Wiadomości

Wybierz okres czasu:

28.02.2019 03:18

Poznańskie Targi Książki 01.03.2019-03.03.2019

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Już 01.03.2019 roku rozpoczynają się Poznańskie Targi Książki i potrwają aż 3 dni!

Targi to ważne miejsce spotkań: pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, jak i prezentacji dokonań edytorskich oraz dyskusji merytorycznych i warsztatów. Przede wszystkim to miejsce i czas na inspirujące rozmowy, niebanalne zakupy wyjątkowych egzemplarzy książek, czasopism, rozwijanie wyobraźni podczas wystaw i warsztatów.

 

 Godziny otwarcia Poznańskich Targów Książki:

 01.03.2019 Piątek   10:00 – 18:00

 02.03.2019 Sobota   10:00-18:00

 03.03.2019 Niedziela  10:00 – 16:00

 WSTĘP BEZPŁATNY

 

Lokalizacja:

Międzynarodowe Targi Poznańskie

wejście zachodnie od ulicy Śniadeckich

Pawilon nr 7, 7A, 8, 8A

content

27.02.2019 00:23

„Imię róży” - powstała serialowa adaptacja słynnej powieści!

Autor: Małgorzata_

Trzy lata po śmierci Umberto Eco obędzie się światowa premiera serialu „Imię róży”.

„Imię róży” to debiutancka powieść Umberto Eco, wybitnego włoskiego pisarza i filologa. Książka już 1986 roku doczekała się filmowej adaptacji, w której główne role zagrali wówczas Sean Connery, Feodor Chaliapin Jr. i Christian Slater. Teraz włoska telewizja RAI i niemiecka Tele München przygotowała serialową wersję tej historii. Prawa do emisji serialu wykupiły już telewizje BBC, Sky oraz polska stacja ITI. Obsada serialu jest międzynarodowa, a językiem głównym serialu jest angielski. Produkcja składa się z ośmiu odcinków. Ich reżyserem jest Giacomo Gattiato.

Pierwszy zwiastun serialu obejrzycie w rozwinięciu artykułu.

content

21.02.2019 09:36

Nominacje do nagrody translatorskiej

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za całokształt twórczości podczas festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu” 2019 wręczona zostanie Małgorzacie Łukasiewicz, która z języka niemieckiego przełożyła dzieła m.in. Jürgena Habermasa, Theodora W. Adorna, Friedricha Nietzschego, W.G. Sebalda.

Nominowanymi do nagrody za przekład jednego dzieła są: Tomasz Gałązka (język angielski), Monika Muskała (język niemiecki), Krystyna Rodowska (język francuski), Elżbieta Sobolewska (język węgierski), Andrzej Sosnowski (język angielski), Marcin Szuster (język angielski), Teresa Worowska (język węgierski).

Nagroda im. T. Boya-Żeleńskiego stanowi wyraz uznania dla tłumaczy i tłumaczek literatury pięknej na język polski. Przyznawana jest co dwa lata w dwóch kategoriach (za całokształt twórczości oraz przekład jednego dzieła). Wręczenie Nagrody towarzyszy Gdańskim Spotkaniom Literackim „Odnalezione w tłumaczeniu”.

content

20.02.2019 00:00

HISTORIA JUTRA — spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach internetu

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Z okazji 60. urodzin Wydawnictwa Znak Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na wyjątkowe spotkanie

HISTORIA JUTRA — spór o pamięć, fakty i fikcję w czasach internetu

z udziałem: Normana Daviesa, Natalii Hatalskiej, Agnieszki Holland oraz Timothy’ego Snydera.

W jaki sposób historia może obronić nas przed nacjonalizmem i populizmem?

Czy Google i Facebook zagrażają naszej wolności?

Jaką historię zostawimy przyszłym pokoleniom?

Spotkanie poprowadzą Dominika Kozłowska oraz Jacek Stawiski.

Środa, 6 marca 2019, godz. 18.00

ul. Anielewicza 6, Warszawa

Bezpłatne wejściówki na spotkanie w audytorium będą dostępne w kasach Muzeum oraz internetowym systemie sprzedaży www.bilety.polin.pl od piątku 1 marca, od godziny 12.00. Muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

19.02.2019 15:53

Klasyka SF od Rebisu

Autor: Małgorzata_

Wkrótce Wydawnictwo Rebis rozpocznie nową serię klasycznych powieści science fiction.

„Jednym z niezrealizowanych marzeń ludzkości są podróże w czasie. Nasza nowa seria w pewnym stopniu spełni to marzenie: publikowane w niej powieści umożliwią czytelnikom wyprawy w przyszłość – do opisanych przez autorów futurystycznych światów, w przeszłość – w historię literatury fantastycznej, a także – części z nich – sentymentalne podróże do czasów młodości, gdy po raz pierwszy sięgali po te książki. Seria obejmie tylko najbardziej znaczące, nagradzane, uznane i lubiane tytuły szeroko rozumianej literatury fantastycznonaukowej. Mamy nadzieję, że stanie się drogowskazem dla tych wszystkich, którzy kochają dobrą, ważną i znaczącą literaturę SF. To seria, którą po prostu trzeba mieć” – rekomenduje wydawnictwo.

Pod koniec kwietnia, na Pyrkonie, swoją premierę będą miały „Kwiaty dla Algernona” Daniela Keyesa, pierwsza książka w serii klasyki SF.

Poza tym w serii ukażą się również, m.in.:

15.02.2019 18:06

Pierwszy zwiastun filmu o Tolkienie

Autor: Małgorzata_

W sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu o twórcy „Władcy Pierścieni”. Amerykańska premiera filmu „Tolkien” zaplanowana jest na 10 maja 2019 roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy produkcja trafi do kin w Polsce.

To ma być opowieść o młodych latach pisarza, osieroconego chłopaka, który znalazł przyjaźń, miłość i inspirację wśród szkolnych wyrzutków. Pojawi się i jego szkoła i front I Wojny Światowej. Tolkien w 1915 roku walczył jako oficer i stracił w tym czasie prawie wszystkich najbliższych przyjaciół. Biograficzny film opowie też o niezwykłej wyobraźni pisarza, która pozwała mu tworzyć Śródziemie oraz inne niezwykłe światy.

Zwiastun filmu zobaczycie w rozwinięciu artykułu.

14.02.2019 14:41

Książki na Walentynki cz. 3

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj przedstawiamy Wam trzecią i jednocześnie ostatnią część listy książek na Walentynki.

Lista powstała dzięki Niedźwiedziowi z tobołem i Joyeuse.

1. Miłość bywa różna. Może być tylko przelotnym zauroczeniem, które na chwilę odbierze rozum i doprowadzi do wielu zabawnych nieporozumień, co dobrze pokazuje Klin (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))

2. Bywa, że musi stawić czoła przeciwnościom, uprzedzeniom i niechęci rodziny - taką próbę przeszli Eleonora i Park (Rowell Rainbow) oraz ich pierwsza nastoletnia miłość. 

3. Czasem jest tak wielka, że można ją wyczuć nawet zza grobu, o czym przekonała się Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein)

4. A kiedy swoją oddaną miłością obdarzy cię pies, przeszkodą nie będą kilometry ani nawet kolejne wcielenia, tak jak to pokazuje Misja na czterech łapach: Powieść dla ludzi (Cameron W. Bruce)

5. W wyjątkowo krytycznych momentach przydaje się siła, jaką daje miłość rodzinna oraz Falbanki (Siesicka Krystyna) opowiadane przez babcię. 

13.02.2019 18:42

Książka na receptę

Autor: Małgorzata_

W wybranych przychodniach zdrowia ruszyła akcja społeczna, organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania pod nazwą „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Podczas wizyt kontrolnych w poradniach dzieci zdrowych lekarze neonatolodzy, pediatrzy oraz pielęgniarki i położne będą zalecać rodzicom czytanie dziecku od pierwszych dni życia, wręczając przy tym  „receptę” oraz tłumacząc, że czytanie ma wpływ na zrównoważony rozwój dziecka i jego szanse na sukcesy w przyszłości.

„Książka na receptę. Recepta na sukces” w pierwszym roku działania (2019) obejmie 120 przychodni, czyli przekaz o potrzebie czytania od pierwszych dni życia dotrze do 60000 rodzin. Mamy też nadzieję, że ci rodzice, którzy już czytają swoim dzieciom przyłączą się do propagowania tej idei w środowiskach lokalnych.

13.02.2019 12:30

Premiera książki „Serce” i spotkania autorskie z Bartoszem Szczygielskim

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Zapraszamy na spotkania autorskie z Bartoszem Szczygielskim, z okazji premiery książki „Serce”.

LUBLIN
21 lutego, Radio Lublin, ul. Obrońców Pokoju 2, godz. 18.00
Spotkanie poprowadzi Agata Koss-Dybała.

KATOWICE
25 lutego, Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, godz. 18.00
Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.

WARSZAWA
26 lutego, Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122, godz. 18.00
Spotkanie poprowadzi Adam Szaja.

PRUSZKÓW
1 marca, Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Hubala 5, godz. 18.00
Spotkanie poprowadzi Eliza Kurzela.

13.02.2019 11:59

Wieczór poetycki Renaty Iwaniec we Wrocławiu

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

15 lutego o godz. 17:30 w Starej Piekarni odbędzie się wieczór poetycki Renaty Iwaniec – poetki, laureatki ogólnopolskich konkursów poetyckich, autorki książki, w której rozprawia się z kobiecością, mitem „Matki Polki”, stereotypem „słabszej płci” – z odwagą i pikanterią, jakiej nie powstydziłby się niejeden mężczyzna. 


 

12.02.2019 18:33

Książka zamiast zabawki w McDonald's

Autor: Małgorzata_

Najsłynniejsza sieć fast foodów zmienia swój wizerunek. Najpierw zmodyfikowała skład zestawu dla dzieci Happy Meal na zdrowszy i mniej kaloryczny, a od 1 lutego zestawy te nie zawierają już wyłącznie zabawek, ale też… książki. McDonald’s chce w ten sposób zachęcić najmłodszych do czytania. Przy wyborze zestawu dziecko może zdecydować, czy woli zabawkę, czy książeczkę. 

W polskiej ofercie znajdziemy 12 książek amerykańskiej pisarki Cressidy Cowell, autorki m.in. „Jak wytresować smoka”. Seria nosi tytuł „Przygody bliźniąt Drzewodomskich” i opowiada o przygodach rodzeństwa, które wraz z rodzicami przenosi się do ery dinozaurów. McDonald’s zapewnia, że książki mają również charakter edukacyjny, dowiemy się z nich m.in. sporo ciekawostek o różnych gatunkach dinozaurów. W ofercie będą pojawiać się wymiennie co 8 tygodni. Słynny fast food przygotował dla najmłodszych również zakładkę w aplikacji Happy Studio, w której również można znaleźć sporo bajek do czytania uzupełnionych o specjalne ilustracje.

Książki w zestawach Happy Meal to element ogólnoświatowej kampanii McDonald's. Podobna akcja odbywa się w Australii czy Nowej Zelandii. W tych krajach najmłodsi znajdą książki słynnego brytyjskiego autora Roalda Dahla z ilustracjami Quentina Blake’a, m.in. „Charlie i fabryka czekolady” czy „Matylda”. Sieć McDonald’s twierdzi, że do tej pory wraz z zestawami Happy Meal rozpowszechniła na całym świecie około 450 milionów książek.

I co Wy na to? ;)

12.02.2019 15:33

Książki na Walentynki cz. 2

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj przedstawiamy część 2 listy książek na Walentynki. Propozycje: Marylka, Stephanie, Kakyuu i Ktryi.

 

Nietypowo, ale miłości tam pełno ;) 

1. Epoka hipokryzji: Seks i erotyka w przedwojennej Polsce (Janicki Kamil)

2. Cały ten seks: Kroniki podkasane (Sieczkowski Grzegorz)

Ci zawsze byli pełni uczuć: 

3. Najlepiej w życiu ma Twój kot (Szymborska Wisława, Filipowicz Kornel)

11.02.2019 19:07

Książki na Walentynki cz. 1

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

 

Święto zakochanych już tuż tuż, dlatego przedstawiamy Wam pierwszą listę książek o miłości, które warto przeczytać.

Subiektywna lista powstała dzięki Biblionetkowiczom (Dot59, Misiak297, Louri) i od nich są przypisy:

 

 

 

1. Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))  – cóż poradzę, kocham tę bohaterkę ogromnie, fascynuje mnie, ilekroć wracam do jej świata niespełnienia. Wiele czytelników jej nie znosi – nawet jeśli docenia to największe z dzieł Flauberta – a mnie trudno na nią patrzeć inaczej niż ze współczuciem i pewną czułością. Emma skradła moje serce. 

2. Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis))  – czy tę książkę trzeba komukolwiek przedstawiać? Opisuje jedną z historii miłosnych wszechczasów, a Katarzyna i Heatcliff na trwale weszli do kanonu najważniejszych postaci literackich. Z tą powieścią wiąże się wiele tajemnic (od jej rzeczywistego autora począwszy), można ją ciągle odkrywać na nowo. Nic dziwnego, że jej popularność nie słabnie już od ponad 170 lat. 

3. Panny z Wilka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))  – być może jest to najlepsze opowiadanie, jakie wyszło spod pióra Iwaszkiewicza. Daje się interpretować według najróżniejszych kluczy, powstały całe publikacje na ten temat. Zagadką pozostaje, czy tytułowe panny to nie są w rzeczywistości chłopcy. Fabularnie jest to jednak piękna, choć smutna, opowieść o miłości – bo przecież Wiktor Ruben konfrontuje się z kilkoma kobietami swego życia. Która z nich po latach ma szansę na jego uczucie? 

4. Lukrecja Floriani (Sand George (właśc. Dudevant Amandine Aurore Lucile Dupin de))  – to moje ostatnie odkrycie. Choć sama Sand odżegnywała się od tego, że dramatis personae są wzorowane na niej i Fryderyku Chopinie, to jednak nikt jej nie uwierzył. To wyjątkowa okazja, aby zajrzeć za kulisy prywatnego życia dwóch wielkich artystów. 

09.02.2019 14:37

Zmarła Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”

Autor: Małgorzata_

Jak poinformował agent pisarki, Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”, zmarła w wieku 94 lat po krótkiej chorobie.

Urodzona na północnym wybrzeżu Kornwalii Rosamunde Pilcher zaczęła pisać w wieku siedmiu lat, a swoje debiutanckie opowiadanie opublikowała, jako osiemnastolatka.

W latach 1949 – 2000 pisarka napisała prawie 30 książek. Specjalizowała się w romansach i powieściach obyczajowych, które sama określała, jako wyciskacze łez.

Pierwsze powieści wydawała pod pseudonimem Jane Fraser. Prawdziwego nazwiska użyła dopiero w 1955 roku.

Popularność przyniosła jej powieść „Poszukiwacze muszelek” wydana w 1988 roku. Historia opowiadała o dojrzałej kobiecie, która odkrywa, że obrazy malowane przed laty przez jej ojca stały się modne i są warte niemałe pieniądze. Książka była 49 tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa” i sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Została też przeniesiona na ekran telewizyjny, a główną rolę w filmie zagrała Vanessa Redgrave. Później ukazały się następne bestsellery. W połowie lat 90. Pilcher była jedną z najlepiej zarabiających kobiet w Wielkiej Brytanii. Ogromną popularnością cieszyła się w Niemczech, gdzie z inspiracji jej powieściami i opowiadaniami stacja telewizyjna ZDF nakręciła ponad 140 filmów.

W 2000 roku Rosamunde Pilcher przeszła na literacką emeryturę. Dwa lata później została odznaczona oficerskim Orderem Imperium Brytyjskiego.

06.02.2019 00:07

„Dragoneza"– smocza antologia z serii Fantazmaty

Autor: Małgorzata_

W projekcie Fantazmaty ukazała się kolejna bezpłatna antologia, pod tytułem „Dragoneza".

„Latają, zieją ogniem, strzegą skarbów. To pierwsze skojarzenia związane ze smokami. Ale czy wiecie, co te mityczne stworzenia mają wspólnego z Pearl Harbor? Czy opancerzony pociąg to właściwy środek transportu na wyprawę prosto do leża skrzydlatej bestii? Wyobrażacie sobie, że śliski gad może być lepszym przyjacielem niż pies? Albo że ma dwie kłótliwe głowy? Dzięki naszym autorom i autorkom usłyszycie smocze głosy płynące z antycznych malowideł, poczujecie mrożący dech lodowych istot, otoczą was kłęby dymu z pogorzelisk. Razem z bohaterami opowiadań «Dragonezy» będziecie leczyć słodkie smoczątka, walczyć z druzgocącymi nalotami, korzystać z pradawnej magii i przyswajać mądrość duchów. Smoki wypełzną ku Wam z mitów, innych wymiarów, wulkanów, oceanów, domów sąsiadów i ludzkich powłok. Mamy do dyspozycji dwadzieścia utworów – wybraliśmy je spośród dzieł autorów zaproszonych do współpracy oraz zwycięskich prac z konkursu «Dragoneza» organizowanego na portalu fantastyka.pl. Udowodnimy Wam, że o smokach nie wiecie jeszcze wszystkiego".

Antologię pobierzemy ze strony Fantazmatów w czterech formatach: PDF, EPUB, MOBI oraz RTF.

04.02.2019 10:53

Wyjazd weekendowy do Łodzi: 22-24.03.2019 r.

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Drodzy Biblionetkowicze,

powoli zbliża się termin (22-24.03.2019 r.) zlotu w Łodzi. 

Cały wątek zlotowy znajduje się tutaj: Biblionetka na wyjeździe weekendowym

Proszę o informację, kto decyduje się z nami spotkać. Spać będziemy w Nu Hotel. Obecnie mam rezerwację na 18 miejsc. 

Zapraszam do zapisów :)

content

02.02.2019 07:59

Nowy serial telewizyjny o Muminkach

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

 

   Jeszcze wiosną tego roku (na Wielkanoc) ma mieć premierę serial telewizyjny o Muminkach. 

  Kooperacja fińsko-brytyjska ma mieć, jak na bajkę  realizowaną przez Finów, rekordowy budżet 20 milionów euro.

  W brytyjskiej wersji głosów postaciom udzielą m.in.  Kate Winslet oraz Jennifer Saunders („Shrek 2”), Matt  Lucas („Alicja po drugiej stronie lustra”) i Rosamund  Pike.

 

 

Reżyserem został Steve Box, laureat Oscara za film „Wallace i Gromit: Klątwa królika”.

Kto będzie czekał z niecierpliwością na premierę?

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: