Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

misiak297 - użytkownik BiblioNETki

 • Login: misiak297
 • Miasto: Katowice/Kraków
 • Czytatnik: Misiakownik
 • W BiblioNETce od: 14 stycznia 2006
 • O sobie:

  Witaj!

  Mam na imię Michał.

  Ukończyłem filologię polską. Jestem nałogowym pochłaniaczem słowa pisanego. Literatury nigdy nie uznaję za przeznaczoną dla konkretnej grupy czytelników (dla mężczyzn, dla dzieci i młodzieży, dla kobiet) - ona jest dla wszystkich!

  "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem".

  (przysłowie chińskie)

  "Nie wystarczy czytać zgodnie z katalogiem, modą albo tradycją; instynktownie należy szukać książki, która - właśnie nam - może powiedzieć coś istotnego. Trzeba czytać regularnie, podobnie jak człowiek śpi, je, kocha i oddycha. Książki, jak ludzie, tylko wtedy zdradzą ci swoje sekrety, obdarzą cię zaufaniem, jeśli i ty oddasz im się bez reszty"

  Sandor Marai "Niebo i ziemia"

  "Książka jest zawsze rozmową. (...) Książka jest listem autora do przyjaciela"

  Jarosław Iwaszkiewicz "Gawęda o książkach i czytelnikach"

  "[Literatura] Nie powinna osądzać, nie powinna pouczać, powinna starać się zrozumieć, bo takie jest, według mnie, jej powołanie. Wtedy czytelnik czuje się przez autora jak gdyby zaproszony do podjęcia wspólnej próby rozumienia opisanego w książce świata. Staje się partnerem, użycza książce własnej wrażliwości, własnej wyobraźni, emocji, myśli, własnego doświadczenia i dopiero w takim współbrzmieniu autora i czytelnika książka staje się pełnią"

  Wiesław Myśliwski "Na granicy słowa" w: Słowa i światy: rozmowy Janiny Koźbiel"

  "Książka służy do pracy nad samym sobą: intelektualnego rozwoju, poszerzania horyzontów, mierzenia się z dylematami, na które nie natrafiliśmy w rzeczywistości pozaliterackiej (ale przed którymi zawsze możemy stanąć i wtedy lepiej mieć je już jako tako przemyślane dzięki pracy z książkami); literatura uczy nas zresztą nie tylko ludzi, życia i świata (...), ale i samej siebie. Przeprowadza nas przez kolejne stopnie wtajemniczenia, pokazując, że czytelniczą przyjemność możemy czerpać nie tylko z kryminalnej zagadki czy radości pary kochanków, złączonych węzłem małżeńskim w ostatnim rozdziale, ale i ze sposobu w jaki opisano perypetie, ze śledzenia pomysłów formalnych; że język literacki ma granice nieobjęte, nieskończone, a literatura wciąż zapuszcza się w coraz dziksze rewiry."

  Jacek Dehnel "Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu"

  "Często jest mi trudniej pozbyć się jakiejś książki niż zdobyć nową. Tomy przylepiają się do półek w tym pakcie konieczności i zapomnienia, jakby były świadkami pewnej chwili w naszym życiu, do której nie powrócimy. Ale podczas gdy tam nadal są, uważamy je za część nas samych. Nieraz spostrzegłem, że ludzie odnotowują dzień, miesiąc i rok, kiedy czytali jakąś książkę; budują coś w rodzaju sekretnego kalendarza. Inni piszą swoje nazwisko na pierwszej stronie, zanim komuś książkę pożyczą, zapisują w kalendarzyku, komu ją pożyczyli, i dodają datę. Widziałem tomy stemplowane, jak w bibliotekach publicznych, albo z wizytówką właściciela, wsuniętą dyskretnie między strony. Nikt nie chce stracić książki. Wolimy zgubić pierścionek, zegarek czy parasol niż książkę, której nie będziemy już czytali, ale która zachowuje, w samym brzmieniu tytułu, jakąś dawną i być może utraconą emocję"

  Carlos Maria Dominguez "Dom z papieru"

  "Książki (...) to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. On w każdym razie nie mógłby bez książek żyć. Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi"

  Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

  "Każdy człowiek jest przecież przede wszystkim dla siebie samego najczęściej czytaną książką, nawet jeśli czerpie inspiracje z innej"

  Elfriede Jelinek "Dzieci umarłych"

  "Czytanie nie jest kolektywne. Czytamy w pojedynkę, niedostępni dla tropicieli skrywanych przyjemności. Kiedy jednak inny czytelnik wyzna nam swoje przeżycie lektury, powstaje sugestia, że choć oddzieleni, uczestniczyliśmy we wspólnej intymnej przygodzie o wciąż zagadkowej treści. Nie wiem do końca, czy inny, czytając tekst, miał podobne przeżycia i myśli co ja, ale odtąd pozostajemy w intrygującej relacji, która jest fundamentem wspólnoty czytających. Mamy liczne świadectwa swoistego braterstwa, czy przyjaźni, które powstają wokół książki. Ważniejsze jednak, że tworzy się w ten sposób nasycony emocjami i refleksjami słownik, za pomocą którego mogę powiedzieć i pomyśleć więcej i który dzielę z innymi czytającymi. Podczas lektury przestaję myśleć o sobie, mam na to czas, a po jej skończeniu mam powód i narzędzia, aby rozmawiać z innym czytelnikiem"

  Ryszard Koziołek "Dobrze się myśli literaturą"

  "Literatura bywa niesamowitym sposobem komunikowania się między ludźmi, zupełnie wyjątkowym. Wierzę w tę komunikację. Kiedy ludzie czytają te same książki, rodzi się między nimi więź dość tajemnicza - przebywali przez moment w tym samym świecie, współodczuwali z tymi samymi bohaterami, oglądali te same miejsca. A jednocześnie zetknęli się mocno z językiem drugiego człowieka - w sensie jego percepcji, rozumienia i temu podobne. (…) Ludzie, którzy przeczytali tę samą książkę, tworzą coś w rodzaju wspólnoty, grupy społecznej. (…) Może sztuka jest naturalną potrzebą komunikacji, nie ma w niej nic natchnionego? Piszemy, żeby połączyć nasze wewnętrzne światy, dać sobie wzajemnie dostęp do siebie. To rodzaj odwiecznego fejsbuka"

  Olga Tokarczuk "Połączyć wewnętrzne światy", w: "Słowo i sens: rozmowy Janiny Koźbiel"

  Kandydatki na książkę roku 2018:

  Piąte dziecko (Lessing Doris) - 5
  Panny z Wilka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - 6
  More Happy Than Not: Raczej szczęśliwy niż nie (Silvera Adam) - 5
  Splot słoneczny (Jastrun Tomasz (pseud. Te Jot)) - 5+
  Pierwotni (Orzeszkowa Eliza) - 5+

  Kandydatki na książkę roku 2018 w kategorii literatura faktu:

  Koronkowa robota: Sprawa Gorgonowej (Łazarewicz Cezary) - 5

  Kandydatki na książkę-przyjaciela roku 2018:

  Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James) - 5 i Świat według Boba: Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka (Bowen James) = 4+

Najnowsze czytatki

Zbrodnia w "Domu zbrodni"

Dziś z Lutkiem i Naszą Przyjaciółką Żonkilem umówiliśmy się na seans - oglądanie ekranizacji Dom zbrodni, jednej z najlepszych (choć nie tak znanych j...

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-27 23:52, autor: misiak297, komentarzy: 0

Podsumowanie czytelniczego roku 2017

Oto kolejny 31 grudnia, a zatem i pora na dokonanie podsumowania czytelniczego. Muszę przyznać, że to był dobry rok, jeśli chodzi o książki. Przeczyta...

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-12-31 02:02, autor: misiak297, komentarzy: 13

Pokaż wszystkie »

Najnowsze wypowiedzi na forum

Ciekawe, jak dzisiejsza wytatuowana, wypiercingowana, przeklinająca bez żenady
Przedmurze Starówki (Szumski Bogusław)

"jest ulubieńcem "Pana Boga" (aż dziw, że nie jest określany jako "naród wybrany"" => a hasło z dawien dawna "Polska przedmurzem chrześcijaństwa"? A próby intronizacji Chrystusa na króla Polski? A to wkraczanie religii tam, gdzie powinien być zachowany świecki charakter?

Zobacz całą dyskusję »

dodany przedwczoraj, 16:50, autor: misiak297

Co teraz czytasz, część 39

Koniecznie podziel się wrażeniami!

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2018-07-09 13:30, autor: misiak297

Książkowe wspomnienia z czerwca 2015 - (moje) ostatnie.

"Można tylko mieć nadzieję (choć nie bez wątpliwości...), że takie decyzje biorą się ze zmiany hobby a nie z rozczarowania serwisem." - niestety, szczerze wątpię, tym bardziej, że znam powody niektórych osób przestających się udzielać na Biblionetce.

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2018-07-09 09:52, autor: misiak297

Pokaż wszystkie »

Najnowsze recenzje

Książka: Budowa Jalny (Roche Mazo de la (właśc. Roche Marie Sophie lub Roche Mazo Louise))
Tytuł tekstu: W Jalnie po raz pierwszy. A może drugi?

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Nie przestaje mnie zdumiewać, jak tworzą się nasze ścieżki czytelnicze. I jak niewiele czasem znaczy „nigdy” w odniesieniu do książek. Pięć lat temu sięgnąłem po „Budowę Jalny” Mazo de la Roche. Nastawiałem się na długą – bo szesnastotomową – przygodę w Kanadzie, kolejny cykl, który polubię lub pokocham. Po pierwszych dwóch rozdziałach rzuciłem „Jalnę” w kąt. Wszystko było powierzchownie opowiedziane, akcja gnała tak, jakby niósł ją dziki mustang, dialogi pozostawiały wiele do życzenia, wsta...

czytaj całość »

data dodania: 2018-07-14, autor: misiak297, komentarzy: 0

Książka: Rywalka (Jones Sandie)
Tytuł tekstu: Kochająca dziewczyna, zaborcza matka i on

„Ta kobieta, którą z początku uznałam tylko za irytującą, ale niegroźną nadopiekuńczą matkę, to zazdrosna psychopatka, która nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel”[1]. Kiedy zaczyna się lekturę „Rywalki” Sandie Jones, można odnieść wrażenie, że to tzw. „chick lit”. Emily Havistock wydaje się spełnioną młodą kobietą – ma dobrą pracę, kochającą rodzinę, oddanych przyjaciół. Przypadkowo poznaje Adama Banksa. Ci dwoje zaczynają się spotykać, zdawałoby się, że ich związek dobrze ro...

czytaj całość »

data dodania: 2018-07-11, autor: misiak297, komentarzy: 0

Książka: Przyjdź i zgiń (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Tytuł tekstu: Zegary, niewidoma kobieta, morderstwo

Anglia, 9 września 1963 roku. Dla Sheili Webb, stenotypistki w Biurze Stenografii i Maszynopisania Cavendish, to typowy dzień pracy. Zgodnie z kolejnym zleceniem udaje się do domu niewidomej Milcent Pebmarsh. Na miejscu nieoczekiwanie zastaje cztery zegary[1] nastawione na tę samą godzinę oraz zasztyletowanego mężczyznę. Kto go zabił? Czy to możliwe, aby któryś z szacownych sąsiadów był mordercą? „Przyjdź i zgiń” jest jednym z najbardziej nietypowych kryminałów w dorobku Agathy Christie, zac...

czytaj całość »

data dodania: 2018-07-04, autor: misiak297, komentarzy: 0

Pokaż wszystkie »

Wkład w rozbudowę BiblioNETki

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku