Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

26.09.2019 13:24

Bezpłatny spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W niedzielę 6 października odbędzie się bezpłatny spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza, który przez ponad 80 lat bacznie śledził zmiany zachodzące w stolicy, krytykował ją, ale również angażował się w jej odbudowę. Inspiracją do zorganizowania spaceru jest książka dr. Tomasza M. Lerskiego Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza, która ukazała się w roku 125. rocznicy urodzin pisarza, nakładem wydawnictwa Fabuła Fraza. Spacer poprowadzi Adrian Sobieszczański, licencjonowany przewodnik Warszawski.

W niedzielę 6 października zorganizowany zostanie spacer po Warszawie śladami Jarosława Iwaszkiewicza. Spacer poprowadzi Adrian Sobieszczański, licencjonowany przewodnik warszawski, historyk, organizator autorskich spacerów po Warszawie. Spacer rozpocznie się  o godzinie 14.30 w miejscu dawnej kawiarni „Pod Pikadorem” (ul. Nowy Świat 57), zaś zakończy w Księgarni Naukowej im. Bolesława Prusa (ul. Krakowskie Przedmieście 7), gdzie będzie można porozmawiać z autorem książki. Wydarzenie potrwa około 2 godziny.

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/708085853039296/

content

19.09.2019 13:00

Noc Księgarń już 20 września!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Noc Księgarń już w najbliższy piątek! Przed nami ponad 200 wydarzeń w 115 księgarniach w całej Polsce. W programie Nocy Księgarń znalazły się m.in. spotkania autorskie, koncerty, wydarzenia dla dzieci, wystawy, wykłady, słuchowiska, performanse, literackie potańcówki i wiele innych atrakcji dla młodych i starszych czytelników. To będzie piękny wieczór i piękna noc!

content

18.09.2019 11:26

Olga Tokarczuk nominowana do National Book Award

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszona została długa lista nominowanych do The National Book Award for Translated Literature 2019.  Drugi rok z rzędu obecna jest na niej Olga Tokarczuk z książką “Drive Your Plow Over the Bones of the Dead” („Prowadź swój pług przez kości umarłych”) w tłumaczeniu Antoni Lloyd-Jones.

W ubiegłym roku w ścisłym finale znalazła się książka „Flights” („Bieguni”)  w tłumaczeniu Jennifer Croft.

content

18.09.2019 08:32

Sherlockon – poznaj atrakcje trzeciej edycji konwentu fanów Sherlocka Holmesa!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

28-29 września 2019, Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów w Warszawie (ul. Kajakowa 12B)

Sherlockon to konwent, którego fanom Sherlocka Holmesa nie trzeba przedstawiać. To już trzecia edycja imprezy. W tym roku program został podzielony tak, by mogli znaleźć w nim cos dla siebie nie tylko fani słynnego detektywa, ale także miłośnicy kryminałów i literatury, zarówno ci czytający, jak i piszący.

content

18.09.2019 08:12

"Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza" – patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj swoją premierę ma kolejny patronat medialny Biblionetki – książka "Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza" autorstwa Guillaume'a Bailly.

"Nekrosytuacje. Perełki z życia grabarza" to bestseller non-fiction we Francji. 

Guillaume Bailly jest doświadczonym pracownikiem domu pogrzebowego. Swoje zawodowe życie opisał ze swadą i  (miejscami czarnym jak smoła) humorem. Codzienność grabarza bywa i straszna i śmieszna, pełna anegdot, niesamowitych i komicznych sytuacji.

Dla fanów kultowego serialu „Sześć stóp pod ziemią” to tytuł obowiązkowy.

content

16.09.2019 16:29

Dukaj, Brzezińska i Wegner laureatami Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego 2019

Autor: Małgorzata_

Podczas gali na Coperniconie ogłoszono, kto został wyróżniony literacką nagrodą im. Jerzego Żuławskiego, przyznawaną dłuższym formom, napisanym w poetyce fantastycznej.

Główna Nagroda została przyznana Jackowi Dukajowi za mikropowieść „Imperium chmur”, która znalazła się w antologii „Inne światy” (Sine Qua Non).

Złote Wyróżnienie natomiast trafiło do Anny Brzezińskiej za powieść „Woda na sicie”, (Wydawnictwo Literackie).

Srebrne Wyróżnienie otrzymał zaś Robert M. Wegner za „Każde martwe marzenie”, piątą książkę z cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”, (Powergraph).

content

13.09.2019 12:32

Jacek Piekara i The Dust zaprezentowali nową grę: “I, the Inquisitor”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Jacek Piekara, pisarz fantasy wspólnie z wrocławskim studiem The Dust zdradził pierwsze informacje na temat produkcji gry na motywach cyklu “Ja, inkwizytor”. Przedstawione zostały pierwsze materiały, nazwa oraz podejście do gry.

Jacek Piekara to drugi po Andrzeju Sapkowskim, autorze Wiedźmina, najbardziej rozpoznawalny pisarz fantasy w Polsce. Znają go wszyscy z serii książek, wydanych przez Fabrykę Słów, o przygodach Mordimera Madderdina opowiadającej o alternatywnej wizji świata, w której Jezus zszedł z krzyża i zabił wszystkich swoich oprawców.

Pierwsze wzmianki w mediach na temat produkcji gry można było usłyszeć już w zeszłym roku - kiedy Jacek Piekara podpisał list intencyjny 4 grudnia 2018 r. Potem było tylko z górki. W marcu studio The Dust podpisało umowę z twórcą cyklu “Ja, inkwizytor”, a następnie z inwestorem na kwotę 3 milionów złotych wypłaconych w transzach.

content

12.09.2019 18:43

O Syberii i Filipinach we Wrocławiu - spotkanie z MAŁGORZATĄ SZUMSKĄ (24.09.2019 r. )

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Jak to jest biec ze zniczem olimpijskim? Ile sił kosztuje zorganizowanie teatru lalkowego dla ośmiu tysięcy filipińskich dzieci? Po odpowiedzi na te i inne pytania zapraszamy 24.09.2019r. o godz. 17.00 do Starej Piekarni (Wrocław), w której odbędzie się wyjątkowe spotkanie z podróżniczką (m.in. Syberia i Filipiny), pisarką oraz aktorką teatru lalek - Małgorzatą Szumską. Autorką książek: "Zielona sukienka" (Znak Literanova, 2014) i "Twarze tajfunu" (Czarne, 2016).

Spotkanie, podczas którego będzie można m.in. kupić książki autorki, poprowadzi Rafał Różewicz.

Zapraszamy!

Wstęp wolny.

 

content

09.09.2019 17:40

Znamy finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019

Autor: Małgorzata_

Znamy książki, które w tym roku znalazły się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019. Wśród autorów finałowych książek znalazły się pisarki i pisarze z Austrii, Bułgarii, Czech, Ukrainy, Niemiec i Rosji. Po raz pierwszy w czternastoletniej historii nagrody w finale nie ma książki polskiej.  

content

09.09.2019 11:27

Limitowana edycja Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

18 września w księgarniach pojawi się limitowana edycja "Jeżycjady" Małgorzaty Musierowicz! To będzie prawdziwa gratka dla fanów serii i najlepszy pomysł na literacki prezent!

Box będzie zawierał:

  • 22 tomy Jeżycjady®, wszystkie w mniejszym i poręcznym formacie oraz zmienionej, eleganckiej oprawie graficznej,
  • jeżycjadową płócienną torbę,
  • kolorową pocztówkę z niezapomnianą Genowefą Bombke vel Sztompke,
  • zakładkę.
content

09.09.2019 00:40

Zmarł Andrzej Polkowski, tłumacz m.in. „Harry’ego Pottera” i „Opowieści z Narnii"

Autor: Małgorzata_

W dniu 5 września, w swoje 80. urodziny, zmarł Andrzej Polkowski. Jego najbliżsi proszą o nieskładanie kondolencji.

Z wykształcenia archeolog, przez lata pracował jako redaktor między innymi Instytutu Wydawniczego PAX. Jednak większości z nas znany był przede wszystkim jako tłumacz - literatury dziecięcej, fantasy, SF, historycznej czy psychologicznej.

Przetłumaczył między innymi „Opowieści z Narnii", „Opowieść wigilijną", „Księgę dżungli", „Dzieci Boga", „Demona Ciemności", „Harry'ego Pottera".

content

06.09.2019 10:34

Finaliści Nagrody Nike 2019

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Poznaliśmy finalistów tegorocznej Nagrody Nike. Wśród nich Małgorzata Rejmer, Mariusz Szczygieł, Zyta Rudzka, Szczepan Twardoch, Juliusz Strachota, Aleksander Kaczorowski, Marcin Kołodziejczyk.

Tytuły, które znalazły się w finale:

Nie ma (Szczygieł Mariusz)

Turysta polski w ZSRR (Strachota Juliusz)

Królestwo (Twardoch Szczepan)

Prymityw: Epopeja narodowa (Kołodziejczyk Marcin)

Ota Pavel: Pod powierzchnią (Kaczorowski Aleksander (ur. 1969))

Krótka wymiana ognia (Rudzka Zyta)

Błoto słodsze niż miód: Głosy komunistycznej Albanii (Rejmer Małgorzata)

content

03.09.2019 17:42

Booker 2019: znani są finaliści z tzw. krótkiej listy. Wśród nich Margaret Atwood

Autor: Małgorzata_

W lipcu zaprezentowano tak zwaną długą listę, czyli wszystkich nominowanych do nagrody. Była to lista 13 książek, które wydane zostały w języku angielskim w ubiegłym roku. Dziś przedstawiono czytelnikom finalistów, którzy powalczą o nagrodę w październiku:

- Margaret Atwood (Kanada), „The Testaments”,

- Lucy Ellmann (USA / Wielka Brytania), „Ducks, Newburyport”,

- Bernardine Evaristo (Wielka Brytania), „Girl, Woman, Other”,

- Chigozie Obioma (Nigeria), „Orchestra of Minorities”,

- Salman Rushdie (Wielka Brytania / Indie), „Quichotte”,

- Elif Shafak (Wielka Brytania / Turcja), „10 Minutes 38 Seconds in This Strange World”.

content

03.09.2019 17:10

„Kierunek: Noc” czyli kolejny „polski” serial od Netfliksa. [Wideo]

Autor: Małgorzata_

Netflix zapowiedział na przyszły rok premierę serialu science-fiction „Kierunek: Noc” na motywach powieści „Starość aksolotla” Jacka Dukaja. To pierwsza produkcja platformy realizowana w Belgii.

„Kierunek: Noc” to pierwszy belgijski serial oryginalny Netfliksa. Sześcioodcinkową serię wyreżyseruje duet Inti Calfat i Dirk Verheye. Za produkcję odpowiadają Tomek Bagiński oraz Jacek Dukaj. Showrunnerem serii został Jason George („Narcos”, „Nieposkromiona”), który jest także autorem scenariusza.

03.09.2019 14:09

Kristina Sabaliauskaitė w Gdańsku i Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ważna wiadomość dla wszystkich fanów serii Silva Rerum! We wrześniu Kristina Sabaliauskaité będzie gościć w Gdańsku i Krakowie.

Serdecznie zapraszamy na spotkania:

7 września (sobota), godz. 16:00

Festiwal „Wilno w Gdańsku”

Targ Sienny, Gdańsk

Prowadzenie: Anna Burzyńska

19 września (środa), godz. 18:00

Forum Dziedzictwa Europy Środkowej

Międzynarodowe Centrum Kultury

Rynek Główny 25, Kraków

(spotkanie inaugurujące 5. edycję forum)

20 września (czwartek), godz. 19:00

Noc księgarń

Księgarnia pod Globusem

ul. Długa 1, Kraków

Prowadzenie: Ewa Stanek

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: