Dodany: 06.04.2017 09:32|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Powstaje gra wideo na podstawie „Ulissesa” Jamesa Joyce’a

JoycestickStudenci bostońskiej uczelni pracują nad powstaniem gry wideo inspirowanej powieścią Jamesa Joyce'a Ulisses. Joycestick, jak została nazwana, zaprojektowano jako obraz rzeczywistości wirtualnej (VR, ang. virtual-reality game). Celem gry nie będzie ponowne opowiedzenie dzieła irlandzkiego pisarza, ale spotęgowanie doświadczenia lektury poprzez eksplorację kluczowych miejsc Dublina 1904 roku opisanych w powieści. Z jednej strony to okazja do zapoznania nowych czytelników z dziełem Joyce’a, z drugiej – pokazanie, jak wirtualna rzeczywistość może przysłużyć się literaturze.

Koordynator projektu, profesor Joseph Nugent, ma nadzieję przedstawić Joycestick na tegorocznym festiwalu Bloomsday w Dublinie.

Gra wideo uzupełnia książkę na wiele sposobów – powiedział Enda Duffy, profesor anglistyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, który wypróbował już prototyp gry. – Ulissess idealnie nadaje się do takich wirtualnych eksperymentów, gdyż Dublin, jak wiadomo, jest jednym z jego głównych bohaterów. Wiele miejsc istotnych dla przedstawionej historii zostało bezpowrotnie utraconych od czasu, kiedy Leopold Bloom przemierzał ulice Dublina pamiętnego 16 czerwca 1904 roku. Miasto rozwijało się i przekształcało na przestrzeni dekad, nie mamy już więc możliwości powtórzenia dokładnej trasy jego wędrówki. Dlatego Joycestick, rekonstruująca  wieżę Martello Tower czy dom publiczny Belli Cohen, sprawia, że powieść – bardzo mocno związana z konkretnym miejscem i czasem – odżywa.

Źródło: bustle, Omaha World-Herald

Grafika: okładka pierwszego wydania Ulissesa Joyce'a