Małgorzata_ - użytkownik BiblioNETki

 • Login: Małgorzata_
 • Czytatnik: szufladka
 • E-Mail: malgosia.biblionetka(at)gmail.com
 • W BiblioNETce od: 6 lipca 2005
 • O sobie:

  Od 5 marca 2013 użytkownik z prawem do moderowania newsów.

  TERAZ CZYTAM:
  Teraz czytam

  📚📚📚PRZECZYTANE 2024📚📚📚
  _______________________________________________________________________________________________________________________

  "Gocha. Gocha nad Gochami. Gocha jak liryki lozańskie! Gocha jak poemat rozkwitający! Gocha jak elegie duinejskie! Gocha jak napój cienisty!"

  Jerzy Pilch "Moje pierwsze samobójstwo"

  "Czytam dużo, ale niechlujnie i przypadkowo, ciągle goniony przez podświadome uczucie, że tyle jest rzeczy napisanych i tyle się nieustannie pisze, że nie zdążę, nie dam rady, a chcę, a muszę, a powinienem. Powinienem, bo mam pewność, że jest gdzieś w świecie i w czasie ta książka, na którą czekam, o której powiem z pełnym przekonaniem: to ona. Nie naznaczona wielkim nazwiskiem, nimbem klasyki, piętnem arcydzieła, lecz zwykła wśród takich jak ona zwykłych, jeszcze bez miliona czytelników, bez entuzjazmu w recenzjach, cicha, bez rozgłosu, który jeśli przyjdzie, to może kiedyś, później, po latach tkwienia na najwyższej, zakurzonej półce księgarni, gdy ktoś weźmie w rękę i wyzna się na jej wielkości, ktoś, od kogo ta wielkość będzie zależeć. Ów wewnętrzny przymus, ocierający się o natręctwo, powoduje, że czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce i na fali jakiegoś niezrozumiałego natchnienia czymś mnie na wstępie zachwyci: okładką, jednym, wyrwanym ze środka zdaniem, urodą tytułu, melodią dialogu, czy wreszcie nawet marketingowo kłamliwą czwartą stroną obwoluty. Metoda ta siłą rzeczy kieruje mnie ku nowościom, instynktownie uznaję bowiem, że kanon arcydzieł napisanych swoją porcję uznania już otrzymał, w tym także ode mnie, impet poszukiwań powinienem więc skierować naprzód, w sfery jeszcze do literatury niezaliczone, terminujące do niej dopiero, bo tam, wśród miliona byle czego, znajdują się owe rzadkie diamenty, które odkryć warto i należy. Myślę, że to dobry sposób na wędrówkę przez bibliotekę świata, inspirujący, rozwijający krytycznie i twórczy. Ma jednak wadę – powoduje, że na nic innego, co warto by może odświeżyć, albo poznać jako pominięte wśród klasyków lub pisarzy jedynie przebrzmiałych wraz z epoką, zapomnianych i może niesłusznie, niesprawiedliwie poniewierających się w czeluściach pawlaczy w pojedynczych, zniszczonych egzemplarzach, jako że nie utrafili w czas, jaki cywilizacja daje każdemu twórcy, niekiedy tylko nie w tym momencie, w którym ten ma swą chwilę tworzenia, na tę masę tekstów wartych przeczytania, czekających na ponowne, może po latach, wzięcie do ręki i uchylenie okładki w chmurce nostalgicznego kurzu nie starcza mi czasu. No to jak ja mogę być oczytany? Napasiony literami, nadęty kilometrami tekstu jestem, ale erudycja nie polega wszak na tym."

  Wojciech Bauer "Spowiednik rzeczy"

  "Lubię sobie wyobrażać, że na początku było nas więcej. Wydaje mi się, że niewielu, ale na pewno więcej niż teraz.
  Jesteśmy mniejszością, której świat nie akceptuje, chyba że jako wytwór fantazji, ale nawet to jest zakazane. Wyglądamy jak inni. Czasem zachowujemy się jak inni. W wielu przypadkach jesteśmy jak inni. Jesteśmy wszędzie, na każdej ulicy. Na pozór prowadzimy normalne życie, ale kryje ono w sobie coś jeszcze.
  Nie wszyscy z nas wiedzą, kim jesteśmy. Niektórzy umierają, nie wiedząc o tym. Inni wiedzą, dlatego nigdy nie pozwolimy się złapać. Ale istniejemy.
  Uwierzcie".

  Samantha Shannon "Czas Żniw"
  _______________________________________________________________________________________________________________________

  PRZECZYTANE 2023 - 55 książek, PRZECZYTANE 2022 - 47 ksiązek, PRZECZYTANE 2021 - 48 książek, PRZECZYTANE 2020 - 49 książek + 2 nieukończone, PRZECZYTANE 2019 - 41 książek, PRZECZYTANE 2018 - 28 książek, PRZECZYTANE 2017 - 46 książek, PRZECZYTANE 2016 - 49 książek, PRZECZYTANE 2015 - 58 książek, PRZECZYTANE 2014 - 52 książki, PRZECZYTANE 2013

Najnowsze czytatki

PRZECZYTANE 2024

Autor: Małgorzata_ Dodany 12.01.2024 16:29
STYCZEŃ 1. „Księgarnie i kości opył” Travis Baldree - ocena: 4 - Prosta, ciepła obyczajówka w klimacie fantasy. 2. „Metody leczenia drako...

PRZECZYTANE 2023 - 55 książek

Autor: Małgorzata_ Dodany 06.01.2023 00:32
STYCZEŃ 1. "Dom nad błękitnym morzem" T. J. Klune - ocena: 4,5 - lektura ciepła jak kocyk :) 2. "Cuda wianki" Aneta Jadowska - ocena: 4 ...
Najnowsze wypowiedzi na forum

Podziękowania dla Biblionetkołaja 2021 r.

Autor: Małgorzata_ Dodany 18.02.2022 18:41

No to chyba jestem ostatnia ;) Dziękuję mojej Biblionetkołajce za Osobliwy dom pani Peregrine.

Zobacz całą dyskusję

Podziękowania dla Biblionetkołaja 2019

Autor: Małgorzata_ Dodany 23.11.2019 16:01

I jeszcze raz ja :) Tym razem dziękuję Mikołajce z Kielc za książkę Hrabina: Tragiczna historia Elżbiety Batory i kocie upominki. Buziaki dla kotów. Też mam dwoje urwisków ;)

Zobacz całą dyskusję

Podziękowania dla Biblionetkołaja 2019

Autor: Małgorzata_ Dodany 22.11.2019 19:19

Dziękuję Mikołajce Kasi za książkę Hormon nieszczęścia. Dwudziesta druga ;)

Zobacz całą dyskusję
Najnowsze recenzje
Redakcja BiblioNETki poleca!
Etnolog w Mieście Grzechu
Wkład w rozbudowę BiblioNETki
Legenda
 • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
 • - do książki dodano opisy lub recenzje
 • - książka dostępna w naszej księgarni
 • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
 • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: