Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

29.06.2016 13:45

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

7 dni, blisko 10 tysięcy widzów, ponad 30 wydarzeń z udziałem niemal 50 twórców – tak w liczbach prezentuje się druga edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. W malowniczej miejscowości z publicznością spotkają się m.in. Wiesław Myśliwski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Mariusz Szczygieł. Gwiazdą muzycznej sceny będzie Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch.

Impreza potrwa od 31 lipca do 7 sierpnia.

Już po raz drugi Szczebrzeszyn stanie się letnim centrum literacko-kulturalnym kraju, do którego ściągną festiwalowicze z całej Polski. W jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, będą się relaksować w towarzystwie najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy, rodzimych muzyków, podczas spotkań autorskich, koncertów, warsztatów i dyskusji o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. Nad wszystkim czuwać będzie duch Bolesława Leśmiana, patrona tegorocznej edycji imprezy, genialnego poety należącego do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku.

Niezwykle bogaty i wypełniony spotkaniami autorskimi będzie literacki program Festiwalu, którego kuratorką jest Justyna Sobolewska, dziennikarka i krytyczka literacka. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów, m.in. autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” Wiesław Myśliwski, twórca „Morfiny” Szczepan Twardoch, reportażysta Mariusz Szczygieł, laureatka Nike za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk i autor  kryminałów Zygmunt Miłoszewski. Jednym z wydarzeń będzie wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas niego Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży-esejów autorki „Czarnobylskiej modlitwy” i „Czasów secondhand”. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy – m.in.  Andrij Bondar.

27.06.2016 16:26

Darmowe audiobooki na WolneLektury.pl

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przed Wami kilkanaście dni urlopu i nie wiecie, co zrobić z tym czasem? Wejdźcie na Wolne Lektury i posłuchajcie audiobooków – to już około 250 godzin nagrań! I wciąż dokładamy wszelkich starań, żeby było ich jeszcze więcej. Planujecie podróż z dzieckiem? Pobierzcie bajki Hansa Christiana Andersena lub braci Grimm. A może jesteście fanami fantastyki? Znajdziecie na Wolnych Lekturach utwory E.T.A. Hoffmanna lub Edgara Allana Poe. Lubicie literaturę rosyjską? Posłuchajcie opowiadań Antoniego Czechowa! Dzięki zróżnicowanemu zasobowi każdy znajdzie
tutaj coś dla siebie.

Zasoby audioteki Wolnych Lektur powiększamy dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu w zasobach biblioteki znalazły się takie nagrania, jak:
• „Kim” Rudyarda Kiplinga,
• wybór nowel fantastycznych, w skład których weszły „Miranda” i „Nowy Tarzan” Antoniego Langego oraz „Namiętność”, „Projekcje” i „Przypadek” Stefana Grabińskiego,
• powieść „Małe niedole pożycia małżeńskiego” Honoré de Balzaca.

Wszystkie nagrania znajdziecie pod adresem: https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/. Wystarczy
jedno kliknięcie i kilkaset audiobooków znajduje się w Waszym zasięgu.

Lektorami są znani aktorzy, wśród nich Danuta Stenka, Jan Peszek, Wiktor Korzeniewski, Joanna Domańska, Andrzej Chyra i Jacek Rozenek. Wszystkie nagrania dostępne są w trzech formatach: MP3, Ogg Vorbis oraz DAISY (dostosowany do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych i wszystkich mających poważne trudności z czytaniem).

23.06.2016 16:14

Urlopy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Drodzy Biblionetkowicze,

nasza Droga Sowa, która zajmuje się tekstami z Poczekalni przebywa do 1 lipca na urlopie. Z tego względu mogą pojawić się opóźnienia, a recenzje i noty poczekają na swoją kolej publikacji nieco dłużej.

Przy okazji życzymy wszystkim Biblionetkowiczom udanych wakacji i urlopowych wyjazdów! :)

21.06.2016 15:28

„Dobry uczynek” Lucy Dillon – patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nasz kolejny patronat medialny to powieść Lucy DillonDobry uczynek”. Książka ma premierę 21 czerwca, za wydanie odpowiada wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Nota wydawcy:

Co możesz zrobić, żeby świat był lepszym miejscem? Pełna życia, bez reszty wciągająca powieść o przyjaźni, tajemnicach i dobroci nieznajomych, pióra bestsellerowej autorki „Policz do stu”.

Libby przeprowadza się wraz z Jasonem do jego rodzinnego miasteczka, żeby zamienić rodzinny pensjonat w luksusowy hotel. Wyjeżdżają z Londynu, zostawiając tam wszystkie dobre i złe wspomnienia.
Ranna kobieta, którą Libby znajduje leżącą przy mało uczęszczanej wiejskiej drodze, straciła pamięć. Nie wie, skąd się tu wzięła, i nikt jej nie szuka. Kiedy Libby proponuje jej swój dom, ten jeden mały dobry uczynek wprawia w ruch cały łańcuch wydarzeń, który odmieni życie wielu osób…

„Powieści Lucy Dillon czynią świat lepszym miejscem”.
„Heat”

„Pięknie napisana opowieść o przyjaźni, zaufaniu i miłości. Czytałam z podziwem”.
Milly Johnson

„Najlepszy przykład dojrzałej literatury dla kobiet. Bardzo mi się podobało”.
„Daily Mail”

„Książki Lucy Dillon zawsze przepełnione są poczuciem humoru i mądrością”.
Jenny Colgan

21.06.2016 10:04

Specjalne wakacyjne wydanie „Książek. Magazynu do czytania”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

We wtorek 21 czerwca br. na rynku ukaże się specjalne wydanie kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania” na lato. Pismo dostępne będzie w mniejszym, poręczniejszym formacie w sam raz do zabrania ze sobą na urlop.

W specjalnym wakacyjnym wydaniu „Książek. Magazynu do czytania” redaktorzy kwartalnika: Łukasz Grzymisławski, Juliusz Kurkiewicz i Piotr Goźliński proponują na urlop – zamiast głośnych nowości – sprawdzone zestawy lektur, które pomogą uniknąć rozczarowania, Łukasz Orbitowski podsumowuje dzieła wybrane Stephena Kinga, a Wojciech Orliński wskazuje, że autor we wszystkich swoich najważniejszych dziełach nie tylko straszy, ale i oskarża o coś Amerykę.

Ponadto Tomasz Kwaśniewski i Małgorzata I. Niemczyńska sprawdzają, jak żyje się pod jednym dachem z pisarzem/pisarką, Juliusz Kurkiewicz rozmawia z Elizabeth Strout, która otrzymała nagrodę Pulitzera za „Olive Kitteridge”, Szczepan Twardoch prezentuje fragmenty swojej najnowszej powieści „Król”, a Wojciech Nowicki pisze o tym, jak wybitni autorzy radzili sobie z upałem, przy okazji podając kilka literackich receptur na orzeźwiające drinki.

W numerze czytelnicy znajdą również propozycje Marii Poprzęckiej na 10 wypraw do mniej popularnych europejskich muzeów i kościołów, w których można odkryć arcydzieła malarstwa, portret  Roalda Dahla w przeddzień premiery filmu Spielberga „Bardzo Fajny Olbrzym” według książki tego autora, opowieści o szwajcarskiej pisarce Annemarie Schwarzbach, wywiad z niemiecką autorką Melanie Raabe, a także dowiedzą się, jak mieszkali Ernest Hemingway, Borys Pasternak i Pablo Neruda. Kwestionariusz „Książek” wypełni Wilhelm Sasnal.

content

20.06.2016 13:44

Biblionetka szuka recenzentów!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETka poszukuje nowych pasjonatów literatury i... pisania! Prowadzisz bloga z recenzjami książek? Śledzisz literacką prasę i najgłośniejsze zapowiedzi? Z łatwością oceniasz przeczytane powieści? A może marzyłeś o tym, aby zostać krytykiem literackim lub publikować dłuższe teksty o literaturze?

Biblionetka poszukuje nowych oficjalnych recenzentów i autorów. Nieważne, jakie książki czytasz najchętniej. Ważne jest to, byś ciekawie pisał i miał ogólne rozeznanie w preferowanym przez siebie gatunku. Zapraszamy zarówno czytelników klasyki i literatury obyczajowej, jak i czytelników kryminałów, thrillerów, a także książek dla dzieci.

Zainteresowani? W mailu zgłoszeniowym prosiłabym o kilka słów o sobie i obszarze zainteresowań czytelniczych, adres do własnego bloga / strony / publikacji (jeśli posiadacie), a co najważniejsze – dwie recenzje dowolnych książek.

Na zgłoszenia i pytania czekamy pod adresem: recenzencibiblionetki@gmail.com

15.06.2016 12:41

Stacja Literatura.21 (16-18.09 Stronie Śląskie/Sienna)

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przez lata Port Literacki zaskakiwał, inspirował, łamał schematy i wyobrażenia o imprezie poświęconej książkom oraz, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciągał tłumy. Na festiwalu debiutowali, występowali i przywracani byli polskiej literaturze nieomal wszyscy najważniejsi poeci. Gościła tu też ponad setka zagranicznych twórców z blisko trzydziestu krajów z Laurie Anderson, Jorie Graham, Hertą Müller i Edmundem Whitem na czele.

Wyjątkowość tego festiwalu na tle innych podobnych wydarzeń to nie tylko lokalizacja i niemainstreamowi uczestnicy, ale także program podporządkowany jednemu wątkowi. Motywem przewodnim 21. edycji będzie temat „Debiut i co dalej?” (Debut: what next?). Zagraniczni agenci, wydawcy, organizatorzy festiwali, dyrektorzy instytucji, promotorzy książek i tłumacze szukać będą odpowiedzi na pytania: „Jak wyszukiwać literackie talenty?”, „Jak wspierać młodych autorów?” i „Jak zostaje się międzynarodowym autorem?”.

W trakcie dwunastu spotkań poznamy najciekawsze Nowe głosy z Europy i Polski, przyjrzymy się drugim książkom w dorobku autorów, dowiemy się, jak to jest ponownie debiutować – w nieco innej literackiej roli, porozmawiamy o tym, jak debiutowano dawniej oraz uzupełnimy warsztat początkujących krytyków, tłumaczy i poetów.

16-18 września

Stronie Śląskie/Sienna

14.06.2016 10:34

Laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

11 czerwca 2016 podczas uroczystej gali, która odbyła się w Operze Krakowskiej, ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zgodnie ze zmienionym regulaminem, nagroda została  przyznana w dwóch kategoriach: za tom wydany po polsku w roku 2015 (100 000 zł)  oraz za tom zagraniczny, przełożony na język polski i wydany w ubiegłym roku (100 000 zł do podziału między poetę i jego tłumacza/tłumaczy).

W tym roku kapituła pod przewodnictwem Joanny Orskiej nagrodziła Jakuba Kornhausera za „Drożdżownię” (WBPiCAK) i słoweńskiego poetę Uroša Zupana za Niespieszną żeglugę(Instytut Mikołowski) oraz tłumaczy tego tomu na język polski: Katarinę Šalamun-Biedrzycką i Miłosza Biedrzyckiego.

Obaj poeci oprócz nagrody finansowej otrzymali także statuetkę projektu Terenu Prywatnego – kulę z literkami i elementem z wyklejanki autorstwa Wisławy Szymborskiej.

Galę poprowadziła krakowska aktorka Anna Radwan, a uroczystość zakończył  koncert Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego.

08.06.2016 11:34

70 lat temu powstał PIW. Kiermasze, konkursy i wspomnienia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

25 czerwca minie dokładnie 70 lat od powołania Państwowego Instytutu Wydawniczego do istnienia. Na książkach PIW-u wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad oficyna wydała ponad 8000 tytułów. Kiermasze, konkursy i wspomnienia - tak świętujemy rok jubileuszowy!

18-28 czerwca: Sto lat, PIW! Złóż życzenia i wygraj książki!

Sto lat, PIW! Złóż życzenia, pokaż je światu i wygraj książki! Dla pierwszych 70 osób, które w dniach od 18 do 28 czerwca prześlą życzenia z okazji 70 rocznicy powstania PIW-u, czekają nagrody książkowe, wśród nich m.in. najnowsze tytuły: „Opowieści i przypowieści” Franza Kafki, „Opium” Gézy Csátha czy „Dzieła zebrane” Witkacego. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie www.piw.pl/70.

25-26 czerwca: Jubileuszowy kiermasz książek na Foksal 17

Taka okazja zdarza się raz na 70 lat! 25 czerwca na Foksal 17 w Warszawie rozpocznie się wielki jubileuszowy kiermasz książek Państwowego Instytutu Wydawniczego z okazji 70 rocznicy powołania oficyny do istnienia.

Podczas kiermaszu PIW obniży ceny nowości wydawniczych aż o 40%. Promocja obejmie „Dzieła zebrane” Witkacego, cykl „Utworów zebranych” Mirona Białoszewskiego oraz słynne serie PIW-u („Biblioteka Myśli Współczesnej”, „Rodowody Cywilizacji”, „Biografie Sławnych Ludzi”). Na Foksal 17 Czytelnicy znajdą także starsze wydania książek, wśród nich m.in. dzieła Hermana Hessego, Umberta Eco, Williama Faulknera oraz unikalne tytuły z pierwszych lat działalności Instytutu. Łącznie kilkaset książek, które warto mieć na półce!

Blanka Ciompała, Krystyna Kurmanowa i Hanna Wachnowska przez kilkadziesiąt lat pracowały na Foksal 17. Co zapamiętały? Jak wspominają ten czas? Rozmowa z pracownicami PIW-u do zobaczenia od 15 czerwca na stronie www.piw.pl.

Pani Blanka (Blanka Ciompała) przez niemal półwiecze stała się osobą znaną i wręcz kultowo związaną z wizerunkiem PIW-u. Chyba tak naprawdę była „na mieście” najbardziej popularną „twarzą” wydawnictwa. Była także cząstką bohemy, która przemierzała Trakt Królewski, z przyjemnością zbaczając w ulicę Foksal. Na co dzień pracowała w Księgarni. Zapytaliśmy ją, kogo pamięta z tamtych czasów. Agnieszka Osiecka, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Artur Sandauer, Stanisław Dygat, Jan Himilsbach, a także Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir, którzy pojawili się na Foksal w 1962 roku. Jednym słowem – elita!

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach!

08.06.2016 09:29

„Domino” Michała Piedziewicza – patronat medialny Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nasz kolejny patronat medialny to powieść Michała Piedziewicza „Domino”. Książka ukazała się 2 czerwca nakładem wydawnictwa MG.

Domino” jest opowieścią o pokoleniu, któremu wojnę wypowiedziała historia. O najtrudniejszych wyborach, niezwykłej woli przetrwania oraz o niespodziankach, jakie sprawia miłość.

Gdynia, sierpień 1939 roku. Choć nikt się tego po nim nie spodziewa, Konstanty Kotkowski, poważna figura lokalnego półświatka, wyrusza na front. To początek wielkich zmian nie tylko w życiu jego rodziny i przyjaciół, ale również w dziejach miasta – którego powstaniu i niebywałemu rozkwitowi przyglądali się od początku z tak wielkimi nadziejami.

„Teraz jest inaczej, Krzysztof, zupełnie inaczej…”pisze Łucja Wilczyńska do męża wiele lat później. To już czas Kabaretu Starszych Panów i Stawki większej niż życie w coraz powszechniej oglądanej telewizji, ale i pochodów pierwszomajowych, a wreszcie ogłaszanych przez władze drastycznych „zmian cen detalicznych artykułów spożywczych i przemysłowych”.

„To straszne, lecz nasza córka przystała do komunistów” – kontynuuje Łucja, którą wielce poza tym martwi przedłużające się panieństwo trzydziestoletniej Anusi.

Lecz wtedy to ona, a nie córka, otrzymuje nieoczekiwaną propozycję – spotkania z Adamem Grabskim, swą pierwszą miłością z dawnych lat…

Domino” zostało uznane przez organizatorów Big Book Festival za jedną z sześciu najlepiej zapowiadających się premier.

07.06.2016 13:50

Nagroda Wielkiego Kalibru 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagrodę Wielkiego Kalibru 2016 przyznano Jakubowi Szamałkowi za kryminał antyczny Czytanie z kości.

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji podkreślała, że to nagroda za bardzo dobrą powieść: perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję.

Jakub Szamałek, absolwent University of Oxford, doktor archeologii śródziemnomorskiej University of Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów, jest autorem kryminałów, których akcja toczy się w świecie antycznym. W „Czytaniu z kości" buduje świat na dwóch poziomach: w czasach współczesnych i w starożytności. Mistrzowsko wciąga czytelnika w misternie skonstruowaną fabułę i pozwala, by to on przejął rolę detektywa.

Szamałek odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego. To jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2011 roku został laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru.

W tym roku Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, czyli statuetka oraz nagroda pieniężna ufundowana przez stację CBS Reality, powędrowała do Remigiusza Mroza za powieść „Kasacja”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę; dostał ją Mariusz Czubaj za „Piątego Beatlesa”.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymało w tym roku aż troje autorów: Tess Gerritsen, Pierre Lemaitre oraz Peter Robinson.

02.06.2016 13:40

„Oblubienice wojny” – patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy nasz kolejny patronat medialny – „Oblubienice wojny” Helen Bryan. Książka ukazuje się nakładem wydawnictwa Editio.

Do napisania „Oblubienic wojny” zainspirowały autorkę „prawdziwe historie z czasów wojny, opowiedziane przez rodzinę i przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych i z Anglii, oraz mało znane historie odważnych młodych kobiet, które przyłączyły się do Kierownictwa Operacji Specjalnych, założonego przez Churchilla”. To jej pierwsza powieść.

 

Nota wydawcy:

Nic nie rozerwie więzi przyjaźni wykutych w wojennych czasach! Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo jak trudne doświadczenia.

Ta stara prawda sprawdza się w przypadku pięciu młodych dziewczyn, które kapryśny los rzucił do małej wioski Crowmarsh Priors, gdzieś w południowo-wschodniej Anglii. Alice, Elsie, Tanni, Evangeline i Frances pochodzą z różnych stron świata i z różnych środowisk. Wspólnie walczą z przeciwnościami losu i ograniczeniami, jakie narzuca im życie w cieniu II wojny światowej. W tej walce wykuwa się ich dozgonna przyjaźń.

Bohaterki stawiają czoła kolejnym trudnościom – niosą pomoc ludziom ewakuowanym z zagrożonego Londynu, przeżywają nocne naloty. Muszą także poradzić sobie z codzienną pracą, która po wyjeździe mężczyzn na front spadła na ich barki. Coraz bardziej angażują się w działania okołowojenne. Przeżywają miłości i frustracje, wiodą je lęk i nadzieja. Kiedy po pięćdziesięciu latach cztery z nich spotykają się ponownie, postanawiają z odwagą spojrzeć w oczy prawdzie sprzed lat i pomścić niewinną śmierć…

02.06.2016 13:37

Konkurs nr 199 (Dzwony w literaturze)

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Trwa kolejny konkurs organizowany przez samych Biblionetkowiczów! KONKURS nr 199 przygotował KrzysiekJoy.

...nigdy nie pytaj, komu bije dzwon: bije on tobie.
John Donne (fragment motta, w: Ernest Hemingway, „Komu bije dzwon”)

Tematem konkursu literackiego w BiblioNETce jest tym razem dzwon. Dzwony rozbrzmiewają w różnych okolicznościach, w przedstawionych fragmentach trzeba zgadnąć, w jakich.

Zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy. Konkurs dostępny jest pod linkiem:

DZWONY w LITERATURZE - KONKURS nr 199

Odpowiedzi przesyłamy na adres: konkursyzjoyem@wp.pl.

Termin nadsyłania odpowiedzi upływa 14 czerwca o godzinie 23.59.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: