Dodany: 2019-06-12 10:54|Autor: Wiadomości

Konkurs! Do wygrania książka "Nigdzie indziej"


Tommy Orange opowiada o jednej z największych zbrodni XIX wieku. Zbrodni przemilczanej, zakopanej głęboko. O zagładzie Indian. O wymazaniu z krajobrazu 15-20 milionów rdzennych Amerykanów. O zniknięciu 95% ich populacji.

Nigdzie indziej to niesamowita opowieść o przemocy, pamięci, tożsamości, pięknie i rozpaczy, które są wplecione w dzieje Indian. O tym, że zbrodnia nigdy się nie kończy i zawsze rzutuje na pamięć kolejnych pokoleń. Uzależnienia, samobójstwa, wściekłość i gniew wśród Indian, to tylko dalsze reperkusje, mające potworne uzasadnienie w rasizmie.

Mamy do rozdania dwa egzemplarze książki! 

Pytanie konkursowe brzmi: Dlaczego książka o takiej tematyce jest potrzebna i cenna?

Nagrodzimy dwie osoby egzemplarzem książki "Nigdzie indziej" Tommy'ego Orange'a. Pod uwagę weźmiemy uzasadnienie odpowiedzi :)

Na odpowiedzi czekamy do 24.06. Rozwiązanie konkursu do dnia 27.06. O odpowiedzi prosimy pod wiadomością konkursową, w komentarzach.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: hamartus 2019-06-12 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Tommy Orange opowiada o ... | Wiadomości
Większość Europejczyków na słowo "Indianin" wyobraża sobie postać rodem z westernów, palącą fajkę pokoju przed swoim tipi w towarzystwie współplemieńców o fantazyjnie długich imionach. Tymczasem, prawdę mówiąc, nie wiemy o nich nic. Dopiero na studiach miałam okazję zgłębić ich historię i uderzyło mnie, jak bardzo ich skrzywdziliśmy. Mówiąc "my" mam na myśli białego człowieka, który od zarania dziejów uzurpował sobie prawo do zarządzania losami reszty świata. Wierzę, że książki takie jak "Nigdzie indziej" są potrzebne, aby uświadamiać nam nasze błędy z przeszłości. Być może czytelnicy wyciągną z niej lekcję, która pozwoli uniknąć przyszłych tragedii. Być może uświadomi nam naszą własną ignorancję i pozwoli dostrzec w "czerwonych twarzach" ludzi takich jak my.
Użytkownik: Klosterkeller przedwczoraj, 15:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Tommy Orange opowiada o ... | Wiadomości
"Dlaczego książka o takiej tematyce jest potrzebna i cenna?"

Odpowiedź na to pytanie zawiera pewne stwierdzenie... anonimowe zapewne, choć przypisywane papieżowi, Piłsudskiemu i wielu innym postaciom, występujące w różnych wersjach, ale właściwie sprowadzające się do jednej idei/prawdy/zasady:

- Naród, który zapomina o swojej historii, jest skazany na zagładę.
- Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: