Dodany: 23.02.2015 20:40|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

20 książkowych hitów na polskim rynku - lista bestsellerów empik.com

Na początek powtórzę wniosek sprzed tygodnia - listy Empiku nie można nazwać stabilną. Duża promocja (cenowa i wizerunkowa) niezłej książki przygotowana przez jednego z wydawców prasy wystarczyła, by powieść będąca w sprzedaży od 4 lat wskoczyła na pierwsze miejsce listy przebojów. Jeszcze większe zamieszanie na rynku zrobiła kinowa premiera „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Nie tylko wywindowała na szczyty książki wchodzące w skład trylogii, ale przy okazji wciągnęła do  „dwudziestki” trzy inne (wątpliwej jakości) porno-romanse. Jedyne, co zachowuje na liście umiarkowaną stabilność to pseudoksiążki Keri Smith, które przyczaiły się przed kolejnym atakiem na pozycję lidera.

1. „Ziarno prawdy” (Zygmunt Miłoszewski) - awans o 12 miejsc

Ogromny skok książki o przygodach prokuratora Szackiego tylko na pierwszy rzut oka stanowi zaskoczenie. Gdy spojrzymy na aktualną cenę - poniżej 20 złotych - popularność zekranizowanej książki przestaje być niespodzianką.

2. „Ciemniejsza strona Greya” (E.L. James) - awans o 10 miejsc

Milion Polaków obejrzało w kinach „Pięćdziesiąt twarzy Greya” i teraz chcą wiedzieć co było dalej. Po raz kolejny kino decyduje o popularności książki.

3. „Zniszcz ten dziennik”   (Keri Smith) - awans o 1 miejsce

To dla mnie lekka niespodzianka. Stary „Dziennik” wyprzedził nową „Nie-książkę”. Dlaczego? Nie wiem. Może formuła tego gadżetu lepiej sprawdza się w przypadku notesu, a może tytuł starszego produktu lepiej przemawia do masowej klienteli.

4. „To nie książka” (Keri Smith) - spadek o 3 miejsca

Szybki spadek na liście nie oznacza, że Polakom znudziły się gadżety pani Smith. To raczej kwestia niekorzystnego układu premier kinowych. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że za tydzień obydwa produkty książkopodobne znowu zaatakują szczyt listy.

5. „Nowe oblicze Greya”  (E.L. James) - awans o 10 miejsc

Ciąg dalszy syndromu „Co było dalej”. Sprzedaż nieco mniejsza niż w przypadku drugiego tomu, ale w sumie to całkiem zrozumiałe. Część potencjalnych czytelników, zakupi ten tom po przeczytaniu części drugiej, a inni odpuszczą po przeczytaniu "Ciemniejszej strony Greya". Swoją drogą - gdyby teraz prowadzono badania czytelnictwa, to Grey mógłby zaciemnić obraz...

6. „Saga Powiernika Światła. Okaleczone oko” (Brent Weeks) - awans spoza "20"

7. „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (E.L. James) - spadek o 1 miejsce

8. „Proś mnie, o co chcesz. Raz jeszcze” (Megan Maxwell) - awans spoza "20"

9. „Kolorowy trening antystresowy. Wzory i ornamenty” (opracowanie zbiorowe) - nowość

10. „Piękny drań” (Christina Lauren) - awans spoza "20"

11.„House of Cards”  (Michael Dobbs) - spadek o 6 miejsc

12. „Kochaj wystarczająco dobrze”  (Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński) - spadek o 9 miejsc

13. „Doradca smaku” (Michel Moran) - awans spoza „20”

14. „Fueled. Napędzani pożądaniem” (K. Bromberg) - nowość

15. „Vogue. Za kulisami świata mody” (Kristie Clements) - nowość

16. „Make Life Harder” (Maciej i Lucjan) - nowość

17.„Uwikłanie” (Zygmunt Miłoszewski) - spadek o 15 miejsc

18. „Najgorszy człowiek na świecie”  (Małgorzata Halber) - spadek o 11 miejsc

19. „Love, Rosie”  (Cecelia Ahern) - spadek o 3 miejsca

20. „Kuchnia Fit”  (Konrad Gaca) - spadek o 2 miejsca

UWAGA: lista nie obejmuje pakietów książkowych oraz przedsprzedaży.

Oprac. PD

Użytkownik: TheNaturat 24.02.2015 04:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Na początek powtó... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zawsze mi się słabo robi kiedy widzę co te ludziska kupują :P