Dodany: 08.07.2019 16:48|Autor: Małgorzata_

7 osób poleca ten tekst.

Olga Tokarczuk z kolejną nagrodą. Tym razem za „Księgi Jakubowe"

Nagroda Laure-Bataillon to najważniejsze francuskie wyróżnienie za literacki przekład. W tym roku otrzymały je Olga Tokarczuk i tłumaczka Maryla Laurent za „Księgi Jakubowe".

„Księgi Jakubowe” we Francji wydane zostały w ubiegłym roku, wtedy też powieść Tokarczuk uznana została przez magazyn kulturalny „Transfuge” za „Najlepszą powieść europejską”.

W listopadzie ubiegłego roku Tokarczuk i Laurent zdobyły również szwajcarską Nagrodę im. Jana Michalskiego, a w styczniu 2017 r. Tokarczuk za „Księgi Jakubowe” odebrała w Szwecji Międzynarodową Nagrodę Literacką.

Za granicą Tokarczuk zbiera też laury dzięki tłumaczeniu powieści „Bieguni”, którego autorką jest Jennifer Croft. W maju ubiegłego roku Tokarczuk i Croft nagrodzono Międzynarodową Nagrodą Bookera. Później książka znalazła się także w finale amerykańskiej National Book Award.

Croft pracuje właśnie nad przekładem „Ksiąg Jakubowych”. Premiera powieści w języku angielskim zaplanowana jest na wrzesień 2020 r.

W tym roku Tokarczuk po raz drugi znalazła się w finale The Man Booker International Prize. Tym razem z powieścią „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones.

Książka „Księgi Jakubowe” po raz pierwszy wydana została w 2014 r. Rok później Tokarczuk zdobyła za nią Literacką Nagrodę „Nike”. Tokarczuk pisała „Księgi Jakubowe” przez siedem lat.

Źródło inf.: Instytut Książki

Użytkownik: Tiffany_Maxwell 11.07.2019 00:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Nagroda Laure-Ba... | Małgorzata_
Brawo Olga !!!!!

Nie wiem jak Suweren zniesie ten sukces przedstawicielki "drugiego sortu".
Wszak może on przyćmić splendor największego polskiego dzieła wszechczasów, filmu "Smoleńsk".