Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.11.2017 14:04

Książki najchętniej wybieranym prezentem pod choinkę w 2017 roku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy wyniki międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017”. W tym roku Polacy najchętniej obdarują najbliższych książkami.

Celem badania „Zakupy świąteczne” jest uzyskanie informacji dotyczących planowanych wydatków świątecznych, strategii zakupowych i towarów najchętniej wybieranych na prezent. Badanie przeprowadzono po raz 20., a jego wyniki na pewno ucieszą zapalonych czytelników.

Mieszkańcy ankietowanych krajów zgodnie uznali, że najchętniej pod choinką znaleźliby książki, perfumy oraz kosmetyki. Podobny wynik uzyskano rok temu – książka wciąż cieszy się dużą popularnością wśród pomysłów na gwiazdkowy prezent. Natomiast coraz mniej ankietowanych chciałoby otrzymać w podarunku pieniądze. Jedynie w Belgii gotówka znalazła się na pierwszym miejscu, a w zeszłym roku dominowała w odpowiedziach mieszkańców czterech z dziewięciu badanych krajów.

content

30.11.2017 11:46

„Przewrotny przybysz” Andrzeja Przewrockiego – premiera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

29 listopada ukazała się najnowsza książka Andrzeja Przewrockiego – Przewrotny przybysz.

Filozoficzne rozterki i lęki, spora dawka absurdu oraz szczypta nieordynarnej perwersji – to wszystko w  powieści Andrzeja Przewrockiego. Przewrotny przybysz od dzisiaj w księgarniach.

Aleksander Mariański, typ rozrywkowy ze skłonnością do rozumowań bezproduktywnych, przeżywa gorszy okres. Jesień działa nań depresyjnie; po wakacyjnych wybrykach obawia się motywowanej zazdrością zemsty gangstera – górala rusofila. Zawiera niepokojącą znajomość z postacią ze snu - dyrygentem budzącej grozę orkiestry Peterem Dollarem, który składa mu zaskakującą propozycję. Pozyskanie zaufania nie przyjdzie Dollarowi łatwo, nawet jego nazwisko rozszyfrowane przez Aleksandra nie wróży niczego dobrego.

Mateusz prowadzi idylliczne życie. Zastajemy go w doskonałym nastroju na tarasie nadmorskiej willi w towarzystwie żony Natalii. Przed chwilą dowiedział się, że wybrano go do ekskluzywnej grupy testowej najnowszej wersji Myearth – gry z gatunku RPG z zaawansowanymi biotechnologicznie postaciami – andronami, lokowanymi przez korporację Heaven Software na specjalnym panelu gdzieś w kosmosie. Wyczekiwany przez Mateusza eksperyment kończy się dlań fatalnie. Zakwestionowanie realności jego świata nie jest jeszcze najdotkliwszym ciosem...

content

27.11.2017 14:00

Zbiórka na film o Bolesławie Leśmianie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W serwisie polakpotrafi.pl trwa internetowa zbiórka na realizację filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana.

Zebrane w ten sposób środki Zamojskie Towarzystwo Leśmianowskie przeznaczy na postprodukcję filmu o poecie. Jak zauważają pomysłodawcy projektu, od 24 lat nie było filmu ani fabularnego, ani dokumentalnego, poświęconego osobie jednego z największych i najważniejszych polskich poetów, czyli Bolesława Leśmiana. Film będzie miał charakter poetyckiego dokumentu, powstałego na podstawie wierszy, listów, szkiców literackich poety oraz wywiadów. Celem produkcji jest ukazanie Bolesława Leśmiana w kontekście międzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artystę mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu, ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości – mówią twórcy filmu.

Projekt uzyskał dotację miasta Zamość, a powstanie scenariusza wsparło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Jednak twórcy filmu wciąż potrzebują finansowego wsparcia. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty, potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadziliśmy. Stąd w Towarzystwie Leśmianowskim decyzja, by projekt zgłosić do platformy polakpotrafi.pl - wyjaśniają producenci.

content

27.11.2017 11:38

Rozdano nagrody National Book Award 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W Nowym Jorku po raz 68 przyznano National Book Award. W tym roku nagrodę otrzymali Jesmyn Ward, Masha Gessen, Frank Bidart i Robin Benway.

National Book Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. Została ustanowiona przez American Booksellers Association w 1936 roku i obecnie jest przyznawana w 4 kategoriach: literatura piękna, literatura faktu, poezja i literatura młodzieżowa. Każdy zwycięzca otrzymuje medal oraz czek na 10 tys. dolarów.

Tegoroczną uroczystość poprowadziła Cynthia Nixon – amerykańska aktorka, laureatka Nagrody Tony i Nagrody Emmy. Podczas gali poruszyła ona zagadnienie siły literatury w czasach politycznie trudnych, szczególnie dla kobiet, osób o odmiennym kolorze skóry oraz innych marginalizowanych grup. Dla wielu z nas książki są ucieczką w inny świat – mówiła Nixon. – Wystawiają nas na doświadczenia, których nie moglibyśmy sobie wyobrazić. Zdaniem aktorki literatura pozwala poszerzać perspektywy, a książki mają znaczenie.

content

25.11.2017 17:00

Dziwne zwyczaje znanych pisarzy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd mniej lub bardziej dziwnych nawyków znanych pisarzy. Ile filiżanek kawy wypijał Balzac? Gdzie powstawały pomysły Agathy Christie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Gdy zastanawiamy się, jak powstają dzieła literackie, często wyobrażamy sobie pisarzy siedzących przy biurkach, kreślących kolejne słowa z natchnioną miną. Jednak rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Przekonacie się o tym podczas lektury naszego zestawienia. Wszakże pisarze to wielkie, nierzadko ekscentryczne, osobowości. Dziś przyjrzymy się ich nietypowym zwyczajom i oryginalnym metodom pracy. Spragnionym szerszej wiedzy na ten temat polecamy książkę Codzienne rytuały. Jak pracują wielkie umysły. Jej autor, Mason Currey ciekawie opowiada o rutynie pracy nie tylko znanych pisarzy, lecz także malarzy, kompozytorów, reżyserów, naukowców i innych artystów.

content

24.11.2017 15:32

Przyznano nagrody w konkursie „Książka Historyczna Roku”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy laureatów 10. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio i Telewizję Polską. W tym roku po raz pierwszy oprócz „Najlepszej książki naukowej poświęconej dziejom Polski i Polaków w XX wieku” i „Najlepszej książki naukowej poświęconej dziejom Polski i Polaków w XX wieku” jury nagrodziło publikacje w dwóch nowych kategoriach: „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku” oraz „Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku”. O nagrodę walczyli autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2016 r. a 30 czerwca 2017. Konkursowi towarzyszyło głosowanie internetowe – czytelnicy mogli oddać głos w dniach 2-31 października. W tegorocznej edycji zagłosowało aż 7 553 czytelników. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 23 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie, a honorowy patronat nad nią objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

24.11.2017 13:54

„Dziewczyna, która wiedziała za dużo” Jayne Ann Krentz – patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością informujemy, że naszym patronatem medialnym objęta została powieść Dziewczyna, która wiedziała za dużo Jayne Ann Krentz. 

Jayne Ann Krentz jest znana przede wszystkim jako autorka kryminałów, powieści historycznych oraz przygodowych, których bohaterowie nierzadko są obdarzeni wyjątkowymi mocami. W swojej wieloletniej karierze pisarskiej posługiwała się kilkoma pseudonimami – łącznie było ich aż siedem, dziś używa trzech, np. powieści historyczne wydaje jako Amanda Quick. Ma koncie ponad 120 powieści, a 32 z nich pojawiły się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Jej najnowsza książka, Dziewczyna, która wiedziała za dużo, ukazała się 16 listopada. Poniżej znajdziecie zarys fabuły.


Hollywood lat 30. Miasto marzeń, namiętności i zbrodni… 

„Uciekaj!” Te słowa widzi Anna na łóżku swojej martwej pracodawczyni. Napisane jej własną krwią... 
Anna była sekretarką tej wpływowej kobiety. Znała jej sekrety… Jak widać, nie wszystkie. Takie jak zaszyfrowany notatnik, który zabiera, uciekając z Nowego Jorku. 

content

24.11.2017 09:41

Czarny Piątek w Księgarni Ravelo.pl

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji Czarnego Piątku (ang. Black Friday) nasza zaprzyjaźniona księgarnia Ravelo.pl przygotowała bardzo atrakcyjne promocje dla miłośników literatury. Tylko dziś do końca dnia na co drugą książkę (drukowaną) naliczy się rabat 35%, a dodatkowo przy zakupach za minimum 60 zł i płatności Blikiem cena obniży się o 20 zł! Dodatkowo przy zakupach od 39 zł możecie cieszyć się darmową dostawą do kiosków Ruchu.

Zachęcamy do zakupów: https://www.ravelo.pl/Ksiazki.html

content

23.11.2017 15:46

Powstanie serial „Władca Pierścieni”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy fantastyczną wiadomość dla miłośników twórczości J. R. R. Tolkiena i klimatów fantasy. Powstaje serial „Władca Pierścieni”, przygotowywany przez koncern Amazon.

O tym, że Władca Pierścieni jest jednym z największych fenomenów nie tylko w literaturze, lecz także w kulturze, nikogo nie trzeba przekonywać. Dzieło Tolkiena od wielu lat oczarowuje czytelników, których grono stale się powiększa. Pisarz zachwyca kolejne pokolenia niezwykle bogatym uniwersum, nad którym zaczął pracować na długo przed powstaniem Hobbita czy Władcy Pierścieni. Świat wykreowany przez Tolkiena urzeka oryginalnością i bogactwem detali – czytelnik może zagłębić się w historię Śródziemia i jego ciekawych mieszkańców, a nawet w mitologię i języki. Sądzę, że nie będzie przesadą stwierdzenie, iż bez twórczości angielskiego pisarza literatura fantasy nie byłaby tym, czym jest dzisiaj.

Niedawno Amazon ogłosił, że wraz z partnerami (Tolkien Estate and Trust, HarperCollins i New Line Cinema) stworzy telewizyjną serię, której akcja będzie rozgrywać się w Tolkienowskim uniwersum. Projekt ekranizacji zakłada powstanie kilku sezonów serialu, a także telewizyjnych spin-offów.

23.11.2017 14:50

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniach 30 listopada – 3 grudnia odbędzie się 26. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Stulecia (ul. Wystawowa 1).

Organizatorem tegorocznej edycji targów jest Wrocławski Dom Literatury, który funkcję tę sprawuje od 2016 roku.  Jest instytucją kultury, która powstała z połączenia Biura Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Wydawnictwa Warstwy.  

Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszy od pierwszej edycji jedyny w kraju ogólnopolski konkurs edytorski dla wydawców na Najlepszą Książkę Roku – „Pióro Fredry”. Konkurs ma na celu uhonorować najlepsze książki pod względem wartości nie tylko literackich i edukacyjnych, lecz także edytorskich i typograficzno-artystycznych. Laureaci są nagradzani dyplomami i dziełami sztuki, które przygotowują wrocławscy artyści. Kto jest waszym faworytem wśród tegorocznych nominowanych? Podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach. 😊 Listę nominowanych znajdziecie na stronie Wrocławskiego Domu Literatury (link zamieszczamy na końcu artykułu).

 

23.11.2017 13:21

„Komisarz” Pauliny Świst i „Tajemnice starego domu” Ilony Gołębiewskiej - patronaty Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy nasze nowe patronaty medialne, które miały premierę tego samego dnia – 22 listopada. Są to dwie powieści: Komisarz Pauliny Świst oraz Tajemnice starego domu Ilony Gołębiewskiej.

Paulina Świst, Komisarz

Druga powieść autorki Prokuratora, entuzjastycznie przyjętego przez czytelników i krytykę.

Zuzanna Kadziewicz żyje jak pod kloszem. Kochający ojciec-biznesmen trzyma nad ukochaną jedynaczką parasol finansowy. Zuzanna pracuje jako pedagog z pasji, nie dla chleba. Uwielbia pomagać dzieciom. W jej odrealnionym świecie pewnego dnia pojawia się mężczyzna… 

Radosław jest wykształcony, męski, przystojny, dobrze wychowany, zamożny. Potrafi się znaleźć w teatrze, cierpliwie doradzać w butikach. W dodatku, po pięciu tygodniach znajomości, wyjaśnia się, że jest gentelmanem w łóżku. Prawdziwy ideał. 

Niestety, wyśniony mężczyzna okazuje się policjantem. Komisarz Radosław Wyrwa – fachowiec od działań „pod przykrywką”. Zuzanna to dla niego tylko figurantka, zaledwie narzędzie służące do rozpracowania ciemnych interesów ojca. Antoni Kadziewicz, na pozór szanowany biznesmen, w rzeczywistości zwabia z Ukrainy dziewczyny do domów publicznych. Zadłużony, szantażowany przez ukraińskich mafiosów, nie potrafi wydostać się z matni. 

Szansą może być współpraca z prokuratorem Łukaszem Zimnickim. „Zimny” przedstawia plan. Kadziewicz w obawie przed dożywociem, godzi się zostać „wtyką” i podejmuje grę na dwa fronty...

content

20.11.2017 16:21

5 książek, które chcielibyśmy znaleźć pod choinką

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już niedługo staniemy przed corocznym dylematem, którym jest wybór prezentów dla najbliższych. A co stanowi najwspanialszy prezent dla miłośnika literatury?

Odpowiedź jest oczywista – wciągająca lektura, od której trudno się oderwać. Święta zaś to idealna pora, żeby usiąść w ulubionym fotelu z kubkiem gorącej herbaty i cieszyć się lekturą. Aby wspomóc Was w przedświątecznych zmaganiach, przygotowaliśmy zestawienie pięciu książek, które świetnie sprawdzą się w roli prezentu. A co Wy chcielibyście znaleźć pod choinką? Koniecznie podzielcie się marzeniami w komentarzu. :)

content

20.11.2017 12:58

Biblionetkołaj 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością przypominamy, że trwa kolejna edycja Biblionetkołaja. Już po raz dwunasty bawimy się w książkowego Mikołaja.

Jak co roku Biblionetkowicze obdarowują się prezentami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Biblionetka to jedyny portal, który prowadzi taką akcję. Jest ona wyjątkowa także z innego powodu – powstała z inicjatywy użytkowników portalu. Dzięki Biblionetkołajowi możemy sprawić innym odrobinę (a nawet dużą odrobinę) radości. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji - zabaw się w Mikołaja i wywołaj uśmiech na czyjeś na twarzy!

Zasady akcji są bardzo proste – wybieramy daną książkę z swojej biblioteczki, a następnie szukamy wśród użytkowników Biblionetki osoby, która poszukuje właśnie tej pozycji. Gdy znajdziemy taką osobę, piszemy na PW do Biblionetkowiczki il93, która w tym roku zajmuje się prowadzeniem akcji. W tytule PW należy podać nick osoby, której chcemy sprawić prezent, w treści wiadomości zaś podajemy link do profilu tejże osoby. W odpowiedzi uzyskacie adres, pod który należy wysłać prezent dla wybranej przez siebie osoby. Pamiętajcie, żeby nie wybierać użytkownika, który od dłuższego czasu nie jest aktywny w serwisie.

Więcej szczegółów o akcji znajdziecie tutaj: Biblionetkołaj 2017

Dziękujemy Biblionetkowiczce il93 za podjęcie tego jakże odpowiedzialnego i trudnego zadania. :) 

17.11.2017 18:00

Konferencja „Wyspiański. Restart”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Miasto Kraków zapraszają na konferencję Wyspiański. Restart, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Pałacu Krzysztofory.

Stanisław Wyspiański bez wątpienia należy do kręgu najbardziej znanych i zasłużonych postaci w kulturze polskiej. Nazywany czwartym wieszczem krakowski artysta cechował się wszechstronnymi uzdolnieniami – zajmował się dramaturgią, poezją, sztukami plastycznymi, architekturą, a nawet projektowaniem mebli. Do dziś jego dzieła frapują odbiorców i stanowią wyzwanie dla krytyków i badaczy. Właśnie te intrygujące i wciąż aktualne aspekty twórczości Wyspiańskiego stały się przedmiotem zainteresowania konferencji Wyspiański. Restart. Jej organizatorzy zauważyli bowiem, że sztuka Wyspiańskiego i jego postawa jako artysty są nam o wiele bliższe, niż się to wydaje.

Podczas konferencji odbędą się wykłady mistrzowskie, które poprowadzą kolejno: prof. dr hab. Ewa Miodońska-Brookes, prof. dr hab. Franciszek Ziejka oraz prof. dr hab. Maria Prussak. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o mniej znanych i niedokończonych pracach Wyspiańskiego, dialogiczności jego dramatów oraz o życiu i legendzie artysty. Odbędą się także debaty, w których udział wezmą m.in. prof. dr hab. Włodzimierz Szturc, prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel oraz prof. dr hab. Dariusz Kosiński. Konferencja ma charakter performatywny – jej podstawą są dialog i interakcja między uczestnikami.

17.11.2017 16:45

Zapowiedź wznowienia drugiego tomu „Zakonu Krańca Świata” Mai Lidii Kossakowskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

22 listopada do księgarń trafi nowe wydanie 2. części cyklu Zakon Krańca Świata Mai Lidii Kossakowskiej, autorki bestsellerowego Siewcy Wiatru oraz cyklu Upiór Południa. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.

Nadszedł Koniec Świata.
A właściwie dwanaście Końców- każdemu wierzącemu według potrzeb. Były katastrofy ekologiczne i naturalne, wojna atomowa, atak kosmitów, zstąpienie Jeźdźców i wiele innych wersji Apokalipsy. Nieliczni sprawiedliwi szczęśliwcy trafili do swoich Rajów. Reszta ludzkości zdana jest sama na siebie i walczy o przetrwanie w świecie przepełnionym chaosem.

Lars Bergerson jest jednym z tych, którzy radzą sobie świetnie.
Jest Grabieżcą - człowiekiem, który potrafi podróżować pomiędzy wymiarami, wchodzić do Rajów i wynosić z nich wyjątkowo cenne przedmioty, zwane pryzami. Jest silny, niezależny i samowystarczalny. Nikogo nie potrzebuje, za nikogo nie jest odpowiedzialny. Do czasu, gdy na jego drodze staje Miriam - wychowana w sekcie, bezbrzeżnie naiwna, uroczo bezradna. W kłopotach, jakie ściągnie na głowę Larsa nie ma jednak nic uroczego.

17.11.2017 15:25

„Przyszli niedokonani” ukażą się w Biurze Literackim

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Najnowszny tomik Joanny Roszak Przyszli niedokonani ukaże się w Biurze Literackim 22 stycznia 2018 roku.

Nominowana do najważniejszych nagród literackich za swoje poprzednie książki poetka podejmuje dotkliwy temat uchodźców. Znana z fonicznych wierszy Roszak wymaga od swoich odbiorców wrażliwości na dźwięki, nie tylko te otaczające nas na co dzień, lecz przede wszystkim na głosy ludzkie. Szczególnie wtedy, gdy głosy te należą do osób marginalizowanych, cierpiących, wołających o pomoc.

W zbiorze Przyszli niedokonani Joanna Roszak mówi w imieniu uchodźców językiem poezji. Odbiorcy zbombardowani medialnymi, „suchymi” informacjami o kolejnych tragediach natrafią w tych wierszach na dźwięki pełne emocji, wypowiadane przez ludzi uchodzących przed wojną, z samego środka ich prywatnych historii rozpiętych na dwa światy. Poetka z charakterystycznym zmysłem obserwacji porusza także temat przemijania i ulotności ludzkiego istnienia.

Poprzedni zbiorek, Tego dnia, ukazał się w 2015 roku. Roszak w typowej dla siebie w stylistyce poetyki minimalistycznej podejmuje w nim tematykę codzienności, okazując się wnikliwą obserwatorką otaczającego nas świata. Tomik Tego dnia był nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej w 2016 roku.

16.11.2017 20:30

Zapowiedź „Tajemnic starego domu” Ilony Gołębiewskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już niedługo w ręce czytelników i czytelniczek trafi najnowsza powieść Ilony Gołębiewskiej, autorki bestsellerowego Powrotu do starego domu. Powieść nosi tytuł Tajemnice starego domu i ukaże się 22 listopada.

Czasami wystarczy jedna chwila, by na kawałki rozpadł się na pozór idealny wizerunek rodziny, a jej mroczne tajemnice sprowadziły problemy na kolejne pokolenia. Alicja wiedzie spokojne i szczęśliwe życie w Pniewie, gdzie stoi jej stary drewniany dom. Kobieta odnalazła bezpieczna przystań, jednak los jej nie oszczędza i wciąż stawia na drodze wiele trudności, Jej spokój burzy odnaleziony przypadkiem dokument. Na jaw wychodzą tajemnice z przeszłości z którymi musi się zmierzyć, by do końca poznać swoją rodzinę i odpowiedzieć sobie na wiele trudnych pytań. Czy po latach odnajdzie kobietę, która może być jej siostrą?

Okazuje się, że rodzinne sekrety sięgają znacznie dalszej przeszłości. Alicja chce rozwikłać zagadkę tajemniczych dokumentów, które jej dziadek tłumaczył w obozie zagłady, a po swoim cudownym ocaleniu ukrył pośród „polskich drzew na polskiej ziemi”.

Alicja porywa się także na rzecz z pozoru całkowicie niemożliwą. Pragnie adoptować Michałka, którego pokochała już przy pierwszym spotkaniu. Czy w realiach polskiego prawa samotna kobieta, która zbliża się do czterdziestki, ma jakiekolwiek szanse w sądzie? Kobieta podejmuje walkę o Michałka, w której  wspiera ją przyjaciółka Dorota i ukochany Adam.

16.11.2017 16:28

Böll na nowo – spotkanie w Goethe-Institut

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Heinrich Böll – setna rocznica urodzin”, które odbędzie się 22 listopada o godzinie 18.00 w Bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a.

Cykl prowadzony przez Goethe-Institut poświęcony jest osobie i twórczości Heinricha Bölla, wybitnego pisarza, który za życia był niezwykle poczytnym autorem, a dziś został niemal zapomniany. Wystarczy przypomnieć, że uhonorowano go Nagrodą Nobla w 1972 za wkład w odrodzenie literatury niemieckiej. Böll debiutował w 1948 roku tomem opowiadań Człowiek z nożami. Do jego najsłynniejszych dzieł należą Chleb najwcześniejszych lat, Anioł milczał, Utracona cześć Katarzyny Blum, Billard o wpół do dziesiątej oraz Opiekuńcze oblężenie. Heinrich Böll był również przewodniczącym międzynarodowego Pen Clubu w latach 1971-1974, łączyła go zażyła przyjaźń z rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sołżenicynem.

Tematem spotkania jest refleksja nad problemem odchodzenia pisarzy w niepamięć, który dotknął nie tylko Heinricha Bölla, lecz także wielu innych autorów, nawet tych, których utwory znajdowały się na listach lektur szkolnych. Twórcy cyklu wraz z Agnieszką Drotkiewicz, pisarką i dziennikarką, oraz Helmutem Böttigerem, niemieckim krytykiem literackim i publicystą, zastanowią się, czy właśnie teraz nie nadeszła pora na przypomnienie twórczości niemieckiego pisarza oraz wskażą jego dzieła, po które warto sięgnąć.

16.11.2017 14:21

Zapowiedź „Murder Park” Jonasa Winnera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Murder Park − nowy thriller Jonasa Winnera, obecnego na zagranicznych listach bestsellerów − to mroczny thriller, w wyrafinowany sposób grający z klasyką gatunku. Autor, znany polskim czytelnikom z bestsellerowej książki Cela, powraca z nową historią.  Sprytnie żagluje znanymi motywami, mając w zanadrzu niejedną niespodziankę. Nikt nie odgadnie, jak się zakończy upiorny weekend na wyspie.

Na Zodiac Island − samotnej kamienistej wyspie u wybrzeży Stanów Zjednoczonych − wiele lat temu mieścił się park rozrywki, którego motywem przewodnim były znaki zodiaku. Rodziny spędzały tu czas na karuzelach, strzelnicy i w tunelu strachu. Wszystko to kończy się, gdy na wyspie giną trzy kobiety. Zabójca, Jeff Bohner, zostaje zatrzymany i skazany, a park zostaje zamknięty.

Po latach, kiedy zbrodnie przechodzą do historii, prywatny inwestor postanawia wskrzesić Zodiac Island. Murder Park − nowy tematyczny park − ma być swoistym skansenem słynnych zabójców, których brutalne morderstwa wstrząsnęły światem. Przed oficjalnym otwarciem upiornego miasteczka do wybrzeży wyspy dopływa statek z dwunastką gości, zaproszonych tu na specjalny promocyjny weekend. Są wśród nich przedstawiciele mediów, ale też osoby, które pamiętają wyspę z dawnych czasów.

Odpływa ostatni prom, następny ma przybyć dopiero za trzy dni. Następuje załamanie pogody, urywa się łączność i… ginie jedno z nich. Mordercą musi być ktoś z zaproszonych gości lub organizatorów. Chyba, że zabójca przybył na wyspę wcześniej i czekał w ukryciu na przybycie promu… Odżywają pogłoski, że dwadzieścia lat temu pojmano i skazano niewłaściwego człowieka, a prawdziwy zbrodniarz wciąż jest na wolności. A wraz z pogłoskami kiełkuje strach, że to dopiero początek krwawej serii.

15.11.2017 15:38

Powitajmy nowego redaktora – Dominikę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś powitaliśmy nową osobę w naszym zespole redakcyjnym – Dominikę Dubielecką.

Dominika będzie zajmować się pisaniem tekstów dla Biblionetki oraz kwestiami organizacyjnymi, m.in. korespondecją i patronatami. Aby przełamać pierwsze lody, Dominika napisała dla Was kilka słów o sobie:

Hej, mam na imię Dominika i studiuję filologię polską. Od dziecka uwielbiałam czytać i otaczać się masą książek, więc cieszę się, że mogę współtworzyć Biblionetkę. Najbardziej fascynuje mnie proza XIX wieku, co jednak nie przeszkadza mi zaczytywać się w literaturze fantasy i science-fiction. Interesuję się również sztukami plastycznymi i w wolnej chwili poświęcam się rysowaniu. Jestem też wielką miłośniczką zwierząt, szczególnie psów i kotów, oraz różnego rodzaju słodkości, dlatego często piekę ciasta, ciasteczka i inne pyszności.

Przywitajmy zatem ciepło i serdecznie naszą nową koleżankę w gronie redakcyjnym.

15.11.2017 15:05

Spotkanie z Agnieszką Stabro

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Wydaniwctwo MG zapraszają na spotkanie z Agnieszką Stabro i promocję jej najnowszej książki Masz na imię Camille.

Niedawno ukazała się książka Agnieszki Stabro Masz na imię Camille, będącą opowieścią o Camille Claudel – fascynującej rzeźbiarcie, której życie było pełne nie tylko burzliwych namiętności, lecz także osobistych tragedii. O życiu artystki i miejscu w nim Auguste'a Rodina, o sztuce i Paryżu z autorką książki będzie dyskutować Dorota Malinowska-Grupińska z Wydawnictwa MG.

Spotkanie odbędzie się 21.11.17 (wtorek) o godzinie 18.00 w  Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich​ Oddział Warszawa (ul. Krakowskie Przedmieście 87/89).

content

15.11.2017 14:34

„Mój Alex” Jenn Bennett – nowy patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Mamy przyjemność przedstawić nasz nowy patronat medialny – powieść Mój Alex autorstwa Jenn Bennett, której debiut Miłosne graffiti został nagrodzony RITA Award.

Bailey Rydell woli stare filmy od plotkowania z koleżankami. I czatowanie na forum dla takich jak ona kinomaniaków. Zwłaszcza że tu spotyka się z Alexem. Nie wie o nim dużo. Zna tylko jego internetowe przezwisko. Wie, że jest mądry i dowcipny. I że chyba się w nim zakochała…

Powinna się więc cieszyć, że przeprowadza się do Kalifornii, do leżącego przy słonecznej plaży miasteczka surferów, gdzie mieszka jej tata i… Alex. Ale Bailey ma mnóstwo wątpliwości (a co jeśli on jest paskudny?) i nie przyznaje się Alexowi, że tu jest. Ani że dostała pracę w tutejszym muzeum. Ani że codziennie czepia się jej mega wkurzający i mega atrakcyjny chłopak, Porter Roth.

Lecz życie jest o wiele bardziej pogmatwane niż filmy i wkrótce Bailey odkrywa tę zwodniczą cienką linię pomiędzy nienawiścią, miłością i czymkolwiek jeszcze, co zaczyna czuć do Portera.

content

13.11.2017 11:49

„Lot 7A” Sebastiana Fitzka – patronat Biblionetki

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

Lot 7A to najnowszy bestseller autora Pasażera 23. Niedługo po premierze książka wyprzedziła Początek Dana Browna i wzbiła się na pierwsze miejsca list bestsellerów „Der Spiegel” i niemieckiego Amazonu!

Poniżej przedstawiamy zarys fabuły:

Jest jedyna, śmiercionośna broń, której nie wykryje żadna kontrola. Każdy może ją wnieść na pokład. Każdy!

Buenos Aires – Berlin.

Na pokładzie 600 pasażerów. Wśród nich: Jeden psychiatra, który panicznie boi się latać. Jedna pacjentka, którą przed laty wyleczył ze zbrodniczych skłonności.

I miejsce 7A...

Mats Krüger, wybitny psychiatra, musi przezwyciężyć paniczny strach przed lataniem. Po śmierci żony wyemigrował do Argentyny (statkiem) i nie zmierzał wracać do Niemiec. Teraz po latach milczenia wzywa go córka Nele: wkrótce będzie rodzić i chce, by Mats był przy niej. Po kongresie psychiatrycznym poświęconym fobii przed lataniem Mats wsiada do samolotu rejsu Buenos Aires-Berlin. Lecz ledwie zapnie pas, zrozumie, że to nie turbulencje, spadek ciśnienia w kabinie czy terroryści okażą się najstraszliwszym zagrożeniem… Że przygotował się nie na ten strach...

Sebastian Fitzek – autor numer 1 w Niemczech, mistrz thrillerów psychologicznych wydawanych w 29 krajach (Pasażer 23, Przesyłka, Ostatnie dziecko, Odprysk, Odcięci). Wszystkie jego powieści pozostają przez wiele miesięcy na 1. miejscu list bestsellerów „Der Spiegel” i osiągają milionowe nakłady. W samych Niemczech sprzedano 9 000 000 egzemplarzy. Kilka zekranizowano. „The Times” nazwał go „mistrzem psychologicznej gry”.

content

06.11.2017 16:01

Zmarł Roman Bratny

Autor: Małgorzata_

W niedzielę (05.11.), w wieku 96 lat zmarł Roman Bratny, pisarz, publicysta i scenarzysta filmowy, autor takich powieści, jak Kolumbowie rocznik 20, Śniegi płyną, Brulion czy Na bezdomne psy.

Kilka dni przed śmiercią mówił rodzinie: Tak naprawdę umarłem w 1944 roku, mając 20 lat. Reszta to dodatek, bonus i premia, którą dostałem. Większość moich przyjaciół tego nie dostała, choć zasługiwali bardziej niż ja. Wystarczy, bo to naprawdę wobec nich nie w porządku.

O śmierci pisarza poinformowała jego córka, Julia Bratny. 

content

02.11.2017 12:00

Spotkanie z Szymonem Hołownią w Książnicy Kopernikańskiej

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (Toruń, ul. Słowackiego 8)  na spotkanie z Szymonem Hołownią, które odbędzie się w poniedziałek, 6 listopada. Wywiad rozpocznie się o godzinie 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

Informacja pochodzi od organizatorów wydarzenia.

Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta, pisarz, dwukrotny laureat nagrody Grand Press – po raz pierwszy w 2006 roku w kategorii wywiad i ponownie rok później w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Na koncie ma również nagrodę „Ślad”, MediaTory, Wiktora w kategorii największe odkrycie telewizyjne oraz Wiktora Publiczności. Pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Newsweeku”, kanale Religia.tv, prowadził autorski program w TVP1, obecnie w stacji TVN współprowadzi program „Mam Talent!”, jest też felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Wydał kilkanaście książek o tematyce społecznej i religijnej, m.in. Ludzie w czasach Jezusa (2016) oraz Instrukcja obsługi solniczki (2017). Do Torunia przywiezie swoje najnowsze wydawnictwo – Świętych pierwszego kontaktu

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: