Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.07.2015 15:26

Drugie Życie Książki w Bibliotece MOCAK-u

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W niedzielę 2 sierpnia odbędzie się specjalna edycja Drugiego Życia Książki zorganizowana we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Impreza odbędzie się w bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (ul. Lipowa 4, budynek B)

O godzinie 15, odbędą się warsztaty literacko-artystyczne skierowane do młodzieży i osób dorosłych. Spotkanie inspirowane poematem wizualnym Ryszarda Krynickiego będzie obejmowało wspólną lekturę wybranych utworów poety oraz twórczą pracę, łączącą środki wyrazu właściwe literaturze i sztukom wizualnym. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację pod adresem edukacja@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 29

W godzinach 16-17 odbędzie się wymiana książek, w której może wziąć udział każdy zainteresowany - wystarczy przynieść jedną (maksymalnie dziesięć) książkę, koniecznie w dobrym stanie. Pozycje wydane do 1995 roku można wymienić tylko na takie, które również ukazały się do tego czasu, natomiast publikacje wydane po 1995 roku na dowolną książkę.

31.07.2015 06:24

Wywiad z Clare Mackintosh

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Prószyński udostępniło nam wywiad przeprowadzony z Claire Mackintosh, autorką zbierającej dobre recenzje powieści "Pozwolę Ci odejść". Zanim rozpoczęła swoją pisarską karierę, Clare pisywała do „The Guardian”, „Sainsbury’s Magazine”, „The Green Parent” i wielu innych międzynarodowych pism i gazet. Przez dwanaście lat pracowała w policji, a wiedzę i doświadczenia, które tam zdobyła wykorzystuje w pracy nad książkami. „Pozwolę ci odejść" to jej literacki debiut, w planach ma już kolejny thriller psychologiczny.

– Jak to się stało, że zostałaś policjantką?

– Bardzo prozaicznie. Kiedyś zainteresowałam się sprawami policyjnymi. Podczas studiów wybrałam się na zajęcia temu poświęcone i byłam pod takim wrażeniem, że niemal natychmiast się w to wkręciłam. Świadomość, że mogę w ten sposób pomagać innym ludziom, też nie była bez znaczenia. (...)

ZAPRADZAMY DO CZYTANIA CAŁEGO WYWIADU

 

30.07.2015 18:52

Najlepiej zarabiający pisarze 2014/2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jak co roku o tej porze, Forbes przygotował listę pisarzy, którzy zarobili najwięcej w II półroczu 2014 i I półroczu 2015 roku. Na konta pierwszej dziesiątki wpłynęło łącznie 279 milionów dolarów. Trudno na tej liście znaleźć twórców wybitnej literatury (poza drobnymi wyjątkami), ale... dzięki nim wiele osób nie zapomniało jeszcze sztuki czytania. Z tego też trzeba się cieszyć. Zobaczmy kto trafił do tego grona:

ZOBACZ LISTĘ NAJLEPIEJ ZARABIAJĄCYCH PISARZY 2014/2015

 

30.07.2015 08:16

Bydgoski PotterCon w najbliższy weekend

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W dniach 1-2 sierpnia, w Zespole Szkół nr 9 (ulica Cicha 59) w Bydgoszczy odbędzie się pierwszy w Polsce konwent (zjazd) "Harry'ego Pottera". Impreza rozpocznie się w sobotę o godzinie 11 i potrwa do godziny 16 w niedzielę (tak, w nocy również).

Jest to pierwsze tak duże wydarzenie w Polsce dedykowane serii napisanej przez J.K.Rowling. W jego ramach odbędzie się m.in. wyjątkowy koncert muzyki z filmów o Harrym Potterze w wykonaniu kompozytora, aranżera i producenta muzyki elektronicznej, Ireneusza Dregera; ponadto na uczestników imprezy czekają spotkania z gośćmi specjalnymi (m.in. Joanną Kudelską - aktorką dubbingową, podkładającą głos Hermionie w polskiej wersji filmów o Potterze), prelekcje (zarówno "poważne", np. na temat psychologii czy problemów społecznych w świecie Harry'ego Pottera, czy traktujących magiczną rzeczywistość z przymrużeniem oka - np. o ekologii Zakazanego Lasu). W ramach konwentu odbędzie się również turniej quidditcha, a dodatkową atrakcją będzie turkusowy Ford Anglia - identyczny jak z filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic", w którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Uczestnicy, którzy nie zakupili wejściówek w przedsprzedaży internetowej, będą mogli dokonać zakupu w dniu konwentu (80 zł za cały konwent, 50 zł za samą sobotę, 40 zł za niedzielę).

29.07.2015 08:30

Raut z Janem Kantym Pawluśkiewiczem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wydawnictwo Literackie, Związek Euroregion „Tatry”, Burmistrz Miasta Nowego Targu zapraszają na raut z Janem Kantym Pawluśkiewiczem. Spotkanie odbędzie się dnia 30 lipca 2015 r. (czwartek), o godz. 17.00 w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu, ul. Sobieskiego 2.

W programie:

Rozmowa z autorami książki pt. Jan Kanty Osobny Janem Kantym Pawluśkiewiczem i Wacławem Krupińskim.

Wernisaż wystawy malarstwa żel-art Jana Kantego Pawluśkiewicza z cyklu „Dumne kury kruszą mury”.

Wieczór poprowadzi Antoni Nowak

O książce:

Jan Kanty Osobny… to niewyczerpana opowieść o Janie Kantym Pawluśkiewiczu. Prawdziwy wywiad rzeka, która płynie niespiesznie od anegdoty do anegdoty, dając czytelnikowi niezapomniane widoki na prywatne i artystyczne życie Jana Kantego Pawluśkiewicza. A jest co podziwiać.

Kompozytor wielkich przebojów – piosenek „Niepewność”, „Dni, których jeszcze nie znamy”, „Świecie nasz”, twórca poematów symfonicznych, musicali i oper, artysta związany z Piwnicą pod Baranami i Teatrem STU, założyciel legendarnego zespołu Anawa, w którym występował razem z Markiem Grechutą i Zbigniewem Wodeckim, twórca muzyki teatralnej i filmowej – w tym nagrodzonej ostatnio muzyki do filmu Papusza – odsłania kulisy pracy z artystami, wspomina poszukiwania własnej drogi twórczej, opowiada o inspiracjach i irytacjach.

W błyskotliwej i ironicznej rozmowie z Wacławem Krupińskim wyłania się portret niezwykłego kompozytora, wokalisty, malarza, twórcy żel-artu, architekta, „górola z pnioka” – innymi słowy postaci, która zaskoczy polską kulturę jeszcze nie raz.

27.07.2015 11:42

Szczebrzeszyn stolicą języka polskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od 8 do 16 sierpnia Szczebrzeszyn stanie się stolicą języka polskiego. Wszystko za sprawą festiwalu organizowanego przez Fundację Czułego Barbarzyńcy. Jeżeli macie wakacje (albo kilka dni urlopu), warto odwiedzić Szczebrzeszyn, bo atrakcji przygotowano naprawdę dużo.

Zacznijmy od zaproszonych gości. Na liście ponad 70 twórców i postaci świata kultury, z którymi będziemy mogli się spotkać, nie brakuje "pierwszoligowych" nazwisk. Katarzyna Bonda, Jerzy Bralczyk, Stanisława Celińska, Grzegorz Kasdepke czy Karolina Wajda to tylko kilka z "gwiazd", które zobaczymy w Szczebrzeszynie.

Poza spotkaniami z zaproszonymi gośćmi, czekają na nas pokazy filmowe, spektakle, wernisaże, wykłady, wieczory autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wycieczki i mnóstwo innych atrakcji.

Jeżeli zastanawialiście się co robić w drugim tygodniu sierpnia, to z czystym sumieniem mozemy polecić Wam odwiedzenie Szczebrzeszyna, bo impreza zapowiada się naprawdę interesująco.

ZOBACZCIE CAŁY PROGRAM FESTIWALU

27.07.2015 07:46

Coraz więcej książek o Pałacu Kultury i Nauki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sześćdziesiąte "urodziny" najwyższego budynku w Polsce spowodowały wysyp książek dotyczących tego kontrowersyjnego drapacza chmur. Jedną z ciekawszych pozycji może być książka Michała Murawskiego zatytułowana „Kompleks Pałacu. Życie społeczne stalinowskiego wieżowca w kapitalistycznej Warszawie”.

Publikacja jest wnikliwą analizą antropologiczną społecznego funkcjonowania Pałacu Kultury i Nauki. Zaskakujące i niejednokrotnie kontrowersyjne wnioski autora pozwalają zobaczyć Pałac jako wzorową realizację idei „rewolucyjnego przeobrażenia miasta”, przyświecającej jego twórcom.

Na premierę tej książki zaprasza Muzeum Warszawy. Odbędzie się ona we wtorek 28 lipca o godz. 18:00 w sali Rudniewa na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Spotkanie poprowadzi Bogna Świątkowska.

Michał Murawski - antropolog kultury. Jego doktorat obroniony na Uniwersytecie w Cambridge dotyczy funkcjonowania Pałacu Kultury i Nauki w post-socjalistycznej Warszawie. Obecnie wykłada antropologię architektury jako stypendysta Mellon Foundation na University College London.

26.07.2015 09:00

Ekranizacja „Małego Księcia" - polski zwiastun filmu

Autor: Małgorzata_

W sieci pojawił się pierwszy polski zwiastun „Małego Księcia” – wysokobudżetowej ekranizacji jednej z najbardziej znanych książek w historii autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Małgorzatę Kożuchowską i Włodzimierza Pressa. Premiera kinowa obrazu zapowiedziana jest na 7 sierpnia.

„Małego Księcia" zrealizowały francuskie studia Onyx Films, Orange Studio i On Entertainment. Reżyserem filmu łączącego animację komputerową i poklatkową jest Mark Osbourne („Kung Fu Panda"), scenariusz napisała Irena Brignull („Pudłaki"), a za muzykę odpowiada Hans Zimmer, który stworzył ścieżki dźwiękowe do takich oscarowych produkcji jak „Król Lew" czy „Gladiator".

ZOBACZ POLSKI ZWIASTUN FILMU

24.07.2015 08:50

"Ezotero" do posłuchania w pierwszym programie polskiego radia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od 20 do 31 lipca włącznie (od poniedziałku do piątku) o godz. 10.35 książkę Ezotero: Córka wiatru (Tomczyszyn Agnieszka) (książkowy debiut Biblionetkowiczki) w "Lekturach Jedynki" czyta Maria Seweryn. Jeżeli przegapiliście pierwsze odcinki, to możecie ich posłuchać klikając w TEN LINK

Latte nigdy nie zastanawiała się nad przyszłością. Wydawało jej się, że przeszłość kryje wystarczająco wiele tajemnic. W poszukiwaniu miłości, przyjaźni i prawdy o swojej matce i sobie natrafiała wciąż na pytania bez odpowiedzi. Czy człowiek ma wpływ na swoją przyszłość? Czy mogąc poznać losy bliskich osób, bohaterka zrobi to bez mrugnięcia okiem? Czy mistyka jest nierozerwalnym elementem nowoczesnego świata?

Debiut Agnieszki Tomczyszyn "Ezotero córka wiatru" przeniesie czytelników w ezoteryczny świat matki i córki, które łączy wszystko, a jeszcze więcej dzieli i każe zastanowić się nad tym, czy świat faktycznie jest taki, jakim go widzimy?  A może rozwiązanie tajemnicy znajduje się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy…

23.07.2015 14:48

Opowiadania nominowane do Zajdla w e-booku - za darmo

Autor: Małgorzata_

Gratka dla miłośników fantastyki - Na oficjalnej stronie Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla można pobrać za darmo „E-bookową Antologię Zajdlową 2015" zawierającą wszystkie nominowane w tym roku opowiadania.

Teksty są dostępne w formatach EPUB i MOBI.

Przypominam, że w tym roku na listę nominowanych opowiadań trafiły:

• „Kre(jz)olka” – Krystyna Chodorowska (Nowa Fantastyka 3/2014, Prószyński Media),
• „Nika” – Darda Stefan („Opowiem ci mroczną histori”, Videograf SA),
• „Rowerzysta” – Darda Stefan („Opowiem ci mroczną historię”, Videograf SA),
• „Teleturniej” – Dziedzic-Chojnacka Dorota (Fahrenheit 07.07.2014),
• „Sztuka porozumienia” – Kańtoch Anna (Światy równoległe, Solaris),
• „Daję życie, biorę śmierć” – Marta Krajewska (Nowa Fantastyka 10/2014, Prószyński Media).

Antologia dostępna jest TUTAJ. Miłej lektury :)

22.07.2015 17:17

Zmarł E.L. Doctorow

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

21 lipca zmarł Edgar Laurence Doctorow - jeden z czołowych pisarzy amerykańskich, twórca takich powieści jak "Witajcie w Ciężkich Czasach", "Ragtime",  "Księgi Daniela" czy "Billy Bathgate". Artysta zmarł w Nowym Jorku w wyniku komplikacji związanych z nowotworem płuc.

Doctorow uznawany jest za jednego z największych pisarzy XX wieku, a kilka z jego powieści zostało sfilmowanych przez takich mistrzów jak Milosz Forman czy Sidney Lumet. W swoich dziełach Doctorow prezentował amerykańską rzeczywistość, często krytykując system społeczny w USA. Wiele powieści pisarza rozgrywa się w rodzinnym Nowym Jorku, łącząc fikcję z rzeczywistymi wydarzeniami i postaciami.

Doctorow otrzymał liczne nagrody, m. in. zdobył National Book Award za książkę "Wystawa światowa" oraz Book Critics Circle Award za powieść "Billy Bathgate". Był równiez nominowany do nagrody Pulitzera (za "Marsz"). E.L. Doctorow, poza powieściami, napisał dwa zbiory opowiadań, sztukę teatralną "Drinki przed obiadem" oraz liczne eseje i artykuły.

Źródło zdjęcia: Mark Sobczak (Wikimedia Commons)

22.07.2015 12:43

"Lilith. Tom I - Dziedzictwo" na księgarskich półkach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagła przeprowadzka z zimnej i surowej Islandii do bajecznie kolorowego, pełnego słońca Cannes wprowadza w życie Sha niezłe zamieszanie. Nowe miejsce, nowa szkoła… a w niej dwa największe ciacha na tej planecie: Daniel – czarnowłosy, śniadoskóry i wyjątkowo zdolny syn gospodyni domowej i Chris – porażający swoją urodą, platynowłosy anioł, bogatszy chyba od samego Boga. Do tego obaj zdecydowanie zainteresowani nową, tajemniczą koleżanką. W takich warunkach świat Sha mógłby być rajem, gdyby nie… przerażające, apokaliptyczne sny, nawiedzające ją od chwili, kiedy w jednym z nich zobaczyła imię LILITH… Gdyby nie koszmarne wrażenie, że jakaś nieznana moc chce zawładnąć jej ciałem i zdobyć nad nią kontrolę…

Powyższa informacja dotyczy książki Dziedzictwo (Jo.E.Rach. (pseud.)), nad którą objęliśmy patronat. Książka jest już dostępna w księgarniach, więc jeżeli lubicie tego typu literaturę (lub lubią ją Wasze dzieci) warto rozważyć zakup (pożyczenie) tej powieści.

21.07.2015 15:05

"To się w głowie nie mieści" w księgarniach

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

Do księgarni trafiła świetna książka dla dzieci zatytułowana To się w głowie nie mieści: Podręcznik dla małych marzycieli (Nowicki Piotr). Książka objęta jest patronatem Biblionetki.

Zastanawialiście się kiedyś, co moglibyście zobaczyć, gdybyście byli mali jak myszka lub wielcy jak ogromna żyrafa? Czy wtedy dalibyście radę schować się w swoich ulubionych kryjówkach czy zjeść czekoladę, która teraz mogłaby być większa od Was? Czy udało Wam się odnaleźć ciekawe zwierzę w popękanym chodniku? A czy próbowaliście już narysować ciszę i miłość? To nie mieści się w głowie? Bzdura! Mały marzyciel może wszystko!

Mądry tekst Piotra Nowickiego i niezwykłe ilustracje Alicji Musiał tworzą podręcznik fantazjowania, który uczy kreatywnego myślenia i podpowiada, jak patrzeć na codzienny świat w nieszablonowy sposób. Książka przeznaczona jest dla wszystkich dzieci, które chcą przekraczać granice własnej wyobraźni! Zawiera 16 odpowiednio dobranych zabaw rozwijających myślenie abstrakcyjne. Idealna zarówno do wspólnej rozmowy rodzica z dzieckiem, jak i do samodzielnego studiowania przez młodego marzyciela, i to wielokrotnie!

21.07.2015 08:55

Nowa powieść Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

27 sierpnia na nasz rynek trafi nowa powieść Agnieszki Krakowiak-Kondrackiej - "Cudze jabłka". Autorka to twórczyni ciepło przyjętego "Jajka z niespodzianką" oraz scenarzystka serialu "Na dobre i na złe"

Opisując losy Ady samotnie wychowującej małą Julkę, Agnieszka Krakowiak-Kondracka dała się poznać jako wnikliwa portrecistka rzeczywistości, która jednak codzienne perypetie, rodzinne problemy i otaczający nas świat potrafi pokazać przez szkiełko różowych okularów – z humorem, optymizmem i… pazurem. Taka też jest jej nowa powieść, czyli "Cudze jabłka".

Ewa i Marek, żyli dostatnio, było ich stać na prywatną szkołę dla córki Poli, zagraniczne wypady w środku roku, ogrodnika, sprzątaczkę. Mieli dwa samochody, dom i basen w ogrodzie. Nigdy nie mieli poczucia, że trwonią pieniądze. A jednak…  Gdy długo przygotowywany nowy interes Marka wziął w łeb i zer na koncie zaczęło ubywać, musieli zmienić swoje spojrzenie na życie i… zakasać rękawy.

Na jaką pracę może dziś liczyć niedoszła pani psycholog i prywatny przedsiębiorca po bankructwie firmy? Czy uda im się ocalić związek? Czy potrafią jeszcze patrzeć na siebie bez wyrzutu, jak przed laty, gdy pieniądze nie miały znaczenia?

"Cudze jabłka" to mądra, wzruszająca i jednocześnie zabawna książka o sile miłości i szczęściu, które nie są przecież zarezerwowane dla bogaczy…

Debiutancka powieść autorki "Jajko z niespodzianką" została uznana przez jury plebiscytu portalu Granice.pl za „Najlepszą Książkę na Wiosnę 2014” i zakwalifikowała się do półfinału konkursu „Pióro i Pazur”, którego wyniki poznamy podczas gali Festiwalu Literatury Kobiecej 17 października 2015 roku.

20.07.2015 08:42

Czytam polskie – akcja społeczna Fundacji PWN i Ravelo raz jeszcze

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przypominamy, że 18 czerwca ruszyła akcja społeczna „Czytam polskie”, której celem jest zebranie środków na zakup współczesnej polskiej literatury dla najmniejszych i najbardziej potrzebujących punktów bibliotecznych. Inicjatorami akcji są Fundacja PWN oraz księgarnia internetowa Ravelo, przy  współpracy z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Akcję wspierają liczne polskie wydawnictwa oraz znani polscy pisarze.

Akcja ma na celu pomoc przede wszystkim małym miejscowościom, w których nie tylko brakuje bibliotek czy księgarń, ale przede wszystkim pieniędzy na wzbogacanie księgozbiorów o najlepsze pozycje polskich pisarzy. Biblioteki mogą wziąć udział w projekcie, wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie http://czytampolskie.pl/ oraz wykonując zadania konkursowe. Po zakończeniu pierwszej edycji biblioteki biorące udział programie otrzymają pakiety książek.

Polska literatura jest jedną z najlepszych na świecie, a książka jest jednym z najważniejszych nośników kultury. – ocenia Dominik Kaznowski, prezes Fundacji PWN – Chcemy aby dostęp do najlepszych tytułów i nowości literackich nie był uzależniony od zamożności, ale od ciekawości świata.

Pierwsza edycja akcji „Czytam polskie” potrwa do 31 grudnia 2015 roku. Celem jest promowanie zarówno czytelnictwa wśród wszystkich grup wiekowych, jak i twórczości rodzimych autorów.

20.07.2015 01:00

Empik tworzy listę 100 książek, które trzeba przeczytać

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Empik namawia czytelników do stworzenia listy 100 książek, które trzeba przeczytać. Każdy chętny może zagłosować na dowolny tytuł, który uważa za godny znalezienia się na takiej liście. Pomysł bardzo dobry, ale... dodawanie nowych tytułów do listy jest wyjątkowo nieintuicyjne, a obecna konstrukcja strony do głosowania promuje popularne tytuły. Tworzenie listy czytelników rozpoczęto 15 lipca, a głosowanie ma się zakończyć 29 lipca 2015 roku.

Znacznie ciekawiej wygląda lista stworzona przez jurorów. Pierwszą dziesiątkę przedstawiamy poniżej:

1. „49 opowiadań” (Ernest Hemingway)

2. „Anna Karenina” (LewTołstoj)

3. „Ballady i romanse” (Adam Mickiewicz)

4. „Baśnie” (Hans Christian Andersen)

5. „Białe zęby” (Zadie Smith)

6. „Biesy” (Fiodor Dostojewski)

7. „Buszujący w zbożu” (J.D.Salinger)

8. „Cholonek, czyli dobry pan Bóg z gliny” (Janosch)

9. „Czarodziejska góra” (Tomasz Mann)

10. „Dom dzienny, dom nocny” (Olga Tokarczuk)

Jeżeli chcecie zobaczyć całą setkę „ekspercką” albo zagłosować na własnego kandydata - możecie zajrzeć TUTAJ

19.07.2015 09:46

Z forum wzięte: Temu autorowi już dziękuję!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na biblionetkowym forum, w szybkim tempie rozwija się dyskusja zatytułowana "Temu autorowi już dziękuję". Zapoczątkowana 10 dni temu przez Poka, liczy już sobie 90 komentarzy i prawie 1700 wyświetleń.

O czym jest ta dyskusja, łatwo się domyśleć. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości przedstawiamy tu "post założycielski" i namawiamy do przyłączenia się do dyskusji:

TREŚĆ PIERWSZEGO POSTU

Post dot59 w temacie Tego kraju nie uznaję! skłonił mnie do założenia tego wątku.
 
Macie pisarzy, z którymi po krótkiej znajomości nie chcecie mieć więcej do czynienia?
Jacy to autorzy, i co sprawiło, że macie do nich awersję?

A może od niektórych pisarzy trzymacie się z dala, chociaż nie mieliście jeszcze osobistego kontaktu z ich twórczością?

O to moja lista wraz z książkami, które mnie mocno zniechęciły:
 
Nie ma tego dużo, ale jest trochę autorów, których wolę unikać z samego słyszenia (chociaż może kiedyś, z ciekawości, sprawdzę którąś z ich książek). Parę przykładów:
 
Brown Dan (film "Anioły i demony" skutecznie mnie odstraszył, a i liczne opinie robią swoje)
Coelho Paulo (udająca mistykę otoczka)
James E. L. (właśc. Leonard Erika) (chyba nie trzeba tłumaczyć)
Meyer Stephenie (nie przepadam za czytadłami dla młodzieży).
 
Całą dyskusję znajdziecie TUTAJ

18.07.2015 11:03

Szczepan Twardoch i Zygmunt Miłoszewski nominowani do Prix du Livre Européen

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dwaj polscy pisarze zostali nominowani do Prix du Livre Européen (European Book Prize) – jednego z najważniejszych europejskich wyróżnień literackich. Na liście książek nominowanych do tej prestiżowej nagrody znalazły się „Morfina” Twardocha i „Ziarno prawdy” Miłoszewskiego. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone w grudniu.

Dotychczas dwoje Polaków zostało laureatami Prix du Livre Européen. W 2009 roku – Mariusz Szczygieł („Gottland”, kategoria „powieść”), a w 2011 – Anna Bikont („My z Jedwabnego”, kategoria „esej”).

Poza polskimi twórcami kandydatami do nagrody są:

– Kazuo Ishiguro (Wielka Brytania) za książkę „The Buried Giant”

– Antonio Lobo Antunes (Portugalia) za książkę „Caminho Como Uma Casa em Chamas”

– Jane Thynne (Wielka Brytania) za książkę „Black Roses”

– Ersi Sotiropoulos (Grecja) za książkę „Eva”

– Oscar M. Prieto (Hiszpania) za książkę „Berlin Vintage”

– Jean-Pierre Orban (Belgia) za książkę „Vera”

– Dov Lynch (Irlandia) za książkę „Mer Noire”

– Sibylle Lewitscharoff (Niemcy) za książkę „Apostoloff”

– Alexander Koistinen (Szwecja) za książkę „Skymning över Europa”

– Yannick Haenel (Francja) za książkę „Je cherche l’Italie”

– Lionel Duroy (Francja) za książkę „Echapper”

18.07.2015 10:46

Wakacyjne czytanie na świeżym powietrzu - Przeworsk 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Muzeum w Przeworsku, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Fundacja Książąt Lubomirskich zapraszają mieszkańców miasta Przeworsk, a także okolicznych miast, do letniego czytania na świeżym powietrzu, w zielonym sercu miasta, jakim jest park. Jest to niepowtarzalna okazja do wypoczynku wśród parkowej zieleni, spacerując z książką w ręku, siedząc na ławeczce, na kocyku, na trawie lub na przyniesionym ze sobą leżaku – wszystko zależy od indywidualnego wyboru.

Aby spopularyzować ideę czytania wśród parkowej zieleni, w najbliższą niedzielę (19 lipiec) w Przeworsku odbędzie się akcja promująca taki sposób spędzania wolnego czasu. Impreza o nazwie I LETNIE CZYTANIE rozpocznie się w miejskim parku o godzinie 15 i potrwa do 18 (oczywiście po tej godzinie można zostać tam z książką na dłużej).

W ramach imprezy, oprócz wspólnego czytania książek, odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci. Będzie też można wypożyczyć książki i audiobooki.

UWAGA: Organizatorzy zastrzegają, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, grad, niespodziewana zawieja śnieżna) impreza zostanie przeniesiona na inny termin.

 

17.07.2015 14:48

Nowa książka Agaty Tuszyńskiej pod koniec wakacji

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

27 sierpnia pojawi się w księgarniach długo oczekiwana książka Agaty Tuszyńskiej „Narzeczona Schulza”.

19 listopada 1942 roku. Na rynku w Drohobyczu zostaje zastrzelony Bruno Schulz.  Kilka lat później „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą” zdobywają status arcydzieł i rozpoczynają wędrówkę do kanonu światowej literatury. Legenda genialnego artysty zaczyna żyć własnym życiem. Pośmiertnym sukcesom Schulza z pewnego oddalenia przygląda się tajemnicza kobieta… To Juna, znana czytelnikom z dedykacji do „Sanatorium pod Klepsydrą”.

Agata Tuszyńska w swojej najnowszej książce proponuje niezwykłą literacką opowieść, w której mieszają się dramatyczne wątki miłości i wojny. Pisarkę zainspirowała tym razem postać Juny, Józefiny Szelińskiej, jedynej kobiety, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.

Miłość, sztuka, wojna i śmierć. Drohobycz, Warszawa, Gdańsk. Zasłyszane opowieści i nieliczne ślady, na których podstawie Agata Tuszyńska opisuje możliwe dzieje związku dwóch wybitnych osobowości.

Dlaczego Schulz nigdy się nie ożenił? Dlaczego to on podpisał się pod polskim tłumaczeniem „Procesu” Kafki, choć przekładu dokonała Szelińska? Z jakich powodów Juna nie ułożyła sobie życia z innym mężczyzną? Jaki los spotkał „Mesjasza”, zaginiony rękopis ostatniej powieści Schulza?

Piękna opowieść o miłości, stracie i sztuce, która po raz kolejny okazała się potężniejsza niż śmierć.

17.07.2015 11:07

Biblionetkowych urlopów ciąg dalszy - dłuższe oczekiwanie w poczekalni

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sezon urlopowy w pełni. Nasza jakościowa wyrocznia - czyli Sowa - udaje się na 3-tygodniowy wypoczynek. W związku z tym recenzje książek dodawane od 18 lipca do 7 sierpnia będą czekały na jej powrót w poczekalni.

Dlaczego nie zdecydowaliśmy się na zastępstwo? Ze względu na złe doświadczenia. W zeszłym roku, podczas urlopu Sowy, sprawdzaniem recenzji zajmował się "najemnik". W efekcie dostawaliśmy mnóstwo skarg od użytkowników BiblioNETki dotyczących jakości poprawek, opóźnień, błędów i niezgodności ze standardami wprowadzonymi przez nieocenioną Sowę. Tym razem chcemy uniknąć podobnych wpadek i dlatego zdecydowaliśmy się pozostawić recenzje w poczekalni aż do końca jej urlopu (noty wydawnicze postaramy się dodawać bez opóźnień).

Przepraszamy za niedogodności związane z urlopem Sowy, a wszystkich spragnionych nowych recenzji zapraszamy do poczekalni (pamiętajcie tylko, że recenzje, które tam znajdziecie nie przeszły jeszcze uważnej kontroli naszego speca).

17.07.2015 01:48

Nagrody za czerwcowe recenzje

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością informujemy, że nagrody za czerwcowe recenzje otrzymują:

 

– Ola 069 – za recenzję "Człowiek z epoki Hemingwaya"

– Jakub Janik – za recenzję "Historia człowieka i historia kraju"

 

Zwycięzcy otrzymają pakiet książek, w którego skład wchodzą:

– dwa pierwsze tomy cyklu "Kroniki Wardstone" ("Zemsta czarownicy", "Klątwa z przeszłości"),

– "Czerwone i czarne" Stendhala,

– "Ezotero" Agnieszki Tomczyszyn,

– audiobook "Siedem dobrych lat" Etgara Kereta.

16.07.2015 01:00

Lista potencjalnych bestsellerów – „Ciało, umysł, duch”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Po kilku dniach przerwy, mamy okazję zaprezentować kolejną „biblionetkową listę przebojów”. Tym razem przygotowaną przez ilia . Jakiej tematyki dotyczy to zestawienie? Najlepiej będzie, gdy oddamy głos twórczyni rankingu:

Prawie każdy doświadcza takiej chwili, gdy zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem. Czy jestem skazana/skazany na takie życie, które wiodę? Nic nie mogę zrobić, aby je zmienić, polepszyć? Istnieje tylko materia? A co z duchem, duszą? A jak umrę, to co potem? Jest w ogóle jakieś potem?

Moja lista, można ją nazwać "Ciało, umysł, duch", prezentuje książki, które były dla mnie ważne, do niektórych ciągle wracam. Nie są to pozycje naukowe, filozoficzne, czy religijne, lecz dla zwykłego czytelnika, który... poszukuje.

1. Możesz uzdrowić swoje życie (Hay Louise L.) - książka, która zmieniła mój sposób myślenia, a tym samym moje życie. Napisana 30 lat temu, cieszy się nadal popularnością, gdyż zawiera prawdy uniwersalne takie jak - trzeba kochać, wybaczyć innym i sobie, myśleć pozytywnie - co wydaje się być truizmem, ale jest to podstawa zmiany na lepsze. Oczywiście życie nie przekształci się od razu w raj na Ziemi, bo nic nie jest jednak takie proste :)

2. Przebudzenie (Mello Anthony de) - o czym jest mowa? Najlepiej oddać głos samemu autorowi - "Przebudzenie to duchowość. Ludzie najczęściej śpią, nie zdając sobie z tego sprawy. Rodzą się pogrążeni we śnie. Żyją śpiąc. Nie budząc się zawierają małżeństwa. Płodzą dzieci we śnie i umierają, nie budząc się ani razu. Pozbawiają się tym samym możliwości zrozumienia niezwykłości i piękna ludzkiej egzystencji".

3. Tao Kubusia Puchatka (Hoff Benjamin) i Te Prosiaczka (Hoff Benjamin) - Benjamin Hoff komentując przygody i postawy bohaterów słynnego "Kubusia Puchatka" wprowadza nas w podstawy taoizmu. Jest to tak ciekawie napisane, że ma się ochotę zostać taoistą lub się nim zostaje.

CAŁA LISTA "CIAŁO, UMYSŁ, DUCH"

15.07.2015 07:32

Przeczytaj pierwszy rozdział powieści „Go Set a Watchman” Harper Lee

Autor: Małgorzata_

Światowa premiera powieści „Go Set a Watchman” Harper Lee będzie miała miejsce już w najbliższy wtorek, 14 lipca, a polska wersja ukaże się jesienią nakładem Wydawnictwa Filia.

Dzisiaj pierwszy rozdział „Go Set a Watchman” w wersji oryginalnej możecie przeczytać lub odsłuchać TUTAJ.

Powieść „Go Set a Watchman” powstała jeszcze przed „Zabić drozda” w połowie lat 50. i jest pierwowzorem słynnej powieści.

Jej akcja rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX w. i opowiada o losach wielu postaci znanych z „Zabić drozda” dwadzieścia lat później. Scout (Jean Louise Finch) powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, by odwiedzić swojego ojca, Atticusa. Musi się zmierzyć z kwestiami osobistymi i politycznymi, próbując zrozumieć postawę swojego ojca i otaczającej go społeczności oraz swój stosunek do miejsca, w którym przyszła na świat i spędziła dzieciństwo.

„Go Set a Watchman” w przedsprzedaży Amazona już trafiło na pierwsze miejsce listy bestsellerów internetowego giganta. W noc premiery na jednej z nowojorskich ulic fragmenty książki odczyta Mary Badham, odtwórczyni głównej roli dziecięcej w filmowej adaptacji „Zabić drozda” z 1962 roku.

14.07.2015 11:53

Lato z książką w Łebie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pierwsza edycja Lata z książką odbyła się w sierpniu 2012 roku i miała na tyle duże powodzenie, że w tym roku plażowicze w Łebie będą mogli cieszyć się tą imprezą po raz czwarty.

Stawiając na bogaty i zróżnicowany program, organizator (Wydawnictwo Zysk i S-ka) zaprosił do udziału w tegorocznej edycji wydarzenia Narodowe Centrum Kultury, Grupę Wydawniczą Publicat oraz Wydawnictwo Muza. W IV edycji Lata z książką weźmie udział blisko 20 gości! Wśród nich znajdują się m.in.: Ałbena Grabowska, Bogusław Chrabota, Marcin Wilk, Natalia Gacka, Wojciech Cejrowski, Dariusz Dziekanowski. Najmłodszych powinna ucieszyć informacja o obecności samego Pana Pierdziołki. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji.

Impreza startuje 17 lipca o godzinie 10:00 i będzie trwać do 19 lipca do godziny 19:00. Traficie na nią odwiedzając pasaż spacerowy na plaży wschodniej A (Kapitanat Portu).

Więcej informacji na: www.latozksiazka.pl

 

13.07.2015 08:09

Premiera nowego tomu serii „Star Carrier”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na 15 lipca zaplanowano premierę nowego tomu popularnej serii „Star Carrier”. Miłośnicy klasycznej SF nie powinni być zawiedzeni. Co znajdziemy w najnowszej części zatytułowanej „Głębia czasu”? Zajrzyjmy do krótkiej noty wydawniczej:

Dwadzieścia lat po wizycie Grupy Bojowej „Ameryka” w Chmurze N’gai ludzkość znowu zetknie się z nieznanym.

Na Ziemi końca dobiega wojna domowa między Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej a Konfederacją Terrańską. Przy udziale myśliwców z „Ameryki” zniszczone zostają ostatnie ogniska oporu, a przywódcy pojmani. W Europie, a także poza jej granicami, znaczenia nabiera pokojowy ruch Światło Gwiazd, a jego przywódca Constantine d’Angelo porywa tłumy swoimi entuzjastycznymi wystąpieniami.

Tymczasem tajemniczy okręt o nieludzkiej technologii opuszcza bazę w Północnych Indiach. W pościg za nim ruszają eskadra „Black Demons”, lotniskowiec gwiezdny „Ameryka” oraz jednostka Straży Kosmicznej. Kto podróżuje zagadkowym okrętem? Czy to nowa, nieznana jeszcze ludziom rasa? A może sami Gwiezdni Bogowie? Niezwykła broń, jaką dysponują obcy, postawi przed ludźmi najtrudniejsze wyzwanie.

12.07.2015 01:00

Nominacje do Nagrody Norwida

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono nazwiska artystów nominowanych do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. W kategorii „literatura” pretendentami do Nagrody są Marek Ławrynowicz za powieść „Patriotów 41”, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za zbiór wierszy „Kochanka Norwida” oraz Bohdan Zadura za tom poetycki „Kropka nad i”. Ogłoszenie wyników nastąpi 22 września, a wręczenie nagród odbędzie się na warszawskim Zamku Królewskim.

Nagrodę ustanowiono w 2001 roku. Jest ona przyznawana artystom tworzącym na Mazowszu w czterech kategoriach: muzyka, literatura, sztuki plastyczne i teatr. W 2005 roku została ustanowiona dodatkowa nagroda – za całokształt twórczości: „Dzieło życia”. Laureaci otrzymują okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a uhonorowani nagrodą „Dzieło życia” – 25 tys. zł.

W tym roku nagrody będą przyznawane po raz czternasty. Wśród laureatów są m.in. Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, i Janusz Drzewucki.

11.07.2015 01:00

Nowy zbiór opowiadań Pilipiuka przed końcem wakacji

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Opowiadania Pilipiuka mają wielu miłośników. Jeżeli zaliczacie się do tego grona, mamy dla Was dobrą wiadomość. Przed końcem wakacji pojawi się nowy zbiór opowiadań zatytułowany "Reputacja". Zobaczcie jaką wiadomość o książce przygotowała wydawca:

"Świetna reputacja tekstów Andrzeja Pilipiuka zawsze wyprzedza kolejne zbiory. Żyje własnym życiem, tworzy legendę i przysparza rzesze wiernych czytelników. Każde opowiadanie jest okruchem życia wyciągniętym z czeluści przeszłości.

Doktor Skórzewski na sentymentalnej wyprawie do Bergen, która nieoczekiwanie zmienia się w najtrudniejszą walkę w życiu. Robert Storm na tropie cyrku zagubionego w zawierusze kampanii wrześniowej i cygańskiego kościółka, który zawsze nakarmi głodnych. Ponadto stare ikony, przerażający mieszkaniec szklanej kuli i szachownica z dawnych wieków, której tajemnica doprowadzi do nieoczekiwanego spotkania.

Taki zbiorek to prawdziwie łakomy kąsek dla badaczy niesamowitości. Kto tego jeszcze nie próbował, może zacząć już teraz."

Czy rzeczywiście nowe opowiadania zaspokoją oczekiwania fanów? Zobaczymy już wkrótce.

10.07.2015 14:22

„Morfina” i „Ziarno prawdy" w międzynarodowym plebiscycie

Autor: Małgorzata_

„Morfina” Szczepana Twardocha i „Ziarno prawdy" Zygmunta Miłoszewskiego zostały nominowane do Europejskiej Nagrody Literackiej Prix du livre europeen.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: za powieść i esej.  Podczas obrad jury zwraca uwagę na utwory przekazujące pozytywną wizję wspólnoty europejskiej. Celem nagrody jest prowokowanie do refleksji nad różnorodnością europejskiej historii, kultury, sprzecznymi i zbieżnymi postawami w niej występującymi.

Wśród nominowanych w tegorocznej, dziewiątej edycji, znaleźli się m.in. Kazuo Ishiguro, Yannick Haenel, Antonio Lobo Antunes, czy Oscar M. Prieto.

Nagroda, pod patronatem Parlamentu Europejskiego, zostanie wręczona w grudniu tego roku podczas ceremonii w Brukseli, w obecności Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – Martina Schulza, Honorowego Prezydenta Nagrody — Jacquesa Delorsa oraz Prezydenta Komitetu Patronackiego — Pascala Lemy.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: