Wiadomości

Wybierz okres czasu:

30.09.2013 10:43

"Kapuściński non-fiction" bez czterech rozdziałów

Autor: Sylwia_

Alicja Kapuścińska, wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim, zawarła ugodę z wydawnictwem Świat Książki dotyczącą głośnej biografii "Kapuściński non-fiction".

W przypadku ponownego wydania biografii, Świat Książki nie zamieści w niej czterech rozdziałów (około 30 stron o życiu rodzinnym, prywatnym pisarza). Na takie skrócenie książki nie zgadza się autor, Artur Domosławski.

Świat Książki zobowiązał się również do publikacji oświadczenia w "Gazecie Wyborczej" i jej portalu, w którym wyrazi ubolewanie z powodu naruszenia w książce dóbr osobistych wdowy oraz córki pisarza w postaci prawa do prywatności, godności i prawa do dobrej pamięci o zmarłym. Źródło: www.wyborcza.pl oraz www.rp.pl

28.09.2013 00:00

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Autor: Małgorzata_

Znamy już powieści nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskojęzycznej powieści kryminalnej lub sensacyjnej minionego roku.

27.09.2013 09:40

Nagroda w konkursie na Najlepszą Recenzję przyznana!

Autor: chuda

Nagrodę w konkursie na najlepszą recenzję 01-15.09.2013 otrzymuje Arvanity za tekst "O życiu minionym">O życiu minionym", o książce Piotra Pazińskiego "Pensjonat (Paziński Piotr)">Pensjonat". Zwycięzcy serdecznie gratulujemy! Sponsorem nagród jest Biblioteka Śląska - więcej informacji na tej stronie.

27.09.2013 00:00

Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Autor: Małgorzata_

Międzynarodowy Dzień Tłumacza jest oficjalnie obchodzony 30 września, w dniu św. Hieronima,autora pierwszych przekładów Biblii i patrona tłumaczy.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Tłumacza w Warszawie poświęcone są przekładowi sztuk teatralnych i m.in. takim zagadnieniom jak znaczenie tłumaczenia dla interpretacji scenicznej dzieła, współpraca dramaturga z tłumaczem czy aktualność przekładu tekstu teatralnego.

Więcej informacji na stronie www.goethe.de/polska

24.09.2013 10:56

Wyróżnienia Redakcji BiblioNETki przyznane!

Autor: chuda

Spośród autorów, których teksty w okresie 16-31.08.2013 trafiły do działu Najciekawsze Recenzje, wyróżniona zostaje sapere za tekst "Siła precyzji"Siła precyzji" o książce Marcina Kępy "Twierdza Radom (Kępa Marcin)">Twierdza Radom". Ponadto spośród autorów wszystkich tekstów zaakceptowanych przez Dział Recenzji książkowy upominek otrzymuje Bloom za tekst "Źli Europejczycy rabują Żydów, czyli krótki komentarz do "Złotych żniw""Źli Europejczycy rabują Żydów, czyli krótki komentarz do Złotych żniw" o książce Jana Tomasza Grossa i Ireny Grudzińskiej-Gross "Złote żniwa: Rzecz o tym, co się działo na obrzeżach Zagłady Żydów (Gross Jan Tomasz, Grudzińska-Gross Irena)">Złote żniwa". Wyróżnionym BiblioNETkowiczom serdecznie gratulujemy!

22.09.2013 14:42

Laureatką Nagrody Kościelskich 2013 została Krystyna Dąbrowska

Autor: Małgorzata_

Tegoroczną laureatką Nagrody Kościelskich została Krystyna Dąbrowska, nagrodzona za książkę poetycką "Białe krzesła".

Więcej: www.koscielscy.pl

20.09.2013 12:30

Europejska Noc Literatury po raz pierwszy w Polsce

Autor: Małgorzata_

Już jutro, 21 września, Wrocław stanie się europejską stolicą literatury.

Noc Literatury, która w Polsce organizowana będzie po raz pierwszy, w Europie znana jest od lat i, podobnie jak Noc Muzeów, świetnie adaptuje się do charakteru miast-gospodarzy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzięki otwartej formule prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową. W tym roku wrocławska edycja realizowana jest w ramach międzynarodowego projektu, którego motto brzmi: „Jedna noc – wiele doświadczeń”. Biorą w nim także udział: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Praga i Wilno. Projekt realizowany jest w ramach programu Europejska Stolica Kultury 2016.

Szczegóły: www.literaturenights.eu/2013 oraz www.wro2016.pl

20.09.2013 00:00

Na celowniku duże miasta - konkurs!

Autor: atoczytaliście?


Zapraszamy do kolejnego konkursu z cyklu A to czytaliście? Tym razem bohaterem prac konkursowych jest... MIASTO. Jedno lub wiele, ale zdecydowanie duże. Prawdziwe lub wymyślone, współczesne lub z zamierzchłych czasów. Ale nadal duuuże. Macie pomysł? Piszcie! ;)

Szczegóły konkursu TUTAJ.

19.09.2013 00:00

Czytanie jest modne! - 3. Targi Książki w Katowicach

Autor: Małgorzata_

Targi Książki w Katowicach to wydarzenie, które w dniach 20 -22 września (piątek - niedziela) przemienia Halę Widowiskowo-Sportową "Spodek" w najbardziej zaczytane miejsce w Polsce, miejsce, w którym gromadzą się rzesze miłośników literatury z regionu województwa śląskiego i spoza niego.

Szczegółowe informacje o 3. edycji targów znajdziecie na stronie www.exposilesia.pl.

17.09.2013 13:35

Finaliści Nike 2013

Autor: Małgorzata_

Od 9 września przez tydzień Gazeta Wyborcza ujawniała codziennie jednego z finalistów 17. edycji Nagrody Literackiej NIKE. A oto ich pełna lista...

16.09.2013 14:21

Nagroda w konkursie na Najlepszą Recenzję przyznana!

Autor: chuda

Nagrodę w konkursie na najlepszą recenzję 16-31.08.2013 otrzymuje anek7 za tekst "Nieznane bohaterki II wojny światowej", o książce Denise Kiernan "Dziewczyny atomowe: Nieznana historia kobiet, które pomogły wygrać II wojnę światową (Kiernan Denise) ">Dziewczyny atomowe". Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy! Sponsorem nagród jest Biblioteka Śląska - więcej informacji na tej stronie.

14.09.2013 22:02

Pstryk!

Autor: Sylwia_

Osoby będące w dniach 6-8 września 2013 r. w Jastrzębiej Górze, posiadające plik zdjęć dokumentujących ten fakt, proszone są o niezwłoczne... Żartujemy ;)

Jeśli byliście na VI Ogólnopolskim Spotkaniu BiblioNETkowym i macie fajne zdjęcia, których nie boicie się pokazać światu, to proszę, przyślijcie je na adres: sylwia.skulimowska@literadar.pl Chcielibyśmy za Waszą zgodą opublikować je na biblioNETkowym profilu na Facebooku, by wszyscy mogli powspominać i porozmawiać o spotkaniu. Wszystkie zdjęcia zbierzemy w jeden album.

12.09.2013 12:21

Elżbieta Cherezińska na III Jarmarku Średniowiecznym w Przemęcie

Autor: Małgorzata_

Już w sobotę, 14 września odbędzie się III Jarmark Średniowieczny w Przemęcie, gdzie gościem specjalnym będzie pisarka, Elżbieta Cherezińska.

Więcej informacji o imprezie na stronie Zysk i S-ka Wydawnictwo.

11.09.2013 00:00

Åsa Lind w Polsce

Autor: Małgorzata_

W dniach 14-18 września (sobota - środa) w Warszawie, Poznaniu i Łodzi gościć będzie Åsa Lind - autorka opowiadań o Piaskowym Wilku oraz premierowej książki „Chusta babci”, która tym razem jest książką obrazkową.

Wizyta Åsy Lind związana jest m.in. z wygraną w plebiscycie Fundacji Dzieci Czytają na uzupełnienie kanonu lektur, w którym „Piaskowy Wilk” został zwycięzcą.

Szczegółowy program wizyty: www.zakamarki.pl

08.09.2013 00:00

Marek Krajewski - spotkanie i promocja

Autor: sowa

12 września (czwartek) o godz. 18.00 Marek Krajewski spotka się z czytelnikami we Wrocławiu!

07.09.2013 13:25

Wyniki!

Autor: atoczytaliście?


Amanita Draconia, tak brzmi login BiblioNETkowicza, którego czytatka spodobała Wam się najbardziej. Tekst otrzymał 30 poleceń. Gratulujemy! To prawdziwa ściągawka z lekturami w sam raz na lato (i nie tylko).

Duch puszczy przypomniał nam o wakacyjnych przygodach wujaszka Leona i Marcina w Jugosławii. Recenzja "Piratów z Wysp Śpiewających" Adama Bahdaja znalazła się na drugim miejscu (17 zalogowanych poleceń).

Wszystkie teksty wraz z loginami i ilością głosów (zalogowane polecenia) możecie zobaczyć TUTAJ.

07.09.2013 00:00

Polskie prawa do powieści Roberta Galbraitha sprzedane

Autor: Małgorzata_

nowajkr


Wydawnictwo Dolnośląskie będące częścią Grupy Wydawniczej Publicat SA nabyło polskie prawa do dwóch powieści Roberta Galbraitha.
Robert Galbraith to pseudonim J.K. Rowling.

Tytuły te stanowią początek serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest prywatny detektyw Cormoran Strike.

06.09.2013 09:59

Jestem najprzystojniejszym mężczyzną świata

Autor: Sylwia_

massarotto W zakładce Literadar znajdziecie kolejną rozmowę z cyklu MĘSKA RZECZ, DAMSKIE SPRAWY. Tym razem dyskusja dotyczy powieści Jestem najprzystojniejszym mężczyzną świata. Będzie mowa o przekleństwie urody, celebrytach i reality show.

Warto zajrzeć też do recenzji książek Snuff Chucka Palahniuka oraz Tylko seks, "paradokumentalnej opowieści o polskim pornobiznesie". W roli pisarza debiutuje dziennikarz i scenarzysta Zygmunt Gołąb. Dla lubiących kryminały Harlana Cobena zaskoczeniem może okazać się recenzja powieści Zostań przy mnie. Fanów Foo Fighters i Nirvany zainteresuje biografia Dave Grohl. Oto moje powołanie.

Wszystkie teksty są w zakładce Literadar.

06.09.2013 00:00

Tydzień Zakazanych Książek 2013 w bibliotece

Autor: Małgorzata_

22 września (niedziela) rozpocznie się tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek. Jest to międzynarodowa, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych akcja, której celem jest propagowane wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych.

Jak co roku, do udziału w akcji zachęca biblioteki serwis Bibliosfera.net. Znajdują się tam materiały pomocne w organizowaniu wydarzeń związanych z akcją, np. plakaty, listy i opisy książek, które w przeszłości miały - z różnych powodów - kłopoty z cenzurą. Biblioteki mogą zarejestrować swój udział w akcji i skorzystać z gotowych pomysłów na wystawy czy inne wydarzenia. Tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek trwa w dniach 22-28 września (niedziela - sobota).

Zobacz "Tydzień Zakazanych Książek 2013" w serwisie Bibliosfera.net.

05.09.2013 10:59

Wyróżnienia Redakcji BiblioNETki przyznane!

Autor: chuda

Spośród autorów, których teksty w okresie 01-15.08.2013 trafiły do działu Najciekawsze Recenzje, wyróżniony zostaje Meszuge za tekst "To da się czytać!"To da się czytać!" o książce Tomáša Halíka "Hurra, nie jestem Bogiem! (Halík Tomáš) ">Hurra, nie jestem Bogiem!". Ponadto spośród autorów wszystkich tekstów zaakceptowanych przez Dział Recenzji książkowy upominek otrzymuje majkanew za tekst ""Oro" ucząc - bawi, bawiąc - uczy "Oro ucząc - bawi, bawiąc - uczy" o książce Marcela A. Marcela "Oro (Marcel A. Marcel (właśc. Łukasińska Dana, Sawicka Olga)) ">Oro". Wyróżnionym BiblioNETkowiczom serdecznie gratulujemy!

03.09.2013 00:00

Finałowa siódemka Angelusa 2013

Autor: Małgorzata_

Do finału ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zakwalifikowało się siedem książek.

02.09.2013 00:00

Czytanie Fredry

Autor: Małgorzata_

W tym roku przypada 220 rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Z tej okazji 7 września na terenie całego kraju zostanie zainicjowana ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł pisarza.

Od 4 do 6 września w placówkach oświatowych Wrocławia będziemy czytali dzieła A. Fredry. W sobotę 7 września o godz. 12.00 w Rynku, przy Pomniku Aleksandra Fredry akcję zainauguruje Tytus de ZOO, czytając wspólnie z wrocławianami „Małpę w kąpieli”.
Z balkonu Muzeum Pana Tadeusza aktorzy oraz znani i lubiani wrocławianie będą czytali fragmenty dzieł wybitnego komediopisarza.

Więcej o akcji na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz na www.wro2016.pl.

Polub na Facebooku Dom Komedii Aleksandra Fredry.

02.09.2013 00:00

Głosujemy!

Autor: atoczytaliście?Zaczynamy drugą rundę konkursu A to czytaliście? - wybieramy najlepszy tekst.

Wszystkie teksty znajdziecie tutaj, w czytatce A to czytaliście? - konkurs - "Czy pamiętasz o letniej przygodzie?".

Głosujemy przyciskiem "Polecam" (jest na dole, w lewym rogu każdego tekstu), po wcześniejszym zalogowaniu (anonimowych "poleceń" nie bierzemy pod uwagę). Możecie polecić każdy tekst, który Wam się podoba. Na Wasze głosy czekamy do 4 września.

Klikajcie, bo trochę niecierpliwi jesteśmy, ciekawość nie daje nam spokoju. Co polecacie? ;)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: