⚡Eida⚡ - użytkownik BiblioNETki

 • Login: Eida
 • Miasto: Bielsko-Biała
 • Czytatnik: Takie tam głupotki
 • Gadu-Gadu: 1073055
 • W BiblioNETce od: 18 listopada 2007
 • O sobie:

  "W książce musi być coś, co czytelnika przybije do krzesła, kanapy, poręczy w autobusie, gdziekolwiek tę książkę czyta. Choćby na kilka chwil. To ma jakąś wartość dodaną, poznawczą, wnosi w twoje życie coś ważnego.(...) Ja lubię książki, które rozpruwają żyły."

  (Michał Nogaś)


  ***

  "...Ludzie, którzy piszą historię, zbyt dużo uwagi poświęcają tzw. głośnym momentom, a za mało badają okres ciszy. Jest to brak intuicji tak niezawodnej u każdej matki, kiedy usłyszy, że w pokoju jej dziecka raptem zrobiło się cicho. Matka wie, że ta cisza oznacza coś niedobrego. Że jest to cisza, która za sobą coś kryje. Biegnie interweniować, ponieważ czuje, że zło wisi w powietrzu. Tę samą funkcję spełnia cisza w historii i w polityce. Cisza jest sygnałem nieszczęścia i często - przestępstwa. Jest takim samym narzędziem politycznym jak szczęk oręża czy przemówienia na wiecu. Cisza jest potrzebna tyranom i okupantom, którzy dbają, aby ich dziełu towarzyszyło milczenie. Zwróćmy uwagę, że pielęgnował ciszę każdy kolonializm. Z jaką dyskrecją pracowała Święta Inkwizycja. Jak bardzo unikał reklamy Leonidas Trujillo."

  (...)

  "Cisza ma swoje prawa i swoje wymagania. Cisza wymaga, aby obozy koncentracyjne budować w miejscach odludnych. Cisza potrzebuje ogromnego aparatu policji. Potrzebuje armii donosicieli. Cisza żąda, aby wrogowie ciszy znikali nagle i bez śladu. Cisza chciałaby, żeby jej spokoju nie zakłócał żaden głos - skargi, protestu, oburzenia. Tam, gdzie rozlegnie się taki głos, cisza uderza z całej siły i przywraca stan poprzedni - to znaczy stan ciszy."

  (...)

  "Dzisiaj mówi się dużo o walce z hałasem, a przecież walka z ciszą jest ważniejsza. walce z hałasem chodzi o spokój nerwów, w walce z ciszą chodzi o ludzkie życie. Kogoś, kto robi dużo hałasu, nikt nie usprawiedliwia i nie broni, natomiast ten, kto zaprowadza ciszę w swoim państwie, jest chroniony przez aparat represji. Dlatego walka z ciszą jest tak trudna..."

  (Ryszard Kapuściński)

Najnowsze czytatki

Przeczytane w 2018

Autor: Eida Dodany 2018-12-31 21:41
1. Mating in Captivity: Reconciling the Erotic and the Domestic - Esther Perel 2. Argumentation: The Study Of Effective Reasoning - David Zarefsky 3...

Darmowe kody na audiobooki z audioteki.pl

Autor: Eida Dodany 2015-12-30 13:30
Moi drodzy, Jestem w posiadaniu sporej ilości kodów na audiobooki ze strony audioteka.pl. Oferta jest niestety mocno ograniczona - do wyboru jest ...
Najnowsze wypowiedzi na forum

Podziękowania dla Biblionetkołaja 2019

Autor: Eida Dodany 2019-12-04 12:46

Serdecznie dziękuję pewnemu krakowskiemu Mikołajowi za "Miły i dobry"! Serdeczności i wesołych świąt <3

Zobacz całą dyskusję

ZLOT OGÓLNOPOLSKI - ŚW. KATARZYNA / GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE, 30.08-1.09.2019

Autor: Eida Dodany 2019-05-06 14:44

To w takim razie dopisz, proszę, Wojtka i mnie. Mikołajowi raczej zafundujemy wtedy weekend z babcią :)

Zobacz całą dyskusję
Najnowsze recenzje
Wkład w rozbudowę BiblioNETki
Legenda
 • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
 • - do książki dodano opisy lub recenzje
 • - książka dostępna w naszej księgarni
 • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
 • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: