Wiadomości

Wybierz okres czasu:

28.02.2014 20:12

Konkurs! "Zatańcz ze mną ostatni walc" Zeldy Fitzgerald

Autor: Sylwia_

mark mark Do wygrania pierwsze polskie wydanie słynnej powieści Zeldy Fitzgerald "Zatańcz ze mną ostatni walc".

Łagodnie rzecz ujmując Francis Scott Fitzgerald nie był zachwycony powieścią żony. Według autora "Wielkiego Gatsby’ego" Zelda zamieściła w niej zbyt dużo wątków autobiograficznych, poza tym (przed wszystkim?) napisała powieść w sześć tygodni podczas leczenia w szpitalu w Baltimore (była to terapia zalecona przez jednego z lekarzy), a Scott Fitzgerald od lat pracował nad powieścią opisującą podobne wydarzenia. "Czuła jest noc" ("Tender Is the Night"), opowiadająca historię rozpadającego się małżeństwa, w którym żona (podobnie jak Zelda Fitzgerald) choruje na schizofrenię ukazała się 1934 r., w dwa lata po "Zatańcz ze mną ostatni walc" ("Save Me the Waltz"). 1934 rok to również data rozstania się Zeldy i Scotta.

Zapraszamy do konkursu, link TUTAJ.

28.02.2014 15:08

13. Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży

Autor: Sylwia_

mark

Warsztaty dla dzieci, wystawy, spotkania z autorami i ilustratorami, premiery książek dla dzieci i młodzieży, 50 wystawców. Gdzie? Na 13. Poznańskich Spotkaniach Targowych - Książka dla Dzieci i Młodzieży, które rozpoczynają się 28 lutego i potrwają do 2 marca.

Szczegóły na stronie www.targiksiazki.pl.

28.02.2014 14:23

III Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej

Autor: Sylwia_

mark
9 kwietnia 2014 r., w ramach 10. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego, Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, działające przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ, zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III Konkursie Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej. Celem Konkursu jest przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

BiblioNETka objęła konkurs patronatem medialnym.

27.02.2014 00:00

Premiera "100/XX"

Autor: Małgorzata_

mark


Nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się właśnie "100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku" pod redakcją Mariusza Szczygła. E-booki są już dostępne (Virtualo, Publio), miłośnicy papieru muszą poczekać do 5 marca.

W tym tygodniu opowie o niej również radiowa Trójka - jutro w "Trójkowym Znaku Jakości" o 7:45, a w niedzielę, 2 marca, gościem specjalnego wydania "Z najwyższej półki" o 21:00 będzie Mariusz Szczygieł.

W obu audycjach będzie można zdobyć egzemplarze antologii.

26.02.2014 17:17

Bologna Ragazzi Award 2014 dla "Majn Alef Bejs"

Autor: Małgorzata_

Książka "Majn alef bejs" Jehoszue Kaminskiego z ilustracjami Urszuli Palusińskiej zdobyła główną nagrodę w kategorii Non-Fiction w najbardziej prestiżowym konkursie ilustracji dla dzieci na świecie Bologna Ragazzi Award 2014.

Książkę można pobrać za darmo pod linkiem.

Informację nadesłał: wwwojtus

25.02.2014 10:53

"Zatańcz ze mną ostatni walc" Zeldy Fitzgerald - fragment do poczytania

Autor: Sylwia_

mark Przedstawiamy fragment powieści "Zatańcz ze mną ostatni walc" Zeldy Fitzgerald, którą BiblioNETka objęła patronatem medialnym.

Fragment książki do pobrania/przeczytania tutaj.

Zapomniane dotąd dzieło Zeldy, przyćmione przez "Czułą noc" Francisa S. Fitzgeralda, jest pierwowzorem słynnej powieści. Francis, oburzony szczegółowym opisem ich prywatnego życia, bezskutecznie próbował ingerować w tekst żony. Burzliwe losy bohaterów, Davida i Alabamy, zdradzają intymne historie z życia słynnej amerykańskiej pary.

Więcej o tytule powieści i parze jej głównych bohaterów w rozwinięciu wiadomości.

24.02.2014 18:15

"Uwikłanie" w finale francuskiej nagrody Prix du Polar Européen

Autor: Małgorzata_

mark


"Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego w finale francuskiej nagrody Prix du Polar Européen, przyznawanej dla najlepszego kryminału europejskiego wydanego poprzedniego roku we Francji.

Więcej o nagrodzie oraz pełna lista nominowanych na stronie www.quaisdupolar.com.

21.02.2014 00:00

Wymienialnia Książek i Bukklub w Kordegardzie - kolejna odsłona

Autor: Małgorzata_

Już jutro w godzinach 16.00 - 18.00 Galeria Kordegarda po raz kolejny zaprasza na cykliczną Wymienialnię Książek. Zasady jej funkcjonowania są proste: wystarczy przynieść z domu wybraną książkę z dedykacją dla kolejnego czytelnika i wymienić ją na inną.

Dwie godziny wcześniej, o 14.00, w tym samym miejscu rozpocznie się comiesięczne spotkanie dyskusyjnego klubu książki Bukklub, tematem najbliższego będzie książka „Zbyt wiele szczęścia” Alice Munro.

Udział w akcji jest bezpłatny.

20.02.2014 14:56

Spotkanie z Pawłem Smoleńskim w Chełmie

Autor: tynulec

24 lutego w Chełmskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti o godz. 16:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim. Rozmowa będzie dotyczyła najnowszej książki reportera: Oczy zasypane piaskiem.

17.02.2014 14:52

"The Silkworm" - kolejna powieść Roberta Galbraitha

Autor: Małgorzata_

mark


Jak podaje "The Guardian" głównym motywem nowej powieści JK Rowling, napisanej pod pseudonimem Robert Galbraith będzie brutalna śmierć pisarza, który ginie wkrótce po tym, jak opisał w złym świetle prawie wszystkich ludzi, których zna. Pojawi się w niej znany już z "Wołania kukułki" prywatny detektyw Cormoran Strike.

"The Silkworm" - bo taki tytuł będzie nosiła powieść - ma trafić do sprzedaży 24 czerwca tego roku.

Źródło: www.theguardian.com

16.02.2014 00:00

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim w Oświęcimiu

Autor: tynulec

18 lutego (wtorek) o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Wielickim, zdobywcą Korony Himalajów, autorem takich książek jak Korona Himalajów 14 x 8000, Rozmowy o Evereście. Wstęp wolny

15.02.2014 13:47

Więckiewicz zagra Szackiego

Autor: Małgorzata_

mark


Jak poinformowała w tym tygodniu wyborcza.pl ruszyły zdjęcia do ekranizacji bestsellerowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno prawdy" w reżyserii Borysa Lankosza.

Wiadomość o tym, że główną rolę prokuratora Teodora Szackiego zagra Robert Więckiewicz wywołała wśród fanów kryminałów Miłoszewskiego dyskusję. Na tyle burzliwą, że odniósł się do niej sam autor.

13.02.2014 00:00

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem w Krakowie

Autor: Małgorzata_

mark


15 lutego (sobota) o godz. 12.00 w Księgarni Świat Książki Kraków w CH Krokus (Aleja Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego 37) odbędzie się spotkanie z autorem powieści i opowiadań z dziedziny fantastyki Andrzejem Pilipiukiem

Dla pierwszych 15 osób przybyłych na spotkanie wydawnictwo Świat Książki przygotowało upominki.


Źródło: rynek-ksiazki.pl

12.02.2014 23:00

Warszawskie spotkanie z Mariuszem Wilkiem

Autor: mchpro

mark


13 lutego (czwartek) o godz. 19.00 w "Aptece Sztuki" w Warszawie (Al. Wyzwolenia 3/5) odbędzie się spotkanie z autorem m.in. cyklu "Dziennik Północny" Mariuszem Wilkiem.


12.02.2014 00:00

Rozmowa z pisarzem: Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem laureatem Paszportu "Polityki" 2013

Autor: tynulec

mark


Gościem BiblioNETki w ramach cyklu rozmowa z pisarzem w dniach od 19 do 23 lutego będzie laureat Paszportu "Polityki" 2013 - Ziemowit Szczerek Spotkanie trwa! Strona spotkania tutaj

09.02.2014 18:49

III Konkurs Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej

Autor: Sylwia_

mark
9 kwietnia 2014 r., w ramach 10. Studenckiego Festiwalu Nauki Uniwersytetu Śląskiego, Koło Naukowe Rusycystów „Rosyjska Ruletka”, działające przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UŚ, zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych do udziału w III Konkursie Wiedzy o Literaturze Rosyjskiej. Celem Konkursu jest przybliżenie twórczości znanych pisarzy rosyjskich, zachęcenie młodzieży do czytania oraz kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy.

BiblioNETka objęła konkurs patronatem medialnym.

09.02.2014 15:15

Nagrody, nagrody!

Autor: Sylwia_


"Jak prezentuje się Francja Łysiaka? Jest wyjątkowa. Takiej Francji, jaką pokazuje Łysiak, na pewno jeszcze nie znacie. (...) Jestem tą książką zaskoczona, oczarowana, wstrząśnięta." (Fragment nagrodzonej recenzji)

Nagrodę główną w konkursie na najlepszą recenzję 1-15.01.2014 otrzymuje Natalia Banaszkiewicz za tekst "Arcydzieło o Francji i powrocie do źródeł" o książce "Francuska ścieżka". Autor zwycięskiej recenzji sam wybiera dla siebie nagrodę - książkę/książki o wartości do 70 zł.

Ponadto spośród autorów recenzji opublikowanych w dniach od 1 do 15 stycznia postanowiliśmy wyróżnić nagrodą BiblioNETkowiczów...
Forget-me-not! za tekst "Światełko w mrokach nocy" o książce "Noc ciemna" oraz...
Stellunia16 za tekst "„Przypadki Gwendolyn" o powieści "Czerwień rubinu".

06.02.2014 00:00

Komiks o Warszawie wyróżniony

Autor: Małgorzata_

mark


Komiks izraelskiej autorki Rutu Modan pt. "Zaduszki" otrzymał specjalne wyróżnienie jury na zakończonym właśnie festiwalu komiksu w Angoulême.


Źródło: www.instytutksiazki.pl

05.02.2014 14:50

Prószyński i S-ka rozszerza rzeczywistość

Autor: Małgorzata_

mark
Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowało niespodziankę dla wszystkich miłośników dobrych książek i nowinek technologicznych. Wraz z premierą najnowszej powieści Lisy Scottoline pt. „Nie odchodź” na rynku wydawniczym debiutuje aplikacja Prószyński AR+, dzięki której będziecie mogli poznać świat literatury od zupełnie nowej, intrygującej strony.

Źródło: www.proszynski.pl

04.02.2014 14:41

Wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej

Autor: Małgorzata_

1 lutego (sobota) w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) otwarto wystawę 270 kolaży Wisławy Szymborskiej.

Źródło: krakow.gazeta.pl

04.02.2014 13:08

Literadar. Skład popkultury. Nowy numer!

Autor: Literadar

markWywiad z Andrzejem Sapkowskim, atak Zombie w książkach, filmach i grach, "Seans spirytystyczny" Tomasza Chmielika, "W 80 książek dookoła świata" Tymoteusza Wronki, nowości, zapowiedzi, duuużo recenzji. Zapraszamy do lektury!

Magazyn "Literadar" w wersji .pdf, ePUB, kindle (mobi) można pobrać ze strony www.literadar.pl. By pobrać magazyn trzeba podać swój adres mailowy, wtedy w wiadomości zwrotnej przysyłamy e-mail z linkami do najnowszego numeru Literadaru.

Literadar na Facebooku.

03.02.2014 16:59

MĘSKA RZECZ, DAMSKIE SPRAWY - Miłość z włoskim makaronem

Autor: Sylwia_

mark

O tym jak zwodniczy może okazać się tytuł książki, o mężczyznach, którzy Włochami są tylko z imienia i jeszcze o tym, że „tekst inkrustuje makaron”...

Dorota i Michał w dyskusji o książce Miłość z włoskim makaronem w tle czyli pamiętnik znaleziony w biurze tłumaczy.

LINK do dyskusji.

03.02.2014 16:29

„Ha!art” organizuje konkurs na opowiadanie

Autor: Małgorzata_

Na wzór amerykańskich konkursów literackich angażujących całe społeczeństwo w danym miesiącu do pisania tekstów literackich, Ha!art ogłasza luty 2014 narodowym miesiącem pisania opowiadań. Czekamy na Wasze teksty, które – mamy nadzieje – nas zaskoczą, pokażą nam nowe drogi rozwoju literatury polskiej, a Wam pozwolą dotrzeć do czytelników.

Ustalamy proste zasady: nadesłane krótkie formy muszą być rozpoczęte i skończone w lutym 2014, a autorki i autorzy to osoby, które dotychczas nie publikowały w naszym piśmie. Na teksty czekamy do godz. 23:59 dnia 28 lutego 2014. Kolektywnie w gronie pisarzy i redaktorów wybierzemy najlepsze opowiadania, opublikujemy je w 45. numerze pisma „Ha!art”, zapłacimy Wam groszowe stawki czasopiśmiennicze, zaprosimy Was do Krakowa na serię czytań i znajdziemy dla Waszej twórczości czytelników. Zaskoczcie nas! Teksty wysyłajcie na adres poczta.literacka@ha.art.pl z hasłem: „Luty narodowym miesiącem pisania opowiadań”.

nota prasowa, nadesłane przez: korporacja ha!art

03.02.2014 00:00

"Biblioblog - blogger w pigułce" - Warsztaty tworzenia bloga bibliotecznego dla początkujących

Autor: Małgorzata_

13 lutego (czwartek) w Warszawie odbędą się warsztaty dla bibliotekarzy „Biblioblog - blogger w pigułce”, których celem jest pokazanie, w jaki sposób biblioteka, bibliotekarze i inni mogą promować siebie za pomocą bloga, jak przyciągnąć czytelników, jak organizować platformę informacyjną, a jednocześnie zaistnieć w Sieci tworząc swoją „wirtualną wizytówkę”.

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się od czego i jak zacząć prowadzić blog, jakie panują zasady w blogosferze i jak skutecznie wypromować się w sieci.

02.02.2014 15:06

Nagroda Nowych Książek dla prof. Cywińskiego

Autor: Sylwia_

mark
Doroczną nagrodę miesięcznika "Nowe Książki" otrzymał prof. Bohdan Cywiński za tom "Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej" (Wydawnictwo Trio, Centrum Europejskie Natolin).

W nagrodzonych "Szkicach..." autor "zmierzył się z obszarem badań, którego zgłębianie zapewniłoby zajęcie pokaźnemu instytutowi naukowemu, i to na bardzo długo. Księga traktuje o zmieniających się relacjach między imperium rosyjskim w jego dojrzałej, potem schyłkowej fazie a tuzinem narodów ościennych. Relacjach w oczywisty sposób nierównoważnych. Mamy do czynienia z jednej strony ze stosowaniem rozmaitych strategii rusyfikacji, z drugiej zaś budowanymi na gruncie własnych kultur odpowiedziami: od przystosowania poprzez asymilację po sprzeciw, opór i zryw" (fragment recenzji Wojciecha Stanisławskiego, "Nowe Książki" nr 8/2013).

Źródło: Instytut Książki.
Informację nadesłał Lutek01.

02.02.2014 00:00

Akcja „Talon od Nexto"

Autor: Małgorzata_

mark 3 lutego rusza akcja „Talon od Nexto". Przez cały luty, od poniedziałku do piątku, w okolicach godziny 12.00 na fanpage’u Nexto na Facebooku będzie umieszczany fragment kodu uprawniającego do zniżki. Aby z niego skorzystać, należy odgadnąć całą jego postać i wprowadzić go podczas składania zamówienia. Liczy się nie tylko szczęście i wiedza (kody będą zagadkami, na które trzeba będzie znaleźć poprawną odpowiedź), ale również refleks – każdy kod jest jednorazowy, więc będzie mogła z niego skorzystać tylko jedna osoba.
Kod będzie działał na całą ofertę Nexto: e-booki, audiobooki i e-prasę.
Więcej pod linkiem: blog.nexto.pl

01.02.2014 23:18

Zmarła Nina Andrycz

Autor: Sylwia_

W Warszawie, w wieku 101 lat zmarła Nina Andrycz, aktorka teatralna, autorka tomików poezji i powieści.

Więcej inf. na stronach: www.kultura.newsweek.pl oraz www.tvn24.pl

Informację nadesłała BiblioNETkowiczka Agnieszka.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: