Wiadomości

Wybierz okres czasu:

28.02.2015 19:28

Recenzja: Piknik z Einsteinem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wszystko zaczęło się od „Był sobie człowiek”, „Był sobie kosmos” i „Było sobie życie”, dzięki nim jako dzieciak poczułam pierwszą fascynację nauką. Pamiętam moje oburzenie, gdy ktoś twierdził, że nie można wiedzieć wszystkiego. Jak to nie można?! Trzeba się nauczyć! Ben Miller – absolwent fizyki uniwersytetu w Cambridge, aktor i komik – zabiera nas na „Piknik z Einsteinem”, a właściwie śladami tej francuskiej serii. Obiecuje, że nie będzie mozolnie jak w szkole, gdzie najpierw uczą nas, że najmniejsza cząstka materii to atom, potem, że ten jednak dzieli się na nukleony i elektrony, a gdy zaczniemy czytać o leptonach, mionie, taonie, gluonie, pozytonie, kwarkach (w tym o kwarku górnym, dolnym, dziwnym i powabnym), bozonie Higgsa i antyneutrinach… [Ktoś to jeszcze czyta? Bo ja straciłam już „łączność”] dokopiemy się do teorii względności. Miller nie zaprząta sobie i nam głowy usystematyzowaniem wiedzy. Chce, by jego książka była przygodą i przyjemnością, i to się skubanemu udaje. 

 

Cała recenzja: „[Atomy] nie znoszą samotności”[1]

28.02.2015 19:02

Spotkanie autorskie: Krzysztof A. Zajas

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

4 marca (środa) w Bibliotece Śląskiej (Katowice, Plac Rady Europy 1) w sali Benedyktynka. o godz. 17.30. odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem A. Zajasem. Poprowadzi je Maciej Szczawiński z Polskiego Radia Katowice.

28.02.2015 18:51

Wyłowione z forum: Trzy książki, które zmieniły coś w waszym życiu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Macie takie książki, po przeczytaniu których światopogląd staje na głowie, spojrzenie na rzeczywistość zmienia się...? Takie książki, które pozwoliły Wam przetrwać trudny okres w życiu, które wstrząsnęły Wami...? 

Temat na forum: Trzy książki, które zmieniły coś w Waszym życiu...

28.02.2015 17:33

Bram Stoker dla Wiedźmina?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Amerykański komiks o wiedźminie został nominowany do Nagród im. Brama Stokera za 2014 rok. Wyróżnienie przyznawane jest od 1987 roku za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie horroru i dark fantasy.

Nominacje w kategorii „powieść graficzna":

Emily Carroll - „Through the Woods”
Joe Hill - „Locke and Key”, tom 6
Joe R. Lansdale i Daniele Serra - „I Tell You It’s Love”
Jonathan Maberry - „Bad Blood”
Paul Tobin - „Wiedźmin. Dom ze szkła”

Lista nominacji we wszystkich kategoriach: TUTAJ. Laureatów poznamy 9 maja.

28.02.2015 16:53

Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa.

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Kolejny tydzień, którym rządzi Grey. Wszystkie trzy książki (i pakiet) w pierwszej dziesiątce. Naporowi porno-romansów jeszcze raz oparła się „Dziewczyna w pociągu” debiutującej pisarki - to spore zaskoczenie. Niespodzianką jest też fakt, że „Pięćdziesiąt twarzy Greya” nie zajęło pierwszego miejsca. Podobnie jak tydzień wcześniej, na 3 i 4 miejscu nowości (ale tym razem to "n-te" części popularnych serii) - trzy kolejne premiery na dalszych miejscach. „Zaginiona dziewczyna” coraz mocniej spada i wkrótce może podążyć śladami najnowszego Grishama i opuścić pierwszą piętnastkę.

27.02.2015 19:29

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

W weekend po Oscarach wiele kin decyduje się urozmaicić swój repertuar produkcjami wyróżnionymi przez Amerykańską Akademię Filmową. Dla spóźnialskich pojawią się seanse nagrodzonej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny „Idy” oraz wyróżnionego w czterech kategoriach „Birdmana”. A jak prezentują się nowości?

 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

27.02.2015 14:33

3 biegun Marka Kamińskiego, pisarza i podróżnika

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

13 marca 2015 roku Marek Kamiński, pierwszy człowiek, któremu udało się zdobyć oba bieguny w ciągu jednego roku, rozpocznie samotną wędrówkę z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Wyprawa „3 biegun” potrwa 3 i pół miesiąca, do pokonania będzie ponad 4 tysiące kilometrów.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że znany ze sportowych dokonań polarnik założył także Fundację im. Marka Kamińskiego, jest również autorem wielu książek, w których podkreśla duże znaczenie woli i motywacji w osiąganiu tego, co wydaje się niemożliwe. Najgłośniejsze tytuły to „Alfabet”, w którym przybliża czytelnikom hasła, myśli i cytaty będące dla niego życiowymi drogowskazami,  „Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie” oraz  „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” – z pogranicza literatury podróżniczej i poradnikowej. 

27.02.2015 14:07

Najlepsze według „The Independent”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Brytyjski dziennik „The Independent” opublikował listę najlepszych powieści minionego dwudziestolecia, które „zmieniły krajobraz literacki”, przygotowaną przez zespół ekspertów. Wśród wymienionych książek znalazły się m.in. „Amerykańska sielanka” Rotha, „Droga” M.Carthy’ego oraz „Musimy porozmawiać o Kevinie” Shriver. Znacie? Czytaliście?

Oto pełna lista...

27.02.2015 13:01

Nuno Gomes na Targach Nurkowych „Podwodna Przygoda” 2015

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Nuno Gomes, rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym z RPA, w weekend będzie gościem na Targach Nurkowych „Podwodna Przygoda” w Warszawie. Na targach będzie można nabyć autobiografię sportowca „Poza błękitem”, którą wydał w zeszłym roku nakładem serii „360 stopni - człowiek na krawędzi” należącej do wydawnictwa Mayfly oraz zdobyć jego autorgraf (stanowisko wydawnictwa nr 44). Nurek poprowadzi również dwa wykłady. 

Terminy wykładów:

28.02, godz. 19:00 - „Gas narcosis”

01.03, godz. 13:00 - „Total narcotic depth in deep diving”

Wykłady będą tłumaczone na język polski.

26.02.2015 13:45

Zapowiedź: „Skonsumowana” - debiutancka powieść Davida Cronenberga niebawem w księgarniach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

David Cronenberg jest jednym z najwybitniejszych współczesnych reżyserów. Nagi lunchMucha czy Historia przemocy - to tylko niektóre z jego wybitnych filmów, do których często sam pisze scenariusze.

Teraz Cronenberg da nam się poznać z innej strony. Pod koniec marca, nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się jego debiutancka powieść Skonsumowana (Consumed).

26.02.2015 12:29

Wybierz bohaterkę kolejnej edycji akcji Warszawa czyta

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

WARSZAWA CZYTA to szereg organizowanych oddolnie akcji, których celem jest dyskusja, interpretacja lub twórcze rozwinięcie wątków jednej książki. Całe miasto na kilka dni zmienia się w dyskusyjny klub czytelniczy. Wybrana książka staje się tematem różnego rodzaju wydarzeń, a przede wszystkim rozmów, dyskusji, a czasem może kłótni.

25.02.2015 13:55

Co się czyta w USA - lista bestsellerów „USA Today”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Regularnie prezentujemy Wam listę bestsellerów „New York Timesa”, ale dzisiaj dla odmiany, pokazujemy listę z „USA Today”. Jest ona o tyle interesująca, że oprócz takich danych, jak zmiana zajmowanego miejsca czy liczba tygodni na liście prezentuje również cenę książki. Zobaczmy zatem, co czytają Amerykanie według „USA Today”.

25.02.2015 10:08

Przegląd prasy: „Karolcia do lamusa. Ale co zamiast?”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

„Dlaczego MEN nie stworzy sensownej listy wartościowych książek dla dzieci, tylko proponuje nam niezobowiązująca zabawę internetową?

Zebranie rodziców dzieci z klasy drugiej w jednej z warszawskich podstawówek, nauczycielka mówi o planowanych lekturach: – Powinniśmy teraz czytać Centkiewiczów, ale może lepiej Karolcię...

Zaczarowana zagroda Aliny i Czesława Centkiewiczów, o którą tu chodzi, powstała w 1963 roku, Karolcia Marii Krüger – w 1959. Zapewne wielu z nas żywi wobec tych książek sentyment, ale czy naprawdę dzisiejsze dzieci muszą czytać to co ich dziadkowie? Nie muszą – od 2008 roku w klasach 1-3 nie istnieje lista lektur, nauczyciele i nauczycielki mają pełną swobodę w doborze książek omawianych z dziećmi”.

Cały artykuł Magdy Majewskiej „Karolcia do lamusa. Ale co zamiast?” na stronie: 

http://www.krytykapolityczna.pl

25.02.2015 08:52

Spotkanie z autorem „Dziewczyn wyklętych”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Już wkrótce w księgarniach pojawi się książka Szymona Nowaka „Dziewczyny wyklęte”. Z tej okazji w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie z autorem. Wezmą w nim udział także Lidia Lwow-Eberle „Lala” oraz Janusz Niemiec. 

25 lutego o godzinie 18.30
Muzeum Powstania Warszawskiego
Warszawa, ul. Grzybowska 79
(Sala pod Liberatorem) 
Spotkanie poprowadzi Jan Pospieszalski. 
Wstęp wolny

Fragment książki: TUTAJ

 

24.02.2015 10:28

Spotkanie z Hanną Cygler

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

26 lutego o godz. 17.00 w Księgarni MDM w Warszawie, ul. Koszykowa 34/50, odbędzie się spotkanie z Hanną Cygler. Autorka opowie na nim o swojej najnowszej książce - „Złodziejki czasu”. Bohaterkami powieści są cztery pisarki, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. 

Spotkanie poprowadzi Dorota Koman.

24.02.2015 09:21

„Wyprawa czarownic” Terry'ego Pratchetta w teatrze

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze zapowiedział premierę spektaklu opartego na powieści Terry'ego Pratchetta pt. „Wyprawa czarownic” na 18 kwietnia 2015. Adaptacją utworu zajął się Mariusz Babicki, reżyserią – Judyta Berłowska. W obsadzie aktorskiej znajdą się między innymi: Agata Grobel, Magda Kępińska, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Filip Jasik i Andrzej Kępiński. 

Nowe informacje o przedstawieniu pojawiają się na Facebooku: 

www.facebook.com/wyprawaczarownicteatrnorwida

 

23.02.2015 20:40

20 książkowych hitów na polskim rynku - lista bestsellerów empik.com

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Na początek powtórzę wniosek sprzed tygodnia - listy Empiku nie można nazwać stabilną. Duża promocja (cenowa i wizerunkowa) niezłej książki przygotowana przez jednego z wydawców prasy wystarczyła, by powieść będąca w sprzedaży od 4 lat wskoczyła na pierwsze miejsce listy przebojów. Jeszcze większe zamieszanie na rynku zrobiła kinowa premiera „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Nie tylko wywindowała na szczyty książki wchodzące w skład trylogii, ale przy okazji wciągnęła do „dwudziestki” trzy inne (wątpliwej jakości) porno-romanse. Jedyne, co zachowuje na liście umiarkowaną stabilność to pseudoksiążki Keri Smith, które przyczaiły się przed kolejnym atakiem na pozycję lidera.

23.02.2015 20:19

„Ruch Wydawniczy w Liczbach” - rok 2013

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblioteka Narodowa przygotowała raport dotyczący rynku wydawniczego w Polsce w roku 2013. Zarejestrowała wtedy 32 863 tytuły książek (niemal o 1300 tytułów mniej niż w 2012 roku). Dla porównania w tym samym roku we Francji opublikowano 74 818 tytułów, w Niemczech – 93 6004, a w Czechach ponad 17 0006.  „W liczbach bezwzględnych polska oferta wydawnicza znajduje się więc gdzieś pośrodku pomiędzy najpotężniejszymi a skromniejszymi rynkami europejskimi. (...)  Jeden opublikowany rocznie tytuł przypada u nas na 1172 mieszkańców, podczas gdy we Francji – na 887, w Niemczech – na 857, w Czechach – na 619"*.

23.02.2015 14:09

Marzec z poezją

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

 

Wiosna sprzyja poezji - w marcu w warszawskim metrze ponownie, po czteroletniej przerwie, pojawią się wiersze. 

Organizatorem tegorocznej edycji Wierszy w metrze jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC. Najważniejszym wydarzeniem akcji będą obchody Światowego Dnia Poezji 21 marca 2015 r.

 

23.02.2015 11:27

„Być jak Agatha Christie” - konkurs na opowiadanie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Ogłaszono siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 (26-31 maja 2015).

Za zgodą właściciela praw autorskich, Miasto Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne "Być jak Agatha Christie". Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat "locked room" i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie. Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27-30 maja 2015, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. 

23.02.2015 08:58

Zapowiedź: „Jak wytresować kota?”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Już wkrótce, bo 25 lutego, do księgarń trafi arcyważna książka obalająca mity i stereotypy dotyczące trudnej kwestii „Jak wytresować kota?”. Pozycja niezwykle istotna dla wszystkich, którzy z kotem mieszkają lub mieszkać zamierzają. Dawid Ratajczak nie owija w bawełnę - mówi jak jest. 

Uwaga! Osobom, które kota nigdy nie miały, część treści może się wydać niejasna, niezrozumiała, a nawet, o zgrozo, zabawna. Ale tylko do pierwszego kota.

 FRAGMENT: TUTAJ

22.02.2015 19:56

20 kontrowersyjnych filmów opartych na książkach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Kilka dni temu do kin weszła adaptacja cieszącej się niesłabnącą popularnością powieści E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Jednak zdaniem krytyków zawiodą się ci, którzy pójdą na „Greya” licząc na pikantne sceny erotyczne i pełną paletę perwersyjnych igraszek sadomasochistycznych, bo film jest tylko mglistym wyobrażeniem pensjonarki o tym, czym BDSM może być. Przy tej okazji przypominamy 20 filmów, które swego czasu naprawdę wywoływały skandal i budziły niesmak, szokowały i przerażały. Niektóre z nich robią to do dziś.

21.02.2015 20:54

Fragment: „Ostatni bus do Coffeeville”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Nancy ma alzheimera, a Eugene znowu ma w życiu jakiś cel – pomóc jej umrzeć. Tak jak jej obiecał niemal pięćdziesiąt lat wcześniej, gdy oboje byli młodymi amerykańskimi studentami, a Nancy przeczuwała już, że będzie cierpieć na tę chorobę, podobnie jak jej mama i babcia.

Gdy nadchodzi czas, aby Eugene zabrał Nancy do Coffeeville w stanie Missisipi – idealnego miejsca, gdzie można zakończyć życie, kobieta nieoczekiwanie trafia na oddział zamknięty domu spokojnej starości. Chcąc wydostać stamtąd ukochaną, Eugene musi wezwać na pomoc dwóch przyjaciół (ostatnich jacy mu jeszcze pozostali). Jednym z nich jest jego syn chrzestny, skompromitowany prezenter pogody przeżywający kryzys wieku średniego, a drugim – były snajper wojskowy, który oficjalnie nie żyje od czterdziestu lat.

Przedstawiamy przedpremierowy fragment książki „Ostatni bus do Coffeeville”. Powieść pojawi się w księgarniach w najbliższy poniedziałek. 

21.02.2015 19:52

Bestsellery New York Timesa - Literatura faktu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 
 

Pierwsza czwórka - tradycyjnie już - niezmienna. Na dalszych miejscach trochę przetasowań (widać, że „Cel snajpera” pociągnął w górę inne książki o podobnej tematyce), ale bez premier. Najkrócej podsumowując: trochę mało zawirowań.

 

 

20.02.2015 22:19

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Przed nami oscarowy weekend, w nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy laureatów najważniejszych nagród w branży filmowej. Czy rodzimi dystrybutorzy przygotowali dla miłośników kinowych wrażeń moc atrakcji? 

Można powiedzieć, że na wysokości zadania stanęła tylko jedna z sieci multipleksów, która przygotowała piątkowo-sobotni maraton nominowanych filmów. Wśród nich jest materiał premierowy, czyli „Snajper” w reżyserii Clinta Eastwooda.

 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

20.02.2015 13:34

Przegląd prasy: Koniec bibliotek wydziałowych? Tajemnicze plany Uniwersytetu Warszawskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Zmiany przygotowywane są już od dłuższego czasu. Zgodnie ze swoim celem statutowym, Biblioteka Uniwersytecka przeznaczy piętro -1 na potrzeby swojej bieżącej działalności. Z tego względu nie przedłużono umowy z dotychczasowym najemcą – centrum rozrywki HulaKula. (...) Możemy spodziewać się likwidacji bibliotek wydziałowych i przeniesienia zbiorów do BUW-u. ​

Cały artykuł na stronie: warszawa.naszemiasto.pl

AKTUALIZACJA - Pojawił się  „Komunikat Dyrekcji BUW” w sprawie artykułu na portalu warszawa.naszemiasto.pl

Biblioteka Uniwersytecka nie prowadzi żadnych działań zmierzających do likwidacji bibliotek wydziałowych i nie inicjuje pomysłów w tym zakresie (...) wszelkie plany oraz wiążące decyzje w sprawie funkcjonowania bibliotek wydziałowych leżą wyłącznie w gestii Dziekanów wydziałów oraz Władz UW, które zadecydują ponadto o koncepcji zagospodarowania odzyskanych powierzchni na poziomie -1 w tzw. kompleksie BUW.  LINK do całego komunikatu TUTAJ

 

19.02.2015 22:11

Co się czyta w USA? Bestsellery New York Timesa

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

To niewątpliwie tydzień „Greya”. Wszystkie trzy książki (+ pakiet) w pierwszej piętnastce. Mógł zaskoczyć jedynie fakt, że „Pięćdziesiąt twarzy Greya” nie zajęło pierwszego miejsca. Debiut Pauli Hawkins nie dał sobie wydrzeć prowadzenia – musi być naprawdę dobrą książką (albo dobrze wypromowana). Na 3 i 4 miejscu nowości (i nie są to n-te części popularnych serii) – dwie kolejne premiery na dalszych miejscach. „Zaginiona dziewczyna” powoli zjeżdża w dół, a Grisham wciąż nie chce opuścić listy.

19.02.2015 12:53

Trzeci tom „Stulecia Winnych” pod koniec kwietnia - rozmowa z Ałbeną Grabowską.

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Miałam trudności w przypadku mojej pierwszej powieści, „Coraz mniej olśnień”. Jeden z wydawców chciał zmiany narracji, zakończenia, ocieplenia głównej bohaterki. Twierdził, że czytelniczki nie zidentyfikują się z kontrowersyjną bohaterką. Nie ugięłam się, bo już wiedziałam, że napisałam taką powieść, jak chciałam. - opowiada pisarka Ałbena Grabowska. 

Zapraszamy do lektury całego wywiadu.

18.02.2015 21:57

Wieczór poezji Stanisława Barańczaka w Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

 

Wydawnictwo a5 oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zapraszają na wieczór poezji Stanisława Barańczaka. Wezmą w nim udział przyjaciele poety: Ewa Lipska, Marcin Baran, Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj, Leszek Aleksander Moczulski, Jacek Podsiadło, Krzysztof Siwczyk, Adam Zagajewski oraz goście specjalni: Marek Kondrat, Adam Michnik, Grzegorz Turnau, Andrzej Wajda oraz Olha Tsymbaluk, Andrzej Biegun i Konrad Mastyło - zespół realizatorów spektaklu „Podróż zimowa” w reżyserii Józefa Opalskiego.

Wieczór poprowadzą: Andrzej Franaszek i Paweł Próchniak.

Spotkanie odbędzie się 19 lutego, o godz. 18.00 w Sali Widowiskowej Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przy ul. Marii Konopnickiej 26 w Krakowie.

Wstęp wolny.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: