Dodany: 21.09.2017 09:43|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Program Festiwalu Conrada 2017

Festiwal Conrada 2017Prezentujemy program dziewiątej edycji Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie, w Pałacu Czeczotki, w dniach 23–29 października pod hasłem przewodnim „Niepokój”. Temat zaczerpnięto z tomu Josepha Conrada Opowieści niepokojące. W tym roku jak zwykle na uczestników wydarzenia czekają liczne dyskusje, debaty, lekcje czytania oraz wieńczące festiwal wręczenie Nagrody Conrada dla najlepszego debiutanta. Oprócz tego organizatorzy przygotowali koncerty oraz spotkania z niemal setką znakomitych gości – pisarzami i krytykami z Polski i zagranicy.

Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski zapowiada, że w tej edycji „chcemy rozmawiać o współczesnych niepokojach na świecie, o niespokojnych ruchach jednostek i zbiorowości, o gwałtownych emocjach domagających się rozładowania i lękach dotyczących niejasnej przyszłości, która, jak sto lat temu, w czasach Conrada, zaczyna już roztaczać swój czarny cień nad nami”. Jak mówił autor Lorda Jima – zadaniem artystów, intelektualistów, nauczycieli, studentów czy dziennikarzy pozostaje rozumieć i celnie sformułować to, co nadchodzi, by tę przyszłość oswoić.

Wśród gości znajdą się Serge Bloch, ilustrator nowej obrazkowej wersji Biblii (Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu), oraz Marc Crépon – francuski filozof. Hiszpański pisarz Jorge Carrión zastanowi się, dlaczego można nie lubić księgarń. Ponadto zapraszamy na spotkania z francuskim pisarzem Érikiem-Emmanuelem Schmittem, szwedzką autorką Agnetą Pleijel, która opowie o wydanej w tym roku powieści Wróżba. Wspomnienia dziewczynki, a także z amerykańską socjolożką Arlie Russel Hochschild – zaprezentuje ona słuchaczom wnioski ze swojej książki Obcy we własnym kraju, pozycji zaliczonej przez redakcję „New York Timesa” do dzieł pomagających zrozumieć zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Z zagranicznych gości pojawią się też Hugh Howey, Sacha Batthyany, Lukas Bärfuss, Goli Taraghi i Mahmoud Hosseini. Szykują się inspirujące spotkania autorskie, rozmowy o bestsellerowych książkach oraz dyskusje o perskich opowieściach.

Nie zabraknie również przedstawicieli literatury polskiej. Podczas festiwalu będzie miało premierę nowe tłumaczenie jednego z najlepiej znanych dzieł patrona: Jądra ciemności. Jego autorem jest Jacek Dukaj, który weźmie udział w dyskusji o aktualności Conradowskiej wizji zła. Zorganizowano też spotkania z autorami długo wyczekiwanych biografii – Prus. Śledztwo biograficzne Moniki PiątkowskiejLem. Życie nie z tej ziemi Wojciecha Orlińskiego i Gombrowicz. Ja, geniusz Klementyny Suchanow. Podczas debaty „Lektura za kratami” o społecznej funkcji literatury porozmawiają Wojciech Brzoska, Sylwia Chutnik, Maria Dąbrowska oraz Mikołaj Grynberg, natomiast prof. Michał Paweł Markowski poprowadzi „Lekcję czytania” dla więźniów w Areszcie Śledczym. To jednak nie wszystko – odbędą się też na dyskusje dotyczące adaptacji filmowych z udziałem między innymi Magdaleny Grzebałkowskiej czy Olgi Tokarczuk. Oprócz tego na festiwalu będzie można spotkać między innymi Wiolettę Grzegorzewską, nominowaną w tym roku do nagrody The International Man Booker Prize za tom Guguły.

Podczas podsumowującej festiwal gali Nagrody Conrada wystąpi Siri Hustvedt.

Festiwal Conrada to jednak nie tylko spotkania z autorami, lecz także wydarzenia towarzyszące: pasma filmowe, wydarzenia dla dzieci, koncerty, warsztaty i spotkania branżowe w ramach odbywających się równolegle Targów Książki w Krakowie.

Dodatkowo dla spragnionych bisu po wydarzeniach festiwalowych organizatorzy przygotowali 3 grudnia spotkanie w ramach pasma „Conrad po godzinach” z gościem specjalnym – Colsonem Whiteheadem, autorem książki Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki. Wkrótce zostaną podane szczegóły.

Pełny program Festiwalu Conrada: http://conradfestival.pl/program

Na podstawie: conradfestival.pl