Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.10.2014 16:02

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia.

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Z uwagi na Halloween na ekranach królują przeróżnej maści maratony filmów grozy. Nie oznacza to jednak, że oprócz ociekających krwią i potworami produkcyjnych straszaków nie znajdziemy w ofercie kin interesujących nowości.

Jedną z nich jest „Gość”, obraz będący przestrogą, że trzeba zawsze uważać kogo wpuszcza się do własnego domu, bowiem nie każde słowo nieoczekiwanego, nieznajomego jegomościa może okazać się prawdą, a potem pozostaje już jedynie bolesna rzeczywistość i rozpaczanie nad pochopną decyzją. Trup ścieli się gęsto...

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

 

31.10.2014 12:00

Paryż w książce i na ekranach kin - spotkanie z Michałem Bąkiem

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

W związku z premierą książki Michała Bąka „Filmowy Paryż”, warszawskie kino Atlantic zaprasza w czwartek, 20 listopada o godzinie 20.00 na spotkanie z autorem, połączone z projekcją filmu „O północy w Paryżu”.

Spotkanie poprowadzi Artur Wolski. Gośćmi specjalnymi będą natomiast: aktorka Małgorzata Zajączkowska, która przeczyta fragmenty książki oraz Wojtek Wieteska – operator filmowy i fotograf.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, obowiązuje natomiast wcześniejsza rezerwacja (do 17.11.)  poprzez stronę internetową kina. Ilość miejsc ograniczona.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, obowiązuje natomiast wcześniejsza rezerwacja poprzez stronę internetową kina. Ilość miejsc ograniczona. Szczegóły TUTAJ

 

 

 

30.10.2014 20:58

Zapowiedź: Agnieszka Chylińska „Labirynt Lukrecji”

Autor: Sylwia_

 
Książki dla dzieci Agnieszki Chylińskiej - „Zezia i Giler” oraz „Zezia, Giler i Oczak” - cieszą się dobrą opinią wśród dzieci i rodziców. Teraz wokalistka przygotowała dla młodszych czytelników nową opowieść... 
 
„Labirynt Lukrecji” czyli tajemniczy labirynt i dziewczynka, która postanowiła przestać mówić. 
 
Pięknie ilustrowana baśniowa opowieść o Lukrecji i jej rodzicach mieszkających w starej kamienicy. O jesiennej szarudze i wiosennym ociepleniu, o wyczekiwanych z niecierpliwością zagadkowych kopertach i tęsknocie za szczęściem.
 
Premiera już 5 listopada.

 

30.10.2014 18:39

20 książek, które osiągnęły największą sprzedaż

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Przekopując się przez różne zestawienia i rankingi, udało mi się trafić na interesującą listę. To wykaz 20 książek, które osiągnęły największą sprzedaż w historii. Ze względu na duże rozbieżności dotyczące wyników sprzedaży (szczególnie w przypadku starszych tytułów) podane nakłady mają orientacyjny charakter. 

UWAGA: ta lista nie obejmuje książek non-fiction (m.in. dzieł Lenina i przewodniczącego Mao) oraz ksiąg religijnych (m.in. Biblii i Koranu), które bez trudu znalazłyby się w pierwszej dziesiątce.

29.10.2014 15:07

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

Autor: Małgorzata_

 

 

 

Dziś wieczorem z okazji premiery „Ksiąg Jakubowych" Olga Tokarczuk będzie gościem Sławomira Sierakowskiego w siedzibie „Krytyki Politycznej".

  • GDZIE I KIEDY: 
  • Środa, godz. 19.00, siedziba Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16, II p

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube „Krytyki Politycznej".

28.10.2014 19:00

Co się czyta w USA. Bestsellery New York Timesa

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Nie tylko w Polsce tydzień przed dniem Wszystkich Świętych (lub dla niektórych przed Halloween) jest czasem wyczekiwania na rozpoczęcie sezonu gwiazdkowego. Z tego powodu na liście bestsellerów New York Timesa niewiele się działo. Chociaż... Zobaczmy!

28.10.2014 18:00

Z czytatki wzięte: „Gniot roku?"

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Co w czytatkach piszczy? Często piszecie o tak ciekawych sprawach, że postanowiliśmy pokazać większemu gronu BiblioNETkowiczów Wasze teksty. Intrygujący tytuł, reporterskie zacięcie, ciekawy temat - jako pierwszy w nowym cyklu wiadomości prezentujemy wpis „Gniot roku?".

„Zaczęło się od zajrzenia do jednej z ulubionych ocenialni, potem zajrzałem na blogi i portale z recenzjami i zaczęło do mnie docierać, że chyba po raz pierwszy pojawiła się książka, o której wszyscy uważają, że jest zła. "

Cały wpis znajdziecie w czytatniku „Czeczotka". Autor Kuba Grom.

28.10.2014 00:00

Przegląd prasy: wywiad z Olgą Tokarczuk

Autor: Sylwia_

 

ZOFIA KRÓL: Było ci smutno, kiedy skończyłaś pisać 900-stronicowe „Księgi Jakubowe”? Praca nad tą książką przez tyle lat musiała też wypełniać twój prywatny świat.

OLGA TOKARCZUK: O nie. To ulga. Teraz właśnie sprzątam swoje archiwa, składam papiery, zapełniam pudełka, luzuję podręczne półki przy biurku. Dyskopatia trzech kręgów szyjnych, kolejna dioptria plus. Wystarczy. Ksiądz Benedykt Chmielowski miał podobne zdanie na temat pisania...

Na stronie www.dwutygodnik.com znajdziecie interesującą rozmowę Zofii Król z Olgą Tokarczuk.
 

Inf. nadesłała Małgorzata_

27.10.2014 00:00

Nowe opowiadanie Rowling na Halloween

Autor: Sylwia_

 

J.K. Rowling, co jakiś czas, prezentuje fanom zakończonego już cyklu o nastoletnim czarodzieju nowe opowiadanie osadzone w świecie Harrego Pottera. Teksty publikowane są na stronie www.pottermore.com (by je przeczytać, trzeba się zalogować). Brytyjska pisarka zapowiedziała właśnie kolejną historię - w Halloween (a dokładnie 31.10.) na wspomnianej stronie pojawi się opowiadanie skoncentrowane wokół profesorki Hogwartu Dolores Umbridge. Pamiętacie ją?

„Wielki Inkwizytor Hogwartu, profesor Dolores Jane Umbridge (ur. ok. 1945 r.) — czarownica czystej krwi, starszy podsekretarz Ministra Magii, Korneliusza Knota. Na piątym roku nauki Harry'ego Pottera nauczyciel Obrony przed Czarną Magią  w Hogwarcie  i Wielki Inkwizytor Hogwartu, a przez krótki czas nieprawowity Dyrektor Hogwartu. Była zapatrzona w Ministerstwo i uważała, że Potter i Dumbledore opowiadają bzdury.”     

(Cytat ze strony: www.pl.harrypotter.wikia.com)

27.10.2014 00:00

Co nas czeka w tym tygodniu? Przegląd premier

Autor: Sylwia_

 

Tydzień przed dniem Wszystkich Świętych rzadko obfituje w ekscytujące premiery, zwłaszcza że te najciekawsze wydawcy przyszykowali dla czytelników na 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. A te już za nami.  Więc... co nowego?

27.10.2014 00:00

Atomowy szpieg - spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem

Autor: Sylwia_

 

Z okazji premiery książki  „Atomowy szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów” odbędzie się spotkanie autorskie ze Sławomirem Cenckiewiczem.

29 października, godz. 18.00
Klub Hybrydy, ul. Złota 7/9, Warszawa

Z autorem kisiążki rozmawiać będą dziennikarze: Rafał Dudkiewicz („Bliżej”), Cezary Gmyz („Do Rzeczy”) i Michał Rachoń (TV Republika).

26.10.2014 19:40

Przedpremierowy fragment „Narodzin imperium”

Autor: Sylwia_

 

Przedstawiamy fragment słynnej powieści Conna Igguldena „Narodziny imperium”. Książka została objęta patronatem BiblioNETki.

26.10.2014 00:00

Julia Hartwig laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Autor: Małgorzata_

 

 

Julia Hartwig została laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2014. Poetka została nagrodzona za wydany w zeszłym roku tomik "Zapisane".

„Najbardziej zażenowany z tej uroczystości jest ten, kto dostaje tę nagrodę. Czuję się bardzo zaszczycona. Wisława Szymborska była dla mnie bardzo ważna. Z wyróżnienia jestem dumna, bo jest uznaniem pracy poetyckiej, której poświęcam się przez długie lata - przyznała laureatka."

25.10.2014 18:58

Przedpremierowy fragment biografii Nuna Gomesa - „Poza błękitem”

Autor: Sylwia_

 

Mama porzuciła nas, kiedy miałem zaledwie sześć lat. Kilka lat później spóźniła się pół godziny na rozprawę w sądzie rodzinnym dotyczącą przyznania opieki nad nami. Ojciec wychowywał moją siostrę, młodszego brata i mnie najlepiej jak potrafił.

Przedstawiamy przedpremierowy fragment biografii słynnego rekordzisty. Link TUTAJ 
BiblioNETka objęła książkę patronatem medialnym.

Wydawca o książce: 

Jeden człowiek, dwa rekordy, dziesiątki tysięcy godzin spędzonych pod wodą. Nurkowanie, w którym liczy się perfekcyjny plan i maksymalna osiągalna dla człowieka głębokość. Nurkowanie, które jest sensem życia. Przez biografię Nuna Gomesa przewijają się najciekawsze postaci nurkowego światka - niedościgły Sheck Exley, wytrwały Jim Bowden, nieustraszony John Bennett – ale też znakomici polscy nurkowie, dla których udział w projektach Nuna był początkiem ich własnej kariery nurkowej. Narracja autora zabiera czytelnika do zmagającego się z AIDS i przemocą RPA, do będącego niegdyś kwitnącym ośrodkiem nurkowym Dahabu i do Lizbony z czasów jego dzieciństwa, pozwalając zrozumieć drogę, która zaprowadziła Nuna Gomesa do ustanowienia dwóch światowych rekordów głębokości.

25.10.2014 00:00

Spotkanie z autorką książki „Minimalizm po polsku”

Autor: Sylwia_

27 października o godzinie 19.00 w w Warszawie w Stacji Muranów odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Mularczyk-Meyer. Poprowadzi je pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska. 

24.10.2014 20:51

Nie tylko książki: Filmowe premiery tygodnia.

Autor: Sylwia_

 

„Koniec października zbliża się nieubłaganie. To okres, gdzie obok zmiany czasu możemy się spodziewać wysypu filmów grozy. Powód? Raczej prozaiczny – Halloween coraz silniej daje o sobie znać w naszej kulturze, toteż wzorem amerykańskich widzów, oczekujemy stosownej dawki kinowych przerażaczy.” 

Zapraszamy do lektury cotygodniowego zestawienia przygotowanego przez Marcina Andrysa, redaktora naczelnego portalu Paradoks.

 

24.10.2014 15:33

Zapowiedź: „Marsjanin”

Autor: Sylwia_

 

Słynny „Marsjanin” Andy'ego Weira ukaże się w Polsce już w 4 listopada. Powieść, początkowo opublikowana na stronie internetowej autora, potem zaś w formie ebooka, szybko zyskała tak liczne grono wielbicieli i status bestsellera, że zwróciła na siebie uwagę wydawców i reżyserów. Według niektórych opinii krytyków, „Marsjanin” jest „Robinsonem Crusoe” XXI wieku. W 2015 roku w kinach ukaże się ekranizacja powieści - podjął się jej Ridley Scott. Główną rolę zagra Matt Damon.

Wydawca o książce:

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. 

 

Więcej inf. w rozwinięciu wiadomości.

 

24.10.2014 00:00

Nagroda dla prof. Grzegorza Niziołka

Autor: Sylwia_

 

 

Siedemnastym laureatem konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza został prof. Grzegorz Niziołek za książkę „Polski teatr Zagłady”. Konkurs organizowany jest co roku na Targach Książki w Krakowie. Zwycięzca otrzymał 30 tysięcy złotych ufundowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

23.10.2014 22:12

Niezwykłe/niecodzienne/wyjątkowe - „Miasto Śniących Książek”

Autor: Sylwia_

 

„W końcu pojawiła się pierwsza ulica – ale nie było przy niej żadnego antykwariatu. Prawdopodobnie była to jedyna ulica w całym Książkogrodzie, przy której nie było antykwariatu, i akurat tam musieliśmy się zapędzić! Co za marnowanie czasu! Dyszałem z niecierpliwości, inni przeklinali. Dalej! Dalej!

Następna ulica: cztery antykwariaty, ale żaden nie miał znaku trójkoła. Cholera, są do niczego! Dalej!

Następna ulica: dwanaście księgarni, z tego dwie ze znakiem trójkoła – wśród triumfalnego wrzasku zaatakowaliśmy sklepy, wpadliśmy tam jak horda zalanych barbarzyńców, tak gwałtownie i głośno, że klienci w sklepie od razu uciekli, a właściciele obwarowali się za kontuarami, rzucając w naszym kierunku przerażone spojrzenia.

Rozglądałem się gorączkowo. Książki, nareszcie! Które wziąć? Obojętnie! Najważniejsze są książki! Kupować! Kupować! Chwyciłem wielki kosz na zakupy i wrzucałem do niego książki jak leci, zmiatałem je z regałów, nie zwracając uwagi ani na tytuł, ani na autora, ani na cenę, ani na ich stan. Było mi wszystko jedno czy jest to pierwsze wydanie czy tania tandeta, czy książki utrafiały w któreś z moich zainteresowań, czy też kupowanie ich nie miało żadnego sensu. Dopadł mnie nienasycony głód książek, który można było ukoić tylko w jeden sposób: kupować, kupować, kupować”.

„Miasto Śniących Książek” Walter Moers , Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, s. 131.

23.10.2014 18:04

Czwarty odcinek „Czytam to!"

Autor: Małgorzata_

 

 

 

W sieci można już obejrzeć czwarty odcinek cyklicznego programu Wydawnictwa Literackiego pt. „Czytam to!", a w nim targowe nowości, czyli:

  • - „Dziennik. Tom 2” Hartwig,
  • - „Księgi Jakubowe” Tokarczuk,
  • - „Półbrat” Christensena.

Która z tych książek smakuje jak zmrożona wódka?

Link do czwartego odcinka TUTAJ.

23.10.2014 00:00

Trwają 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Autor: Sylwia_

 

W nowym miejscu, w hali wystawienniczej Expo Kraków, rozpoczęły się  18. Międzynarodowe Targi Książki. Potrwają aż do niedzieli (26.10.). Swoje książki zaprezentuje 700 wystawców z 20 krajów, w programie liczne spotkania autorskie, atrakcje dla dzieci, konkursy literackie, akcja "Książka za książkę". Organizowany jest także I Zjazd Blogerów.

Więcej informacji, program imprezy i sposób dojazdu na stronie: www.targi.krakow.pl
 

22.10.2014 21:11

Przegląd prasy: Facebook najpopularniejszy?

Autor: Sylwia_

 

Instytut Monitorowania Mediów przygotował raport dotyczący rozmów o książkach w mediach społecznościowych.

Według badania, zdecydowanie najpopularniejszym miejscem dyskusji na temat przeczytanych książek w social mediach jest Facebook (37 proc. wszystkich wzmianek), na drugim miejscu znajduje się forum.wizaz.pl (21 proc.), a ostatnie miejsce na podium zajmują net kobiety.pl (16 proc.).

 

Cały artykuł znajdziecie na stronie www.rynek-ksiazki.pl

22.10.2014 00:00

Co się czyta w USA. Bestsellery New York Timesa

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

 

Jak co tydzień przedstawiamy najnowsze zestawienie bestsellerów New York Timesa. Tym razem cztery premiery w pierwszej dziesiątce. Niewiele - rynek amerykański przyczaił się przed sezonem świątecznym.

21.10.2014 11:06

„7 dni, blisko 100 wydarzeń, ponad 100 gości z całego świata"

Autor: Sylwia_

 

W Krakowie trwa Conrad Festival. Spotkania z pisarzami, goście z kraju i zagranicy, dyskusje i debaty, atrakcje dla dzieci, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe - impreza potrwa do 26 października. Wśród zaproszonych pisarzy między innymi: Boris Akunin, Paul Auster, Jaume Cabré, Etgar Keret, Jacques Ranciere, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Jacek Hugo-Bader, Inga Iwasiów, Małgorzata Rejmer, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Krzysztof Varga.

 

21.10.2014 00:00

„Kosogłos” - nowy zwiastun

Autor: Sylwia_

 

21 listopada do polskich kin trafi „Kosogłos”, ekranizacja ostatniej części trylogii „Igrzysk śmierci” Suzanne Collins. W sieci ukazał się kolejny zwiastun filmu. Link w rozwinięciu wiadomości.

21.10.2014 00:00

Elwira Watała na Targach Książki w Krakowie

Autor: Sylwia_

 

Od 23 do 26 października odbywać się będą 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wśród licznych gości imprezy jest także Elwira Watała, której książka „Kobiety wokół Stalina” została objęta patronatem BiblioNETki.

Elwirę Watałę będzie można spotkać 24 października (piątek), w godz. 16.00 – 18.00 na stoisku C 34. W czasie targów odbędzie się przedpremierowa sprzedaż „Kobiet wokół Stalina”. Tę i wcześniejsze ksiąźki Elwiry Watały będzie można zakupić z autografem autorki.

Tegoroczne Targi Książki w Krakowie odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, przy ul. Galicyjskiej 9.

20.10.2014 08:42

Nie tylko książki: Zmiana czasu i kapelusza

Autor: Sylwia_


W Krakowie w Kamienicy Hipolitów (Plac Mariacki 3) odbędzie się oryginalna wystawa poświęcona kapeluszom. Poniżej zaproszenie z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

 

25 października to dzień, w którym przestawimy zegarki, ale przede wszystkim  przestawiamy się psychicznie na inną porę roku.  Widomym znakiem tej zmiany bywał w dawnych czasach… nowy kapelusz! Kiedyś nieodzowny element  garderoby, bez którego żadna szanująca się niewiasta nie mogła wyjść z domu.

Tego dnia chcemy  przybliżyć  zwiedzającym Kamienicę Hipolitów  - poprzez kolekcję naszych portretów - historię kapelusza.  Zachęcimy  do poszukania ciekawych nakryć głowy na obrazach z naszej kolekcji, opowiemy o modystkach i modniarkach, „magazynach towarów modnych”  i o tym, dlaczego niektórzy kapelusznicy bywali szaleni…   

20.10.2014 00:00

Vincent V. Severski w Krakowie i Warszawie

Autor: Sylwia_

 

Wydawnictwo Czarna Owca zaprasza na spotkanie z pisarzem Vincentem V. Severskim z okazji premiery trzeciego tomu jego szpiegowskiej trylogii – „Nieśmiertelni”.

 

 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: