Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

2019-05-15 14:06

Z książką wyjdź na ludzi! Rusza ogólnopolski program Szkolimy-Księgarzy.pl

Autor: Wiadomości

Szkolenia dla księgarzy, spotkania branżowe, interaktywne materiały instruktażowe i porady ekspertów – tak dystrybutor książek OSDW Azymut zapowiada ogólnopolski program szkoleniowy dla księgarzy i lokalnych animatorów kultury. Udział w programie Szkolimy-Księgarzy.pl jest bezpłatny, a jego pierwsza edycja potrwa do końca roku.

Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl zostanie zainaugurowany podczas Warszawskich Targów Książki. W trakcie dwóch dni targowych odbędą się szkolenia z animacji kultury, promocji czytelnictwa, nowych technologii i mediów cyfrowych wykorzystywanych w pracy księgarni. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny – nie jest wymagana także rejestracja.

Jak rozmawiać o książkach z NIEczytelnikami? – to hasło pierwszego spotkania, które odbędzie się 23 maja o godz. 15.00 (PGE Narodowy, sala Londyn B). Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak aktywizować osoby nieczytające do lektury książek oraz jak zachęcać mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez księgarnie. Szkolenie dla animatorów kultury poprowadzi Marcin Skrabka z Good Books.

Na drugi dzień targów zaplanowano pierwsze wydarzenie z cyklu Księgarnia 2.0. W piątek 24 maja od godz. 14.00 (PGE Narodowy, sala Barcelona) księgarze wezmą udział w szkoleniu z prowadzenia komunikacji księgarni na Facebooku. Marcin Białecki z Good Books opowie o profesjonalnym planowaniu kampanii reklamowych oraz promowaniu akcji crowdfundingowych w mediach społecznościowych. Po szkoleniach materiały poradnikowe przygotowane przez ekspertów zostaną udostępnione w internecie.

Informacje o kolejnych szkoleniach oraz warsztatach będą udostępniane przez cały rok na stronie www.szkolimy-ksiegarzy.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/szkolimyksiegarzy.

content

2019-05-14 16:21

Rusza 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Goście z Czech, Belgii, Ukrainy oraz Polski wezmą udział w rozpoczynającym się właśnie we Wrocławiu Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius. W programie imprezy znalazły się spotkania z poetami, czytanie wierszy oraz dyskusje wokół premier książkowych.

To czwarta edycja festiwalu, który organizowany jest wokół przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, gość honorowy tegorocznej edycji – Czechy - reprezentowany będzie przez piątkę poetek i poetów: Jitkę N. Srbovą, Ladislava Zednika, Milana Dezinskiego, Jonasa Hajka oraz Petra Hruskę. „Ponadto z udziałem tego ostatniego poety Leszek Engelking, wybitny tłumacz literatury, przeprowadzi warsztaty translatorskie, w których udział wezmą studenci bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego” - powiedziała Konopko.

Wrocław odwiedzi także poetka z Belgii Miriam Van hee i dwaj poeci z Ukrainy: Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan.

Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach Książka roku oraz Debiut, z czytelnikami spotkają się m.in. Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcina Baran, Jacek Bierut, Paulina Pidzik, Bogusław Kierc, Wojciech Bonowicz, Marcin Sendecki, Joanna Roszak czy Bohdan Zadura.

Bohaterką jednego z sobotnich spotkań będzie też Ewa Lipska, tegoroczna laureatka Silesiusa za całokształt pracy twórczej.

W programie festiwalu znalazł się także m.in. konkurs poetycki, działania performatywne w przestrzeni miejskiej, pokaz filmowy czy lekcje poetyckie dla młodzieży. Program dopełnia blok muzyczny, w ramach którego zagrają formacje: Andruchowycz & Karbido, Pochwalone i Przepych.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie sobota, 18 maja, kiedy podczas wieczornej gali w Teatrze Lalek poznamy laureatów tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie stanowią statuetka Silesiusa oraz nagrody pieniężne fundowane przez miasto Wrocław w wysokości 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut roku.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius potrwa do niedzieli. Większość wydarzeń festiwalowych będzie miała miejsce w klubie Proza. (PAP)

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

2019-05-14 13:22

Nowa odsłona Biblionetki :)

Autor: Wiadomości

Drodzy Biblionetkowicze, wystartowała nowa wersja naszego serwisu Biblionetka.pl! Mamy nadzieję, że spotka się z Waszym pozytywnym odbiorem. 

Co się zmieniło?

Przygotowaliśmy nowoczesny wygląd serwisu. Odświeżyliśmy identyfikację wizualną, w tym logotyp Biblionetki. ;) Małe zmiany w układzie zostały wprowadzone w górnym Menu. Mamy nadzieję, że będzie teraz czytelniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Projekt strony dostosowaliśmy do urządzeń mobilnych. Nowa Biblionetka została przygotowana także w wersji responsywnej, czyli będzie automatycznie dostosowywać się do urządzenia i różnych rozdzielczości ekranu.

W projekcie uwzględniliśmy miejsca na lepszą ekspozycję patronatów medialnych oraz książek popularnych i najczęściej/najwyżej ocenianych w Biblionetce. Pojawiło się także rozbudowane Menu na dole strony, uwzględniające podkategorie książek.

W najbliższych dniach będziemy wprowadzać drobne i ewentualne poprawki, dlatego prosimy też o wyrozumiałość :).

content

2019-05-09 15:31

Weronika Murek o swoich czytelnikach

Autor: Wiadomości

Weronika Murek, autorka zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina oraz dramatów Feinweinblein, jedna z bardziej oryginalnych pisarek młodego pokolenia, została doceniona za nieokiełznaną wyobraźnię i doskonały słuch językowy. Tuż po debiucie pisano o niej, że spadła na polską scenę literacką niby meteoryt. Oryginalność jej wyobraźni, wyczucie dramaturgiczne i niepowtarzalne poczucie humoru przyniosły jej Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2015 roku za sztukę Feinweinblein zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Jak wyobraża sobie czytelnika swoich tekstów?

„Piszę przede wszystkim dla tych, którzy kiedykolwiek ochrzanili mnie w trakcie spotkań autorskich oraz w korespondencji, że coś im się w moich opowiadaniach nie zgadza. Tak, jak pan, który zgłosił kiedyś błąd w druku po tym, jak przez dłuższy czas próbował rozwiązać krzyżówkę, która pojawia się w jednym z opowiadań w zbiorze Uprawa roślin południowych metodą Miczurina. Wymyślałam ją jako coś abstrakcyjnego, bez oczekiwania czy projektowania odpowiedzi, wyobrażając sobie raczej, że tej łamigłówki rozwiązać się nie da. Tymczasem pan wszedł w sytuację do tego stopnia, że razem z bohaterami próbował rozwiązać krzyżówkę, wymyślił własne kreatywne odpowiedzi, które pozostawały w zgodzie z logiką i porządkiem wymyślonego świata, a przy tym wnosiły własną logikę i rozumowanie. „Udało mi się rozwiązać wszystko - powiedział - ale chyba jest błąd, bo ostatniego hasła za Chiny Ludowe nie potrafię”.

Od tamtej pory tak właśnie wyobrażam sobie idealnego czytelnika: to ktoś, kto ma w sobie chęć stania się gospodarzem mojego utworu, wypełnienia sobą i swoją wyobraźnią przestrzeni, nawet w sposób, który wypycha mnie - jako autorkę - poza terytorium tekstu. Nawet jeśli ktoś poczuje w sobie niezgodę na obraną przeze mnie formę, na sposób pisania, na wspomnianą przestrzeń, którą staram się wpisać w tekst (lub może odwrotnie: w którą staram się wpisać tekst), jest w stanie zaufać tej rzeczywistości  na tyle, żeby potraktować ją poważnie i dać jej szansę. W tym sensie każdy kto mówi, że coś mu się w opowiadaniach nie zgadza, jest też kimś, kto wszedł w ich rzeczywistość naprawdę głęboko i dał jej warunkową zgodę. Warunkowa zgoda to czasem bardzo wiele.”

2019-05-08 13:12

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

  

Dzisiaj, 8 maja, obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.

 

Z tej okazji składamy życzenia wszystkim pracownikom bibliotek, aby ich zapał i kreatywność nigdy się nie wypaliły. 

content

2019-05-06 15:50

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła nominacje do szesnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. 

Oto one:

 1. Igor Brejdygant, „Rysa” (W.A.B.)
 2. Wojciech Chmielarz, „Cienie” (Marginesy)
 3. Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko” (Marginesy)
 4. Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.)
 5. Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (Marginesy)
 6. Robert Małecki, „Skaza” (Czwarta Strona)
 7. Maciej Siembieda, „Miejsce i imię” (Wielka Litera)

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 1 czerwca 2019, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019.

content

2019-04-29 16:41

Znamy nominowanych do Nagrody im. Janusza Zajdla za 2018 rok

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Związek Stowarzyszeń Fandom Polski ogłosił listę tekstów nominowanych do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018.

W kategorii „powieść” w gronie nominowanych znalazły się następujące utwory:

 1. „Woda na sicie” Anny Brzezińskiej (wyd. Wydawnictwo Literackie),
 2. „Triskel. Gwardia” Krystyny Chodorowskiej (wyd. Uroboros),
 3. „Sente” Michała Cholewy (wyd. War Book),
 4. „Małe Licho i tajemnica niebożątka” Marty Kisiel (wyd. Wilga),
 5. „Toń” Marty Kisiel (wyd. Uroboros),
 6. „Spektrum” Martyny Raduchowskiej (wyd. Uroboros),
 7. „Każde martwe marzenie” Roberta M. Wegnera (wyd. Powergraph).

W kategorii „opowiadanie” szansę na statuetkę mają:

 1. „Dzikie stworzenia” Krystyny Chodorowskiej („Esensja” nr 2 /CLXXIV/, marzec 2018),
 2. „Jeden spalony rzut” Krystyny Chodorowskiej („Skafander i melonik”, wyd. Śląski Klub Fantastyki),
 3. „Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra” Anny Hrycyszyn („Skafander i melonik”, Śląski Klub Fantastyki),
 4. „Moloch” Macieja Kaźmierczaka („Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018”, wyd. Phantom Books),
 5. „Pierwsze słowo” Marty Kisiel („Pierwsze słowo”, wyd. Uroboros).
content

2019-04-29 16:40

Ogłoszono pełny program Festiwalu Apostrof

Autor: Wiadomości

25 festiwalowych premier, ponad 100 gości i aż 80 spotkań z ulubionymi autorami Polaków, w tym także pisarkami i pisarzami nagrodzonymi najważniejszymi światowymi nagrodami literackimi jak Nobel, Pulitzer czy Booker. Po raz czwarty organizowane przez Empik wydarzenie potwierdza, że maj można okrzyknąć miesiącem literatury. Na uczestników Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury czekają też debaty poświęcone najważniejszym aktualnie tematom, jak ekologia czy edukacja oraz scena muzyczna, na której pojawi się ØRGANEK oraz zespół Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem. Program festiwalu, który odbędzie się w dniach 20-26 maja w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach dowodzi, że literatura jest wszędzie.

Festiwalowych premier ciąg dalszy

Czwarta edycja festiwalu Apostrof to aż 25 długo wyczekiwanych książkowych premier i dwa zaskakujące debiuty. Niezwykłe spotkania z największymi twórcami ze świata literatury, którzy za sprawą wydarzenia przyjadą do Polski. Wśród nich – laureatka literackiej Nagrody Nobla – Swietłana Aleksijewicz, nagrodzony Pulitzerem – Charlie LeDuffe czy bestsellerowa Lauren Groff. Do puli ogłoszonych już gwiazd dołączył między innymi pierwszy laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – francuski reporter i korespondent wojenny – Jean Hatzfeld. Na organizowanym przez Empik festiwalu w dwóch rolach pojawi się wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków. Dwukrotny zdobywca platynowej płyty – Tomasz Organek, na muzycznej scenie Apostrofu wraz z zespołem Ørganek zaprezentuje utwory z dwóch albumów muzycznych, ale zadebiutuje też jako powieściopisarz z książką „Teoria opanowania trwogi” (Wydawnictwo W.A.B.). Także O.S.T.R czyli Adam Ostrowski – legenda polskiego rapu zadebiutuje z autobiografią. „Brzydki, zły, szczery” (Wielka Litera) to historia człowieka, którego sposobem na życie była muzyka i nieustanne trasy koncertowe, aż do dramatycznego występu w Bielsku-Białej, kiedy ten świat stanął w miejscu i rozpoczęło się „Życie po śmierci”.

Wśród wyjątkowych gości Apostrofu 2019 są także m.in.: Szczepan Twardoch, B.A. Paris, Serhij Żadan, Marek Krajewski, Łukasz Orbitowski, Katarzyna Grochola, Magdalena Witkiewicz, Niki Segnit, Wiktor Jerofiejew, Elisabeth Åsbrink, Wojciech Tochman, Adam Zagajewski, Areta Szpura, Marcin Meller, Michał Rusinek, Vincent V. Severski, Ewa Winnicka, Rafał Woś, Wit Szostak, Łukasz Długowski, Marek Pióro, Robert Ziębiński oraz Robert J. Szmidt. 

2019-04-29 07:00

Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Wiesław Myśliwski został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza. Podano też nazwiska nominowanych do Stypendium im. Stanisława Barańczaka. W tym roku nominowani zostali: Tomasz Bąk za książkę „Utylizacja. Pęta miast”, Mira Marcinów za publikację „Historia polskiego szaleństwa” oraz Dawid Szkoła za „Galicyjskie żywoty. Opowieści o stracie, doli i pograniczu”.

Laureat tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza Wiesław Myśliwski to wybitny polski pisarz, autor takich dzieł jak „Traktat o łuskaniu fasoli”, „Ostatnie rozdanie” czy „Ucho igielne”.

- „Myśliwski przywrócił polskiej literaturze życie, a życiu literaturę, mówiąc o sprawach ważnych w sposób przemyślany, konsekwentny i nowatorski - mówił prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. - To nie jest pisarz poczciwy. To pisarz wyrafinowany, który jednak wyrafinowaniu nie pozwolił stać się estetycznym bożkiem”.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: