Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

„Lodorosty i bluszczary”. Wernisaż w Muzeum Literatury

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-09-12 14:48

Lodorosty i bluszczaryJutro (13 września) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Lodorosty i bluszczary, na które zapraszamy do Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie o godzinie 18:00.

Wystawa została poświęcona twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, który przez ponad trzy dekady (od drugiej połowy lat 50. do końca lat 80.) pisał z myślą o najmłodszych odbiorcach. Utwory te stanowiły istotną część twórczości poety, który przez lata współpracował z pismami dziecięcymi – „Płomyczkiem” i „Świerszczykiem”. Opublikował także wiele książek dla dzieci. Drukiem ukazały się między innymi: Denerwujek (1961), Kolorowy kalendarzyk (1964), Urodziny motyla (1965), Zielona majka (1968), Śnieżne rymy białej zimy (1969) czy Wisła wpadła do Bałtyku (1987). Jerzy Ficowski, to w ogromnej mierze „poeta przyrody”, jej dynamika i rytm zmieniających się pór roku stanowią scenerię i tematykę wielu wierszy, które mimo upływu lat zachowują swoją niezwykłą energię językową i literacką.

Na ekspozycji prezentowane są zarówno materiały archiwalne (czasopisma, fotografie, maszynopisy) pochodzące z archiwum autorskiego poety, jak oryginały prac i projekty książek poetyckich dla dzieci, do których ilustracje przygotowywali wybitni twórcy – przedstawiciele polskiej szkoły ilustracji – m.in. Adam Kilian, Wiesław Majchrzak, Mieczysław Piotrowski, Gabriel Rechowicz, Ewa Salamon, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki. Ich uzupełnieniem jest cykl prac jednej ze znakomitych ilustratorek młodego pokolenia – Gosi Herby, która zilustrowała najobszerniejszy z dotychczasowych wyborów wierszy dla dzieci Jerzego Ficowskiego, Lodorosty i bluszczary (2017).

Wystawa powstała we współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego, Festiwalem Literatury dla Dzieci i Wydawnictwem Wolno.

Koncepcja i przygotowanie wystawy: Jarosław Borowiec.

Wystawa czynna do 30 września 2017 roku.

*

Źródło: materiały prasowe

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz