Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

8 książek o ojcach, do których warto zajrzeć

Książki na Dzień OjcaPrawie miesiąc temu prezentowaliśmy wybór książek o matkach i macierzyństwie, dzisiaj – 23 czerwca – chcemy podobnie uczcić Dzień Ojca. Przedstawiamy kilka książek o ojcach i ojcostwie –  nowszych i starszych, a także należących do klasyki literatury – które nieco przybliżają nas do tego szczególnego doświadczenia.

Nie zapominając oczywiście o prawdziwych ikonach kultury popularnej, jak figury ojców z dzieciństwa (Pan Kleks, Albus Dumbledore),  najlepszych wzorach do naśladowania (Ignacy Borejko, Mateusz Cuthbert) czy reprezentantach nieco bardziej… skomplikowanych relacji (Tywin Lannister, Denethor) – zapraszamy do zapoznania się z naszą listę i przedstawienia w komentarzach własnych książkowych faworytów.

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 15:45, autor: Wiadomości, komentarzy: 4

Imieniny Jana Kochanowskiego 1 lipca - z Josephem Conradem

Imieniny Jana KochanowskiegoPrzypominamy, że tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego obchodzimy w sobotę 1 lipca w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literackim pikniku Biblioteki Narodowej będzie można spotkać pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców i aktorów, a także najciekawsze polskie wydawnictwa. Oprócz tego nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci. O wydarzeniu pisaliśmy wcześniej. Dzisiaj prezentujemy pełny program wydarzeń.

A w nim między innymi rozmowa z prof. Jerzym Bralczykiem, spotkanie z Hanną Krall, dancing miejsko-wiejski, panel dyskusyjny na temat twórczości Josepha Conrada z udziałem między innymi Izy Klementowskiej, Dariusza Rosiaka i Bartka Sabeli.

 

Czytaj całość »

Data dodania: wczoraj, 11:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Uwaga, konkurs! – „Pies Baskerville'ów” Arthura Conan Doyle'a

Pies Baskerville'ówNa koniec naszego nieco przedłużonego „Tygodnia sir Arthura Conan Doyle’a” chcemy zaproponować Wam konkurs, w którym do wygrania są trzy egzemplarze najnowszego wydania Psa Baskerville’ów. Aby otrzymać książkę, zapoznajcie się z krótkim opowiadaniem poniżej i prześlijcie nam jak najwięcej motywów, rekwizytów, postaci i wszystkich innych elementów, które kojarzą Wam się z Sherlockiem Holmesem i sir Arthurem Conan Doyle’em. Odpowiedzi kierujcie na prywatną skrzynkę Wiadomości, w tytule wpiszcie „Holmes – konkurs”. Czekamy na nie do przyszłego tygodnia (28.06), do końca dnia.

W kwestiach spornych (np. jeśli kilka osób poda tę samą liczbę nawiązań) zadecyduje czas nadesłania odpowiedzi.

Opowiadanie w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-21 12:24, autor: Wiadomości, komentarzy: 4

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się Big Book Festival

Big Book FestivalJuż 23-25 czerwca 2017 Warszawa po raz piąty zmieni się w kwaterę główną czytelników. Zapraszamy na Big Book Festival na ul. Emilii Plater 31.

Międzynarodowy festiwal czytania potrwa trzy dni, w programie niesamowite zdarzenia: spektakle multimedialne, happeningi, opowiesci muzyczne, czytania, wycieczki i rozmowy. 

„Chcemy dawać czytelnikom silne przeżycia, zaskakiwać, sprawiać przyjemność, ale także konfrontować ze sobą, czasem, rzeczywistością“ – mówią Anna Król i Paulina Wilk, organizatorki z Fundacji „Kultura nie boli“. – „Dlatego na Big Book Festival szykujemy nietypowe i unikalne spotkania, odważne eksprymenty realizowane z dużą dozą uśmiechu“. 

Ustanowiony zostanie rekord świat w czytaniu Dumy i uprzedzenia na głos i na czas. Dzielni pisarze zmierzą się na boisku koszykarskim z dziennikarzami w charytatywnym meczu o bibliotekę dla nastolatków. Czytelnicy spotkają się z autorami w prywatnych domach, ale i przy wielkim okrągłym stole, by dyskutować o Polsce. Na rozmowy z czytelnikami przyjeżdżają pisarze z 15 państw.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-21 08:29, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

„Po własnych śladach” Mariusza Koperskiego

Po własnych śladach, Mariusz KoperskiKryminał zakopiański już w księgarniach. Po  własnych śladach Mariusza Koperskiego to powieść dla dociekliwych, jak również dla tych, którzy pragną poczuć prawdziwy klimat tatrzańskiego miasta, niedostępny dla turystów. Nieoczywista śmierć i  zwroty akcji – to zapowiada niezwykłe śledztwo. A wszystko rozgrywa się podczas górskiej zimy i wielkiej zamieci.  

Wigilijny wieczór. Z drogi wypada samochód i przebija się przez ścianę chaty. Na miejscu ginie kierowca auta. Uwagę policjanta śledczego zwraca twarz ofiary zdarzenia. Czy jest możliwe, by była tak zmasakrowana na skutek wypadku? Pocięta skóra głowy, a zamiast twarzy – miazga mięsa, spod której wyziera biel kości. Być może wypadek to tylko kamuflaż dla brutalnej zbrodni.

Albert Cyrwus, kierowca rozbitego pick-upa, nie jest bez skazy. Kilka lat wcześniej, prowadząc auto pod wpływem środków odurzających, potrącił młodą dziewczynę. Przeżyła, ale wylądowała na wózku inwalidzkim. To siostra komisarza Karpiela.

Historia nabiera rozpędu, gdy okazuje się, że tuż przed śmiercią Albert dzwonił właśnie do komisarza. Karpiel miał wtedy usłyszeć: „Zobacz, jak było naprawdę. Obejrzyj to sobie”. Policjant staje się pierwszym podejrzanym. Sprawa dziwnego wypadku komplikuje się jednak jeszcze bardziej – miejsce zdarzenia jest ostatnim, w którym widziano sierżanta Kruczka. Później słuch o nim zaginął. Karpiel musi odnaleźć sens słów Alberta, aby oczyścić się z zarzutów i odnaleźć mordercę.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-20 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Inwazja” Wojtka Miłoszewskiego – strach, niepewność i przetrwanie

Inwazja, Wojtek MiłoszewskiZapraszamy do lektury recenzji Konrada Urbańskiego (Blooma) o niedawno wydanej powieści political fiction Wojtka Miłoszewskiego Inwazja.

Pałac Kultury i Nauki leży w gruzach. Katowice – podobnie jak reszta Polski – są w ruinie. Fale uchodźców płyną nitkami metra, wędrują po drogach i autostradach. Gotowy scenariusz filmu katastroficznego, tym razem wreszcie dziejącego się w Polsce? W pewnym sensie, z jednym zastrzeżeniem. To książkowy debiut Wojtka Miłoszewskiego, czyli Inwazja.

Rok 2017. Polskie władze dokonują czynu ich zdaniem chwalebnego, jednak w opinii Rosjan stanowiącego casus belli: ekshumują i próbują odesłać na Wschód szczątki sowieckich żołnierzy, którzy rzekomo w 1945 roku wyzwolili Europę z faszystowskiego jarzma. Kilka dni później wojska rosyjskie, po blitzkriegu na Ukrainie, dokonują inwazji na Polskę.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-19 21:12, autor: Wiadomości, komentarzy: 16

Ciekawostki z życia sir Arthura Conan Doyle’a (cz. II)

sir Arthur Conan DoyleKolejna porcja ciekawostek o sir Arthurze Conan Doyle’u.

 

Wierzył we wróżki

Sherlock Holmes mógł być sceptykiem, lecz Arthur Conan Doyle wierzył we wróżki. O ich istnieniu przekonały go zdjęcia z Cottingley (słynne oszustwo dwóch dziewczynek, Elsie Wright i Frances Griffiths, z 1917 roku) – pisarz wydał spore sumy pieniędzy na popularyzację tych fotografii. W 1920 napisał artykuł do czasopisma „The Strand Magazine”, mający udowodnić autentyczność owych baśniowych stworzeń, kolejny – opublikowany rok później – ilustrowały wspomniane zdjęcia. Jego książka na podstawie tego tekstu – The Coming of the Fairies (Nadejście wróżek)  – ukazała się w 1922 roku.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-19 20:34, autor: Wiadomości, komentarzy: 1

Dawid Grosman otrzymał Bookera 2017 za powiesć „Wchodzi koń do baru”

Dawid Grosman, Wchodzi koń do baru

Na uroczystej gali w Londynie ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera – został nim Dawid Grosman, autor powieści Wchodzi koń do baru. Wyróżniona została również Jessica Cohen, która przetłumaczyła powieść na język angielski. Zwycięzcy otrzymali po 25 tysięcy funtów.

W jury nagrody zasiadali: pisarki Elif Shafak i Chika Unigwe, poetka Helen Mort, tłumacz, wydawca i pisarz Daniel Hahn oraz Nick Barley – dyrektor najważniejszych festiwali literackich na świecie. „Nie ma zbędnych zdań w tej niedużej książce – powiedział ten ostatni o Wchodzi koń do baru. Dodał także, że jest to historia współczesnego Izraela, czyli kraju pełnego kontrastów i o wielu twarzach. 

W ubiegłym roku powieść Grossmana ukazała się również w Polsce – nakładem Świata Książki, w przekładzie Reginy Gromackiej.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-19 13:43, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Stacja Literatura 22: „Mecenat dla literatury”

Mecenat dla literaturyW ramach Stacji Literatura (8-9 września) po raz drugi odbędzie się Europejskie Forum Literackie. Tym razem tematem przewodnim międzynarodowej debaty stanie się Mecenat dla literatury.

Realizatorzy wydarzeń literackich coraz częściej mówią o kłopotach ze zdobywaniem funduszy. W wielu krajach ich działania uzależnione są od państwowych i samorządowych dotacji, brakuje mecenatu fundacji, prywatnych osób i firm. Coraz rzadziej realizowane są duże projekty edukacyjne, które kładą nacisk na długoterminową pracę z konkretnymi grupami odbiorców.

W trakcie drugiej edycji Europejskiego Forum Literackiego realizowanego w ramach unijnego programu Kreatywna Europa przyjrzymy się wszystkim tym zjawiskom. Zaprezentujemy wzorcowe modele mecenatu z całej Unii Europejskiej. Przeanalizujemy, jak od strony organizacyjnej oraz finansowej zarządzane są dzisiaj najciekawsze wydarzenia i projekty.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-16 15:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Czas zmierzchu” Dmitry'ego Glukhovsky’ego wraca do księgarń!

Czas zmierzchuDzisiaj – 14 czerwca – premiera nowego wydania Czasu zmierzchu, niezwykłej powieści Dmitry'ego Glukhovsky’ego, autora kultowej trylogii Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035 oraz twórcy międzynarodowego projektu Uniwersum Metro 2033.

Okazją do publikacji Czasu zmierzchu w poprawionej i odświeżonej wersji jest wizyta Dmitry'ego Glukhovsky’ego na Big Book Festival w sobotę 24 czerwca o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się w Audytorium Medium przy ul. Emilii Plater 31; autor roztoczy przed nami swoją wizję jutra, opowie o fantastycznej wyobraźni, podziemnej Rosji i literaturze, która staje się grą komputerową.

A co łączy wierzenia Majów z naszą współczesną cywilizacją? Odpowiedzi można szukać w kryminalno-fantastycznej powieści Glukhovsky’ego Czas zmierzchu. Jej bohaterem jest zawodowy tłumacz, który otrzymuje zlecenie przekładu hiszpańskiego dziennika wyprawy sprzed setek lat; wyprawy zleconej przez franciszkanina Diega de Landę, a mającej zdobyć święte księgi Majów. Im bardziej tłumacz ulega fascynacji dziennikiem, tym śmielej tajemnicze bóstwa Majów przenikają do współczesnej Moskwy. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-14 15:30, autor: Wiadomości, komentarzy: 2

Patronat: Wznowienie „Psa Baskerville’ów” sir Arthura Conan Doyle’a

Pies Baskerville'ów, sir Arthur Conan DoylePrezentujemy nowe wydanie ponadczasowej klasyki literatury detektywistycznej! Pies Baskerville’ów dostępny jest od dzisiaj – 14 czerwca – w księgarniach. Wznowienie przygotowało Wydawnictwo MG.

Wydana w 1901 roku powieść Arthura Conan Doyle’a uchodzi dziś za klasyczny kryminał. Jest niewątpliwie arcydziełem gatunku, legendarnym tekstem, inspirującym – wciąż – także współczesnych autorów. Pisarz sięgnął w niej umiejętnie po popularną estetykę grozy, wzbogacając o wątki niesamowite opowieść o zagadce ewidentnie kryminalnej. I choć jej wyjaśnienie – w zgodzie z przekonaniami filozoficznymi Doyle’a – dokonuje się na gruncie nauki, to jednak niesamowity klimat narracji, opisy mgieł spowijających angielskie mokradła – na trwałe zagościły w świadomości czytelników.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-14 10:42, autor: Wiadomości, komentarzy: 14

W tym roku Jan Kochanowski obchodzi imieniny z Josephem Conradem

Imieniny Jana KochanowskiegoImieniny Jana Kochanowskiego – 1 lipca – odbędą się jak zwykle w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. Na literacki piknik zorganizowany przez Bibliotekę Narodową zaproszeni są pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także najciekawsze polskie wydawnictwa (z książkami w „imieninowych” cenach). W programie nie zabraknie meczu poetyckiego, koncertu, dansingu i licznych atrakcji dla dzieci.

Gościem specjalnym edycji 2017 jest Joseph Conrad (a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski), dlatego w programie znalazły się rozmowy z wybitnymi tłumaczami o tajnikach przekładu dzieł obcojęzycznego Polaka, a znawcy twórczości pisarza spierać się będą o odpowiedź na pytanie „Czyj jest Conrad”. Nawiązując do conradowskiego motywu podróży, twórcy literatury faktu podzielą się doświadczeniami z wypraw do Afryki, a że podróżują nie tylko ludzie – prof. Jerzy Bralczyk opowie o słowach, które pokonują bariery języków narodowych.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-14 08:04, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Ciekawostki z życia sir Arthura Conan Doyle’a (cz. I)

sir Arthur Conan DoyleW związku z zapowiadanym Tygodniem Sherlocka Holmesa na BiblioNetce przedstawiamy kilka ciekawostek o sir Arthurze Conan Doyle’u – autorze przygód prawdopodobnie najsłynniejszego detektywa na świecie.

Już jutro odbędzie się premiera nowego wydania powieści Pies Baskerville’ów, któremu patronuje BiblioNetka. Wypatrujcie do końca tygodnia kolejnych ciekawostek i konkursu z tej okazji.

W oczekiwaniu na ponowne przybycie tajemniczej bestii z rezydencji Baskerville’ów – sprawdźcie, czy wiedzieliście, że sir Arthur Conan Doyle…

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-13 15:34, autor: Wiadomości, komentarzy: 10

„Miłość” na Big Book Festival

Miłość na Big Book FestivalPremiera Miłości według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson w gwiazdorskiej obsadzie na otwarcie Big Book Festival. Już 13 czerwca rusza sprzedaż biletów na wydarzenie.

Spektakl, w którym udział wzięli Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Maria Peszek, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, a muzykę skomponował Leski, to jedna z produkcji specjalnych, które co roku są wizytówką festiwalu. Superbohaterką tegorocznej edycji jest Jane Austen, a spektakl stanowi część wydarzeń Sceny Brytyjskiej – trwającej trzy dni serii wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony.

 „Dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu. Mówię tu o prawdziwej miłości, wielkiej, namiętnej, w której nie ma miejsca na czułości, wygodę i szczęście” – mówi jedna z bohaterek spektaklu posługując się frazą Jeanette Winterson. „Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony” – odpowiada jej inny z bohaterów testując, ile siły ma jeszcze w sobie klasyczna proza Jane Austen.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-13 08:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Wydawca, który drukuje książki podczas pełni księżyca, by… je spalić

Wydawca, który pali swoje książkiDla jednych zbrodnia i szaleństwo, dla innych – sztuka. W Islandii znana jest mała oficyna, Tunglið (nazwa ta oznacza „pełnię księżyca”), która sprzeciwia się klasycznym biznesowym modelom, traktując proces wydawniczy niczym mistyczny rytuał.

Nie dość, że wydawcy drukują książki w partiach po 69 egzemplarzy jedynie podczas pełni księżyca. Kolejnym szaleństwem jest fakt, że jeśli dany nakład nie rozejdzie się jeszcze tej samej nocy, niesprzedane egzemplarze zostają spalone. Jeden z twórców oficyny opowiada o tym niecodziennym postępowaniu: „na jeden niezwykły wieczór książka i jej autor naprawdę żyją. Potem, następnego ranka, wszyscy mogą wrócić do swojej codzienności”. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-09 12:52, autor: Wiadomości, komentarzy: 4

Premiera „Inwazji” Wojtka Miłoszewskiego

Inwazja, Wojtek MiłoszewskiLiteracka fantazja czy niepokojąca wizja przyszłości? Sensacyjny debiut powieściowy Wojtka Miłoszewskiego! 

Od dzisiaj - 9 czerwca 2017 roku - Inwazja dostępna jest w księgarniach.

Współczesna Polska, w której żyją: Roman, były żołnierz wojsk specjalnych i uczestnik wielu zagranicznych misji, Danuta – kobieta kochająca luksus, ciężko pracująca i całkowicie uzależniona od ojca tyrana oraz Michał, bezrobotny historyk z żoną i dwójką dzieci. Tych bohaterów nic nie łączy do momentu, kiedy ich życie nie ulega drastycznej zmianie – kraj, w którym żyją, znajdzie się w stanie wojny. Jak doszło do inwazji? Dlaczego Putin zaatakował Polskę? Gdzie są nasi sojusznicy? Tych odpowiedzi udziela Wojtek Miłoszewski w swojej debiutanckiej powieści.

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-09 10:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Powstanie powieść graficzna na podstawie „Zabić drozda” Harper Lee

Zabić drozda, Harper LeeW listopadzie 2018 roku ukaże się powieść graficzna oparta na klasycznej książce autorstwa Harper Lee.  Zabić drozda ukazało się  w 1960 roku i od tego czasu sprzedano ponad 40 milionów egzemplarzy.

Komiksowa adaptacja książki powstaje we współpracy spadkobierców Harper Lee oraz brytyjskiego wydawnictwa Heinemann. Ilustracje wykona Fred Fordham (ostatnio współpracujący z Philipem Pullmanem nad ich wspólną powieścią graficzną). Artysta powiedział o komiksie: „adaptacja opowieści, która znaczy tak wiele dla tak wielu ludzi – oraz znalezienie dla niej odpowiedniej formy artystycznej – to dla mnie wielki honor i odpowiedzialność, ale również przyjemność”.

Prace nad scenariuszem trwają, jednak wydawca Jason Arthur zdradził, że kadry, które wykonał do tej pory Fordham są zachwycające, a jego adaptacja będzie wierna oryginalnej historii.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-09 09:54, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Wybieramy najlepsze książki historyczne I półrocza 2017 roku

Historia zebranaRozpoczął się plebiscyt „Historia Zebrana”. 29 publikacji walczy o tytuł najlepszej książki historycznej I półrocza 2017 roku. Szczęśliwych zwycięzców wyłonią internauci i eksperci na oficjalnej stronie konkursu (na głosujących czekają także atrakcyjne nagrody).

Zapraszamy do zapoznania się ze zgłoszonymi do plebiscytu pozycjami w trzech kategoriach: „w rolach głównych" (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe)  oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Wyboru laureatów dokonają internauci w powszechnym głosowaniu oraz specjalne jury, składające się z redaktorów portalów „Histmag” i „Granice”, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-08 08:18, autor: Wiadomości, komentarzy: 3

Scena brytyjska na BIG BOOK FESTIVAL

Scena brytyjskaSpektakl multimedialny Miłość, rekord świata z Jane Austen, wizje przyszłości, poetyckie improwizacje, rozmowy z autorami oraz biografia George’a Michaela zapisana w piosenkach. Big Book Festival i British Council zapraszają na brawurową prezentację literatury z Wysp.

Scena Brytyjska to trwająca trzy dni seria wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony. Będzie odpowiedzią na tegoroczną prezentację naszych autorów na Wyspach – Market Focus Poland organizowaną przez British Council i Instytut Książki. Podczas Big Book Festival, w dniach 23–25 czerwca w Warszawie, odbędzie się dziewięć niepowtarzalnych spotkań.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-07 12:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Palma warszawska. Konkurs na reportaż w ramach Nagrody im. Beaty Pawlak

Mistrz-UczeńInformujemy, że został ogłoszony konkurs na reportaż o spotkaniu kultur skierowany do początkujących reportażystów. Konkurs jest realizowany w ramach programu edukacyjnego „Raj na ziemi”, który powstał z okazji 15-lecia istnienia Nagrody im. Beaty Pawlak. Wybrani autorzy wejdą w rolę Uczniów i przez dwa miesiące będą współpracowali z Mistrzyniami reportażu: Izą Klementowską, Katarzyną Surmiak-Domańską i Ewa Winnicką. Zwycięski tekst reporterski zostanie opublikowany na łamach „Dużego Formatu”.

Jednym z celów programu „Raj na ziemi” jest promowanie nowych, młodych talentów reporterskich. Praca na zasadzie „Mistrz – Uczeń” to bardzo inspirujące i praktyczne działanie, które może odkryć i rozwinąć nowy talent pisarski. 

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-06 17:45, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„A to historia!” – finał największej na Dolnym Śląsku imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży

Z książką na walizkachTrzynaścioro pisarzy i ilustratorów rozjedzie się 7 czerwca 2017 r. do kilkudziesięciu małych i dużych miejscowości województwa dolnośląskiego, żeby spotkać się ze swoimi młodymi czytelnikami.

Dwa wydawnictwa, Literatura i Akapit-Press, zapewniły znakomitą pisarską ekipę – wybitnych i lubianych autorów książek dla dzieci i młodzieży. Wystarczy wymienić nazwiska: Agnieszka Tyszka, Beata Ostrowicka, Paweł Wakuła, Zuzanna Orlińska, Renata Piątkowska, Kazimierz Szymeczko, Grażyna Bąkiewicz, Katarzyna Wasilkowska, Krystyna Śmigielska, Sergiusz Pinkwart, Andrzej Żak, Dorota Combrzyńska-Nogala oraz Joanna Zagner-Kołat – ilustratorka.

Organizacyjnie całość imprezy koordynuje Dział Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej.

Tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży odbywać się będzie pod hasłem „A to historia!”. Spotkania odbędą się w ponad 70 miejscowościach. Pisarze opowiedzą swoim młodym czytelnikom nie tylko o historiach, które trafiają do ich książek, ale także o swoich własnych przygodach z historią rozumianą jako dzieje, przeszłość – narodu, kraju, miasta, wsi, rodziny.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-06 13:16, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

„Czas zmierzchu” Dmitrija Glukhovsky’ego wraca do księgarń!

Czas zmierzchuNowe wydanie Czasu zmierzchu Dmitry'ego Glukhovky'ego – twórcy kultowego Uniwersum Metra 2033 oraz bestsellerowej powieści Futu.re – w księgarniach już 14 czerwca!

Po raz pierwszy wydana w Polsce w 2011 roku, nagrodzona The European Utopiales Prize powieść Czas zmierzchu udowadnia, że inspiracje Glukhovsky’ego nie mają granic. Tym razem nie trafimy do postnuklearnej Rosji ani do świata pękającego w szwach z powodu przeludnienia. Akcja Czasu zmierzchu toczy się tu i teraz. Choć może nie do końca…

Dmitry Glukhovsky będzie gościem tegorocznej edycji Big Book Festivalu. Na spotkanie z autorem zapraszamy w sobotę 24 czerwca o godzinie godz. 18.00 w Audytorium Medium przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-06 09:44, autor: Wiadomości, komentarzy: 0

Spotkania Klubów z Kawą nad Książką

 

Fundacja Miasto Słów zaprasza na najbliższe spotkania Klubów z Kawą nad Książką - w Mysłowicach, Kielcach oraz na spotkanie wirtualne, za pośrednictwem Skype. Więcej szczegółów w rozwinięciu wiadomości.

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-04 23:38, autor: miłośniczka, komentarzy: 0

Stacja Literatura 22: „Spodziewajcie się niespodziewanego!”

Stacja Literatura8 i 9 września w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu Literackiego na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić wydarzeniu coś, co zatraciły Port i wiele imprez organizowanych w dużych miastach. W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów, najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy. 

Festiwal wymyślony i organizowany od połowy lat 90. przez Artura Bursztę i Biuro Literackie znowu z powodzeniem bronił pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebiał ułatwionym gustom, promował zupełnie nowe zjawiska, przypominał niesłusznie zapomniane, szukał nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetrując pogranicze poezji i prozy, rozszerzając przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.  

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-06-03 16:00, autor: Wiadomości, komentarzy: 0