Wiadomości

Wybierz okres czasu:

31.01.2014 00:00

Ogólnopolska Zbiórka Darów Kulturalnych

Autor: Małgorzata_

mark

W oparciu o decyzję Ministra Administracji i Cyfryzacji o numerze 426/2013 (skan 1, 2) Stowarzyszenie Sztukater ogłasza ogólnopolską zbiórkę książek oraz darowizn, które zostaną przekazane placówkom zajmującym się walką z wykluczeniem społecznym. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych a w tym szczególnym okresie zdziałamy cuda.

29.01.2014 21:50

Henning Mankell choruje na raka

Autor: Sylwia_

mark
Szwedzki pisarz, Henning Mankell, autor znanych kryminałów wyznał na swojej oficjalnej stronie, że choruje na raka. Dowiedział się o tym przypadkowo dwa tygodnie temu, podczas wizyty u ortopedy. Późniejsze badania wykazały, że choroba jest zaawansowana.

„Mój niepokój jest bardzo głęboki, chociaż w zasadzie mogę utrzymać go pod kontrolą” - wyznał. Pisarz planuje opisać swoje przeżycia. „Postanowiłem spróbować napisać o tym, bo w końcu ból i cierpienie wpływają na tak wielu ludzi. (...) Ale napiszę o tym z perspektywy życia, nie śmierci".

Felietony pisarza dotyczące choroby będą ukazywały się w gazecie „Götebergs-Posten", w której pisarz publikuje już od kilku lat.


Źródło: http://www.theguardian.com

28.01.2014 19:28

Akademia Autorów

Autor: Sylwia_

Ruszyły zapisy na bezpłatny cykl szkoleń Akademii Autorów. Szkolenia są skierowane do wszystkich osób chcących doskonalić swój warsztat pisarski i publikować swoje treści w Internecie.

26.01.2014 20:08

Życie to bajka - nagrody za recenzje

Autor: Sylwia_

mark
"Być może życie jest bajką, tylko my bardzo bronimy się przed taką jego interpretacją? Uciekamy od bajki w ambicje i powagę dorosłości, w sztywne gorsety poddawanych surowym ocenom właściwych zachowań, pozbawiając się przyjemności płynącej z prostoty i akceptacji naturalnych ograniczeń?

Opowieść Dubravki Ugrešic polecam wszystkim lubiącym niejednoznaczne interpretacje, nie tylko kobietom..." (Fragment nagrodzonej recenzji)

Nagrodę w konkursie na najlepszą recenzję 16-31.12.2013 otrzymuje Marylek za tekst "Aba Bagay, czyli Baba Jaga pod lupą współczesności " o książce "Życie jest bajką: Mit o Babie Jadze".

Autor zwycięskiej recenzji sam wybiera dla siebie nagrodę - książkę/książki o wartości do 70 zł.


Ponadto spośród autorów recenzji opublikowanych w dniach od 16 do 31 grudnia postanowiliśmy wyróżnić nagrodą...
Imogenę za tekst "Taki był Quirós" o książce "Szkatułka z kości słoniowej" oraz...
Olinę za tekst "„King Crimson”, „King Kong” i „The Crimson Circle”" o kryminale "Czerwony Krąg".

24.01.2014 00:00

Stefan Chwin laureatem gdańskiego Nobla

Autor: Małgorzata_

Pisarz i badacz literatury Stefan Chwin został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2013 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.

Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku. Przyznawane od 1987 roku wyróżnienie uznawane jest za najważniejszą nagrodę naukową na Pomorzu i nazywane gdańskim Noblem.

23.01.2014 12:50

Wymienialnia Książek i Bukklub w Kordegardzie

Autor: Małgorzata_

W sobotę 25 stycznia w godzinach 16.00 - 18.00 Galeria Kordegarda po raz kolejny zaprasza na cykliczną Wymienialnię Książek. Zasady jej funkcjonowania są proste: wystarczy przynieść z domu wybraną książkę z dedykacją dla kolejnego czytelnika i wymienić ją na inną.

Dwie godziny wcześniej, o 14.00, w tym samym miejscu rozpocznie się comiesięczne spotkanie dyskusyjnego klubu książki Bukklub, tematem najbliższego będzie książka Grażyny Plebanek „Nielegalne związki”.

Udział bezpłatny

23.01.2014 11:57

Ha!art Seria Czytań w Krakowie

Autor: tynulec

Korporacja Ha!art zaprasza na Ha!art Serię Czytań w sobotę, 25 stycznia 2014 o godz. 17:00 do Cafe Szafe przy ul. Felicjanek 10.

21.01.2014 15:27

Wieczór autorski wokół książki „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia”

Autor: Małgorzata_

mark

Wydawnictwo W.A.B. zaprasza na wieczór autorski wokół książki „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia” Barbary Caillot-Dubus, Marcina Brzezińskiego.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godz. 19.30 w Czułym Barbarzyńcy (ul. Dobra 31) w Warszawie.

Więcej wydarzeń, fotografii i dokumentów na stronie www.ajczartoryscy.pl

20.01.2014 20:18

Wyniki konkursu „Zakładka z przeszłości” do... poczytania!

Autor: Sylwia_Znane są już wyniki konkursu „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart” organizowanego przez Lustro Biblioteki.

Zwycięskie prace konkursowe można przeczytać w specjalnym ebooku.

20.01.2014 00:00

Spotkanie z Anne Applebaum w Łodzi

Autor: Małgorzata_

We czwartek (23 stycznia) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Anne Applebaum w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi (ul. Krzemieniecka 2a). Z amerykańską dziennikarką i historyczką, autorką głośnej książki "Za żelazną kurtyną" i nagrodzonej Pulitzerem monografii "Gułag" rozmawiać będzie Mikołaj Mirowski.

Wejściówki na spotkanie i więcej informacji tutaj: www.pos.lodz.pl

19.01.2014 00:00

Literadar. Skład popkultury

Autor: Sylwia_

Magazyn "Literadar" w wersji .pdf, ePUB, kindle (mobi) można pobrać ze strony: www.literadar.pl.

19.01.2014 00:00

Spotkanie z Joanną Bator w Poznaniu

Autor: Małgorzata_

mark


We wtorek (21.01.) o godz. 18.00 w Poznaniu odbędzie się spotkanie z Joanną Bator, laureatką nagrody Nike 2013, które zainauguruje roczny cykl rozmów z polskimi pisarzami i krytykami literackimi w CK Zamek.

Pisarka będzie także podpisywała swoje książki w księgarni "Bookowski" w Zamku od godz. 17.30.

17.01.2014 14:27

Nagrody dla recenzentów

Autor: Sylwia_

Spośród autorów recenzji opublikowanych w dniach od 1 do 15 grudnia postanowiliśmy wyróżnić nagrodą... Rbita i LeoniMę

milosnik "Kim była Emma Hamilton? Dziś powiedzielibyśmy – celebrytką. Jedną z najczęściej portretowanych kobiet końca XVIII wieku, o zdolnościach aktorskich, prezentowanych między innymi Goethemu. Przyjaciółką Marii Karoliny Habsburg, żoną Sir Williama Hamiltona, długoletniego ambasadora brytyjskiego przy Królestwie Neapolu, wreszcie kochanką słynnego admirała Horatia Nelsona i matką jego córki. To wszystko osiągnęła kobieta wywodząca się z nizin społecznych (była córką ubogiego kowala). Sam życiorys Emmy mógłby posłużyć za kanwę świetnego romansu lub sagi historycznej. U Susan Sontag pozostaje jednak tylko postacią drugoplanową w »Miłośniku wulkanów«, będącym powieścią tylko z pozoru.

Czym jest więc ta książka i kto jest jej głównym bohaterem?".

Fragment nagrodzonego tekstu autorstwa Rbita Cavaliere i wulkany o książce Miłośnik wulkanów.

wszystkow "Czytelnicy otrzymują grubą, atrakcyjnie wydaną księgę, w której znajduje się kilkadziesiąt wyliczeń przyporządkowanych tematycznie do poszczególnych domowych (właśnie uprzątniętych) pomieszczeń. Są to na przykład: lista wysp, które chcieliby odwiedzić, lista zmian, jakie wprowadziliby, mając władzę absolutną, lista członków ich wymarzonego zespołu muzycznego, lista rad, jak zachowywać się w towarzystwie i całe mnóstwo list zestawiających interesujące ciekawostki".

Fragment nagrodzonego tekstu autorstwa LeoniMy Wielkie porządki o książce Wszystko w porządku. Układamy sobie życie.

Gratulujemy! Wkrótce skontaktujemy się w sprawie nagrody.

Autorzy wyróżnionych recenzji będą mogli wybrać nagrodę spośród książek objętych patronatem BiblioNETki. Redakcja BiblioNETki

14.01.2014 22:07

Ziemowit Szczerek z Paszportem "Polityki" 2013

Autor: Sylwia_

Ziemowit Szczerek otrzymał Paszport "Polityki" 2013 w kategorii literatura za książkę "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian".

Więcej informacji o wszystkich laureatach Paszportów znajdziecie na stronie Polityki.
O autorze książki "Przyjdzie Mordor i nas zje" można poczytać na Interia.pl

13.01.2014 23:06

Jazz, gangsterzy i prohibicja czyli Ewa Winnicka w Sztukach & Sztuczkach

Autor: Sylwia_

Nowy Jork

W najbliższą środę, w klubokawiarni Sztuki & Sztuczki, można będzie spotkać się z Ewą Winnicką, autorką książki „Nowy Jork zbuntowany”.

Spotkaniu towarzyszy wystawa fotografii z tej publikacji oraz jazzowy koncert duetu gitarowego.

Czas: środa 15 stycznia 2014 r., godz. 19.00
Miejsce: Sztuki & Sztuczki ul. Szpitalna 8a, Warszawa

13.01.2014 09:35

BiblioNETka dołącza do Grupy PWN !

Autor: Sylwia_

mark


"Z ostrożną satysfakcją i nadzieją mogę już ogłosić to o czym w prywatnych rozmowach wspominałem od kilku miesięcy, a co dzisiaj mogę ogłosić publicznie: po wielu miesiącach zabiegów, BiblioNETka dołącza do Grupy PWN. Po kilku trudnych ostatnich latach, nareszcie mamy silnego opiekuna i inwestora." - pisze Admin w czytatniku.

Więcej wiadomości o nowym inwestorze i planach BiblioNETki na 2014 rok: Czytatka Admina BiblioNETka dołącza do PWN!".

12.01.2014 00:00

Spotkanie z Pawłem Huelle w Sopocie

Autor: czupirek

Zapraszamy na spotkanie z Pawłem Huelle, autorem książki Śpiewaj ogrody, które odbędzie się we wtorek, 14 stycznia 2014 r. o godzinie 18.00 w Sopocie.

11.01.2014 00:00

Spotkanie z Ingą Iwasiów w Krakowie

Autor: Małgorzata_

markmark13 stycznia (poniedziałek) w Krakowie odbędzie się spotkanie z Ingą Iwasiów, poświęcone jej najnowszym książkom: "Blogotony" i "Umarł mi".

06.01.2014 00:00

Wejherowska zagadka godna polecenia - nagroda dla Marioosha

Autor: Sylwia_

mark "Z wielką przyjemnością czytałem o słabości inspektora Brauna do łakoci, a co za tym idzie, o jego nietypowych metodach śledczych: podczas rozmowy z żoną jednego z podejrzanych podsuwa jej talerzyk z czekoladkami o nadzieniu pomarańczowym, gdyż „praktyka uczyła, że 75 procent świadków pod wpływem słodyczy rozluźnia się znacząco”. Takich perełek jest tu zresztą więcej: bohater z lubością opowiada o rozwikłanych przez siebie śledztwach, przytacza cytaty z podręczników kryminologii i roztacza wizje rozwoju badań daktyloskopijnych.." (Fragment nagrodzonej recenzji.)

Nagrodę w konkursie na najlepszą recenzję 1-15.12.2013 otrzymuje Marioosh za tekst "Wejherowska zagadka godna polecenia" o książce "Pruska zagadka".

Gratulujemy! Wkrótce skontaktujemy się mailowo w sprawie nagrody. Sponsorem nagród jest serwis BiblioNETka.pl.

Zwycięzca sam wybiera dla siebie nagrodę - książkę/książki o wartości do 70 zł.

04.01.2014 21:47

Spotkania Klubu z Kawą nad Książką w Sosnowcu, Żyrardowie i Kielcach

Autor: miłośniczka

Miasto Słów zaprasza wszystkich książkolubów pragnących pogawędzić w miłym gronie na spotkania Klubu z Kawą nad Książką. W najbliższym czasie spotkania odbędą się w Sosnowcu, Żyrardowie i Kielcach.

02.01.2014 14:33

Malita o książce Gaimana i Kugieszesc o "Nagim sadzie" Myśliwskiego - rozdajemy nowe nagrody

Autor: Sylwia_

na szczescie Wśród recenzji opublikowanych w dniach od 16 do 30 listopada postanowiliśmy wyróżnić nagrodą autorów... Kugieszesc i Malita

"Neil Gaiman rozpieszcza swoich czytelników w dobiegającym kresu Anno Domini 2013. Najpierw »Ocean na końcu drogi«, a teraz rozkoszna baśniobajka, w której niebagatelną rolę pełni karton mleka. Otóż wyprawa do sklepu za rogiem, moi drodzy, może okazać się exodusem najeżonym niebezpieczeństwami, a tylko najodważniejszy śmiałek – czyli tata – może stawić im czoło. A wszystko przez mamę. "

Fragment nagrodzonego tekstu autorstwa Mality Baśniobajka idealna o książce Na szczęście.
nagi sad "Czytając »Nagi sad« można (i trzeba) sobie uzmysłowić, że wszelkie zachwyty, nagrody i akademie ku czci autora są czymś żałośnie wtórnym; wtórnym wobec samych książek Myśliwskiego. Ani Nike, ani okolicznościowe wywiady niczego tym fabułom nie dodają; stanowią tylko zwyczajowe (być może, jedyne możliwe) odruchy, na jakie trzeba się zdobyć, mając do czynienia z tak wybitną literaturą. Pomijając już to, że mowa o debiucie... "

Fragment nagrodzonego tekstu autorstwa Kugieszesc za tekst Koń, dwór, świat o książce Nagi sad

Gratulujemy! Wkrótce skontaktujemy się w sprawie nagrody.

Autorzy wyróżnionych recenzji będą mogli wybrać nagrodę spośród książek objętych patronatem BiblioNETki. Redakcja BiblioNETki

01.01.2014 13:07

Grudniowy numer Literadaru!

Autor: Sylwia_


Literadar. Skład popkultury

Wywiad z Angeliką Kuźniak, autorką książki "Papusza", Wiedźmin w komiksie, filmie, książkach i grach, Queen i Freddie Mercury, świąteczne zestawienia Dzikiej Bandy (oczywiście, jakżeby inaczej, znajdziecie w nich "Kevina samego w domu"), fragment książki "Marvel Comics", artykuł o chomikowaniu, wróć, o kolekcjonerstwie i.... duuużo recenzji - książek, filmów i gier. Ponad 200 stron. No to czytamy! :)

Literadar na Facebooku znajdziecie TUTAJ

Wersje epub i mobi można pobrać ze strony www.literadar.pl.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: