Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

31.08.2019 15:25

Poznaliśmy cztery laureatki 14. Nagrody Literackiej Gdynia

Autor: Małgorzata_

Eseistka Olga Drenda, poetka Małgorzata Lebda, prozaiczka Zyta Rudzka i tłumaczka Bogusława Sochańska zostały laureatkami tegorocznej – czternastej – edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Laureatów ogłoszono w piątek, 30 sierpnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Laureatki otrzymały pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł. Kapitule Nagrody Literackiej GDYNIA przewodniczyła w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono blisko 430 tytułów.

content

27.08.2019 10:21

Noc Księgarń. Wielkie święto księgarń i czytelników już 20 września!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się Noc Księgarń. Na gości czekają wieczorne spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki. To pierwsza taka noc w Polsce, a jej organizatorzy już zapowiadają kontynuację w kolejnych latach.

content

11.08.2019 20:46

Zajdle za rok 2018 przyznane

Autor: Małgorzata_

Wczoraj na Polconie rozdano Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018. Autorzy rywalizowali w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.

W kategorii „Powieść” zwycięzcą został Robert M. Wegner i jego „Każde martwe marzenie”. Za najlepsze opowiadanie uznano „Pierwsze Słowo” autorstwa Marty Kisiel. 

06.08.2019 16:00

Zmarła laureatka Nagrody Nobla Toni Morrison. Miała 88 lat

Autor: Małgorzata_

Wydawca Alfred A. Knopf poinformował, że Toni Morrison zmarła w poniedziałek wieczorem w Montefiore Medical Center w Nowym Jorku. Miała 88 lat.

Urodzona 8 lutego 1931 roku w Lorain w stanie Ohio Morrison często pisała o doświadczeniu czarnych kobiet. Jej pierwszą książką była „Najbardziej niebieskie oko” wydana w 1970 roku i skupiała się na czarnej dziewczynie, która chce niebieskich oczu jak białe dziewczyny. Była pierwszą czarnoskórą kobietą, która otrzymała nagrodę literacką Nobla, przyznaną w 1993 roku. Szwedzka akademia chwaliła jej użycie języka i „wizjonerską siłę”. Z kolei powieść „Umiłowana”, ukazująca jak destrukcyjny wpływ na każdy element życia człowieka miał fakt zniewolenia, zdobyła Nagrodę Pulitzera za fikcję w 1988 roku.

content

06.08.2019 11:23

Spotkanie z Manuelą Gretkowską

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Pisarka, scenarzystka, felietonistka, działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet i skandalistka w jednym. Już w najbliższy czwartek w przestrzeni Zielonego Placu Bankowego warszawiacy będą mieli okazję spotkać się z Manuelą Gretkowską. Rozmowę o książkach, literackich inspiracjach i współczesnej Polsce poprowadzi Patrycja Pustkowiak – autorka wydanego niedawno wywiadu rzeki z Gretkowską. 

content

03.08.2019 19:38

Warner Bros. zapowiada ekranizację „Innych ludzi" Doroty Masłowskiej

Autor: Małgorzata_

Amerykańskie studio Warner Bros. Pictures wyprodukuje film na podstawie powieści Doroty Masłowskiej pt. „Inni ludzie”. Będzie to pierwsza od 8 lat polska produkcja studia znanego m.in. z serii o Harrym Potterze. Na chwilę obecną Warner Bros. podaje, że premiera odbędzie się w polskich kinach w 2020 roku. 

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: