Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

27.02.2020 23:25

Zmarł Clive Cussler, autor popularnych powieści sensacyjno-przygodowych

Autor: Małgorzata_

W wieku 88 lat zmarł amerykański pisarz Clive Cussler, autor popularnych powieści sensacyjno-przygodowych, a także podróżnik i poszukiwacz zatopionych wraków.  O śmierci pisarza poinformowała w środę jego żona, Janet Horvath.

Popularność Cussler zdobył już na początku lat 70. W 1973 roku wydał pierwszą powieść z jego najsłynniejszym bohaterem, Dirkiem Pittem. Książki Cusslera przetłumaczono na 60 języków i wydano w ponad 100 krajach, w tym także w Polsce. Szacuje się, że na całym świecie sprzedano ponad 130 mln egzemplarzy jego powieści. W sumie napisał ich ponad 80.

content

27.02.2020 14:26

The 2020 International Booker Prize - długa lista nominowanych

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono długą listę nominowanych do International Booker Prize 2020. Wsród pisarzy, którzy powalczą o nagrodę Michel Houellebecq i Nino Harataschwili. Książki nominowanych autorów zostały już wydane w Polsce.

Lista nominowanych do The Man Booker International Prize 2020:

Willem Anker „Red Dog” (tł. Michiel Heyns)
Shokoofeh Azar „The Enlightenment of The Greengage Tree” (tł. nieznany)
Gabriela Cabezón Cámara „The Adventures of China Iron” (tł. Iona Macintyre i Fiona Mackintosh)
Jon Fosse „The Other Name: Septology I – II” (tł. Damion Searls)
Ósme życie (dla Brilki): Tom 1 (Haratischwili Nino)(tł. Charlotte Collins i Ruth Martin)
Serotonina (Houellebecq Michel) (tł. Shaun Whiteside)
Daniel Kehlmann „Tyll” (tł.  Ross Benjamin)
Fernanda Melchor „ Hurricane Season” (tł. Sophie Hughes)
Yoko Ogawa „The Memory Police” (tł. Stephen Snyder)
Emmanuelle Pagano  „Faces on the Tip of My Tongue” (tł.  Sophie Lewis i Jennifer Higgins)
Samanta Schweblin „Little Eyes” (tł.  Megan McDowell)
Marieke Lucas Rijneveld „The Discomfort of Evening” (tł.  Michele Hutchison)
Enrique Vila-Matas „Mac and His Problem” (tł. Margaret Jull Costa i Sophie Hughes)

content

26.02.2020 00:22

Premierowa książka Łukasza Orbitowskiego do przeczytania tylko w Wolnych Lekturach

Autor: Małgorzata_

Najnowsza powieść Łukasza Orbitowskiego „#manto” będzie przez dwa miesiące dostępna tylko dla osób wspierających Wolne Lektury. Za dwa miesiące będą mogli przeczytać ją wszyscy.

„Cóż niezwykłego mogłoby się przydarzyć kelnerowi po pięćdziesiątce mieszkającemu z nadopiekuńczą matką na warszawskiej Pradze? Złote lata wysokich zarobków i sutych napiwków w Kameralnej ma dawno za sobą. W latach dziewięćdziesiątych zamknięto lokal i bohater powieści znalazł się na bruku, bo nikt już nie potrzebował zawodowych kelnerów. Teraz pracuje w swoim fachu na zmiany, po kilkanaście godzin dziennie, dorabiając drobnymi remontami, i czeka. Nigdy się nie poddaje i cierpliwie czeka na swoją wielką szansę. Przypadkiem w jego ręce trafia telefon komórkowy pozostawiony przy stoliku przez stałego klienta i nagle sprawy przybierają nieoczekiwany obrót…”

content

21.02.2020 00:00

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Autor: Małgorzata_

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

To coroczne święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.Data święta nie jest przypadkowa. Upamiętnia ono wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W tym wyjątkowym dniu ze szczególną dbałością zadbajmy o nasz piękny język polski.

content

12.02.2020 03:32

Iwona Chmielewska z nagrodą BolognaRagazzi Award!

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Iwona Chmielewska zdobyła główną nagrodę w kategorii NEW HORIZONS w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 za picturebooka "Kołysanka dla babci".

 

Natomiast w kategorii OPERA PRIMA wyróżnienie otrzymała książka "Widziałem pięknego dzięcioła (Skibiński Michał, Bankroft Ala)" Michała Skibińskiego, ilustrowana przez Helenę Stiasny (występującą do tej pory pod pseudonimem Ala Bankroft).

 

Więcej informacji o nagrodzonych książkach na stronie: http://www.bookfair.bolognafiere.it/highlights/premi/bolognaragazzi-award/bolognaragazzi-award-vincitori-2020/10057.html

 
content

10.02.2020 00:00

"My dilemma is you 2" - patronat medialny Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przedstawiamy drugi patronat medialny Biblionetki, kolejna książka z wydawnictwa Akapit Press i kolejna powieść dla młodzieży!

Drugi tom włoskiej bestsellerowej serii, w rytmie hitu My Dilemma Seleny Gomez! Powieść stworzona dla miłośniczek romantycznych historii.

Po powrocie z Los Angeles relacja Cristiny i Camerona się rozwija. Kłócą się i godzą, ale wspólnie pokonują nowe wyzwania. Wydaje się, że potrafią wyjść cało z każdej opresji. Jednak ich związek nie wszystkim się podoba.

Christina chce iść dalej, jednak przeszłość nie pozwala o sobie zapomnieć. Wracają starzy znajomi, a ci, których uważała za przyjaciół, zaczynają coś ukrywać. Pojawia się coraz więcej niewiadomych, ale nikt nie chce wyjawić prawdy.

Przeszłość coraz bardziej komplikuje życie Cris. I najgorsze, że ktoś chce zrobić jej krzywdę.

Czy historia naprawdę się powtarza?

content

07.02.2020 12:33

Książkowe Oscary

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W nocy z niedzieli na poniedziałek Gala Oscarowa. Czy macie swoich faworytów? Jak oceniacie wagę tej nagrody w świecie filmowym?
Sztuka filmowa czerpie inspiracje z wielu źródeł, w tym z literatury. Powieści przenoszone są na szklany ekran, czasem i seriale powstają w wersji drukowanej. 

Jakie są Wasze ulubione ekranizacje? I jak odpowiadacie na odwieczne pytanie: KSIĄŻKA CZY FILM?

W księgarni Ravelo znajdziecie wybór książek, które zainspirowały filmowych twórców, a także serialowe tytuły. :)
https://www.ravelo.pl/ksiazka-czy-film

content

04.02.2020 11:33

OCZY W LITERATURZE - konkurs nr 235

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Przedstawiam konkurs nr 235, który przygotowała carly

OCZY W LITERATURZE


Podobno są zwierciadłem duszy, podobno na ich podstawie można dowiedzieć się wiele o charakterze posiadacza, podobno są jedną z pierwszych rzeczy na jakie zwracamy uwagę poznając nową osobę, na pewno od wieków były natchnieniem liryków, epików i dramaturgów, oto przed nami bohaterowie lutowego konkursu: OCZY W LITERATURZE - konkurs nr 235 
 

Do rozpoznania jest 30 konkursowych fragmentów, do uzyskania jest więc 60 punktów, po 1 punkcie odpowiednio za tytuł i autora. 
 

Odpowiedzi proszę przesyłać w prywatnej wiadomości, liczba strzałów nieograniczona:) Mataczenie na forum mile widziane.
Termin nadsyłania rozwiązań upływa 16 lutego (niedziela) o godz. 23.59.

content

01.02.2020 16:24

Mary Higgins Clark nie żyje

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Mary Higgins Clark. Legendarna autorka bestsellerów odeszła 31 stycznia. Miała 92 lata. 

W komunikacie wydanym przez oficynę Simon & Schuster czytamy, że pisarka odeszła w spokoju, otoczona rodziną i przyjaciółmi. Wśród nich była Carol Higgins Clark, jej córka i także pisarka. Wspólnie napisały kilka książek, m.in. Przybierz dom swój ostrokrzewem (Higgins Clark Carol, Higgins Clark Mary) (2002), Świąteczny rejs (Higgins Clark Carol, Higgins Clark Mary) (2007) czy Festiwal Radości (Higgins Clark Mary, Higgins Clark Carol) (2009).

Higgins Clark Mary była autorką ponad 40 powieści, które notorycznie lądowały na pierwszy miejscach list bestsellerów. Pisarkę zaliczano do grona najpoczytniejszych autorów na świecie, a wiele jej książek zostało zekranizowanych.

Higgins Clark specjalizowała się thrillerach i kryminałach, co z czasem zaowocowało wszystko mówiącym przydomkiem: "Królowa suspensu".

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: