Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.01.2019 14:25

Powstanie serial na podstawie "Króla" Twardocha

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powstanie serial na podstawie bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha pt.: "Król". Za reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński, reżyser "Ostatniej rodziny". Serial ma liczyć osiem odcinków, a zdjęcia ruszają wiosną tego roku. Na razie nie jest znana obsada. Produkcją zajmują się Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham, nad scenariuszem pracują Dana Łukasińska, Łukasz M. Maciejewski i Szczepan Twardoch. Serial powstaje dla stacji Canal+ Polska.

content

25.01.2019 13:55

Przyznano nagrody magazynu literackiego "Książki"

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Po raz siedemnasty przyznano nagrody magazynu literackiego "Książki".

Nagrodzone tytuły to: "Wyspa Węży" Małgorzaty Szejnert (Znak), "Patria" Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), "Hotel Bristol" Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz "Polska Wschodnia" Adama Bujaka (Biały Kruk).

Wydawcą Roku 2018 zostało Wydawnictwo Poznańskie, które uhonorowano „za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną”. 

Specjalną nagrodę otrzymało wydawnictwo Zielona Sowa za tytuł "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza. Wydawcą Stulecia zostało wydawnictwo Nasza Księgarnia, zaś wydawnictwo Biały Kruk uhonorowano Nagrodą Specjalną Ars et Patria za najbogatsze uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.

23.01.2019 12:55

Spotkanie z Martą Matyszczak 30.01.2019 r. w Katowicach

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi, Wydawnictwo Dolnośląskie i Tak Czytam zapraszają na spotkanie autorskie z Marta Matyszczak - śląską pisarką, autorką serii "Kryminał pod psem". 

Spotkanie autorskie odbędzie się 30 stycznia 2019 r. w katowickim oddziale księgarni Tak Czytam przy ulicy 3 maja 13 o godzinie 17:00. 

Spotkanie odbędzie się w dniu premiery 5 części serii - książki "Morderstwo w Hotelu Kattowitz". Podczas spotkania autorskiego będzie można zakupić premierową książkę, a także zdobyć autograf autorki! 

22.01.2019 16:31

WIECZÓR AUTORSKI ALICJI MIELCAREK WE WROCŁAWIU

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Stara Piekarnia serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Alicją Mielcarek – debiutującą pisarką nagradzaną m.in. przez Olgę Tokarczuk, autorką klimatycznej powieści "Pępowina"

Spotkanie odbędzie się 24.01.2019, godz. 17:00  w Starej Piekarnii, ul. Krzywoustego 310 a, Wrocław – Psie Pole. 

Spotkanie poprowadzi Rafał Różewicz. 
Wstęp wolny. 

21.01.2019 16:40

EBRD Literature Prize - Tokarczuk i Dehnel nominowani

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Do EBRD Literature Prize  nominowani są pisarze pochodzący z prawie czterdziestu krajów świata, których książki przetłumaczone zostały na język angielski. Główna nagroda wynosi 20 tys. euro i jest dzielona między autora i tłumacza.

W tym roku wśród dziesięciorga nominowanych autorów są  Olga Tokarczuk za książkę Prowadź swój pług przez kości umarłych (Tokarczuk Olga) oraz Jacek Dehnel za Lala (Dehnel Jacek) .

Tłumaczką obu dzieł jest Antonia Lloyd-Jones, laureatka zeszłorocznej nagrody Transatlantyk.

Laureata poznamy w marcu.

17.01.2019 12:48

Spotkanie autorskie z Sylwią Winnik w Wodzisławiu Śląskim

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim organizuje spotkanie z autorką książki Dziewczęta z Auschwitz: Głosy ocalonych kobiet (antologia; Winnik Sylwia, Dąbrowska Alina, Rowińska Leokadia i inni) Sylwią Winnik.


Spotkanie odbędzie się 25.01.2019 r. o godzinie 11:00. 

 

09.01.2019 17:43

Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer

Autor: Małgorzata_

8 stycznia Tygodnik “Polityka” wręczył swoje nagrody kulturalne. Laureatką w dziedzinie literatury została Małgorzata Rejmer. Doceniono jej najnowszy reportaż Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii".
 
W uzasadnieniu podano, że nagroda należała się autorce za „umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”

Małgorzata Rejmer w 2015 roku przeprowadziła się do Albanii i to właśnie tam pracowała nad nagrodzoną książką. Autorka w tym reportażu oddaje głos swoim bohaterom. To ich opowieści o działaniu terroru Envera Hodży składają się na niesamowity obraz kraju i mieszkańców tego jednego z najbardziej odizolowanego krajów Europy.

Dyktator, który chciał stworzyć w Albanii komunistyczny raj na Ziemi, zniszczył życie milionów obywateli. Hodża wychodził z przekonania, że ludziom nie można pozwolić na wolność. Nie można dopuścić do tego, żeby żyli swobodnie. Sukcesywnie łamał psychikę narodu. Toteż skutki jego destrukcyjnych działań, widać do tej pory.

Po otrzymaniu nagrody w swoim przemówieniu pisarka powiedziała: „Tym z państwa, którzy czytali ‚Błoto…’, Albania kojarzy się ze zniewoleniem, z systemem autorytarnym i chciałbym państwu powiedzieć, że w tym momencie w Tiranie protestują tysiące studentów, walcząc o reformę systemu edukacji. I to jest nadzieja dla Albanii, to jest ich wybór wolności, to jest ich możliwość stworzenia lepszej przyszłości, to jest ich walka o lepsze jutro. Jestem z nich bardzo dumna i chciałabym, żebyście tak też kojarzyli Albanię. Nie tylko trudne, ekstremalne czasy komunizmu i zniewolenia, ale także wolność i młodzi ludzie, którzy wychodzą na ulicę i nie boją się walczyć o przyszłość. Gratuluję Albańczykom i chciałbym, żebyśmy byli jak Albańczycy i nie bali się walczyć o lepsze jutro”.

W kategorii literatura w tegorocznych Paszportach Polityki poza laureatką nominowani byli: Olga Drenda za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas" i Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI"

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: