Dodany: 10.04.2017 16:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

20-23 kwietnia zakończenie wrocławskiego roku Światowej Stolicy Książki

Poczytaj mi WrocławEuropejska Noc Literatury na Nadodrzu z udziałem wielkich osobowości polskiej kultury, premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki, literackie warsztaty dla dzieci, Bookowisko, spotkania autorskie, happeningi i kilkanaście innych wydarzeń we Wrocławskim Domu Literatury, na Nadodrzu, w Arkadach Wrocławskich, nad brzegami Odry i w wielu innych miejscach Wrocławia. Od 20 do 23 kwietnia 2017 zapraszamy na weekend pełen literatury, który będzie zwieńczeniem kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Z okazji zakończenia kadencji Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016 oraz dla uczczenia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w czasie weekendu 20-23 kwietnia kolejny raz we Wrocławiu dominować będzie literatura. Pod znanym już sprzed roku hasłem „Poczytaj mi Wrocław” kryje się mnóstwo wydarzeń, nie tylko literackich, w których będzie można uczestniczyć w wielu salach, klubach i plenerach Wrocławia.

Czubówna z Fedorowiczem poczytają na Nadodrzu

Na 22 kwietnia (od godz. 17:00 do 22:00) zaplanowano szóstą odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, której tematem przewodnim będzie szeroko pojęta natura. Fragmenty premierowych powieści przeczyta dziesięcioro znakomitych aktorów i osobowości polskiej kultury: Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz. Tegoroczna edycja po raz drugi gościć będzie poza ścisłym centrum miasta – tym razem w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. Słuchacze, jak zwykle podczas ENL, spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, m.in.: w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), w Barze Mewa (ul. Drobnera 4), w podwórkach Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia (ul. Rydygiera 43a) i MiserArtu (ul. Cybulskiego 35a), w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).

Światowy Hymn Książki

Wiersz Włosek poety Tadeusza Różewicza, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, dzięki Wrocławiowi stał się Światowym Hymnem Książki i symbolicznie łączy wszystkich czytelników na świecie. W lipcu 2016 roku, podczas „próby generalnej” na wrocławskim Rynku, hymn odśpiewało ponad tysiąc osób. W sobotę 22 kwietnia, w samo południe, zapraszamy wszystkich do Arkad Wrocławskich na wspólne premierowe wykonanie hymnu, który będzie metaforycznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki.

Arkady będą żyły literaturą przez cały dzień. Od godz. 10:00 do 17:00 zaplanowano tam rozbudowany program czytania, zabaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży pod hasłem Niech zaśpiewają tłumy!.

Od Hrabala do śniadania

Na wiele imprez towarzyszących zakończeniu kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zapraszamy do Wrocławskiego Domu Literatury i Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2). Od 20 do 23 kwietnia będzie można uczestniczyć m.in. w spotkaniu z Janem Stachowskim, Aleksandrem Kaczorowskim i Irkiem Grinem, poświęconym twórczości Bohumila Hrabala oraz w wernisażu wystawy Magiczny świat Bohumila Hrabala autorstwa Ladislava Michálka (20 kwietnia, godz. 19:00). Nie zabraknie także specjalnych edycji wydarzeń, z których znany jest już WDK, czyli Śniadania literackiego (23 kwietnia, godz. 11:00) i Bookowiska  wiosennej odsłony kiermaszu domowej literatury.

Na chodnikach, przy Odrze i na Nadodrzu

Poza Europejską Nocą Literatury na Weekend Zamknięcia ŚSK na Nadodrzu przygotowano jeszcze inne wydarzenia literackie. W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) zaplanowano otwarcie pokoju Magazynu Materiałów Literackich „Cegła” pod hasłem You've promised me poems (21 kwietnia, godz. 20:00). Otwarciu towarzyszyć będą dwie wystawy: jedna prezentująca 38 wydań ukazującego się od 2001 roku Magazynu „Cegła”, druga zatytułowana „Urban Ikebana”, autorstwa Michaliny Kosteckiej. Na finał posłuchamy koncertu zespołu Chain Smokers z wrocławskimi poetami. Dzień później (22 kwietnia) dla dzieci i dorosłych przewidziane są warsztaty z Cegłami (m.in. składanie origami z haiku). Z kolei Drukarnia (siedziba Fundacji Klub Innowatora, ul. Otwarta 12) w sobotę zaprasza na Spotkanie z literaturą rumuńską, czyli wystawę dedykowaną poecie Nichicie Stănescu.

Także Miejska Biblioteka Publiczna stanie się w ten weekend miejscem wydarzeń literackich, wśród których nie zabraknie spotkań autorskich (m.in. z Agnieszką Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem – 21 kwietnia, godz. 17:00, Filia nr 29) i gry miejskiej „QltuRalnie” (22 kwietnia, 12:00, Mediateka).

Z kolei w Przejściu Garncarskim będzie można zrywać owoce z poezją z drzew i zabrać je do domu.

W niedzielę performance poetycki „Kochani ludożercy” zaprezentuje Teatr Ej Aj. Także nad brzegami Odry nie zabraknie działań literackich. Z okazji organizowanego przez Biuro Promocji Miasta i Turystyki Dnia Odry, w sobotę młodzi czytelnicy zamienią Bulwar Dunikowskiego w wielką antologię poezji. A o godz. 13:00 Michał Nogaś przeczyta najmłodszym fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.

Pełny program znajdziecie na oficjalnej stronie Europejskiej Stolicy Kultury.

Rok temu Wrocław przejął prestiżowy tytuł Stolicy Książki od koreańskiego miasta Incheon. Europejska Stolica Kultury zapowiedziała, że nosząc ten tytuł zamieni się w Bibliopolis, Miasto-Bibliotekę, pełną literatury i działań skierowanych do wszystkich pokoleń czytelników. Udało się. „Za nami rok wypełniony tysiącami literackich wydarzeń, miejskimi akcjami i performansami poświęconym książkom, wielkimi festiwalami i projektami realizowanymi przez mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. 22 kwietnia 2017 Wrocław pożegna się z tytułem Światowej Stolicy Książki UNESCO, który przeobraził nasze miasto w wielką, kolorową i różnorodną bibliotekę” – podsumowują organizatorzy obchodów.

23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei. Przy tej okazji, z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza i UNESCO, narodził się pomysł podarowania stu tysięcy elementarzy uczniom pierwszych klas gwinejskich szkół, z których skorzysta pół miliona dzieci w Konakry. Wielka akcja wciąż trwa i każdy może wziąć w niej udział (pieniądze można wpłacać do 15 kwietnia na konto Fundacji Art Transparent).

Poczytaj mi Wrocław

Źródło: materiały prasowe