Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

misiak297 - użytkownik BiblioNETki

 • Login: misiak297
 • Miasto: Katowice/Kraków
 • Czytatnik: Misiakownik
 • W BiblioNETce od: 14 stycznia 2006
 • O sobie:

  Witaj!

  Mam na imię Michał.

  Ukończyłem filologię polską. Jestem nałogowym pochłaniaczem słowa pisanego. Literatury nigdy nie uznaję za przeznaczoną dla konkretnej grupy czytelników (dla mężczyzn, dla dzieci i młodzieży, dla kobiet) - ona jest dla wszystkich!

  "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem".

  (przysłowie chińskie)

  "Nie wystarczy czytać zgodnie z katalogiem, modą albo tradycją; instynktownie należy szukać książki, która - właśnie nam - może powiedzieć coś istotnego. Trzeba czytać regularnie, podobnie jak człowiek śpi, je, kocha i oddycha. Książki, jak ludzie, tylko wtedy zdradzą ci swoje sekrety, obdarzą cię zaufaniem, jeśli i ty oddasz im się bez reszty"

  Sandor Marai "Niebo i ziemia"

  "Książka jest zawsze rozmową. (...) Książka jest listem autora do przyjaciela"

  Jarosław Iwaszkiewicz "Gawęda o książkach i czytelnikach"

  "[Literatura] Nie powinna osądzać, nie powinna pouczać, powinna starać się zrozumieć, bo takie jest, według mnie, jej powołanie. Wtedy czytelnik czuje się przez autora jak gdyby zaproszony do podjęcia wspólnej próby rozumienia opisanego w książce świata. Staje się partnerem, użycza książce własnej wrażliwości, własnej wyobraźni, emocji, myśli, własnego doświadczenia i dopiero w takim współbrzmieniu autora i czytelnika książka staje się pełnią"

  Wiesław Myśliwski "Na granicy słowa" w: Słowa i światy: rozmowy Janiny Koźbiel"

  "Książka służy do pracy nad samym sobą: intelektualnego rozwoju, poszerzania horyzontów, mierzenia się z dylematami, na które nie natrafiliśmy w rzeczywistości pozaliterackiej (ale przed którymi zawsze możemy stanąć i wtedy lepiej mieć je już jako tako przemyślane dzięki pracy z książkami); literatura uczy nas zresztą nie tylko ludzi, życia i świata (...), ale i samej siebie. Przeprowadza nas przez kolejne stopnie wtajemniczenia, pokazując, że czytelniczą przyjemność możemy czerpać nie tylko z kryminalnej zagadki czy radości pary kochanków, złączonych węzłem małżeńskim w ostatnim rozdziale, ale i ze sposobu w jaki opisano perypetie, ze śledzenia pomysłów formalnych; że język literacki ma granice nieobjęte, nieskończone, a literatura wciąż zapuszcza się w coraz dziksze rewiry."

  Jacek Dehnel "Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu"

  "Często jest mi trudniej pozbyć się jakiejś książki niż zdobyć nową. Tomy przylepiają się do półek w tym pakcie konieczności i zapomnienia, jakby były świadkami pewnej chwili w naszym życiu, do której nie powrócimy. Ale podczas gdy tam nadal są, uważamy je za część nas samych. Nieraz spostrzegłem, że ludzie odnotowują dzień, miesiąc i rok, kiedy czytali jakąś książkę; budują coś w rodzaju sekretnego kalendarza. Inni piszą swoje nazwisko na pierwszej stronie, zanim komuś książkę pożyczą, zapisują w kalendarzyku, komu ją pożyczyli, i dodają datę. Widziałem tomy stemplowane, jak w bibliotekach publicznych, albo z wizytówką właściciela, wsuniętą dyskretnie między strony. Nikt nie chce stracić książki. Wolimy zgubić pierścionek, zegarek czy parasol niż książkę, której nie będziemy już czytali, ale która zachowuje, w samym brzmieniu tytułu, jakąś dawną i być może utraconą emocję"

  Carlos Maria Dominguez "Dom z papieru"

  "Książki (...) to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. On w każdym razie nie mógłby bez książek żyć. Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi"

  Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

  "Każdy człowiek jest przecież przede wszystkim dla siebie samego najczęściej czytaną książką, nawet jeśli czerpie inspiracje z innej"

  Elfriede Jelinek "Dzieci umarłych"

  "Czytanie nie jest kolektywne. Czytamy w pojedynkę, niedostępni dla tropicieli skrywanych przyjemności. Kiedy jednak inny czytelnik wyzna nam swoje przeżycie lektury, powstaje sugestia, że choć oddzieleni, uczestniczyliśmy we wspólnej intymnej przygodzie o wciąż zagadkowej treści. Nie wiem do końca, czy inny, czytając tekst, miał podobne przeżycia i myśli co ja, ale odtąd pozostajemy w intrygującej relacji, która jest fundamentem wspólnoty czytających. Mamy liczne świadectwa swoistego braterstwa, czy przyjaźni, które powstają wokół książki. Ważniejsze jednak, że tworzy się w ten sposób nasycony emocjami i refleksjami słownik, za pomocą którego mogę powiedzieć i pomyśleć więcej i który dzielę z innymi czytającymi. Podczas lektury przestaję myśleć o sobie, mam na to czas, a po jej skończeniu mam powód i narzędzia, aby rozmawiać z innym czytelnikiem"

  Ryszard Koziołek "Dobrze się myśli literaturą"

  "Literatura bywa niesamowitym sposobem komunikowania się między ludźmi, zupełnie wyjątkowym. Wierzę w tę komunikację. Kiedy ludzie czytają te same książki, rodzi się między nimi więź dość tajemnicza - przebywali przez moment w tym samym świecie, współodczuwali z tymi samymi bohaterami, oglądali te same miejsca. A jednocześnie zetknęli się mocno z językiem drugiego człowieka - w sensie jego percepcji, rozumienia i temu podobne. (…) Ludzie, którzy przeczytali tę samą książkę, tworzą coś w rodzaju wspólnoty, grupy społecznej. (…) Może sztuka jest naturalną potrzebą komunikacji, nie ma w niej nic natchnionego? Piszemy, żeby połączyć nasze wewnętrzne światy, dać sobie wzajemnie dostęp do siebie. To rodzaj odwiecznego fejsbuka"

  Olga Tokarczuk "Połączyć wewnętrzne światy", w: "Słowo i sens: rozmowy Janiny Koźbiel"

  Kandydatki na książkę roku 2018:

  Piąte dziecko (Lessing Doris) - 5
  Panny z Wilka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - 6
  More Happy Than Not: Raczej szczęśliwy niż nie (Silvera Adam) - 5
  Splot słoneczny (Jastrun Tomasz (pseud. Te Jot)) - 5+
  Pierwotni (Orzeszkowa Eliza) - 5+
  Środek świata (Steinhöfel Andreas) - 5
  Samotnia (Dickens Charles (Dickens Karol)) - 5+
  Kochankowie mojej mamy (Zającówna Janina) - 5

  Kandydatki na książkę roku 2018 w kategorii literatura faktu:

  Koronkowa robota: Sprawa Gorgonowej (Łazarewicz Cezary) - 5
  Historia przemocy (Louis Édouard) - 5
  Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna) - 5

  Kandydatki na książkę-przyjaciela roku 2018:

  Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James) - 5 i Świat według Boba: Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka (Bowen James) = 4+

Najnowsze czytatki

Zbrodnia w "Domu zbrodni"

Dziś z Lutkiem i Naszą Przyjaciółką Żonkilem umówiliśmy się na seans - oglądanie ekranizacji Dom zbrodni, jednej z najlepszych (choć nie tak znanych j...

Czytaj całość »

Data dodania: 2018-01-27 23:52, autor: misiak297, komentarzy: 0

Podsumowanie czytelniczego roku 2017

Oto kolejny 31 grudnia, a zatem i pora na dokonanie podsumowania czytelniczego. Muszę przyznać, że to był dobry rok, jeśli chodzi o książki. Przeczyta...

Czytaj całość »

Data dodania: 2017-12-31 02:02, autor: misiak297, komentarzy: 13

Pokaż wszystkie »

Najnowsze wypowiedzi na forum

Spotkanie w Częstochowie 9 grudnia, co Wy na to?

My też się piszemy:)

Zobacz całą dyskusję »

dodany przedwczoraj, 21:43, autor: misiak297

Nie działa ikonka PW

Gdy Jola usuwa wątek, to numery wiadomości się nie wyświetlają.

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2018-11-16 16:46, autor: misiak297

18 listopada 2018r. - spotkanie w restauracji Ces't si bon w Katowicach

Stephanie, sprawdź, proszę pv. Podobno się nie wyświetlają powiadomienia - więc piszę tutaj:)

Zobacz całą dyskusję »

dodany 2018-11-16 16:41, autor: misiak297

Pokaż wszystkie »

Najnowsze recenzje

Książka: Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna)
Tytuł tekstu: Zapomniane Kasie i Marysie zyskują prawo głosu

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Służące – znamy je już dziś raczej tylko z literatury i filmów osadzonych w przedwojennych realiach. Są zwykle barwnym dodatkiem, obiektem anegdotek, tłem. Stały się jednym z elementów minionego świata. Ale przecież ów świat nie minął znów tak dawno. Dzięki „Służącym do wszystkiego” Joanny Kuciel-Frydryszak możemy zajrzeć do tej rzeczywistości spod znaku białego czepeczka, biedy, wykorzystywania, paskudnej dominacji. W bardzo ciekawym wywiadzie udzielonym Newsweekowi Joanna Kuciel-Frydryszak...

czytaj całość »

data dodania: wczoraj, autor: misiak297, komentarzy: 0

Książka: Wariatka Maigreta (Simenon Georges)
Tytuł tekstu: Kto zabił staruszkę?

„Trzy dni temu nie znał zmarłej, nigdy nawet o niej nie słyszał. Ale w swoi wyimaginowanym bądź uzasadnionym niepokoju zwróciła się właśnie do niego. Usiłowała spotkać się z nim osobiście, bo miała do niego zaufanie – przypomniał sobie teraz jej pełne podziwu oczy, gdy zatrzymała go na ulicy. Wziął ją za wariatkę czy zbzikowaną staruszkę. A jednak w głębi duszy miał jakieś niejasne wątpliwości i obiecał jej, że przyjdzie. Przyszedłby, może nawet tego popołudnia. Za późno. Została zamordowana t...

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-16, autor: misiak297, komentarzy: 0

Książka: Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
Tytuł tekstu: Przestrzenie samotności

„Liczby pierwsze dzielą się tylko przez 1 i przez siebie. Stoją na swoich miejscach w nieskończonym szeregu liczb naturalnych, ściśnięte, jak wszystkie, między dwiema innymi liczbami, ale mają w sobie coś, co różni je od innych. To liczby podejrzliwe i samotne”[1] Oboje nie mieli łatwego dzieciństwa – Alice Della Rocca musiała sprostać wymaganiom ojca – i uczestniczyć w zajęciach znienawidzonej szkółki narciarskiej. Wśród innych dzieci czuła się gorsza, wyobcowana, narty jej ciążyły. Z kolei ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-12, autor: misiak297, komentarzy: 0

Pokaż wszystkie »

Wkład w rozbudowę BiblioNETki

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku