Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.09.2017 12:00

„Wspomnienia z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo MG kontynuuje publikację wznowień utworów jednego z największych pisarzy rosyjskich. Wspomnienia z martwego domu Fiodora Dostojewskiego to ostatni w tym tygodniu patronat Biblionetki – książka ukazała się 27 września.

Wspomnienia z martwego domu to najbardziej osobiste dzieło Fiodora Dostojewskiego.

W 1849 roku Dostojewski za przynależność do Koła Pietraszewskiego został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. W ostatniej chwili car zamienił ją na więzienie połączone z ciężkimi robotami. Pisarz przebywał na katordze cztery lata, a doświadczenia zebrane w tym okresie pozwoliły mu przedstawić w powieści obraz życia w syberyjskim więzieniu.

content

30.09.2017 11:00

7 najpopularniejszych książek ze słowem „chłopcy” w tytule

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wierzymy, że każdy z nas ma w sobie małego chłopca, dlatego z okazji Dnia Chłopaka chcielibyśmy przede wszystkim złożyć mu najszczersze życzenia. Mamy nadzieję, że nie zapomni o pragnieniu wspaniałej przygody. A najlepszym sposobem na realizowanie tych marzeń są – wiadomo – dobre książki, dlatego przygotowaliśmy listę siedmiu najpopularniejszych i najwyżej ocenianych przez Was, Biblionetkowiczów, książek ze słowem „chłopcy” w tytule.

Przy wyborze kierowaliśmy się nie tylko wysokością oceny, lecz także liczbą osób, które przyznały swoje gwiazdki – na wymienione pozycje głosowało ponad sto użytkowników. Uszeregowaliśmy je od najmniej do najbardziej popularnej. Dolna granica oceny to cztery gwiazdki.

content

29.09.2017 15:30

„Posiadacz” Johna Galsworthy'ego – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedostatni patronat Biblionetki w tym tygodniu to wznowienie klasycznej powieści Johna Galsworthy'ego Posiadacz, które ukazało się 27 września w Wydawnictwie MG.

Przejmująca, pełna namiętności opowieść o miłości, zdradzie, posiadaniu i śmierci.

Akcja rozpoczyna się w 1886 roku w Londynie, a rodzina Forsyte’ów stanowi symbol mieszczaństwa epoki wiktoriańskiej. Żona jednego z braci, Irena, staje się burzycielką porządku ustalonego przez rodzinę.

Posiadacz to najsłynniejsza powieść w całym dorobku Johna  Galsworthy’ego. Pierwotnie wydana pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów, osiągnęła ogromną popularność (autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla), doczekała się kontynuacji i wtedy tytuł ten rozciągnął się na cały cykl. Dla kolejnych wydań Autor ustanowił dla niej tytuł Posiadacz, który chyba najpełniej oddaje o czym jest ta opowieść.

content

29.09.2017 12:00

„Masz na imię Camille” Agnieszki Stabro – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W środę (27 września) ukazał się kolejny patronat Biblionetki od Wydawnictwa MG. Masz na imię Camille Agnieszki Stabro to pierwsza w Polsce biografia Camille Claudel – francuskiej rzeźbiarki, nietuzinkowej kobiety o bogatym życiorysie. Książkę uzupełniają archiwalne fotografie i cytaty z nieprzetłumaczonej dotąd korespondencji artystki.

Dzieciństwo na prowincji Francji, pobyt w Paryżu, którego barwne opisy przenoszą czytelnika do XIX wieku, kiedy przy kawiarnianych stolikach w oparach absyntu artyści dyskutowali o sztuce oraz życiu, pełen namiętności a zarazem cierpienia związek z Auguste’em Rodinem, kariera artystyczna rzeźbiarki, wreszcie jej pobyty w szpitalach psychiatrycznych tworzą niesamowitą mozaikę zdarzeń, uzupełnioną o nietłumaczoną dotąd korespondencję rzeźbiarki. Drugoplanowymi bohaterami książki stają się Paryż XIX wieku; fascynujące miasto pełne sprzeczności oraz prace Camille Claudel. 

content

29.09.2017 09:01

PAŹDZIERNIK W BIG BOOK CAFE

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Big Book Café rozpoczyna sezon jesienny – organizatorzy zapraszają na ulicę Dąbrowskiego 81 w Warszawie do wzięcia udziału w wydarzeniach związanych z życiem kulturowym i literackim. Prezentujemy informację o wybranych atrakcjach.

W repertuarze października: stand-up literacki, opowieści miejskie, autorskie przeglądy prasy, kino literackie, akcje społeczne i premiery książek. Wśród specjalności zakładu - piąta odsłona stand-upu literackiego, tym razem z udziałem Grażyny Plebanek i Sylwii Chutnik.           

28.09.2017 14:30

Laureaci Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Samorząd Województwa Mazowieckiego już po raz szesnasty ogłosił Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. 25 września wręczono laureatom statuetki na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody „Dzieło życia” za całokształt twórczości.

Prezentujemy informację od organizatorów na temat wydarzenia i samych zwycięzców.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich – z pochodzenia lub wyboru – przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

content

28.09.2017 08:23

To książka wybiera nas – akcja dla wielbicieli prozy Carlosa Ruiza Zafona!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Muza przygotowało wyjątkową akcję dla miłośników prozy Carlosa Ruiza Zafona z okazji premiery jego najnowszej książki Labirynt duchów. Sprawdźcie w poniższej informacji, jaka niespodzianka czeka wytrwałych poszukiwaczy książek.

„Niektórzy sądzą, że to książka wybiera nas”: to jedno z najbardziej znanych i najczęściej cytowanych zdań z powieści Carlosa Ruiza Zafona. Teraz polscy czytelnicy będą mogli poczuć się jak bohaterowie książek hiszpańskiego pisarza. 11 października ukaże się jego najnowsza powieść,  Labirynt duchów – z tej okazji jeszcze przed premierą w księgarniach w całej Polsce na szczęśliwych znalazców będzie czekało pół tysiąca egzemplarzy książki.

„Wciąż pamiętam ów świt, gdy ojciec po raz pierwszy wziął mnie ze sobą w miejsce zwane Cmentarzem Zapomnianych Książek” – słowa otwierające sagę Zafona wypowiada latem 1945 roku dziesięcioletni syn antykwariusza Daniel Sempere.

content

27.09.2017 17:36

„Zaślepienie” Agi Lesiewicz – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy kolejny patronat Biblionetki, którego premiera wypada w dniu dzisiejszym (27 września). Zaślepienie Agi Lesiewicz ukazało się nakładem Wydawnictwa Insignis.

Katarzyna Puzyńska powiedziała o nowym thrillerze tej popularnej w Wielkiej Brytanii autorki: „kaustrofobiczna atmosfera grozy narasta w ekspresowym tempie. Tu nie można zaufać nikomu! Nie odłożysz tej porywającej książki aż do ostatniej strony, a dźwięk nowego e-maila już zawsze będzie wywoływał dreszcz niepokoju”.

*

Znasz to uczucie. Twoje życie jest na właściwym torze i wszystko idzie zgodnie z planem. A potem nieoczekiwanie wydarza się coś, co wywraca twój świat do góry nogami. Takie rzeczy przydarzają się każdemu, ale w przypadku Kristin Ryder sytuacja przybrała znacznie gorszy obrót… 

content

27.09.2017 15:29

„Filip” Leopolda Tyrmanda – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj (27 września) miało premierę wznowienie powieści Leopolda Tyrmanda Filip, nad którą Biblionetka objęła patronat. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MG.

Filip opowiada historię młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu nad Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner, razem z grupą młodzieży pochodzącą z krajów okupowanych przez Niemcy. W tym wrogim świecie odnajduje całkiem niespodziewanych sojuszników. Są nimi wszyscy, których dosięgnęła wspólna wojenna mitologia. Także młodzi Niemcy. 
Jak większość prozy Tyrmanda i ta książka oparta jest na elementach biograficznych. Jest to opis losów człowieka nieprzeciętnego, którego młodość została naznaczona przez okupację, politykę i emigrację. 
I jak zawsze jest to proza pisana wbrew ustalonym regułom, przedstawiająca obraz wojny nie do przyjęcia przez władze PRL. A czy do przyjęcia dzisiaj?

content

27.09.2017 14:00

Spotkanie autorskie z Robertem Małeckim w Toruniu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy w środę 4 października do Książnicy Kopernikańskiej (ul. Słowackiego 8) na spotkanie z Robertem Małeckim – politologiem, filozofem i dziennikarzem, a także autorem kryminałów Porzuć swój strach oraz Najgorsze dopiero nadejdzie. Spotkanie promuje drugą część trylogii kryminalnej z Markiem Benerem.

Wstęp jest bezpłatny.

content

27.09.2017 10:41

„Nasze prawo do czytania”, czyli Tydzień Książek Zakazanych 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku Tydzień Książek Zakazanych obchodzimy pod hasłem „Nasze prawo do czytania”, które ma zwrócić uwagę na konieczność wolności wyrażania idei, dokonywania własnych wyborów i dostępności informacji. Od 24 września przez cały tydzień biblioteki i różne instytucje kulturalne zachęcają czytelników na świecie i w Polsce do sięgania po pozycje z listy książek zakazanych. Postanowiliśmy więc dokonać wyboru kilku interesujących propozycji czytelniczych na ostatni tydzień września.

Dostęp do książek ogranicza się z różnych przyczyn: najczęstsze to powody polityczne, obyczajowe i religijne. Już Platon w swoim dziele Państwo nawoływał poetów do autocenzury i opierania swoich dzieł na ideach dozwolonych przez rządzących. Wierzył, że dostęp zwykłych obywateli do informacji powinien być selekcjonowany. 

content

26.09.2017 15:30

Przyznano Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W ten weekend (23 września) podczas Coperniconu poznaliśmy laureatów Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, przyznawanej za najlepsze książki z dziedziny fantastyki. Nagrodę Główną otrzymał Krzysztof Piskorski za  Czterdzieści i cztery, Złote Wyróżnienie Radek Rak za Puste niebo, a Srebrne Wyróżnienie Jacek Inglot za Polskę 2.0.

Nominowanych wskazali drogą głosowania zaproszeni recenzenci, krytycy i inni koneserzy literatury, natomiast zwycięzców wyłoniło jury złożone z literaturoznawców badających literaturę fantastyczną.

content

26.09.2017 12:53

„Improwizator” Hansa Christiana Andersena – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy pierwszą pozycję objętą patronatem przez Biblionetkę, której kolejne wydanie pojawi się w księgarniach w tym tygodniu  Improwizator H.Ch. Andersena ukaże się 27 września 2017 roku nakładem Wydawnictwa MG.

 

Słodko-gorzka książka dla romantyków. Pełna smaków i zapachów Italii. Niezwykła. 

Historia młodego chłopca, który w wyniku tragicznych okoliczności dostaje się pod opiekę rodziny Borghese. Ma talent – potrafi tworzyć poezję na zadany temat, w dodatku ma piękny głos. Chce zostać tytułowym improwizatorem. Wrażliwy i czuły usiłuje spełnić oczekiwania swoich protektorów, ale im lepiej jest wykształcony, tym bardziej jego pozycja go uwiera. A wrażliwość kieruje go na ścieżki nieoczywistych miłości…

Improwizator pełen jest niezwykle malarskich opisów Włoch XIX wieku. Andersen miał ogromny talent do opisywania kolorów, zapachów, smaków. Jego Rzym, Neapol, Wenecja tętnią życiem. Wraz z bohaterami spacerujemy po placu del Poppo, Koloseum, moście Świętego Anioła, wchodzimy na Wezuwiusza, pływamy gondolami. Odwiedzamy galerie, oglądając najpiękniejsze obrazy i rzeźby. Czytamy Dantego. Dajemy jałmużnę żebrakom. Podróżujemy po Kampanii, płyniemy na Capri, zachwycamy się przyrodą. 

content

26.09.2017 09:36

Spotkanie Bukklubu i wymienialnia książek już w sobotę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

30 września zapraszamy na comiesięczną sobotę z Książką w Kordegardzie w Warszawie. O godzinie 14:00 odbędzie się spotkanie Bukklubu – dyskusyjnego klubu książkowego – natomiast w godzinach 16:00–18:00 cykliczna wymienialnia książek.

Więcej szczegółowych informacji znajduje się w rozwinięciu wiadomości. 

25.09.2017 13:53

Stacja Literatura 22: Podsumowanie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

I wreszcie przyszedł czas na podsumowania. Prezentujemy fragmenty relacji organizatorów z tegorocznej Stacji Literatura. Poznajcie zdania uczestników na temat dwudziestej drugiej edycji festiwalu, który zakończył się na początku września.

Nie ma wątpliwości, że Stacja Literatura, kontynuująca najstarszy polski festiwal literacki realizowany wcześniej w Legnicy (1996–2003) i Wrocławiu (2004–2015), której druga odsłona miała miejsce na początku września w Stroniu Śląskim i Siennej, jest znowu jednym z najważniejszych punktów na literackiej mapie Polski.

„Okazuje się, że Artur Burszta i Biuro Literackie po rozstaniu z Wrocławiem wiodą życie szczęśliwe. Że Port Literacki zamieniony w Stację Literatura ma podobny klimat i poziom, a Stronie Śląskie i Sienna doskonale odgrywają rolę literackiej stolicy Dolnego Śląska przez trzy wrześniowe dni. To Europejska Stolica Kultury powinna żałować tego rozstania, zwłaszcza mając w świadomości jakość wydawnictw i nagrody, jakie książki Biura otrzymały w ciągu ostatnich dwóch lat. Nike, nagroda im. Szymborskiej, Silesius, no i Dylanowski Nobel” – pisał w pierwszej pofestiwalowej recenzji Grzegorz Chojnowski.

content

21.09.2017 09:43

Program Festiwalu Conrada 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy program dziewiątej edycji Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie, w Pałacu Czeczotki, w dniach 23–29 października pod hasłem przewodnim „Niepokój”. Temat zaczerpnięto z tomu Josepha Conrada Opowieści niepokojące. W tym roku jak zwykle na uczestników wydarzenia czekają liczne dyskusje, debaty, lekcje czytania oraz wieńczące festiwal wręczenie Nagrody Conrada dla najlepszego debiutanta. Oprócz tego organizatorzy przygotowali koncerty oraz spotkania z niemal setką znakomitych gości – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy.

content

20.09.2017 15:03

Zapraszamy na październikowe spotkanie Biblionetkowiczów w Katowicach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogólnopolski zjazd Biblionetkowiczów, który odbył się w ostatni weekend lata, spotkał się z dużym entuzjazmem. Dlatego pojawiła się inicjatywa, by znów zobaczyć się w gronie miłośników książek, tym razem u stóp Beskidów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na katowickie spotkanie w plenerze. Pomysłodawczyni – dot59 – składa propozycję nie do odrzucenia, czyli dobrą pizzę i piwo własnoręcznie warzone w karczmie Wrzos.

Kilka osób już potwierdziło obecność, planowany termin spotkania to weekend 7–8 października.

Po więcej informacji zapraszamy na forum pod linkiem: katowickie spotkanie w plenerze.

content

20.09.2017 09:52

Nowa powieść Johna Greena w Polsce jeszcze w listopadzie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Bukowy Las potwierdziło, że wyda nową powieść Johna Greena: Żółwie aż do końca. Książka, której amerykańska premiera zaplanowana jest na 10 października, prawdopodobnie ukaże się w listopadzie tego roku.

Autor Gwiazd naszych wina (Green John) oraz Papierowe miasta (Green John), jak przekonuje wydawca, powraca w swoim „niepodrabialnym, bezkompromisowym i dowcipnym stylu”, pisze o kwestiach kluczowych zarówno dla młodych ludzi, jak i dla dorosłych. Podobno szczegóły fabuły powieści aż do daty jej amerykańskiej premiery są pilnie strzeżone – zabroniono wręcz ujawniania nazwisk tłumaczy, by mogli pracować w spokoju. 

Tytuł Żółwie aż do końca to, przypomnijmy, nawiązanie do anegdoty zawartej w Krótkiej historii czasu Stephena Hawkinga

content

19.09.2017 13:00

Nowa książka J.K. Rowling w listopadzie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już we wrześniu ukażą się w formie e-booka trzy nowe książki ze świata Harry’ego Pottera. Będą to przewodniki pogłębiające wiedzę fanów o Hogwarcie Szkole Magii i Czarodziejstwa, publikowane do tej pory na serwisie Pottermore. Tymczasem Wydawnictwo MEDIA RODZINA planuje polskie wydanie przemówienia, które J.K. Rowling wygłosiła na Uniwersytecie Harvarda w 2008 roku. Życie jest sztuką: O korzyściach płynących z porażek i o sile wyobraźni (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) – z ilustracjami Joela Hollanda – pojawi się w księgarniach 22 listopada 2017 roku. Prezentujemy informację od wydawnictwa na temat tej książki.

W 2008 roku J.K. Rowling wygłosiła wzruszającą przemowę dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda. Przemówienie, które ukazuje się po raz pierwszy w formie książkowej w języku polskim pt. Życie jest sztuką, zawiera cenne rady dla każdego, kto znalazł się w przełomowym momencie życia. Autorka zadaje trudne pytania o to, jak przyjmować porażki i jak skorzystać z siły wyobraźni dla własnego i wspólnego dobra. 

content

19.09.2017 10:00

Autorskie spotkanie z Aleksandrą Marininą

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Aleksandrą Marininą – jedną z najbardziej popularnych autorek kryminałów na świecie. Pisarkę będzie można zastać w księgarni Book Book w Warszawie już 25 września. Przekazujemy informację o autorce i więcej szczegółów na temat spotkania od organizatora wydarzenia: wydawnictwa W.A.B.

Aleksandra Marinina to jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów na świecie. Zanim poświęciła się wyłącznie pisaniu, zajmowała się badaniem zachowań przestępczych i pracowała w milicji. 

content

16.09.2017 12:00

Tytułowy bohater książki „Charlie i fabryka czekolady” miał być czarnoskórym chłopcem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Roald Dahl chciał, by tytułowy bohater jego uwielbianej przez dzieci książki – Karol i fabryka czekolady (Dahl Roald) – był czarnoskórym chłopcem, powiedziała Liccy Dahl, wdowa po pisarzu, w wywiadzie przeprowadzonym dla BBC Radio 4. Zapytana, dlaczego ta koncepcja została zmieniona, odpowiedziała: „Nie wiem, ale to wielka szkoda”.

Biograf jej męża, Donald Sturrock, który był także obecny podczas rozmowy, zdradził, że to agentka Dahla doradziła mu zmianę koloru skóry Charliego. Według niej z czarnoskórą postacią trudno byłoby się utożsamić czytelnikowi. 

Ujawnienie pierwszego pomysłu na postać Charliego może zaskoczyć osoby, które oskarżały autora o rasizm zawarty w książce. Zarzut odwoływał się do tego, że Umpa-Lumpy w oryginalnej wersji były czarnymi pigmejami z Afryki. W latach 70. uwagę Krajowego Stowarzyszenia Postępu Ludzi Kolorowych zwróciła wiadomość o planowanej adaptacji filmowej powieści – podkreślono wtedy, że przywóz Umpa-Lumpów do fabryki może kojarzyć się z niewolnictwem. 

content

15.09.2017 15:01

Prapremiera musicalu o wiedźminie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj (15 września) w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się prapremiera pierwszego musicalu opartego na opowiadaniach Andrzeja Sapkowskiego z dwóch zbiorów: Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej) i Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej). Zaadaptowane zostały: Miecz przeznaczenia, Kwestia ceny, Ostatnie życzenie, Coś więcej i Okruch lodu. Wojciech Kościelniak napisał scenariusz i wyreżyserował spektakl, obiecujący mroczną fantasy z dużą dawką humoru, zabawy i seksu.

Reżyser musicalu ma już doświadczenie z przystosowaniem literatury na scenę – w Gdyni wystawił również Złego Leopolda Tyrmanda, a także Lalkę Bolesława Prusa i Chłopów Władysława Reymonta. Przyznaje on, że zaadaptowanie prozy Sapkowskiego nie było łatwe: z jednej strony muzyka rządzi się swoimi sprawami, trzeba napisać piosenki, ułożyć choreografię; z drugiej strony należy sprostać wymaganiom literatury – zbudować przekonujące postaci oraz opowiedzieć spójną i logiczną historię. 

content

15.09.2017 13:00

Kolejne spotkania z laureatami Narody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

16 i 17 września zapraszamy na Literacki Piknik nad Wisłą! Odbędą się tam spotkania z laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – Anną Janko, Magdaleną Kicińską oraz Ignacym Karpowiczem. Ponadto na bulwarach będzie można zobaczyć wystawę poświęconą historii Nagrody.

Poniżej prezentujemy informację prasową z informacjami o spotkaniach i plan Literackiego Pikniku nad Wisłą.

Literacki Piknik nad Wisłą przemieni bulwary w plenerowy salon książki. Nie zabraknie spotkań z popularnymi i cenionymi autorami. Podczas Pikniku zaprezentują się również wydawcy literatury pięknej, popularnonaukowej, reportażu, literatury dla dzieci i młodzieży, komiksów, książek artystycznych, albumów, poradników i przewodników, a także wydawcy gier. A to wszystko w jednej z najatrakcyjniejszych, rekreacyjnych przestrzeni Warszawy. 

Więcej informacji w rozwinięciu wiadomości.

content

15.09.2017 10:00

Już wkrótce w Polsce thriller Agi Lesiewicz „Zaślepienie”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy kolejną zapowiedź patronatu Biblionetki: Zaślepienie Agi Lesiewicz z Wydawnictwa Insignis. Zapraszamy do lektury informacji od wydawcy książki.

Już 27 września do polskich księgarń trafi nowy kryminał – thriller psychologiczny Zaślepienie. Jego autorką jest mieszkająca od 30 lat w Londynie Aga Lesiewicz, prezenterka radiowa, lektorka, tłumaczka, scenarzystka, producentka i reżyserka telewizyjna. W 2013 roku uraz kolana zmusił ją do rezygnacji z dotychczasowej kariery i zmobilizował do napisania pierwszej powieści: thriller psychologiczny Rebound wydany został w Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Zaślepienie to druga powieść Agi Lesiewicz. Obie książki odniosły duży sukces i zyskały wiele entuzjastycznych recenzji. Teraz Zaślepienie debiutuje w Polsce.

content

14.09.2017 12:06

Wspomnienia z ogólnopolskiego spotkania Biblionetkowiczów 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Minęły dwa tygodnie od Ogólnopolskiego Zlotu Biblionetkowiczów, który w tym roku został zorganizowany w Nieborowie i przyciągnął bardzo dużą liczbę uczestników. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji – między innymi wycieczka po Muzeum Guzików w Łowiczu, spacery po kompleksie pałacowym w Nieborowie i Arkadii, a także ognisko i rozgrywki Dixita z nagrodami od redakcji (jak pisze atka08: „każda rozgrywka na normalnych zasadach będzie gorsza do wersji Biblionetkowej”).

Tegoroczny Zlot zorganizowała Olimpia – zadbała o najdrobniejszy szczegół i komfort uczestników, za co wszyscy serdecznie jej dziękujemy!

 

 

content

14.09.2017 10:04

Finaliści The Man Booker Prize 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

13 września ogłoszono listę sześciu finalistów Nagrody Bookera 2017. Nominowani zostali: Paul Auster, Emily Fridlund, Mohsin Hamid, Fiona Mozley, George Saunders i Ali Smith.

Sędziowie nagrody podkreślili, że wyróżnione powieści, każda na swój sposób, prowokuje i subtelnie kwestionuje nasze uprzedzenia dotyczące natury miłości, doświadczania czasu, naszej tożsamości, a nawet śmierci. Na liście znajdują się nazwiska trzech kobiet i trzech mężczyzn, ich książki podejmują szeroki wachlarz tematów – od zmagań rodziny próbującej zachować niezależność w wiejskich rejonach Anglii po historię miłosną między uchodźcami z bezimiennego miasta pogrążonego w wojnie domowej.

Mija czwarty rok, odkąd nagroda otwarta jest na pisarzy i pisarki różnych narodowości – w 2017 roku na liście znalazło się troje Amerykanów, Pakistańczyk mieszkający w Wielkiej Brytanii i dwie Brytyjki. 

Tytuły nominowane do nagrody w rozwinięciu wiadomości.

content

13.09.2017 11:00

„Obietnica następcy” Trudi Canavan – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Obietnica następcy Trudi Canavan to kolejny patronat Biblionetki tego tygodnia. Od dzisiaj (13 września) będziecie mogli poznać zakończenie trylogii Prawo Milenium.

*

Od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem.

Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności.

W czasach gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla.

Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

nota wydawcy – Galeria Książki, 2017

content

12.09.2017 14:48

„Lodorosty i bluszczary”. Wernisaż w Muzeum Literatury

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jutro (13 września) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Lodorosty i bluszczary, na które zapraszamy do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie o godzinie 18:00.

Wystawa została poświęcona twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, który przez ponad trzy dekady (od drugiej połowy lat 50. do końca lat 80.) pisał z myślą o najmłodszych odbiorcach. Utwory te stanowiły istotną część twórczości poety, który przez lata współpracował z pismami dziecięcymi – „Płomyczkiem” i „Świerszczykiem”. Opublikował także wiele książek dla dzieci. Drukiem ukazały się między innymi: Denerwujek (1961), Kolorowy kalendarzyk (1964), Urodziny motyla (1965), Zielona majka (1968), Śnieżne rymy białej zimy (1969) czy Wisła wpadła do Bałtyku (1987). Jerzy Ficowski, to w ogromnej mierze „poeta przyrody”, jej dynamika i rytm zmieniających się pór roku stanowią scenerię i tematykę wielu wierszy, które mimo upływu lat zachowują swoją niezwykłą energię językową i literacką.

content

12.09.2017 12:29

„Oto jestem” Jonathana Safrana Foera – recenzja

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy recenzję jednej z najbardziej oczekiwanych książek tego roku – Oto jestem Jonathana Safrana Foera. Najnowszą powieść „cudownego dziecka amerykańskiej prozy” ocenił Bloom (Konrad Urbański).

Jonathan Safran Foer przebył długą drogę: od niezwykłej wyprawy w poszukiwaniu żydowskiej historii i tożsamości (Wszystko jest iluminacją), poprzez kilka innych mocnych książek, do Oto jestem – czyli parodii Odysei.

„Spójrz na Julię i Jacoba, małżeństwo z 16-letnim stażem. Czego im brakuje? Tego, co ich połączyło. Na początku zależało im, starali się, chcieli. Potem powołali do życia pierwszą istotę, dwie kolejne. Pojawiła się odpowiedzialność, jednocześnie każde z nich zaczęło się zamykać w sobie coraz mocniej, gubić w codzienności. Wygasło pożądanie, pojawił się wstyd, tajemnice”[1]. Czyżby Oto jestem było zatem powieścią o upadku małżeństwa, a tym samym – rodziny? Czyżby autor podjął jeden z najbardziej eksploatowanych motywów literackich? 

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: