Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.05.2015 18:48

Autobiograficzna lista przebojów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblionetkowe listy ksiażek wartych przeczytania wciąż płyną do nas wartkim strumyczkiem. Dzisiaj przedstawiamy "autobiograficzne" zestawienie przygotowane przez Poka. I żeby nie marnować Waszego czasu od razu przechodzimy do krótkiego wstępu nadesłanego przez autora listy:

"Tym razem chcę polecić 10 tytułów (a tak naprawdę nieco więcej) będących pamiętnikami, autobiografiami, bądź listami. Uwielbiam czytać tego typu wynurzenia, a jeśli są w dodatku mądre i napisane pięknym językiem, to już w ogóle pozostaje się tylko zanurzyć w opowieści i nie wychylać nosa z poza książki aż do białego rana :)"

1. Nic nie zdarza się przypadkiem (Terzani Tiziano)

Na mojej pierwszej liście przebojów wymieniłem Koniec jest moim początkiem (Terzani Tiziano), więc aby się nie powtarzać, tym razem wymieniam inną książkę Terzaniego. Równie dobrą i równie przejmującą. Autor opisuje swoją podróż po krajach Wschodu w poszukiwaniu lekarstwa na raka, którą rozpoczął raczej z chęci poznania nowej strony życia, niż z realnej wiary w uzdrowienie. Jest to książka z gatunku tych, które pozwalają spojrzeć nam na rzeczywistość z innej strony, które kształtują nasz światopogląd uświadamiając, że Europa i myśl zachodnia, to wcale nie jest cały świat, a tylko jego część, że są miejsca gdzie myśli się i postępuje zupełnie inaczej.

2. Papillon (Charrière Henri)

Niesamowita opowieść więźnia skazanego na dożywotnie zesłanie do Gujany Francuskiej. Nie wiem ile Henri Charrière dodał od siebie, a ile z tego wszystkiego naprawdę przeżył. Jego losy są doprawdy niewiarygodne i opisuje je tak cudownie, iż nie można wyjść z podziwu. Ogromnie ekscytująca i zarazem pouczająca lektura.

3. ...mój diabeł stróż: Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Sander (Czajkowski Andrzej, Janowska Anita Halina (pseud. Sander Halina))

Arcyciekawa korespondencja odsłaniająca złożoność ludzkiej osobowości. W literaturze epistolarnej często zdarzają się listy mało zajmujące, bądź interesujące wyłącznie dla ich nadawcy oraz odbiorcy. Tu tego praktycznie nie ma. Każdy list jest zajmujący, a całość czyta się niczym dobrą powieść naładowaną emocjami i przemyśleniami. No i te zdjęcia...

ZAPRASZAMY DO LEKTURY CAŁEJ LISTY - WYSTARCZY KLIKNĄĆ W TEN LINK

31.05.2015 14:45

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Przejęcie" to trzecia powieść kryminalna Wojciecha Chmielarza oraz jego trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru. Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą  powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Katarzyny Bondy za powieść "Pochłaniacz". Podobnie jak w latach ubiegłych, również i tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę za debiut, którą otrzymała Małgorzata Sobieszczańska za powieść "Z ostatniej chwili".

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Håkan Nesser – szwedzki pisarz, trzykrotny zdobywca Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej. Debiutował w 1988 roku powieścią Koreografen, ale sławę przyniósł mu dopiero cykl o komisarzu Van Veeterenie. Dziesięciotomowa seria publikowana w latach 1993-2003 zyskała uznanie czytelników w ponad 25 krajach i stała się podstawą serialu telewizyjnego. Nesser jest także autorem pięciotomowego cyklu o inspektorze Gunarze Barbarottim, który rozpoczęła powieść Człowiek bez psa (2006).

Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2015 to: Mariusz Czubaj ("Martwe popołudnie"), Ryszard Ćwirlej ("Błyskawiczna wypłata"), Zygmunt Miłoszewski ("Gniew") i Marcin Wroński ("Kwestia krwi").

Nagroda Wielkiego Kalibru jest przyznawana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który odbył się w dniach 26-31 maja 2015 we Wrocławiu.

 

30.05.2015 16:08

Noc bibliotek już w najbliższy weekend

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę 30 maja biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce zapraszają na Noc Bibliotek – wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Dla bibliotek to okazja do atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej, a dla wszystkich czytelników okazja do poszperania po zbiorach pobliskich bibliotek.

Do tej pory do akcji zgłosiło się prawie 500 bibliotek - wszystkie możecie znaleźć na Mapie bibliotek. Po kliknięciu na znajdującą się na liście bibliotekę dostaniecie informacje o lokalnych wydarzeniach. Mapa ułatwia sprawdzenie, co dzieje się w sąsiedztwie – wybranie się do najbliższej biblioteki, poznanie jej i przekonanie się, że tuż za rogiem czekają dostępne bezpłatnie nowości książkowe, czasopisma, gry. Że odbywają się tu ciekawe wydarzenia kulturalne, że można tu poznać sąsiadów i razem twórczo spędzić czas.

Nocy towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki” – biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.

Więcej informacji na stronie www.nocbibliotek.org

30.05.2015 09:25

Dobre informacje dla miłośników Kinga

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W najbliższych dniach Wydawnictwo Albatros przygotowało dwie niespodzianki dla miłośników twórczości Stephena Kinga. W ciągu tygodnia na rynek trafią dwie książki, które każdy miłośnik "mistrza" powinien mieć w swojej kolekcji.

Pierwsza z propozycji, to premiera nowej książki Kinga - "Znalezione nie kradzione". Powieść jest kontynuacją bestsellerowego "Pana Mercedesa". Głównym bohaterem jest psychopatyczny czytelnik, którego literatura popycha do zbrodni. Morris Bellamy, wściekły nie tylko o to, że jego ulubiony autor przestał publikować nowe powieści, lecz także dlatego, że sprzedał nonkonformistyczną postać Jimmy’ego Golda dla zysków z reklam, wymierza twórcy najwyższą karę. Zabija go, opróżnia jego sejf z gotówki i kradnie notesy zawierające co najmniej jedną niewydaną powieść z Goldem. Morris ukrywa swój skarb, po czym za inne przestępstwo trafia do więzienia. Kilka dekad później chłopiec o nazwisku Pete Sauberg znajduje ukryty łup Bellamy’ego. Teraz Bill Hodges, Holly Gibney i Jerome Robinson muszą ratować chłopca i jego rodzinę przed mściwym Morrisem, który po trzydziestu pięciu latach, ogarnięty jeszcze większym obłędem, wychodzi na wolność.

Premiera "Znalezione nie kradzione" już 10 czerwca, ale tydzień wcześniej w nasze ręce trafi wznowienie pierwszego tomu słynnej serii "Mroczna wieża". Dla wszystkich, którzy nie mają jeszcze tego cyklu w swoich zbiorach, będzie to okazja by uzupełnić biblioteczkę o powieści, które "trzeba znać".

29.05.2015 23:14

"Zielenina na talerzu" w księgarniach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kulinarna wiedza blogerki Magdaleny Cielengi-Wiaterek z internetowych stron trafiła do księgarń. "Zielenina na talerzu" to kompozycja ponad 100 oryginalnych przepisów na śniadania, obiady, kolacje i desery – podzielonych zgodnie z porami roku. Magdalena Cielenga-Wiaterek, autorka słynnego bloga Zielenina, pokazuje, że kuchnia wegetariańska jest łatwa i pyszna. Kolorowe i proste w przygotowaniu dania kuszą sezonowymi składnikami, które można kupić w każdym sklepie.

Kuchnia wegetariańska nie musi być nudna i trudna! Ta książka udowadnia, że bez problemów można zamienić dotychczasową dietę na talerz pysznej zieleniny. To książka nie tylko dla wegetarian, ale dla każdego, kto ma ochotę wzbogacić swoje codzienne menu o zdrowe i smaczne dania pełne kasz, warzyw i owoców doprawione pachnącymi ziołami.

BiblioNETka objęła książkę patronatem medialnym.

29.05.2015 17:08

Lista podróżniczych przebojów według Joyeuse

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniu dzisiejszym prezentujemy kolejne zestawienie potencjalnych bestsellerów według użytkowników Biblionetki. Tym razem jest to lista tematyczna (podróżnicza), a przygotowała ją ilia , której oddajemy teraz głos:

"Postanowiłam zrobić jeszcze jedną listę bestsellerów, tym razem książek podróżniczych. Spośród książek o tej tematyce kupionych w ostatnich latach, wybrałam te najciekawsze, najcenniejsze dla mnie".

1. Wyprawa do Chiwy: Podróże i przygody w Azji Środkowej (Burnaby Frederick) i ... kilkanaście innych tytułów serii Podróże retro; Bardzo starannie i pięknie wydane książki o dawnych podróżach. Gorąco polecam.

2. Oswajanie świata (Bouvier Nicolas) - klasyka literatury podróżniczej. Literacka relacja z pierwszej części wyprawy Bouviera na Wschód (lata 1953/54), z Genewy przez m.in. Serbię, Macedonię, Turcję, Iran do Afganistanu.

3. Cień Jedwabnego Szlaku (Thubron Colin) - znany i nagradzany brytyjski pisarz podróżnik podąża śladami dawnego Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin, przez góry środkowej Azji, północny Afganistan i Iran do tureckiej Antiochii.

KLIKNIJCIE W TEN LINK, BY ZOBACZYĆ RESZTĘ LISTY

28.05.2015 18:31

Program „Książki naszych marzeń” przyjęty przez rząd

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rada Ministrów przyjęła we wtorek (26 maja) rządowy program promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży „Książki naszych marzeń", dzięki któremu będzie możliwe dofinansowanie zakupu książek dla bibliotek w publicznych szkołach podstawowych i szkołach artystycznych. Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych będzie zależeć od liczby uczniów.

Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł. To początek. Przed nami program wieloletni – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zgodnie z założeniami przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programu, biblioteki szkolne mają zakupić książki niebędące podręcznikami i wybrane przez uczniów. Chodzi o to, aby były to tytuły, które rzeczywiście interesują młodego czytelnika i zachęcą go do sięgnięcia po książkę, a tym samym pogłębią w nich nawyk czytania i rozbudzą ciekawość poznawczą. Ponadto biblioteki szkolne mają podjąć współpracę z pozostałymi bibliotekami publicznymi, aby nie tylko uzupełniać gromadzone zbiory książkowe, ale także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

Cały komunikat MEN dostępny pod tym linkiem.

28.05.2015 10:20

Bestsellerowe sagi i cykle wydawnicze według Zandry5

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

zandra5 zademonstrowała nam już listę przebojów związanych z Rosją. Dziś powraca z zestawieniem ulubionych serii i cykli wydawniczych. Listę warto doczytać do końca, bo zawiera dość zaskakujący "bonus". A teraz oddajemy głos autorce zestawienia:

Zainspirowana Louri postanowiłam stworzyć listę "Bestsellerowe cykle, sagi i serie wydawnicze". Zastosowałam kryterium ilościowe - dylogie odpadają, w serii muszą być co najmniej trzy pozycje. Kolejność nieprzypadkowa- zaczęłam od tych, które pojawiły się w moim życiu najwcześniej, a skończyłam na tych, które najpóźniej.

1. Seria Poczytaj mi, mamo

Piękna szata graficzna, wspaniałe bajki. Od nich zaczęła się moja przygoda z książkami. Najpierw czytały mi je mama i babcia, potem już ja sama. Cieszę się, że wydawnictwo Nasza Księgarnia od nowa je wydaje.

2. Muminki

Co tu dużo pisać. Deszczowe dni mojego dzieciństwa nigdy nie były nudne. Albo czytałam książki Tove Jansson, albo oglądałam serial. Włóczykij do dzisiaj jest moim ideałem mężczyzny.

3. Ania z Zielonego Wzgórza

Płakałam razem z Anią, śmiałam się razem z Anią, razem z nią się przeprowadzałam, zawierałam nowe przyjaźnie, chorowałam. Dzięki niej uniknęłam wielu błędów w swoim życiu (malowanie włosów :)).

ZOBACZ CAŁĄ "DZIESIĄTKĘ" (I BONUS)

27.05.2015 11:58

Bestsellerowe „grubasy”, czyli kolejna lista od Louriego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Louri nie zaprzestaje tworzenia swoich list, chociaż stwierdził, że jeśli "nie ma społecznego zapotrzebowania to można jej nie umieszczać". Nie wiemy, jak z zapotrzebowaniem społecznym, ale do nas trafił motyw przewodni tego zestawienia i dlatego po raz kolejny możecie zapoznać się z produkcją "made by Lourie". A teraz oddajemy już głos twórcy rankingu:

"W tym zestawieniu: »Najlepsze z najgrubszych, najgrubsze z najlepszych!« Poczynię takie wyznanie - lubię grube! Oczywiście, ponieważ to portal o literaturze, to chodzi o grube książki. Niektórzy boją się ich jak ognia, bo mają wizję wsiąknięcia i męczenia tomiszcza przez grube tygodnie, albo i miesiące. Poniższe powieści jednak mają to do siebie, że chociaż liczba stron oscyluje wokół 1000, to nie można się od nich niemal oderwać - czasem trzeba, by nie umrzeć z wyczerpania ;)"

1. Bakunowy faktor (Barth John) - książkę wziąłem z bibliotecznej półki jedynie dlatego, że w serii Nike tom pierwszy jest tak pękaty, że aż niemal sześcienny. Okazało się jednak, że kształt nie jest jedyną zaletą tej świetnej powieści, niezwykle ważnej dla kultury amerykańskiej. Fani księżniczki Pocahontas także znajdą tu coś dla siebie - ale lepiej, by byli pełnoletni ;)

2. To! (King Stephen (pseud. Bachman Richard)) - King potrafi w fascynujący sposób lać wodę - ta cegła byłaby głęboko niepełna, gdyby próbować robić jakieś skróty - mnóstwo akcji, głębokie zapętlenie fabuły. Emocje nie słabną ani na chwilę - grubość nie generuje dłużyzn.

3. Bracia Karamazow (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) - tę książkę z własnej nieprzymuszonej woli wziąłem do ręki w liceum i całkowicie wsiąkłem. Nie mam pojęcia, co mnie aż tak urzekło, ale chłonąłem treść jak gąbka - po prostu trafiła w tę właściwą strunę w duszy.

TU ZOBACZYCIE INNE „GRUBASKI” WARTE POLECENIA

26.05.2015 19:53

Znamy laureatów „Silesiusa”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław. Nagroda stanowi wyróżnienie oraz promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Podczas sobotniej gali  we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol nagrodę wręczono po raz ósmy.

Tegorocznymi laureatami zostali: Jacek Podsiadło – za całokształt twórczości, Marcin Sendecki – za książkę roku: „Przedmiar robót” oraz Michał Książek – za debiut roku: tomik „Nauka o ptakach”. Przewodniczący jury, prof. Jacek Łukasiewicz podkreślił, że poezja nagrodzonego za całokształt twórczości Jacka Podsiadły wyrażała bunt końca lat 80. „To jednocześnie poezja pełna delikatności, czułości oraz tęsknoty″ – mówił prof. Łukasiewicz.

Zwycięzcy, oprócz statuetki Silesiusa, otrzymali nagrody pieniężne – 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut. Nagrody wręczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

W tym roku do konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zgłoszono ponad 150 tytułów. Prawo do zgłaszania tomów poezji w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, a w kategorii za całokształt – jedynie jurorzy.

 

26.05.2015 14:09

Lista przebojów Benten

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy kolejną listę potencjalnych przebojów. Dzisiejsze zestawienie przygotowała benten, która (według własnych słów) preferuje obecnie literaturę faktu, ale z przyczyn sentymentalnych zdecydowała się na zestawienie beletrystyczne. A oto i ono:

1. Tajemniczy płomień królowej Loany: Powieść ilustrowana (Eco Umberto)

Bo to moja ulubiona książka Umberto, a Umberto jest moim ulubionym pisarzem. Ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje kogoś takiego jak ja. Bo o wspomnieniach powiązanych z rzeczami – książkami, muzyką, zabawkami, komiksami, a nie, jak to zwykle bywa – fotografiami, do których nie czuję sentymentu. Bo łączy wspomnienia w ten sam sposób co ja. Chwila, kiedy po raz pierwszy usłyszałam tę piosenkę, sytuacja, w której czytałam tę książkę, a nawet kiedy po raz pierwszy robiłam tę potrawę – to uruchamia wspomnienia.

2. Opowieści starego Kairu (Mahfūz Najīb (Mahfūz Nadżib))

Lubię sagi, a wśród tych ta należy chyba do moich ulubionych. Zazwyczaj postrzegam literaturę z obszaru arabskojęzycznego przez to, co o niej wiem, a tym razem udało mi się ją poczuć. Koleżanka z arabistyki powiedziała mi kiedyś, że Mahfuz należy do autorów piszących w oryginale bardzo trudnym, obrazowym językiem. Myślę, że tłumaczka wykonała wspaniałą pracę. Szkoda, że ostatnia część nie została przełożona. Przy okazji – jest to coś co mnie najbardziej irytuje w wydawnictwach – jak można podjąć się wydania serii i w trakcie podjąć decyzję o przecięciu. Co za brak szacunku dla czytelników!

3. 451º Fahrenheita (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas))

Jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie antyutopii. Chociaż adaptację widziałam do tego czasu wielokrotnie, to książka nadal wywarła na mnie ogromne wrażenie. Wydała mi się też mroczniejsza niż film.

KOLEJNE POZYCJE Z LISTY BENTEN ZNAJDZIECIE POD TYM LINKIEM

26.05.2015 13:17

Prawa Murphy'ego w praktyce: awarie Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ciągu ostatniego tygodnia dopadły nas trzy poważne awarie. W zasadzie była to jedna awaria, która kilka razy dała o sobie znać. Ironia losu polega na tym, że zawiodły elementy, które... teoretycznie nie powinny sprawiać kłopotów. Praktyka okazała się okrutna i nasz serwis trzykrotnie zaliczył 2-, 3-godzinne „pady”. Bardzo chcielibyśmy powiedzieć, że się więcej nie powtórzą, ale w chwili obecnej nie możemy tego obiecać, bo... wciąż zastanawiamy się, jakie były przyczyny tych „nieszczęść”.

W każdym razie pragniemy przeprosić za te nieoczekiwane przerwy. Liczymy, że w przyszłości prawa Murphy'ego będą dla nas nieco łaskawsze i w najbliższym czasie nie zaskoczą nas żadne niemiłe niespodzianki.

25.05.2015 09:13

Wkrótce otrzymamy kontynuację „Millennium”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kontynuacja serii „Millennium” Stiega Larssona, napisana przez szwedzkiego pisarza Davida Lagercrantza, ukaże się na rynku 27 sierpnia – poinformowało szwedzkie wydawnictwo Norstedts. „Millennium” to cykl kryminalny, który cieszy się na świecie (w tym – w Polsce) niesłabnącą popularnością. Historię duetu Blomkvist – Salander, w mrocznej rzeczywistości zimnej Skandynawii rozwiązującego zagadki kryminalne, sprzedano na świecie w łącznej liczbie 80 milionów egzemplarzy.

Dalsze losy Lisbeth Salander były trzymane w największej tajemnicy. Szwedzki wydawca tak bardzo bał się przecieków, że zażądał od Davida Lagercrantza pisania powieści na komputerze bez podłączenia do Internetu oraz dostarczenia jej osobiście jedynie w formie wydruku komputerowego. W Szwecji książka ukaże się pod tytułem „Det som inte dödar oss” („Co nas nie zabije”), podobnie jak w Polsce czy we Francji. Po angielsku będzie to „The Girl in the Spider’s Web” („Dziewczyna w pajęczej sieci”). Została już sprzedana do ponad 40 państw, w tym na rynek polski, gdzie ukaże się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Premiera odbędzie się 27 sierpnia 2015 równolegle w 25 krajach.

Powieść ma zaczynać się w miejscu, gdzie zakończyła się akcja ostatniej części trylogii, po polsku zatytułowana „Zamek z piasku, który runął". Wiadomo już, że czytelnicy spotkają w niej ponownie swoich ulubionych bohaterów: Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander, ale pojawią się też nowe pierwszoplanowe postacie, stworzone przez Lagercrantza: Ed the Ned, szef ochrony w CIA, i Szwedka Gabrielle Grane ze służb specjalnych.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI O NOWYM TOMIE „MILLENNIUM”

25.05.2015 01:00

Nie ostatnia lista potencjalnych bestsellerów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie udało nam się dobić do "dwudziestki". W dniu dzisiejszym prezentujemy siedemnastą listę przebojów Biblionetkowiczów i wszystko wskazuje na to, że będzie ona listą ostatnią (w prywatnych wiadomościach – pustki). Prawdę powiedziawszy, to i tak więcej, niż się spodziewaliśmy, ale... apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Ostatnia lista jest drugim występem ketyow. Tym razem sprezentował nam listę tematyczną – wszystkie książki należą do nurtu fantastycznego. Żeby nie przedłużać, oddajemy głos twórcy listy:

"A jednak chęć zrobienia listy SF wygrała u mnie z leniem. Część z niżej wymienionych książek czytałem dość dawno temu i szczegóły fabularne mam już zamazane, przepraszam więc za potencjalne potknięcia. Jeśli jednak tytuły aż tak wyryły się w pamięci , to najwyraźniej po prostu są tego warte. Celowo pomijam najczęściej wskazywane pozycje, czyli »Władcę Pierścieni«, »Diunę«, a także Lema i Zajdla. Lista jest za krótka, żeby wszystko zmieścić, wrzuciłem więc w ich miejsce nieco mniej popularne tytuły".

1. Miasto i gwiazdy (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles)) - tytuł już parokrotnie wymieniany w ostatnim czasie i nie bez powodu. Zdecydowanie jedno z najciekawszych dzieł Clarke'a. Bardzo daleka przyszłość, w której ludzkość jaką znamy już praktycznie wyginęła. Mamy tu dwie jednak utopie, które dla siebie wzajemnie są antyutopiami - co wywiera mocny nacisk na ukazanie tego, że miano utopii jest tak naprawdę mocno umowne i zależy od naszego własnego punktu siedzenia. Wciąga przeogromnie, bo historia ludzkości owiana jest tajemnicą, którą będziemy odkrywać razem z głównym bohaterem. A sięga ona nie tylko czasu, ale i gwiazd...

ZOBACZCIE CAŁĄ DZIESIĄTKĘ KETYOWA (BO NAPRAWDĘ WARTO)

24.05.2015 18:56

Nagrody za kwietniowe recenzje

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością informujemy, że nagrody za kwietniowe recenzje otrzymują:

– Grendella – za recenzję "Legion" Elżbiety Cherezińskiej? Tak, ale...

– Dot – za recenzję Szkoda było tego pióra na recepty

Gratulujemy!

Zwyciężczynie otrzymają pakiet książek, w którego skład wchodzą:

– "5 sekund do Io" Małgorzaty Wardy,

– "Balsamiarka" Izabeli Kawczyńskiej,

– "Jak występować i zabłysnąć" Macieja Orłosia,

– audiobook "Pasja życia" Irvinga Stone'a.

24.05.2015 16:04

Dwudziesta lista subiektywnych przebojów BiblioNETkowiczów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ku naszej radości dobiliśmy do dwudziestki. A zrobiliśmy to dzięki liście przesłanej przez reniferze. Autorka zestawienia umieściła w nim książki, które (cytujemy) "zapadły w moją krótką pamięć - niekoniecznie treścią, czasem po prostu pozostawiły po sobie WRAŻENIE".

1. Na pierwszym miejscu absolutnie niezastąpiony Henry Hugh Munro: Małomówność lady Anny i inne opowiadania (Saki (właśc. Munro Hector Hugh))

Rzadko wracam do książek, bo nie lubię tracić czasu na powtórne czytanie, skoro tyle treści wciąż na mnie czeka, ale "Małomówność..." czytałam wiele razy, zawsze z jednakowym zachwytem. Niesamowity brytyjski humor, lekkość pióra, zaskakujące zwroty akcji i cudowni bohaterowie.

2. Genialna polska fantastyka - porównanie z Tolkienem powinno być dla niego zaszczytem :)! Wody głębokie jak niebo (Brzezińska Anna (ur. 1971))

Czy komuś trzeba polecać te opowiadania? Ktoś jeszcze nie zna? To biegiem do biblioteki, bo Brzezińska stworzyła arcydzieło.

3. Pozycja bardzo popularna na miejscu trzecim: Paragraf 22 (Heller Joseph)

Chciałabym wrócić do "Paragrafu...", ale się boję - bo co, jeśli za drugim razem nie zachwyci mnie aż do zachłyśnięcia? Pozostałe powieści Hellera to, niestety, tylko popłuczyny...

ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA CAŁEJ LISTY

24.05.2015 11:53

Man Booker International dla László Krasznahorkaiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tegorocznym laureatem Man Booker International Prize jest węgierski autor László Krasznahorkai. Nagroda, o wartości 60 tys. funtów, przyznawana jest raz na dwa lata autorowi z dowolnego kraju świata (w odróżnieniu od Man Booker Prize, przeznaczonej dla twórców z państw wchodzących w skład Wspólnoty Brytyjskiej poszerzonej o Irlandię i Zimbabwe), którego książki publikowane są po angielsku lub w angielskim tłumaczeniu. Jest to nagroda nie za konkretną książkę, lecz za cały dorobek pisarza.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy:

„W całej twórczości Krasznahorkaiego najsilniej uderzają czytelnika nadzwyczajne zdania, zdania niezwykle złożone, które przechodzą w kolejne niezwykle złożone zdania; ich tonacja zmienia się od ponurej przez wariacką po zagadkową, by stopniowo cichnąć, gdy zdania pokonają drogę, jaką mają do pokonania. Do tych epickich zdań przyklejają się jak do samoprzylepnej taśmy rozmaite dziwne i niespodziewane elementy i w ten sposób z ich skumulowania niepostrzeżenie powstają całe akapity – monumentalne, drażliwe, muzykalne”.

Węgierski pisarz pokonał dziewięciu innych twórców nominowanych do nagrody. Byli to: César Aira (Argentyna), Hoda Barakat (Liban), Maryse Condé (Gwadelupa), Mia Couto (Mozambik), Amitav Ghosh (Indie), Fanny Howe (USA), Ibrahim al-Koni (Libia), Alain Mabanckou (Kongo), Marlene van Niekerk (RPA)

Man Booker International Proze przyznano po raz szósty. W poprzednich edycjach otrzymywali ją: Ismail Kadare (Albania), Chinua Achebe (Nigeria), Alice Munro (Kanada), Philip Roth (USA) i Lydia Davis (USA).

22.05.2015 16:21

Nominacje do nagrody Dobre Strony 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Za tydzień (28 maja) poznamy laureata prestiżowej Nagrody „Dobre Strony” czyli zwycięzcę ogólnopolskiego konkursu na Najlepszą Książkę dla Dzieci lub Młodzieży. Tuż przed Warszawskimi Targami Książki, spośród 40 zgłoszonych tytułów, pięcioosobowe jury (Ewa Gruda, Anita Wincencjusz-Patyna, Katarzyna Stoparczyk, Jakub Krofta, Piotr Młodożeniec), nominowało do nagrody pięć książek:

 

• Davide Cali, Serge Bloch, "Wróg", Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014

• Tomi Ungerer, "Crictor i inne niesamowite stwory", Wydawnictwo Format, Wrocław 2014

• Blexbolex, "Ballada", Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa 2014

• Taro Miura, "Tokio", Wydawnictwo Tako, Toruń 2014

• Iwona Chmielewska "W kieszonce", Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2015

 

Fundatorem Nagrody „Dobre Strony” w wysokości 30 tys. zł jest Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę wydaną w języku polskim po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie (okres od 1 maja do 1 maja). Nagroda trafia do Wydawcy, którego książka zostanie uznana przez jury za doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim. Celem Konkursu jest promocja najbardziej wartościowych książek dla dzieci i młodzieży w wieku gimnazjalnym. Tytuł „Dobre Strony” stał się prestiżowym wyróżnieniem i dołączył na stałe do listy ważnych nagród dla Wydawców przyznawanych w całej Polsce. Oprócz czeku, laureat otrzymuje statuetkę oraz wieczne pióro.

22.05.2015 09:09

Lista najbardziej przereklamowanych bestsellerów według Louriego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Louri podesłał kolejną listę, którą można określić jako zestawienie "antybestsellerów". Co prawda są to książki, które rozeszły się w ogromnych nakładach, ale treściowo nie prezentują zbyt wysokiego poziomu. Jestem ciekaw, czy zgodzicie się z wyborem kolegi z serwisu, bo ja w kilku przypadkach nie podzielam jego opinii.

1. Alchemik (Coelho Paulo) - król banału, o niebosiężnej liczbie ocen, napędzonej promocją i etykietką "filozofa" - cóż, raczej wiejskiego. Wałkowany na wszelkie strony, budzi wielkie emocje, bo dla większości czytelników "jak zachwyca, jak nie zachwyca"

2. Pięćdziesiąt twarzy Greya (James E. L. (właśc. Leonard Erika)) - dziwaczny grafomański pornos dla kucht i masochistów, apoteoza nudy i złego smaku, ma jednak swoich oddanych zwolenników, dla których jest objawieniem - cóż, pewnie za wiele książek w życiu nie przeczytali...

3. Zmierzch (Meyer Stephenie) - tu mamy nowe zjawisko - metrowampiryzm (na kształt "metroseksualizmu") - mdła, kiepska literacko i fabularnie biblia emo-dzieciaków, od której gorsze są tylko kolejne książki autorki.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PEŁNĄ LISTĄ – WYSTARCZY KLIKNĄĆ W TEN LINK

21.05.2015 10:59

Nagroda Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury technicznej i naukowej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas 6. Warszawskich Targów Książki rozstrzygnięto 13. edycję konkursu dla tłumaczy literatury technicznej i naukowej – o nagrodę im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów.

W skład jury nagrody wchodzili: Andrzej Janik (Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich), Izabela Mika (Wydawnictwo Naukowe PWN), Anna Szemberg (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego), Aniela Topulos (Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, była dyrektor Wydawnictw Naukowo-Technicznych) i Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN).

Nagrodę główną w wysokości 5000 zł otrzymali Ewa L. Łokas i Bogumił Beniok za przekład książki C.S. Carrolla „Cząstka na końcu wszechświata. Bozon Higginsa i nowa wizja rzeczywistości” (Prószyński Media).
Jury ponadto wyróżniło Piotra Cieślaka za tłumaczenie pracy „Autodesk Inventor. Oficjalny podręcznik” (Helion) oraz Sebastiana Szymańskiego za przekład książki „Stulecie geniuszy. Bitwa o ogólną teorię względności” (Prószyński i S-ka).

Źródło: rynek-ksiazki.pl

21.05.2015 09:00

Komiksowa lista potencjalnych bestsellerów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nasza lista bestsellerów „ożyła” po opublikowaniu ostatniej wiadomości – otrzymaliśmy trzy kolejne zestawienia; pierwsze z nich prezentujemy poniżej. Przy okazji przypominamy, że każdy może dodać swoją listę, przysyłając ją jako prywatną wiadomość do użytkownika Wiadomości.

Wróćmy jednak do listy przygotowanej przez Nausicaa. Jest to zestawienie tematyczne, obejmujące wyłącznie komiksy. Autorka celowo pominęła komiksy Marvela, DC, „Asterixa” i tym podobne hity, bo uważa, że w dobie ekranizacji nie potrzebują one dodatkowej reklamy.

1. „Doomboy” Tony’ego Sandovala to magiczna opowieść o nastolatku, który musi zmierzyć się ze śmiercią swojej dziewczyny i znajduje ujście swego bólu w muzyce. Czy da się narysować dźwięki? Ten komiks udowadnia, że tak.

A TU ZNAJDZIECIE CAŁĄ KOMIKSOWĄ LISTĘ

20.05.2015 18:16

Ruszył Poznań Poetów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

18 maja rozpoczęła się kolejna, siódma edycja festiwalu „Poznań Poetów”. Jest to jedno z największych wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Daje możliwość zapoznania się z wartościowymi zjawiskami we współczesnej polskiej i światowej poezji.

Głównym punktem tegorocznego programu festiwalu będzie ogłoszenie laureatów przyznawanej po raz pierwszy Poznańskiej Nagrody Literackiej ufundowanej przez miasto i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Podczas 6 festiwalowych dni odbędzie się ponad 30 różnych wydarzeń: spotkań, dyskusji, warsztatów, konkursów, pokazów filmowych, wykładów i koncertów. Gośćmi będą wybitni twórcy europejscy: Valerio Magrelli z Włoch, Renate Schimdgall, Jan Wagner i Ron Winkler z Niemiec, Pablo Garcia Casado z Hiszpanii, Ostap Slywynski i Lubow Jakymczuk z Ukrainy oraz Tom Healy z USA. Do Poznania przyjadą także m.in.: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Sosnowski oraz poeci związani z dwoma wydawnictwami: wrocławskimi Tajnymi Kompletami (Bierut, Kłos, Niewiadomski, Maliszewski, Nowakowska, Foks) oraz krakowską Rozdzielczością Chleba (Kamil Brewiński, Łukasz Podgórni, Maciej Taranek). Pojawią się też oczywiście młodzi poeci z Poznania: Magdalena Gałkowska, Paulina Korzeniewska, Joanna Żabnicka, Konrad Góra, Kira Pietrek.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie Centrum Kultury Zamek

20.05.2015 10:40

Nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy już nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Organizatorzy ogłosili je podczas Targów Książki w Warszawie. Spośród ponad 90 nadesłanych na konkurs książek do nagrody jury nominowało pięć:

– „Uparte serce. Biografia Poświatowskiej" Kaliny Błażejowskiej,
– „W krainie czarów" Sylwii Chutnik,
– „Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej,
– „Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk,
– „Angole" Ewy Winnickiej.

Nazwisko laureatki – która oprócz statuetki zaprojektowanej przez Justynę Posyniak z Akademii Sztuki otrzyma również  czek na 50 tysięcy złotych – poznamy 20 czerwca. Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia została ustanowiona przez „Kurier Szczeciński”. Gazeta przyznaje ją pisarce, która w poprzednim roku napisała najlepszą książkę literacką lub humanistyczną o wartościach literackich. Do tej pory Gryfię otrzymały trzy bardzo ważne dla polskiej literatury pisarki: Magdalena Tulli („Włoskie szpilki"), Zyta Oryszyn („Ocalenie Atlantydy") oraz Małgorzata Rejmer („Bukareszt").

 

19.05.2015 16:11

Nominacje do nagrody Nike

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

8 powieści, 5 tomów poetyckich, 3 reportaże, 2 tomy eseistyczne, a także autobiografia i dziennik – to książki nominowane do tegorocznej, 19. już edycji Nagrody Nike. Nominacje zostały ogłoszone 14 maja podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wśród kandydatów jest aż troje dotychczasowych laureatów: Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk oraz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Do dwudziestki trafili także debiutanci.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Na początku września poznamy siedmiu finalistów nagrody, a w pierwszą niedzielę października — jej laureata. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.

Jurorami w tegorocznej edycji są: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek (przewodniczący), Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Maria Zmarz-Koczanowicz. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Ubiegłorocznym laureatem Nike został Karol Modzelewski za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii”.

ZOBACZ LISTĘ NOMINOWANYCH

19.05.2015 10:28

Coraz więcej filmowych adaptacji komiksów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Moda na filmowe adaptacje książek trwa niezmiennie od wielu lat. W ostatnim czasie pojawia się natomiast coraz więcej ekranizacji komiksów. Trylogia z Iron Manem, kilka części „X-Menów”, „Strażnicy Galaktyki” czy „Avengers 2: Czas Ultrona”, który miał premierę w ubiegłym tygodniu – to tylko kilka najnowszych wielkich hitów opartych na uniwersum Marvela.

Z kolei bohaterowie z konkurencyjnego uniwersum – DC mają szczęście do serialowych adaptacji. Bardzo popularny w ostatnim czasie jest „Arrow”, który doczekał się już 3 sezonów, w następnej kolejności „Flash”, „Gotham” – opowiadający o młodości znanych superbohaterów. Zapowiedziano także serial o Atomie.

W tych dniach pojawiła się informacja, że zamówiono odcinek pilotażowy serialu opartego na kultowym komiksie „Kaznodzieja”. Fabuła „Preachera” skupia się na Jessem Custerze (Dominic Cooper), kaznodziei z małego miasteczka w Teksasie, który łączy się ze stworzeniem uciekającym z nieba. Dzięki temu wykształca zdolność zmuszania każdego do zrobienia, czegokolwiek zapragnie. Razem z byłą dziewczyną imieniem Tulip (Ruth Negga) i irlandzkim wampirem Cassidym (Joseph Gilgun) wyrusza na wyprawę, by dosłownie odnaleźć Boga.

Luc Besson („Leon zawodowiec”)  ogłosił, iż napisze scenariusz i wyreżyseruje widowisko science fiction pt. „Valerian and the City of a Thousand Planets”, oparte na francuskim komiksie stworzonym w latach 60. przez Pierre'a Christina i Jeana-Claude'a Mézières'a. Komiks skupiał się na przygodach Valeriana i Laureline, którzy mogą podróżować w czasie i przestrzeni. Jeden z woluminów nosił tytuł „The Empire of a Thousand Planets” i na nim będzie pewnie oparty film.

Ponadto oficjalnie już potwierdzono, że powstanie kinowa adaptacja najsłynniejszego komiksu wszech czasów – „Sandmana” Neila Gaimana. Reżyserii tego obrazu podjął się znany aktor Joseph Gordon-Levitt, który ma także wcielić się w tytułową postać.

W chwili obecnej trwają także prace nad telewizyjjną adaptacją „Lucyfera”, komiksu  Mike'a Careya opowiadającego o losach upadłego anioła. Amerykańska stacja Fox zamówiła ten serial u twórcy „Californication”.

Można śmiało rzec, że doczekaliśmy się złotej ery filmowych adaptacji komiksów.

 

18.05.2015 17:32

I jeszcze jedna lista potencjalnych przebojów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powoli wysycha źródełko z Waszymi listami przebojów. W zapasie (poza dzisiejszą) mamy tylko jedną listę i jeżeli nie wesprzecie akcji swoimi propozycjami (przypominamy - propozycje wysyłamy prywatnymi wiadomościami do użytkownika "Wiadomości"), już jutro będzie po wszystkim. Zanim jednak to nastapi, zapraszamy do zapoznania się z listą użytkownika jolietjakeblues.

1. "Chcę dawać świadectwo aż do końca: Dzienniki", Victor Klemperer

Autor to kuzyn znakomitego niemieckiego dyrygenta pochodzenia żydowskiego, romanista, filolog, urodzony w Gorzowie Wielkopolskim. Dzienniki od lat nie wydane. Kosztują na rynku około tysiąca złotych. Nie tylko świadectwo Zagłady, ale historia Europy.

2."Dionizos: Archetyp życia niezniszczalnego", Karl Kerenyi

Podstawa humanistyki i kulturoznawstwa. W zasadzie trudny wybór spośród pozostałych książek autora, ale ten polecało, czy nawet kazało przeczytać dwóch wielkich polskich uczonych, historyk i religioznawca.

3. "Pamiętnik Dawida Rubinowicza"

Nie wyobrażam sobie poważniejszej i ważniejszej lektury w gimnazjum. Dawidek jest tym kimś dla Polski, jak Anna Frank dla Zachodniej Europy.

CAŁĄ LISTE MOŻECIE ZOBACZYĆ KLIKAJĄC W TEN LINK

18.05.2015 08:26

Wybrano Najlepszą Książkę Dziecięcą 2014

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Empik ogłosił wyniki konkursu „Przecinek i Kropka”. Decyzją czytelników, książka Messi: Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem (Żółtowska-Darska Yvette) z ilustracjami Joanny Rusinek zdobyła tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2014 (dla dzieci w wieku 5-8 lat). Oficjalne wyniki Konkursu – Najlepsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” 2014 ogłoszono 14 maja podczas 6.Warszawskich Targów Książki.

Z publikacji zgłoszonych do Konkursu przez wydawców grono ekspertów wytypowało 10 najlepszych, a ostateczny werdykt wydali czytelnicy, którzy oceniali nominowane pozycje w głosowaniu internetowym.

Nagrodzona książka to opowieść o argentyńskim chłopcu, który mimo wielkiego talentu miał małe szanse, by stać się piłkarzem, bo z powodu choroby był zbyt drobny, a jego leczenie było za drogie. To pełna optymizmu historia wspaniałej rodziny Messiego, która podjęła niejedną trudną decyzję i pomogła mu w realizacji marzenia. I o legendarnym klubie FC Barcelona, który wziął chłopca pod swoje skrzydła, sfinansował leczenie i ukształtował swego najlepszego i najwierniejszego napastnika. To opowieść o zawrotnej karierze Messiego, o jego Argentynie i Hiszpanii. A przede wszystkim to pięknie ilustrowana, energetyzująca książka o tym, że MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ.

 

17.05.2015 12:58

Nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kapituła jubileuszowej, dziesiątej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. W roku ubiegłym do grona Poezji, Prozy i Eseju dołączono nową kategorię – Przekład na język polski. Nominacje zostały ogłoszone podczas Warszawskich Targów Książki.

Tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 4 września. Spotkania z czytelnikami odbywać się będą przez kilka dni po ogłoszeniu wyników. Uroczysta Gala Finałowa po raz pierwszy rozegra się w nowej gdyńskiej przestrzeni – Sali Balowej hotelu Courtyard by Marriott. Od tego roku Nagrodzie Literackiej GDYNIA towarzyszy festiwal Miasto Słowa, podczas którego czytelnicy wcielają się w rolę kreatorów sztuki. Wydarzenie zbudowane jest z czterech Weekendów Literackich odbywających się w okresie od kwietnia do września 2015 roku.

ZOBACZ NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA – 2015

17.05.2015 08:24

Neuronaukowa lista przebojów Poka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Coraz częściej dostajemy od Was tematyczne listy "potencjalnych bestsellerów". Nie inaczej jest i tym razem. Pok przygotował dla nas bardzo interesujące zestawienie książek o ludzkim mózgu. Zresztą sami przeczytajcie przygotowane przez niego uzasadnienie decyzji:

"Od czasu kiedy na studiach zainteresował mnie ludzki mózg oraz postęp w rozwoju neuroscience wciąż staram się wzbogacać po trochu swoją wiedzę w tym kierunku i być mniej więcej na bieżąco z nowinkami ze świata nauki.
Przygotowałem zatem listę 10 pozycji, które w ten czy inny sposób podchodzą do tematu i pozwalają dowiedzieć się co nieco o zawiłościach ludzkiego umysłu. Chętnie poznam również wasze propozycje interesujących książek traktujących o podobnej tematyce."

1. Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?: Neuronauka a istnienie wolnej woli (Gazzaniga Michael). Niedługa, acz wyjątkowo treściwa lektura. Autor porusza zagadnienia świadomości, wolnej woli oraz determinizmu poznawczego. Stara się udzielić wstępnej odpowiedzi na pytanie: Czy sami odpowiadamy za nasze czyny, czy odpowiedzialny jest wyłącznie nasz mózg?
Bardzo polecam.

2. Jak uczy się mózg (Spitzer Manfred). Tytuł wyjaśnia wszystko. Książka opisuje w bardzo przystępny sposób, jakie procesy zachodzące w mózgu odpowiadają za nabywanie nowych umiejętności. Manfred Spitzer próbuje także przekazać nam, co można zrobić, aby dzieci i młodzież uczyli się z większą efektywnością.

3. Przenikliwe powietrze, jasny ogień: O materii umysłu (Edelman Gerald M.). Wymagająca książka, dająca za to wiele w zamian. Gerald Edelman, laureat Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii, stara się nam przekazać skondensowaną wiedzę z zakresu filozofii umysłu oraz neurobiologii. Jest to istna skarbnica mądrych przemyśleń i interesujących faktów, przeznaczona jednak dla bardziej wybrednych czytelników. Do czytania w tramwaju się raczej nie nadaje ;)

CAŁA NEURONAUKOWA LISTA PRZEBOJÓW

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: