Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wiadomości

Wybierz okres czasu:

Strona 1 z 1

1

Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik w Wodzisławiu Śląskim

Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim organizuje spotkanie z autorką książki Dziewczęta z Auschwitz: Głosy ocalonych kobiet (antologia; Winnik Sylwia, Dąbrowska Alina, Rowińska Leokadia i inni) Sylwią Winnik.


Spotkanie odbędzie się 25.01.2019 r. o godzinie 11

 

Czytaj całość »

Data dodania: 2019-01-17 12:48, autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer

8 stycznia Tygodnik “Polityka” wręczył swoje nagrody kulturalne. Laureatką w dziedzinie literatury została Małgorzata Rejmer. Doceniono jej najnowszy reportaż Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii".
 
W uzasadnieniu podano, że nagroda należała się autorce za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”

Małgorzata Rejmer w 2015 roku przeprowadziła się do Albanii i to właśnie tam pracowała nad nagrodzoną książką. Autorka w tym reportażu oddaje głos swoim bohaterom. To ich opowieści o działaniu terroru Envera Hodży składają się na niesamowity obraz kraju i mieszkańców tego jednego z najbardziej odizolowanego krajów Europy.

Dyktator, który chciał stworzyć w Albanii komunistyczny raj na Ziemi, zniszczył życie milionów obywateli. Hodża wychodził z przekonania, że ludziom nie można pozwolić na wolność. Nie można dopuścić do tego, żeby żyli swobodnie. Sukcesywnie łamał psychikę narodu. Toteż skutki jego destrukcyjnych działań, widać do tej pory.

Po otrzymaniu nagrody w swoim przemówieniu pisarka powiedziała: „Tym z państwa, którzy czytali ‚Błoto…’, Albania kojarzy się ze zniewoleniem, z systemem autorytarnym i chciałbym państwu powiedzieć, że w tym momencie w Tiranie protestują tysiące studentów, walcząc o reformę systemu edukacji. I to jest nadzieja dla Albanii, to jest ich wybór wolności, to jest ich możliwość stworzenia lepszej przyszłości, to jest ich walka o lepsze jutro. Jestem z nich bardzo dumna i chciałabym, żebyście tak też kojarzyli Albanię. Nie tylko trudne, ekstremalne czasy komunizmu i zniewolenia, ale także wolność i młodzi ludzie, którzy wychodzą na ulicę i nie boją się walczyć o przyszłość. Gratuluję Albańczykom i chciałbym, żebyśmy byli jak Albańczycy i nie bali się walczyć o lepsze jutro”.

W kategorii literatura w tegorocznych Paszportach Polityki poza laureatką nominowani byli: Olga Drenda za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas" i Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI"

Czytaj całość »

Data dodania: 2019-01-09 17:43, autor: Małgorzata_, komentarzy: 0

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku