Wiadomości

Wybierz okres czasu:

wczoraj, 20:19

Rumunia gościem honorowym 10. Warszawskich Targów Książki

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Rumunia zaprasza na święto literatury i kultury – Warszawskie Targi Książki w dniach 23-26 maja 2019 r.

 

Z okazji targów został przygotowany specjalny program:  


- spotkania z pisarzami, m. in. z Varujanem Vosganianem, laureatem nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów, z Adrianem Cioroianu, autorem Pięknej opowieści o historii Rumunów,
- debata poświęcona przekładom z literatury rumuńskiej, w której wezmą udział najbardziej aktywni i cenieni tłumacze,
- premiery książek,
- debata poświęcona postaci Eugène Ionesco i pierwszej części jego Dziennika opublikowanej po polsku,
- projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych,
- warsztaty artystyczne i pokazy filmów animowanych dla najmłodszych,
- trzy wystawy: Komiksy z Rumunii, Transylwania oczami polskich fotografów, wystawa ilustracji do książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie,
- na zakończenie targów, recital muzyki klasycznej w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

 

content

2019-05-20 17:12

Wojciech Chmielarz i Katarzyna Bonda ze Złotymi Pociskami za kryminały

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Wojciech Chmielarz otrzymał Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej 2018 za „Żmijowisko", a Katarzyna Bonda nagrodę publiczności oraz Złoty Pocisk dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej 2018 za „Czerwonego pająka". Wyróżnienia wręczono 19 maja.

content

2019-05-20 17:03

Ogłoszono nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia 2019

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wskazała nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Nominacje ogłoszono w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) podczas wspólnej konferencji prasowej zorganizowanej z 10. Warszawskimi Targami Książki.

content

2019-05-15 14:06

Z książką wyjdź na ludzi! Rusza ogólnopolski program Szkolimy-Księgarzy.pl

Autor: Wiadomości

Szkolenia dla księgarzy, spotkania branżowe, interaktywne materiały instruktażowe i porady ekspertów – tak dystrybutor książek OSDW Azymut zapowiada ogólnopolski program szkoleniowy dla księgarzy i lokalnych animatorów kultury. Udział w programie Szkolimy-Księgarzy.pl jest bezpłatny, a jego pierwsza edycja potrwa do końca roku.

Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl zostanie zainaugurowany podczas Warszawskich Targów Książki. W trakcie dwóch dni targowych odbędą się szkolenia z animacji kultury, promocji czytelnictwa, nowych technologii i mediów cyfrowych wykorzystywanych w pracy księgarni. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny – nie jest wymagana także rejestracja.

Jak rozmawiać o książkach z NIEczytelnikami? – to hasło pierwszego spotkania, które odbędzie się 23 maja o godz. 15.00 (PGE Narodowy, sala Londyn B). Uczestnicy kursu dowiedzą się, jak aktywizować osoby nieczytające do lektury książek oraz jak zachęcać mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez księgarnie. Szkolenie dla animatorów kultury poprowadzi Marcin Skrabka z Good Books.

Na drugi dzień targów zaplanowano pierwsze wydarzenie z cyklu Księgarnia 2.0. W piątek 24 maja od godz. 14.00 (PGE Narodowy, sala Barcelona) księgarze wezmą udział w szkoleniu z prowadzenia komunikacji księgarni na Facebooku. Marcin Białecki z Good Books opowie o profesjonalnym planowaniu kampanii reklamowych oraz promowaniu akcji crowdfundingowych w mediach społecznościowych. Po szkoleniach materiały poradnikowe przygotowane przez ekspertów zostaną udostępnione w internecie.

Informacje o kolejnych szkoleniach oraz warsztatach będą udostępniane przez cały rok na stronie www.szkolimy-ksiegarzy.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/szkolimyksiegarzy.

content

2019-05-14 16:21

Rusza 4. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Goście z Czech, Belgii, Ukrainy oraz Polski wezmą udział w rozpoczynającym się właśnie we Wrocławiu Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius. W programie imprezy znalazły się spotkania z poetami, czytanie wierszy oraz dyskusje wokół premier książkowych.

To czwarta edycja festiwalu, który organizowany jest wokół przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Jak poinformowała PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury, gość honorowy tegorocznej edycji – Czechy - reprezentowany będzie przez piątkę poetek i poetów: Jitkę N. Srbovą, Ladislava Zednika, Milana Dezinskiego, Jonasa Hajka oraz Petra Hruskę. „Ponadto z udziałem tego ostatniego poety Leszek Engelking, wybitny tłumacz literatury, przeprowadzi warsztaty translatorskie, w których udział wezmą studenci bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego” - powiedziała Konopko.

Wrocław odwiedzi także poetka z Belgii Miriam Van hee i dwaj poeci z Ukrainy: Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan.

Wśród gości z Polski, oprócz poetek i poetów nominowanych w tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach Książka roku oraz Debiut, z czytelnikami spotkają się m.in. Agnieszka Wolny-Hamkało, Marcina Baran, Jacek Bierut, Paulina Pidzik, Bogusław Kierc, Wojciech Bonowicz, Marcin Sendecki, Joanna Roszak czy Bohdan Zadura.

Bohaterką jednego z sobotnich spotkań będzie też Ewa Lipska, tegoroczna laureatka Silesiusa za całokształt pracy twórczej.

W programie festiwalu znalazł się także m.in. konkurs poetycki, działania performatywne w przestrzeni miejskiej, pokaz filmowy czy lekcje poetyckie dla młodzieży. Program dopełnia blok muzyczny, w ramach którego zagrają formacje: Andruchowycz & Karbido, Pochwalone i Przepych.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie sobota, 18 maja, kiedy podczas wieczornej gali w Teatrze Lalek poznamy laureatów tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie stanowią statuetka Silesiusa oraz nagrody pieniężne fundowane przez miasto Wrocław w wysokości 100 tys. zł za całokształt twórczości, 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut roku.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius potrwa do niedzieli. Większość wydarzeń festiwalowych będzie miała miejsce w klubie Proza. (PAP)

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu.

2019-05-14 13:22

Nowa odsłona Biblionetki :)

Autor: Wiadomości

Drodzy Biblionetkowicze, wystartowała nowa wersja naszego serwisu Biblionetka.pl! Mamy nadzieję, że spotka się z Waszym pozytywnym odbiorem. 

Co się zmieniło?

Przygotowaliśmy nowoczesny wygląd serwisu. Odświeżyliśmy identyfikację wizualną, w tym logotyp Biblionetki. ;) Małe zmiany w układzie zostały wprowadzone w górnym Menu. Mamy nadzieję, że będzie teraz czytelniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu.

Projekt strony dostosowaliśmy do urządzeń mobilnych. Nowa Biblionetka została przygotowana także w wersji responsywnej, czyli będzie automatycznie dostosowywać się do urządzenia i różnych rozdzielczości ekranu.

W projekcie uwzględniliśmy miejsca na lepszą ekspozycję patronatów medialnych oraz książek popularnych i najczęściej/najwyżej ocenianych w Biblionetce. Pojawiło się także rozbudowane Menu na dole strony, uwzględniające podkategorie książek.

W najbliższych dniach będziemy wprowadzać drobne i ewentualne poprawki, dlatego prosimy też o wyrozumiałość :).

content

2019-05-09 15:31

Weronika Murek o swoich czytelnikach

Autor: Wiadomości

Weronika Murek, autorka zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina oraz dramatów Feinweinblein, jedna z bardziej oryginalnych pisarek młodego pokolenia, została doceniona za nieokiełznaną wyobraźnię i doskonały słuch językowy. Tuż po debiucie pisano o niej, że spadła na polską scenę literacką niby meteoryt. Oryginalność jej wyobraźni, wyczucie dramaturgiczne i niepowtarzalne poczucie humoru przyniosły jej Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2015 roku za sztukę Feinweinblein zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Jak wyobraża sobie czytelnika swoich tekstów?

„Piszę przede wszystkim dla tych, którzy kiedykolwiek ochrzanili mnie w trakcie spotkań autorskich oraz w korespondencji, że coś im się w moich opowiadaniach nie zgadza. Tak, jak pan, który zgłosił kiedyś błąd w druku po tym, jak przez dłuższy czas próbował rozwiązać krzyżówkę, która pojawia się w jednym z opowiadań w zbiorze Uprawa roślin południowych metodą Miczurina. Wymyślałam ją jako coś abstrakcyjnego, bez oczekiwania czy projektowania odpowiedzi, wyobrażając sobie raczej, że tej łamigłówki rozwiązać się nie da. Tymczasem pan wszedł w sytuację do tego stopnia, że razem z bohaterami próbował rozwiązać krzyżówkę, wymyślił własne kreatywne odpowiedzi, które pozostawały w zgodzie z logiką i porządkiem wymyślonego świata, a przy tym wnosiły własną logikę i rozumowanie. „Udało mi się rozwiązać wszystko - powiedział - ale chyba jest błąd, bo ostatniego hasła za Chiny Ludowe nie potrafię”.

Od tamtej pory tak właśnie wyobrażam sobie idealnego czytelnika: to ktoś, kto ma w sobie chęć stania się gospodarzem mojego utworu, wypełnienia sobą i swoją wyobraźnią przestrzeni, nawet w sposób, który wypycha mnie - jako autorkę - poza terytorium tekstu. Nawet jeśli ktoś poczuje w sobie niezgodę na obraną przeze mnie formę, na sposób pisania, na wspomnianą przestrzeń, którą staram się wpisać w tekst (lub może odwrotnie: w którą staram się wpisać tekst), jest w stanie zaufać tej rzeczywistości  na tyle, żeby potraktować ją poważnie i dać jej szansę. W tym sensie każdy kto mówi, że coś mu się w opowiadaniach nie zgadza, jest też kimś, kto wszedł w ich rzeczywistość naprawdę głęboko i dał jej warunkową zgodę. Warunkowa zgoda to czasem bardzo wiele.”

2019-05-08 13:12

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

  

Dzisiaj, 8 maja, obchodzimy ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.

 

Z tej okazji składamy życzenia wszystkim pracownikom bibliotek, aby ich zapał i kreatywność nigdy się nie wypaliły. 

content

2019-05-06 15:50

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru ogłosiła nominacje do szesnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. 

Oto one:

  1. Igor Brejdygant, „Rysa” (W.A.B.)
  2. Wojciech Chmielarz, „Cienie” (Marginesy)
  3. Wojciech Chmielarz, „Żmijowisko” (Marginesy)
  4. Mariusz Czubaj, „Dziewczynka z zapalniczką” (W.A.B.)
  5. Marta Guzowska, „Ślepy archeolog” (Marginesy)
  6. Robert Małecki, „Skaza” (Czwarta Strona)
  7. Maciej Siembieda, „Miejsce i imię” (Wielka Litera)

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 1 czerwca 2019, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: