Wiadomości

Wybierz okres czasu:

30.06.2015 08:24

Ogłoszono nominacje do nagrody imienia Janusza A. Zajdla

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

25 czerwca, w klubokawiarni "Jaś i Małgosia" ogłoszono utwory nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2014. Zajdle są najstarszym polskim wyróżnieniem dla pisarzy fantastyki, przyznawanym przez czytelników.

W kategorii OPOWIADANIE nominację otrzymały utwory:

• „Kre(jz)olka” – Krystyna Chodorowska (Nowa Fantastyka 3/2014, Prószyński Media),
• „Nika” – Darda Stefan („Opowiem ci mroczną histori”, Videograf SA),
• „Rowerzysta” – Darda Stefan („Opowiem ci mroczną historię”, Videograf SA),
• „Teleturniej” – Dziedzic-Chojnacka Dorota (Fahrenheit 07.07.2014),
• „Sztuka porozumienia” – Kańtoch Anna (Światy równoległe, Solaris),
• „Daję życie, biorę śmierć” – Marta Krajewska (Nowa Fantastyka 10/2014, Prószyński Media).

W kategorii POWIEŚĆ nominację otrzymały utwory:

Forta (Cholewa Michał) (Warbook),
Chłopcy 3: Zguba (Ćwiek Jakub) (Sine Qua Non),
Bisy II (Darda Stefan) (Videograf),
Nomen Omen (Kisiel Marta) (Uroboros),
Biała Reduta: Tom 1 (Kołodziejczak Tomasz) (Fabryka Słów),
Pokój światów (Majka Paweł) (Genius Creations).

Głosowanie i gala przyznania nagród – na trzydziestym Polconie, który odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia w Poznaniu.

29.06.2015 07:03

Przerwa urlopowa - informacja

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od dziś redakcja BiblioNETki przebywa na zasłużonym urlopie. W związku z tym pierwsza połowa lipca będzie nieco uboższa w wiadomości, a reakcja na Wasze prośby, pytania i przesyłane do redakcji materiały może być trochę opóźniona. Z góry przepraszamy za wszystkie niedogodności i liczymy, że ta nieobecność nie wpłynie źle na funkcjonowanie naszego serwisu.

28.06.2015 02:35

Felietony Szymona Majewskiego objęte patronatem Biblionetki

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

Czy 22 lata pożycia małżeńskiego to wystarczająca legitymacja do bycia ekspertem w dziedzinie przetrwania w tym stanie? Szymon Majewski w zbiorze felietonów „Życie w pożyciu” wydanym przez Wydawnictwo Zwierciadło udowadnia, że tak.

Czym się zajmuje IPM, czyli Instytut Pamięci Małżeńskiej? Czy kobiety dysponują radarem, który wykrywa leni? Dlaczego założenie szlafroka może być wyzwaniem?

Szymon Majewski w zabawny, ale jakże trafny sposób opowiada o współczesnym związku. Pokazuje schematy sytuacji, które mają miejsce w klasycznym związku damsko-męskim; w relacjach kobiety i mężczyzny, co w jego przypadku oznacza: męża i żony.

To ciepła, ironiczna opowieść o kobiecie. I równie ciepła, autoironiczna opowieść o mężczyźnie. To lustro, w którym przejrzeć się może i każda kobieta, i każdy mężczyzna. Zapis zwyczajnego, a zarazem niezwyczajnego życia we dwoje oraz inspiracji, jakie czerpać można z małżeńskich problemów i radości.

Testując na znajomych felietony Szymona pisane dla miesięcznika „Zwierciadło” przekonaliśmy się, że niejeden czytelnik pomyśli w trakcie lektury „To historia mojego związku” albo „I ja mam tak w domu na co dzień”.

Nostalgia, prawdziwe uczucia, duża dawka humoru, jednym słowem – energetyczny Szymon Majewski.

 

27.06.2015 19:55

Czym grozi malejące czytelnictwo?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na portalu Interia.pl trafiliśmy na bardzo interesujący artykuł dotyczący czytelnictwa książek. Wynika z niego, że efekty niskiego czytelnictwa w naszym kraju (58 procent Polaków nie czyta żadnych książek, a 47 % żadnych tekstów dłuższych niż 3 strony) widać na każdym kroku.

Zacznijmy od tego, że 58 procent Polaków nie czyta żadnych książek, 47 % żadnych tekstów dłuższych niż 3 strony, a 19 % zadeklarowało, że nie czyta absolutnie nic (!!!). Co siódmy Polak nie posiada w domu żadnej książki, a więcej niż siedem książek ma w swojej biblioteczce zaledwie jeden na dziewięciu mieszkańców naszego kraju.

Najgorsze, że fakt rezygnacji z czytania nie jest skutkiem braku wolnego czasu, tylko o stopniowym wytracaniu zainteresowania światem. Badania dowodzą ponadto, że czytają bądź nie czytają nie tyle pojedyncze osoby, ile całe grupy znajomych lub rodziny.

Obecnie zostajemy w tyle za większością rozwiniętych państw. W Szwecji książki czyta 90 proc. społeczeństwa, w Holandii 86 proc., a Czesi czytają średnio 17 książek rocznie. W Unii Europejskiej czytelnikami gorszymi od Polaków są jedynie Rumuni, Grecy i Portugalczycy. Według ekspertów bez czytania nie ma dobrobytu. I nie chodzi o to, że ludzie nie czytają tam gdzie brakuje pieniędzy, ale o to, że tam gdzie ludzie przestają czytać sytuacja materialna społeczeństwa zaczyna się pogarszać. Dzieje się tak, bo ludzie, którzy nie czytają książek mają wyraźnie niższą zdolność abstrakcyjnego myślenia, odpowiadającego za rozwiązywanie problemów ekonomicznych, cywilizacyjnych, a nawet osobistych.

Spadające czytelnictwo wpływa również na relacje społeczne. Internetowo-telewizyjna papka nie kształtuje uczuć wyższych, decydujących o rozwoju więzi społecznych. Karmieni taką informacją ludzie tracą również zdolności interpretacyjne. A to już naprawdę niebezpieczne zjawisko.

Co ciekawe, czytanie dobrze wpływa także na nasze zdrowie - opóźnia procesy starzenia, pozwala dłużej zachować sprawność intelektualną, redukuje stres, poprawia koncentrację, a nawet ponad dwukrotnie zmniejsza szansę zachorowania na chorobę Alzhaimera.

Świadomie pominęliśmy taką "oczywistą oczywistość" jak bogatszy zasób słów, umiejętność lepszego wysławiania się czy rozleglejszą wiedzę osób czytających

Jeżeli chcecie przeczytać cały artykuł - zajrzyjcie TUTAJ

26.06.2015 16:09

Nowe wydanie klasyki – „Czerwone i czarne” już w księgarniach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nowe wydanie powieści „Czerwone i czarne” (Wydawnictwo MG) można już znaleźć w księgarniach. To książka, którą każdy miłośnik literatury powinien mieć w swoich zbiorach (szczególnie że wydanie MG prezentuje się naprawdę dobrze). Dla tych, którzy nie mieli okazji zetknąć się z najsłynniejszym dziełem Stendhala kilka słów wprowadzających w klimat powieści:

W prowincjonalnym francuskim miasteczku mieszka w rodzinie właściciela tartaku młody chłopak wyróżniający się fenomenalną pamięcią, ale też wrażliwością i umiłowaniem książek. Ponieważ po klęsce Napoleona – jego idola – droga do szlifów oficerskich dla ambitnego człowieka jest zamknięta, postanawia on zostać księdzem i w tym celu zaprzyjaźnia się z miejscowym pastorem, który poleca go merowi na guwernera jego synów.

Julian Sorel poznaje o kilka lat od siebie starszą matkę chłopców. Siła miłości, która ich ogarnia, jest zaskoczeniem dla obojga. Julian musi wyjechać. Udaje się najpierw do Besançon, a następnie do Paryża. Tu również wzbudza płomienne uczucie…

Jak pisze tłumacz, Tadeusz Żeleński Boy: Wystarczy się tej powieści poddać; by pływać w rozkoszy.

Historia składa się jakby z dwóch elementów: powieści społecznej – kroniki XIX wieku, jak ją nazwał sam autor, oraz wielkiej historii miłosnej. A sam tytuł? „Czerwone i czarne” to mundur i sutanna; to dwie Francje: Francja napoleońska i Francja Burbonów, która nastąpiła nagle po tamtej, brutalnie dławiąc rozkołysany w młodych duszach hymn sławy i czynu.

 

Książka objęta jest patronatem Biblionetki.

26.06.2015 08:45

Zawody ERC z udziałem Andy'ego Weira

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Andy Weir, autor powieści „Marsjanin”, na której podstawie powstaje film w reżyserii Ridleya Scotta, spotka się z fanami z Polski podczas pierwszego dnia  zawodów European Rover Challenge (ERC 2015).

Premiera filmu „Marsjanin”, z Mattem Damonem w roli głównej, odbędzie się dopiero w listopadzie, ale już we wrześniu goście ERC będą mieli okazję, jako pierwsi w Polsce, porozmawiać z autorem książki. Powieść, zaliczaną do literatury science fiction, pokochali nie tylko miłośnicy gatunku, dzięki czemu znalazła się na pierwszym miejscu na liście najchętniej kupowanych książek w Stanach Zjednoczonych. Fani, podczas rozmowy wideo, będą mogli na żywo zadawać pytania dotyczące jego twórczości, planów na przyszłość oraz tego, w jaki sposób udało mu się zrealizować marzenia z dzieciństwa i przekuć swoje pasje w międzynarodowy sukces.

Podczas European Rover Challenge europejską premierę będzie miała również amerykańska seria komiksów „Generation One – Children of Mars”. Autorzy, wykorzystując dostępną wiedzę naukową, stworzyli opowieść dla dzieci i młodzieży o pierwszym pokoleniu, które  urodziło się i wychowało na Marsie.

Zarówno książka, jak i komiks są bardzo dokładne pod względem naukowym – mówi Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator European Rover Challenge. – Większość technologii opisanych w tych publikacjach rzeczywiście istnieje. Autorzy są pasjonatami fizyki, nowych technologii i kosmosu. W przystępny i ciekawy sposób przybliżają czytelnikom naukowe zagadnienia związane z kolonizacją Marsa i podróżami kosmicznymi. Dlatego niezmiernie cieszymy się, że zostali ambasadorami, organizowanych przez nas zawodów robotów marsjańskich.

European Rover Challenge to największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie, która odbędzie się w dniach 5-6 września 2015 r. w Podzamczu. Do województwa świętokrzyskiego zjedzie ponad 300 konstruktorów prototypów łazików marsjańskich, by rywalizować w konkursie robotycznym. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich pasjonatów nauki i kosmosu. Towarzyszyć mu będą pokazy naukowo-technologiczne oraz spotkania z ekspertami.

25.06.2015 13:44

Klasyka: Reaktywacja

Autor: mchpro

Instytut Książki w ramach akcji „Klasyka: Reaktywacja″ wspólnie z „Gazetą Wyborczą″ zachęca do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej, dzieł wybitnych i klasycznych – czasem szerzej dotąd w Polsce nieznanych. Te książki, pierwotnie publikowane od końca XIX wieku do lat 80. wieku ubiegłego, czytane po latach okazują się świeże i zaskakująco aktualne, jednak giną w powodzi nowszych tytułów. Lista 10 książek została ułożona przez zespół księgarzy, krytyków i dziennikarzy.

1. Ponad światem (Bowles Paul)

2. Fabryka absolutu (Čapek Karel)

3. Dom i jego głowa (Compton-Burnett Ivy)

[Czytaj całą listę]

24.06.2015 07:33

Nie będzie nowych książek ze Świata Dysku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wiadomość ta z pewnością zasmuci ogromną rzeszę fanów serii książek, których fabuła toczy się w popularnym Świecie Dysku – to jest definitywny koniec. Według thebookseller.com nie będzie dalszych przygód sympatycznych bohaterów, żyjących na grzbiecie wielkiego żółwia.

Kiedy popularny pisarz Terry Pratchett zmarł w marcu tego roku, wśród wielbicieli jego twórczości pojawiło się pytanie, czy kiedykolwiek jeszcze powstanie jakaś powieść z uniwersum „Świata Dysku”. Ostatnio głos w tej sprawie zabrała jego córka, Rhianna.

Na swoim oficjalnym profilu na Twitterze napisała, że seria była dla jej ojca świętością i nie ma zamiaru ani sama kontynuować „Świata Dysku,” ani pozwolić komukolwiek na pisanie kolejnych części. Cykl powieściowy jest dziedzictwem Pratchetta i nie ona dopuści do tak dalekiej ingerencji w jego dzieło. „Będę zaangażowana w realizację spin-offów, adaptacje i tie-iny, ale to wszystko. Świat Dysku jest ojca dziedzictwem. Ja pozwolę sobie stworzyć własne” – dodała Rhianna.

Larry Finlay, dyrektor zarządzający wydawnictwa Pratchetta, Transworld, stwierdził w wywiadzie dla „The Booksellera”, że „Spuścizna pisarza będzie zachowana w zgodzie z życzeniem jego rodziny”.

Zatem już teraz wiadomo, iż mająca się ukazać 10 września 2015 najnowsza pozycja ze „Świata Dysku”, zatytułowana w wersji angielskiej „The Shepherd’s Crown”, będzie absolutnie ostatnią w serii. Polski przekład, pt. „Korona pasterza”, opublikowany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, trafi do księgarń pod koniec tego roku. „Korona pasterza” stanowi piątą część podcyklu o czarownicy Tiffany Obolałej.

 

23.06.2015 16:50

Olimpia wspomina książki dla dzieci i młodzieży

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Źródełko z listami tematycznymi znowu zaczyna wysychać. Ostatnim zestawieniem, jakie mieliśmy w naszym „magazynie” jest wspomnieniowa lista książek dziecięcych i młodzieżowych przygotowana przez Olimpię.

1. Chcę mieć przyjaciela (Wawiłow Danuta)

Uwielbiałam tą małą książeczkę z serii Poczytaj mi mamo. Chętnie bym ją przygarnęła do mojego księgozbioru w starej szacie graficznej. Niestety mój egzemplarz uległ zniszczeniu, gdy jako zbuntowany przedszkolak kazano mi czytać książki, zniszczyłam z kuzynkami wszystkie książki z mojej półki nad łóżkiem. Teraz tylko mogę ubolewać, że taka byłam głupiutka.

2. Legenda o złotej kaczce (Lewandowska Barbara)

Często mi mama czytała na dobranoc Legendę o złotej kaczce. I nigdy nie miałam dość! Znałam ją już na pamięć, a nadal chętnie wracałam do książeczki Barbary Lewandowskiej.

3. Dolina Światła (Minkowski Aleksander (pseud. Hunter Alex lub Dor Marcin))

Boję się powrotu do tej książki. Może nie jest tak wspaniała jak zapamiętałam?

ZOBACZCIE CAŁĄ LISTĘ OLIMPII

23.06.2015 12:49

Nowa książka Marca Levy'ego w księgarniach od 1 lipca

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 lipca do sklepów trafi nowa książka jednego z najpopularniejszych francuskich autorów – Marca Levy'ego – zatytułowana „Uczucie silniejsze od strachu”. Poniżej przedstawiamy notę wydawniczą dotyczącą nadchodzącej premiery:

Wysoko w Alpach francuskich, we wraku samolotu, ukrytym od pięćdziesięciu lat pod warstwą lodu, alpinistka Suzie Baker odnajduje ocalałą torbę z pocztą dyplomatyczną. Znalezisko zawiera dokumenty, które mogłyby przywrócić dobre imię i umożliwić rehabilitację jej oskarżonej przed kilkudziesięciu laty o zdradę stanu babki. Ale odkrycie Suzie stawia na nogi również tajne służby USA.

Andrew Stilman, reporter śledczy „New York Timesa”, który niedawno opuścił swoją świeżo poślubioną żonę, nie potrafi na nowo ułożyć sobie życia. Depresja, w jakiej się pogrążył od czasu dramatycznych przeżyć związanych ze zbieraniem informacji do reportażu w Argentynie, nie pozwala mu efektywnie pracować. 

Przypadkowe spotkanie Suzie i Andrew w bibliotece owocuje rozpoczęciem wspólnego śledztwa. Badanie przeszłości okazuje się jednak niebezpiecznym przedsięwzięciem, w trakcie którego parze detektywów po piętach deptać będą służby amerykańskiego kontrwywiadu. A poznawanie przeszłości nie zawsze musi spełniać rolę katharsis – czasem może kryć gorzką i bolesną prawdę...

23.06.2015 08:55

Ekranizacja powieści Joanny Bator

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jest duża szansa, że Borys Lankosz zekranizuje powieść Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”. Zdjęcia do filmu mają zacząć się w przyszłym roku. W chwili obecnej jest już gotowy scenariusz. Powieść Bator ukazała się w 2012 roku, w rok później została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike. To horror, w którym koszmary dzieciństwa bohaterki splatają się z dramatycznymi wydarzeniami II wojny światowej i czasów tuż po niej.

– Ten film robię przede wszystkim z myślą o kobietach – powiedział Lankosz.  – Najważniejszym tematem tej opowieści jest bowiem macierzyństwo, jego tajemnica. Tryumf życia. Pomimo tytułowej ciemności jest w niej nadzieja, chciałbym, żebyśmy wychodząc z kina właśnie z nią pozostali – dodaje.

Za zdjęcia ma odpowiedać Radosław Radczuk, którego praca przy australijskim horrorze „The Babadook” spodobała się Lankoszowi. Twórca filmu nie chce podawać nazwisk aktorów, ale twierdzi, że odtwórczyni głównej roli jest już wybrana. Wiadomo natomiast, że Kotojady przygotuje Platige Image. Film ma trafić do kin w 2017 r.

22.06.2015 18:29

Konkurs „Nieznośna letniość czytania”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria ogłosiło na swojej fecebook'owej stronie konkurs „Nieznośna letniość czytania”. Zdecydowaliśmy się poinformować Was o nim, bo kto jak nie BiblioNETkowicz mógłby wygrać taki konkurs. Poniżej przedstawiamy informację konkursową:

 

Drodzy czytelnicy!

Poznaliśmy już Wasze imponujące domowe biblioteki. A teraz chętnie zobaczymy ich nieznośnie letnie oblicze.

Przyślijcie do nas zdjęcie miejsca, które idealnie nadaje się do letniego czytania. Ulubiony hamak, ławka w ogrodzie pod pergolą, egzotyczna plaża Bałtyku, murek pod blokiem, stolik w kawiarni…
Liczymy na Waszą pomysłowość.

Najciekawszą fotografię nagrodzimy aż 25 wybranymi książkami z listy tytułów objętych naszą letnią promocją, którą już wkrótce ogłosimy!

Zdjęcia prosimy umieszczać w komentarzu lub prywatnej wiadomości na naszym profilu na Facebooku do 25 czerwca.

Ogłoszenie wyników odbędzie się 26 czerwca.

22.06.2015 08:42

Premiera nowej książki Wilbura Smitha

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

Pierwszego dnia lipca w księgarniach znajdziecie nową powieść Wilbura Smitha – „Ognisty bóg” (Wydawnictwo Albatros). Wydawca promuje ją (chyba nieco na wyrost) jako „Grę o tron” w scenerii starożytnego Egiptu. Co nas czeka (według noty wydawniczej)?

„Ognisty bóg” to napisana z epickim rozmachem, zawierająca elementy magii, tajemnicy i romansu krwawa intryga rozgrywająca się w fascynującym, groźnym świecie, który dawno przeminął.

Nad lśniącym Nilem genialny Taita – niewolnik i doradca Faraona – trafia w sam środek splątanych namiętności, intryg i niebezpieczeństw. Zadanie, które mu powierzono – zniszczenie Armii Hyksosa i zawarcie przymierza z Kretą – zmusza go do wyruszenia w górę Nilu, przez Półwysep Arabski do magicznego miasta Babilonu, aż na otwarte morze. Dźwigając na barkach ciężar losów Egiptu, Taita wkracza w świat, w którym granica pomiędzy lojalnością i zdradą jest ruchoma jak piaski pustyni, podstępni wrogowie ukrywają się w cieniu, a w mroku czai się śmierć.

Wilbur Smith – okrzyknięty przez Stephena Kinga „mistrzem powieści historycznych” i jeden z najlepiej sprzedających się autorów na świecie – w najnowszej powieści, której akcja rozgrywa się w scenerii starożytnego Egiptu, wraca do swoich afrykańskich korzeni.

21.06.2015 19:30

Niedziela z listami Mafii - baśnie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pora na ostatnią listę mafii, która tym razem przygotowała ranking ulubionych książek wypełnionych baśniami. Wyjątkowo, przy książkach z zestawienia nie ma krótkich podpisów, bo wszystkie trafiły na listę z tego samego powodu – światy w nich opisane potrafią zauroczyć i młodszych. i starszych czytelników.

1. Skarbnica ulubionych bajek (antologia; < antologia >)

2. Bajarka opowiada (Niklewiczowa Maria)

3. Jak górnik Bulandra diabła oszukał (Morcinek Gustaw)

4. Przedziwne śląskie powiarki (Morcinek Gustaw)

5. Baśnie narodów republik zakaukaskich (< autor nieznany / anonimowy >)

6. Baśnie narodów republik nadbałtyckich (< autor nieznany / anonimowy >)

7. Baśnie Narodów RFSRR (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)

8. Baśnie Narodów Azji Środkowej i Kazachstanu (< autor nieznany / anonimowy >)

9. Baśnie (Andersen Hans Christian)

10. Baśnie (Grimm Jacob, Grimm Wilhelm)

 

21.06.2015 14:46

Niedziela z listami Mafii – książki historyczno-regionalne

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiejszy dzień spędzamy z listami mafii, która zadbała, by nasza akcja prezentowania tematycznych, subiektywnych zestawień przebojów nie poszła w zapomnienie. Drugi dzisiejszy ranking prezentuje książki historyczne, częściowo związane z rodzinnym regionem autorki.

1. Bastion Polesie: Polskie fortyfikacje na Polesiu w latach 1920-1939 (Pruski Zbigniew) - mało znana książka o polskich fortyfikacjach nas wschodzie.

2. Skarby Trzeciej Rzeszy: Tajemnice zamku Czocha (Skowroński Janusz (Skowroński Janusz Piotr)) - prawda, że Zamek Czocha jest interesujący? Ale dobrze wiedzieć jakie tajemnice skrywa.

3. Obrońcy Węgierskiej Górki (Zarwański Michał, Suchanek Stanisław, Suchanek Piotr) - czy obrona Węgierskiej Górki jest bardzo znana? Chyba nie, ale, jeśli tylko nadarzy się okazja, na pewno warto ją poznać.

ZOBACZCIE PEŁNĄ LISTĘ HISTORYCZNO-REGIONALNĄ MAFII

21.06.2015 09:57

Niedziela z listami Mafii – „przykurzątka”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Użytkowniczka mafia po raz kolejny zadbała, by nasza akcja prezentowania subiektywnych tematycznych list przebojów nie została zapomniana. Tym samym zapracowała na specjalną nagrodę (zestaw książek). Dziś zaprezentujemy trzy „mafijne” listy, zaczynając od „przykurzątek”, czyli książek mało znanych, ale wartych uwagi.

1. Ondraszek (Morcinek Gustaw) - wszyscy znamy Janosika, ale czemu mamy nie znać innego ciekawego zbójnika?

2. Latające tygrysy (Urbanowicz Witold (1908-1996)) - czy wiemy, czym były owe Latające Tygrysy? Może warto się tego dowiedzieć z tej książki?

3. Być kobietą: Sto lat temu na Śląsku i w Galicji (Kachel Jacek) - czym się interesowały nasze przodkinie? Warto zajrzeć i sprawdzić, czy kobiety bardzo się zmieniły.

KLIKNIJ W TEN LINK I ZOBACZ CAŁĄ LISTĘ PRZYKURZĄTEK

20.06.2015 15:35

„Ezotero” – debiutancka powieść Biblionetkowiczki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością informujemy, że już wkrótce w księgarniach pojawi się debiutancka powieść naszej wieloletniej użytkowniczki – ezotero, zatytułowana „Ezotero. Córka wiatru”.

Z tej okazji przekazała ona kilka słów dla innych miłośników naszego serwisu, które pozwolimy sobie przytoczyć:

„Drodzy BiblioNetkowicze!

Choć się nie znamy osobiście, wiem, że łączy nas wiele: litery mają dla nas większą moc niż liczby, słowa cenimy bardziej, gdy możemy się w nie wczytać niż w nie wsłuchać, a gdy widzimy kogoś kto czyta, wiemy doskonale, że w jego wyobraźni właśnie wybuchają miliony słońc i nie należy mu przeszkadzać. Znam was, bo jestem jedną z was od lat. W mojej głowie także są setki czułych strun, które poruszyć może tylko dobra książka. Dlatego oddaję w wasze ręce moją debiutancką powieść w nadziei, że ta historia was oczaruje”.

A o czym jest książka? Przeczytajcie sami:

Latte nigdy nie zastanawiała się nad przyszłością. Wydawało jej się, że przeszłość kryje wystarczająco wiele tajemnic. W poszukiwaniu miłości, przyjaźni i prawdy o swojej matce i sobie natrafiała wciąż na pytania bez odpowiedzi.

Czy człowiek ma wpływ na swoją przyszłość?
Czy mogąc poznać losy bliskich osób, bohaterka zrobi to bez mrugnięcia okiem?
Czy mistyka jest nierozerwalnym elementem nowoczesnego świata?

Ta wciągająca historia z pogranicza kryminału, fantasy i powieści obyczajowej przeniesie czytelników w ezoteryczny świat matki i córki, które łączy wszystko, a jeszcze więcej dzieli i każe zastanowić się nad tym, czy świat faktycznie jest taki, jakim go widzimy?  A może rozwiązanie tajemnicy znajduje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy…

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy sukcesu.

20.06.2015 07:18

Imieniny Jana Kochanowskiego w Warszawie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. 20 czerwca, podczas czwartej edycji Imienin Jana Kochanowskiego, Ogród Krasińskich stanie się literackim sercem Warszawy. W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.

Na co jeszcze możemy liczyć podczas Imienin Kochanowskiego? Spójrzmy na program:

11.00-20.00 Kiermasz książek i indywidualne spotkanie z autorami

12.00-17.00 „Booklooker w drzewach”
– instalacja i gra miejska z Themersonami / prowadzenie: Roma Gąsiorowska

12.00-19.00 „Warszawa Czyta na Imieninach”
– plebiscyt czytelników na książkę kolejnej edycji „Warszawa Czyta”, rysowanki dla dzieci, gra w Bibliotekę Babel

13.00-14.00 Plenerowa rozmowa Bukklubu o „Wielu demonach” Jerzego Pilcha

15.00-18.00 Wymienialnia książek

17.00-18.00 Spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Magdaleną Tulli

18.00-19.00 Plenerowe spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Łukaszem Orbitowskim

19.00-20.00 Spotkanie „Klubu z Kawą nad Książką” z Katarzyną Bondą

17.00-18.00 Terenowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Warszawa Czyta” z Tadeuszem Sobolewskim wokół „Chamowa” i „Zawału” Mirona Białoszewskiego

Wstęp na imprezę jest bezpłatny

ZOBACZCIE CO JESZCZE CZEKA WAS NA IMIENINACH

20.06.2015 07:07

Miasteczko literackie w Szczecinie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od wczoraj, na szczecińskim Placu Lotników odbywa się Miasteczko Literackie czyli plenerowy kiermasz książki z ciekawą oprawą programową. W sobotę miasteczko będzie otwarte od 11 do 19, a w niedzielę od 11 do 17. Na Placu Lotników staną stoiska dla blisko 50 oficyn wydawniczych w tym: AGORA SA, BELLONA, BURDA KSIĄŻKI NATIONAL GEOGRAPHIC, DWIE SIOSTRY, ISKRY, KSIĄŻKOWE KLIMATY, MEDIA RODZINA, MUZA SA, PAŃSTWOWY INSTYTUT WYDAWNCZY, REBIS, SONIA DRAGA, WYDAWNICTWO CZARNE, WYDAWNICTWO DEBIT, WYDAWNICTWO NASZA KSIĘGARNIA, WYDAWNICTWO SALEZJAŃSKIE, ZYSK i SKA. Wydawcy będą oferowali książki po promocyjnej cenie.

Na towarzyszącej kiermaszowi scenie wystąpią autorzy, artyści i muzycy. Czytelnicy będą mieli okazję pozyskać autografy gości miasteczka wśród których są: Aneta Skarżyński, Maciej Brzozowski, Barbara Bursztynowicz, Czesław Czapliński, Elwira Fibiger, Katarzyna Gardzina-Kubała, Magdalena Kawka, Iwona Kienzler, Barbara Kosmowska, Jarosław Molenda, Jan Nowicki, Ewa Ornacka, Tomasz Sekielski, Cezary Sikorski, Rafał Skarżycki, Bogusława Sochańska, Stanisław Strasburger, Monika Szwaja, Stanisław Tekieli, Małgorzata Warda, Aleksander Wirpsza, Michał Zawadka, Robert Ziółkowski i Leszek Żuliński.

Częścią tego wydarzenia będzie ogłoszenie nazwiska laureatki czwartej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia przyznawanej przez "Kurier Szczeciński". Nazwiska autorek i nominowane książki, które znalazły się w finale poznaliśmy podczas Warszawskich Targów Książki. "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej" Kaliny Błażejowskiej, "W krainie czarów" Sylwii Chutnik, "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej, i "Angole" Ewy Winnickiej - oto książki, które znalazły się w finale.

Wydarzeniu towarzyszą wystawy: światowej sławy fotografika Czesława Czaplińskiego związaną z przypadającą w tym roku setną rocznicą urodzin księdza poety - Jana Twardowskiego oraz przygotowaną przez ZAIKS wystawę fotograficzną ważnych postaci reprezentujących literaturę polską. Uczestnicy Miasteczka będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z Czesławem Czaplińskim i pozyskać autograf na albumie „Ks. Jan Twardowski”.

Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

19.06.2015 20:05

Zapraszamy na II Praski Kiermasz Książek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Muzeum Warszawskiej Pragi serdecznie zaprasza na II Praski Kiermasz Książek, który odbędzie się 20 czerwca w godz. 12:00-20:00 na dziedzińcu muzeum przy ul. Targowej 50/52 w Warszawie.

Na warszawskiej Pradze zawsze krzyżowały się losy przybyszów z najdalszych zakątków świata. Mieszały się tu języki, kultury, smaki i opowieści. Z tych barwnych odmętów historii wyłania się współczesna Praga – dynamiczna, intensywnie chłonąca nową rzeczywistość, ale wciąż wierna swojemu fascynującemu folklorowi. Jedyna taka na świecie. Pragę wielokulturową, lokalną, sentymentalną i nowoczesną znajdą Państwo na II Praskim Kiermaszu Książek.

Oprócz stoisk z literaturą dziecięcą, podróżniczą, historyczną i beletrystyczną, na uczestników czekać będzie wiele innych atrakcji:

12:00–15:00 – warsztaty szycia książek metodą koptyjską
17:00–17:30 – start VIII Muzycznego Spaceru Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch
18:00–20:00 – gry planszowe z Fundacją Ludoteka Roszada

a także zajęcia dla dzieci przygotowane przez Fundację Zmiana oraz możliwość wymiany książek w ramach Biblioteki Sąsiedzkiej.

17.06.2015 01:07

Czekamy na tematyczne listy przebojów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie ukrywamy, że nie oczekiwaliśmy, iż uda nam się opublikować aż ćwierć setki subiektywnych list bestsellerów użytkowników Biblionetki. Jednak już jutro na naszych stronach gościć będziemy listę "numer dwadzieścia pięć". Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że większość zestawień wywoływało żywe dyskusje. Ponieważ nie chcemy, by tak ciekawy pomysł „umarł”, dzielimy się z Wami pomysłem użytkownika Louri. Zaproponował on, by biblionetkowicze przygotowywali „zlecone” listy tematyczne – i od razu podesłał kilka pomysłów. Oto one:

– najlepsze skandalizujące książki
– najlepsze religijne (nie muszą być związane z chrześcijaństwem)
– najlepsze z tematyki LGBTQ
– najlepsze z tych, gdzie bohaterami są zwierzęta
– najlepsze pamiętniki/biografie
– najlepsze rozśmieszacze
– najlepsze przygodówki z naszego dzieciństwa
– najlepsze z najkrótszych (opowiadania/nowele/książeczki)
– najlepsze pisane w egzotycznym języku (czyli NIE angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, polski, rosyjski, szwedzki)
– książki, które nikogo nie zostawią obojętnym
– książki „wyżymające mózg” (dowolna interpretacja)
– najlepsze na bezludną wyspę
– najlepsze do poduszki (usypiające lub wręcz przeciwnie?)
– najlepsze reportaże
– książki najlepiej zaadaptowanych na film/takich adaptacji się domagające

Jeżeli ktoś z Was czuje się na siłach, by przygotować listę na jeden z zadanych tematów, chętnie opublikujemy ją  na naszych stronach. Zestawienia można dostarczyć prywatną wiadomością do użytkownika „Wiadomości” albo mailem na adres: newsy@biblionetka.pl.

16.06.2015 19:37

Bukklub - klub dyskusyjny i wymienialnia książek w Ogrodzie Krasińskich

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę 20 czerwca, o godzinie 13:00, w  Ogrodzie Krasińskich (namiot przy Wydawnictwie NCK) w ramach imprezy "Imieniny Jana Kochanowskiego", odbędzie się spotkanie dyskusyjne Bukklubu.

Bukklub to comiesięczne rozmowy na temat wybranej książki, prowadzone przez doświadczonych dziennikarzy: Martę Szarejko lub Marka Łuszczynę, którzy współpracowali m.in. z miesięcznikiem kulturalnym "Bluszcz". Tematem najbliższego, trzydziestego siódmego spotkania, będzie książka „Wiele demonów” Jerzego Pilcha.

Zgłoszenia można wysyłać na adres bukklub@nck.pl (udział bezpłatny).

Po spotkaniu klubu dyskusyjnego (od 15.00 do 18.00), po raz kolejny odbędzie się cykliczna Wymienialnia Książek. Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie książki i zrobienie specjalnej dedykacji dla jej następnego czytelnika. W zamian można zabrać inną książkę do domu.

Wybór książek jest całkiem spory - od klasyków literatury, książek historycznych i poezji poprzez romanse i poradniki, po literaturę dziecięcą i młodzieżową. Książki polskie i zagraniczne, wydania nowe, PRL-owskie i przedwojenne - każdy znajdzie coś interesującego.

Wymieniając książki, dajemy im nowe życie,  przywracamy je światu, pozwalając na nowo być czytanymi. Dzięki naszej akcji te z nich, które nie przypadły nam do gustu, nie umrą zapomniane i zakurzone, gdzieś na najwyższej półce domowej biblioteczki, ale trafią w nowe ręce, dając radość i realizując swoje przeznaczenie.

Udział bezpłatny.

 

16.06.2015 07:25

„Ostatnie życzenie” Sapkowskiego na liście bestsellerów „New York Timesa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na popularności gry komputerowej „Wiedźmin III: Dziki gon” może skorzystać także proza Andrzeja Sapkowskiego. Oglądając aktualne listy bestsellerów „New York Timesa” można zauważyć, że na 15. miejscu wśród książek beletrystycznych w miękkiej oprawie („Paperback Mass-Market Fiction”) pojawiło się „Ostatnie życzenie” (THE LAST WISH).

Sukces jest spory, bo jak zapewne wiecie, „The New York Times” tworzy swoje listy na bazie realnych raportów sprzedaży z wybranych sklepów i księgarni w USA. Awans do „15”, nawet poza głównymi kategoriami, uzyskują książki cieszące się naprawdę dużym popytem.

Przy tej okazji warto dodać, że w Stanach Zjednoczonych wydano również drugi zbiór opowiadań Sapkowskiego („Miecz przeznaczenia”) i pierwsze trzy części „Sagi o wiedźminie” (w planach są kolejne).

Największą korzyścią z całego zamieszania może być to, że doczekamy się nowego filmu fabularnego o wiedźminie, nad którym myślą w Platige Image. Poczekamy, zobaczymy.

15.06.2015 16:45

Skandalizująca lista Louriego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Do naszych biblionetkowych zestawień powrócił Louri, przygotowując listę skandalizujących przebojów. Oto co on sam napisał o swoim zestawieniu:

"Tym razem skorzystałem z własnego podsuwanego pomysłu i przygotowałem zestawienie moich faworytnych skandalizujących książek. Czasem ich "moc skandalizowania" przygasła, czasem rośnie (np. Biblia zapewne będzie odczytywana coraz bardziej krytycznie i z współczesnym "zgorszeniem"), warto więc odnotować, o czym dziś jeszcze pamięta się, jakie oburzenie budziło. Znamienne, że (przynajmniej w moim zestawieniu) skandal wiąże się przeważnie ze sferą seksu."

1. Kompleks Portnoya (Roth Philip) - tę książkę podsunęło mi pytanie w "1 z 10" ;) Możliwe, że to ona nauczyła mnie walki z polityczną poprawnością: w końcu jest to historia amerykańskiego żyda, rozprawiająca się z ortodoksyjną spuścizną kultury i religijnych obyczajów wyznania mojżeszowego, stawiając je w opozycji do wybujałej i dewiacyjnej seksualności. Gdyby nie pisał tego również pisarz żydowskiego pochodzenia - skończyłoby się pewnie tropieniem antysemityzmu!

2. Sexus (Miller Henry) - tę pozycję z kolei podsunął mi film "Cape fear". Połączenie filozofii z otwartym mówieniem o sferze seksu jest mieszanką wybuchową, intrygującą i wciągającą - literaturą wysokich lotów, pomimo niemal pornograficznych opisów - które to właśnie stoją za łatką skandalu, przypiętą chyba większości prozy Millera.

3. Zbrodnie miłości (Sade Donatien Alphonse François de) - inne książki słynnego markiza, które czytałem, są raczej nudnawą wyliczanką przeróżnych mniej lub bardziej szablonowych zboczeń. Natomiast w tej istnieje jeszcze pomysł na intrygę - pomysł przewrotny i uderzający swym przemyśleniem. Polecam!

RESZTA SKANDALIZUJĄCEJ LISTY JEST DO PRZECZYTANIA TUTAJ

14.06.2015 13:45

Niedziela z przebojami Biblionetkowiczów – najlepsze ekranizacje

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pora na ostatnie dzisiejsze zestawienie. Przygotowała je Aquilla, której przy okazji dziękujemy za 8 lat i 2 tygodnie spędzone z Biblionetką. Lista jest poprzedzona krótkim wstępem napisanym przez autorkę.

"Moje hobby to książki. Moje hobby to filmy. Połączmy te dwa fakty i uzyskamy pomysł na mój top 10. Podstawowe kryterium – muszę znać zarówno film, jak i książkę, żeby w pełni docenić ekranizację. Zrobiłam jeden wyjątek dla książki, której w sumie nie czytałam, ale że była lekturą to kojarzę ją dość dobrze. No i chcę trochę popromować mało znany, a wybitny filmik. Myślę jeszcze nad kilkoma innymi topkami na temat wpływu książek na inne media, lub inne tematy okołoksiążkowe, nie jestem tylko pewna, jak się zapatrujecie na tego typu listy.

Czemu nie ma Władcy pierścieni? Bo nie ma :P . Lubię tę serię, ale istnieją dużo lepsze filmy.

Tuż za podium, czyli co prawie się dostało na listę (i dlaczego się nie dostało):

"Afrykańska królowa" – jako mój ukochany film powinna spokojnie wylądować w top 3. Jeden problem – nie czytałam książki.

"Niekończąca się opowieść" – doskonale zekranizowane pół książki.

"Stalker" – świetny film, ale poza światem nie ma z książką nic wspólnego

A JAK WYGLĄDA LISTA? KLIKNIJCIE I PRZECZYTAJCIE

14.06.2015 10:34

Niedziela z przebojami Biblionetkowiczów – lista „antyczna”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak już wspominaliśmy, posiadamy teraz spory zapas list przebojów przygotowywanych przez Biblionetkowiczów. Żeby zmniejszyć opóźnienia, w dniu dzisiejszym opublikujemy aż trzy zestawienia. Drugie z nich to lista antyczna, czyli antyk przyswajalny dla każdego (autorką jest Blanacz):

1. "Odyseja" - autor nieznany/zbiorowy/jak-kto-woli, zwyczajowo nazywany Homerem (VIII-VI w. p.n.e. - tego nie wie nikt, chociaż każdy uważa, że wie)

Nieprawdą jest, że "Odyseja" opowiada o podróży Odysa do Itaki. Przez 1/8 książki nie pojawia się on w ogóle, a do połowy książki opowiada on o swoich dotychczasowych przygodach (syreny, cyklop etc.), aby już w połowie zostać wygodnie odwiezionym do domu. Druga połowa "Odysei" rozgrywa się już w Itace, gdzie krew i wino leją się strumieniami - ostatecznie trzeba pozbyć się setki zalotników Penelopy. Znakomite tłumaczenie Parandowskiego prozą (innych lepiej nie tykać). Żądni akcji mogą zacząć od księgi czwartej, a początek przeczytać kiedy indziej.

2. Anakreont (VI w. p.n.e.) i późniejsze jego naśladownictwa nazywane "Anakreontykami"

Podsumowywane zwyczajowo słowami "wino, kobiety i śpiew" - i to akurat się zgadza. Poezja lekka, łatwa i przyjemna. Obowiązkowe wydanie: Liryka starożytnej Grecji, PWN 1996.

3. "Lizystrata" Arystofanesa (411 p.n.e.)

Klasyk komedii starej! Lizystrata, której imię znaczy tyle co "rozwiązująca armie", w starych tłumaczeniach przechrzczona na Gromiwoję, znudzona ciągnącą się bez końca wojną peloponeską organizuje z kobietami zamach na kasę państwa i barykaduje się z nimi na Akropolu. Brak złota jeszcze by mężczyźni znieśli, gorzej z brakiem kobiet... Pyszne, jak zresztą każda komedia Arystofanesa. Obowiązuje tłumaczenie Ławińskiej-Tyszkowskiej. Nie dla czytelników o niskiej tolerancji na wyrazy powszechnie uważane za obelżywe.

A TU ZNAJDZIECIE PEŁNĄ LISTĘ ANTYCZNYCH PRZEBOJÓW

14.06.2015 07:20

Niedziela z przebojami Biblionetkowiczów – lista z koloratką

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W chwili obecnej „cierpimy” na bogactwo list przebojów przygotowywanych przez Biblionetkowiczów. Żeby zmniejszyć opóźnienia w publikacji zdecydowaliśmy, że dziś opublikujemy aż trzy zestawienia. Oto pierwsze z nich – lista z koloratką, czyli 10 powieści z bohaterami – duchownymi (autor Rbit):

1. Imię róży (Eco Umberto)

Chyba każdy wie, o czym to jest? Potrzeba jakiejś dodatkowej zachęty? ;)

2. Moc i chwała (Greene Graham)

Czy ksiądz słaby, trapiony nałogami, grzeszny, wykorzystujący innych, będący ojcem, może nadal reprezentować Kościół i służyć jako narzędzie w rękach Boga? Przejmujący obraz człowieka ściganego, ukrywającego się na Meksykańskiej prowincji w okresie prześladowań 30-tych XX wieku. Jedna z listy 100 najlepszych książek według magazynu Time.

3. Milczenie (Endō Shūsaku)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Japonia stanowi bodajże jedyny przypadek kraju, gdzie wskutek prześladowań liczna, wielotysięczna wspólnota chrześcijan została w praktyce zlikwidowana. Akcja powieści dzieje się właśnie w tamtych czasach. Jezuita zostaje wysłany z tajną misją wsparcia nielicznych ukrywających się katolików i sprawdzenia, czy duchowni dokonują apostazji. Książka wielopłaszczyznowa, z problemem styku różnych kultur na czele. Warto przeczytać, zanim Scorsese dokończy swoją ekranizację.

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA CAŁEJ LISTY PRZEBOJÓW Z KOLORATKĄ

13.06.2015 15:26

Lista książek do czytania przy szabasowych świecach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Użytkowniczka ka.ja odwiedziła rozległe terytorium książek o Żydach i Izraelu i wybrała dziesięć najlepszych, jej zdaniem, spośród nich. Oto efekty jej pracy:

1. Żydzi dnia powszedniego (Perle Jehoszua) - przepięknie napisana w jidysz i przetłumaczona na polski opowieść o zwyczajnym życiu żydowskiej rodziny w Radomiu końca XIX wieku. Tamtego świata już nie ma, prawie nic po nim nie zostało, tym cenniejszy jest zapis wspomnień. Poza warstwą dokumentalną to jest po prostu pięknie napisana książka o dorastaniu, wzruszająca, szalenie zabawna i mądra.

2. Nowolipie (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) - to także zapiski z krainy dzieciństwa, wspomnienia żydowskiego chłopca z warszawskiego Nowolipia, tym razem z pierwszej połowy XX wieku z lat poprzedzających wybuch wojny i koniec tego świata. Książka dla odmiany napisana nie w jidysz, a po polsku; najpiękniejszą, najczystszą polszczyzną.

3. Zając o bursztynowych oczach: Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie (Waal Edmund de) - biograficzna powieść o rodzinie zamożnych Żydów Ephrussich opowiedziana z perspektywy przechowanej przez najgorsze czasy kolekcji japońskich figurek.

CAŁA LISTA ZNAJDUJE SIĘ POD TYM LINKIEM

13.06.2015 07:54

Czy uda się zekranizować „Mroczną wieżę” Kinga

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Według portalu Deadline.com, Nikolaj Arcel prowadzi negocjacje z Sony Pictures w sprawie reżyserii adaptacji słynnego cyklu powieści pisarza „Mroczna Wieża” („The Dark Tower”). Nikolaj Arcel to znany i bardzo dobrze oceniany adept skandynawskiej szkoły filmowej. Ma na swoim koncie prace przy licznych nagradzanych ekranizacjach. Jest współscenarzystą szwedzkiego filmu „Millennium. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” opartego na książce Stiega Larsona, a także filmów bazujących na serii kryminałów o detektywach z „Departamentu Q". Został również nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz „Kochanka królowej”. Ponadto jest wielkim fanem twórczości Stephena Kinga, więc produkcja trafia w dobre ręce.

Arcel ma nie tylko stanąć za kamerą, ale i zająć się nową wersją scenariusza, który wcześniej napisali Akiva Goldsman („Piękny umysł”) i Jeff Pinker („Niesamowity Spider-Man 2”). Wcześniej do fotela reżysera przymierzał się Ron Howard, jednak ostatecznie filmowiec zostanie producentem wspólnie z Brianem Grazerem, z którym współpracował m.in. na planie filmów „Piękny umysł” i „Apollo 13”, oraz z Ericą Huggins.

Obecne plany adaptacji cyklu są realizowane we współpracy przez Sony Pictures i MRC. Sony odpowiada za pierwszy kinowy film, a MRC tworzy serial będący pomostem pomiędzy pierwszą a drugą kinową produkcją. Niedawno Stephen King odnosił się w wywiadach do faktu, że jego cykl „The Dark Tower” zostanie przeniesiony na ekrany: „Jestem podekscytowany tym, że »Mroczna Wieża« w końcu pojawi się na ekranie. Ci, którzy podróżowali z Rolandem i jego przyjaciółmi w poszukiwaniu Mrocznej Wieży całkowicie spełnią swoje nadzieje. To jest genialne i kreatywne podejście do moich książek”.

Nie ma jeszcze oficjalnie potwierdzonej daty premiery ani tytułu. Czy tym razem doczekamy pomyślnego końca?

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: