Dodany: 29.05.2015 17:08|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lista podróżniczych przebojów według Joyeuse

ChiwaW dniu dzisiejszym prezentujemy kolejne zestawienie potencjalnych bestsellerów według użytkowników Biblionetki. Tym razem jest to lista tematyczna (podróżnicza), a przygotowała ją ilia , której oddajemy teraz głos:

"Postanowiłam zrobić jeszcze jedną listę bestsellerów, tym razem książek podróżniczych. Spośród książek o tej tematyce kupionych w ostatnich latach, wybrałam te najciekawsze, najcenniejsze dla mnie".

1. Wyprawa do Chiwy: Podróże i przygody w Azji Środkowej (Burnaby Frederick) i ... kilkanaście innych tytułów serii Podróże retro; Bardzo starannie i pięknie wydane książki o dawnych podróżach. Gorąco polecam.

2. Oswajanie świata (Bouvier Nicolas) - klasyka literatury podróżniczej. Literacka relacja z pierwszej części wyprawy Bouviera na Wschód (lata 1953/54), z Genewy przez m.in. Serbię, Macedonię, Turcję, Iran do Afganistanu.

3. Cień Jedwabnego Szlaku (Thubron Colin) - znany i nagradzany brytyjski pisarz podróżnik podąża śladami dawnego Jedwabnego Szlaku prowadzącego z Chin, przez góry środkowej Azji, północny Afganistan i Iran do tureckiej Antiochii.

4. Wielki bazar kolejowy: Pociągiem przez Azję (Theroux Paul) - to zapis czteromiesięcznej podróży pociągami przez Azję (1973), m.in. słynną koleją transsyberyjską. Kontynuacją jest Pociąg widmo do Gwiazdy Wschodu: Szlakiem "Wielkiego bazaru kolejowego" (Theroux Paul) - autor po 30 latach rusza trasą swojej poprzedniej podróży.

5. Podróże po Syberii (Frazier Ian) - w obszernej książce amerykański dziennikarz i pisarz relacjonuje wędrówkę po tej wielkiej i fascynującej krainie, opisuje jednocześnie jej dzieje oraz zamieszcza historie wielu syberyjskich zesłańców.

6. Mani: Wędrówki po Peloponezie (Leigh Fermor Patrick) - wydane w serii Podróże "Zeszytów Literackich", napisane w 1958 r. przez pisarza i podróżnika, człowieka legendę dla Brytyjczyków i Greków (porwanie niemieckiego komendanta okupowanej Krety). Leigh Fermor mieszkał wiele lat w Grecji, a także wędrował po niej, docierając do mało znanych, nie odkrytych przez turystów zakątków.

7. Prowadził nas los (Choszcz Kinga, Chopin (właśc. Siuda Radosław)) - pięcioletnia podróż autostopem dookoła świata Kingi (nieżyjącej już) i Chopina, zaowocowała tą książką i prestiżową nagrodą podróżniczą "Kolosem" w 2004 r.

8. Szaleństwo marszu (Lanzmann Jacques) - Lanzmann uważany jest za piechura wszech czasów. Przewędrował na pieszo "cały świat". Cytat z książki: "Maszerować - to dotrzeć do kresu samego siebie, idąc jednocześnie na koniec świata".

9. Kamienny dom: O Bliskim Wschodzie, jakiego już nie ma (Shadid Anthony) - autor także już nie żyje. Był amerykańskim dziennikarzem pochodzenia libańskiego. Pisał m.in. reportaże o wojnie w Iraku, za które dwukrotnie otrzymał nagrodę Pulitzera. "Kamienny dom" jest o jego nostalgicznym powrocie do krainy przodków, czyli do zrujnowanego obecnie wojnami Libanu, niegdyś kwitnącej krainy, będącej perłą Lewantu.

10. Ajatollah śmie wątpić: Paradoks współczesnego Iranu (Majd Hooman) - pisarz jest Irańczykiem, wykształconym i mieszkającym na Zachodzie, ale mającym stale kontakt z ojczyzną. Książka jest reportażem o Iranie od środka, opisuje miejsca i rzeczy do których zagraniczni turyści i dziennikarze nie mają dostępu.