Dodany: 27.02.2015 14:33|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

3 biegun Marka Kamińskiego, pisarza i podróżnika

13 marca 2015 roku Marek Kamiński, pierwszy człowiek, któremu udało się zdobyć oba bieguny w ciągu jednego roku, rozpocznie samotną wędrówkę z Kaliningradu do Santiago de Compostela. Wyprawa „3 biegun” potrwa 3 i pół miesiąca, do pokonania będzie ponad 4 tysiące kilometrów.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że znany ze sportowych dokonań polarnik założył także Fundację im. Marka Kamińskiego, jest również autorem wielu książek, w których podkreśla duże znaczenie woli i motywacji w osiąganiu tego, co wydaje się niemożliwe. Najgłośniejsze tytuły to „Alfabet”, w którym przybliża czytelnikom hasła, myśli i cytaty będące dla niego życiowymi drogowskazami,  „Warto podążać za marzeniami. Moja podróż przez życie” oraz  „Odkryj, że biegun nosisz w sobie” – z pogranicza literatury podróżniczej i poradnikowej.

(fot. Paweł Wyszomirski)

W trakcie swoich podróży Marek Kamiński od wielu lat udowadnia, że niemożliwe staje się możliwe dzięki ludzkiej sile i determinacji. Na długiej liście jego wyczynów znajdują się jednak nie tylko sportowe osiągnięcia, takie jak zdobycie dwóch biegunów Ziemi w jednym roku bez pomocy z zewnątrz. Działalność Marka Kamińskiego to także polarna wyprawa z niepełnosprawnym chłopcem, Jasiem Melą oraz prowadzenie Fundacji Marka Kamińskiego pomagającej chorym dzieciom i młodzieży w pokonywaniu barier i realizacji marzeń. Podróżnik, polarnik i filozof, będący inspiracją dla wielu, w książce „Alfabet” dzieli się swoimi własnymi inspiracjami i układa je w kolejności od A do Z. AMBICJA, BÓL, DETERMINACJA, WOLNOŚĆ – to niektóre z haseł, jakie zawarł w swym osobistym leksykonie.

Otaczają nas słowa. Opisujemy nimi to, co chcemy przekazać światu. Dzięki słowom staramy się zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość – pisze Marek Kamiński w najnowszej książce. Jednak każdy ma prywatny świat i własny sposób jego postrzegania – dlatego czasem warto wyjść poza swój schemat i „poczuć” świat słowami innych. Tak jak autor poznawał świat słowami Jana Pawła II, Ludwiga Wittgensteina, Ernesta Hemingwaya, Roalda Amundsena i innych. W „Alfabecie” zawarł to, co dla niego najistotniejsze, co pomogło mu dojść na niejeden biegun. Te słowa to swoiste drogowskazy, które mogą poprowadzić czytelnika do zdobycia własnych szczytów i biegunów możliwości.

Odkrywanie biegunów geograficznych, przejście pustyni, przepłynięcie oceanu to fascynująca i niebezpieczna droga, której przebycie pozwoliło Markowi Kamińskiemu opracować metodę Biegun – sztuka odkrywania siebie i osiągania celów. Teraz przedstawia ją czytelnikom w lekkiej i przyjaznej formie, dalekiej od akademickiego wykładu. Dzieli się swoimi doświadczeniami i zaprasza do pracy nad sobą, która jest nie mniej fascynująca niż wyprawa na najdalsze krańce Ziemi.

Biegun jest metaforą celów, które mogą wydać się niemożliwe do osiągnięcia, ale gdy już zostaną zdobyte – człowiek musi iść dalej i nie może się zatrzymywać. Marek Kamiński udowadnia, że droga jest zawsze ważniejsza niż cel, a najlepszą praktyką jest dobra teoria. W jego najnowszej książce czytelnicy znajdą również inspirujący dekalog „10 kroków na biegun” oraz ćwiczenia przygotowane przez psycholog Joannę Heidtman.

Fundamentem metody Biegun jest odkrycie poczucia własnej wartości, zdobycie wewnętrznej wolności, pozytywna motywacja, poczucie, że jesteśmy w tym świecie potrzebni, nie jesteśmy tutaj bez powodu i jakiekolwiek błędy popełnimy, jakkolwiek jest nam ciężko, ten świat nas kocha i potrzebuje. Żyjemy po części w iluzji, która wciąż pokazuje nam nowe cele i przedmioty, które powinniśmy osiągnąć i posiadać, dlatego życzę ci, Czytelniku, zdobycia wielu biegunów. Nie tylko zewnętrznych, ale przede wszystkim tych, które są w tobie – pisze Marek Kamiński.

Źródło: inf. prasowa

Oprac. Sylwia_