Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

przedwczoraj, 14:12

Jeszcze bogatszy program. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Każdego dnia liczba pisarzy, którzy w dniach 24-27 października odwiedzą Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków wzrasta. Setki wydawców, ponad 1000 godzin programu towarzyszącego – tak zapowiadają się 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Nadchodząca edycja to również gorące premiery oraz bogaty program towarzyszący: warsztaty, wystawy, dyskusje. Czas rozpocząć odliczanie do jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce.

Największa księgarnia w Polsce


Targi adresowane są do wszystkich, którzy kochają literaturę. Większość rozmów o książkach zaczyna się od pytania - a Ty co lubisz czytać? Kryminały, fantastykę, a może poezję? Na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem na setkach stoisk wystawcy zaprezentują książki różnych gatunków. Jedno jest pewne - EXPO Kraków na 4 jesienne dni zamieni się w największą księgarnię w Polsce, w której zapach druku połączy się z zapachem świeżo zaparzonej kawy - warto ją wypić, aby wzmocnić się przed kolejnymi punktami bogatego programu towarzyszącego. 

2019-10-16 12:30

Zmarł Bohdan Butenko

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Bohdan Butenko – rysownik i ilustrator, autor komiksów, książek i scenografii teatralnych (np. do Kabaretu Starszych Panów). Spod jego kreski wyszły takie postacie jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar. Artysta miał 88 lat. Bohdan Butenko był także autorem ilustracji do czasopism jak „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Płomyk”.

Butenko opracował graficznie i zilustrował ponad 200 książek innych autorów. Przez blisko 20 lat Bohdan Butenko współpracował z TVP. Jego twórczość obejmuje między innymi ośmioczęściowy cykl ilustrowanych książeczek o Kwapiszonie (1975-1981), "Pierwszy! Drugi!! Trzeci..." (1975), "Zabawy z Gapiszonem" (1990), "Bałwanka Gapiszona" (2001), popularnonaukowe książki dla młodzieży "Całe życie Marianny czyli historia Francji" (1976), "O książce. Mała encyklopedia nastolatków" (1987), komiksy dla dzieci, plakaty, obrazy i filmy animowane.

content

2019-10-16 12:03

Booker 2019 dla Margaret Atwood oraz Bernardine Evaristo

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku nagrodą Bookera zostały uhonorowane dwie pisarki: Margaret Atwood i Bernardine Evaristo.

Margaret Atwood otrzymała nagrodę za kontynuację "Opowieści podręcznej" - książkę "Testaments". Powieść ukaże się w Polsce na początku przyszłego roku. Nie jest to pierwszy Booker dla tej kanadyjskiej autorki, która została wyróżniona również za powieść "Ślepy zabójca".

Drugą uhonorowaną autorką jest Bernardine Evaristo za książkę "Girl, Women, Other". Jest to pierwsza czarnoskóra autorka, która otrzymała Bookera.

content

2019-10-10 13:10

Literacki Nobel 2018 & 2019: Olga Tokarczuk i Peter Handke

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Laureatami Literackiej Nagrody Nobla zostali w tym roku Olga Tokarczuk i Peter Handke.

Polska autorka otrzymała nagrodę "za narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako form życia". Peter Handke został nagrodzony "za pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia".

content

2019-10-07 09:26

Nagroda Nike 2019 dla Mariusza Szczygła

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mariusz Szczygieł został leaureatem tegorocznej Nagrody Nike - najważniejszej nagrody literackiej w Polsce. Statuetkę otrzymał za zbiór reportaży pt. "Nie ma". Autor parę dni wcześniej otrzymał także nagrodę Nike Czytelników. Uroczystość ogłoszenia laureata i wręczenia nagrody odbyła się w niedzielny wieczór w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Wyboru laureata dokonało jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna, i Marek Zaleski (przewodniczący).

content

2019-10-02 12:33

Jeden taki thriller i 1000 bibliotek w Polsce

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Bestsellerowy thriller scenarzysty „The Killing”, tajemnicza konstrukcja w centrum Warszawy i szansa na książki dla tysiąca bibliotek w Polsce. Wraz z premierą „Kasztanowego ludzika” rozpoczyna się wyjątkowa akcja wspierająca lokalne czytelnie.

Jesienne wieczory to idealna pora na skandynawską literaturę. To też czas zbierania kasztanów. Co łączy te dwie sprawy? Bestsellerowy thriller Sørena Sveistrupa. Z okazji polskiej premiery „Kasztanowego ludzika” w centrum stolicy pojawiła się tajemnicza konstrukcja z wizerunkiem tytułowego ludzika. Mieszkanki i mieszkańców Warszawy czeka zadanie: jeżeli do 12 października zapełnią całą konstrukcję kasztanami, tysiąc bibliotek otrzyma w prezencie thrillery i kryminały z bogatej oferty wydawnictwa W.A.B.

Premierę książki i start akcji zaplanowano na 2 października. Kubik czeka na warszawianki i warszawiaków do 12 października – jeśli cały zostanie zapełniony kasztanami, wydawnictwo W.A.B. przekaże kryminały i thrillery 1000 bibliotekom w Polsce.
 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: