„Przyszli niedokonani” ukażą się w Biurze Literackim

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-11-17 15:25

1 osoba poleca ten tekst.

Najnowszny tomik Joanny Roszak Przyszli niedokonani ukaże się w Biurze Literackim 22 stycznia 2018 roku.

Nominowana do najważniejszych nagród literackich za swoje poprzednie książki poetka podejmuje dotkliwy temat uchodźców. Znana z fonicznych wierszy Roszak wymaga od swoich odbiorców wrażliwości na dźwięki, nie tylko te otaczające nas na co dzień, lecz przede wszystkim na głosy ludzkie. Szczególnie wtedy, gdy głosy te należą do osób marginalizowanych, cierpiących, wołających o pomoc.

W zbiorze Przyszli niedokonani Joanna Roszak mówi w imieniu uchodźców językiem poezji. Odbiorcy zbombardowani medialnymi, „suchymi” informacjami o kolejnych tragediach natrafią w tych wierszach na dźwięki pełne emocji, wypowiadane przez ludzi uchodzących przed wojną, z samego środka ich prywatnych historii rozpiętych na dwa światy. Poetka z charakterystycznym zmysłem obserwacji porusza także temat przemijania i ulotności ludzkiego istnienia.

Poprzedni zbiorek, Tego dnia, ukazał się w 2015 roku. Roszak w typowej dla siebie w stylistyce poetyki minimalistycznej podejmuje w nim tematykę codzienności, okazując się wnikliwą obserwatorką otaczającego nas świata. Tomik Tego dnia był nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej w 2016 roku.

Joanna Roszak to poetka, publicystka i wykładowczyni akademicka. Jest autorką sześciu tomów poetyckich oraz sześciu publikacji eseistyczno-naukowych, w tym wydanego w 2010 roku w Biurze Literackim zbioru "W cztery strony naraz: portrety Karpowicza". Jej książki były nominowane m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Jest laureatką pierwszej nagrody w Konkursie im. Jana Józefa Lipskiego. Publikowała m.in. w „Liparze”, „Pro Femina”, „Przeglądzie Polskim”, „Res Publice Nowej”, „Literaturze na Świecie” czy też „Nowych Książkach”.

Na stronie Biura Literackiego można przeczytać fragment zapowiadający Przyszłych niedokonanych. Link podajemy poniżej.

źródło: materiały prasowe Biura Literackiego

komentarzy: 0