Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

28.06.2019 19:59

Festiwal Żupańskiego, czyli jak się bawi poznańska Wilda

Autor: Małgorzata_

Prawie 30 plenerowych wydarzeń kulturalnych, warsztaty artystyczne i literackie, spotkania z pisarzami takimi jak Magdalena Mrugalska- Banaszak, Joanna Jodełka, Lilia Łada, Ares Chadzinikolau, animacje dla dzieci, spektakle, koncerty, książkowy targ uliczny i grecka muzyka. W ten weekend 29 – 30 czerwca poznańska dzielnica Wilda zaprasza na Festiwal Żupańskiego.

content

26.06.2019 13:10

Najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie? Imieniny Jana Kochanowskiego!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Trzy sceny, a na nich nie tylko kilkanaście spotkań z pisarkami i pisarzami, ale również koncerty, spektakle i mecz poetycki, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurować w interpretowaniu wierszy. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca (29.06), tradycyjnie w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.

content

26.06.2019 10:06

Spotkanie z Filipem Springerem w Krakowie

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1 zaprasza na  spotkanie z Filipem Springerem – reporterem  i fotografem.

Spotkanie odbędzie się 29.06.2019r. o godzinie 17.00.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu Architektura miast. Krakowska perspektywa. Zaproszeni goście, jako specjaliści w dziedzinie zwracają uwagę na różne aspekty miejskiej architektury Krakowa. Spotkania mają na celu pokazanie jak niezwykłym fenomenem jest pojmowanie przestrzeni architektonicznej i zwrócenie uwagi na niezwykłość takiego wymiaru jakim jest przestrzeń miasta.

content

25.06.2019 04:08

Zmarła pisarka Judith Krantz. Miała 91 lat

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

W wieku 91 lat zmarła w swym domu w Bel Air (Kalifornia) Krantz Judith, autorka popularnych powieści romantycznych. O śmierci pisarki poinformował w niedzielę jej syn, producent telewizyjny Tony Krantz. Jak powiedział, Judith Krantz zmarła w sobotę z przyczyn naturalnych. 

Już jej pierwsza książka "Scruples" (polski tytuł "Dom mody"), która ukazała się w 1978 r. stała się bestsellerem, podobnie jak następne.

Była autorką takich książek (o często dość pikantnej treści), jak "Klejnoty Tessy Kent", "Kolekcja wiosenna", "Kochankowie", "Łabędzi śpiew" i "Dopóki znów się nie spotkamy".

Książki Krantz zostały przetłumaczone na 52 języki..

 

content

24.06.2019 11:33

Książka na wakacje - promocja w Ravelo.pl

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zaczęły się już wakacje, na pewno wielu z nas zabiera książkę na wyjazd :) 

Specjalnie dla Biblionetkowiczów trwa przez tydzień promocja dodatkowych 7% na zakupy w Ravelo.pl! Promocja trwa od dzisiaj do 30.06 do końca dnia. Wpiszcie w koszyku kod: netka7, rabat liczony jest od cen sprzedaży.

Nie dotyczy outletu, wyprzedaży, podręczników, pakietów, książek naukowych, językowych, ebooków i audiobooków.

content

19.06.2019 18:41

Nowe spojrzenie na Wołyń - spotkanie z Arturem Marino we Wrocławiu

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na spotkanie promujące książkę "Na Wołyniu skończył się świat" Artura Marino, opisującą tragedię wołyńską z nowej perspektywy. 

Jak pisała o niej Marna Berny: "Mimo, że autor sam tego nie przeżył, tylko budował tę książkę na relacjach, dokumentach i opowieściach innych ludzi, jest wiarygodny. To wszystko prawda, a dodatkowy i niebagatelny walor tej książki to pokazanie mordów wołyńskich, ludobójstwa jako momentów pojawiających się w dziejach ludzkości. Pokazał złą, ale i dobrą stronę człowieczeństwa. Zła strona człowieczeństwa została tu potępiona. Czy na zawsze? Warto przeczytać!". 

Kiedy? 
27 czerwca 2019 (tj. czwartek), godz. 17:00. 

Gdzie? 
Stara Piekarnia, ul. Krzywoustego 310A, Wrocław - Psie Pole. 

Wstęp wolny. 

content

19.06.2019 13:11

„Fantazmaty: Ja, legenda” – nowa bezpłatna antologia na czytniki

Autor: Małgorzata_

W projekcie „Fantazmaty” po czterech miesiącach ukazuje się kolejna antologia, zatytułowana „Ja, legenda”.

Na zbiór składają się prace aż dwudziestu pięciu autorów wyłonione w konkursie spośród stu zgłoszonych. Szeroki wybór opowiadań ostatecznie dał niemal 700 stron lektury dostępnej w formie e-booka. Nad redakcją oraz organizacją naboru czuwała ekipa projektu „Fantazmaty” – inicjatywy non-profit łączącej wschodzących twórców i miłośników fantastyki. Antologię można pobrać bezpłatne z oficjalnej strony projektu.

content

18.06.2019 01:00

Noc Księgarń – wielkie święto księgarń i czytelników

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Takiej nocy jeszcze nie było. Z okazji jubileuszu 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut zorganizuje Noc Księgarń. 20 września w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia, które – podobnie jak Noc Muzeów – ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych.

Dziesiątki wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych czytelników – tak dystrybutor książek zapowiada własny program działań na rzecz upowszechniania czytelnictwa. Noc Księgarń to ogólnopolskie wydarzenie kulturalnego, które odbędzie się w co najmniej kilkudziesięciu księgarniach stacjonarnych na terenie całego kraju. Pierwsza edycja Nocy została zaplanowana na 20 września tego roku.

Obok spotkań autorskich, wydarzeń literackich, konkursów czy koncertów w programie mają znaleźć się także specjalne atrakcje dla najmłodszych czytelników oraz możliwość spędzenia całej nocy (od zmierzchu do brzasku) w księgarni. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów i Noc Bibliotek, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych. Program zostanie ogłoszony w drugiej połowie sierpnia.

content

17.06.2019 16:58

Ula Ryciak została laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”

Autor: Małgorzata_

Ula Ryciak, autorka książki „Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów", została laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia", przyznawanej od ośmiu lat przez Kurier Szczeciński. Gala wręczenia nagrody odbyła się w sobotni wieczór w Starej Rzeźni w Szczecinie.

Laureatka jest autorką biografii „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej“, powieści „Taniec ptaka“, dziennika podróży po Ameryce Łacińskiej „Clitoris Erectus“ i licznych reportaży podróżniczych. Współpracuje z wieloma periodykami, najczęściej publikując portrety ludzi przeoczonych przez historię.

content

12.06.2019 10:54

Konkurs! Do wygrania książka "Nigdzie indziej"

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tommy Orange opowiada o jednej z największych zbrodni XIX wieku. Zbrodni przemilczanej, zakopanej głęboko. O zagładzie Indian. O wymazaniu z krajobrazu 15-20 milionów rdzennych Amerykanów. O zniknięciu 95% ich populacji.

Nigdzie indziej to niesamowita opowieść o przemocy, pamięci, tożsamości, pięknie i rozpaczy, które są wplecione w dzieje Indian. O tym, że zbrodnia nigdy się nie kończy i zawsze rzutuje na pamięć kolejnych pokoleń. Uzależnienia, samobójstwa, wściekłość i gniew wśród Indian, to tylko dalsze reperkusje, mające potworne uzasadnienie w rasizmie.

Mamy do rozdania dwa egzemplarze książki! 

Pytanie konkursowe brzmi: Dlaczego książka o takiej tematyce jest potrzebna i cenna?

Nagrodzimy dwie osoby egzemplarzem książki "Nigdzie indziej" Tommy'ego Orange'a. Pod uwagę weźmiemy uzasadnienie odpowiedzi :)

Na odpowiedzi czekamy do 24.06. Rozwiązanie konkursu do dnia 27.06. O odpowiedzi prosimy pod wiadomością konkursową, w komentarzach.

WYNIKI: Nagrody otrzymują: olaztrola i hamartus.

content

11.06.2019 13:14

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej przyznana!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lauretką tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej została Marta Podgórnik. Uznanie międzynarodowego jury zdobył jej tom „Mordercze ballady”, który ukazał się nakładem Biura Literackiego. Wyróżnienie zostało wręczone w niedzielę wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Laureatka tegorocznej, siódmej już, edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej otrzymała statuetkę i 100 tys. zł.

content

10.06.2019 09:57

Laureaci Nagrody literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj, 9 czerwca ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Ponad 1100 zgłoszeń napłynęło w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów w pięciu kategoriach wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (Przewodniczący Jury), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

Laureaci 12. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:

PROZA
Wiesław Myśliwski Ucho igielne, Wydawnictwo Znak
POEZJA
Krystyna Dąbrowska Ścieżki dźwiękowe, Wydawnictwo a5
LITERATURA DZIECIĘCA – TEKST I ILUSTRACJE
Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa
EDYCJA WARSZAWSKA
Andrzej Żor Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego, Przytułek św. Franciszka Salezego w Warszawie
WARSZAWSKI TWÓRCA
Kazimierz Orłoś

content

08.06.2019 15:42

Opowiadania nominowane do Nagrody Zajdla 2018 za darmo w e-booku

Autor: Małgorzata_

Właśnie ukazał się bezpłatny e-book z opowiadaniami nominowanymi do Nagrody Zajdla 2018. W publikacji znalazło się pięć utworów, których listę podano 27 kwietnia podczas poznańskiego Pyrkonu. Ogłoszenie tegorocznych wyników głosowania nastąpi w sierpniu,  w czasie uroczystości zamknięcia ogólnopolskiego konwentu miłośników fantastyki Polcon 2019 w Białymstoku.

Ebookową Antologię udostępniono za darmo na stronach Nagrody. 

content

07.06.2019 14:20

Powstanie gra na podstawie prozy Lema

Autor: Małgorzata_

Na fali popularności gry „Wiedźmin" polscy producenci gier wideo coraz chętniej szukają inspiracji w książkach naszych rodzimych autorów fantasy i science-fiction. Nie tak dawno ogłoszono powstanie komputerowej adaptacji Inkwizytorskiego Cyklu Jacka Piekary, teraz dowiadujemy się, że szykowana jest produkcja wideo oparta na „jednej z najbardziej popularnych książek” Stanisława Lema. Prawa do niej kupiło krakowskie studio Starward Industries, które pracuje nad tym tytułem od jesieni 2018 roku.

content

03.06.2019 13:59

Zmarł Maciej Parowski, pisarz i redaktor fantastyki

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

W wieku 72 lat zmarł Maciej Parowski. Niemal przez całą karierę pracował jako dziennikarz i redaktor. Najlepiej znany jest ze swojej pracy w "Fantastyce", a później "Nowej Fantastyce", gdzie przez lata pełnił funkcję szefa działu polskiej prozy, a także przez pewien czas był redaktorem naczelnym. Wychował kilka pokoleń polskich pisarzy, a za jego sprawą debiutowali autorzy stanowiący obecnie czołówkę polskich twórców fantastyki. 

Kilka lat temu odszedł na emeryturę, ale nadal można było czytać jego felietony w "Nowej Fantastyce". Jego teksty publicystyczne ukazały się także w trzech tomach "Małp Pana Boga". Na koncie ma także powieści oraz współtworzył kultowe komiksy Funky Koval oraz Wiedźmin.

O śmierci Macieja Parowskiego poinformował fanpage "Nowej Fantastyki".

content

02.06.2019 23:48

Robert Małecki uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru

Autor: Małgorzata_

Robert Małecki, autor powieści „Skaza”, otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2018 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Zwycięzca otrzymał 25 tys. złotych i statuetkę.

Przyznano również Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru. Jej laureatem został Wojciech Chmielarz autor powieści „Żmijowisko". Wręczono także Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Wyróżnienie to otrzymał Igor Brejdygant za powieść „Rysa". Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana za całokształt twórczości, w tym roku trafiła do francuskiego pisarza Bernarda Miniera.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: