Wiadomości

Wybierz okres czasu:

30.11.2015 09:39

Projekt LEGENDY POLSKIE

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czy świat przedstawiony w legendach rządzi się zupełnie innymi prawami niż dzisiejszy? Jak prasa i media społecznościowe komentowałyby pojawienie się w Krakowie smoka? Kim byłby dzisiaj Pan Twardowski? 30 listopada na nowo poznamy LEGENDY POLSKIE.

Tego dnia odbędzie się podwójna kulturalna premiera – krótkometrażowych filmów SMOK i TWARDOWSKY w reżyserii Tomasza Bagińskiego oraz ebooka składającego się z sześciu opowiadań napisanych przez współczesnych polskich autorów. LEGENDY POLSKIE to kolejny niestandardowy projekt z pogranicza kultury, wideo i literatury, którego koncept stworzyło Allegro we współpracy z Platige Image oraz Fish Ladder. Projekt LEGENDY POLSKIE przedstawia na nowo znane historie w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla młodego odbiorcy, żyjącego w świecie internetu i mediów społecznościowych. Dwa powstałe filmy będzie można zatem obejrzeć tylko w internecie na www.legendy.allegro.pl i kanale Allegro w serwisie YouTube.

W skład ebooka wejdzie sześć opowiadań, inspirowanych wybranymi legendami, których autorami są: Elżbieta Cherezińska, Robert M. Wegner, Łukasz Orbitowski, Rafał Kosik, Jakub Małecki i Radek Rak. Wśród opowieści znajdą się zarówno historie alternatywne, przewrotne sci-fi, jak i humoreska o zabarwieniu patriotycznym. Ebook w formatach PDF, mobi i pub od 30 listopada można pobrać bezpłatnie ze strony legendy.allegro.pl.

(źródło: magazyn.allegro.pl)

25.11.2015 11:01

„Stacja jedenaście” – patronat BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj prezentujemy kolejną powieść, którą BiblioNETka objęła patronatem medialnym. Jest to wydana przez Papierowy Księżyc Stacja jedenaście (Mandel Emily St. John), książka obsypana nagrodami, finalistka National Book Award i PEN/Faulkner Award; znalazła się także na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Akcja toczy się po upadku cywilizacji i przedstawia niezwykłą historię hollywoodzkiego gwiazdora, jego niedoszłego ratownika oraz wędrującej grupy artystów. [...] wyjątkowo realistycznie przedstawia życie przed i po epidemii.  [...] skupia się na relacjach, które dają nam siłę przetrwania, na znaczeniu sztuki w naszym życiu i na ulotnym pięknie otaczającego nas świata” (z noty wydawcy).

Rekomendacje dla tego tytułu napisali między innymi: George R.R. Martin, Jessie Burton („Miniaturzystka”), Ann Patchett („Belcanto”).

25.11.2015 10:47

Kontynuacja „Kubusia Puchatka”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Angielski oddział wydawnictwa Egmont poinformował o oficjalnej kontynuacji „Kubusia Puchatka” A.A. Milne'a. W październiku przyszłego roku ukaże się antologia „The Best Bear in All the World” (Najlepszy miś na całym świecie), na którą składać się będą cztery opowiadania. Premiera zbiega się z dziewięćdziesiątą rocznicą pierwszego wydania „Kubusia Puchatka”.

Najnowsza publikacja zawiera teksty czworga autorów: Paula Brighta, Jeanne Willis, Kate Saunders i Briana Sibleya – cenionych twórców książek dla dzieci.

„Każdemu z autorów udało się w nowych historiach uchwycić ponadczasowy urok Stumilowego Lasu i mamy ogromną nadzieję, że te przygody przypomną fanom, dlaczego pokochali oryginalne książki z Kubusiem Puchatkiem i przybliżą najlepszego misia na całym świecie zupełnie nowym pokoleniom czytelników – powiedziała Nicole Pearson, dyrektor kreatywna wydawnictwa Egmont. – To była absolutna przyjemność współpracować z czterema autorami, którzy mają tyle namiętności i szacunku dla pisarstwa Milne’a”.

Zapowiadana antologia opowiadań to nie pierwsza kontynuacja przygód Kubusia Puchatka. W 2009 ukazał się "Powrót do Stumilowego Lasu" Davida Benedictusa.

23.11.2015 10:04

Laureaci Nagrody im. Teresy Torańskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po raz trzeci przyznano Nagrodę im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu. Zdobyła ją Magdalena Grzebałkowska za publikację „1945. Wojna i pokój”. Pozostałymi laureatami są: Justyna Kopińska – reporterka „Wyborczej” oraz Grzegorz Szymanik, który otrzymał stypendium dla młodego dziennikarza.

Wśród nominowanych znaleźli się:

w  kategorii „najlepsza książka literatury faktu” Magdalena Grzebałkowska („1945. Wojna i pokój”), Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”), Anna Janko („Mała zagłada”), Aleksander Kaczorowski („Havel. Zemsta bezsilnych”), Anna Kłys („Tajemnica pana Cukra”);

w kategorii „najlepszy materiał dziennikarski”: Justyna Kopińska, Donata Subbotko i Ewa Wołkanowska-Kołodziej.

Kandydatami do stypendium dla dziennikarskiego talentu byli: Szymon Opryszek i Maria Hawranek (wspólna praca), Karolina Przewrocka, Grzegorz Szymanik.

Nagroda im. Teresy Torańskiej przyznawana jest przez tygodnik „Newsweek Polska”. Jej celem jest „wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej”, „propagowanie kultury słowa w życiu publicznym oraz promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich”. W kapitule Nagrody zasiadają m.in.: Leszek Balcerowicz, Artur Domosławski, Krystyna Kofta i Stefan Bratkowski.

23.11.2015 09:26

Odnaleziono nieznane utwory Rafała Wojaczka

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W zbiorach Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu znajdowały się nieznane utwory  Rafała Wojaczka:  ponad pięćdziesiąt wierszy i sześć opowiadań. Zostały one odnalezione przez Macieja Meleckiego, poetę i szefa Instytutu Mikołowskiego, oraz Konrada Wojtyła – badacza literatury.

W archiwach Ossolineum jest dwadzieścia jeden teczek z rękopisami i maszynopisami Wojaczka. Od razu było wiadomo, że zawierają wiersze o nieznanych tytułach. Szczególnym odkryciem okazały się jednak opowiadania. Mogą one rzucić nowe światło na twórczość poety. Do tej pory znany był zaledwie jeden zbiór jego utworów prozą, pod tytułem „Sanatorium”.

„W szesnastu teczkach z dokumentami i rękopisami odkryliśmy nieznane teksty, które zostały zdeponowane przez brata poety w 1986 roku” – powiedział Konrad Wojtyła w rozmowie z TVP.info. Odnalezione utwory mają, zdaniem Macieja Meleckiego, dużą wartość literacką: „Według mnie są po prostu świetne. Kilka osób już czytało i są podobnego zdania” – wyjawił on w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”.

 

22.11.2015 17:47

Nie żyje Monika Szwaja

Autor: Eida

Dziś, 22 listopada 2015 r., zmarła pisarka, felietonistka i dziennikarka telewizyjna Monika Szwaja. W grudniu skończyłaby 66 lat. Zmagała się z ciężką chorobą.

Do najbardziej znanych książek jej autorstwa należą Stateczna i postrzelonaKlub mało używanych dziewicRomans na receptę,  Jestem nudziarą. Pisała także teksty piosenek. 

Jedną z jej pasji było żeglarstwo. Przez 40 lat pracowała w telewizji; była związana również z Radiem Szczecin. Za promocję miasta otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Szczecina.

Od 2002 roku poświęciła się pisarstwu, napisała w sumie 15 książek. Jej ostatnia powieść ukazała się w 2013 roku. Monika Szwaja zostanie zapamiętana jako autorka bestsellerów dla kobiet.

 

20.11.2015 11:13

Zagłosuj na najlepszą historyczną książkę 2015 roku!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jaka jest najlepsza książka historyczna 2015 roku? Którą książkę szczególnie warto przeczytać lub podarować bliskim na święta? Na te pytania odpowie konkurs i plebiscyt „Historia Zebrana” organizowany już kolejny raz przez portal historyczny Histmag.org i wortal literacki Granice.pl. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody!

W tej edycji plebiscytu o tytuł najlepszej książki historycznej II półrocza 2015 r walczy rekordowa liczba 40 publikacji! Wskazywać swoich faworytów można w trzech kategoriach: „w rolach głównych” (książki biograficzne), „okiem badacza” (książki naukowe)  oraz „historia niebanalna” (książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy). Głosować można na stronie projektu http://historiazebrana.pl.

Pierwszy etap głosowania, w którym wybierane są tytuły nominowane do nagrody zakończy się 22 listopada. Drugi etap, w którym ogłosimy nominacje i spośród nominowanych książek wybierzemy najlepsze tytuły, rozpocznie się 23 listopada. Zakończenie zmagań nastąpi 10 grudnia.

 

(z portalu  Granice.pl)

16.11.2015 12:43

„Dekameron” pod patronatem BiblioNETki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

BiblioNETka kolejny raz patronuje klasyce. Tym razem – „Dekameronowi” Boccaccia w edycji wydawnictwa MG.

„Dekameron” to zbiór stu historii, które w ciągu dziesięciu dni 1348 roku opowiada sobie grupa dziesięciorga szlachetnie urodzonych florentczyków (siedem pań i trzech młodzieńców), którzy schronili się przed zarazą w okolicach Florencji. Codziennie inny temat opowieści zadaje im wybrany na dany dzień „król” lub „królowa”.

Nowele stanowią opis obyczajów w epoce włoskiego renesansu, z jednej strony dając wyraz bujnemu życiu, pełnemu miłości i przygód erotycznych, z drugiej zaś wyrażając podziw dla ludzkiej inteligencji, sprawności umysłu, bystrości i sprytu. Głównym ich motywem jest miłość: małżeńska i pozamałżeńska, zmysłowa i platoniczna, tragiczna i idylliczna.

12.11.2015 09:39

Filmowy „Wiedźmin” – wywiad z Tomaszem Bagińskim

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już jakiś czas temu pojawiła się wiadomość, że powstanie hollywoodzka wersja „Wiedźmina”, a wyreżyseruje ją Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za krótkometrażowy film animowany „Katedra”. Budżet nowego filmu o Wiedźminie ma wynieść od 20 do 30 milionów dolarów – zdradził Bagiński w wywiadzie dla porannego programu „Dzień Dobry TVN”, w którym opowiadał o trwającej produkcji. Nie wiadomo jeszcze, kto wcieli się w rolę Geralta. Z pewnością jednak będzie to aktor anglojęzyczny.

Hollywoodzka ekranizacja prozy Andrzeja Sapkowskiego jest efektem umowy, jaką firma Platige Films podpisała w zeszłym tygodniu z Sean Daniel Company (SDC) – amerykańską firmą producencką odpowiedzialną m.in. za serię „Mumia” i mającą mieć premierę w 2016 roku nową wersję „Ben-Hura”.

Na początku rozmowy w TVN Bagiński zastrzegł, że nie może udzielić więcej informacji, niż zawierał oficjalny komunikat. Dowiedzieliśmy się jednak, jaki będzie budżet kinowego „Wiedźmina”, gdzie powstaną zdjęcia oraz jakie plany ma  reżyser odnośnie do odtwórcy głównej roli!

Szczegóły w rozwinięciu!

10.11.2015 11:41

Iwaszkiewicz dla dzieci

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Coraz więcej literackich odkryć w polskiej literaturze. W ostatnim czasie ujawniono „Kronosa” Gombrowicza, odnaleziono niepublikowany debiut Marka Hłaski. Tym razem czas na Jarosława Iwaszkiewicza.

O „Kociej książce” nikt do tej pory nie wiedział. To jedyna w dorobku autora „Panien z Wilka” pozycja dla dzieci. Napisana i zilustrowana przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego córki w latach 1933-1934 w Kopenhadze. Odnaleziona po 80 latach w archiwum rodzinnym w Stawisku. „Kocia książka” już w grudniu ukaże się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk&Król.

Na staroświecki brulion, z pięknie wykaligrafowaną stroną tytułową  i ręcznymi rysunkami, natrafiła w 2013 roku Anna Król, badaczka twórczości Iwaszkiewicza i założycielka Oficyny Wilk&Król. Zapisany do połowy zeszyt leżał w jednej z teczek na strychu dawnego domu pisarza, wśród kilku tysięcy dokumentów, rękopisów, prywatnych zapisków, wycinków prasowych. „Biografowie i znawcy literackiej spuścizny Iwaszkiewicza nie interesowali się tym niepozornym zeszytem” –  mówi Anna Król.

09.11.2015 13:11

Najlepsze recenzje października

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powracamy do przyznawania nagród za najlepsze recenzje miesiąca. W październiku BiblioNETkowicze swoimi głosami wybrali recenzję "Chochołów" Wita Szostaka napisaną przez zsiaduemleko. Z kolei Redakcja postanowiła uhonorować misiaka297 za recenzję książki Anny Król "Iwaszkiewicz intymnie".

Obie recenzje potwierdzają wysoki poziom naszego portalu, dlatego jeszcze bardziej zachęcamy do lektury!

 


Wybór BiblioNETkowiczów:

zsiaduemleko, O tym, że piątek to dobry dzień na pogrzeb

Wybór Redakcji:

misiak297, Spotkanie Iwaszkiewicza z czytelniczką

Czytamy i gratulujemy! Dla zwycięzców redakcja przygotowała oczywiście małą książkową niespodziankę ;)

06.11.2015 14:50

Śląskie Targi Książki 2015 – 6-8 listopada w Katowicach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od dzisiaj, 6 listopada, trwają Śląskie Targi Książki. Wydarzenie zorganizowane jest w Katowicach i potrwa do 8 listopada. Organizatorzy zapraszają do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w nowo powstałej Strefie Kultury obok Spodka. Na czytelników czeka oferta wydawnicza blisko 140 wystawców, wzbogacona spotkaniami autorskimi, konferencjami oraz wydarzeniami artystyczno-literackimi dla odbiorców w każdym wieku. Wstęp na Targi jest bezpłatny.

Miastem Współgospodarzem nowej imprezy rynku wydawniczego są Katowice. Organizacją zajmują się spółki Targi Książki (partner merytoryczny) i Murator EXPO (organizator wykonawczy). Targi w Katowicach to dobra okazja do zakupu nowości i bestsellerów w atrakcyjnych cenach. Udział w nich wezmą najważniejsze polskie wydawnictwa, w tym największe śląskie – Sonia Draga.

Czytelnicy spotkają się z blisko 60 znanymi i lubianymi autorami, będą wśród nich: Jerzy Bralczyk, Bronisław Cieślak, Marek Krajewski, Michał Ogórek, Marek Przybylik, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert i Szczepan Twardoch. Dzięki współpracy z Biblioteką Śląską Targi odwiedzą nominowani do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014: Dariusz Foks, Zbigniew Kruszyński, Wit Szostak i Ewa Winnicka. Swój udział zapowiedzieli też autorzy związani ze Śląskiem: Mieczysław „Hajer” Bieniek, Marta Fox, Weronika Murek, Marta Obuch i Dariusz Rekosz.

06.11.2015 14:32

„Idź, postaw wartownika” – największy literacki powrót XXI wieku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na tę premierę czekaliśmy ponad 50 lat! Harper Lee, autorka kultowego „Zabić drozda”, wraca z drugą powieścią. Książka „Idź, postaw wartownika” 4 listopada trafi do polskich księgarń.

W Wielkiej Brytanii już pierwszego dnia sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy, w USA w pierwszym tygodniu kupiono ich przeszło milion, a w Niemczech tytuł  ten otwiera listę bestsellerów tygodnika „Spiegel”. 

Gwiazda Harper Lee rozbłysła, gdy w 1961 roku pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera za „Zabić drozda”. Powieść została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i szybko stała się światowym bestsellerem, który osiągnął nakład ponad 40 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie Robert Mulligan nakręcił oscarowy film z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Akcja „Idź, postaw wartownika” rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i opowiada o dalszych losach bohaterów „Zabić drozda”. Od wydarzeń opisanych w pierwszej książce minęło dwadzieścia lat. Narratorką jest dorosła już Skaut Finch. Przyjeżdża ona z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, aby odwiedzić swojego starzejącego się ojca, Atticusa. Powrót do domu staje się dla niej przykrym doświadczeniem – Skaut odkrywa bolesną prawdę o swoich krewnych, najbliższych i mieszkańcach rodzinnego miasta.

 

02.11.2015 12:20

Wywiad z Paulą Hawkins – autorką „Dziewczyny z pociągu”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj prezentujemy wywiad z Paulą Hawkins – autorką „Dziewczyny z pociągu”. Tekst rozmowy możemy zaprezentować dzięki współpracy z magazynem „Twoja Księgarnia”!

UZNANIE CZYTELNIKÓW TO NAJWIĘKSZA NAGRODA

O sukcesie „Dziewczyny z pociągu”, ulubionych książkach oraz nowej powieści opowiada Paula Hawkins.

„Dziewczyna z pociągu” pobiła rekord książki Dana Browna, utrzymując się dłużej na pierwszym miejscu list bestsellerów niż „Kod Leonarda da Vinci”. Jest najszybciej sprzedającym się debiutem w historii brytyjskiego rynku, a w Stanach Zjednoczonych co 6 sekund ktoś kupuje egzemplarz tej książki. Od kilku miesięcy Twoja powieść podbija też listy bestsellerów w całej Europie – od Grecji po Norwegię. Jak się czujesz, odnosząc takie sukcesy?

Wspaniale! Nie ukrywam jednak, że nie to jest dla mnie najważniejsze. Najbardziej cieszy ogromne zainteresowanie czytelników oraz ich pochlebne opinie o książce. To najpiękniejsza nagroda za moją ciężką pracę.

„Dziewczyna z pociągu” to po mistrzowsku napisany thriller. Czy jesteś fanką tego gatunku?

W kryminałach zakochałam się jeszcze jako nastolatka, czytając Agathę Christie, ale dopiero powieść „Tajemna historia” Donny Tartt otworzyła mi oczy na to, jakie możliwości daje thriller psychologiczny. Czytam mnóstwo kryminałów. Uwielbiam cykl książek Kate Atkinson z Jacksonem Brodiem. Jestem też fanką Megan Abbott, Gillian Flynn i Tany French. Wśród książek literatury faktu, które namiętnie czytam, bardzo cenię reportaże Ryszarda Kapuścińskiego. Inspirują mnie również książki zmarłego niedawno Olivera Sacksa. Ostatnio odkryłam Olivię Laing, która jest świetna!

Cały wywiad w rozwinięciu!

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: