęciu oświadczyn przez przyszłą autorkę Rozważnej i romantycznej prawdopodobnie zadecydowały korzyści, jakie mógł zaoferować, jej wdzięczność za jego miłość i długa przyjaźń z rodziną Harrisa. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-18 11:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Biblionetka jedzie na wakacje!

Biblionetka jedzie na wakacjeOd 17 lipca do 25 lipca możliwe będą zastoje na Biblionetce – zarówno na stronie głównej, jak i w poczekalni. Prosimy o cierpliwość, jeśli chodzi o Wasze teksty – mogą pojawić się na stronie dopiero po 2–3 dniach.

Mamy nadzieję,  że Wy również znaleźliście odrobinę czasu na odpoczynek w te wakacje.

Niezależnie jednak od tego, gdzie spędzacie lipiec, życzymy Wam wielu świetnych i inspirujących książek. Podzielcie się w komentarzach Waszymi wakacyjnymi lekturami.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-17 09:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 5

Big Book Cafe – rusza nowe centrum literackie

Big Book CafeW piątek, 14 lipca startują Big Book Cafe i pierwsza realizowana tam seria wydarzeń – Literacki Stand-up. Rusza nowe miejsce na książkowej mapie Warszawy oraz oryginalny cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Jako pierwsi na scenę literacką wyjdą Krzysztof Varga i Pablopavo, autorzy tekstowo-muzycznego stand-up’u zatytułowanego „Moja śmierć cywilna i inne melodie”. Kolejne stand-upy, każdy w wykonaniu innych twórców, będą odbywały się co miesiąc.

Pierwszy wieczór z Literackim Stand-upem, a tym samym otwarcie Big Book Cafe odbędzie się w piątek, 14 lipca, o godz. 20.00. Wstęp jest wolny.

Big Book Cafe – nowe centrum literackie mieści się przy ul. J. Dąbrowskiego 81.

Jest osadzone na warszawskim Mokotowie, powstało dzięki porozumieniu Fundacji „Kultura nie boli” z władzami dzielnicy i przy ich wsparciu. Literacki Stand-up jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji w rozwinięciu.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-14 15:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 2

Baśń na sukience, czyli co wisi w szafie J.K. Rowling

J.K. RowlingJ.K. Rowling ujawniła, podczas wywiadu przeprowadzonego przez Christiane Amanpour z CNN, że napisała baśń dla dzieci na sukience. Niestety, „manuskrypt” wciąż wisi w jej szafie z małymi szansami na publikację. Autorka, znana z tego, że pierwszą książkę o Harrym Potterze pisała odręcznie w kawiarni w Edynburgu, miała przyjść na halloweenowe przyjęcie z okazji 50. urodzin przebrana za swój „prywatny koszmar” – wybrała „zaginiony rękopis”.

Pisarka przyznała się do tej historii w odpowiedzi na pytanie o plotki dotyczące jej planów napisania politycznej książki dla dzieci. Rowling wyjawiła, że baśń na sukience to właśnie ta polityczna opowieść, lecz zastrzegła, że nie w sensie „partyjnym”. 

Podczas wywiadu pisarka opowiadała także o swojej organizacji charytatywnej – Lumos – której wolontariusze pracują z dziećmi znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji społecznej czy finansowej.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-14 11:15, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

PATRIMONIUM – największy projekt digitalizacyjny. Konferencja inaugurująca i koncert

Patrimonium

W piątek odbędą się konferencja i koncert inaugurujące projekt Biblioteki Narodowej PATRIMONIUM – największy w historii kultury polskiej projekt digitalizacji i udostępnienia online ponad miliona najcenniejszych, często unikatowych obiektów ze zbiorów Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej. 

Głównym założeniem PATRIMONIUM jest upowszechnienie zasobów kultury Biblioteki Narodowej i Biblioteki Jagiellońskiej wśród szerokiego grona odbiorców. Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, do 2020 r. ponad milion obiektów z domeny publicznej zostanie zdigitalizowanych i udostępnionych za pośrednictwem najnowocześniejszej w Polsce biblioteki cyfrowej – Polony.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-12 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Nowa powieść Johna Greena już w październiku

John GreenTurtles All the Way Down (Żółwie do samego końca) – jak brzmi tytuł nowej książki – będą pierwszą powieścią Johna Greena wydaną po niemalże sześciu latach. Jej premiera zaplanowana jest dokładnie na 10 października 2017 roku.

Fabuła skupia się na 16-letniej Azie Holmes, dziewczynie, która boryka się z chorobą umysłową i próbuje wyjaśnić sprawę zniknięcia zbiegłego milionera. Wydawca Dutton Books – współpracujący z wydawnictwem Penguin Young Readers – zdradził, że to powieść o „długoletniej przyjaźni, uczuciu bliskości po niespodziewanym ponownym spotkaniu, fanfikach Star Wars i tuatarze”. Dodał także, iż „Aza Holmes jest w głębi serca młodą kobietą, którą w codziennym życiu napędza niekończąca się spirala własnych myśli”.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-11 11:15, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

List, w którym Jane Austen parodiuje powieść gotycką, trafi na aukcję

Jane AustenList, w którym Jane Austen sparodiowała przeczytaną powieść gotycką, zostanie wystawiony na aukcji już jutro (11 lipca) – początkowo szacowano, że jego cena osiągnie 130 tysięcy dolarów, obecnie eksperci spodziewają się, iż zostanie sprzedany za 208 tysięcy. Chociaż Austen napisała „oficjalną” parodię literatury gotyckiej, czyli Opactwo Northanger – jak pokazuje wspomniany list, później nadal czerpała „grzeszną przyjemność” z czytania takich powieści. 

Dokument, datowany na 29-30 października 1812, Austen wysłała do swojej ulubionej bratanicy – Anny Lefroy. Napisany jest w formie liściku do Rachel Hunter, której powieść z 1806 roku – Lady Maclairn, the Victim of Villany (Pani Maclairn, ofiara nikczemności) – obie panie niedawno przeczytały.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-10 11:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 2

Wywiad z Pauliną Świst - autorką „Prokuratora”

ProkuratorWszystkich miłośników odważnych powieści erotycznych i kryminałów prawniczych serdecznie zapraszamy do lektury wywiadu z autorką – tajemniczą, bo piszącą pod pseudonimem, prawniczką Pauliną Świst.

Prokurator to historia trzydziestoletniej, atrakcyjnej pani adwokat, Kingi Błońskiej, która w czasie trudnego okresu w życiu (rozwód, ciężka sprawa w sądzie, a do tego dotycząca jej przyrodniego brata: gangstera „Szarego”) wdaje się w szalony romans z mężczyzną spotkanym przypadkowo w barze. Pech chciał, że Łukasz, jak brzmi jego imię, okazuje się prokuratorem prowadzącym tę samą sprawę „Szarego”. Jak łatwo się domyślić, temperamentna Kinga i skryty Łukasz nie będą w stanie długo utrzymać wyłącznie służbowych kontaktów.

Zapraszamy do lektury.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-08 11:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

KONKURS: „Czas zmierzchu” Dmitry'ego Glukhovsky'ego

Czas zmierzchuPora zakończyć konkurs, w którym mogliście wygrać egzemplarz książki Dmitry'ego Glukhovsky'ego Czas zmierzchu. Prosiliśmy o wybranie książek, które ocalilibyście od zapomnienia w postapokaliptycznej rzeczywistości.

Serdecznie dziękujemy Wam za wszystkie odpowiedzi, nagrodę wyślemy do:

– astrayheart, która w zwięzłej formie zawarła ciekawą ideę tego, czym literatura w ogóle jest;

– ili za pamięć o dzieciństwie i zabawie;

– Filipa Filipowskiego, bo po prostu ciężko się nie zgodzić (odpowiedź z Facebooka).

Zwycięzców jak zwykle prosimy o podanie adresów, pod które książka ma zostać wysłana, a wszystkim raz jeszcze dziękujemy za wspólną zabawę.

Do następnego razu!

 

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-07 13:31, autor: Wiadomości, komentarzy: 11

Starodruki odnalezione na olsztyńskim śmietnisku

Starodruki Pod koniec czerwca pan Zygmunt z Olsztyna dokonał zaskakującego odkrycia – na osiedlowym śmietnisku natknął się na kolekcję cennych pism: aż 64 z 65 książek to starodruki, czyli tomy wydrukowane przed 1800 rokiem. Tylko jedną pozycję można lokować w XIX wieku, ponieważ nie pasuje ona do większości kolekcji. Pan Zygmunt ocalił książki w ostatniej chwili przed wywiezieniem na wysypisko – cały zbiór przekazał do Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

XVIII-wieczne pisma pochodzą z biblioteki – dziś już nieistniejącego – pałacu w Arklitach (dawne niemieckie Arklitten). Świadczą o tym: tuszowe pieczątki („Bibliothek Schloss Arklitten”), nalepki papierowe zbieżne z numerami na grzbietach oraz podobne oprawy książek.  

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-07 10:48, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Postapo, czyli zróbmy sobie koniec świata

Czas zmierzchuZainspirowani naszym ostatnim patronatem, czyli powieścią Czas zmierzchu Dmitrija Głuchowskiego – a właściwie, trzeba przyznać, całością twórczości tego autora – prezentujemy Wam artykuł o szeroko pojętej, wciąż jednak głównie literackiej, fantastyce postapokaliptycznej. Tekst przygotował Konrad Urbański (Bloom).

Oczekujcie również konkursu, w którym będzie można wygrać egzemplarz książki jednego z mistrzów gatunku postapo. 

W rozwinięciu znajdziecie cały artykuł. Życzymy przyjemnej lektury.

Pudło podpisane „postapo” mieści w sobie sumę wszystkich strachów ludzkości – wojnę nuklearną, katastrofy ekologiczne, wynikające z naszej niepohamowanej chęci zabawy w Boga, a nawet… inwazję obcej cywilizacji. Repertuar pomysłów wydaje się nieskończony, zaś kolejni pisarze wymyślają coraz to nowe sposoby na zmiecenie ludzkości z powierzchni Ziemi.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-06 15:24, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Lipcowe zapowiedzi 2017

Lipcowe zapowiedzi 2017Mimo że lipiec zapowiada się pod względem nowości książkowych dość skromnie, postanowiliśmy się nie poddawać i w tym właśnie miesiącu zapoczątkować nowy cykl na Biblionetce. W pierwszym tygodniu każdego miesiąca będziemy wybierać kilka najciekawszych według nas premier, by zaprezentować je Wam w krótkim przeglądzie.

Oczywiście zachęcamy do dzielenia się w komentarzach pozycjami, które Wy macie na swojej lipcowej liście najgorętszych zapowiedzi.

Oto kilka naszych typów:

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-06 12:15, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Znamy najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2017 roku!

Historia zebranaZa najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2017 roku w plebiscycie „Historia Zebrana” jurorzy uznali książki: Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki (Czarne), Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza (Napoleon V), Klincz? Debata polsko-żydowska (Zona Zero).

Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: Był sobie król... Poczet Piastów (Jama), Święte wojny Piastów i Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki (obie pozycje: Wydawnictwo Naukowe PWN).

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-07-06 09:28, autor: Wiadomości, komentarzy: 0