Dodany: 23.11.2015 10:04|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Laureaci Nagrody im. Teresy Torańskiej

Nagroda im. Teresy TorańskiejPo raz trzeci przyznano Nagrodę im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu. Zdobyła ją Magdalena Grzebałkowska za publikację „1945. Wojna i pokój”. Pozostałymi laureatami są: Justyna Kopińska – reporterka „Wyborczej” oraz Grzegorz Szymanik, który otrzymał stypendium dla młodego dziennikarza.

Wśród nominowanych znaleźli się:

w  kategorii „najlepsza książka literatury faktu” Magdalena Grzebałkowska („1945. Wojna i pokój”), Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”), Anna Janko („Mała zagłada”), Aleksander Kaczorowski („Havel. Zemsta bezsilnych”), Anna Kłys („Tajemnica pana Cukra”);

w kategorii „najlepszy materiał dziennikarski”: Justyna Kopińska, Donata Subbotko i Ewa Wołkanowska-Kołodziej.

Kandydatami do stypendium dla dziennikarskiego talentu byli: Szymon Opryszek i Maria Hawranek (wspólna praca), Karolina Przewrocka, Grzegorz Szymanik.

„Jestem w szoku. Udało mi się wygrać w tak wybitnym gronie” – powiedziała Magdalena Grzebałkowska na gali w niedzielę wieczorem. Nagrodę wręczył jej Artur Domosławski.

Nagroda im. Teresy Torańskiej przyznawana jest przez tygodnik „Newsweek Polska”. Jej celem jest „wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarskiej”, „propagowanie kultury słowa w życiu publicznym oraz promowanie autorów znaczących materiałów dziennikarskich”. W kapitule Nagrody zasiadają m.in.: Leszek Balcerowicz, Artur Domosławski, Krystyna Kofta i Stefan Bratkowski.