Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

29.04.2017 10:30

Polecamy osiem książek na majówkę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nareszcie przerwa majowa. Długi weekend zobowiązuje – chwyćmy więc plecaki, wygodne buty i w drogę, po przygodę!... A teraz grzecznie zawróćmy, włóżmy pidżamy, ewentualnie napiszmy wzburzony post na Facebooku/Twitterze o dzisiejszej pogodzie, i wreszcie zróbmy to, co pierwsze przychodzi do głowy, kiedy po wyjściu na zewnątrz czeka nas jedynie zimny prysznic – sięgnijmy po jakąś lekturę. Oczywiście majowy weekend to idealny czas, żeby nieco skrócić listę niedokończonych książek, jednak my proponujemy na ten wolny czas coś zgoła innego. Sięgnijmy po nowości wydawnicze (czyli pozycje wydane w tym roku) nadające się idealnie do oderwania się od tej ponurej pogody.

Oto osiem książek, które warto wziąć na majówkę.

content

28.04.2017 17:24

Myjnia dla książek?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Większość z nas, kiedy myśli o bibliotekach, wyobraża sobie długie rzędy półek, a na nich niezliczone szeregi książek. To przyjemna wizja. Jednak raczej nieczęsto zastanawiamy się nad tym, jakim utrapieniem dla prawdziwych bibliotekarzy (lub właścicieli większych domowych biblioteczek), może być – sprzątanie. Tony kurzu zalegają na półkach, codziennie ktoś nowy dotyka książek, nie mówiąc już o tym, co robi z nimi w zaciszu swojego domu (nie pozbędziecie się już wizji otwartej książki, a nad nią widelca z pokaźną porcją makaronu z sosem pomidorowym…).

Bostońska Biblioteka Publiczna postanowiła zainwestować w minimyjnię książek (ang. mini car wash for books). Depulvera, jak ją nazwano, czyści dwanaście egzemplarzy na minutę. Od razu zaznaczmy, że urządzenie gwarantuje maksimum efektów przy całkowitym bezpieczeństwie tomu. 

content

28.04.2017 15:09

Kiermasz taniej książki. XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapraszamy na Tydzień Bibliotek do Poznania. 8. maja (poniedziałek) na dziedzińcu Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Franciszka Ratajczaka 38/40) odbędzie się kiermasz taniej książki pod hasłem „Dajmy książkom drugie życie”

Rozpocznie się on o 10:00 i potrwa „do ostatniej książki”.

Kiermasz jest jednym z wielu wydarzeń przygotowanych na XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pt. „Biblioteka – Oczywiście!”. Zaplanowano również prezentację książki Jana Szymańskiego Filmowy Poznań II Rzeczypospolitej. Impresje, rocznicowe czytanie poezji Edwarda Stachury czy zwiedzanie Biblioteki Uniwersteckiej. 

Zapraszamy serdecznie do Biblioteki Uniwersyteckiej w dniach 8-15 maja 2017!

content

28.04.2017 11:49

Przyznano laury 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Stanisław Aleksander Nowak, Jerzy Kronhold, Grzegorz Piątek, Marcin Szczygielski i Magda Wosik zostali laureatami dziesiątej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Specjalne wyróżnienie – tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymała Hanna Krall.

„Każda z książek uhonorowanych w tym roku wyróżnia się z jednej strony wagą i powagą podejmowanych tematów, z drugiej – pomysłowością artystyczną, z jaką tematy te zostały podjęte i ujęte, literacko opracowane, przetworzone. Jestem pewien, że każda z nagrodzonych książek powstała w innym, a więc wyjątkowym, a zatem oryginalnym języku, w niepowtarzalnej stylistyce” – mówi Janusz Drzewucki, przewodniczący jury.

content

28.04.2017 09:27

Nominowani do V Edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym tygodniu Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do piątej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Spośród dwustu zgłoszonych kapituła pod kierownictwem Joanny Orskiej nominowała pięciu poetów: Tomasza Bąka za tom [beep] Generation, Jerzego Kronholda za Skok w dal, Tomasza Różyckiego za Litery, Marcina Sendeckiego za tom W oraz Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za Nie dam ci siebie w żadnej postaci. W tym roku fundacja nie przyzna nagrody poecie zagranicznemu i jego tłumaczom – spowodowane jest to zbyt małą liczbą zgłoszeń (zaledwie trzynastu zagranicznych autorów przy dwustu polskich). Zapowiedziano jednak, że w kolejnej edycji nagrody regulamin zostanie zmieniony, by możliwe było dopuszczenie do konkursu większej liczby tytułów.

Laureata nagrody poznamy na gali, która odbędzie się 10 czerwca 2017 roku w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza. Zwycięzca otrzyma statuetkę projektu Terenu Prywatnego oraz sto tysięcy złotych.

content

27.04.2017 14:58

Wielkie święto fantastyki już jutro!

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Tylko godziny dzielą nas od rozpoczęcia Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2017. W tym roku organizatorzy przygotowali jeszcze więcej atrakcji, dzięki którym Międzynarodowe Targi na trzy dni przeniosą wszystkich do świata fantastyki.

Wśród atrakcji Pyrkonu znajdzie się oczywiście Maskarada, czyli konkurs przeznaczony dla cosplayerów. W tym roku, ze względu na popularność pokazu, przygotowano telebim, na którym rywalizację śledzić będą mogli ci, którzy nie zmieścili się na widowni. Maskarada odbędzie się w sobotę o 19:00 w Sali Ziemi.

Ciekawie będzie też w Bloku Filmowo-Serialowym. W ostatniej chwili do grona jego gości dołączył Nathaniel Buzolic – australijski aktor znany z roli Kola Mikaelsona w serialu Pamiętniki wampirów oraz jego spin-offu The Originals

content

27.04.2017 09:30

Neil Gaiman o „Amerykańskich bogach 2”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kiedy świat ujrzy wreszcie Amerykańskich bogów 2 na księgarskich półkach? Krótka odpowiedz: szybko. Długa: niewystarczająco szybko. „Entertainment Weekly” z niecierpliwością pyta autora, kiedy czytelnicy będą mogli cieszyć się drugą częścią jego najpopularniejszej powieści.

Pierwsze zapowiedzi kontynuacji książki Neila Gaimana (wydanej w 2001 roku) sięgają prawie sześć lat wstecz. Mimo że sam pomysł ciągu dalszego – jak powiedział pisarz w wywiadzie dla MTV w 2011 roku – pojawił się już przy kończeniu pracy nad częścią pierwszą, jedną z głównych motywacji tej decyzji był pomysł na powstanie serialu telewizyjnego na podstawie powieści (premiera pierwszego sezonu odbędzie się 30 kwietnia). 

„Sporym problemem, z którym się teraz borykam, jest jedno ciało i jeden zestaw sprawnych palców” – żartuje autor na pytanie, kiedy zasiądzie do pracy nad Amerykańskimi bogami 2

content

26.04.2017 16:00

300-letnia, najmniejsza na świecie Biblia trafiła na licytację

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Datowane na 1727 rok miniaturowe wydanie Biblii, najpopularniejszej księgi wszech czasów, właśnie trafiło na licytację. Najmniejszy na świecie egzemplarz Pisma Świętego, mający zaledwie 3 cm x 4 cm, to prawdziwe arcydzieło – oprawiony w skórę starodruk zdobią unikatowe ilustracje i ryciny. Ten biały kruk jest nie tylko gratką dla kolekcjonerów antyków i wyjątkowych przedmiotów; ma on również walory czytelnicze – zachował się w tak doskonałym stanie, że mimo upływu setek lat można bez przeszkód zagłębić się w lekturze.

Bardziej niewiarygodny od istnienia książki o tak małych rozmiarach może być jedynie fakt, że przetrwała ona przeszło trzy wieki, nie ulegając zniszczeniu czy zagubieniu. Miniaturowa Biblia jest przykładem niezwykłej precyzji techniki drukarskiej i zdobniczej – dekorują ją misterne ilustracje oraz 14 rycin, które przetrwały do naszych czasów w niemal idealnym stanie.

 

content

26.04.2017 10:00

Patronat: „Nie ma jej” Joy Fielding

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Biblionetka prezentuje dzisiejszą (26.04.2017) premierę wydawniczą Świata Książki – thriller Nie ma jej bestsellerowej autorki Joy Fielding

Tamtą wycieczką mieli uczcić rocznicę ślubu. Hunter, mąż Caroline, przekonał ją, żeby zostawiła ich dwie małe córeczki, Michelle i Samanthę, same w hotelowym apartamencie, kiedy oni zejdą na dół, na kolację w hotelowej restauracji. Po powrocie Caroline i Hunter dokonują przerażającego odkrycia: dwuletnia Samantha zniknęła bez śladu. Caroline czekają lata udręki. Próbuje ratować rozpadające się małżeństwo z Hunterem, jednocześnie nękana zainteresowaniem mediów. 

Gładko lawirując pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, Nie ma jej łączy psychologiczne napięcie i jaskrawy przykład ludzkiego dramatu, snując kameralną w tonie, a jednak silną w wyrazie opowieść o rozdartej rodzinie i szokującej prawdzie, która w ruinach tej rodziny się kryje. 

content

25.04.2017 13:30

Zapraszamy na pierwszy polski konwent fanów Sherlocka Holmesa

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

27 maja 2017 w warszawskim klubie Hybrydy odbędzie się pierwszy polski konwent fanów Sherlocka Holmesa i doktora Watsona: Sherlockon Polska. 

Konwent Sherlockon Polska odbędzie się 27 maja w warszawskim klubie Hybrydy. Cały dzień (od godz. 11:00 do 19:00) fani Sherlocka Holmesa będą mogli spędzać w przesiąkniętej oparami londyńskiej mgły wyjątkowej atmosferze rodem z kart powieści Arthura Conana Doyle’a. Coś dla siebie znajdą zarówno ortodoksyjni miłośnicy literackiego pierwowzoru, jak i członkowie fandomów współczesnych ekranizacji – zwłaszcza serii „Sherlock” wyprodukowanej przez stację BBC.

content

25.04.2017 10:51

PYRKON 2017 JUŻ W TEN WEEKEND

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia największego Festiwalu Fantastyki w Polsce. Już w ten piątek (28 kwietnia) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz kolejny pojawi się barwny tłum uczestników spragnionych dobrej zabawy, którzy przez trzy dni, aż do niedzieli 30 kwietnia, będą mogli korzystać z atrakcji przygotowanych na XVII edycję Pyrkonu.

Jednym z najciekawszych miejsc, które będzie można odwiedzić podczas festiwalu, jest Fantasium Creatium. To strefa, w której fantastyka łączy się ze sztuką. Prezentowane są rozmaite wystawy ze znanych uniwersów i autorskie projekty utrzymane w fantastycznych klimatach. W samym sercu pawilonu 8. Międzynarodowych Targów Poznańskich stanie Tie Fighter – replika myśliwca wykonana w skali 1:1. To pierwszy w Polsce model myśliwca z Gwiezdnych Wojen o tak imponujących rozmiarach.

content

25.04.2017 08:36

Gwiazdorskie wydanie Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podsumowując ostatnie wydarzenia związane z czytelnictwem i książkami: raport Biblioteki Narodowej i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, zapraszamy na lekturę sprawozdania z Europejskiej Nocy Literatury.

Europejska Noc Literatury po raz szósty zachwyciła. Mieszkańcy Wrocławia szczelnie wypełnili wszystkie sale, by wysłuchać znakomitych interpretacji w wykonaniu wielkich osobowości polskiej kultury. Tym razem sceną dla prezentacji fragmentów książek stało się magiczne Nadodrze. Mimo niesprzyjającej pogody we wszystkich czytaniach Europejskiej Nocy Literatury –  najważniejszego wydarzenia obchodów Weekendu Zamknięcia Światowej Stolicy Książki UNESCO – wzięło udział około 10 000 wrocławian.

content

21.04.2017 12:05

Raport Biblioteki Narodowej – jak i co czytaliśmy w 2016?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj – 20.04.2017 – ukazał się raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2016 roku. Tradycyjne już badanie ujawniło, że w ubiegłym roku jakąkolwiek książkę przeczytało 37% respondentów w wieku co najmniej piętnastu lat, natomiast 10% czytało siedem lub więcej pozycji. 16% z nich nie pamięta, by przeczytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomość w sieci ani tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Tylko 45% osób z drugiej grupy potrafiło przywołać nazwisko autora i tytuł książki przynajmniej trzech przeczytanych pozycji.

Polacy najchętniej sięgali po Trylogię Henryka Sienkiewicza, drugie miejsce zajęła E.L. James z powieścią Pięćdziesiąt twarzy Greya. W powszechnym obiegu czytelniczym króluje literatura popularna, gatunkowa – szczególnie powieści romansowo-obyczajowe oraz sensacyjno-kryminalne. Tym, na co warto również zwrócić uwagę jest pojawienie się w ankietach nazwiska Katarzyny Bondy, autorzy raportu wnioskują, że można widzieć w tym przykład istotnej zmiany społecznej: coraz szybciej w krąg największej poczytności wkraczają polskie nowości wydawnicze.  

Zapraszamy do lektury wniosków i podsumowania tegorocznego raportu w rozwinięciu wiadomości.

content

20.04.2017 09:00

Pyrkon 2017 – święto wszystkich miłośników fantastyki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fantastyki do Poznania! Już w następny weekend (28.04–30.04) odbędzie się tam kolejna edycja festiwalu Pyrkon – największego takiego wydarzenia w Polsce i jednego z największych w Europie.  

Na wszystkich uczestników czeka moc atrakcji związanych z fantastyką we wszystkich jej przejawach – cosplay, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy nie z tej ziemi. Ponadto będzie możliwość spotkania się z wybitnymi twórcami – zarówno literatury (pojawią się m.in. Robert Wegner, Andrzej PilipiukSamantha Shannon), jak i gier, seriali, filmów. Pełny program wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej: http://pyrkon.pl/2017/program/. Tam znajdziecie również wszystkie istotne informacje dotyczące nie tylko samego Pyrkonu, lecz także czasu i miejsca wydarzeń, dogodnego dojazdu czy zakupu biletów.

„Biblionetka” miała przyjemność zostać patronem medialnym tegorocznej edycji festiwalu i od czasu do czasu informować Was o najciekawszych wydarzeniach związanych z Pyrkonem. 

content

15.04.2017 10:00

JA mam ZA DUŻO książek?! – czyli 6 wskazówek, jak poradzić sobie z wiosennymi porządkami

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Święta Wielkanocne to idealny pretekst do wzięcia się za wiosenne porządki. Gdy już wygoniliście ostatnie koty spod łóżka, zatrzasnęliście drzwi do piwnicy za futrami, płaszczami i wełnianymi czapkami oraz wpuściliście nieco światła przez okna sprawnym ruchem nadgarstka, czas wreszcie stawić czoło prawdzie. Odwracacie się od pięknego słońca wpadającego do wnętrza przez świeżo umyte szyby, a tam – książki, książki, książki. Wsypują się z półek, niemo cierpią wepchnięte w najciemniejsze zakamarki, a stosik przy Waszym łóżku dawno przerósł uprawianą przez lata paprotkę. Uświadamiacie sobie, że kurier z kolejną paczką pod pachą już puka do drzwi… Przyznajcie to – nie macie miejsca na książki. 

Oto kilka wskazówek, jak nie stracić głowy przy sprzątaniu i zbudować sobie wymarzoną biblioteczkę.

content

14.04.2017 08:34

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji Świąt Wielkanocnych redakcja Biblionetki chciałaby złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim użytkownikom i użytkowniczkom.

 

Niech tych kilka dni przyniesie Wam dużo radości, spokoju oraz miłych spotkań w rodzinnym gronie. Być może nawet uda się nadrobić lekturowe zaległości, chociaż te najmniejsze (-:

 

 

Pamiętajcie też, żeby w poniedziałek pochować wszystkie książki!

Wesołych Świąt –

życzy redakcja Biblionetki.

content

13.04.2017 15:30

Co Polacy myślą o ebookach i audiobookach?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Nie oznacza to jednak, że wersje cyfrowe całkowicie wyparły książkę tradycyjną. Światowy Dzień Książki jest dobrym momentem, aby sprawdzić, co Polacy sądzą o innowacyjnych sposobach czytania oraz czy ebook, audiobook i książka tradycyjna będą ze sobą koegzystować.

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo przeprowadził badanie, które wykazało, że korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych. Jak świadczą wyniki, te dwie formy lektury uzupełniają się, a wybór nośnika zależy od sytuacji.

content

13.04.2017 12:00

„Kolej podziemna” Colsona Whiteheada nagrodzona Pulitzerem

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku ogłoszono laureatów Pulitzera – prestiżowej amerykańskiej nagrody przyznawanej corocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki. W kategorii „fikcja literacka” wyróżniony został Colson Whitehead za powieść Kolej podziemna. W uzasadnieniu wyboru jurorzy wskazali na „inteligentne wymieszanie realizmu i alegorii łączące przemoc wobec niewolników z dramatyczną ucieczką w micie, który przemawia do współczesnej Ameryki”. 

Książka skupia się na historii podróży młodej kobiety, Cory, uciekającej z plantacji bawełny w Georgii podziemną linią kolejową – autor oparł swój pomysł na historycznej Kolei Podziemnej stanowiącej system dróg ucieczki niewolników, potraktował jednak tę sieć dosłownie: u niego jest to rzeczywiście pociąg. Bez wątpienia powieść Whiteheada święciła tryumfy w ubiegłym roku – zarówno wśród krytyków (m.in. zdobyła National Book Award), jak i czytelników (uzyskała status bestsellera dzięki 825 tysiącom sprzedanych egzemplarzy). 

content

13.04.2017 09:09

Nietypowe ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

29 marca na warszawskich ulicach, a także w ponad osiemdziesięciu klubokawiarniach i bibliotekach zostały ogłoszone nazwiska autorów nominowanych w 10. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Zgodnie ze starym obyczajem, tak zwani krzykacze ogłosili na ulicach stolicy nazwiska nominowanych w tym roku pisarzy. To nawiązanie do tradycji, a  równocześnie podkreślenie lokalności przyznawanej już po raz dziesiąty Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Podczas gdy przedstawiciele Jury przedstawiali nominacje na konferencji prasowej, tę samą informację z megafonów i radiowych głośników mogli usłyszeć warszawscy przechodnie, a także goście i czytelnicy klubokawiarni i bibliotek. 

Zobaczcie relację z wydarzenia w rozwinięciu wiadomości.

content

11.04.2017 13:26

Pyrkon już w tym miesiącu!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już za niecałe trzy tygodnie Poznań po raz kolejny stanie się stolicą polskiej fantastyki. Tegoroczna edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon rozpocznie się w piątek 28 kwietnia i potrwa aż do niedzieli 30 kwietnia, tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wszyscy, którzy nie zdążyli jeszcze kupić biletów na to wydarzenie, nadal mogą je nabyć na platformie Eventim, gdzie właśnie ruszyła druga tura sprzedaży. W wejściówki na trzy dni można zaopatrzyć się zarówno drogą internetową, jak i w wybranych księgarniach czy Media Markcie. Każdy bilet zakupiony w przedsprzedaży zawiera unikatowy kod, za którego pomocą można zapisać się jeszcze na 2 wybrane punkty programu i tym samym zapewnić sobie miejsce na najciekawszych wydarzeniach.

content

11.04.2017 11:34

„Asiunia i jej tato szczęściarz” – animacja na podstawie historii Joanny Papuzińskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Trwają prace nad filmem animowanym o historii profesor Joanny Papuzińskiej: Asiunia i jej tato szczęściarz.

Oto wojna ukazana z perspektywy małej dziewczynki, rówieśniczki przyszłych widzów. W łagodnej, pozbawionej okrucieństwa tonacji ten piękny wizualnie film poruszać będzie tematykę tożsamości, dziedzictwa historycznego, wagi rodzinnych więzi. Asiunia i jej tato szczęściarz to prawdziwa historia rodzinna Joanny Papuzińskiej, ukochanej przez dzieci autorki bajek i wierszy.

W rozwinięciu wiadomości zwiastun filmu.

content

11.04.2017 08:16

Historia projektowania okładek w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już 12 kwietnia (środa) o godzinie 17:00 zapraszamy na dwa wykłady na temat wybranych zagadnień z historii projektowania okładek. O projektach Mieczysława Bermana opowie Piotr Rypson, a serie wydawnicze lat 80. i 90. przybliży Olga Drenda. Wykłady odbędą się w MOCAK-u – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, ul. Lipowa 4. Wstęp wolny.

content

10.04.2017 16:00

20-23 kwietnia zakończenie wrocławskiego roku Światowej Stolicy Książki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Europejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia. Od 20 do 23 kwietnia 2017 zapraszamy na weekend pełen literatury, który będzie zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. 

Z okazji zakończenia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 oraz dla uczczenia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w czasie weekendu 20–23 kwietnia kolejny raz we Wrocławiu dominować będzie literatura. Pod znanym już sprzed roku hasłem „Poczytaj mi Wrocław” kryje się mnóstwo wydarzeń, nie tylko literackich, w których będzie można uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

content

07.04.2017 11:13

Uczniowie biją rekord w masowym czytaniu książek

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 czerwca o godz. 10.00 uczniowie z całej Polski będą bili rekord w masowym czytaniu książek. W zeszłym roku w akcji „Jak nie czytam, jak czytam” wzięło udział 432 tys. osób z całej Polski. Wtedy prawie pół miliona uczestników czytało w jednym momencie. W szkołach, na rynkach miast, na wsiach, w parkach, w centrach handlowych, w metrze, na Giewoncie, a nawet pod wodą. Robiono manifestacje uliczne, festyny, flashmoby i filmy z dronów.

W tym roku młodzi ludzie zamanifestują, że – wbrew powszechnej opinii – czytają, a krytykujący ich dorośli mają się czego wstydzić. Do akcji może dołączyć każdy.

Przewodni cel akcji to promowanie mody na czytanie. Pokazanie, że nie jest ono domeną outsiderów, tylko ciekawą i odpowiednią dla każdego rozrywką. Kilkaset tysięcy uczniów chociaż przez chwilę będzie czytało książki. Czy doczytają je do końca? To się okaże. Akcja ma być impulsem, by zaczęli.

content

07.04.2017 09:37

„Wiersze w mieście”, czyli stolica ubrana w poezję

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas kwietniowych spacerów po Warszawie będzie można natknąć się na wiersze rozsiane w kawiarniach, klubach, księgarniach, bibliotekach i przystankach. Czy to w drodze do pracy lub do szkoły, czy to w oczekiwaniu na przyjazd autobusu – nie da się ich przeoczyć. Organizatorzy akcji „Wiersze w mieście”, zainspirowanej przez kampanię „Wiersze w metrze”, chcą, by każdy warszawiak przeczytał w tym miesiącu choć jeden wiersz.

 

07.04.2017 08:24

Profesor Jerzy Vetulani nie żyje

Autor: Eida

Zmarł profesor Jerzy Vetulani, wybitny psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik i popularyzator nauki. Na początku marca profesor został potrącony przez samochód podczas spaceru. Doznał poważnych obrażeń i był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Miał 81 lat.

content

06.04.2017 15:15

Konkurs literacki „OKOlica literacka 2017”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ośrodek Kultury Ochoty w Warszawie ogłasza konkurs literacki „OKOlica literacka 2017”.
Uczestnikami konkursu mogą być osoby do 35 roku życia zamieszkałe lub studiujące w Warszawie i miejscowościach podwarszawskich. Uczestnicy konkursu mogą składać niepublikowane utwory poetyckie (do 10 wierszy), prozatorskie (do 5 stron znormalizowanego maszynopisu, czyli maksimum 9000 znaków ze spacjami) oraz mini-eseje (także do 9000 znaków). Temat dowolny.
Prace wydrukowane w pięciu egzemplarzach (rękopisy nie będą brane pod uwagę) wraz z płytą CD zawierającą elektroniczną wersję utworów, należy wysłać na adres: Ośrodek Kultury Ochoty, ul. Grójecka 75, Warszawa do dnia 15 czerwca 2017 (decyduje data stempla pocztowego). Na kopercie należy dopisać: Konkurs literacki „OKOlica literacka 2017”. Prace muszą być oznaczone godłem (pseudonimem). Do prac należy dołączyć zaklejoną kopertę oznaczoną tym samym godłem, z danymi autora: imię, nazwisko, adres, telefon i e-mail.
W konkursie przewidziane są następujące nagrody: I nagroda w wysokości 1000 złotych, II nagroda w wysokości 600 złotych i III nagroda w wysokości 400 złotych.
Nagrody będą przyznawane bez względu na kategorie.
Rozstrzygnięcie konkursu i uroczystość wręczenia nagród są planowane w połowie września 2017.
O dokładnym terminie laureaci zostaną zawiadomieni na początku września.

content

06.04.2017 12:59

Superbohaterowie Big Book Festival

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje  spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej. 

Wśród gości Dużego Festiwalu Czytania w Warszawie w dniach 23-25 czerwca znajdą się autorzy z Europy, Azji i USA. – „To będzie festiwal odkryć i niespodzianek. Hasło edycji powrót do początku jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów i  zadziwień, próbowania nieznanych gatunków, poznawania autorów z daleka i nowych form uczestniczenia w literaturze. Taka będzie piąta edycja Big Book Festival: świeża, ekscytująca, przesycona atmosferą nowości i ryzyka“ – zapowiadają Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“, współtwórczynie wydarzenia.

Do Warszawy przyjedzie szesnastu autorów m.in. z Rosji, Danii, Niemczech, Japonii, Francji, Turcji, Belgii, USA i Wielkiej Brytanii. 

content

06.04.2017 09:32

Powstaje gra wideo na podstawie „Ulissesa” Jamesa Joyce’a

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Studenci bostońskiej uczelni pracują nad powstaniem gry wideo inspirowanej powieścią Jamesa Joyce'a Ulisses. Joycestick, jak została nazwana, zaprojektowano jako obraz rzeczywistości wirtualnej (VR, ang. virtual-reality game). Celem gry nie będzie ponowne opowiedzenie dzieła irlandzkiego pisarza, ale spotęgowanie doświadczenia lektury poprzez eksplorację kluczowych miejsc Dublina 1904 roku opisanych w powieści. Z jednej strony to okazja do zapoznania nowych czytelników z dziełem Joyce’a, z drugiej – pokazanie, jak wirtualna rzeczywistość może przysłużyć się literaturze.

Koordynator projektu, profesor Joseph Nugent, ma nadzieję przedstawić Joycestick na tegorocznym festiwalu Bloomsday w Dublinie. 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: