Wiadomości

Wybierz okres czasu:

30.09.2014 18:35

Zapowiedź: Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989

Autor: Sylwia_

 

8 października nakładem wydawnictwa Bosz ukaże się niezwykły album - 320 zdjęć znanego fotografa Chrisa Niedenthala przedstawiających świat za żelazną kurtyną, codzienne życie w krajach komunistycznych tj. Czechosłowacja, Bułgaria, NRD, Rumunia, Jugosławia, Węgry i Związek Radziecki. Na kartach zbioru znajdziemy też powszedni dzień w Peerelu. 

„Miałem zamiar zacząć ten tekst o albumie Chrisa Niedenthala z przytupem i, krok po kroku, figura po figurze, parę absurdów chciałem pokazać, ale traf zdarzył, że ledwo pierwszy gest zrobiłem, opanowała mnie, wciągnęła magia jego zdjęć…” ‒ tak we wstępie do albumu pisze Jerzy Pilch. Trudno bowiem nie ulec urokowi tych obrazów ujmowanych przez fotografika w wyjątkowych kadrach. Chris Niedenthal był świadkiem historii okresu Peerelu i z niezwykłym mistrzostwem śledził ją obiektywem aparatu. Demonstracje, czołgi, zomowcy, prominenci, kilometrowe kolejki, życie codzienne ‒ wszystko to uwidocznione na fotografiach.

 

 

30.09.2014 17:48

Indiańskie złoto w Niedzicy? - spotkanie z Robertem Kilenem

Autor: Sylwia_

 

Czy w XVIII wieku w zamku Niedzica zamieszkali Indianie z potężnego rodu Amaru, w tym następca tronu Inków?
Czy faktycznie w 1946 roku Andrzej Benesz (podający się za potomka rodu Amaru) znalazł pod progiem zamku w Niedzicy testament spisany inkaskim pismem węzełkowym? 
Czy wypadek samochodowy, w którym zginął Andrzej Benesz  w 1975 roku, był przypadkiem?

Między innymi takie tematy można będzie poruszyć na spotkaniu autorskim z Robertem Kilenem. Dziennikarz zadebiutował niedawno w roli pisarza - w sierpniu ukazała się jego książka "Krew Illapa". Powieść poświęcona jest tajemnicy zamku Niedzica, w którym być może w XVIII wieku schronili się Inkowie.

Kiedy: 1 października, godz. 17.00
Gdzie: w księgarni Świat Książki przy Al. Solidarności 119/125 w Warszawie
Spotkanie poprowadzi: Tomasz Urbański

 

29.09.2014 15:30

Nowy tom Jeżycjady już w listopadzie!

Autor: Małgorzata_

 

 

 

Wydawnictwo Akapit Press umieściło na swoim fanpage'u informację, na którą fani Jeżycjady czekali od dawna. "Wnuczka do orzechów" - kolejny tom popularnego cyklu Małgorzaty Musierowicz w księgarniach już od 6 listopada.

29.09.2014 13:09

Konkurs literacki z Andrzejem Pilipiukiem

Autor: Sylwia_

 

Wydawnictwo Fabryka Słów ogłosiło konkurs na dokończenie fragmentów książki Andrzeja Pilipiuka pt. "Zaginiona" (nowa części serii "Kuzynki Kruszewskie"). Jeśli macie ochotę na przygodę z pisaniem, na You Tube czekają na was fragmenty książki Andrzeja Pilipiuka czytane przez Waldemara Kownackiego.

Zabawa trwa do 08.10.2014 r. (premiera "Zaginionej"). Wielki finał – 31.10.2014 r.

Najlepsze opowiadania ukażą się w antologii - promocyjnym ebooku opublikowanym przez Fabrykę Słów na stronie wydawnictwa.

 

 

 

 

29.09.2014 11:55

Nagrody, nagrody

Autor: Sylwia_

 

Nagrody główne w konkursie na najlepsze recenzje sierpnia otrzymują: Oke Mani za tekst „Co najgorsze, wilk może okazać się czymś więcej, niż się wydaje” o książce "Czarna Wenus" oraz  Majkanew za tekst "I ty należysz do współczesności” o książce "Nie lubię kotów". 

 

Ponadto spośród autorów recenzji opublikowanych w sierpniu postanowiliśmy wyróżnić BiblioNETkowiczów:

Meszuge za tekst "Piekło kobiet – tak daleko i tak blisko...” o książce "Alkoholiczka".

Jose za tekst "Nie tacy masoni straszni” o książce "Polskie ścieżki masonerii".

Cynthia za tekst "Londyn w odcieniach szarości” o powieści "Szkarłatny płatek i biały".

Ktrya za tekst "Krótka historia grafiki” o powieści "Krótkie teksty o sztuce projektowania".

 

Nagrodą główną są książki/książka o wartości do 70 zł, które autor zwycięskiej recenzji wybiera samodzielnie. Autorzy wyróżnionych tekstów będą mogli wybrać nagrodę spośród książek objętych patronatem BiblioNETki.

Zwycięzcom gratulujemy! Wkrótce skontaktujemy się mailowo w sprawie nagrody. Sponsorem konkursu jest Ravelo Sp. z o. o.

Kolejnych nagodzonych recenzentów poznamy już 5 października.

29.09.2014 08:45

Co nas czeka w tym tygodniu? Przegląd premier

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

W zeszłym tygodniu pojawiło się sporo interesujących premier. Wygląda na to, że wydawcy nieco się "wyprztykali" i ten tydzień jest znacznie uboższy. Mimo trudności, znalazłem kilka ciekawych tytułów.

27.09.2014 14:45

"Gottland" - film na DVD

Autor: Małgorzata_

 

 

 

7 listopada na ekrany polskich kin, jako debiut dystrybucyjny Wrocławskiej Fundacji Filmowej, wejdzie film „Gottland” na podstawie bestsellerowej książki Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem.

Tymczasem na stronie polakpotrafi.pl ruszył projekt, którego celem jest zebranie funduszy na to, by kolekcjonerskie wydane DVD z filmem trafiło do regularnej sprzedaży w nowym roku. 

26.09.2014 20:18

Cykl o Wiedźminie poprawiony i w nowej szacie graficznej

Autor: Sylwia_

 

 

Wydawnictwo SuperNOWA przygotowało dla fanów twórczości Andrzeja Sapkowskiego niespodziankę - nowe, poprawione wydanie dwóch tomów z przygodami Geralta z Rivii.  "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia" w szacie graficznej utrzymanej w podobnych stylu co "Sezon Burz" można już kupić w księgarni Lideria.

 

25.09.2014 20:21

Wywiad z Remigiuszem Piotrowskim, autorem książki "Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone"

Autor: Sylwia_


Maks Bornsztajn zwany Ślepym Maksem – jeden z największych polskich gangsterów. Przebiegły, sprytny i silny – król mrocznego półświatka Łodzi lat 20. i 30. dwudziestego wieku. Zaczynał jako kieszonkowiec, ale jego kariera błyskawicznie się rozwinęła. Dzięki korzystnym sojuszom z hersztami znaczących szajek szybko udało mu się zdystansować przestępczą konkurencję.

Jego pomysłowość nie miała granic. Ten twardy gracz stanął na czele dintojry i otworzył Biuro Próśb i Podań, do którego zgłaszali się ubodzy mieszkańcy Łodzi. I tu zaczyna się historia prawdziwej miłości łodzian do Maksa, który – jak głosiła legenda – zabierał bogatym, pomagał biednym, wspierał oszukanych, a wyzyskiwaczy tępił. 

 

Remigiusz Piotrowski uczynił Ślepego Maksa bohaterem swojej książki. Czy łatwo było znaleźć do niej materiały? Kto powinien zagrać Maksa w filmie? Te i inne pytania zadał autorowi Grzegorz A. Nowak. 

25.09.2014 16:27

"Dallas '63" Stephena Kinga jako miniserial

Autor: Sylwia_

 

J.J. Abrams i firma Bad Robots zapowiedzieli ekranizację powieści Stephena Kinga pt. "Dallas 63" (w oryginale  "11/22/63"). W planach jest stworzenie 9-godzinnego serialu. 

25.09.2014 00:00

Spotkanie z Ingą Iwasiów

Autor: Małgorzata_

Zapraszamy na spotkanie z Ingą Iwasiów z okazji premiery powieści "W powietrzu". Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska.

Kiedy: 29 września, o godzinie 18:00
Gdzie: Fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29A (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50), Warszawa

24.09.2014 18:54

Recenzja premierowa: Jedwabnik

Autor: Sylwia_


"Cormoran Strike wraz ze swoją dzielną asystentką ponownie wkracza do akcji. Tym razem w świetnym, klasycznym w formie kryminale zagłębia się w sprawę morderstwa pisarza, którego śmierć jest żywcem wzięta z jego ostatniej, niewydanej jeszcze książki. To, co początkowo wydaje się nieuzasadnioną obawą przewrażliwionej żony, szybko okazuje się niezwykle brutalnym i tajemniczym morderstwem. (...)

Tłem dla akcji jest świat wydawniczy, w „Jedwabniku” przyjmujący obraz małego piekiełka. Nie sposób stwierdzić, ile J.K. Rowling zaczerpnęła z własnych doświadczeń, ale wzajemne relacje wydawców, redaktorów, pisarzy i agentów opisała barwnie i wiarygodnie. Wyłaniający się, zabarwiony satyrą, obraz jest intrygujący, a pikanterii dodaje fakt, że każdy z napotykanych przez detektywa oryginałów może być niezwykle brutalnym, działającym z premedytacją mordercą."

Cała recenzja autorstwa Tymoteusza Wronki TUTAJ

24.09.2014 15:46

Program XXV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi

Autor: Sylwia_

 

W dniach 3-5 października 2014 r. w Łodzi odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Organizatorzy tegorocznej edycji zaprezentowali program imprezy.

 

24.09.2014 00:00

Akcja: przynieś książkę pacjentom Instytutu Onkologii w Warszawie!

Autor: Małgorzata_

 

Fundacja DOBRZE ŻE JESTEŚ postanowiła zorganizować akcję wymiany książek w Centrum Onkologii w Warszawie. Chodzi o to, aby pacjenci mieli dostęp do literatury, którą z przyjemnością będą czytać podczas pobytu w szpitalu. Pozycje, które znajdowały się na szpitalnych półkach do tej pory, były przeważnie stare lub zniszczone, dlatego postanowiono to zmienić. Wy również możecie przyczynić się do tej zmiany!

 

Jeśli macie nowe lub lekko używane książki, które chcielibyście przekazać, przyjdźcie 27 września w godz: 11:00-16:00 do Strefy Relaksu (wejście E), Centrum Onkologii w Warszawie, ul. Roentgena 5. Jeśli ktoś oprócz książek ma w miarę nowe czasopisma lub płyty dvd, też warto je przynieść.

23.09.2014 20:46

Wrześniowe TOP 10. Najciekawsze tytuły miesiąca

Autor: Sylwia_

Wspomnienie lata już zbladło. Praca, szkoła, tysiąc spraw do załatwienia. Wrześniowe przyśpieszenie widać także na rynku książki. Po leniwych letnich miesiącach w drukarniach wzrasta ilość zamówień, wydawcy ze zdwojoną siłą szykują książki z myślą o jesiennych zaczytanych wieczorach. Na horyzoncie widać już nadciągające Targi Książki w Krakowie, a wiadomo na takiej imprezie warto pojawić się z głośnym tytułem. Większość najciekawszych premier miesiąca zaplanowano więc na drugą połowę września. 


Przedstawiamy subiektywne Top 10.

23.09.2014 20:12

Ekranizacja powieści Marka Krajewskiego? Studencki projekt filmowy "Breslau w Mroku"

Autor: Sylwia_

 

Na stronie Polakpotrafi.pl wystartował projekt "Breslau w Mroku". Studenci Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach chcą nakręcić film na motywach powieści Marka Krajewskiego. Reżyserii podjął się Maciej Kochajewski.

"Scenariusz etiudy fabularnej powstał w oparciu o fragmenty kryminału retro "Dżuma w Breslau". (...) Głównym bohaterem filmu jest Hermann Utermöhl, tajny agent, morderca dwóch prostytutek, którego motywem zbrodni jest chęć wkroczenia w kręgi zbrodniczego bractwa Mizantropów. Akcja filmu dzieje się w 1923 roku. Całość zdjęć realizowana będzie w przepięknym Wrocławiu." - czytamy na stronie Polakpotrafi.pl

23.09.2014 00:00

Cztery książki tygodnia wybrane. Specjalna oferta Ravelo dla BiblioNETki

Autor: Sylwia_

 

23 września w księgarni Ravelo wystartowała specjalna oferta książkowa dla Biblionetkowiczów. Co tydzień pojawiają się w niej cztery książki, które po wprowadzeniu kodu rabatowego dostępnego tylko na stronach naszego serwisu można kupić z rabatem 30% od ceny detalicznej. 

W tym tygodniu wybraliście: 

- Głosy Pamano (Jaume Cabré) 
- Alkoholiczka (Mika Dunin) 
- Grona gniewu (John Steinbeck) 
- Władca liczb (Marek Krajewski) 

WIĘCEJ INFROMACJI, KOD I LINK PRZEZ KTÓRY MOŻNA KUPIĆ KSIĄŻKI w zakładce KSIĘGARNIA.  

Wybieranie nowych czterech tytułów, które będzie można zakupić z obniżką w przyszłym tygodniu, trwa. TUTAJ można wpisywać swoje propozycje.

22.09.2014 00:00

Patronat BiblioNETki: Tariq Ali, "Księga Saladyna"

Autor: Sylwia_

mark
Dziś do księgarń trafia "Księga Saladyna", drugi tom "Kwintetu muzułmańskiego", cyklu powieści historycznych opisujących ścieranie się islamu i chrześcijaństwa w średniowiecznej Europie.

Akcja "Księgi Saladyna" rozpoczyna się w Kairze, w 1181 roku. "Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące stale towarzyszy Saladynowi, poznając nie tylko jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, lecz także uczestnicząc w życiu dworu, haremu i armii".

21.09.2014 16:21

Krzysztof Siwczyk laureatem Nagrody Kościelskich 2014

Autor: Małgorzata_

markTegorocznym laureatem Nagrody Kościelskich został poeta Krzysztof Siwczyk, nagrodzony za poemat "Dokąd bądź" - poinformowała Fundacja.

"Nagradzając »Dokąd bądź«, jury pragnęło zwrócić uwagę na nową jakość w dorobku pisarza, który ma już ustaloną pozycję w krajobrazie polskiej literatury, nie tylko jako autor wydawanych od dwóch dekad tomów poezji, określanych niekiedy jako głos »pokolenia MTV«, ale także jako krytyk literacki, działacz kulturalny, wydawca, a nawet aktor" - tak obradujące w Lozannie Jury Fundacji Kościelskich uzasadniło swoją decyzję.

21.09.2014 11:24

Kupujemy więcej e-booków. Rok 2013 na plus

Autor: Sylwia_

mark

"Widmo analfabetyzmu trochę się odsuwa. W zeszłym roku Polacy wydali na książki elektroniczne o 28 proc. więcej niż rok wcześniej" - wynika z najnowszego raportu Biblioteki Analiz przygotowanego dla Instytutu Książki.

21.09.2014 00:00

Bestsellery 2013

Autor: Sylwia_Oto lista dwudziestu najchętniej kupowanych książek w ubiegłym roku, wynik raportu Biblioteki Analiz. Przyglądając się liczbie sprzedanych egzemplarzy widać dużą przewagę książek beletrystycznych. Po wspomnienia, felietony czy literaturę faktu Polacy sięgali w 2013 roku znacznie rzadziej. Na pierwszym miejscu w kategorii beletrystyka króluje "Nowe oblicze Greya"...

20.09.2014 00:00

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży "Czytajmy"

Autor: Sylwia_

mark
W weekend warto wybrać się z dziećmi do Zamku Królewskiego w Warszawie.
Trwa Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży "Czytajmy".

Miejsce: Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Czas: 19-21 września
Program Festiwalu LINK TUTAJ.

20.09.2014 00:00

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu? Przegląd premier

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Dziś przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych premier nadchodzącego tygodnia. Oczywiście jest to zestawienie subiektywne, ale staraliśmy się wybrać książki, które z różnych powodów mogą Was zainteresować.

mark

19.09.2014 00:00

Wiedźmin w wersji audio

Autor: Sylwia_

mark

Studio Sound Tropez zapowiedziało kolejną niezwykłą premierę. Na początku października ma się ukazać słuchowisko pt. "Wiedźmin: Dom ze Szkła" autorstwa Paula Tobina, Joe Querio oraz Dave'a Johnsona. Przypomnijmy, że w tym samym miesiącu mają się ukazać kolejne części "The Walking Dead" i "Thorgala" oraz pierwsza część "Kajko i Kokosza".

18.09.2014 20:50

Tylko dziś i jutro - promocja w Ravelo - 30%

Autor: Sylwia_

Dziś i jutro (18-19.09.) w księgarni Ravelo trwa błyskawiczna promocja na nowości i bestsellery - tytuły są objęte rabatem - 30%. Przy zamówieniach do kiosku Ruchu powyżej 69 zł dostawa gratis. Szczegóły promocji na stronie Ravelo. mark

18.09.2014 12:41

Jerzy Wlazło i Zbigniew Pawlak w Radomiu - spotkanie autorskie

Autor: Sylwia_

mark

Jeśli macie pytania do autora powieści "Na wczoraj", "Kondukt umarłych" i "Pęknięta miasto. Biesłan", to jest okazja.

W Radomiu, w piątek 19 września o godz. 18 w Łaźni, odbędzie się spotkanie z pisarzem. Na pytania będzie też odpowiadał współautor książki „Biesłan. Pęknięte miasto” – Zbigniew Pawlak.

18.09.2014 00:00

Konkurs literacki Wydawnictwa MG

Autor: Sylwia_

mark
Wydawnictwo MG zapowiedziało konkurs literacki na dokończenie minipowieści Leopolda Tyrmanda "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki".

17.09.2014 11:24

Niezwykłe/niecodzienne/wyjątkowe - "Czesałam ciepłe króliki"

Autor: Sylwia_

mark
"Chcę panu powiedzieć, że są ludzie – bo obserwuję i słucham – którzy z wojny i z pobytu w obozie wydobywają okropności. Łatwo im to przychodzi. A ja uważałam, że jeżeli jest ciężko – a przecież nie byłam w ekstrawarunkach obozowych, tylko w takich, jak większość – to trzeba się bronić. Odpychać od siebie złe odczucia psychiczne i fizyczne. W każdej sytuacji znajdować moment świadczący o tym, że jest nadzieja, że ludzie nie są tacy źli. "
Alicja Gawlikowska-Świerczyńska

Czy mimo tragedii można zachować optymizm? A może to kwestia wyboru? "Czesałam ciepłe króliki" to niezwykła rozmowa z lekarką, byłą więźniarką obozu w Ravensbrück.

FRAGMENT KSIĄŻKI: TUTAJ

W najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską.

17.09.2014 11:18

Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

Autor: Sylwia_

mark

"Korona śniegu i krwi", "Gra w kości", "Saga Sigrun"...
Już w najbliższą sobotę można będzie spotkać się z pisarką Elżbieta Cherezińską.


Kiedy: 20 września, godz. 16.00
Gdzie: Warszawa, empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: