Dodany: 2015-05-17 08:24|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Neuronaukowa lista przebojów Poka


Kto tu rządziCoraz częściej dostajemy od Was tematyczne listy "potencjalnych bestsellerów". Nie inaczej jest i tym razem. Pok przygotował dla nas bardzo interesujące zestawienie książek o ludzkim mózgu. Zresztą sami przeczytajcie przygotowane przez niego uzasadnienie decyzji:

"Od czasu kiedy na studiach zainteresował mnie ludzki mózg oraz postęp w rozwoju neuroscience wciąż staram się wzbogacać po trochu swoją wiedzę w tym kierunku i być mniej więcej na bieżąco z nowinkami ze świata nauki.
Przygotowałem zatem listę 10 pozycji, które w ten czy inny sposób podchodzą do tematu i pozwalają dowiedzieć się co nieco o zawiłościach ludzkiego umysłu. Chętnie poznam również wasze propozycje interesujących książek traktujących o podobnej tematyce."

1. Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?: Neuronauka a istnienie wolnej woli (Gazzaniga Michael). Niedługa, acz wyjątkowo treściwa lektura. Autor porusza zagadnienia świadomości, wolnej woli oraz determinizmu poznawczego. Stara się udzielić wstępnej odpowiedzi na pytanie: Czy sami odpowiadamy za nasze czyny, czy odpowiedzialny jest wyłącznie nasz mózg?
Bardzo polecam.

2. Jak uczy się mózg (Spitzer Manfred). Tytuł wyjaśnia wszystko. Książka opisuje w bardzo przystępny sposób, jakie procesy zachodzące w mózgu odpowiadają za nabywanie nowych umiejętności. Manfred Spitzer próbuje także przekazać nam, co można zrobić, aby dzieci i młodzież uczyli się z większą efektywnością.

3. Przenikliwe powietrze, jasny ogień: O materii umysłu (Edelman Gerald M.). Wymagająca książka, dająca za to wiele w zamian. Gerald Edelman, laureat Nagrody Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii, stara się nam przekazać skondensowaną wiedzę z zakresu filozofii umysłu oraz neurobiologii. Jest to istna skarbnica mądrych przemyśleń i interesujących faktów, przeznaczona jednak dla bardziej wybrednych czytelników. Do czytania w tramwaju się raczej nie nadaje ;)

4. Mózg: Nieoficjalny podręcznik (MacDonald Matthew). Połączenie poradnika i literatury popularnonaukowej. Książka dla każdego. Napisana została przejrzystym językiem, a porusza tak różnorodne zagadnienia, jak typy osobowości (jest nawet test do rozwiązania), iluzje wizualne, różnice i podobieństwa w zachowaniu bliźniąt, dobra dieta, itd. Brzmi może dziwnie, ale jest to zdecydowanie lektura godna uwagi. Świetnie sprawdza się jako podręcznik dla początkujących.

5. Antropolog na Marsie (Sacks Oliver). Znajdziemy tu opis siedmiu przypadków zaburzeń neurologicznych, od utraty widzenia barw (i to przez malarza!), po autyzm i zespół Tourette'a. Sacks z wnikliwością bada stany osobowe swoich pacjentów. Nie traktuje ich jako chorych. Te ciekawe osoby poznajemy bowiem nie w zamkniętym środowisku szpitalnym, ale w ich własnych domach i na świeżym powietrzu. „Antropolog na Marsie” to rewelacyjna książka, która pozwala lepiej zrozumieć inność i nie traktować jej wyłącznie jako brak normalności.

6. Umysł na nowo odkryty (Searle John R.). Klasyka z zakresu badań nad filozofią umysłu. Searle porusza problem redukcji świadomości. Zadaje pytanie: W jakiej relacji ma się mózg do umysłu, a umysł do świata? Obala mity dotyczące dualizmu i materializmu wyjaśniając, iż rzecz jest bardziej złożona niż to postrzegał Kartezjusz czy behawioryści. Wyjaśnia także błędy popełniane np. przez funkcjonalistów (przytacza argument „chińskiego pokoju”) oraz inne odłamy neuronauk. Osoby zainteresowane filozofią umysły nie mogą przejść obok tej pozycji obojętnie.

7. Błąd Kartezjusza: Emocje, rozum i ludzki mózg (Damasio Antonio). Antonio Damasio (wraz z żoną Hanną) należy do głównych badaczy zagadnień dotyczących funkcjonowania ludzkiego mózgu. „Błąd Kartezjusza” jest jedną z jego najbardziej znanych prac popularnonaukowych. Na przykładzie dwóch ciężkich przypadków uszkodzeń kory przedczołowej objaśnia nam wpływ emocji na podejmowanie decyzji i zachowania społeczne. To właśnie ta książka uświadomiła mi, że zmiany w mózgu (np. wskutek wypadku) mogą prowadzić do niemal całkowitej zmiany osobowości.

8. Liczenie baranów: O naturze i przyjemnościach snu (Martin Paul). Lekka, dobrze napisana książka o tym, jak sen wpływa na nasze zachowanie i jak to się w ogóle dzieje, że odgrywa dla nas tak istotną rolę. Autor, aby umilić nam lekturę często przytacza cytaty z dzieł znanych poetów i prozaików. Nie jest to typ książki, z której wyłowimy tonę konkretnych informacji. Należy do niej podchodzić na zasadzie: przyjemne z pożytecznym.

9. Umysł: Krótkie wprowadzenie (Searle John R.). W pierwszej kolejności polecam zapoznać się z wcześniej wspomnianą książką Searle'a – „Umysł na nowo odkryty”. Ta ma tę zaletę, że jest bardziej aktualna i porusza nieco więcej zagadnień. Ich choć rzeczywiście jest to tylko krótkie wprowadzenie w główną problematykę filozofii umysłu, to wcale nie należy do najłatwiejszych. Jest to jedna z bardziej wymagających pozycji, które zamieściłem w tym zestawieniu. Jak ktoś lubi rzucać się od razu na głęboką wodę lub wie już co nieco, to może śmiało spróbować.

10. Halucynacje (Sacks Oliver). "Bardzo dobra antologia wszelkiej maści urojeń, jakie mogą nas w życiu spotkać, czy to za sprawą przedawkowania leków, brania narkotyków, silnych migren, stanów hipnagogicznych, czy po prostu wskutek chwilowego podrażnienia głównego ośrodka nerwowego. „Halucynacje” to lektura przestępna i ciekawa, podobnie jak pozostałe książki Olivera Sacksa, które również szczerze polecam."

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 21
Użytkownik: Marylek 2015-05-17 10:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Coraz częściej dostajem... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Świetna lista! Też mnie to interesuje.

Z Twojej listy czytałam tylko 5 i 8.
2, 7 i 10 stoją w kolejce, patrzą na mnie z półki.
Reszta - do schowka! Dziękuję! :)
Użytkownik: Vemona 2015-05-17 20:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna lista! Też mnie t... | Marylek
Marylku, jak chcesz, to służę 1 ;) Poza tym polecam w tym klimacie także Geografia myślenia: Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej? (Nisbett Richard E.).
A do schowka wędruje cała lista. :)
Użytkownik: Marylek 2015-05-17 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Marylku, jak chcesz, to s... | Vemona
"Geografię myślenia" mam swoją, dziękuję. A na numer 1 jestem chętna, choć może, hmm, za rok? Bo moje moce przerobowe są jakie są, nie wyrabiam się z zaległościami.
Użytkownik: Vemona 2015-05-17 22:41 napisał(a):
Odpowiedź na: "Geografię myślenia" mam ... | Marylek
Kiedy sobie życzysz. ;) Nie wspomnę o swoich mocach przerobowych, bo choć staram się w tym roku jak mogę czytać to, co mam, to właśnie rzuciłam sobie pod nogi kolejne kłody w postaci zakupów targowych...
Użytkownik: Pok 2015-05-17 22:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Marylku, jak chcesz, to s... | Vemona
Widzę, że mam do czynienia z kolejną amatorką rozpychania schowka do granic czytelniczych niemożliwości :)

"Geografia myślenia" już czekała w moim schowku :)
Użytkownik: Vemona 2015-05-17 22:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzę, że mam do czynieni... | Pok
Najsłuszniejsze sformułowanie to te granice czytelniczych niemożliwości!! Nie nadążam z tym, co mam, a dopycham kolejne. A "Geografię" polecam, bardzo dobrze się czyta i uważam, że jest zaskakująca.
Użytkownik: Pok 2015-05-17 22:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Najsłuszniejsze sformułow... | Vemona
Napychanie schowka to i tak pół biedy, gorzej kiedy także półki we własnej biblioteczce uginają się od książek czekających na przeczytanie ;)
Użytkownik: Vemona 2015-05-17 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Napychanie schowka to i t... | Pok
Właśnie tak mam, że się uginają.... I przybywają kolejne. Staram się w tym roku nadrabiać zaległości, ale właśnie byłam na targach i nie wyszłam z pustymi rękami.
Użytkownik: Marylek 2015-05-17 23:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Napychanie schowka to i t... | Pok
Półki.... Nawet nie wspominaj. Usiłowałam zrobić dzisiaj porządek ze stosikami na podłodze przy łóżku - kompletna porażka!
Użytkownik: Vemona 2015-05-19 13:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Półki.... Nawet nie wspom... | Marylek
Podłoga odpada, Fajtek miałby za dużo zabawy... ;) Ale nie wiem, gdzie wepchnę zakupy targowe.
Użytkownik: Marylek 2015-05-17 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Coraz częściej dostajem... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To trochę starsze, ale też bardzo ciekawe: Płonący dom: Odkrywając tajemnice mózgu (Ingram Jay).
I cały Sachs, oczywiście. :)
Użytkownik: Pok 2015-05-17 17:12 napisał(a):
Odpowiedź na: To trochę starsze, ale te... | Marylek
Na "Płonący dom" kiedyś się czaiłem, ale w końcu nie kupiłem. Idąc jednak za Twoją propozycją zerknąłem sobie znów na wiadomy serwis aukcyjny i akurat trafiła się jedna sztuka w dobrej cenie. No i niedługo będzie moja :)
Użytkownik: Eida 2015-05-17 10:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Coraz częściej dostajem... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Super lista! Ja też lubię czytać o mózgu (a zaczęło się właśnie od przeczytania pozycji nr 2 z Twojej listy), dlatego bardzo dziękuję za to zestawienie :-)
Użytkownik: Marylek 2015-05-17 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Super lista! Ja też lubię... | Eida
Numer 2 mam właśnie od Ciebie! :)
Użytkownik: Eida 2015-05-21 18:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Numer 2 mam właśnie od Ci... | Marylek
Wiem, wiem ;)
Użytkownik: Pok 2015-05-17 17:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Super lista! Ja też lubię... | Eida
Mam nadzieję, że znajdziesz coś ciekawego :)

W pierwszej kolejności poleciłbym numer 1 i 4, jeśli nie czytałaś jeszcze.
Użytkownik: Marylek 2015-05-17 17:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Mam nadzieję, że znajdzie... | Pok
Hm, okazało się, że nr 4 już tkwi w schowku od jakiegoś czasu...
Użytkownik: Rbit 2015-05-17 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Coraz częściej dostajem... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dodaję do listy w temacie:
Moralność mózgu: Co neuronauka mówi o moralności (Churchland Patricia S.)
Więcej w niej neurobiologii niż filozofii, przez co oceniłem nisko, ale pozycja z pewnością warta uwagi.
Blaski i cienie pracy mózgu: O miłości, sztuce i pogoni za szczęściem (Zeki Semir)
O neuroestetyce, czyli jak mózg pracuje oceniając dzieła sztuki, w tym literaturę.
Wyjaśnić umysł: Struktura teorii neurokognitywnych (Hohol Mateusz)
Dzieło wschodzącej młodej gwiazdy polskiej kognitywistyki.
A na dokładkę:
Od mózgu do umysłu: Jak powstaje nasz wewnętrzny świat (Frith Chris (Frith Christopher Donald))
Zdumiewająca hipoteza czyli Nauka w poszukiwaniu duszy (Crick Francis)
Neuronauka o podstawach człowieczeństwa: O czym mówi mózg? (Ramachandran V. S.)
Użytkownik: Pok 2015-05-17 19:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodaję do listy w temacie... | Rbit
"Moralność mózgu" już kiedyś rzuciła mi się w oczy, odstraszyła mnie jednak bardzo niska średnia (choć ocen tylko 5). Na razie sobie daruję. Za to pozostałe typy są bardzo interesujące. Schowek znów przytył :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2015-05-18 08:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Coraz częściej dostajem... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ooo, nie umieściłeś nic Pinker Steven ?

Dorzuciłbym jeszcze:
Nowy umysł cesarza: O komputerach, umyśle i prawach fizyki (Penrose Roger)
Użytkownik: Pok 2015-05-18 15:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Ooo, nie umieściłeś nic P... | LouriOpiekun BiblioNETki
"Jak działa umysł" Pinkera rzeczywiście świetnie nadawałoby się do mojej listy. Książki jednak nie czytałem. Natomiast "Tabula rasa" porusza szersze zagadnienia skupiając się na problemie natury ludzkiej. Nie do końca by więc tutaj pasowała, choć książkę niewątpliwie polecam.

"Nowy umysł cesarza", podobnie "Jak działa umysł", jest bardzo trudno dostępne. Kiedyś wypatrywałem tych książek na aukcjach, ale ceny były nie na moją kieszeń.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: