Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.05.2019 16:02

Spotkanie z tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru – Bernardem Minierem!

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Autor bestsellerowego cyklu kryminałów o Martinie Servazie, spotka się z czytelnikami 1 czerwca (sobota) o godz. 18.30 w Starym Klasztorze we Wrocławiu (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego).

 

 

content

31.05.2019 11:34

"Nigdzie indziej" - opowieść o przemocy, pamięci, tożsamości, pięknie i rozpaczy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo  Zysk i S-ka zapowiada debiutancką powieść Tommy'ego Orange'a "Nigdzie indziej" . 

Tommy Orange zdecydował się podjąć temat zagłady Indian.

Jeśli ktoś jeszcze wierzył w Amerykę jako kraj wolności, równości i demokracji – po tej książce zmieni zdanie.

Nigdzie indziej to niesamowita opowieść o przemocy, pamięci, tożsamości, pięknie i rozpaczy, które są wplecione w dzieje Indian. O tym, że zbrodnia nigdy się nie kończy i zawsze rzutuje na pamięć kolejnych pokoleń. Uzależnienia, samobójstwa, wściekłość i gniew wśród Indian, to tylko dalsze reperkusje, mające potworne uzasadnienie w rasizmie.

Tommy Orange opowiada o jednej z największych zbrodni XIX wieku. Zbrodni przemilczanej, zakopanej głęboko. O zagładzie Indian. O wymazaniu z krajobrazu 15-20 milionów rdzennych Amerykanów. O zniknięciu 95% ich populacji.

content

29.05.2019 17:17

„Dożywocie” Marty Kisiel niebawem w amerykańskiej antologii

Autor: Małgorzata_

Jak informuje Marta Kisiel, opowiadanie „Dożywocie", które zapoczątkowało cykl pod tym samym tytułem, znane czytelnikom ze zbiorów „Kochali się, że strach” i „Pierwsze słowo”, zostanie zamieszczone w anglojęzycznej antologii „The Big Book of Modern Fantasy” pod redakcją Ann i Jeffa VanderMeerów.

„Dożywocie” ukaże się w antologii w przekładzie Kate Webster jako „For Life”.

content

29.05.2019 17:11

„Woda na sicie” Anny Brzezińskiej wyróżniona

Autor: Małgorzata_

„Woda na sicie” Anny Brzezińskiej została ogłoszona Polską Książką Roku według miesięcznika „Nowa Fantastyka”. Książka w tym roku otrzymała również nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

„Woda na sicie” to oparta na zapisach przesłuchań, wielowarstwowa, porywająca powieść, poruszająca temat procesów czarownic i kontrowersyjnych praktyk inkwizycji. 

content

26.05.2019 06:00

Międzynarodowa Nagroda Bookera dla omańskiej pisarki

Autor: Małgorzata_

W tym roku w konkursie o Międzynarodową Nagrodę Bookera po raz drugi z rzędu walczyła Olga Togarczuk. W ostatniej edycji sięgnęła po laur, tym razem jednak sędziowie zadecydowali, że lepsza od powieści polskiej pisarki jest książka „Celestial Bodies” Jokhy al-Harthi w tłumaczeniu Marilyn Booth. Autorka jest pierwszą Omanką, której twórczość została przełożona na język angielski. „Celestial Bodies” zaś to pierwsza arabska książka uhonorowana tą prestiżową nagrodą.

content

26.05.2019 06:00

Nominacje do Nagrody Nike 2019

Autor: Małgorzata_

23 maja ogłoszono tytuły 20 książek, które w tym roku nominowane zostały do Literackiej Nagrody Nike. Finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwszą niedzielę października (w tym roku będzie to 6 października).

Nagroda Literacka Nike w tym roku zostanie wręczona po raz 23. Jest to nagroda za najlepszą książkę roku i uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Polsce. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. 

24.05.2019 20:19

Rumunia gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Rumunia zaprasza na święto literatury i kultury – Warszawskie Targi Książki w dniach 23-26 maja 2019 r.

 

Z okazji targów został przygotowany specjalny program:  


- spotkania z pisarzami, m. in. z Varujanem Vosganianem, laureatem nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów, z Adrianem Cioroianu, autorem Pięknej opowieści o historii Rumunów,
- debata poświęcona przekładom z literatury rumuńskiej, w której wezmą udział najbardziej aktywni i cenieni tłumacze,
- premiery książek,
- debata poświęcona postaci Eugène Ionesco i pierwszej części jego Dziennika opublikowanej po polsku,
- projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych,
- warsztaty artystyczne i pokazy filmów animowanych dla najmłodszych,
- trzy wystawy: Komiksy z Rumunii, Transylwania oczami polskich fotografów, wystawa ilustracji do książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie,
- na zakończenie targów, recital muzyki klasycznej w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

 

content

20.05.2019 17:12

Wojciech Chmielarz i Katarzyna Bonda ze Złotymi Pociskami za kryminały

Autor: Małgorzata_

Wojciech Chmielarz otrzymał Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej 2018 za „Żmijowisko", a Katarzyna Bonda nagrodę publiczności oraz Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej 2018 za „Czerwonego pająka". Wyróżnienia wręczono 19 maja.

content

20.05.2019 17:03

Ogłoszono nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2019

Autor: Małgorzata_

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wskazała nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Nominacje ogłoszono w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej z 10. Warszawskimi Targami Książki.

content

15.05.2019 14:06

Z książką wyjdź na ludzi! Rusza ogólnopolski program Szkolimy-Księgarzy.pl

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Szkolenia dla księgarzy, spotkania branżowe, interaktywne materiały instruktażowe i porady ekspertów – tak dystrybutor książek OSDW Azymut zapowiada ogólnopolski program szkoleniowy dla księgarzy i lokalnych animatorów kultury. Udział w programie Szkolimy-Księgarzy.pl jest bezpłatny, a jego pierwsza edycja potrwa do końca roku.

Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl zostanie zainaugurowany podczas Warszawskich Targów Książki. W trakcie dwóch dni targowych odbędą się szkolenia z animacji kultury, promocji czytelnictwa, nowych technologii i mediów cyfrowych wykorzystywanych w pracy księgarni. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny – nie jest wymagana także rejestracja.

Jak rozmawiać o książkach z NIEczytelnikami? – to hasło pierwszego spotkania, które odbędzie się 23 maja o godz. 15.00 (PGE Narodowy, sala Londyn B). Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak aktywizować osoby nieczytające do lektury książek oraz jak zachęcać mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez księgarnie. Szkolenie dla animatorów kultury poprowadzi Marcin Skrabka z Good Books.

Na drugi dzień targów zaplanowano pierwsze wydarzenie z cyklu Księgarnia 2.0. W piątek 24 maja od godz. 14.00 (PGE Narodowy, sala Barcelona) księgarze wezmą udział w szkoleniu z prowadzenia komunikacji księgarni na Facebooku. Marcin Białecki z Good Books opowie o profesjonalnym planowaniu kampanii reklamowych oraz promowaniu akcji crowdfundingowych w mediach społecznościowych. Po szkoleniach materiały poradnikowe przygotowane przez ekspertów zostaną udostępnione w internecie.

Informacje o kolejnych szkoleniach oraz warsztatach będą udostępniane przez cały rok na stronie www.szkolimy-ksiegarzy.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/szkolimyksiegarzy.

content

14.05.2019 16:21

Rusza 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Autor: Małgorzata_

Goście z Czech, Belgii, Ukrainy oraz Polski wezmą udział w rozpoczynającym się właśnie we Wrocławiu Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius. W programie imprezy znalazły się spotkania z poetami, czytanie wierszy oraz dyskusje wokół premier książkowych.

To czwarta edycja festiwalu, który organizowany jest wokół przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, gość honorowy tegorocznej edycji – Czechy - reprezentowany będzie przez piątkę poetek i poetów: Jitkę N. Srbovą, Ladislava Zednika, Milana Dezinskiego, Jonasa Hajka oraz Petra Hruskę. „Ponadto z udziałem tego ostatniego poety Leszek Engelking, wybitny tłumacz literatury, przeprowadzi warsztaty translatorskie, w których udział wezmą studenci bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego” - powiedziała Konopko.

Wrocław odwiedzi także poetka z Belgii Miriam Van hee i dwaj poeci z Ukrainy: Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan.

Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach Książka roku oraz Debiut, z czytelnikami spotkają się m.in. Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcina Baran, Jacek Bierut, Paulina Pidzik, Bogusław Kierc, Wojciech Bonowicz, Marcin Sendecki, Joanna Roszak czy Bohdan Zadura.

Bohaterką jednego z sobotnich spotkań będzie też Ewa Lipska, tegoroczna laureatka Silesiusa za całokształt pracy twórczej.

W programie festiwalu znalazł się także m.in. konkurs poetycki, działania performatywne w przestrzeni miejskiej, pokaz filmowy czy lekcje poetyckie dla młodzieży. Program dopełnia blok muzyczny, w ramach którego zagrają formacje: Andruchowycz & Karbido, Pochwalone i Przepych.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie sobota, 18 maja, kiedy podczas wieczornej gali w Teatrze Lalek poznamy laureatów tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie stanowią statuetka Silesiusa oraz nagrody pieniężne fundowane przez miasto Wrocław w wysokości 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut roku.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius potrwa do niedzieli. Większość wydarzeń festiwalowych będzie miała miejsce w klubie Proza. (PAP)

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

14.05.2019 13:22

Nowa odsłona Biblionetki :)

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Drodzy Biblionetkowicze, wystartowała nowa wersja naszego serwisu Biblionetka.pl! Mamy nadzieję, że spotka się z Waszym pozytywnym odbiorem. 

Co się zmieniło?

Przygotowaliśmy nowoczesny wygląd serwisu. Odświeżyliśmy identyfikację wizualną, w tym logotyp Biblionetki. ;) Małe zmiany w układzie zostały wprowadzone w górnym Menu. Mamy nadzieję, że będzie teraz czytelniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Projekt strony dostosowaliśmy do urządzeń mobilnych. Nowa Biblionetka została przygotowana także w wersji responsywnej, czyli będzie automatycznie dostosowywać się do urządzenia i różnych rozdzielczości ekranu.

W projekcie uwzględniliśmy miejsca na lepszą ekspozycję patronatów medialnych oraz książek popularnych i najczęściej/najwyżej ocenianych w Biblionetce. Pojawiło się także rozbudowane Menu na dole strony, uwzględniające podkategorie książek.

W najbliższych dniach będziemy wprowadzać drobne i ewentualne poprawki, dlatego prosimy też o wyrozumiałość :).

content

09.05.2019 15:31

Weronika Murek o swoich czytelnikach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Weronika Murek, autorka zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina oraz dramatów Feinweinblein, jedna z bardziej oryginalnych pisarek młodego pokolenia, została doceniona za nieokiełznaną wyobraźnię i doskonały słuch językowy. Tuż po debiucie pisano o niej, że spadła na polską scenę literacką niby meteoryt. Oryginalność jej wyobraźni, wyczucie dramaturgiczne i niepowtarzalne poczucie humoru przyniosły jej Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2015 roku za sztukę Feinweinblein zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Jak wyobraża sobie czytelnika swoich tekstów?

„Piszę przede wszystkim dla tych, którzy kiedykolwiek ochrzanili mnie w trakcie spotkań autorskich oraz w korespondencji, że coś im się w moich opowiadaniach nie zgadza. Tak, jak pan, który zgłosił kiedyś błąd w druku po tym, jak przez dłuższy czas próbował rozwiązać krzyżówkę, która pojawia się w jednym z opowiadań w zbiorze Uprawa roślin południowych metodą Miczurina. Wymyślałam ją jako coś abstrakcyjnego, bez oczekiwania czy projektowania odpowiedzi, wyobrażając sobie raczej, że tej łamigłówki rozwiązać się nie da. Tymczasem pan wszedł w sytuację do tego stopnia, że razem z bohaterami próbował rozwiązać krzyżówkę, wymyślił własne kreatywne odpowiedzi, które pozostawały w zgodzie z logiką i porządkiem wymyślonego świata, a przy tym wnosiły własną logikę i rozumowanie. „Udało mi się rozwiązać wszystko - powiedział - ale chyba jest błąd, bo ostatniego hasła za Chiny Ludowe nie potrafię”.

Od tamtej pory tak właśnie wyobrażam sobie idealnego czytelnika: to ktoś, kto ma w sobie chęć stania się gospodarzem mojego utworu, wypełnienia sobą i swoją wyobraźnią przestrzeni, nawet w sposób, który wypycha mnie - jako autorkę - poza terytorium tekstu. Nawet jeśli ktoś poczuje w sobie niezgodę na obraną przeze mnie formę, na sposób pisania, na wspomnianą przestrzeń, którą staram się wpisać w tekst (lub może odwrotnie: w którą staram się wpisać tekst), jest w stanie zaufać tej rzeczywistości  na tyle, żeby potraktować ją poważnie i dać jej szansę. W tym sensie każdy kto mówi, że coś mu się w opowiadaniach nie zgadza, jest też kimś, kto wszedł w ich rzeczywistość naprawdę głęboko i dał jej warunkową zgodę. Warunkowa zgoda to czasem bardzo wiele.”

08.05.2019 13:12

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

  

Dzisiaj, 8 maja, obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.

 

Z tej okazji składamy życzenia wszystkim pracownikom bibliotek, aby ich zapał i kreatywność nigdy się nie wypaliły. 

content

06.05.2019 15:50

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Autor: Małgorzata_

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła nominacje do szesnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. 

Oto one:

  1. Igor Brejdygant, „Rysa” (W.A.B.)
  2. Wojciech Chmielarz, „Cienie” (Marginesy)
  3. Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko” (Marginesy)
  4. Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.)
  5. Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (Marginesy)
  6. Robert Małecki, „Skaza” (Czwarta Strona)
  7. Maciej Siembieda, „Miejsce i imię” (Wielka Litera)

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 1 czerwca 2019, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: