Dodany: 03.09.2019 17:10|Autor: Małgorzata_

„Kierunek: Noc” czyli kolejny „polski” serial od Netfliksa. [Wideo]

Netflix zapowiedział na przyszły rok premierę serialu science-fiction „Kierunek: Noc” na motywach powieści „Starość aksolotla” Jacka Dukaja. To pierwsza produkcja platformy realizowana w Belgii.

„Kierunek: Noc” to pierwszy belgijski serial oryginalny Netfliksa. Sześcioodcinkową serię wyreżyseruje duet Inti Calfat i Dirk Verheye. Za produkcję odpowiadają Tomek Bagiński oraz Jacek Dukaj. Showrunnerem serii został Jason George („Narcos”, „Nieposkromiona”), który jest także autorem scenariusza.

Serial opowie historię pasażerów i członków załogi samolotu lecącego z Brukseli, którzy są świadkami katastrofalnego w skutkach zjawiska słonecznego. Bohaterowie muszą uciekać przed niszczycielskim światłem gwiazdy, szukając schronienia w mroku. Na pokładzie o przeżycie walczą ludzie z różnych krajów i środowisk. Łączy ich chęć przetrwania za wszelką cenę.

- Pomysł na serial zaczerpnięty został ze świetnej książki Jacka Dukaja „Starość aksolotla”, która porusza problem transhumanizmu. To, co najbardziej mi się w niej podoba, to wizja nieuchronnego końca świata i idea, że jedyną szansą na przetrwanie jest ucieczka samolotem z grupą zupełnie obcych sobie ludzi, którzy nie mówią nawet w tym samym języku - komentuje Tomasz Bagiński. - Rzadko zdarza się, że wiemy cokolwiek o naszych współpasażerach, a w tym wypadku znajdujemy się w sytuacji, gdzie stajemy się nową wspólnotą, od której zależy nasze przetrwanie. Uważam, że to świetny pomysł zarówno na dramat, jak i thriller - podkreśla.

– Ten dający do myślenia thriller zadaje pytanie, które w obecnych czasach słyszymy coraz częściej. Czy ludzkość jest w stanie zjednoczyć się w imię wspólnego dobra? A może zgubią nas egoizm i samolubna natura? – mówi Jason George.

Netflix na razie opublikował krótki zwiastun „Kierunku: Noc” i zapowiedział, że serial pojawi się na platformie w przyszłym roku.

A jeszcze tej jesieni, w listopadzie, „Starość aksolotla" ukaże się w Wydawnictwie Literackim – po raz pierwszy na papierze.

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 03.09.2019 22:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Netflix zapowiedział n... | Małgorzata_
Fajnie by było, gdyby to wydanie na papierze to był jakiś zbiorczy tom opowiadań. Trochę tego jeszcze jest rozrzuconego po różnych antologiach i czasopismach (choć tych starych, początkowych opowiadań Dukaj chyba nie chce wznawiać?).