Wiadomości

Wybierz okres czasu:

dzisiaj, 15:00

Olga Tokarczuk odebrała Literacką Nagrodę Nobla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Olga Tokarczuk 10 grudnia 2019 roku odebrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - to wielki dzień dla polskiej kultury. Medal, dyplom oraz dokument potwierdzający przyznanie 9 milionów koron szwedzkich (ok. 3,5 mln złotych) wręczył jej król Karol XVI Gustaw.

Składamy najserdeczniejsze gratulacje!

Trzy dni wcześniej w Akademii Szwedzkiej autorka wygłosiła mowę noblowską pt.: "Czuły narrator". 

Olga Tokarczuk jest piątą laureatką Literackiej Nagrody Nobla z Polski. Wcześniej ta prestiżowa nagroda trafiła do Henryka Sienkiewicza (1905), Władysława Reymonta (1924), Czesława Miłosza (1980) i Wisławy Szymborskiej (1996). 

dzisiaj, 09:21

Adam Słodowy nie żyje

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Adam Słodowy, popularyzator nauki oraz prowadzący popularny program telewizyjny dla młodzieży "Zrób to sam"

Informację potwierdziła żona Adama Słodowego, pani Bożena. Powiedziała, że jej mąż równo tydzień temu obchodził 96. urodziny i zaraz po tym trafił do szpitala. Niestety, wczoraj wieczorem zmarł.

 

content

2019-12-04 12:01

Nominowani do Paszportów Polityki 2019

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki. W kategorii Literatura wyróżnione zostały:

Weronika Murek – za zbiór proroczych sztuk teatralnych „Feinweinblein”
Dominika Słowik – za oryginalne spojrzenie na lata 80. i 90. w powieści „Zimowla”
Urszula Zajączkowska – za „Patyki, badyle”, książkę zupełnie inną niż opowieści o sekretnym życiu roślin

content

2019-12-04 11:04

5. Śląskie Targi Książki!

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Czytelnicza uczta w Katowicach! Przed nami piąta edycja Śląskich Targów Książki. Ponad 150 znanych i nagradzanych autorów, bogata oferta książkowa przygotowana przez blisko 170 wystawców, warsztaty i spotkania literackie na trzech scenach oraz atrakcje dla dzieci i wystawy – w sumie blisko 200 wydarzeń – to zapowiedź 5. Śląskich Targów Książki, które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 6-8 grudnia 2019 roku. Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Katowice. 

 

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

plac Sławika i Antalla 1

6-8 grudnia 2019 r.

 

piątek i sobota w godz. 10.00-18.00

niedziela w godz. 10.00-17.00

 

www.slaskczyta.pl

 WSTĘP WOLNY

content

2019-12-04 10:56

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

28. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach od 5 do 8 grudnia 2019 roku w Hali Stulecia. Od tego roku Wrocławskie Targi Dobrych Książek łączą się w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, dzięki czemu w grudniu weźmiemy udział w jeszcze większym święcie literatury oferującym bogaty program spotkań i warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podczas grudniowych targów zostaną przyznane dwie osobne nagrody edytorskie dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2019 (z wyłączeniem książek dla dzieci) oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2019 (książka dla dzieci).

 

Więcej informacji na stronie: http://www.domliteratury.wroc.pl/targi-ksiazki.html

 
content

2019-11-27 16:38

W Polsce powstanie wioska Muminków

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

W niewielkiej miejscowości Borowice, blisko Jeleniej Góry powstać ma niesamowita wioska Muminków. To będzie trzeci taki obiekt na świecie po Finlandii i Japonii.

To magiczne miejsce pozwoli nam przenieść się w niesamowity świat Muminków. Cała wioska zostanie dokładnie odwzorowana, tak aby turyści poczuli się jak w finlandzkiej bajce. Miejsce powstania wioski Muminków nie jest przypadkowe. Powstanie w Borowicach na terenie lapońskiej wioski Kalevala. Plany na budowę wioski już powstały. Jak donosi lokalny serwis informacyjny jelonka.com, atrakcja ma składać się z ośmiu budynków. Jej zaletą będzie nie tylko możliwość zwiedzania wioski, ale również spędzenia w niej nocy.

content

2019-11-27 10:33

Nominacje do Książki Roku polskiej Sekcji IBBY

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy nominowanych do Książki Roku polskiej sekcji IBBY. Wyniki konkursu poznamy 17 grudnia podczas uroczystej gali w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach - graficznej, literackiej oraz za upowszechnianie czytelnictwa.

content

2019-11-22 18:15

XXVIII Targi Książki Historycznej

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na XXVIII Targi Książki Historycznej w Warszawie, które odbędą się w dniach 28.11 - 01.12.2019 r. w godzinach od 10.00 do 18.00.
 
Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym (odbywa się, co roku) i niekomercyjnym (wstęp na targi jest bezpłatny). Towarzyszą jej liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Targi odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie − Muzeum. Wstęp na Targi i wszystkie imprezy jest całkowicie bezpłatny.
 
content

2019-11-21 15:58

„Umieranie to parszywa robota” – nowa antologia Fantazmatów już dostępna

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Ekipa Fantazmatów z dumą ogłasza premierę 7. antologii opowiadań: „Umieranie to parszywa robota”! Na blisko 500 stronach znalazło się miejsce na 20 opowiadań 21 autorów i autorek. Teksty zostały ozdobione ilustracjami 15 artystów. Dzięki trwającej blisko 2 lata pracy wolontariuszy cała publikacja, jak wszystkie poprzednie i następne książki Fantazmatów, jest dostępna bezpłatnie w 4 elektronicznych formatach. Jest też możliwość zapisania się na wersję papierową.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: