Dodany: 27.11.2017 14:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zbiórka na film o Bolesławie Leśmianie

W serwisie polakpotrafi.pl trwa internetowa zbiórka na realizację filmu dokumentalnego o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana.

Zebrane w ten sposób środki Zamojskie Towarzystwo Leśmianowskie przeznaczy na postprodukcję filmu o poecie. Jak zauważają pomysłodawcy projektu, od 24 lat nie było filmu ani fabularnego, ani dokumentalnego, poświęconego osobie jednego z największych i najważniejszych polskich poetów, czyli Bolesława Leśmiana. Film będzie miał charakter poetyckiego dokumentu, powstałego na podstawie wierszy, listów, szkiców literackich poety oraz wywiadów. Celem produkcji jest ukazanie Bolesława Leśmiana w kontekście międzywojnia, w latach 20-tych zawistnie przemilczanego przez wiodące wówczas czasopisma literacko-artystyczne. Artystę mieszkającego w prowincjonalnym Zamościu, ale obracającego się w wąskim kręgu entuzjastów tworzących renesans kulturalny i intelektualny miasta po odzyskaniu niepodległości – mówią twórcy filmu.

Projekt uzyskał dotację miasta Zamość, a powstanie scenariusza wsparło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Jednak twórcy filmu wciąż potrzebują finansowego wsparcia. By dzieło miało właściwy charakter i było odpowiednim hołdem dla Artysty, potrzeba znacznie więcej funduszy niż zgromadziliśmy. Stąd w Towarzystwie Leśmianowskim decyzja, by projekt zgłosić do platformy polakpotrafi.pl - wyjaśniają producenci.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Natasza Ziółkowska-Kurczuk, a autorem zdjęć - Tomasz Michałowski, współpracujący z AurumFILM, który zrealizował ubiegłoroczną "Ostatnią rodzinę". W filmie wystąpią m.in. Adam W. Kulik, Dariusz Pachocki, Jerzy Tyburski, Adam Gąsianowski, Jakub Żygawski, Henryk Szkutnik, a jako narratora usłyszymy Jana Peszka.

Zdjęcia do filmu zakończono we wrześniu, jednak materiał wymaga dalszej obróbki. Twórcy zbierają środki na dokończenie montażu, udźwiękowienie, kolorkorekcję całości, skomponowanie i wykonanie muzyki do filmu. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na tłumaczenie dokumentu oraz wydanie płyty CD z muzyką do filmu.

Projekt możesz wspomóc tutaj: https://polakpotrafi.pl/projekt/film-o-boleslawie-lesmianie

Zdjęcie: Bolesław Leśmian, Scanned from Mała Encyklopedia Powszechna PWN (Public Domain), via Wikimedia Common