Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Pierwszy zwiastun filmu „Fahrenheit 451”

Pojawił się pierwszy zwiastun filmu powstającego na podstawie powieści Raya Bradbury’ego 451º Fahrenheita. Produkcją filmu zajmuje się amerykańska stacja HBO.

W 2016 roku stacja HBO ogłosiła, że nabyła prawa autorskie do ekranizacji klasycznej dystopii amerykańskiego pisarza. Obecnie trwają prace nad flmem, który światło dzienne ujrzy niebawem – premiera zapowiadana jest na wiosnę tego roku. Na razie fani filmowych dystopii i twórczości Bradbury’ego mogą obejrzeć pierwszy zwiastun, który kilka dni temu pojawił się na oficjalnym kanale HBO w serwisie YouTube, a który prezentujemy na końcu artykułu. My z chęcią obejrzymy najnowszą ekranizację 451º Fahrenheita, a Wy? :)

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-15 14:43, autor: Wiadomości, komentarzy: 6

Kolekcja winyli Julii Hartwig przekazana na licytację WOŚP

Kolekcja płyt winylowych Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego została przekazana na aukcję 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Córka zmarłej w minionym roku poetki Julii Hartwig, Danielle Lehtinen, przekazała na licytację WOŚP prywatną kolekcję winyli Hartwig i jej męża, Artura Międzyrzeckiego. Kolekcja liczy sobie ponad 200 czarnych krążków – wśród nich znajdziemy przede wszystkim płyty z muzyką klasyczną, a także jazzową, muzyką rosyjską i francuską. Wystawiony na aukcję zbiór zawiera płyty z ulubioną muzyką Hartwig i Międzyrzeckiego oraz winyle, które para otrzymała w prezencie od znajomych i wybitnych gości, odwiedzających dom poetki, oraz te przywiezione z podróży. Do kolekcji dołączone są gramofon i kolumny, a krążki znajdują się w półce specjalnie przystosowanej do przechowywania płyt.

Motyw muzyki pojawiał się wielokrotnie w utworach Julii Hartwig. Wskazują już na to same tytuły wierszy, np. „Kantata Bacha”, „Kochany Rossini”, „Jazz weteranów” i „Na cześć Monteverdiego”. W poezji interesowała ją nie tylko osoba kompozytora, lecz także wykonawcy i dyrygenci. Poetka przyznawała, że chodząc na koncerty, obserwuje muzyków i publiczność, odmienioną przez muzykę. Ludzie zasłuchani w muzykę wydawali się poetce często odmienni i piękniejsi.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-15 12:20, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Gra w szachy z Witoldem Gombrowiczem

W Radomiu stanął pomnik Witolda Gombrowicza. Rzeźba przedstawia wybitnego pisarza podczas gry w szachy.

Radom jest miejscem szczególnie związanym z osobą Witolda Gombrowicza. To właśnie tutaj odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski oraz przyznawana jest Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla najlepszego debiutu roku. W gronie pisarzy uhonorowanych tą nagrodą znaleźli się Anna Cieplak za powieść Ma być czysto, Weronika Murek za zbiór opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina oraz Maciej Hen za powieść Solfatara

Sam Gombrowicz bywał w Radomiu (i to dość często) w latach 1924-1939 przy okazji wyjazdów do położonej niedaleko  Wsoli, małej miejscowości, w której mieszkał jego brat Jerzy z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Teresą. We Wsoli młody Gombrowicz wypoczywał oraz pracował – najpierw ucząc się do egzaminów, później zaś pisząc swój debiutancki Pamiętnik z okresu dojrzewania oraz fragmenty Ferdydurke.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-12 16:45, autor: Wiadomości, komentarzy: 6

Zapowiedź – „Czerwony Parasol” Wiktora Mroka

Już 19 stycznia do księgarni trafi oparta na faktach powieść sensacyjna Czerwony Parasol. Wiktor Mrok odsłania szczegóły tajnych metod działania służb specjalnych, zachowując lekkość przekazu i barwny język.     

Czerwony Parasol od początku do końca trzyma czytelnika w niesłabnącym napięciu, zaskakując nagłymi zwrotami akcji. Wyraźne wątki polityczno-historyczne stanowią mocne tło szpiegowskiej, kryminalnej akcji, która toczy się w różnych krajach i na różnych kontynentach.

Autor bardzo ciekawie opowiada historię Tatiany, młodej gimnastyczki. Dziewczyna, po powrocie z treningu, znajduje w domu − w zamożnej dzielnicy Moskwy − brutalnie zamordowanych rodziców i siostrę. Zabezpieczona przez ojca, z tajemniczymi ampułkami i pendrivem, które odkryła w domowej skrytce, dorasta w ciągu kilku chwil. Od tego momentu będzie musiała podejmować decyzje, od których zależy nie tylko jej życie. Czy wykaże się instynktem, który pozwoli jej przetrwać? Czy doświadczy bezwzględności wroga? A może sama okaże się bezwzględna? Pewne jest jedno: nikomu nie można ufać.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-12 14:02, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka zbliża się wielkimi krokami. Już teraz warto zastanowić się nad wyborem prezentu, którym obdarujemy naszych bliskich.

Dzień Babci i Dziadka to nie tylko okazja, aby złożyć naszym dziadkom życzenia i podziękowania za rodzinne ciepło, bliskość oraz pełną miłości opiekę… To także odpowiedni moment, aby wręczyć im wyjątkowy prezent. Podpowiadamy, jaki podarunek wybrać, by cieszył oczy naszych bliskich i dostarczył im dużo radości. Ten może przypominać o wnukach i ich uczuciu dla dziadków. Warto więc zdecydować się na własnoręcznie wykonany prezent, który nie tylko wyrazi nasze uczucia, lecz także sprawi, że obdarowana osoba poczuje się wyjątkowo. Naszym dziadkom na pewno przypadnie do gustu niepowtarzalny prezent, który wykonamy… sami. Wyjątkowość takiego prezentu można połączyć z jego praktycznością, co docenią nasze babcie. Świetnym pomysłem będzie fotokokalendarz lub fotoksiążka ze zdjęciami wnucząt, z widokami z podróży naszych dziadków czy miejsc, które wiążą się ze szczególnymi chwilami ich życia.

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-12 00:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Słowo Roku 2017

Znamy Słowo Roku 2017! Według kapituły konkursu został nim wyraz „puszcza”. Natomiast internauci wybrali słowo „rezydent”.

Słowo Roku to ogólnopolski plebiscyt organizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego celem jest wyłonienie słowa najważniejszego w danym roku. Wybierają je kapituła złożona z językoznawców oraz  internauci, którzy oddają głos za pośrednictwem strony internetowej. Słowem Roku może zostać rzeczownik pospolity, czasownik, inna część mowy, krótkie wyrażenie. Nie musi to być wyraz, którego najczęściej używano w danym roku ani który dopiero w nim się pojawił. Zazwyczaj wybór Słowa Roku dokonany przez językoznawców pokrywa się z wyborem internautów, lecz tym razem było inaczej. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-11 17:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 5

Najlepsza recenzja miesiąca – grudzień

Dziś wybraliśmy najlepsze recenzje minionego miesiąca. Dla ich autorek przygotowaliśmy książkową nagrodę. Gratulujemy!

Wybór najlepszej recenzji miesiąca nie należał do najłatwiejszych zadań – na Biblionetce pojawia się naprawdę wiele udanych tekstów, których czytanie jest czystą przyjemnością. Dlatego ponownie nagradzamy dwie recenzje, które ukazały się w grudniu. Mówi się, że król może być tylko jeden, ale w tym przypadku to za mało (a do tego nie król, lecz królowa)! ;) Chcielibyśmy również podziękować wszystkim recenzentom za dostarczanie nam intrygującej i merytorycznej lektury, która stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu decyzji o zapoznaniu się z daną książką – czy to zachęcając nas do przeczytania, czy ostrzegając przed niemiłymi niespodziankami. Recenzje to także podstawa do dyskusji i wymiany spostrzeżeń oraz wzajemnego inspirowania się w czytelniczych wyborach.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-11 15:56, autor: Wiadomości, komentarzy: 4

Marcin Wicha laureatem Paszportów „Polityki” 2017

Marcin Wicha laureatem Paszportów Polityki 2017Za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu. Tak uzasadniano przyznanie Paszportu „Polityki” w kategorii literatura, który zdobył Marcin Wicha za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

To osobisty esej opowiadający o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Ale przede wszystkim o słowach i milczeniu.

W tej książce nie ma sentymentalizmu – matka go nie znosiła – są za to czułość, uśmiech i próba zrozumienia losu najbliższej osoby. Jest też opowieść o tym, jak zaczyna odchodzić pierwsze powojenne pokolenie, któremu obiecywano piękne życie.

Paszporty „Polityki” to nagroda przyznawana od 1993 roku twórcom w kategoriach: film, teatr, muzyka poważna, literatura, plastyka i estrada.

Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się również Anna Cieplak i Paweł Sołtys.

Zarówno laureatowi, jak i nominowanym do nagrody serdecznie gratulujemy.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-10 07:56, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Najciekawsze literackie debiuty 2017 roku

Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych debiutów minionego roku. Znalazły się w nim książki polskich i zagranicznych autorów.

Niedawno zwierzaliśmy się Wam z redakcyjnych poszukiwań najciekawszych polskich książek wydanych w 2017 roku. Natomiast dziś bierzemy na warsztat publikacje zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Przygotowaliśmy dla was zestawienie najciekawszych debiutów, które ukazały się w minionym roku. Debiutowanie nie jest sprawą łatwą, lecz każdy pisarz, pragnący podzielić się ze światem swoją twórczością, musi go doświadczyć. Już dawno przekonaliśmy się, że z debiutami bywa różnie – niektóre przechodzą bez echa i znikają na zawsze w przepastnych otchłaniach historii literatury, inne znów wypływają po latach na powierzchnię  i zostają docenione, a jeszcze inne zaś od razu zdobywają uznanie czytelników i krytyki. Niektóre z pewnością siebie wyznaczają przyszłą drogę literacką, a inne z kolei debiuty stanowią dopiero początek artystycznych poszukiwań i eksperymentów. Zdarza się również, że głośny debiut pozostaje jedyną książką w dorobku pisarza. Historia stale dostarcza nam przykładów tych różnorodnych i niezwykłych debiutanckich losów. Przyznajemy, że jesteśmy bardzo ciekawi, jak rozwiną się literackie ścieżki wyróżnionych w artykule autorów. Tradycyjnie zachęcamy do dzielenia się własnymi propozycjami w komentarzach. :)

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-08 17:35, autor: Wiadomości, komentarzy: 21

Powstaje miniserial „Patrick Melrose”

Lubicie Edwarda St Aubyna? A Benedicta Cumberbatcha? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to mamy dla Was dobrą wiadomość. 

Na podstawie powieści brytyjskiego pisarza powstaje miniserial „Patrick Melrose”, w którym tytułową rolę zagra Benedict Cumberbatch. Aktor, nominowany do Oscara za rolę w „Grze tajemnic” i znany szerokiej publiczności jako odtwórca roli Sherlocka Holmesa, wcieli się w playboya o arystokratycznych korzeniach, którego dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Wychowywany przez despotycznego ojca, który go maltretuje, i milczącą matkę, Patrick jako nastolatek, a następnie dorosły mężczyzna zmaga się z demonami przeszłości i uzależnieniem od przeróżnych używek. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-08 13:58, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Książkowe zapowiedzi na styczeń i luty

Po świątecznym lenistwie znów zaczyna się dziać na rynku wydawniczym. Przyjrzymy się nowościom, które  w najbliższym czasie trafią na sklepowe półki.

W artykule prezentujemy kilka ciekawych książek, których premiera odbędzie się niebawem. Wśród nich znalazły się satyryczne powieści, obalające mity, mrożące krew w żyłach kryminalne intrygi oraz opowieści o ludzkich namiętnościach i tajemnicach. Zachęcamy do podzielenia się w komentarzach tytułami, na które Wy czekacie. :)

Paul Beatty, Sprzedawczyk

Niedługo do księgarń trafi powieść laureata nagrody Bookera 2016. Beatty kwestionuje w niej niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Bohater, a zarazem narrator Sprzedawczyka  urodził się w „rolniczym getcie” Dickens, na południowych przedmieściach Los Angeles, był w dzieciństwie obiektem badań psychologicznych o podłożu rasowym. Teraz zaś prowadzi życie Kalifornijczyka z niższej klasy średniej. Wychowuje go samotny ojciec, kontrowersyjny socjolog, który zapewniał, że jego pamiętniki rozwiążą ich problemy finansowe. Po tragicznej śmierci ojca w strzelaninie bohater uświadamia sobie, że nigdy nie było żadnych pamiętników. Zwiedziony i rozczarowany sytuacją jego rodzinnego miasta, bohater próbuje naprawić krzywdę: w przeszłości Dickens zostało wymazane z mapy, aby oszczędzić wstydu całej Kalifornii. Z pomocą najsławniejszego mieszkańca miasta – ostatniego żyjącego członka Klanu Urwisów – podejmuje się niewyobrażalnie odrażającego czynu: na nowo wprowadza niewolnictwo i segregację rasową, co doprowadza go przed oblicze Sądu Najwyższego.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-05 16:12, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Noworoczne podziękowania dla Biblionetkowiczów

Z okazji Nowego Roku zespół redakcyjny Biblionetki dziękuje Biblionetkowiczom za miniony rok. W ramach podziękowań przygotowaliśmy nagrody niespodzianki dla najaktywniejszych Biblionetkowiczów.

Redakcja Biblionetki serdecznie dziękuje wszystkim Biblionetkowiczom za bycie z nami kolejny już rok. Bez Was Biblionetka nie byłaby tym, czym jest dzisiaj – wyjątkowym miejscem w przestrzeni internetowej, skupiającym jeszcze bardziej wyjątkowych miłośników książek. Miejscem pozwalającym na interesujące dyskusje o literaturze, wymianę poglądów i spostrzeżeń na książkowe tematy i dzielenie się lekturowymi pasjami i odkryciami. Pewnie niejeden z Biblionetkowiczów (i redaktorów) zaraził się miłością do danej książki bądź nawet do pewnego autora właśnie dzięki wypowiedziom innych Biblionetkowiczów. Bardzo cieszymy się, że Biblionetka inspiruje oraz motywuje do lekturowych poszukiwań zarówno Was, jak i nas. Nie zapominajmy o jednej z najważniejszych rzeczy – Biblionetka to także własny kąt w książkowym świecie.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-05 13:56, autor: Wiadomości, komentarzy: 21

Najciekawsze polskie książki 2017 roku

Na dobre rozpoczęcie nowego roku przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych polskich książek, które ukazały się w 2017 roku.

Niedawno przywitaliśmy nowy rok, więc nadeszła pora, aby literacko podsumować ten miniony. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 5 najciekawszych książek, które zwróciły naszą uwagę, a których lektura dostarczyła nam przyjemności nie tylko czytelniczej, lecz także intelektualnej. W tym roku ukazało się wiele fascynujących pozycji, a wybranie najciekawszych z nich okazało się prawdziwym wyzwaniem. W dzisiejszym artykule proponujemy kilka książek, które warto przeczytać z różnych względów. W tym miejscu chcielibyśmy przypomnieć, że każde podsumowanie tego typu ma charakter subiektywny. Co więcej, zebranie wszystkich najciekawszych publikacji w jednym zestawieniu byłoby karkołomnym przedsięwzięciem z prostej przyczyny – jest mnóstwo książek, po które warto sięgnąć. :) Dlatego zachęcamy Was do poszerzania naszej listy i dzielenia się spostrzeżeniami. Które dzieła polskich pisarzy wydane w 2017 roku spodobały się Wam albo zwróciły Waszą uwagę? ;) Nasz propozycje możecie sprawdzić poniżej. ;)

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-04 15:49, autor: Wiadomości, komentarzy: 6

Powstał wirtualny klub książki Davida Bowiego

Duncan Jones, reżyser filmowy i syn wybitnego artysty Davida Bowiego, założył wirtualny klub książki poświęcony ulubionym lekturom zmarłego w 2016 roku ojca.

David Bowie zapisał się złotymi literami w historii muzyki nie tylko jako artysta o wielu oryginalnych scenicznych wcieleniach, lecz także jako jeden z najbardziej oczytanych muzyków. Jego artystyczne zainteresowania wykraczały poza świat muzyki – Bowie zajmował się również malarstwem, aktorstwem oraz kolekcjonował dzieła sztuki i książki. Jego domowa biblioteczka liczyła ponad 70 tysięcy tomów. Znane są opowieści o tym, jak jadąc w trasę koncertową czy podróżując, zabierał ze sobą podręczną biblioteczkę. W wywiadzie dla magazynu „The Face”, wspominając lata 70., przyznaje, że tym czasie był literackim zapaleńcem, a wiele pozycji z biblioteczki podróżnej z tamtego czasu trafiło na półki jego domowej biblioteki. Czytam ciągle. Nigdy nie jestem bez książki. Wolę towarzystwo dobrej książki od programu telewizyjnego – zwierzył się dziennikarzowi „The Face”. Brał także udział w akcjach promujących czytelnictwo w Stanach Zjednoczonych, chociażby w kampanii organizowanej przez  Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek w 1987 roku.

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-04 14:04, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Polska gościem honorowym Abu Dhabi International Book Fair

 

Polska została zaproszona jako gość honorowy Abu Dhabi International Book Fair, które są jednymi z najważniejszych targów książki na Bliskim Wschodzie.

Abu Dhabi International Book Fair to coroczne targi książki, które zostały ufundowane w 1981 roku jako Islamic Book Fair, by w 1986 roku przekształcić się w obecne wydarzenie kulturalne. Powstały z myślą o stworzeniu miejsca, w którym wydawnictwa, media i instytucje kultury będą mogły wymieniać się doświadczeniami i ideami oraz zapoznawać się z możliwościami na rynku. Abu Dhabi International Book Fair stanowią część działań mających przemienić Abu Dhabi w ważny ośrodek branży wydawniczej. Obecnie organizatorem targów jest Abu Dhabi Tourism & Culture Authority. W tym roku wzięło w nich udział ponad 1320 wydawnictw z 65 krajów.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-12-29 14:53, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

„Tamte dni, tamte noce” – zapowiedź

Najnowsza książka André Acimana Tamte dni, tamte noce ukaże się 12 stycznia 2018 roku, dwa tygodnie przed polską premierą filmu w reżyserii Luki Guadagnina, który powstał na jej podstawie.

Tamte dni, tamte noce (Call Me by Your Name) to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. Na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość.

Dzięki znakomicie uchwyconej psychologii, która towarzyszy zauroczeniu, książka jest szczerą, przeszywającą serce elegią o ludzkiej namiętności, której nie da się zapomnieć. Przesłanie tego tekstu mówi, że zawsze powinniśmy być wierni swoim uczuciom i szczerze je wyrażać, nie ukrywać ich. Chciałem, żeby widzowie przebyli tę podróż razem z bohaterami i poczuli pierwszą miłość. Ważne było dla mnie przekazanie uniwersalnej prawdy o tym, że druga osoba czyni nas pięknymi – opromienia nas, wznosi na wyżyny - mówi Luca Guadagnino, reżyser filmu.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-12-28 14:56, autor: Wiadomości, komentarzy: 0