Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.07.2019 11:41

Gwiazdy polskiej literatury w czwartki na placu Bankowym w Warszawie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już w najbliższy czwartek w przestrzeni Zielonego Placu Bankowego warszawiacy będą mieli okazję spotkać się z pisarką Małgorzatą Rejmer. Autorka m.in. książki „Błoto słodsze niż miód”, za którą otrzymała Paszport „Polityki” i nominację do Nagrody Kapuścińskiego porozmawia z Piotrem Bratkowskim. Cykl czwartkowych dyskusji, prowadzonych przez dziennikarzy i krytyków literackich, potrwa do końca sierpnia. Gośćmi kolejnych spotkań będą Manuela Gretkowska, Joanna Bator i Jacek Dehnel.

content

29.07.2019 19:50

„Malowany ptak” - zwiastun, premiera, obsada filmu na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego [Wideo]

Autor: Małgorzata_

W sieci właśnie ukazał się pełny zwiastun filmu Václava Marhoula „Malowany ptak". Ekranizacja książki Jerzego Kosińskiego o tym samym tytule to długo wyczekiwana produkcja - powstaje już blisko 10 lat. Polska premiera zapowiadana jest na 2 września.
„Malowany ptak” to historia kilkuletniego chłopca, który w trakcie trwania II wojny światowej przemierza tereny europejskich wsi i miasteczek, poszukując drogi do domu. Staje się przez to świadkiem i uczestnikiem nie tylko okrucieństwa wojny, ale przede wszystkim nietolerancji i agresywności mieszkańców. Przyniosła Jerzemu Kosińskiemu międzynarodowy rozgłos. 

26.07.2019 03:17

Zmarł Jesper Juul

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

O śmierci Juul Jesper (1948-2019) poinformowała założona przez niego fundacja Familylab. W poście podała, że wybitny duński pedagog, autor wielu książek, po wieloletnich zmaganiach z chorobą zmarł spokojnie w swoim łóżku. O śmierci Juula poinformował jego syn, Nicolai.

Jesper Juul urodził się w 1948 r., był duńskim terapeutą rodzinnym i pedagogiem o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko: Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? (Juul Jesper (1948-2019)) jest jedną z najbardziej cenionych współczesnych pozycji na temat wychowania.

Juul założył w Danii Skandynawski Instytut Kemplera kształcący pedagogów i nauczycieli. Był jednym z głównych liderów przełomu we współczesnej pedagogice.

Jesper Juul zawsze podkreślał, że żadna metoda wychowawcza nie zastąpi autentycznej relacji dorosłego z dzieckiem.

content

25.07.2019 00:00

„CIAŁO” – literackie spotkania na Nowych Horyzontach

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Podczas 19. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu obok kina tradycyjnie obecna będzie także literatura. 29 lipca w ramach wydarzenia startuje cykl spotkań z pisarzami. Jego tegoroczne hasło „CIAŁO” to punkt wyjścia do rozmów o człowieku i człowieczeństwie. Zaproszeni goście odsuną na bok współczesne kanony piękna, by odsłonić obraz ludzi — także literackich bohaterów oraz twórców — jako istot pełnych ograniczeń i słabości. 

content

24.07.2019 12:21

Booker 2019 - ogłoszono "długą listę" nominowanych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono listę książek nominowanych w tym roku do The Booker Prize.

Margaret Atwood (Canada), The Testaments (Vintage, Chatto & Windus)

Kevin Barry (Ireland), Night Boat to Tangier (Canongate Books)

Oyinkan Braithwaite (UK/Nigeria), My Sister, The Serial Killer (Atlantic Books)

Lucy Ellmann (USA/UK), Ducks, Newburyport (Galley Beggar Press)

Bernardine Evaristo (UK), Girl, Woman, Other (
Hamish Hamilton)

John Lanchester (UK), The Wall (Faber & Faber)

Deborah Levy (UK), The Man Who Saw Everything (Hamish Hamilton)

Valeria Luiselli (Mexico/Italy), Lost Children Archive (4th Estate)

Chigozie Obioma (Nigeria), An Orchestra of Minorities (Little Brown)

Max Porter (UK), Lanny (Faber & Faber)

Salman Rushdie (UK/India), Quichotte (Jonathan Cape)

Elif Shafak (UK/Turkey), 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World (Viking)

Jeanette Winterson (UK), Frankissstein (Jonathan Cape)

content

24.07.2019 08:13

"Dwa bieguny" Elizy Orzeszkowej. Patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W połowie lipca pod patronatem Biblionetki ukazała się powieść "Dwa bieguny" Elizy Orzeszkowej.

Wspaniała, aktualna w swej wymowie powieść. Narratorem jest pochodzący z warszawskich elit dekadent, który poznaje „dziką” (taki zresztą powieść pierwotnie miała tytuł), młodą kobietę, Sewerynę. Przyjechała do Warszawy po dobre rady – przekonana, że zamieszkujący stolicę pisarze i dziennikarze staną się dla niej drogowskazem. Chce wiedzieć, jak prowadzić, realizując cele dobra publicznego, majątek, który otrzymała po śmierci brata (zginął – w domyśle – w powstaniu styczniowym). Okazuje się jednak, że elity intelektualne czas spędzają głównie na zabawach salonowych. Nie w głowie im praca od podstaw, a tym bardziej ograniczanie własnego życia.
 
Eliza Orzeszkowa jest jedną z najważniejszych pisarek polskich epoki pozytywizmu. Jej utwory cechuje ogromne wyczucie problemów społecznych — w mowie pogrzebowej Józef Kotarbiński nazwał ją „czującym sercem epoki”.
 
 

 

content

20.07.2019 01:15

„Wiedźmin" - zaprezentowano pierwszy zwiastun serialu Netfliksa. [Wideo]

Autor: Małgorzata_

Podczas festiwalu San Diego Comic Con 2019 - na panelu o serialu „Wiedźmin" zaprezentowano zwiastun pierwszego sezonu. Na spotkaniu z fanami w San Diego pojawili się producentka serialu Lauren Schmidt Hissrich oraz członkowie obsady: Henry Cavill (Geralt z Rivii), Anya Chalotra (Yennefer) i Freya Allan (Ciri).

17.07.2019 09:58

Zmarł Andrea Camilleri

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Andrea Camilleri - twórca kultowej postaci komisarza Salvo Montalbano. Przez wiele lat głównym obszarem jego działalności twórczej był teatr. Stworzył ponad sto realizacji scenicznych, wśród których znaczną część stanowią sztuki Pirandella i De Filippa, a z autorów zagranicznych Becketta, Ionesco, Strindberga i Eliota. Swoją karierę prozatorską rozpoczął późno, bo w wieku 53 lat. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.

content

15.07.2019 12:29

Literacki Sopot 2019

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku w dniach od 15 do 18 sierpnia nadmorski Sopot stanie się centrum literatury i kultury brytyjskiej. Festiwal Literacki Sopot odwiedzą światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Każdy miłośnik dobrej literatury znajdzie coś dla siebie w bogatym programie spotkań, debat, warsztatów, pokazów filmowych, czytań performatywnych i spektakli.

content

12.07.2019 10:53

Nominowani do Nagrody Literackiej Angelus

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znana jest długa lista książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2019 roku. Jury spośród 105 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa, na których czeka nagroda w wysokości 150 tys. zł, poznamy podczas uroczystej gali 19 października. Wcześniej we wrześniu wyłoniona zostanie finałowa siódemka.

W roku ubiegłym po raz pierwszy w historii Angelusa nagrodę tę otrzymał Polak – Maciej Płaza za książkę „Robinson w Bolechowie”.  W tym roku szans na Angelusa dla autora piszącego w języku polskim nie ma. A to za sprawą decyzji jury, które na długiej liście nie umieściło ani jednej książki napisanej oryginalnie w języku polskim. 

Lista zakwalifikowanych książek w rozwinięciu newsa.

content

09.07.2019 09:02

Nie żyje Natalia Rolleczek

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Natalia Rolleczek urodziła się 16 lutego 1919 w Zakopanem. Przed II wojną światową przebywała w sierocińcu, prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek. Okres wojny przeżyła w Krakowie, gdzie poznała Karola Wojtyłę.

Po Drewniany różaniec (Rolleczek Natalia (Rolleczek-Korombel Natalia)) tworzyła utwory dramatyczne i powieści historyczne. Dorobek Natalii Rolleczek to także książki dla młodzieży. Autorka zmarła w wieku 100 lat.

content

08.07.2019 16:48

Olga Tokarczuk z kolejną nagrodą. Tym razem za „Księgi Jakubowe"

Autor: Małgorzata_

Nagroda Laure-Bataillon to najważniejsze francuskie wyróżnienie za literacki przekład. W tym roku otrzymały je Olga Tokarczuk i tłumaczka Maryla Laurent za „Księgi Jakubowe".

„Księgi Jakubowe” we Francji wydane zostały w ubiegłym roku, wtedy też powieść Tokarczuk uznana została przez magazyn kulturalny „Transfuge” za „Najlepszą powieść europejską”.

content

08.07.2019 12:17

V edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Roztocze, Szczebrzeszyn, Zamość i wyjątkowy Festiwal Stolica Języka Polskiego. Raz do roku, w wakacje, przez siedem dni z literaturą i sztuką. Tym razem spotkania najbardziej uznanych pisarzy, aktorów, muzyków oraz oczywiście wspaniałej publiczności odbywać się będą od 5 do 11 sierpnia.

Tradycyjnie, Festiwal ma swoich patronów, tym razem będzie to poetka Anna Świrszczyńska, oraz tak ważny dla Szczebrzeszyna - Jan Brzechwa. 

content

02.07.2019 00:27

„Wiedźmin” - Netflix zaprezentował logo, plakat oraz zdjęcia postaci

Autor: Małgorzata_

Netflix udostępnił oficjalny plakat, logo oraz zdjęcia z planu serialu „Wiedźmin" („The Witcher”) na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsza oficjalna zapowiedź serialu  zostanie zaprezentowana podczas San Diego Comic Con 19 lipca.

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: