Dodany: 30.09.2014 18:35|Autor: Sylwia_

Zapowiedź: Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989

8 października nakładem wydawnictwa Bosz ukaże się niezwykły album - 320 zdjęć znanego fotografa Chrisa Niedenthala przedstawiających świat za żelazną kurtyną, codzienne życie w krajach komunistycznych tj. Czechosłowacja, Bułgaria, NRD, Rumunia, Jugosławia, Węgry i Związek Radziecki. Na kartach zbioru znajdziemy też powszedni dzień w Peerelu.

„Miałem zamiar zacząć ten tekst o albumie Chrisa Niedenthala z przytupem i, krok po kroku, figura po figurze, parę absurdów chciałem pokazać, ale traf zdarzył, że ledwo pierwszy gest zrobiłem, opanowała mnie, wciągnęła magia jego zdjęć…” ‒ tak we wstępie do albumu pisze Jerzy Pilch. Trudno bowiem nie ulec urokowi tych obrazów ujmowanych przez fotografika w wyjątkowych kadrach. Chris Niedenthal był świadkiem historii okresu Peerelu i z niezwykłym mistrzostwem śledził ją obiektywem aparatu. Demonstracje, czołgi, zomowcy, prominenci, kilometrowe kolejki, życie codzienne ‒ wszystko to uwidocznione na fotografiach.

„Paradoks Niedenthala i skala jego talentu zasadza się na tym, że chcąc stworzyć galerię przedmiotowych osobliwości dawnego systemu, stworzył komiczny, dramatyczny i wyjątkowo mocny obraz życia prawdziwego. Chciał dać jakieś peerelowskie panopticum, a dał zawsze nieskończenie mocniejsze od kontekstów, zwłaszcza od kontekstów politycznych, dzieło sztuki” ‒ dodaje Pilch.

Targ w Grojcu 1982 r., stan wojenny

Czas Apokalipsy,1981 r.

The Kiss, 1980 r.

Fotoreporter Chris Niedenthal jest Polakiem z niemieckim nazwiskiem i brytyjskim obywatelstwem. Urodził się w Anglii. W 1973 r. przyjechał do Polski i mieszka w niej do dziś. W październiku 1978 roku był pierwszym fotografem, który pojechał do Wadowic.

Źródło: materiały wydawcy, zdj. Chris Niedenthal

Użytkownik: Eida 30.09.2014 22:42 napisał(a):
Odpowiedź na:   8 paź... | Sylwia_
Nie ma co się zastanawiać, trzeba będzie po prostu kupić.
Użytkownik: sowa 30.09.2014 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na:   8 paź... | Sylwia_
Pomaaarzyć... Cenę pewnie będzie miał, że hej-niestety-hej.
Użytkownik: Eida 30.09.2014 23:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomaaarzyć... Cenę pewnie... | sowa
Tutaj: http://bit.ly/1wVyy5O jest podana cena 79,90, ale tu: http://bit.ly/1vsJNBB już 56,05zł, więc, jak na album, chyba nie jest źle.
Użytkownik: Sznajper 30.09.2014 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na:   8 paź... | Sylwia_
"W październiku 1978 roku był pierwszym fotografem, który pojechał do Wadowic."

Jakie te Wadowice jednak zacofane. Do nas, do wsi, fotograf przyjechał z pół wieku wcześniej.