Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

misiak297 - użytkownik BiblioNETki

 • Login: misiak297
 • Miasto: Katowice/Kraków
 • Czytatnik: Misiakownik
 • W BiblioNETce od: 14 stycznia 2006
 • Opiekun BiblioNETki Opiekun BiblioNETki
 • O sobie:

  Witaj!

  Mam na imię Michał.

  Ukończyłem filologię polską. Jestem nałogowym pochłaniaczem słowa pisanego. Literatury nigdy nie uznaję za przeznaczoną dla konkretnej grupy czytelników (dla mężczyzn, dla dzieci i młodzieży, dla kobiet) - ona jest dla wszystkich!

  "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem".

  (przysłowie chińskie)

  "Nie wystarczy czytać zgodnie z katalogiem, modą albo tradycją; instynktownie należy szukać książki, która - właśnie nam - może powiedzieć coś istotnego. Trzeba czytać regularnie, podobnie jak człowiek śpi, je, kocha i oddycha. Książki, jak ludzie, tylko wtedy zdradzą ci swoje sekrety, obdarzą cię zaufaniem, jeśli i ty oddasz im się bez reszty"

  Sandor Marai "Niebo i ziemia"

  "Książka jest zawsze rozmową. (...) Książka jest listem autora do przyjaciela"

  Jarosław Iwaszkiewicz "Gawęda o książkach i czytelnikach"

  "[Literatura] Nie powinna osądzać, nie powinna pouczać, powinna starać się zrozumieć, bo takie jest, według mnie, jej powołanie. Wtedy czytelnik czuje się przez autora jak gdyby zaproszony do podjęcia wspólnej próby rozumienia opisanego w książce świata. Staje się partnerem, użycza książce własnej wrażliwości, własnej wyobraźni, emocji, myśli, własnego doświadczenia i dopiero w takim współbrzmieniu autora i czytelnika książka staje się pełnią"

  Wiesław Myśliwski "Na granicy słowa" w: Słowa i światy: rozmowy Janiny Koźbiel"

  "Książka służy do pracy nad samym sobą: intelektualnego rozwoju, poszerzania horyzontów, mierzenia się z dylematami, na które nie natrafiliśmy w rzeczywistości pozaliterackiej (ale przed którymi zawsze możemy stanąć i wtedy lepiej mieć je już jako tako przemyślane dzięki pracy z książkami); literatura uczy nas zresztą nie tylko ludzi, życia i świata (...), ale i samej siebie. Przeprowadza nas przez kolejne stopnie wtajemniczenia, pokazując, że czytelniczą przyjemność możemy czerpać nie tylko z kryminalnej zagadki czy radości pary kochanków, złączonych węzłem małżeńskim w ostatnim rozdziale, ale i ze sposobu w jaki opisano perypetie, ze śledzenia pomysłów formalnych; że język literacki ma granice nieobjęte, nieskończone, a literatura wciąż zapuszcza się w coraz dziksze rewiry."

  Jacek Dehnel "Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu"

  "Często jest mi trudniej pozbyć się jakiejś książki niż zdobyć nową. Tomy przylepiają się do półek w tym pakcie konieczności i zapomnienia, jakby były świadkami pewnej chwili w naszym życiu, do której nie powrócimy. Ale podczas gdy tam nadal są, uważamy je za część nas samych. Nieraz spostrzegłem, że ludzie odnotowują dzień, miesiąc i rok, kiedy czytali jakąś książkę; budują coś w rodzaju sekretnego kalendarza. Inni piszą swoje nazwisko na pierwszej stronie, zanim komuś książkę pożyczą, zapisują w kalendarzyku, komu ją pożyczyli, i dodają datę. Widziałem tomy stemplowane, jak w bibliotekach publicznych, albo z wizytówką właściciela, wsuniętą dyskretnie między strony. Nikt nie chce stracić książki. Wolimy zgubić pierścionek, zegarek czy parasol niż książkę, której nie będziemy już czytali, ale która zachowuje, w samym brzmieniu tytułu, jakąś dawną i być może utraconą emocję"

  Carlos Maria Dominguez "Dom z papieru"

  "Książki (...) to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. On w każdym razie nie mógłby bez książek żyć. Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi"

  Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

  "Każdy człowiek jest przecież przede wszystkim dla siebie samego najczęściej czytaną książką, nawet jeśli czerpie inspiracje z innej"

  Elfriede Jelinek "Dzieci umarłych"

  "Czytanie nie jest kolektywne. Czytamy w pojedynkę, niedostępni dla tropicieli skrywanych przyjemności. Kiedy jednak inny czytelnik wyzna nam swoje przeżycie lektury, powstaje sugestia, że choć oddzieleni, uczestniczyliśmy we wspólnej intymnej przygodzie o wciąż zagadkowej treści. Nie wiem do końca, czy inny, czytając tekst, miał podobne przeżycia i myśli co ja, ale odtąd pozostajemy w intrygującej relacji, która jest fundamentem wspólnoty czytających. Mamy liczne świadectwa swoistego braterstwa, czy przyjaźni, które powstają wokół książki. Ważniejsze jednak, że tworzy się w ten sposób nasycony emocjami i refleksjami słownik, za pomocą którego mogę powiedzieć i pomyśleć więcej i który dzielę z innymi czytającymi. Podczas lektury przestaję myśleć o sobie, mam na to czas, a po jej skończeniu mam powód i narzędzia, aby rozmawiać z innym czytelnikiem"

  Ryszard Koziołek "Dobrze się myśli literaturą"

  "Literatura bywa niesamowitym sposobem komunikowania się między ludźmi, zupełnie wyjątkowym. Wierzę w tę komunikację. Kiedy ludzie czytają te same książki, rodzi się między nimi więź dość tajemnicza - przebywali przez moment w tym samym świecie, współodczuwali z tymi samymi bohaterami, oglądali te same miejsca. A jednocześnie zetknęli się mocno z językiem drugiego człowieka - w sensie jego percepcji, rozumienia i temu podobne. (…) Ludzie, którzy przeczytali tę samą książkę, tworzą coś w rodzaju wspólnoty, grupy społecznej. (…) Może sztuka jest naturalną potrzebą komunikacji, nie ma w niej nic natchnionego? Piszemy, żeby połączyć nasze wewnętrzne światy, dać sobie wzajemnie dostęp do siebie. To rodzaj odwiecznego fejsbuka"

  Olga Tokarczuk "Połączyć wewnętrzne światy", w: "Słowo i sens: rozmowy Janiny Koźbiel"

  Moi ulubieni pisarze/pisarki: Jarosław Iwaszkiewicz, Jacek Dehnel, Ewa Ostrowska, Majgull Axelsson, Michael Cunningham, Jonas Gardell, siostry Bronte, Jane Austen, Tove Jansson, Agatha Christie, Helena Boguszewska, Elfriede Jelinek, Oskar Wilde.

  Nielubiani pisarze: Izabela Sowa, Małgorzata Kalicińska, Olga Tokarczuk, Maria Nurowska, Marek Dryjer, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Paulo Coelho, William Wharton, Jonathan Carroll, Terry Pratchett.

  Najważniejsze dla mnie książki:
  "Sto lat samotności" - G.G. Marquez
  "Portret Doriana Graya" - Oskar Wilde
  "Dom na krańcu świata" - Michael Cunningham
  "Kochankowie z Marony" - Jarosław Iwaszkiewicz
  "Małe życie" - Hanya Yanagihara
  "Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek" Jonas Gardell
  "Możliwe sny" - Jolanta Stefko


  Kandydatki na książkę 2017 roku:

  Ci ludzie (Boguszewska Helena) - 6
  Wszystko jak chcesz: O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego (antologia; Król Anna (ur. 1979), Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - 5
  Lepszy obiad (Dowgielewicz Irena) - 6
  Niewyśnione historie (Isakiewicz Elżbieta) - 5
  Tajemnice wichrowych wzgórz: Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë (Ostrowski Eryk) - 6
  Nie lubię kotów (Zyskowska-Ignaciak Katarzyna) - 5
  Domostwo pani Wilcox (Forster Edward Morgan) - 6

  Kandydatki na gniota 2017 roku:

  Zamknięta trumna (Hannah Sophie) - 2

Najnowsze czytatki

Zrozumieć Lucy Snowe

Wydaje się, że „Villette” to wciąż książka niedoceniona na gruncie polskim. Raczej nie ma szans wygrać z „Dziwnymi losami Jane Eyre”, najsłynniejszą p...

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-09-04 23:54, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 2

Podsumowanie czytelniczego roku 2016

Nadszedł 31 grudnia, a z nim pora na moje podsumowanie czytelnicze. To był bardzo dobry rok czytelniczy. Przeczytałem 142 książki. Trochę było literat...

Czytaj całość »

Data dodania: 2016-12-31 18:40, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 16

Pokaż wszystkie »

Najnowsze wypowiedzi na forum

Książkowe wspomnienia z sierpnia 2017

Ech... do schowka.

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2017-09-14 12:09, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki

Nagroda Nobla 2017 -

O tak, o Polsce jest ostatnio bardzo głośno...:D

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2017-09-07 22:40, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki

Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie" - 2017

W ramach wrześniowej odsłony akcji powtórzyłem sobie Morderstwo w Mezopotamii. Ocena (5) bez zmian, recenzja tutaj: Morderstwo podczas wykopalisk

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2017-09-07 12:56, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki

Pokaż wszystkie »

Najnowsze recenzje

Książka: Sprawa zielonookiej siostry (Gardner Erle Stanley)
Tytuł tekstu: Ryzykowny szantaż

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

„– Znalazłeś się w opałach – zaczął Tragg. – Już to wcześniej słyszałem – skwitował Mason. – Byłeś w opałach i jakoś z nich wychodziłeś. Tym razem będziesz się musiał nieźle natrudzić”[1]. W „Sprawie zielonookiej siostry” wybitny adwokat Perry Mason musi się zmierzyć z wyrafinowanym szantażem. Jego klientką zostaje Sylvia Bain Atwood. Jej ojciec wzbogacił się, gdy dzięki łutowi szczęścia znalazł złoże ropy naftowej. Finansowo wspomagał go wówczas przyjaciel – J.J. Fritch. Po latach okazuje...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-13, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Książka: Morderstwo w Mezopotamii (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Tytuł tekstu: Morderstwo podczas wykopalisk

„Morderstwo w Mezopotamii” rozgrywa się podczas ekspedycji archeologicznej w Iraku. Opowieść spisuje Amy Leatherian – trzydziestodwuletnia pielęgniarka. Zostaje ona zatrudniona, aby opiekować się Luizą Leidner, żoną kierownika ekspedycji (wybitnego archeologa, amerykańskiego Szweda), która podobno niedomaga nerwowo. Siostra Leatherian przybywa na miejsce. Atmosfera jest wyraźnie nerwowa. W kameralnej grupie współpracowników narasta napięcie. Wydaje się, że źródłem konfliktów jest „Piękna Luiza”,...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-03, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Książka: Blondynka z podbitym okiem (Gardner Erle Stanley)
Tytuł tekstu: Dwie blondynki, podbite oko i deszczówka

"Wiem teraz, co czuje doktor przy łóżku pacjenta, któremu nie może już nic pomóc. Adwokat jest jak lekarz, Della, tyle że służy sprawiedliwości"[1]. Perry Mason przyjmował w swoim biurze wiele klientek - ale Diana Regis jest chyba jedną z najdziwniejszych. Przychodzi do słynnego adwokata w futrze i szlafroku, na dodatek z podbitym okiem. Okazuje się, że była na randce, a kiedy odmówiła absztyfikantowi - pasierbowi pracodawcy - swych względów, ten skazał ją na samotny powrót do domu, podbił je...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-01, autor: misiak297Opiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Pokaż wszystkie »

Wkład w rozbudowę BiblioNETki

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku