Dodany: 18.05.2015 17:32|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

I jeszcze jedna lista potencjalnych przebojów

DziennikiPowoli wysycha źródełko z Waszymi listami przebojów. W zapasie (poza dzisiejszą) mamy tylko jedną listę i jeżeli nie wesprzecie akcji swoimi propozycjami (przypominamy - propozycje wysyłamy prywatnymi wiadomościami do użytkownika "Wiadomości"), już jutro będzie po wszystkim. Zanim jednak to nastapi, zapraszamy do zapoznania się z listą użytkownika jolietjakeblues.

1. "Chcę dawać świadectwo aż do końca: Dzienniki", Victor Klemperer

Autor to kuzyn znakomitego niemieckiego dyrygenta pochodzenia żydowskiego, romanista, filolog, urodzony w Gorzowie Wielkopolskim. Dzienniki od lat nie wydane. Kosztują na rynku około tysiąca złotych. Nie tylko świadectwo Zagłady, ale historia Europy.

2."Dionizos: Archetyp życia niezniszczalnego", Karl Kerenyi

Podstawa humanistyki i kulturoznawstwa. W zasadzie trudny wybór spośród pozostałych książek autora, ale ten polecało, czy nawet kazało przeczytać dwóch wielkich polskich uczonych, historyk i religioznawca.

3. "Pamiętnik Dawida Rubinowicza"

Nie wyobrażam sobie poważniejszej i ważniejszej lektury w gimnazjum. Dawidek jest tym kimś dla Polski, jak Anna Frank dla Zachodniej Europy.

4. "Opętanie w Loudun", Michel de Certeau lub "Montaillon: Wioska heretyków 1294-1324", Emmanuel Le Roy Ladurie

Do wyboru, o tym jak uczyć się tolerancji na podstawie historii

5. "Homo sacer", "Stan wyjątkowy" i "Co zostaje z Auschwitz", Giorgio Agamben

Nie warto skończyć na jednej. Znać trzeba koniecznie.

6. "Czy to jest człowiek", Primo Levi i "Poza winą i karą",Jean Amery, oraz "Kadysz za nienarodzone dziecko", Imre Kertesz

Pytania o poczucie winy, karę, człowieczeństwo, zemstę, ból. Ciężar Europy w całej, zatrważającej okazałości.

7. "Wirgińczyk: Jeździec z równin", Owen Wister

Chyba jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy western na papierze. Wydany w Polsce w 1964 roku i dotąd niewznowiony, jeśli się nie mylę.

8. "Winnetou" i "Old Surehand", Karol May

Niech ktoś w końcu wyda pięknie i uporządkuje tłumaczenie!

9. "Spadkobierca z Kalkuty", Robert Sztilmark

Nie ma bez tej przygodowej epopei dzieciństwa. Podobno autor napisał tylko jedną książkę. A pisał ją na zesłaniu.

10. A na koniec nic z pozoru szczególnego:

"Gra szklanych paciorków", Herman Hesse,
"Lot nad kukułczym gniazdem", Ken Kesey,
"Paragraf 22", Joseph Heller,
"Sto lat samotności", Gabriel Garcia Marquez

Bez tych książek nie może istnieć jakakolwiek domowa biblioteczka...

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.05.2015 08:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Powoli wysycha źr&oacut... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nad "Opętaniem w Loudun" Michela de Certeau zastanawiałem się na ostatnich targach książki, ale co za dużo to niezdrowo. A teraz żałuję :/ Czytałeś może Diabły z Loudun (Huxley Aldous) ? Mi Huxley bardzo przypadł do gustu i ciekaw jestem, czy M. de Certeau równie interesująco podszedł do tematu?

PS: bardzo sprytnie rozszerzyłeś listę ponad ograniczenie 10 książek ;p
Użytkownik: jolietjakeblues 24.05.2015 17:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Nad "Opętaniem w Loudun" ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie czytałem żadnej. Stoją na półce jako obowiązkowa lektura. Czyli są to pozycje, które muszą być i , cholera, muszą czekać.
Dziękuję, podjąłem szaloną i niepoprawną decyzję. Przeszła jednak, co z radością odkryłem. Wierzę, że za mocno nie narozrabiałem.