Dodany: 09.02.2019 14:37|Autor: Małgorzata_

Zmarła Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”

Jak poinformował agent pisarki, Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”, zmarła w wieku 94 lat po krótkiej chorobie.

Urodzona na północnym wybrzeżu Kornwalii Rosamunde Pilcher zaczęła pisać w wieku siedmiu lat, a swoje debiutanckie opowiadanie opublikowała, jako osiemnastolatka.

W latach 1949 – 2000 pisarka napisała prawie 30 książek. Specjalizowała się w romansach i powieściach obyczajowych, które sama określała, jako wyciskacze łez.

Pierwsze powieści wydawała pod pseudonimem Jane Fraser. Prawdziwego nazwiska użyła dopiero w 1955 roku.

Popularność przyniosła jej powieść „Poszukiwacze muszelek” wydana w 1988 roku. Historia opowiadała o dojrzałej kobiecie, która odkrywa, że obrazy malowane przed laty przez jej ojca stały się modne i są warte niemałe pieniądze. Książka była 49 tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa” i sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Została też przeniesiona na ekran telewizyjny, a główną rolę w filmie zagrała Vanessa Redgrave. Później ukazały się następne bestsellery. W połowie lat 90. Pilcher była jedną z najlepiej zarabiających kobiet w Wielkiej Brytanii. Ogromną popularnością cieszyła się w Niemczech, gdzie z inspiracji jej powieściami i opowiadaniami stacja telewizyjna ZDF nakręciła ponad 140 filmów.

W 2000 roku Rosamunde Pilcher przeszła na literacką emeryturę. Dwa lata później została odznaczona oficerskim Orderem Imperium Brytyjskiego.

Użytkownik: minutka 09.02.2019 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak poinformował... | Małgorzata_
Znam tylko Dziki tymianek (Pilcher Rosamunde (pseud. Fraser Jane)), oceniłam na 4,0 i nie szukałam już innych powieści. Teraz widzę, że najlepszą książkę autorki przegapiłam, więc dodaję ją do schowka.
Użytkownik: Pani_Wu 10.02.2019 15:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Znam tylko Dziki tymianek... | minutka
A ja odwrotnie, zachwycona "Poszukiwaczami muszelek" sięgnęłam po inne książki i nie zachwyciły mnie. Teraz, niekiedy, oglądam filmy wg Jej powieści. Film - adaptację "Poszukiwaczy" też widziałam i bardzo mi się podobał.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 09.02.2019 15:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak poinformował... | Małgorzata_
Piękny wiek.

Moim odkryciem wiele lat temu wśród romansów na bibliotecznej półce był opasły tom Poszukiwacze muszelek (warto przeczytać). Od tego czasu czasem sięgam po jej twórczość.