Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.07.2018 09:23

10 ciekawostek ze świata Harry’ego Pottera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Bohater kultowego cyklu obchodzi dziś urodziny! Pierwsza część przygód Harry’ego Pottera została opublikowana w Polsce już 18 lat temu – można więc powiedzieć, że cykl jest pełnoletni. A jak to jest z wiekiem Harry’ego? Tego i kilku innych rzeczy dowiecie się z postu, w którym przygotowaliśmy dla was 10 ciekawostek.

 

1. Harry Potter ma 38 lat

Harry urodził się w 1980 roku. Jest więc niemal dekadę starszy od Daniela Radcliffe’a, który wcielił się w jego rolę w filmach.

 

2. Rowling ma urodziny tego samego dnia co Harry

Oboje obchodzą je dzisiaj, czyli 31 lipca. Na tym nie kończą się podobieństwa między autorką a bohaterami. Rowling przyznała, że gdy była młoda, przypominała Hermionę, a jej ulubionym zwierzęciem jest wydra – patronus Hermiony. Dodatkowo zarówno autorka, jak i Dumbledore lubią cytrynowy sorbet.

27.07.2018 11:47

Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta w Warszawie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28 lipca, w 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta, w Galerii Plenerowej w warszawskich Łazienkach, przy ulicy Agrykola, zostanie otwarta wystawa wierszy i rysunków poety. Organizatorem jest Fundacja im. Zbigniewa Herberta, a partnerami Muzeum Łazienki Królewskie i Biblioteka Narodowa. Prace poety będzie można oglądać przez miesiąc, do 28 sierpnia. Wstęp na wystawę jest wolny.

Zbigniew Herbert był nie tylko poetą i eseistą – tworzył także rysunki. W Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej znajduje się prawie 300 jego szkicowników. Na wystawie będziemy mogli zobaczyć wybór kilkunastu prac.

Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta ma na celu przybliżenie szerokiej publiczności spojrzenia poety, który miał „dar patrzenia na świat przenikliwie i czule”, a Łazienki Królewskie są pięknym miejscem dla prezentowania twórczości autora „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Zapraszamy na spotkanie z Herbertem w plenerze warszawskich Łazienek – powiedziała Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Poezja Herberta jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym – warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy autora „Napisu”, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne – jak oddech, napisał we wstępie do wystawy jej autor prof. Paweł Próchniak.

Zdjęcie: Paweł Cieśla, Wikimedia Commons

26.07.2018 09:00

Powstanie serial na podstawie książki „Dzieci północy”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Jestem zachwycony! Do tego stopnia, że piszę na ten temat po bardzo długiej przerwie na Twitterze” – ogłosił Salman Rushdie, gdy okazało się, że platforma Netfilx zamówiła serial na podstawie jego najpopularniejszej książki.

Dzieci północy” to według „Timesa” jedna ze 100 najlepszych powieści anglojęzycznych opublikowanych w latach 1923–2005. W 1981 roku zdobyła Nagrodę Bookera i James Tait Black Memorial Prize. Dwukrotnie otrzymała także „Bookera Bookerów”, czyli specjalne wyróżnienie przyznane w 1993 i 2008 roku dla uczczenia odpowiednio 25- i 40-lecia nagrody.

Adaptacja Netfliksa będzie pierwszym przeniesieniem „Dzieci północy” na mały ekran. – To jedna z wielkich światowych powieści, a poruszone w niej tematy pozostają ważne w dzisiejszych Indiach – powiedział portalowi „Hollywood Reporter” Erik Barmack, odpowiedzialny w Netfliksie za produkcje oryginalne. – Dekady po publikacji historia opisana w tej książce fascynuje ludzi na całym świecie. Doświadczenie i talent twórców z Indii w połączeniu z globalnym zasięgiem naszej platformy sprawiają, że ta opowieść może trafić do kolejnych milionów ludzi na świecie.

„Dzieci północy” to epicka opowieść o powojennej historii Indii. Głównym bohaterem i narratorem jest Saleem Sinai, telepata cechujący się osobliwie wyglądającym nosem, który przychodzi na świat o północy 15 sierpnia 1947 roku, czyli dokładnie wtedy, kiedy Indie stają się niezależnym od nikogo krajem.

Czytaliście powieść Salmana Rushdiego? Będziecie oglądać serial?

25.07.2018 12:25

Nagroda Literacka miasta Quimper dla Magdaleny Parys

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę 9 czerwca jury w składzie Clara Arnaud, Éric Auphan, Veronica Blanc, Florence Piriou, Renée Vennegues oraz prezes Théâtre de Cornouaille postanowiło przyznać Magdalenie Parys Nagrodę Literacką miasta Quimper za powieść „Tunel”. Książka ukazała się w ubiegłym roku po francusku pod tytułem „188 mètres sous Berlin”. Wydanie powieści wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

 

Nagroda w postaci 1500 euro zostanie wręczona we wrześniu i trafi do pisarki oraz do duetu tłumaczek: Margot Carlier i Caroline Raszki-Dewez.

 

Magdalena Parys to pisząca po polsku i niemiecku poetka, pisarka i tłumaczka. Jako dziecko wyemigrowała z rodzicami do Berlina Zachodniego. Jest założycielką polsko-niemieckiego czasopisma literackiego „Squaws”. Skończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Jej powieść „Tunel” ukazała się w Polsce w 2014 roku nakładem wydawnictwa Świat Książki.

25.07.2018 10:56

Długa lista nominowanych do Man Booker Prize

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury pod przewodnictwem Kwame Anthony'ego Appiah wskazało 13 pozycji wybranych spośród 171 tytułów zgłoszonych do Man Booker Prize. Po raz pierwszy w 50-letniej historii nagrody szansę na statuetkę ma komiks.


Belinda Bauer „Snap” (Wielka Brytania)
Anna Burns „Milkman” (Wielka Brytania)
Nick Drnaso „Sabrina” (Stany Zjednoczone)
Esi Edugyan „Washington Black” (Kanada)
Guy Gunaratne „In Our Mad And Furious City” (Wielka Brytania)
Daisy Johnson „Everything Under” (Wielka Brytania)
Rachel Kushner „The Mars Room” (Stany Zjednoczone)
Sophie Mackintosh „The Water Cure” (Wielka Brytania)
Michael Ondaatje „Warlight” (Kanada)
Richard Powers „The Overstory” (Stany Zjednoczone)
Robin Robertson „The Long Take” (Wielka Brytania)
Sally Rooney „Normal People” (Irlandia)
Donal Ryan „From A Low And Quiet Sea” (Irlandia)

„Jak najwyraźniej można się było spodziewać, zważywszy na czasy, na naszej półce z książkami znalazło się dużo prozy dystopijnej – wiele powieści okazało się inspirujących oraz niepokojących. Niektóre z tych, które wybraliśmy na tę długą listę, wydają się pilne i aktualne, inne mogą być podziwiane i lubiane w dowolnym czasie. Wszystkie te książki – traktujące o niewoli, ekologii, zaginionych osobach, przemocy w uboższych częściach miasta, wczesnej miłości, więzieniach, traumach, kwestiach rasowych – uchwyciły coś o świecie na krawędzi. Wśród ich wielu niezwykłych cech widać chęć ryzykowania formą. Uderzyła nas też ich niepokojąca siła: te powieści zakłóciły nasz sposób myślenia o rzeczach, o których wiedzieliśmy, i zmusiły nas do myślenia o rzeczach, o których nie wiedzieliśmy. Pomimo wszystkiego, co te książki mają ze sobą wspólnego, każda z nich jest szalenie charakterystyczna” – powiedział Kwame Anthony Appiah.

Krótka lista nominowanych zostanie ogłoszona 20 września. Każdy z autorów, który się na niej znajdzie, otrzyma 2500 funtów i specjalnie oprawioną edycję własnej książki. 16 października natomiast dowiemy się, kto wygra tegoroczną nagrodę Man Booker. Zwycięzca otrzyma 50 000 funtów.

24.07.2018 11:22

Rok 2019 będzie Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sejm przyjął w piątek uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Podkreślono w niej, że w przyszłym roku mija setna rocznica urodzin „jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku” oraz że losy i twórczość Herlinga-Grudzińskiego stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.

Za uchwałą głosowało 420 posłów, przeciw był tylko 1.

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w Kielcach, w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Przez dwa lata studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, w październiku 1939 roku założył z kolegami jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych – Polską Ludową Akcję Niepodległościową. W 1940 roku NKWD aresztowało go podczas próby przedostania się na Litwę. Został skazany na pięć lat pobytu w obozach i osadzony na Dalekiej Północy, skąd zwolniono go na mocy układu Sikorski-Majski w 1942 roku. Pobyt w łagrze był bezpośrednią inspiracją do napisania książki Inny świat. Rosję opuścił wraz z armią Andersa, walczył pod Monte Cassino.

„Książka Inny świat była pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie 30-letni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji” – czytamy w uchwale.

Patronami 2019 roku będą także Stanisław Moniuszko i Anna Walentynowicz.

23.07.2018 18:09

Sowo, dziękujemy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po wielu latach owocnej współpracy na zasłużoną emeryturę przechodzi Sowa. Od sierpnia jej obowiązki zostaną przejęte przez Igę, która, jak może zauważyliście, zajmowała się już korektą Działu Recenzje podczas ostatniego urlopu Sowy.

Sowie chcemy serdecznie podziękować za współpracę i za cały trud włożony w rozwijanie Biblionetki – jest jednym z użytkowników, dzięki którym ten serwis stał się miejscem, do którego warto wracać. Nie jest to jednak ostateczne pożegnanie, bo Sowa, mamy nadzieję, zostaje z nami jako użytkowniczka Biblionetki.

Sowa przez wiele lat wspierała nas w pracy nad serwisem i nad Działem Recenzji. Była niezwykle czujną, asertywną redaktorką, która dbała o poziom i poprawność treści dodawanych do Biblionetki. Dzięki niej mogliśmy cieszyć się poprawnymi tekstami, co wyróżniało nas spośród innych serwisów książkowych. Sowo, serdecznie dziękujemy!

23.07.2018 09:53

Harry Hole powróci w 2019 roku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jo Nesbø ogłosił, że dwunasta część przygód niepokornego detektywa, którego losy śledzą czytelnicy na całym świecie, ukaże się 11 lipca 2019 roku. Powieść zatytułowana będzie Knife, czyli Nóż.

Nie wiadomo jeszcze wiele o fabule książki, na stronie Nesbø można znaleźć jedynie dwa zdania opisujące treść, zgodnie z którymi Harry ma obudzić się na potężnym kacu z rękami i ubraniami ubrudzonymi krwią. Detektyw zmierzy się w tej części nie tylko ze starym śmiertelnym wrogiem, lecz także z najmroczniejszym jak dotąd wyzwaniem.

Jo Nesbø należy do najbardziej znanych skandynawskich autorów kryminałów, a cykl z Harrym Hole to jeden z najpopularniejszych przykładów literatury spod znaku nordic noir. Do tej pory sprzedało się ponad 40 milinów egzemplarzy książek wchodzących w skład serii. W 2017 roku siódmy tom, Pierwszy śnieg, doczekał się ekranizacji z Michaelem Fassbenderem w roli Harry'ego Hole.

Polski wydawca serii, którym jest Wydawnictwo Dolnośląskie, sugeruje, że nie będziemy musieli czekać długo na przekład. Ostatnią książką Nesbø, która ukazała się w Polsce, jest opowiedziana na nowo historia Makbeta, wchodząca w skład cyklu Projekt Szekspir, powstałego z okazji 400-lecia śmierci dramatopisarza.

19.07.2018 11:00

Przekłady Fiedorczuk, Grzegorzewskiej i Krynickiego nominowane do Nagrody ALTA

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

16 lipca ogłoszono nominacje do prestiżowej Narodowej Nagrody Tłumaczeniowej przyznawanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury (ALTA). Trzy spośród 24 nominowanych przekładów poezji i prozy to przekłady polskich książek. Są to wybory poezji Julii Fiedorczuk i Ryszarda Krynickiego oraz Guguły Wioletty Grzegorzewskiej.

Pełna lista nominacji poetyckich:

The Book of Disquiet

Fernando Pessoa

z języka portugalskiego przełożyła Margaret Jull Costa

Magnetic Point: Selected Poems

Ryszard Krynicki

z języka polskiego przełożyła Clare Cavanagh

My Lai

Carmen Berenguer

z języka hiszpańskiego przełożyła Liz Henry

Oxygen: Selected Poems

Julia Fiedorczuk

z języka polskiego przełożył Bill Johnston

16.07.2018 09:33

Rafał Kosik i Marta Kisiel laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ten weekend w Toruniu podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon ogłoszono laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2017 rok. W kategorii „powieść” wyróżniony został Rafał Kosik za „Różaniec”, w kategorii „opowiadanie” nagrodzono Martę Kisiel za „Szaławiłę”.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich.

Wśród nadesłanych nominacji w kategorii Powieść znalazło się osiemdziesiąt osiem utworów osiemdziesięciu jeden autorek i autorów opublikowanych przez trzydzieści pięć różnych wydawnictw.

Chciałbym podziękować Kasi, mojej żonie i redaktorce „Różańca”, bo już drugi raz chciałem zrezygnować w połowie pisania, ale przycisnęła mnie i dokończyłem – powiedział Rafał Kosik, odbierając dyplom i statuetkę. To drugi Zajdel autora, pierwszego dostał w 2009 roku za powieść „Kameleon”.

W kategorii Opowiadanie zgłoszono sto osiemdziesiąt dziewięć utworów. Były to teksty stu trzydziestu czterech polskich autorów i autorek wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w 59 zbiorach, antologiach, czasopismach i innych publikacjach.

Ja przepraszam, ale w życiu odbierałam tylko świadectwa szkolne. Dziękuję przede wszystkim moim czytelnikom. Dziękuję mojej szanownej Hardej Hordzie, ponieważ bardzo mi pomogła, kiedy się zacięłam w pracy nad „Szaławiłą”. Za inspirację dziękuję mojej redaktor prowadzącej Agnieszce Trzeszkowskiej i mojemu mężowi. Od razu mówię, że jeśli nie lubicie moich książek, to musicie pozbyć się tego faceta, bo tylko dzięki niemu piszę – powiedziała Marta Kisiel, odbierając swoje pierwsze wyróżnienie. Opowiadanie autorki można pobrać na oficjalnej stronie nagrody: KLIK.

 

12.07.2018 12:00

Olga Tokarczuk nominowana do Nowego Nobla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jakiś czas temu informowaliśmy, że w związku ze skandalem w Akademii Szwedzkiej Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie w tym roku przyznana. Szwedzi postanowili jednak utworzyć Nową Akademię i przyznać „Nową Nagrodę Literacką”. Będzie się ona różnić nie tylko nazwą, lecz także przesłaniem. Uhonorowana zostanie książka opowiadająca historię „ludzi na całym świecie”.

„Założyliśmy Nową Akademię, aby przypomnieć ludziom, że literatura i kultura powinny promować demokrację, przejrzystość, empatię i szacunek, bez przywilejów, aroganckiej stronniczości i seksizmu. W czasach, gdy wartości ludzkie są coraz częściej kwestionowane, literatura staje się jeszcze ważniejszą przeciwwagą dla kultury milczenia i ucisku. Nowa Akademia uznaje to za tak istotne, że według niej największa nagroda literacka na świecie powinna zostać przyznana w 2018 roku. To jedyny cel, dla którego założyliśmy Nową Akademię”  – czytamy w oświadczeniu organizacji, która zjednoczyła 101 szwedzkich pisarzy, dziennikarzy, aktorów, muzyków i innych osób ze świata kultury.

Znamy już nominowanych do nagrody. Wśród 47 autorów znalazła się Olga Tokarczuk. Nominowani zostali także Margaret Atwood, Neil Gaiman, Haruki Murakami, J.K. Rowling czy Zadie Smith. Pełną listę można znaleźć tutaj: KLIK.

Do 14 sierpnia internauci mogą głosować na swoich faworytów. Trzech autorów z największą liczbą głosów przejdzie do kolejnego etapu, w którym zwycięzcę wyłoni profesjonalne jury. Poznamy go 14 października, a przyznanie nagrody nastąpi podczas uroczystej gali 10 grudnia. Dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu – to niepowtarzalna okazja, by wpłynąć na przyznanie nagrody literackiej. Głosować można tutaj: KLIK.

12.07.2018 09:00

Cormoran Strike powróci w czwartym tomie!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na koncie Roberta Galbraitha na Twitterze pojawiła się informacja o nadchodzącej premierze nowej książki. Premiera „Lethal White” została zaplanowana na zagranicznym rynku książkowym na 18 września.

J. K. Rowling napisała dotychczas pod pseudonimem Robert Galbraith trzy części serii o prywatnym detektywie Cormoranie Strike'u. Akcja najnowszej – „Zabójczej bieli” – ma się rozgrywać tuż po wydarzeniach opisanych w „Żniwach zła”. Strike i jego współpracowniczka Robin Ellacott walczą o odkrycie prawdy w nowej sprawie. Do biura, w którym urzędują, przychodzi młody człowiek imieniem Billy z prośbą o pomoc w zbadaniu zbrodni, której – jak sądzi – był świadkiem w dzieciństwie. Młodzieniec najwyraźniej cierpi na zaburzenia psychiczne, nie pamięta też zbyt wielu szczegółów, ale jest w nim i w jego historii coś szczerego, dlatego Strike jest głęboko zaniepokojony tym, co słyszy. Zanim jednak uda mu się wyciągnąć z chłopaka więcej informacji, ten wybiega z gabinetu w panice.

Próbując wyjaśnić opowieść Billy’ego, Cormoran Strike i Robin Ellacott – kiedyś jego asystentka, a obecnie współpartnerka w interesie – idą krętym tropem, który prowadzi ich przez boczne uliczki Londynu do wewnętrznego kręgu w Parlamencie i pięknego, ale złowieszczego dworku na dalekiej wsi.

Nie dość, że śledztwo przypomina labirynt zagadek, to na dodatek prywatne życie Strike’a bardzo się skomplikowało. Odkąd zyskał sławę jako prywatny detektyw, nie może już działać zakulisowo, tak jak kiedyś. Co więcej, jego relacje z Robin, która jest teraz nieoceniona w prowadzeniu działalności, są dużo bardziej napięte, a osobiste stosunki między nimi – o wiele bardziej zawiłe.

Serię o Cormoranie Strike'u publikuje w Polsce Wydawnictwo Dolnośląskie. Data wydania „Zabójczej bieli” na naszym rynku nie jest jeszcze znana.

11.07.2018 09:43

Amerykańskie wydawnictwo opublikuje „Hardą” i „Królową” Elżbiety Cherezińskiej!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Tor, które jest częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Macmillan, nabyło prawa do anglojęzycznego wydania dwóch bestsellerowych tytułów „królowej współczesnej powieści historycznej” – Elżbiety Cherezińskiej.

Harda” oraz „Królowa” to opowieści o niezwykłej kobiecie, nie tylko z perspektywy polskiej historii, lecz także średniowiecznej Europy. Świętosława była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego, ale na kartach historii zapisała się przede wszystkim jako królowa Szwecji, Danii i Norwegii oraz matka króla Anglii.

Autorka z entuzjazmem wypowiada się o planowanym angielskim tłumaczeniu: Bardzo się cieszę, że to „Harda” ukaże się na amerykańskim rynku, bo ta powieść, choć koncentruje się na losie piastowskiej, ale i skandynawskiej królowej, opowiada też, niejako na marginesie, o frapujących początkach państwa polskiego. Jednocześnie, jako opowieść o kobiecie w świecie męskiej polityki, staje się historią uniwersalną, wciąż aktualną i zrozumiałą dla wszystkich. Świętosława przed ponad tysiącem lat poradziła sobie w Szwecji i Danii, przeżyła dwóch mężów, słynnych i bitnych wikingów, wierzę, że da sobie radę w Ameryce.

Elżbieta Cherezińska – pisarka i teatrolożka, zadebiutowała w 2008 roku opowieścią o łódzkim getcie „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. Jest autorką bestsellerowych cyklów „Północna Droga” i „Odrodzone Królestwo”, które utwierdziły jej dominującą pozycję wśród autorów powieści historycznej.

Macmillan Publishers to jedna z największych firm wydawniczych działających na globalnym rynku, publikująca książki dla dzieci i dorosłych we wszystkich kategoriach i formatach. Wiele z nich zdobywa znaczące nagrody. Tor jest najbardziej renomowanym wydawcą fantasy i science fiction na świecie. W swojej ofercie ma też szeroki wybór powieści historycznych i thrillerów, a także literaturę faktu.

11.07.2018 09:22

Złoty Booker dla „Angielskiego pacjenta”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powieść Michaela Ondaatje zdobyła Złotego Bookera, czyli wyróżnienie dla najlepszej książki w pięćdziesięcioletniej historii Nagrody Bookera. Jurorzy wybrali po jednej książce z pięciu dekad istnienia nagrody, a następnie ogłosili plebiscyt, w którym ludzie z całego świata mogli głosować na pięć wybranych pozycji. Lista prezentowała się następująco:

W wolnym kraju (Naipaul Vidiadhar Surajprasad)
Angielski pacjent (Ondaatje Michael)
W komnatach Wolf Hall (Mantel Hilary)
Lincoln w Bardo (Saunders George)
Moon Tiger (Penelope Lively).

Plebiscyt wygrał „Angielski pacjent”, który zdobył niemal 9 tys. głosów. Pierwszego Bookera otrzymał w 1992 roku.

Nawet przez sekundę nie wierzyłem, że jest to najlepsza książka na liście. Zwłaszcza gdy znajduje się obok prac autorstwa VS Naipaul, mistrza naszych czasów i tak ważnej pracy, jak „W komnatach Wolf Hall”. Podejrzewam i wiem, bardziej niż ktokolwiek inny, że „Angielski pacjent” wciąż ma w sobie kilka błędów – powiedział Michael Ondaatje.

Nagroda Bookera przyznawana  jest od 1969 roku w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki anglojęzycznej. Do 2013 roku otrzymywali ją jedynie twórcy pochodzący ze Wspólnoty Brytyjskiej, Irlandii i Zimbabwe. Najnowsze edycje są już otwarte dla wszystkich autorów piszących w języku angielskim. Tegoroczną laureatką Man Booker International Prize została  Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni”.

Głosowaliście w plebiscycie?„Angielski pacjent” był waszym faworytem?

09.07.2018 10:00

Helena Janeczek laureatką Nagrody Stregi

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Helena Janeczek, urodzona w Niemczech autorka polskiego pochodzenia, na co dzień mieszkająca we Włoszech, otrzymała najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką, Premio Strega. Nazwa nagrody pochodzi od likieru strega – produkująca go firma była pierwszym fundatorem wyróżnienia. Podobnie jak w przypadku Nagrody Bookera, przyznaje się ją za konkretne dzieło i bierze pod uwagę tylko prozę. Nagroda jest przyznawana od 1947 roku – Janeczek to pierwsza od 15 lat kobieta, której ją przyznano.

Autorka została uhonorowana za książkę „Dziewczyna z Leicą”, opowiadającą o niemieckiej fotografce Gerdzie Taro (1910–1937), urodzonej w rodzinie polskich Żydów. Taro zmarła na skutek ran odniesionych w wypadku na froncie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Przeszła do historii jako pierwsza reporterka, która zginęła na froncie w czasie pracy.

– Nie przypominam Gerdy Taro – powiedziała laureatka nagrody, wręczonej w czwartek wieczorem w Rzymie. – Ona urodziła się odważna, ja nauczyłam się zdobywać na odwagę.

„Dziewczyna z Leicą” to szósta książka Janeczek, mieszkającej we Włoszech od ponad 30 lat. W 2010 roku wydała powieść „Jaskółki z Monte Cassino”, która przedstawia historię walk o wzgórze z udziałem żołnierzy z kilku kontynentów: Polaków, Amerykanów, Anglików, Hindusów, Nepalczyków i Maorysów z Nowej Zelandii.

05.07.2018 11:36

Sherlockon 2018 – relacja

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W weekend 31 czerwca – 1 lipca odbył się na Ursynowie drugi zjazd fanów Sherlocka. Na miłośników detektywa czekały dwa dni wypełnione atrakcjami: warsztatami, prelekcjami, słuchowiskami, konkursami. Były również mobilne pokoje zagadek – do wyboru „Morderstwo w hotelu” i „Zaginięcie Sherlocka” – oraz tekturowe podobizny serialowego Sherlocka i Watsona, a także replika „Tardis”, czyli kultowej budki z serialu Doktor Who, z którymi uczestnicy konwentu chętnie robili sobie zdjęcia. Choć pogoda nie do końca dopisała, frekwencja jak najbardziej, przybyło bowiem kilkaset osób z całej Polski.

Konwent odbywał się stosunkowo daleko od centrum Warszawy, bo w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów. Na szczęście łatwo było trafić – w sobotę przed 11 autobus linii 709 był pełen fanów Sherlocka. Od samego rana działo się wiele: w tym samym czasie odbywało się kilka wydarzeń i czasem trudno było zdecydować, co wybrać. Pierwszego dnia czekały na uczestników zlotu między innymi takie wykłady, jak Wiktoriańscy seryjni mordercy czy Psychopaci przed sądem, przygotowane przez Koło Naukowe Paragraf. Bardzo ciekawy okazał się pokaz technik kryminalistycznych, który przeprowadzili kryminolodzy Marcin Mańczak i Jacek Cyran. Zainteresowaniem cieszyły się również gra w bingo i quiz wiedzy o Sherlocku.

05.07.2018 11:21

Nominacje do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tegorocznej, trzeciej edycji Nagrody Literackiej „Juliusz”, spośród 126 zgłoszonych książek kapituła konkursu w składzie: dr hab. Anna Kałuża, dr Joanna Bednarek, dr hab. Alina Świeściak, dr hab. prof. Uniwersytetu Śląskiego Zbigniew Kadłubek, dr hab. Jakub Momro, dr hab. Kacper Bartczak, dr Michał Warchala oraz dr hab. Arkadiusz Żychliński (przewodniczący) wybrała pięć wydanych w ubiegłym roku pozycji. Oto one:

Floryda (Bogdał Grzegorz)

Lesbos (Lis Renata)

Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu (Masłowska Dorota)

Dar meneli (Rybicki Robert)

Był sobie chłopczyk (Winnicka Ewa)

Patronem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” jest działający w XIX wieku lekarz i humanista – Juliusz Roger, autor zbioru „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”. Ten zabytek języka polskiego stanowi przykład poważnej naukowej refleksji nad kulturą lokalną, domową, której ośrodkiem są wspólnie wyznawane przez mieszkańców wartości. Właśnie ten rodzaj namysłu jest szczególną ideą Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Nagroda została zainicjowana przez samorząd Rybnika i zgodnie z regulaminem zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 40 000 zł.

W poprzednich latach wyróżniono Małgorzatę Czyńską za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń” oraz Monikę Muskałę za „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”. Tegorocznego laureata poznamy w październiku, podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury.

04.07.2018 11:36

Odnaleziono niepublikowany wcześniej dziennik José Saramago

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Fundacja José Saramago wydała sensacyjne oświadczenie: wdowa po autorze odnalazła na jego komputerze niepublikowany do tej pory dziennik.

Za życia zmarłego w 2010 roku portugalskiego noblisty ukazało się pięć tomów jego dzienników. „Zeszyty z Lanzarote”, bo tak Saramago je nazywał, prowadził od 1993 roku, kiedy przeprowadził się na Wyspy Kanaryjskie. Gdy w 1998 roku dostał Nagrodę Nobla, spadło na niego wiele obowiązków, przez co nie miał czasu na zredagowanie kolejnego dziennika. Jak się jednak okazuje, szósty tom nie tylko powstał, lecz także był w osiemdziesięciu procentach kompletny. Niektóre fragmenty, istniejące wyłącznie w formie notatek, opracowała Pilar del Río, wdowa po pisarzu.

„Myślałam, że wszystko zostało opublikowane. Z konsternacją odkryłam, że nikt nie zdawał sobie sprawy, że ta książka istnieje” – oświadczyła Pilar del Río. – „Gdy pod koniec lutego przeglądałam komputer, zrobiłam to, czego nigdy wcześniej nie robiłam: otworzyłam folder o nazwie „zeszyty” – opowiadała podczas konferencji prasowej. Zaskoczyło ją, że w folderze, oprócz pięciu już opublikowanych dzienników, znajdował się szósty plik. „Szósty? Nie było szóstego zeszytu. Wiedziałam, że są teksty, które nie zostały uporządkowane, otworzyłam plik i o drugiej nad ranem znalazłam książkę” – powiedziała.

Dziennik powstawał w 1998 roku, a więc opisuje miesiące poprzedzające przyznanie Saramago Nagrody Nobla. Książka ma się ukazać na rynku hiszpańskojęzycznym jeszcze w tym roku, pod tytułem „El cuaderno del año del Nobel” („Zeszyt z roku Nobla”).

03.07.2018 10:39

Joanna Kulmowa laureatką Orfeusza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj i Teresa Tomsia pośmiertnie przyznało Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki z 2017 roku Joannie Kulmowej. Wyróżniony został przedostatni tomik zmarłej w czerwcu poetki: „37”. Na prośbę męża statuetkę odebrała prof. Urszula Chęcińska, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Szczecinie, kierowniczka Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej.


W laudacji na cześć laureatki juror Antoni Libera napisał m.in.:  „Kruchość ludzkiej percepcji. Jej zagadkowy sens. Ulotność samego istnienia. Nieuchwytność wszystkiego – czasu, przestrzeni, siebie. Te wszystkie tematy i kwestie kojarzą Joannę Kulmową z uniwersum Leśmiana. Ale jej poetyka jest inna – zwiewna, aforystyczna, kreślona cienką kreską. Te wiersze to epifanie z granicy jawy i snu, istnienia i niebycia, z przedsionka nieistnienia. Niezwykłe osiągnięcie: uchwycić to wszystko w słowa. I nadać im jeszcze powab melancholijnej piosenki. Doprawdy, mistrzowski tom”.


Laureatami zostali także Michał Książek –  za „Północny wschód”, który uznano za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie), oraz Krzysztof Kuczkowski, który za tomik „Ruchome święta” otrzymał Orfeusza Honorowego, przyznanego po raz drugi w historii nagrody (pierwszym jego laureatem był w 2015 roku Feliks Netz).

content

03.07.2018 08:22

Nagroda dla „Zgubnej trucizny”

Autor: mchpro

W piątek, 29 czerwca, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, i Prezes PTPN, prof. Andrzej Gulczyński, ogłosili nazwiska laureatów Nagrody Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk za najlepszą publikację o Wielkopolsce w 2017 roku.

Powieść kryminalna Katarzyny Kwiatkowskiej  „Zgubna trucizna” otrzymała nagrodę w kategorii literatury popularnonaukowej i beletrystyki.

02.07.2018 11:05

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kapituła w składzie: prof. Jacek Bartyzel, Dorota Boether, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Jan Michał Małek, prof. Maciej Urbanowski (przewodniczący), Stanisław Michalkiewicz (sekretarz) i Rafał Ziemkiewicz wybrała osiem książek nominowanych do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Oto one:

 

1. Wiesław Helak, Nad Zbruczem; Arcana
2. Bartosz Jastrzębski, Vestigia Dei; Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
3. Mariola Kruszewska, Czereśnie będą dziczeć; Wydawnictwo w Podwórku
4. Krzysztof Kuczkowski, Ruchome święta; Towarzystwo Przyjaciół Sopotu
5. Paweł Lisicki, Luter. Ciemna strona rewolucji; Fronda
6. Marian Sworzeń, Czarna ikona – Biełomor. Kanał Białomorski – dzieje, ludzie, słowa; Sic!
7. Bohdan Urbankowski, Źródła. Z dziejów myśli polskiej; Akces
8. Piotr Zaremba, Zgliszcza; Zysk i S-ka

 

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku, czyli setnej rocznicy urodzin twórcy. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.

Tegorocznego laureata poznamy 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Otrzyma on 8 tys. dolarów oraz złoty medal z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i cytatem Jedynie prawda jest ciekawa. W poprzednich edycjach wyróżnieni zostali m.in. Jacek Kowalski, Joanna Siedlecka oraz Andrzej Nowak.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: