Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Gra w kości

 • Autor: Cherezińska Elżbieta
 • Język oryginalny: polski
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: historyczna
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2010
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,46 ; książkę oceniło 239 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): imiriam
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: Piastowski poker

Zachwycona "Koroną śniegu i krwi", sięgnęłam po "Grę w kości", w której autorka nadaje nowe życie pierwszemu królowi Polski, Bolesławowi Chrobremu. W jej interpretacji jest to władca daleki od szablonowości, wizją i umiejętnościami politycznymi wykraczający poza ramy epoki, sprawiedliwy, choć surowy, chętny do bitki i do wypitki, jednak potrafiący trzymać swoje popędy na wodzy, gdy sytuacja tego wymaga. Podoba mi się ta interpretacja, tak jak podoba mi się to, co pani Cherezińska podkreśla we ws...

czytaj całość »

data dodania: 2013-06-25, autor: sylkwiatek, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Gra w kości

„Gra w Kości” to kolejna książka Elżbiety Cherezińskiej, której lektura całkowicie mnie pochłonęła. Podobnie jak inne dzieła pisarki, powieść przenosi nas w epokę średniowiecza, w tym przypadku w okres panowania Bolesława Chrobrego. Spotykamy tych samych bohaterów, których poznaliśmy na kartach innych utworów autorki: Bolesława Chrobrego, jego siostrę Świętosławę, biskupa Ungera, drużynników księcia. Postacie historyczne przeplatają się z fikcyjnymi, fakty historyczne z fikcją literacką. I choci...

czytaj całość »

data dodania: 2018-10-24, autor: WerQa, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Walka o władzę z relikwiami w tle

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

W marcu 1000 roku miało miejsce bezprecedensowe w dziejach wydarzenie – Otton III, król Niemiec i cesarz rzymski, przybył jako pielgrzym do Gniezna, stolicy państwa polskiego rządzonego przez księcia Bolesława. O tej wizycie wiemy co nieco dzięki przekazom kronikarskim niemieckiego biskupa Thietmara oraz naszego Galla Anonima – obydwaj podkreślają religijny charakter wizyty, obydwaj opisują wspaniałość przyjęcia, jakie utytułowanemu pątnikowi zgotował polski książę, obydwaj są również zgodni co ...

czytaj całość »

data dodania: 2016-02-22, autor: anek7, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: "Gra w kości"

Co sprawia, że po przeczytaniu pierwszego zdania zarówno rewelacyjnie napisanego, trzymającego w napięciu bestselleru, jak i marnego powieścidła, do którego znajomości przyznajemy się z rumieńcem wstydu, docieramy do ostatniej strony, zanim się obejrzymy? To ciekawość, która bywa tak silna, że oglądamy setny odcinek serialu czy sięgamy po kolejny tom przydługiej sagi, ciekawość, z powodu której po prostu musimy wiedzieć, co będzie dalej. Co jednak dzieje się w sytuacji, kiedy szczegółowy przebie...

czytaj całość »

data dodania: 2011-04-20, autor: Literadar, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Uznaje się, iż święci się nie psują - kto się odważy sprawdzić?


Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad największą potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w koronie. Otoczony najwybitniejszymi umysłami epoki. Zmęczony władzą, znajduje upodobanie w ekstazie. Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko. Europa wchodzi w rok tysięczny.

Dwubiegunowa konstrukcja „Gry w kości” poprzez osobne sekwencje dworu piastowskiego, cesarskiego i papieskiego - świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III - wiedzie do spotkania w Gnieźnie w marcu 1000 roku. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.

Ta powieść unika monumentu, koturnu, przerysowania. Jest współczesna do szpiku: wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczny public relations. A jednocześnie doskonale oddaje realia historyczne, szczegół, detal i to, co w średniowieczu najgłębsze: mentalność epoki, w której religijna ekstaza i okrucieństwo graniczą ze sobą. Z każdego grzechu można się wyspowiadać. Wszystko dzieje się szybko, bardzo szybko.

„Gra w kości”, chociaż może zdawać się brawurowa historycznie - opiera się na faktach. Tych, które można wyczytać ze źródeł. Tych, których szukamy między ich wierszami. Co się wydarzy, gdy Bolesław stanie z Ottonem twarzą w twarz? A gdzie miejsce świętego Wojciecha Adalberta? To jest właśnie „Gra w kości”.


Elżbieta Cherezińska - autorka książki „Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, traktującej o historii getta łódzkiego, oraz „Sagi Sigrun” i „Ja jestem Halderd”, wchodzących w skład cyklu „Północna Droga”, osnutego na tle dziejów Norwegii.

[Zysk i S-ka, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2012-04-23, autor: chudaOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 4

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku