Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Co Polacy myślą o ebookach i audiobookach?

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-04-13 15:30

Co Polacy myślą o ebookach i audiobookach?Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Nie oznacza to jednak, że wersje cyfrowe całkowicie wyparły książkę tradycyjną. Światowy Dzień Książki jest dobrym momentem, aby sprawdzić, co Polacy sądzą o innowacyjnych sposobach czytania oraz czy ebook, audiobook i książka tradycyjna będą ze sobą koegzystować.

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo przeprowadził badanie, które wykazało, że korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych. Jak świadczą wyniki, te dwie formy lektury uzupełniają się, a wybór nośnika zależy od sytuacji.

Opinie na temat ebooków są w większości bardzo pozytywne. Respondenci  cenią w nich przede wszystkim mobilność i poręczność. Wskazali różne miejscach i okoliczności, w jakich czytają w nowoczesny sposób, na przykład: na wakacjach (40%), w pracy (40%), na uczelni lub w szkole (35%) czy w kawiarni (35%). Książki elektroniczne wybierane są najczęściej w sytuacjach przemieszczania się, na przykład w trakcie codziennego korzystania ze środków transportu publicznego lub dłuższych podróży. Po książki drukowane czytelnicy sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych, na przykład w domu lub na łonie natury.

„​Znaczący wpływ na chęć obcowania z ebookami i audiobookami ma również rozwój nowych technologii i rosnąca mobilność Polaków. Coraz mniej czasu mamy na czytanie w domowym zaciszu, ale staramy się wykorzystać efektywnie minuty, godziny spędzane w środkach komunikacji miejskiej czy w dalekiej podróży. Wówczas książki elektroniczne dobrze się sprawdzają zarówno w formie do czytania jak i słuchania, ponieważ zapewniają na przykład oszczędność miejsca w bagażu” – mówi Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Jak pokazuje raport, Polacy wymieniają coraz więcej zalet nowoczesnych form czytania. Do korzystania z wydań elektronicznych skłaniają ich w szczególności wygoda oraz fakt, że nie trzeba nosić ciężkich książek (43%) i ma się do nich szybki dostęp (32%). Inne wymieniane zalety to możliwość czytania na różnych urządzeniach oraz to, że ebook nie jest narażony na zniszczenia tak jak książka drukowana.

Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” pokazuje również, że pierwszym impulsem, który sprowokował sięgnięcie po książkę elektroniczną, była dla co trzeciej osoby namowa znajomych. Dla wielu respondentów czytanie ebooków stało się po prostu modne (19%).

Zaletą jest także możliwość szybkiego przeszukiwania treści. W książce papierowej czytelnik musi przerzucić nawet kilkaset stron w poszukiwaniu danego fragmentu, a w przypadku e-booku wystarczy wpisać szukany fragment i od razu zostanie on znaleziony. Dodatkowo na jednym urządzeniu można zabrać ze sobą nawet kilkaset e-książek. Możliwe jest również czytanie w ciemności, rzecz nie do zrobienia w przypadku tradycyjnej książki.

„Polacy kupują coraz więcej ebooków i coraz chętniej sięgają po audiobooki. Na początku naszej działalności zmagaliśmy się z opinią, że słuchanie książek jest mniej wartościowym sposobem obcowania z literaturą niż ich czytanie. Obecnie to przekonanie nie jest już tak częste, a  recenzenci i czytelnicy zgodnie przyznają, że dobra interpretacja tekstu jest tu wartością dodaną, prawdziwą sztuką. Rynek przyrasta dynamicznie – dzieciaki, które słuchały bajek, teraz są odbiorcami dorosłej literatury także w formie audiobooka” – komentuje  Anna Kotlonek-Kowalik, Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej.

Audiobook to wygodny zamiennik tradycyjnej książki. Sprawdza się zaróno w podróży, jak podczas domowego odpoczynku i pozwala wypocząć oczom.

Z badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” wynika, że najczęściej kupujemy audiobooki na własny użytek, ale chętnie dzielimy się nimi z naszymi najbliższymi. Audiobooków najczęściej słuchamy będąc w ruchu  –  blisko 3/4 ankietowanych korzysta z nich w podróży. Z kolei 72% słucha ich podczas codziennego przemieszczania się środkami transportu publicznego, a 65%  –  w trakcie dojazdów samochodem.

Mimo wielu zalet ebooków, czytelnikom brakuje w obcowaniu z nimi dotyku papieru i zapachu książki drukowanej, czyli cech tradycyjnych wydań. Nie przeszkadza to jednak w rosnącej popularności książek elektronicznych, które zyskują z roku na rok więcej zwolenników. Polacy to dynamicznie rosnąca grupa e-czytelników, dla której liczą się jakość i wygoda czytania oraz słuchania w nowoczesnej formie.

*

Źródło: materiały prasowe

Grafika: fotolia

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz