misiak297 - użytkownik BiblioNETki

  • Login: misiak297
  • Miasto: Katowice/Kraków
  • Czytatnik: Misiakownik
  • W BiblioNETce od: 14 stycznia 2006
  • O sobie:

    Witaj!

    Mam na imię Michał.

    Ukończyłem filologię polską. Jestem nałogowym pochłaniaczem słowa pisanego. Literatury nigdy nie uznaję za przeznaczoną dla konkretnej grupy czytelników (dla mężczyzn, dla dzieci i młodzieży, dla kobiet) - ona jest dla wszystkich!

    "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem".

    (przysłowie chińskie)

    "Nie wystarczy czytać zgodnie z katalogiem, modą albo tradycją; instynktownie należy szukać książki, która - właśnie nam - może powiedzieć coś istotnego. Trzeba czytać regularnie, podobnie jak człowiek śpi, je, kocha i oddycha. Książki, jak ludzie, tylko wtedy zdradzą ci swoje sekrety, obdarzą cię zaufaniem, jeśli i ty oddasz im się bez reszty"

    Sandor Marai "Niebo i ziemia"

    "Książka jest zawsze rozmową. (...) Książka jest listem autora do przyjaciela"

    Jarosław Iwaszkiewicz "Gawęda o książkach i czytelnikach"

    "[Literatura] Nie powinna osądzać, nie powinna pouczać, powinna starać się zrozumieć, bo takie jest, według mnie, jej powołanie. Wtedy czytelnik czuje się przez autora jak gdyby zaproszony do podjęcia wspólnej próby rozumienia opisanego w książce świata. Staje się partnerem, użycza książce własnej wrażliwości, własnej wyobraźni, emocji, myśli, własnego doświadczenia i dopiero w takim współbrzmieniu autora i czytelnika książka staje się pełnią"

    Wiesław Myśliwski "Na granicy słowa" w: Słowa i światy: rozmowy Janiny Koźbiel"

    "Książka służy do pracy nad samym sobą: intelektualnego rozwoju, poszerzania horyzontów, mierzenia się z dylematami, na które nie natrafiliśmy w rzeczywistości pozaliterackiej (ale przed którymi zawsze możemy stanąć i wtedy lepiej mieć je już jako tako przemyślane dzięki pracy z książkami); literatura uczy nas zresztą nie tylko ludzi, życia i świata (...), ale i samej siebie. Przeprowadza nas przez kolejne stopnie wtajemniczenia, pokazując, że czytelniczą przyjemność możemy czerpać nie tylko z kryminalnej zagadki czy radości pary kochanków, złączonych węzłem małżeńskim w ostatnim rozdziale, ale i ze sposobu w jaki opisano perypetie, ze śledzenia pomysłów formalnych; że język literacki ma granice nieobjęte, nieskończone, a literatura wciąż zapuszcza się w coraz dziksze rewiry."

    Jacek Dehnel "Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu"

    "Często jest mi trudniej pozbyć się jakiejś książki niż zdobyć nową. Tomy przylepiają się do półek w tym pakcie konieczności i zapomnienia, jakby były świadkami pewnej chwili w naszym życiu, do której nie powrócimy. Ale podczas gdy tam nadal są, uważamy je za część nas samych. Nieraz spostrzegłem, że ludzie odnotowują dzień, miesiąc i rok, kiedy czytali jakąś książkę; budują coś w rodzaju sekretnego kalendarza. Inni piszą swoje nazwisko na pierwszej stronie, zanim komuś książkę pożyczą, zapisują w kalendarzyku, komu ją pożyczyli, i dodają datę. Widziałem tomy stemplowane, jak w bibliotekach publicznych, albo z wizytówką właściciela, wsuniętą dyskretnie między strony. Nikt nie chce stracić książki. Wolimy zgubić pierścionek, zegarek czy parasol niż książkę, której nie będziemy już czytali, ale która zachowuje, w samym brzmieniu tytułu, jakąś dawną i być może utraconą emocję"

    Carlos Maria Dominguez "Dom z papieru"

    "Książki (...) to jedyny ratunek, żeby człowiek nie zapomniał, że jest człowiekiem. On w każdym razie nie mógłby bez książek żyć. Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi"

    Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

    "Każdy człowiek jest przecież przede wszystkim dla siebie samego najczęściej czytaną książką, nawet jeśli czerpie inspiracje z innej"

    Elfriede Jelinek "Dzieci umarłych"

    "Czytanie nie jest kolektywne. Czytamy w pojedynkę, niedostępni dla tropicieli skrywanych przyjemności. Kiedy jednak inny czytelnik wyzna nam swoje przeżycie lektury, powstaje sugestia, że choć oddzieleni, uczestniczyliśmy we wspólnej intymnej przygodzie o wciąż zagadkowej treści. Nie wiem do końca, czy inny, czytając tekst, miał podobne przeżycia i myśli co ja, ale odtąd pozostajemy w intrygującej relacji, która jest fundamentem wspólnoty czytających. Mamy liczne świadectwa swoistego braterstwa, czy przyjaźni, które powstają wokół książki. Ważniejsze jednak, że tworzy się w ten sposób nasycony emocjami i refleksjami słownik, za pomocą którego mogę powiedzieć i pomyśleć więcej i który dzielę z innymi czytającymi. Podczas lektury przestaję myśleć o sobie, mam na to czas, a po jej skończeniu mam powód i narzędzia, aby rozmawiać z innym czytelnikiem"

    Ryszard Koziołek "Dobrze się myśli literaturą"

    "Literatura bywa niesamowitym sposobem komunikowania się między ludźmi, zupełnie wyjątkowym. Wierzę w tę komunikację. Kiedy ludzie czytają te same książki, rodzi się między nimi więź dość tajemnicza - przebywali przez moment w tym samym świecie, współodczuwali z tymi samymi bohaterami, oglądali te same miejsca. A jednocześnie zetknęli się mocno z językiem drugiego człowieka - w sensie jego percepcji, rozumienia i temu podobne. (…) Ludzie, którzy przeczytali tę samą książkę, tworzą coś w rodzaju wspólnoty, grupy społecznej. (…) Może sztuka jest naturalną potrzebą komunikacji, nie ma w niej nic natchnionego? Piszemy, żeby połączyć nasze wewnętrzne światy, dać sobie wzajemnie dostęp do siebie. To rodzaj odwiecznego fejsbuka"

    Olga Tokarczuk "Połączyć wewnętrzne światy", w: "Słowo i sens: rozmowy Janiny Koźbiel"

    "Czytanie było moją ucieczką i pociechą, moim pokrzepieniem, moją używką: czytanie dla czystej przyjemności czytania, dla swego pięknego bezruchu, który cię otacza, gdy w twojej głowie rozbrzmiewają słowa autora"

    Paul Auster "Szaleństwa Brooklynu"

Najnowsze czytatki

Podsumowanie czytelniczego roku 2022

Autor: misiak297 Dodany 31.12.2022 16:22
Nadszedł ostatni dzień roku - tradycyjnie przygotowuję swoje podsumowanie czytelnicze. Mam wrażenie, że choć przeczytałem nieco mniej w tym roku w...

Podsumowanie czytelniczego roku 2021

Autor: misiak297 Dodany 31.12.2021 00:23
Nadszedł ostatni dzień roku, więc pora na tradycyjne czytelnicze podsumowanie. Był to dla mnie raczej dziwny rok pod względem czytelniczym. Nie mogę n...
Najnowsze wypowiedzi na forum

Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie" - 2023

Autor: misiak297 Dodany 09.03.2023 16:21

Przeczytałem (po raz czwarty Wigilia Wszystkich Świętych). Ocena zawędrowała z 4+ do 5.

Zobacz całą dyskusję

Książkowe wspomnienia z lutego 2023

Autor: misiak297 Dodany 01.03.2023 18:21

A dla mnie "Pawilon małych ssaków" okazał się ogromnym rozczarowaniem. Te jednozdaniowe wpisy...

Zobacz całą dyskusję

Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie" - 2023

Autor: misiak297 Dodany 31.01.2023 00:33

I za mną też pierwsza książka w ramach tegorocznej akcji: Morderstwo odbędzie się... - ocena niezmiennie 6. Czytałem ją po raz czwarty czy piąty - i znów odkryłem coś nowego. Po tylu latach Agatha Christie wciąż ma dla mnie niespodzianki.

Zobacz całą dyskusję
Najnowsze recenzje
Redakcja BiblioNETki poleca!
Dwa ciała i ćmy
Redakcja BiblioNETki poleca!
Kiedy twój mąż woli mężczyzn
Redakcja BiblioNETki poleca!
Spółka autorska i morderstwa
Wkład w rozbudowę BiblioNETki
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: