Dodany: 28.05.2015 18:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Program „Książki naszych marzeń” przyjęty przez rząd

MENRada Ministrów przyjęła we wtorek (26 maja) rządowy program promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży „Książki naszych marzeń", dzięki któremu będzie możliwe dofinansowanie zakupu książek dla bibliotek w publicznych szkołach podstawowych i szkołach artystycznych. Wielkość środków przyznanych szkołom na zakup książek do bibliotek szkolnych będzie zależeć od liczby uczniów.

Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł. To początek. Przed nami program wieloletni – mówi minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

Zgodnie z założeniami przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programu, biblioteki szkolne mają zakupić książki niebedące podręcznikami i wybrane przez uczniów. Chodzi o to, aby były to tytuły, które rzeczywiście interesują młodego czytelnika i zachęcą go do sięgnięcia po książkę, a tym samym pogłębią w nich nawyk czytania i rozbudzą ciekawość poznawczą. Ponadto biblioteki szkolne mają podjąć współpracę z pozostałymi bibliotekami publicznymi, aby nie tylko uzupełniać gromadzone zbiory książkowe, ale także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.

Cały komunikat MEN dostępny pod tym linkiem.